Innig medeleven met de ramp Gevarieerde agenda afgewerkt land en Industrie- en Handelsraad voor tuinbouw I van de „Leeuwerik” fJI EEN ROUWDIENST TE BRILON HONIG'S SOEP! GROOTE VERGADERING IN DEN HAAG BELANGRIJKSTE PUNT DE TARIEFWET WOENSDAG 10 APRIL 1935 Panorama der nieuwe Rijnbrug met zuidelijken oprit bij Arnhem, welke heden in gebruik is genomen TWEEDE KAMER Armenwet gewijzigd Daling van welvaart geilet Leeuwerik dooden opgebaard e I Aanbesteding en werk verschaffing j V' M *•1 9 In Amsterdam den DEN HAAG, 8 April 1935. Tarief wet Ongevallenwet doode K niet behoeft ten N Economische verhoudingen I. p. Ruilverkeer le van Gunstiger wind In het vaderland terug Op reces L .vs‘. s velen lang» den weg be ting van den langzaam rij- ld. ar ;£J Een der aanwezigen drong aan op snellere aanpassing en saneering van den landbouw. regelen, voor de meeste landen onder te doen. Eer men aan de Tariefwet, het belangrijkste punt der agenda, toekwam, lokten een viertal ontwerpen eenige gedachtenwisseling uit. Het is begonnen met den graanbouw, de varkens, de zuivel, den tuinbouw, de eieren, de aardappelen, zoodat de geheele organi sche productie in dit warnet gevangen is. die de i met Ook van de zijde der bevolking was de be langstelling zeer groot. Eenige honderden be langstellenden waren naar het ziekenhuis ge komen en, voor zoover in de hal geen plaat* meer was, wachtte men onder eerbiedig zwijgen bulten. Onder groote belangstelling is het stoffelijk overschot der slacht offers in ons land aangekomen Op Zorgvlled zijn, na aankomst, de kisten met het stoffelijk overschot der Leeuwerik-beman- nlng, in de aula opgebaard. ^^fts****** Er zal dus voor belanghebbenden gelegen heid zijn, om ten departemente van finan ciën alsnog tariefwljzigingen, die zij nood- o zakelijk achten, te bepleiten. Het debat over de nieuwe Tariefwet is ten slotte van zeer beknopten omvang gebleken. Slechts de sociaal-democraat Vliegen, de Ka tholieke afgevaardigde dr. Kortenhorst, de vrljzlnnlg-democraat Ketelaar, mr. Wester man van Nationaal Herstel en de communist Wijnkoop namen eraan deel. Er waaien. En van een „debat" kon men eigenlijk niet eens spreken. Men was het er allemaal gloeiend over eens, dat een breede beraadslaging eigenlijk weinig zin had. Het nieuwe tarief, welks grootere baten in de plaats traden van verschillende tal rijke opcentenheffingen van het vorige kabinet, werkt Immers krachtens een op de Tariefmach- tiglngswet steunend Koninklijk Besluit reeds se dert 1 Juli, van het vorig jaar. Men stond voor een fait accompli. Bovendien was de voorberei ding in de Commissie-Lovink en naderhand in de Commissie van Voorbereiding, welke met den Minister had overlegd, dusdanig geweest, dat amendementen op bet oogenbiik der openbare beraadslaging eigenlijk niet veel kans van slagen zouden hebben. Dr. KORTENHORST en ook de heer VLIEGEN traden nog eens terug in de voorgeschiedenis. Met den Katholieken afgevaardigde was Mi nister OUD, die ook al niet veel nieuws meer zeide, het eens, dat de tariefmachtlgingswet hem de bevoegdheid doet behouden, om op grond vtih bijzondere omstandigheden dacht Zijne Ex cellentie hier aan de Belgische devaluatie? ten aanzien van bepaalde artikelen bijzondere tariefmaatregelen te treffen. De Kamer is thans op Paaschreces gegaan. ZU aal waarschijnlijk vóór 7 Mei niet meer bijeenkomen. r- rg e- n. rt k k h i- «I5 1- n t- r: st i4fll ,’lM „De landbouwsteun in het licht van de be groeting 1935 van het Landbouw-Crislsfonds- de positie in dit verband van industrie