ONS BLAD De Duitsche kijk op Stresa s I I HI Het nieuws van heden rf ft v - België’» defensie De taalkwestie in België DE BAROMETER Nalatenschap van Kard. Gasparri JOH. LAUWERS rAYGLOr 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 I ,DE VERSAILLES-GEEST BEZIELT PARIJS” ïl. Voldoening te Moskou Geen duistere Duitsche moorden aan Alles is gereed Ook by de marine T Gratieverleening aan Medwed Twee executies te Berlijn Duitsch spionnagechef Massa-arrestaties te verwachten gegrepen De Belga-devaluatie no Gruwelijke toestanden vorige Mand; IfJ» De moord op Kirof Nazi’s bij de Oosten- rijksche spoorwegen Parijs zonder theaters en bioscopen? Zigeunerstammen in gevecht Immigranten-smokkel in Amerika De verkiezingsuitslag in Hongarije De Evangelische Dom was een zee van vlaggen Engeland zal in geen geval zyn mandaten af staan Dultschland wil koloniën Parlement in grooten getale achter Goemboes Een dreigement tegen den belastingd ruk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN r4 gnn. Diensttijdverlenging in Italië Het huwelijksfeest van Goering DONDERDAG 11 APRIL 1935 De dood van de emigranten Fabian en Wurm Beschuldigden van moord op Horst Wessel terechtgesteld Een omvangrijke verzameling documenten van groot be lang voor kerkelyke geschied vorsching ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingex med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „DE NORMANDIE” De regeling in rechtszaken voor den Senaat. Voldoening de Vlamingen? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Frankrijk wil er de omsinge- lingspolitiek van Barthou voltooien” In sommige kringen heerscht ernstige bezorgdheid over den toestand I o i I* NOORDHOLLANDSGH DAGBLAD •oort te Horst 2 U. immigratic- Lprü rm. tit. H- 37 de Misatonarteen van bet te M O O ■t ge- Bezorgdheid •ver 's lands defensie-mogeiykheden. De eerste bespreking tusschen de verschil lende ministers vindt Donderdagmorgen om half elf plaats in het Palaszo Borromeo. *s Middags zullen boottochten op het Lago Maggiore worden gehouden. ten goudlading van ruim zeven millioen gulden is Dinsdagavond met ‘t s.s. „Blom- mersdyk” van de Holland AmerikaHjn van Rotterdam naar New-York verscheept In den Belgischen Senaat is een gewichtig debat aan den gang over de talenregeling in rechtszaken, de laatste groote taalwet, waar voor door de Vlamingen werd gestreden. Z. H. de Paus heeft dezer dagen den Maharadja van Patiala, Sir Bhupinkar Singh, in pariculiere audiëntie ontvangen. De H. Vader schonk den vorst het eere- teeken van het militaire grootkruis der Gregorius orde STRESA. 10 April. Alhier te alles in gereed heid gebracht voor de conferentie, die morgen aal aanvangen tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië. idln en Laval zijn he- vertrokken. Voor zijn een langdurig gesprek Ie is reeds voltallig itaat os. uit Suvich, De smokkelarij van immigranten, aldus Mac Gormack, wordt gedreven door niets ontziende misdadigers, die in geval van nood er ook niet voor terugschrikken hun slachtoffers van het leven te berooven. Mei ter Teraardebestelling uur. W. de Vlagt, slachtoffers van de „Leeuwerik”-ramp. Verdachten der knoeierijen aan de Amsterdam- sche groen ten veiling vrijgesproken. Pm idea. L tpm tprll i te De Itallaansche dsffi in Stresa aanwezig; zij Alolsl en graaf qtano. dusver zeer zijnen vondsten Huwelijk tusschen Goering en Emmy Sonne mann voltrokken. In de Vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap is gesproken over de economische en industrieele verdedigingsvoorbereiding van Ne derland. o. M. I Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 10 April: In het zoo pas gepubliceerde verslag over de begrooting van landsverdediging voor. 1935 be spreekt het kamerlid De Burlet onder meer de weerbaarheid van België. Hij geeft uiting aan de bezorgdheid welke er in sommige Belgische milieux heerscht. Het ia de vraag, leest men in dit verslag, of België in den huldigen toestand van de Euro- peesche landen militair sterk genoeg is, om werkelijk en doelmatig voor 's lands defensie in te staan. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 10 April: De Minister van Sociale Zaken overweegt de samenstelling van een centrale commissie voor het Ziekenfondswezen. April April x>le. «en, ’a. 9 U. r- k )f t. >L UT eg Is. n. 02 SOFIA, 10 April. (V.D.) Tusschen twee zi geunerstammen is het heden in het dorp Tschammrem aan de Zwarte Zee tot een bloe dige botsing gekomen, in den loop waarvan eer. zigeuner gedood en vijftien anderen zwaar ge wond werden. Zes zwaar gewonden verkeeren In levensgevaar. Ruim veertig zigeuners be kwamen lichte kwetsuren. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15« ROME, 10 April. (Havas). De lichting 1913 der Itallaansche marine, welke met groot ver. lof zou gaan, zal voorlooplg onder de wapenen worden gehouden. Zooals men zich zal herin neren werd kort geleden een dergelijke maat regel eveneens ten aanzien van het landleger genomen. BERLIJN, 10 April (DN.B.) Het zou struis vogelpolitiek zijn aldus schrijft de -Völkl- scher Beobachter” in een artikel over de con ferentie van Stresa wanneer men het feit zou willen verbloemen, dat de stemming van Frankrijk ten opzichte van Dultschland sinds langen tijd niet zóó slecht is geweest als thans. MOSKOU. 10 April (V. D.) De voorma lige leider der politieke politie te Leningrad, Medwed, en tien zijner medewerkers, die wer den veroordeeld tot 10 jaar verbanning, we gens nalatigheid bij de bescherming van den op 1 December jJ. te Leningrad vermoerden Kirof, zullen binnenkort gratie krijgen. Talrijke organisaties en personen, LONDEN, 10 April. (Reuter?. Het officleele onderzoek naar de doodsoorzaak van de Duit sche emigranten Fablan en Wurm is beëin digd. Men is van oordeel dat hier sprake is van zelfmoord, gepleegd ia «en vlaag van gees teiyks afwijking. Nader wordt gumeldt dat de dood veroor zaakt is door een narcotisch vergif. Gebleken is dat Fablan een liefdesontgoocheling achter den rug had. Zooals bekend, ging eerst bet bericht dat men hier te doen had met moorden, gepleegd door de geheime Duitsche politie. BOEDAPEST, 10 April. (VB.) Do defini tieve uitslag der parlementsverkiezingen ia thans bekend geworden. Deze bevestigt, dat de regeering-Goemboes in het parlement groote meerderheid heeft verwen ven. De uitslagen luiden: Het D. N. B. meldt uit Praag, dat de bladen aldaar het volgende bericht uit Parijs publl- ceeren: De Frznscbs minister, Laval, heeft gisteren aan de gezanten van de Kleine Entente en het Balkan pact de voornaamste bepalingen ulteen- gezet van het Fransch-Russische accoord, dat hoogstwaarschijnlijk tijdens bet bezoek van Benesj aan Moskou zal worden aangevuld door een dergelijke overeenkomst tusschen Tsjecho- Elowakije en Rusland. STRESA. 10 April. (Reuter). Woensdagavond om half elf arriveerden Flandin en Laval met een salonwagen, welke aan den’ Slmplon- ex press was gekoppeld, in Stresa. Tot de Fran- sche delegatie behooren verder: Masslgll. Bar- geton en De Chambrun. Op het station werden de staatslieden door Mussolini en zijn gevolg begroet. De Marseillaise werd gespeeld, waarna de gasten langs de eere-compagnle, nog ver sterkt door carabinieri en geheime agenten, naar hun hotel gingen. Mussolini begaf zich terstond naar Isola Bella. Morgenochtend zullen de Engelsche minis ters arriveeren. Opening der Boskoopsche Bloemententoonstel ling door den Directeur- Generaal van den Landbouw. WASHINGTON. 10 April (Reuter) Bij de bespreking van een wetsvoorstel inzake uitbrei ding der volmachten van het ministerie van Arbeid In Immlgratie-kwesties. heeft de Imml- gratle-commlssaris, Mac ^rormack. gewezen op de gruwelijke toestanden, welke bij het bin nensmokkelen van immigranten, die geen ver gunning hebben om in de V. 8. te verblijven, soms heerseben. WEENEN. 