ONS BLAD I Engclands gegevens over de Europeesche situatie r I I r r Het nieuws van heden Vlaanderen en spelling nieuwe Uit Vaticaanstad l! r. AAN DEN VOORAVOND VAN STRESA Devaluatie en de goudclausule i DE WERVELSTORM OP DE PHILIPPIJNEN Duitsch—Russisch handelsverdrag Goering’s huwelijk Il JOH. LAUWERS FAYGLOr 1 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER Ir WOENSDAG 1O APRIL 1935 u f'A Valuta-incident en 1 De luchtvloot overschot der bemanning van de Het huwelijk gesloten Veertien arbeiders gedood 4 van 8 «1 <A DE „HAVIK” NAAR INDIÊ 1 Opnieuw disconto- verhooging Geschenken van honderd duizenden marken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 5 o J: „Londen verplicht zich nog tot niets” De verjaardag van gen. Ludendorff Duttochland staat gunstig tegenover bet voor- De heer Delwaida vroeg, dat de Minister van Onderwijs de Kamer sou kennis geven van het besluit, dat hij wil nemen Ingevolge het advies, dat is uitgebracht door de Belgische spelling commissie. Spreker toonde zich bezorgd. Ne derland Is België voorbijgegaan in de oplossing van deze kwestie, welke de taaleenheid van Zuid en Noord betreft. Van regeeringswege is in Nederland de nieuwe spelling ingevoerd, al- noewel men daar moest weten hoe groot de oppositie is in het Vlaamsche land tegen deze spelling. In ieder geval wilde spreker weten, wat de bevoegde Belgische Minister zal beslui ten. Voorjaarsparade van het Ooetenrijksche leger te Weenen. Tijdens de H. Mts in de openlucht (van rechts naar links) Aartshertog Kugenive-, bondskanselier dr. Schuschnigg; bondspresident dr. Miklós en vorst Star hemberg Te Warschau werd door minister Beék uiteengezet dat Polen door zijn verdragen met Berlijn en Moskou een rustige situatie aan deze beide grenzen had geschapen. Polen achtte zich daar om gehouden om zich af te vragen, of een of ander nieuw voorstel dese rus tige situatie nog zou verbeteren dan wei sou verslechteren. Vragen van Kamerleden in het Belgisch parlement ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Lagerhuisverklaring van Simon over de eibehen van Hitler en zjjn houding t.o.v. de pacten Een Duitsch bankconsortium staat de Sovjet een crediet van 200 millioen toe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar f 2 By een treinbotsing in Califomië Goudclausule gehandhaafd voor met het buitenland aange gane contracten? Wisseldisconto thans 4% pet. '■■ïS ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 157 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD -3 de Loc&rno-mo- correspondent Mint Stand op Woensdag 1 nwr non.: 759j9 Vorige stand 75L3 Te Moskou vernam Eden dat de Sovjet-regee- ring een veiligheidssysteem in Europa meer dan ooit noodlg acht. Een Oostpact met deelneming van Dultschland en Polen werd als de beste oplossing van bet probleem beschouwd. Engelands gegevens over de Europeesche si tuatie aan den voor-avond van Stresa. Verkla ringen van Simon. Veertien dooden b(j een treinbotsing in Cali- fornië. De kerkvervolging in Mexico. Naar gewapend verset? k In Praag is het onderwerp nog sens in bet kort besproken. Ten aanzien van eed Midden-Europeesch pact weid te Berlijn verklaard, dat Dultschland de noodzakelijkheid van Mn dergelijk pact niet in ziet en bovendien het deflnieeren van het be grip nlet-lnmenglng wat betreft Oostenrijk zeer moeilijk acht. Nochtans was Dultschland be reid eventueel een dergelijk pact in overweging te nemen. Po^en stond sympathiek tegenover een pact voor Mldden-Europa, terwijl BenesJ hoopte dat op dit punt vorderingen zullen worden maakt te Stresa. gestelde luchtpact tusseben gendheden. De goudclausule wordt geannuleerd voor alle