Nieuwe N.S.B.-zwendel Na de ramp van de „Leeuwerik” GRATIS n pracht wrijfdoek bij PELI -WRIJFWAS (Bij elke doos van 25 of 40 cl.) Pcli brengt zonneglans en dennengeur is huis’ Ter bescherming i BLOEMENPALEIS GENTSCHE i*i INBRAAK IN PASTORIE TE TEEFFELEN TERAARDEBESTELLING Mr. W. DE VLUGT Bezuiniging bij het Rijk DONDERDAG 11 APRIL 1935 Financieele roering V te Spoorwegpersoneel Een klipper in nood 4 Residentieorkest naar Toespraak de. Wielenga •n CULTUREN. TRANSPORTARBEIDERS CONSUMPT1E-MELKGEBIED W«k«n. vóór «n nó Poichen. ISSONE INDEMAN Behouden te Enkhuizen binnengebracht 140 man worden af gevloeid of gepensionneerd Hoe de gulden werd bedreigd en hoe de aanvallen werden af geslagen Een der dieven door een schot levensgevaarlijk gewond; de ander nog voortvluchtig Henri van Goudoever *s Gravenhage? Oude molen te Schoor! bedreigd ongeëvenaard* BOSKOOPSCH E s- >or V. n- V. Rouwdienst in het ouderlijk huis Het algemeen ontwerp over een tweeted weken te verwachten in vollen bloei Minister by de begrafenis vertegenwoordigd Duizenden en duizenden hebben van hun deelneming getuigd langs den weg en op ’t kerkhof Drieduizend gulden is er noodig om hem voor molenaar en landschap te behouden Uniforme toegangs prijs 60 ets. B bankkoera Gidsen verkoop Bagage verwkerin< Ook gewest 4 ge- St< 4 j Op de begraafplaats r i der i te conducteurs, locaal - In de burgemeesterswoning WNA I i p REIS8UREAUX nh a d l t i. r in lading grint op (Gr.). Schipper la ir et rt re t- 5» te le De N V. van Gend en Loos heeft de CAO, die zij met den RK. Transportarbeidersbond ,Bt, Bonlfaclus" en den Oentralen Bond van Transportarbeiders had afgesloten, met Ingang van 1 Juli eJc. opgelegd. Besprekingen overeen nieuw collectief arbeidscontract zijn gaande. HOTELACCOMMODATIE ZH- en Slaapplaatsen tal treinen De vereenlglng „De Hollandsche Molen” welke voor enkele jaren pogingen deed, zich het blij vend bezit van den molen te verzekeren, kan thans ook niet helpen, omdat zij zich onder den druk der tijden verschillende subsidies zag ont vallen. Wel verklaarde haar voorzitter, mr. P. G van Tlenhoven, zich bereid het eere-voor- zltterschap van het comité te aanvaarden, in de overtuiging, dat de vrienden van „De Hol landsche Molen” voor het behoud hun mede werking zullen verleenen. Het comité, bestaan de uit ds. Boeke, dr. D. Heringa, pastoor P. Nieman, Kasper Niehaus, kunstcriticus, Her man Robbers, letterkundige, J. Smits, gemeente secretaris, P. Trapman, uitgever, en Piet Wieg man, kunstschilder, koos tot werkcomité: baron van Fridagh, voorzitter; PI. Schenner, secreta ris-penningmeester; D. A. Klomp en Fr. Otten, journalisten, en O. Oldenburg, uitgever. n e. A ett DC- 50- )e- ne ou Ju ‘ft lie BR et B- m, lep ie- ar- A mit< ’•-Gr Volle Mé*rt Utree Drie duizend gulden is er noodlg, om het be oogde doel te bereiken, doch het comité ver trouwt er op, dit bedrag door de samenwerking van velen bijeen te brengen. Het doet een drin gend beroep op de lezers om hieraan' mede te werken en hun bijdrage, al is het maar één kwartje, te storten bij den eecretaris-pennlng- meester, den heer Fl. Schermer te Schoorl, gironummer 3131M, onder het motto: .Voor den ouden molen". Voor de schoonheid van het Schoorlsche land schep zou de verdwijning van dezen molen een onherstelbaar verlies zijn en om dit te voor komen, heeft zich op initiatief van den heer PI. Schermer, onder voorzitterschap van den burgemeester, baron L. van Fridagh, een comité gevormd dat zich ten doel stelt, om zich het eigendom van den molen te verzekeren en het benoodigde geld voor het herstel bijeen te bren gen. Dit comité besloot, wanneer het in zijn streven slaagt, den molen aan de gemeente Schoorl aan te bieden, opdat hij oók tot In verre toekomst voor het oorspronkelijke doel be- waard kan blijven. Open Vrijdag 12 ApriJ, 12 uur tot en met Maandag 22 April (2e Paaschdag). Bloembollenstreek en tentoonstellingsterrein stoet wachtten. De dienstdoende agenten