en han del”. „Twenthe", was se- A- W ok ■ft iet en r_ iet er ar s. In e. :h I* 1: r m st ven gekomen passagiers ning van het vliegtuig werile te Glanerbrug op vaderland- schen bodem. Het is de gewoonte in de omgeving van Brilon, dat op de plaats, waar menschen door een on geluk om het leven zijn gekomen, een kleine ge denksteen wordt geplaatst. Zoo is men, naar de „Telegraaf" meldt, thans bezig om gelden te verzamelen ten einde op de plek waar „de Leeu werik” is gevallen een gedenkteeken ter herin nering aan deze droevige ramp neer te zetten. De rijf omgekomen leden van de -Leea- werik"-bemanning sullen Donderdagmiddag te half twee op de begraafplaats JEorgvttet- te Nieuwer Amstel ter aarde besteld wor- en beman- ,,De Leeu- Van belang is het voor ons, aldus spr., dat de minister dit stelsel scherp heeft betreden ut Het eenlg resultaat van alles is geweest een voortdurende daling van welvaart en een onophoudelijke vermindering van do kans op een gunstige toeteomsUge ont wikkeling. Aan het eind van den middag werd nog na een beknopt debat de wijziging van de Armenwet goedgekeurd, waardoor wordt voorkomen, dat de kosten vaü' vensëging van behoeftige personen, wien een ongeval overkomt, blijven drukken op de gemeente, waar dat ongeval gebeurde. Om half elf eindelijk verschenen de trage lichten van twee rouwauto’s tusschen de boomen vn den AmsteldlJk. Langzaam reden de grijs bemodderde wagens met de zwart befloerste vensters tot vóór de kerk- hofpoort Knarsend opende zich het hek en langs de haag der menschen. die eerbiedig en met ontbloot hoofd toezagen, ging het over de oprijlaan naar de aula, waar de wagens, links uitwijkend, achter de boomen verdwenen. Omstreeks half elf reden de auto’s vóór. De deur van het burgemeestershuis opende zich en weinige oogenbllkken later werd de kist met het stoffelijk overschot uit den auto geschoven en het huls binnen gedra gen, waar vader en broers het in ontvangst namen en in een daartoe Ingerichte rouw kamer deden plaatsen. De heer G. J. Blink, voorzitter van den In dustrie- en Handelsraad, hield een inleidende beschouwing over de economische verhoudln- gen in de wereld, de reacties daarop in Neder land en de vraag wat industrie en handel van de toekomst mogen verwachten. De vraag naar de beteekenis en waarde van internationale verhoudingen is er een gewor den van dagelijksche practische beslissingen voor alle bedrijvigheid, die zich bezig houdt met Industrie en handel. Op de vraag waar de vfereld eigenlijk naar toe wil. kan spr. slechts dit antwoord vinden: niemand weet het. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken KONINGIN BIJ WERK VERSCHAFFING Inmiddels was, voorafgegaan door twee luxe auto's, de rouwwagen met het stoffelijk over schot van den burgemeesterszoon door de stad gereden naar 'de ouderlijke woning aan <te Heerengracht. Keer grepen de besiémml denden zwarten auto en brachten een groet. De Heerengracht vóór het burgemeestershuis was door de politie afgezet, maar op de brug van de Vijzelstraat en aan de overzijde der gracht stond een talrijke menigte, die in eer biedig zwijgen de aankomst van den wachtte. Niettemin luidden van half tien af des mor gens de klokken van alle kerken te Brilon en omgeving, en bet sombere gelui dat weerklonk tegen de nabije berghellingen vond weerklank bij de bevolking in de omgeving, waarvan velen zich naar Brilon begaven om de plechtigheid Mj te wonen. Tot tien uur bleven de klokken luiden. Te ruim tien uur begon de herdenkings dienst in de chapelle ardente