binnenlandsche huur- en hypotheek- contracten, evenals voor de binnenlandsche leeningen. Zij zal echter warden gehand haafd voor de contracten aangegaan met het buitenland en voor alle zuivere han- delscontracten. Onze Brusselsche ons d.d. 8 April: De chapelle ardente op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam waar het stoffelijk „Leeuwerik" is opgebaard In de Belgische kamer werden den Minister van Onderwijs vragen gesteld over de spelUng- Marchant. De Tweede Kamer heeft verschillende wetsont werpen afgehandeld, o.m. dat tot wijziging der Armenwet en is vervolgens tot 7 Mei op Paasch- reces gegaan. Radio-MIssiedag op Zondag 23 Juni. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken insake de aanbesteding van werken in werk verschaffing. Het semi-publieke consistorie voor de heilig verklaring van Thomas Morus en Kardinaal John Fisher zal gehouden worden op 9 Mei aa. De oproep aan de kardinalen en de bisschoppen is heden gepubliceerd. Dinsdagochtend heeft In de kerk van San Carlo Borromeo de plechtige rouwdienst plaats gehad voor den overleden kardinaal Locatelli. Vele kar dinalen en diplomaten en Italiaansche en Vati- caansche autoriteiten woonden de Indrukwek kende plechtigheid bij. De abeoute werd verricht door kardinaal Oranlto Pignateill dl Belmonte, Deken van het Heilig College. Het stoffelijk over schot van kardinaal Locatelli zal worden bijgezet ld zijn geboorteplaats Seregno, bij Milaan. LONDEN, 9 April. De Engelsche delegatie voor Stresa zal onder leiding van Macdonald Woensdag uit Londen vertrekken en Donder dagmorgen te Stresa aankomen, In aansluiting op Stresa zullen de beide ministers naar Genève gaan. Uit Parijs wordt gemeld dat Flandtn na de conferentie te Stresa terstond naar Parijs zal terugkeeren. Te Rome wordt de deelneming van den En- gelschen en Franschen premier aan Stresa met voldoening beschouwd. Vermoedelijk zullen er te Stresa 500 journa listen aanwezig zijn, Zij kunnen oa. beschikken over 12 telefoonlijnen naar Londen en Parijs. tl s i Ci-' -■“v ^een aan- I, PARUS. 9 ApriL (Reuter) Nu MacDonald de conferentie van Stress zal bij wonen, zal Flan- dln, in overeenstemming met Laval, eveneens naar Stresa gaan; het definitieve besluit hier toe zal hedenmiddag na den ministerraad wor den gepubliceerd. Het regeeringsbeslult betreffende de goud clausule in de contracten is nog niet gepubli ceerd, omdat men de moreele en juridische motieven, waarop deze uiterst gewichtige kwestie zal steunen, nauwkeurig wil formulee- ren in een uitvoerig verslag aan den Koning. Aan de laatste bespreking nam ook nog deel de procureur-generaal De Termlcourt. Het besluit zal echter, naar ik meen te we ten, In groote trekken neerkomen op bet vol gende: SACRAMENTO, 9 April. Veertien bouwarbei ders zijn ten gevolge van een botsing tusschen hun auto met een sneltrein ten Noorden van Roseville in Callfomlë gedood. De arbeiders waren op weg om aan een spoordijk de schade te herstellen, die was ontstaan door overstroo- mingen, waarbij kort tevoren tien arbeiders wa ren verdronken. Bij de botsing werd verder nog een groot aantal arbeiders gewond. Simon verklaarde, dat de bezoeken aan Ber lijn, Moskou, Warschau en Praag ten doel had den het verzamelen van gegevens nopens de opvattingen der respectieve regeerlngen met bet oog op de conferentie van Stresa. Een verklaring over de door Engeland te volgen politiek kon spr. onder deze omstandigheden niet afleggen. „Wat geeft de bruidegom zijn bruid? Het hoofdgeschenk is een diadeem, samenge steld uit 35 briljanten, waarvan aan iedere zijde veertien zijn aangebracht, terwijl zeven kleinere het milieu vormen, hetwelk wordt bekroond door