brach ten het saluut en velen aan de overzijde der gracht ontdekten het hoofd. Een rouwauto met bloemen ging vooraf. Op de kist werden even eens ook nog kransen en bloemen gelegd. Een zestal rouwauto’s met de familieleden volgden den stoet, waarbij zich enkele andere auto’s met belangstellenden aansloten. Het zal kwart voor twaalf zijn geweest, toen de droeve stoet zich in beweging zette. Langs heel den weg naar de Nieuwe Ooster Begraafplaats toonde de burgerij blijk van medeleven. Bij de begrafenis van de slachtoffers van het ongeval van de „Leeuwerik” zal de minister van Waterstaat worden vertegenwoordigd door den heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, In specteur bij den luchtvaartdienst. Deze zal te vens den directeur van den luchtvaartdienst vertegenwoordigen. BEGISTERMARKCHEQCES tegen offlcleelen De ambtswoning van burgemeester dr. W. de Vlugt, welke zoo vaak getuige waa van vreugde en feestelijk betoon, nog onlangs bij de opening van de luchtlijn AmsterdamPraag, was nu in rouw gedompeld. Aan de straatzijde waren alle ramen gesloten. Binnen was een rouwkamer Ingericht waar de kist met het stof felijk overschot sedert Dinsdag stond opgebaard. Enkele vrienden, de wethouders en de gemeen tesecretaris waren met de naaste familieleden daar bijeen gekomen toen een korte godsdien stige plechtigheid plaats greep, waarbij de pre dikant ds. B. Wielenga voorbad en woorden van troost en bemoediging sprak. Diep onder den Indruk waren de leden van ta burgemees ters gezin, die zoo plotseling zijn kring ver broken ziet. SPOORWEGBILJETTEN zonder prtjsverhooglng voor binnen- en buitenland PASSAGE- en LUCHTVAARTBILJETTEN tot officieels prijzen Sinds den val van den Belgischen frank kreeg de gulden het van twee kanten te kwaad. Een- deels vertrouwde men niet meer op zijn stabili teit en trachtte men zich te dekken, anderdeels hoopte men niet meer op zijn stabiliteit en trachtte men te specaleeren door zijn geld uit Nederlandsche beleggingen weg te trekken en het in buitenlandsche waarden cm te zetten. De jongste weekstaat van de Nederl. Bank toont hoe krachtig zich de aanval dezer belde tendensen deed voelen. Binnen den tijd van een week werd tot een totaal bedrag van 106 mil- lioen gld. in goud aan de Bank onttrokken, ter wijl in lang niet meer gekende mate gebruik werd gemaakt van haar credlet in totaal zette dit deze week uit met 56 mlllioen. In tegenstelling nu tot de Nationale Bank van Brussel, die vlak vóór het optreden van Van Zeeland in dezelfde omstandigheden bij de pak ken bleef neerzitten, toont Mr. Trip zich vast besloten den gulden krachtig te verdedigen. Na het disconto verleden week Vrijdag met één procent te hebben verhoogd verklaarde hij in Basel dat de aanvallen daarmee reeds waren afgeslagen. Blijkbaar wilde hij het optimisme wat te snel stimuleeren, want om een nieuwen, verwachten aanval te weerstaan, verhoogt de Nederlandsche Bank thans wéér haar disconto met een vol procent. Doch hij neemt maatrege- len, hij kruist niet de Armen over elkaar om te laten komen wat komt. Kan zijn afweer succes oogsten? De week staat van de Nederlandsche Bank wettigt ten aanzien van deze vraag wel eenlg vertrouwen. - Zoo aanzienlijk de goudvoorraad slonk, hij staat nog steeds op bet respectabele peil van 674 mil joen het Nederlandsen goudgeld inbegrepen. Daarmee is nog steeds 73J7 pct. van den bank- biljctten-omloop en van de overige direct op- eischbare schulden gedekt, dat te nog bijna het dubbele van hetgeen minimaal wordt geétecht. Een tweede argument voor het mogelijk wel slagen van het handhavingsbeleid, ligt ook on getwijfeld in het feit, dat de oorzaak van da pressie op den gulden niet zoozeer in binnen- landsche economische of staats-financieele ge varen ligt, doch slechts in een sulveren beurs terugslag van de gebeurtenissen in België Daar de inbrekers zich in het nauw ge dreven zagen, begonnen zij te schieten, waarop de politie zich niet onbetuigd