van het stedelijk ziekenhuis. H. M. de Koningin heeft Dinsdag met klein gevolg een bezoek gebracht aan de werkver schaffing voor Haagsche werklooeen in de dui nen. bezuiden de Boschjes van Poot te Den Haag. Tijdens dit bezoek heeft de directeur van den Gemeentelijken Plantsoenendienst, de heer S G. A. Doorenbos, Hare Majesteit rondgeleid en daarbij de noodige inlichtingen gegeven. Na dit kort oponthoud zette de stoet zich wederom in beweging, terwijl door het Ensche- desche Polltle-muelekkorps de „Marche Funé- bre” van Chopin ten gehoore werd gebracht. Over de singels van Enschede vertrokken de lijkauto’s via Hengelo naar Amsterdam. Ook van het Enscbedesche gemeentehuis woei de vaderlandsche driekleur halfstok. In de tot chapelle ardente Ingerich te hal van het ziekenhuis stonden de zeven kisten met de lijken der slacht offers naast elkaar opgebaard. Een groep Dultsche vliegeniers uit Brllon en Lippstadt had zich In onberispelijke uniform reeds voor'den aanvang der plechtigheid voor de baren opgesteld en vormde een eerewacht, tot het mo ment dat de kisten de doodenhal ver lieten. Met eenige uren vertraging arri veerden Dinsdagmiddag omstreeks vier uur de drie lijkauto’s, waarin zich het stoffelijk overschot be vond van de zoo tragisch om het le- De heer Jan Schilthuls leidde het onderwerp in: Nog voordat de landbouwsteun aldus com pleet geworden was, kwam de Industrieels be scherming door contingenteering van den in voer. De scheepvaart, de scheepsbouw en an dere zijn niet achtergebleven. Op twee feiten vestigde spr. vooral de aan dacht: In de eerste plaats het feit, dat alle bedrijvigheid in Nederland is af genomen, ter wijl daarentegen de bedrijven, die uitsluitend werken voor de binnenlandsche markt, naar verhouding in gunstige positie gebracht zijn Een tweede waarschuwing geldt het ver schijnsel, dat naar gelang de tijden voortschrij den, de kans steeds grooter wordt, dat allen in Nederland elkander steunen. Voor gemeentebesturen en dergelijke, die een dergelijke wijze van uitvoeren overwegen, is een model-ontwerp bestek bij het Dep. van Soc. Zaken op aanvraag beschikbaar. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat ge val voor geval in overleg met het Dep. van Soc. Zaken zal worden nagegaan, of een bepaald werk zich voor uitvoering door middel van aan besteding leent. In het desbetreffentte bestek zullen naast de technische bepalingen alle woorwaarden, welke steeds bij werkverschaffing gelden, zoo- als voorschriften omtrent contróle. arbeids- loonen, enz., in vollen omvang moeten worden opgenomen. Er is een steeds aanzwellende climax maatregelen, doch deze leverde slechte een antl-cllmax van resultaten op. Tot aanbesteding van een gesubsidieerde werkverschaffing mag eerst worden overgegaan, wanneer de minister van Soc. Zaken zich met den Inhoud van het bestek heeft vereenlgd. Ook over de eventueele gunning moet het oordeel van den genoemden bewindsman worden ge vraagd. „Zorgvliet" zal vanaf een uur gesloten zijn voor het publiek, en alleen toegankelijk zijn op vertoon van een toegangskaart. Een beperkt aantal kaarten is verkrijgbaar op bet hoofd bureau der K. L. M., Hoofdweg 9 te Den Haag. De K. L M. ontvangt nog voortdurend bewijzen van deelneming, ojn. van bet gemeentebestuur van Amsterdam, van den Commissaris der Ko ningin in Limburg, van Generaal Reijnders, chef van den genenden staf, van vice-Admiraal de Graaff, chef van den marinestaf en van dr. A. F. Philips. En de bedoeling met de nieuwe Tarief wet. aldus de Minister tot