10 April (Reuter) De politie heeft een volledige lijst van nationaal-soclalis- tlsche leden van stormtroepen, die in dienst waren bij de Bondsspoorwegen in beslag geno men. Men gelooft, dat hiervan massa-arresta ties van Nazi's het gevolg zullen zijn. De lijst werd gevonden, toen de politie twee brigade- leiders en zes plaatsvervangende leiders der nazl-stormtroepen arresteerde, die allen bij de spoorwagen in dienst waren. PARUEL40 April denmorgen naar St vertrek had Flandlrr met den Itallaanschen en den Brltschen am bassadeur. Terwijl Laval zich van Stresa naar Genève zal begeven, zal Fiandin Zondag na afloop der conferentie weer naar Parijs terug- keeren. MacDonald en Sir John Simon arriveerden om half zes op het Parjjsche vliegveld Le Bourget. Van avond zetten ze hun reis esar Stresa voort. Bij zijn vertrek uit Londen verklaarde MacDonald van gansche^ harte te hopen, in Stresa te zullen slagen bij zijn taak voor veiligheid en vrede. Beschuldigden van moord te Berlijn terechtgesteld. MOSKOU, 10 April (Havas) In welingelichte kringen is men voldaan over het totstandko men van bet Fransch-Russische beglnsel-ac- coord. Men is van meening dat dit accoord aan den vooravond van de conferentie van Stresa zal bijdragen tot opheldering van de atmosfeer in Europa en zekere, nog aarzelen de stemmen er toe zal overhalen om te volgen op den weg van tastbare verwezenlijkingen, welke gisteren is Ingeslagen. Volgens Havas Is het accoord ook te Londen gunstig onthaald, met name omdat het ac coord geplaatst is in het kader van Genève. kerk zelf een zee van vlaggen van allerlei for maties opgesteld was. Het hoofdportaal van den Dom was geheel met groen versierd. Te een uur werden In de omgeving alle vlaggen gehe- schen en tegen half twee arriveerden de gas ten, waarvan zeer velen in uniform. Vele beken de figuren werden lulde toegejuicht. Enkele mi nuten voor tweeën klinken commando's, wor den de geweren gepresenteerd en zet de mu ziek een marsch in. Adolf Hitler verschijnt in gezelschap van zijn adjudant. Even na twee uur klinken wederom oomman- do’s en gaat een daverend gejuich op. als mi nister Goering verschijnt in geselschap van Olga Sonnemann, terwijl tegelijkertijd van den anderen kant de bruid arriveert, begeleid door staatssecretaris Koerner. Goering begroet zijn bruid voor den Dom en beiden betreden met hun gevolg het kerkgebouw, waar de kerkelijke plechtigheid plaats vindt. Vervolgens had In hotel Kaiserhof het brui loftsfeest plaats, dat aldus het D. N. B. een echt nat. soc. familiefeest werd. Tal van partijfunctionarissen en een aantal officieren waren aanwezig. Ook Hitler hield een korte ta felrede. BERLIJN. 10 April. Officieel wordt medege deeld dat vanmorgen te zes uur in de staats gevangenis Beriyn-Plötzensee de op 3 Febr. 1907 geboren Sally Epstein en de op 15 Juni 1901 geboren Hans Ziegler, die door de Jury rechtbank te Berlijn als medeplichtig aan den moord op den S.A.-stormlelder Horst Wessel ter dood waren veroordeeld, zijn terechtgesteld. Reeds In 1930 was een proces gevoerd tegen andere beklaagden die toen door de juryrecht bank wegens doodslag veroordeeld werden. Onder het nieuwe regiem werd tegen nieuwe beklaagden op nieuwe gronden een nieuw proces begonnen, waarbij geconcludeerd werd dat de moord op Horst Wessel een zorgvuldig voorbereide misdaad was, uit politleken haat bedreven. Hitler heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht tot gratieverleening. Overal stelt men de vraag: wordt België op af doende wijze verdedigd? De minister van landsverdediging gaf hieromtrent aan de leden vertrouwelijke en preciese inlichtingen, op de vraag van sommige leden, of het in de bedoe ling lag van den minister den diensttijd te ver lengen, antwoordde de beer Devèze, dat hij de toekomst niet kan voorzien en dat hij niet kan waarborgen, dat omstandigheden geen wijziging zouden noodzakelijk maken in het militair sta tuut van België. De rapporteur zegt, dat vele Kamerleden, ken nis nemende van het Jongste militaire Jaarboek van den Volkenbond, da Belgische effectieven vergelijken met die van de overige Buropeesche landen en groote bezorgdheid en ernstige vrees Totaal aantal afgevaardigded 345. De regee- ringsparty, d.wx. de partij der nationale een heid, verwierf hiervan 169 zetels, de partij van Tibor von Eckhardt, de onafhankelijke kleine landbouwersparti) verwierf 34 mandaten. de Christelijke 'economische partij kreeg 14 zetels. 