liet en eveneens schoten lootte. Bij dit gevecht werd een der dieven levensgevaarlijk In den rug verwond. De andere wist te ontkomen. lid De oude 18de-eeuwsche korenmolen, welke het landschap in Schoorl zoo bijzonder siert, wordt met ondergang bedreigd. De molenaar, de heer D. Duin Sr., die hem van zijn jeugd bemaalde, te 80 jaar geworden en hoewel hij nog kras te en gaarne zijn laatste levensjaren op den molen zou doorbrengen, ziet hij zich genoodzaakt zijn molen prijs te geven, omdat hem het geld ontbreekt voor de noodlge her stellingen, welke noodlg zijn voor een regel matig gebruik. De eigenaar, de heer Duin, heeft hiervoor zijn volle medewerking toegezegd. Hij beeft zich be reid verklaard, om na het herstel den molen te blijven beheeren, omdat hij nog wel zooveel te malen heeft, dat de molen regelmatig enkele dagen in de week in gebruik kan worden ge steld. Bovendien heeft het comité zijn zoon be reid gevonden het werk van zijn vader voort te zetten, wanneer dit den ouden molenaar niet meer mogelijk zal zijn. De gemeente Schoorl behoort tot de nood lijdende gemeenten en mist de middelen, om den ouden molenaar van zijn zwaar-drukkende hypotheek te ontlasten en het noodlge herstel lingswerk te doen uitvoeren. De tweemast klipper „Volkerak" te Woensdag middag op het Uselmeer ter hoogte van de Kreupel in nood geraakt. De giek was gebroken en tengevolge daarvan was het grootzeil wegge waaid. Op de noodseinen door de bemanning gege ven, kwam bet motorschip „Zwerver" uit Brui- ntese ter hulp. De „Zwerver" heeft verbinding weten te krijgen met de „Volkerak" en is erin geslaagd na veel moeite den klipper dwars te gen den hevlgen storm in naar Enkhuizen te sleepen. Hier te de „Volkerak” behouden bin nengebracht. De .Volkerak” was met weg van Lobtth naar Ulrui L Diepenveen. Hedennacht hebben twee beruchte, inter nationale dieven geprobeerd hun slag te slaan in de R. K. Pastorie te Teeffelen. gemeente Osa. Omstreeks twaalf uur bemerkten eenige marechaussees uit Oss, die te Teeffelen sur veilleerden. dat twee individuen zich op ver dachte manier bezig hielden om de R. K. Pastorie. Dadelijk namen zij uitgebreide maatregelen. Naar de Maasb. verneemt, zal van regeerings- wege met ingang van 1 Juni geheel Nederland als eonsumptle-melkgebled worden aangeweaen, waardoor dus de regeerlng overal den prijs der melk aal bepalen. Daar zij vermoedden dat beide mannen af komstig waren uit een logement te Oss, lieten zij posten uitzetten, om ontvluchten onmogelijk te maken. De dieven, die reeds in den tuin van de pastorie waren gegaan, bemerkten onraad en gingen op de vlucht in de richting van Oss. De marechaussees begonnen een achtervolging, maar de dieven wisten in de duisternis te ont komen. Toen kregen de gemeente-politie en de mare- chausseepost. die in de Korenstraat te Oss postten, werk te doen. Toen de dieven naderden ontstond er een waar vuurgevecht. Naar wij vernemen, te bet advies van den Raad van State over het algemeen bezuinlglngs- ontwerp in den Ministerraad van Dinsdag in behandeling geweest. Er komen in dit advies echter enkele beschouwingen van prlnclpieelen aard voor, die nog nadere overweging ver- etechen, zoodot vennoedelijk 5n den loop van de volgende week een tweede Ministerraad hieraan zal worden gewijd. In verband met het een en ander, zal de in diening van bet ontwerp nog wel een tweetal weken op zich laten «tochten. De predikant sprak naar aanleiding van psalm 37, welke psalm in het leven van den burgemeester steeds een bijzondere plaats heeft Ingenomen en waarop hjj de aandacht van spr vestigde. Tegen half twaalf werd de kist naar bulten gedragen, waar alreeds de auto’s van den Hjk- zaken hem zijn afzetgebied ontnamen. En de middenstand neme een voorbeeld aan Duitschland, waar de warenhuizen ondanks Hitler’s verkiezingsbeloften nog altijd over eind staan. Belofte 5: „Dan zullen Nederland en de overzeesche gewesten niet langer een on verdedigd gebied