den heer Vlie gen, is zeker niet geweest, bescherming te bieden aan het Nederiandsche bedrijfs leven. al zal er hier en daar wellicht eenige beschermende werking van uitgaan. Zonder hoofdelijke stemming slotte ook de Tariefwet aanvaard De Tweede Kamer Is, voordat zij op Paaschreces ging, nog bijeengekomen voor de afdoening van een vrij gevarieerde agenda, die zoowaar heden al in haar ge heel onder den hamer van President Ruys de Beerenbrouck doorging. Ondanks den kletterenden regen ont blootte ieder het hoofd. Voor het Neder iandsche douanekantoor, waarvan de va derlandsche driekleur halfstok was gehe- schen, werd wederom stil gehouden. De burgemeester van Enschede was de eerste, die namens het gemeentebestuur een grooten krans aandroeg, die In een der lijkauto’s werd gelegd. Verder waren er drie kransen, voor eiken auto één, van de K. L M., waarvan de lin ten het opschrift droegen: „Bij aankomst -Vaderland K. L. M. Twente". Ook van de Nationale Luchtvaartschool, de Twentsche Aero Club, den Raad van beheer van de N.V. Luchtvaartterrein „Twente” en de Neder iandsche Padvlndersvereenlging kring En schede waren er fraaie bloemstukken. Het was een indrukwekkend oogenbiik, toen de drie lijkauto’s, vooraf gegaan door de genoemde autoriteiten onder doodsche stilte der honderden aanwezigen, de grens over"? .reden, terwijl het En- achedeache Politie-muziekkorpa'*het „Wilhelmus” inzette. Hier groepten reeds vroeg In den avond be langstellenden bijeen. Aanvankelijk toch zou de rouwstoet reeds te zes uur op Zorgvlled aankomen. Geduldig wachtte men in den neer- stroomenden regen. Op het kerkhof waren de burgemeester van Nieuwer Amstel, mr. G. F. Haspels en een vertegenwoordiger van de K L. M. aanwezig om het stoffelijk overschot der omgekomen vliegers in ontvangst te nemen. „Hoe belangrijk ook, de landbouw is slechts een onderdeel, en daaraan mag *t algemeen belang niet opgeofferd worden** Ook In door. <tet kelljk Spr. besprak voorts achtereenvolgens de kwes tie van de coöperaties, van de bemoeiingen der regeering met den varkenshandel, van de mo- nopolle-hefflng op fruit en omtrent de nood zakelijkheid van samenweuking met belang hebbenden. Ter bijwoning van de plechtigheid was de regeeringspresident van Arnsberg, de heer Von Stockhausen, naar Brllon gekomen. Tevens waren aanwezig de Landrat van den Krels Bn- lon, Heinrich Jansen, de burgemeester van de stad Brllon Sauvingy. de burgemeester van bet Amt OhOlen, waarin het dorpje Rösenbeck, in welks onmlddellUke nabijheid de „Leeuwerik” te neergestort, te gelegen, Dintlo; verder de Ned. consul te Dortmund, de heer T. G. Lampe, de Ned .consul te Essen, de heer Chr. Schmid, de vertegenwoordiger der KLM te Berlijn, de heer Laponder; vertegenwoordigers van de Dultsche luchtvaart, van plaatseiyke zweet- vliegvereenlglngen, een vertegenwoordiger van het Rijksluchtvaartminlsterie te Berlijn en ver schillende andere plaateeljjke en gewestelijke autoriteiten. Dit besef komt ook meer en meer tot uiting uit de landbouwkringen zelf. Spr. besprak vervolgens het stelsel van Land bouw en Maatschappij en herinnerde asm de bespreking van dit systeem in de Tweede, Ka mer. Dit stelsel zou een zwaren slag toebren gen aan den handel. De handel, zoo concludeert spr., wordt in grootere mate erkend als belangrijke bron van welvaart. Maar wij moeten ons offers blijven getroosten. Wat binnen dit raam kan geschie den ter voorkoming van schade aan den handel, zal echter nauwkeurig nagegaan moeten worden. En wat dit betreft, gelooft spr„ dat