een hakenkruis van saffieren. Een dergelijke diadeem (maar zonder hakenkruis) heeft de bruid gedragen in een van haar rollen, en de bruidegom vond dat zij er bijzonder goed mee ^tzag. Bij dit diadeem behoeven oorringen, een collier, een armband en een ring. Dit heele stel beeft 78.000 mark gekost. De samenstelling heeft drie weken gevergd. Volgens een gerucht zouden de zusters van generaal Goering, die natuurlijk aan de brui loft deelnemen, bij deze gelegenheid Vergelijke, maar minder kostbare diademen dragen. Rjjksluchtvaartminlster Goering krijgt van leger en marine dus van de rijksweer een jacht, hetwelk wordt gebouwd op de Howalfwerf te Kiel. Het zal in het geheel enkele honderd duizenden marken kosten, en o.a. een .Deutsches Volkschlafzimmer” bevatten, aangeboden door de Deutsche Handwerkkammer en kostende 1600 mk. De Lufthansa en Luftsportverband schenken een nieuw vliegtuig uitgerust met rood saffian leder waarvan de koeten op 125.000 Mk. worden geraamd.” De vrijheid van Engeland zal op geenerlel wijze worden belemmerd door wat er te Stresa zal worden besproken. Overigens zal er na de conferentie een bijeenkomst te Genève worden gehouden, aldus Blrnn De conferentie te Stresa zal zuiver het karakter hebben van een terreln- verkennen. Ook te Genève worden geen beslis sende besluiten verwacht. Blijft in België de goudclausule gehandhaafd voor contracten met het buitenland en zuivere handelscontracten? Met Ingang van 19 April heeft de Nederiand- scho Bank opnieuw het disconto verhoogd; wisseldisconto thans 4% pet., ander disconto RM- Öe vllegrsmp van de „Leeuwerik”; het stoffelijk overschot der slachtoffers ia ons huM aange komen. MANILLA, 9 April. (Reuter) Het aantal doo den ten gevolge van den wervelstorm, die de Phillppijnen beeft geteisterd, bedraagt thans reeds zestig. In talrijke zuidelijke grensgemeenten om. te Athus deden zich Incidenten voor tengevolge van den toeloop van Luxemburgsche en Fran- sche kooplieden, die van de devaluatie gebruik maakten om inkoopen te België te doen. De klachten werden bij de rijkswacht Ingediend. De gendarmes drijven nu bij honderdtallen de Luxemburgers en Franschen terug, die geen Belgische identiteitskaart bezaten, uU vrees, dat deze overrompeling een stijging van de prijzen ten gevolge zou kunnen hebben. Anderzijds heeft ook de Luxemburgsche regeerlng maat regelen moeten treffen om een einde te ma ken aan de massa-aankoopen van de bevol king uit het Luxemburgsche grensgebied te de naast gelegen Belgische steden, zooals Arlons en Bastogne. De wettelijke bepalingen van het zakencijfer zullen streng worden toegepast, ook wat de kléine aankoopen betreft. Simon besloot zijn mededeellngen met de ver klaring, dat de Engelsche ministers tijdens hun reis er op hadden gewezen, dat op zekere pun ten groote meenlngsverschlllen bestonden. In het bijzonder aan het eind van het onderhoud te Berlijn had Simon zijn teleurstelling geult over de moeilijkheden, welke een overeenstem ming in den weg bleken te staan. Overigens nad de Engelsche regeerlng haar definitieve houding ten aanzien der afgeloopen besprekin gen nog niet geformuleerd Hitler zoo vervolgde Simon heeft aan zijn Engelsche gasten duidelijk gemaakt, dat Dultschland niet bereid is tot het aangaan van een Oostpact, hetwelk een verleenlng van wederzijdschen bijstand behelst; met name wil Dultschland zulk een pact niet met Rusland sluiten. Dultschland was wèl voor een non-agres- siepact, met gemeenschappelijk overleg te geval van een aanvat Mocht bet tot vij andelijkheden tusseben twee deelnemers van bet pact komen, dan moesten de andere dMhiemrrs aan bet pact zich verplichten <a «p geen enkele