zijn, dat op genade of on- aan lederen invaller is overgele- Naar wij vernemen sou dr. Peter van Anrooy in verband met zijn gezondheidstoestand voor nemens zijn ontslag te nemen als dirigent van het Residentieorkest. Wjj vernemen tevens, dat als opvolger van dr. van Anrooy zeer ernstig in aanmerking komt de heer Henri van Goudoever, sinds eenige Jaren dirigent van het Utrechtse!) Stbdelijk Orchest. In de kerk van de E.E. Paters Capucfjnen op Chariots te Rotterdam is hedenmorgen een plechtige H. Requiemmis gecelebreerd door den weleerw. heer v. d. Klein, voor de zlelerust van diens broeder, den bij de vlieg ramp bij Brilon omgekomen marconist v. d. Klein. De directie van de Nederlandsche Spoorwe gen heeft over de afvloeiing van personeel een brief agn den Personeelraad gericht, luidende als volgt: „Naar aanleiding van de toezegging, door ons gedaan bij de tusschen een vertegenwoordiging van uw raad en ons op 5 Maart jl gehouden bespreking over mogelijke afvloeiing van per soneel, deelen wij O mede, dat wij met het oog op het groote overcompleet van treinpersoneel en van remlse-personeel besloten hebben, met ingang van 15 Mei as. A: te pensionneeren: alle hoofdconducteurs, conducteurs, locaal- treinconducteurs en hoofdgelelders, die op dien datum 60 jaar of ouder zijn; alle arbelders-remmer, die op dien datum 55 jaar of ouder zijn en alle ketelwasschers, kolendragers en stokers- locomotief-loods, die geboren zijn in de jaren 1876 en 1877; B: op wachtgeld te stellen: al het personeel, werkzaam op de depots en In de centrale werkplaatsen (hieronder niet val lende het administratief en loc.-personeel, als mede het toezichthebbend personeel toet uit sondering van asslstenten-werkmeester le en 3e klasse en baas le en 3e klasse), dat geboren te in de jaren 1873, 1873 en 1874.” Deze afvloeiing betreft ongeveer 140 man, van wie ongeveer 60 man van den dienst der exploitatie en 80 van tractie en materiaal. Eindhoztn Geestelijke en geneeskundige hulp werd da delijk ontboden. Dr. State was spoedig ter plaatse en het den man naar het R. K. Ziekenhuis te Oss ver voeren. Hier bleek dat men te doen had met een be kend Tsjechisch Inbreker, die met zijn makker, vermoedelijk een Dultscher. in ons land en in het buitenland zeer veel inbraken heeft pleegd. In het ziekenhuis werden door den rector van het St. Leonardus-gesticht, Drz. v. Welle, den man de H.H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. Daar Dr. Stols operatief ingrijpen noodzake- lljk achtte, gaf hU last den man naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch te vervoeren. Het onderzoek naar den tweeden inbreker werd dadelijk voortgezet, doch tot nu toe heeft men hem nog met ontdekt. Op nadere informatie bij het Groot Zieken huis te Den Bosch ontvingen wij het bericht, dat de Tsjech nog steeds In levensgevaar ver keerde. genade werd." We zouden het kunnen gelooven, als men ons nu eens voorrefcende, waar ons land het geld en de mannetjes vandaan moet halen, om zonder hulp van een groote mo gendheid ons Europeesch en overzeesch ge bied gegarandeerd ongerept te houden. Aan deze voorspiegeling ontbreekt iedere zin voor realiteit. Belofte 6: „Dan zullen nimmer meer bandieten in de straten van Neerlands hoofdstad borden hangen, waarop geschre ven sitaat: Indlë los van Holland.” Hiervoor is de N.S.B. niet noodlg. thans hangen deze borden er niet meer. En overigens zou het zuiver autarkisch eco nomisch program van Mussert es. wel eens spoediger Indlë los van Holland kunnen maken dan zij in hun waanwijsheid be vroeden. Belofte 7: „Dan zal het vorstenhuis van Oranje wederom de plaats Innemen, die het toekomt.” Het program der ontneemt aan de Oranjes alle macht. En de Leider heeft zich over het Vorstenhuis al eens uitgela- een Te iets n* twaalven kwam de droeve stoet op de begraafplaats, waar zich behalve de autoriteiten, achter de afzettingen honderden Amsterdamsche burgers bevonden, aan. Intusschen waren daar