wij op den goeden weg zijn. De stem van den In dustrie- en Handelsraad te zeker niet die eens roepende in de woestijn. Op de rede van den heer Schilthuls volgde een korte gedachtenwisseling. De plechtigheid zou geen kerkelijk karakter dragen, aangezien de slachtoffers van verschlly lende belijdenis waren en kerkelijke plechtig heden te Amsterdam zouden plaats vinden. I Meer en meer dringt het besef door, dat ae landbouwsteun bezien moet worden in he> licht van het algemeen belang. Het is inder daad zaak, dat de landbouw in stand wordt gehouden. En de niet-agrarische takken heb ben zich hiervoor offer» te getroosten. In deze beslissing vindt de Minister van Soc. Zaken nogmaals aanleiding ter algemeene kennis te brengen, dat gemeentebesturen en andere corporaties, welke werken in werkver schaffing met subsidie van de overheid tot stand brengen, worden ultgenoodigd ernstig te over wegen, of dergelijke werkzaamheden niet door middel van aanbesteding kunnen worden uitge voerd. Maar nooit moet uit het oog worden verloren, dat de landbouw, hoe belangrijk ook, toch slechts een onderdeel is, en aan dit onderdeel mag per slot van rekening het algemeen belang niet opgeofferd wor den. En juist het feit, dat het fonds 10 mlllloen kan missen zonder dat ook maar Iemand aan de mogelijkheid van minder goed functionneeren denkt, bewijst voldoende, hoe weinig wankel zijn positie te. Zonder hoofdelijke stemming is ook de wij ziging van de Beroepswet goedgekeurd. Zij brengt een vereenvoudiging en versnelling van de procedure in sociale verzekeringszaken. De sociaal-democraat DROP en de katho lieke afgevaardigde Dr. KORTENHORST heb ben over dit ontwerp met Minister Van Schalk van gedachten gewisseld. De eerste had gaarne een breeder opgezette unificatie van het be roepsrecht gezien en deed ook mislukte pogin gen, om op ondergeschikte puntjes te amen- deeren. En ook Dr. Kortenhorst zag (met 63 tegen 3 stemmen) een amendement afgewezen, waardoor hij voor den eigen-rtelcodrager der Ongevallenwet of het orgaan, waaraan deze zijn risico heeft overgedragen, de mogelijkheid wilde openen, om zich te voegen of te Intervenleeren In een beroepsprocedure tusschen de Rijksver- zekeringsbank en den verzekerde. De poging van den Katholieken afgevaardigde stuitte af op procesrechtelijke bezwaren van Minister VAN SCHAIK. Deze toonde zich niet afkeerig van den wensch zelf, die In het amendement besloten lag. doch achtte het verkeerd, dat fi guren uit het burgerlijk procesrecht zonder meer in dit stuk administratief recht werden overge plant, en zag bovendien in de door Dr. Korten horst ontworpen regeling een bron van chica nes. De bedoeling is niet bescherming te bieden aan het bedrijfsleven, al zal er eenige bescher mende werking van uitgaan Ongevallen van behoeftigen Spr. aarzelde niet om op het geheel van maatregelen, waarmede ieder land zichzelf tracht te redden, de benaming toe te passen van economischen mallemolen: men draait en draalt, zonder eenig uitzicht op een toe komst. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien is het stoffelijk overschot van zes der slachtoffers van de Leeuwerik-ramp te Amsterdam aan gekomen. De stoet, bestaande uit twee luxe- en drie rouwauto’s, split ste zich bij de Berlagebrug. Eén rouwauto met het stoffelijk over schot van mr. W. de Vlugt reed on- middelljjk door naar de ouderljjke woning aan de Heerengracht, de beide andere auto’s begaven zich over den Amsteldjjk naar Zorgvlied. De Ned. Aannemersbond heeft in de onlangs gehouden algemeene ledenvergadering met al- gemeene stemmen uitgesproken, dat de aange sloten leden zich hebben te onthouden van deelneming aan z.g. „opzetcontracten”, wanneer het betreft het aanbesteden van werken in werkverschaffing. Bij de wijziging van de Ongevallenwet, welke ter ondervanging van de bezwaren, vaste premie voor het Ongevallenfonds zich brengt, een omslagstelsel Invoert, waarbij de premie zich telkenjare richt naar de aan het fonds gestelde elschen, maakte de sociaal democraat DROP eenige opmerkingen over de Ongevallenverzekering, die bfj dit ontwerp eigenlijk niet aan de orde waren. Later aldus Minister 8LOTEMAKER DE BRUINE ko men de vragen, hoe In de toekomst de finan ciering van het fonds en de Invoering der wet sullen moeten geschledeA, vanzelf ter sprake. Eenzelfde bescheid kreeg deselfde sociaal-de mocraat van denzelfden Minister bij de wij ziging van de Invaliditeitswet, waardoor in af wachting van het groote bezulnlgingsontwerp de RijksbiJdrage van 60 mlllloen gulden aan het Invalldlteltsfonds voor het Jaar 1935 te verval len komt. De 8. D. A. P-, de Communisten en de Revolutlonnalr-soclallst Sneevliet lieten aan- teekenen. dat zij tegen waren. Ds. KERSTEN, jarenlang bestrijder van den verzekeringsdwang, hief een juichkreet aan. Hjj zag het gehate instituut der sociale verzekering al wankelen. Maar desillusie zal zijn deel zijn. Men wil de verzekeringswetten, die een groote zegen zijn voor ons volk en jaarlijks circa 600 'mlllloen doen toekomen aan de minst draag- krachtlgen, algemeen handhaven en ongerept bewaren. Voor gemeenten als b.v. Overschie is dat van belang. En voorts zullen in gevallen, waarin personen, die in een Inrichting tot duurzame verzorging van hulpbehoevenden vertoeven, armlastig worden, de kosten van hunne verzorging niet langer drukken op de gemeente, waar zich die inrichting bevindt, maar op die gemeente, waar de betrokkenen hun duurzaam hoofdverblijf hadden, voordat zU n*sr de inrichting vertrokken. Bij dit ontwerp heeft de Minister een amen dement van den sociaal-democraat Drees over genomen, dat een zelfde regeling brengt voor de betaling van verpleegkosten van krankzin nigen, die tijdens hun minderjarigheid werden verpleegd voor rekening eener voogdljvereenl- glng en voor wie volgens de Armenwet, als zij meerderjarig worden, verder moet worden be taald door de gemeente, waarin die voogdijver- eenlglng gevestigd te. De wensch van de Katholieke afgevaardigde mejuffrouw MEYER, dat het beginsel van de Armenwet voortaan ook zal worden toegepast op hulpbehoevenden in gezinsverpleging, werd door Minister DE WILDE momenteel niet ur gent geacht. De heer Schilthuls merkte op, dat aanpas sing van onze bodemcultuur aan de tegenwoor dige prijzen uitgesloten geacht moet worden. Echter wordt wel getracht door rationalisatie een vermindering van den steun, welken de be volking moet opbrengen, teweeg te brengen. De heer E. Henny, directeur van het „Cen- trasü Instituut ter bevordering van het nor male handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen", die vervolgens het woord voer de, gaf een overzicht van het Internationale betalings- en goederenverkeer. De totale wereldhandel, welke In 1930 vol gens de gegevens van den Volkenbond nog 55.6 milliard goud-dollars beliep, was in 1933 reeds geslonken tot 24J milliard goud-dollars, een da ling van ruim 56 pet. (de cijfers over 1934 zijn nog niet bekend). De totale bultenlsmdache handel van Nederland, welke in 1930 nog ruim 4.1 milliard gulden bedroeg, daalde tot 1.7 mil liard