wijze steun te verleenen aan dert aanvaller. Op de vraag, hoe de evfatueele aanvaller moeet worden aange- weeen, was Hitler het antwoord schuldig ge bleven. Verder zou Utauen onder dë huidi ge omstandigheden (de Memel-kwestle Red.) niet aan dit non-agresslepact mogen deelnemen. Een eventueel hulpverleenlngspact buiten Dultschland om beschouwde Hitler als ge vaarlijk. Dultschland was bereid om toe te treden tot •en accoord Insake permanente automatische controle op de bewapening, wanneer dit accoord op alle mogendheden gelijkelijk van toepas stag is. Hitler verklaarde verder, dat Duitsch- land niet bereid was om in den Volken bond terug te keeren, wanneer het moest blijven wat Hitler een land van' inferieur recht noemde. Als voorbeeld haalde Hitler aan, dat Dultschland in een toestand van minderwaardigheid verkeert, wanneer het geen koloniën bezit. Vervolgens kwam Simon te spreken over de bewapenlngskwestle. Hitler heeft voor Dultschland een leger geëlscht van 550.000 soldaten, waarbij de S. S. en de militaire polltletroepen zijn Inbegrepen. Het bestaan van half-militaire formaties in Dultschland werd door Hitler ontkend. Verder eischte Hitler het bezit van alle wapen soorten, welke de andere landen heb ben. Zouden deze landen er afstand van doen, dan sou Dultschland dit voorbeeld volgen. Hetzelfde gold voor den aanmaak van zekere wapensoorten. Ter zee verlangt Dultschland. met zekere reserves, een vlootsterkte van 35 pCt. der Britsche zeestrUdkrachten, terwijl het te de lucht gelijkheid elscht met Engeland en Frankrijk, op voorwaarde dat de militaire luchtvloot In Sovjet-Rusland geen herzie ning dezer regeling noodzakelijk sou maken. In de Kamerzitting van Dinsdagmiddag werden tijdens de besprekingen van de be groeting van onderwijs door Katholieke Vlaamsche Kamerleden aan de regeerlng vragen gesteld, In verband met de houding van België in de kwestie der nieuwe spel ling. welke te Nederland b ingevoerd. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ VERWACHTING: Krachtige tot maU- gep, Zuidwestelijke tot Westelijken of Noordwesteljjken wind, swaar bewolkt of betrokken, later opklarend, waarschijnlijk regenbuien, vooral later kouder. Ook de heer Maeyeur, het Katholieke Vlaam sche Kamerlid voor Kortrijk, mengde zich in het debat en vroeg, dat met het oog op de be langen van de boekdrukkers en de uitgevers, ir.dien tot spellingswijziging in België mocht worden besloten, een ruime overgangsperiode zal worden gelaten waarin de oude spelling rog In gebruik zal blijven. BERLUN. 9 ApriL Naar D. N. B. bericht kwam heden een Dultsch-Russlsch handelsver drag tot stand dat de economische betrekkin gen tusschen beide landen opnieuw regelt. Krachtens dit verdrag zal Rusland bulten het gewone goederenverkeer om voor 200 millioen mark aan bestellingen plaatsen. Rusland zal deze bestellingen aan de betreffende firma’s contant betalen uit de middelen welke bijeen worden gebracht door een Duitsch bankcon sortium. Dit crediet van 200 millioen mark wordt toegestaan tegen 2 procent over vijf Jaren. Aan den anderen kant verwacht men dat door het nieuwe handelsverdrag de Russi sche uitvoer naar Dultschland tot boven een bedrag van 150 millioen mark stijgen zaL BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administretie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Donderdagmorgen vertrekt de „Havik” van Schiphol naar Batavia. De bemanning van bet toestel zal bestaan uit de heeren J. K. F. Krass, eerste bestuurder. K. J. Frenken, tweede be stuurder, J. H. W. Belle, werktuigkundige en J. W. Hoogland, radiotelegrafist. BERLUN. M> April. (D.N.B.). Ter gelegen heid van het huwelijk van