ook gearriveerd tal van leden van den gemeenteraad. Met den stoet kwamen mede alle wethou ders, de gemeentesecretaris, Mr. 8. J. van Lier en de hoofdcommissaris, de heer H. J. Versteeg. Nadat de familieleden en de officieele be langstellenden zich rond de groeve hadden ge schaard, zakte de kist langzaam in de aarde, waarna de talrijke bloemstukken, die in den stoet waren meegevoerd op en naast het graf werden gelegd, dat door deze geheel werd be dolven. Onder deae kransen bevond er zich een welke getooid «tos met linten in de Tsjecho-Slowaak- sche kleuren. Indien eenige troost naast dien van den Allerhoogste voor den zwaar getroffen burgemeester der hoofdstad de smart kan milderen, dan is het de algemeene deelneming zijner burgerij-in zijn leed. Duizen den en duizenden waren Woensdag morgen saamgestroomd rond het burgemeestershuis aan de Heeren- gracht 502 bij de Vijzelstraat te Amsterdagn en toen de kist met het stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven gekomen zoon, mr. W. de Vlugt, werd uit gedragen, ontblootten honderden eerbiedig het hoofd. De Heerengracht tusschen Reguliers- gracht en Vijzelstraat was voor den rouwstoet door de politie vrij ge houden, maar aan den overkant zoowel als op de bruggen rondom verdrongen zich de belangstellenden. Bij aankomst voor het stadhuis te Berlijn waar Woensdag het huwelijk werd vol trokken tusschen den Duitschen minister -president Hermann Göring en Emmy Sonnemann, werden aan het bruidspaar bloemen overhandigd. Links de eerste burgemeester van Berlijn, Sa hm, die het huwelijk voltrok b N.S.B. moet wel een heel minnen J dunk hebben over het gezond ver- stand van het Nederlandsche volk. Zij maakte thans weer de brievenbussen ge lukkig met een pamflet, waarvan ieder normaal -denkend vader’ander moet’ zeg gen, dat het de reinste zwendel Is. Men begint met te zeggen, dat *t Nederland- mhe volk thans ter stembus gaat, „om hen aan het bewind te brengen, die u niets te beloven hebben, maar die alles van u vra gen.” Deze edele figuren zijn dan Mussert en «Ijn naaste omgeving. Zij zeggen in hun pamflet over degenen, die zich bjj de ver kiezing tegenover hen stellen, het volgen de: ,J)e ‘politieke partijen hebben, een menschenleeftljd lang, vóór elke verkiezing u gouden bergen beloofd, om uw stem te winnen, en het resultaat van al die belof ten is, dat ons land en ons volk thans geestelijk en stoffelijk aan den rand van den ondergang staan.” De demagogie van dit volksbedrog komt voldoende tot uiting, als we hier tegenover stellen, dat het Nederlandsche volk, vóórdat de wereldcrisis Intrad men mag dus van den „menschenleeftljd” een paar Jaar af trekken bij de door Mussert verheerlijkte Oostelijke naburen den bijnaam „die steln- relche Hollander” had; dat Nederland in sociaal opzicht den toon aangeeft en op internationale confe renties herhaaldelijk ten voorbeeld werd gesteld aan heel de wereld; dat geen land ter wereld in verhouding tot het aantal inwoners zoo groote weten schappelijke resultaten men denke aan de Nederlandsche winnaars van den Nobel prijs behaald heeft als Nederland. En dat heet dan „geestelijk en stoffelijk aan den rand van den afgrond"! Maar nu de toestand, zooais die zal wor den onder een regime-Mussert! De Heeren beginnen wel met voorop te stellen, dat zij geen beloften doen dat laten ze aan de verfoeilijke politieke par tijen over! maar in hetzelfde pamflet doen ze er welgeteld elf! Wij zullen ze na gaan. Belofte 1: „Dan zal er een dag komen, dat er In Nederland werk en brood is voor iedereen, die werken wil en werken kan." Dit is een Duitsch geluid. Eenige maan den geleden zelde Dr. Ley, leider van het Arbeitsfront, te Hamburg, dat er aan het eind van dit jaar in Duitschland geen werkloozen meer zouden zijn, want wie dim nog geen werk hadden, zouden worden geacht, niet te willen werken, en derhalve niet meer meetellen. En herinnert men zich nog de cijfers van de stijging der werkloos heid in