gulden In 1934. een vermindering van circa 58 pet. Het bedrijfsleven moet de internationale eco nomische verdwazing met frisschen moed blij ven bestrijden in de overtuiging, dat hij, die voor een goede zaak strijdt, op den duur moet overwinnen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de wijze, waarop de verschillende organisaties op agrarisch en Industrieel gebied samenwerken In het Centraal Instituut. Na de rede van den heer Henny gaf de voor zitter nog een kort overzicht van hetgeen de Nederiandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw beoogt, van hetgeen be reikt werd en van hetgeen bereikt kan worden. De druk bezochte vergadering werd hierop gesloten. Dat het nieuwe tarief in het algemeen 13 pet. niet meer fiscaal zou zijn, ontkende Minister Oud. De vraag, of een tarief fiscaal dan wel protectionistisch Is. wordt immer» be slist door de bedoeling, welke men er mee heeft. begint werkelijk een betere wind te Hierbij is ook van belang, dat de kleinere bedrijven meer dan tot dusver van de steunverleening zullen kunnen profiteeren. Reeds eenige uren tevoren hadden zich aan beide zijden van de grens eenige honderden belangstellenden langs den weg geschaard om den droeven stoet te zien passeeren. Het En- rchedesche politie-muziekkorps stond me» om floerst vaandel eveneens daar langs den weg opgesteld, terwijl intusschen verschillende auto riteiten arriveerden om den dooden de laatste eer te bewijzen. Het gemeentebestuur van Enschede was ver tegenwoordigd door den burgemeester, den beer J. J. G. E. Rückert, den gemeentesecre taris, den heer C. F, Klaar en de wethouders Njjkamp en Soetekoul. De Raad van beheer van de N.V. Luchtvaartterrein waarvan de burgemeester voorzitter is, vertegenwoordigd door de heeren J. Kors cretarts en H. E. F. Wolf, directeur. Voorts merkten wij nog op den Instructeur van de Nationale Luchtvaartschool te Rotter- oam, den beer Van de Gracht en afgevaardig den van de Twentsche Aero Club en de Twent sche Zweefvlieg Club. Even voor den Nederlandschen grenspaal hield de stoet stil, waarna de burgemeester van Enschede, vergezeld van den commissaris van politie, den heer Tj. van de Wal en den hoofd- inspecteur van politie, den heer Boerster, den stoet tegemoet gingen om hem over de grens te geleiden. Op treffende wijze hebben de Dult sche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brllon en omgeving In het Sauerland blijk gegeven van hun me deleven met de ramp, die de Neder iandsche luchtvaart heeft getroffen door het neerstorten van de „Leeuwe rik” in de omgeving van het stadje. Aan het sympathieke denkbeeld om een rouwdienst te houden voor de slachtoffers van deze ramp is Dinsdag morgen uitvoering gegeven. Wat betreft de reacties van de wereldver- houdingen In ons land, wees spr. er op, dat Nederland uit eigen initiatief geen leidende functie vervuld heeft In de draaikolk van economische wandaden. Echter is ook ons land dermate meegesleept, dat het thans 'en aanzien van aantal, intensiteit en algemeen funest karakter van de bij ons getroffen maat- jgrtfrtsche kringen dringt het besef een gezonde middenstand noodza- De Nederiandsche Industrie- en Handels raad voor land- en tuinbouw, heeft Dins dag in .J’ulchrl Studio" te Den Haag, zijn Jaarlijkscbe algemeene vergadering gehou den. De Minister-president was vertegenwoor digd door den heer Reysseger, economisch secretaris van den minister en de Minister van Economische Zaken door dr. Van Gunsteren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5