ministerpresident generaal Goering, hebben hedenochtend de vereenigde muziekkorpsen van Rüksweer. politie, SB., SA. en arbeidsdienst, in totaal 200 muzikanten, een aubade gebracht. Goering verscheen op het balcon en dankte Voor de aubade. TOKIO, 9 April. (Reuter) Op Formosa heeft een hevige storm gewoed, waardoor talrijke dorpen zijn verwoest. Een visschersvloot, die Zondagavond was uitgevaren, is tot dusver nog niet teruggekeerd. Veertig visschers zijn waar schijnlijk in den storm omgezomen. Hoogste barometerstand: 764.2 ie Teu- louse. Laagste barometerstand: 725,1 te Ma- Unhead. Zon op 5.18, onder g.47. Licht op 7.17. Maan op VJn. 9.44, onder v.m. 2.63. Eerste kwartier 10 April 6.02 n.m. iiiiiiHHiimiuiiniuiMMiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifiiiiiiiiiMiiiiiiii^ Het officieele D. N. B. somt een lijstje op weinig kostbare, althans het normale niet over treffende geschenken, die aan Goering en zijn bruid zijn aangeboden. De Bert, corresp. der N. R. O. vult dit lijstje aan met geschenken van Europeesch-Konlnk- Hjke en Amerikaansch-flnancieel karakter: In antwoord op Interpellaties van de oppo sitie verklaarde Simon nog, dat te Stresa enkele definitieve verbintenis zal worden gegaan, waarover het parlement niet tevoren zal zijn geraadpleegd. LONDEN, 9 April. (Reuter). Sir John Simon beeft heden in het La gerhuis verklaringen afgelegd in verband met de conferentie tusschen de vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en Italië, welke deze week in de Noord-Italiaansche villa-stad Stresa wordt gehouden. Vervolgens werden nog eenlge mededee llngen verstrekt door den Britschen onder staatssecretaris voor Luchtvaart, Sassoon. Wanneer men rekening houdt met alle be treffende factoren, zoo verklaarde deze, ge- looven wij dat de Britsche luchtvloot nog een marge sterker is dan de Dultsche. Nochtans wekt de ontwikkelingsgang der Dultsche luchtmacht ernstige bezorgdheid eij dienen wjj in ons program eventueel de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. In militair costuum nam Ludendorff de pa rade van de eere-compagnle af, waarop hij zijn dank uitsprak voor de hem gebrachte eer. Hij sprak nog zijn vreugde uit over den algemee- nen dienstplicht, „welke den grondslag voor het waarachtige zijn van het Dultsche volk heeft gelegd." Goering heeft in een telegram zijn groote bewondering voor den veldheer Ludendorff uit-’ gesproken. Tijdens de plechtigheden te Tutzing vloog een eskader vliegtuigen over het land huis van den generaal. Onze Brusselsche correspondent Mint ons d.d. 9 April: De Nederlandsche Bank heeft met ingang van I 0 April het wissel disconto verhoogd tot 4% pet. Het promessendisconto en het dis conto op beleening van effecten van goederen en op voorschotten in rekening-courant werden vastge steld op 5 pet. Met ingang van Vrjjdag j.L was het disconto verhoogd tot resp. 3H en 4 pet. TUTZING, 9 April (D. N. B.) Met esn extra-trein zijn vanmorgen zeventien honderd menschen te Tutzing aangekomen, waar het landhuis gelegen is van generaal Ludendorff, die vandaag zijn zeventlgsten verjaardag viert. Vanmorgen had de Rijksweer een dubbele eere- wacht voor het huis betrokken en tallooze de legaties kwamen den jarige gelukwenschen. Te tien uur vanmorgen arriveerde een eere- compagnle van de Rijksweer, gevormd door Mn infanterieregiment uit München. Te elf uur be gon de groote militaire plechtigheid. Het huwelijk is hedenmiddag In den Dom en op het Stadhuis voltrokken. Het bruidspaar reed van het Stadhuis naar den Dom tusschen een haag van 35.000 afge vaardigden van verschillende corporaties en bonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9