Duitschland in Januari, de maand, waarin Dr. Ley deze woorden sprak? Belofte 2: „Dan zullen arbeiders en pa troons schouder aan schouder naast elkaar staan, in plaats van tegenover elkaar.” Wij hebben, gezien de ontwikkeling in Duitschland, waar de arbeiders hun loonen door kortingen en gedwongen „vrijwillige’’ „Spenden” verder hebben zien dalen dan hier, zoo onze eigen opvatting. Zou ook het schouder aan schouder brengen van kapi taal en arbeid niet beter afgaan aan par tijen, die de Christelijke solidariteit predi ken, dan aan een conjunctuurbeweging van ontevredenen, die de saamhoorigheid enkel doen steunen op nationalistische gronden? Belofte 3: „Dan zal het Marxisme niet alleen ulterlljk, maar ook in de harten van onze volksgenooten zijn vernietigd, de klas senhaat, die een volk verlamt en ver scheurt, zal verdwenen zijn en de sociale rechtvaardigheid zal haar intrede hebben gedaan.” Ook dit doel kan beter bereikt worden door Christelijke partijen dan door een be weging, waarin vrijmetselaars, communis ten, sociaal-democraten, groot-kapitalisten liberalen tijdelijk door elkaar krioelen. Belofte 4: „Dan zal de boer weer met vreugde den vaderlandschen grond bebou wen en de middenstand zal zijn plaats onder de zon hernomen hebben.” Wat den boer betreft, deze bebouwde met vreugde den vaderlandschen grond, totdat buitenlandsche en met name Dultsche oor- ten In een zin, die aan deze belofte zeer eigenaardige beteekenls geeft. Belofte 8: „Dan zal Nleuw-Guinea een Nederlandse!) gewest geworden zijn en geen Japansch." Ook dit is weër zoo’n verklezlngscry, die gespeend Is van allen werkelijkheidszin Hoe zal de heer Mussert in een onontgon nen land als Nleuw-Guinea, waar vestiging van Europeanen volgens een deskundige als Dr. Colijn misdadig zijn zou vanwege het moordende klimaat, nederzettingen van Japanners tegenhouden? Heeft hij er wel eens van gehoord, dat alle landen ter we reld, Australië zoowel als Zuld-Amerika. China zoowel als Polynesië door de Japan ners voor hun vestigingen worden uitver koren? Belofte 9: „Dan zullen in Nederland niet langer oude, invalide soldaten honger lijden, terwijl politieke „generaals" in weel de baden." Wij gelooven, dat door de ontzaglijke sommen, welke een régime-Mussert aan het materieel der defensie zou moeten be steden, het lot van het defensiepersoneel eer slechter dan beter worden zou. En wat de Jn weelde badende” politieke generaals betreft, hier wordt kennelijk het Kamerlid Duymaer van Twist bedoeld. Hij is gene raal-majoor titulair buiten dienst en heeft zich indertijd expresselijk laten pension neeren op den rang wij meenen den kapiteinsrang dien hij bezat, toen hij den actieven dienst verliet. Hij trekt niet meer uit de schatkist dan hem naar goed Nederlandse!) recht toekomt, en steekt b.v. uitermate gunstig af bij den natlonaai- socialist Goering, die übernacht tot gene raal gebombardeerd werd en daarnaast voorzitter van den Rijksdag, hoofd van de staatspolitie, enz. enz. Is. Belofte 10: „Dan zullen kunstenaars de erkentelijkheid en den dank vinden, die hun volk hun verschuldigd is.” Verwijzing naar Duitschland, waar een zelfde gelijkschakeling als Mussert voor ons land beoogt, mee van de besten Duitsche artisten tot emigreeren dwong stelt ook deze belofte in zeer eigenaardig daglicht. Belofte 11: „Dan zult gij, als uw tijd gekomen Is, uw hoofd rustig kunnen neer leggen, wetend, dat gl] het erfdeel der Va deren voor uw kinderen hebt bewaard." In het erfdeel der Vaderen neemt de vrij heid van meeningsuitlng de eerste plaats in. ZJj zou in den Mussertstaat, dié de vol strekte tegenstelling is van den Staat, door Oranje gesticht, in Duitschen dwang gronde gaan. Men ziet: de NjBJS. Is een doodgewone politieke partij. Zij doet tal van beloften dkaar komt er niet eerlijk voor uit. En wat die beloften waard zijn, hebben wij ter kenschetsing hierboven alleen maar ever aangestipt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15