13 partij loozen komen in het parlement, voorts 11 soclaal-democraten en 6 vertegenwoordigers van de liberale oppositie. De partij der nationale eenheid beeft dus alleen de tweederde meerderheid. Ingeval van een samenwerking, zooals die verwacht wordt, tusschen de regeerlngspartij. de party der kleine landbouwers, de christelyk-economische partij en de beide afgevaardigden van de „hervor- mingsgeneratle” zal de regeering-Goemboes in het nieuwe parlement beschikken over een meerderheid van 300 van de 345 mandaten. Frankrijk wil van Duitschlands maatregel, tot invoering van den algemeenen dienstplicht, gebruik maken, om niet slechts zijn enorm be- wapenlngsprogram uit te voeren, doch tevens otn de reeds door Barthou begonnen omsln- gelingspolltlek tegenover Dultschland te vol tooien, door het aangaan van zoo uitgebreid mogelijke diplomatieke en militaire accoorden tot wederzijdsche'hulpverleenlng. In elk geval wordt Frankrijk, nu het zich naar Stresa begeeft, vervolgt het blad, bezield door den ouden geest van Versailles. Het wil militaire allianties tot stand brengen, al ver moedt het. dat Engeland het op dien weg niet za) willen volgen. Voor dit laatste geval wenscht het van Engeland de vrije hand te krijgen, de reeds voorbereide pacten alleen te sluiten. GrwweBjke toestanden smokkel in Amerika. Troepen hadden zich •voor den Dom opge steld met vlaggen en vaandels, terwijl in de PARIJS 10 April. (Reuter). In begin zal de .Normandie”, het grootste schip wereld, behoorend aan de Compagnie Générale Transatlantlque, proeftochten maken. De eer ste reis van het schip zal 38 Mei beginnen. De beer Soudan. de nieuwe minister van Justitie, heeft zich hedenmiddag in het debat gemengd «n tot voldoening der Vlaamse he sena toren uit naam der regeering gevraagd, dat de Senaat aan het standpunt der Vlamingen zou tegemoet komen en het ontwerp onverminkt zou aannemen, zooals bet reeds door de Kluner te goedgekeurd. Hij vroeg, dat het verzet, dat in den Senaat tegen de Vlaamsche elschen in rechtszaken tot uiting kwam, sou worden ge staakt. Men verwacht, dat het optreden van den mi nister van justitie grooten Invloed zal uitoefe nen op de stemming. Wordt het ontwerp van de talenregeling in rechtszaken door den Senaat ongewijzigd aangenomen, dan zou ongetwijfeld een groote stap zijn gezet op den weg naar de pacificatie van het Vlaamsche land. De eindstemming zal vermoedelijk Donder dagavond plaats hebben. Benoemingen b(j Goddelijk Woord. Zoo werden de het eiland Cuba binnenge smokkelde immigranten vaak in zakken ge naaid. om aldus den schijn te wekken, dat de smokketechepen een lading groente aan boord hadden. Bij het naderen van een douane-voertuig werden de ongelukldgen dan eenvoudig levend en wel over boord geworpen. In andere gevallen zijn immigranten de tan den uit den mond geslagen, om hun gouden vullingen en tanden te bemachtigen. Ook zijn de slachtoffers op eenzame eilanden nabij de kust van Florida aan land gezet, waar zjj een ellendlgen hongerdood moesten sterven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T«Woon Administrati* 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf f 2.— Voor buiten Alkmaars f 2.85 Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïöustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zestig nieuwe telefoonlijnen zijn aangelegd, teneinde een snelle verbinding tot stand te kunnen brengen voor de ruim 300 journalisten uit de geheele wereld, die hier verwacht wor den. Een telephotographisch apparaat te in de centrale van Baveno Ingericht. De Fransche en Engelsche delegaties zullen Verblijf houden in het hotel Isole Borrome, waar ook een deel van de Itallaansche delega tie zal logeeren. In de Villa Azalea, nabij het hotel, zullen de bureaux van het ondersecreta- riaat van de pers en propaganda ingericht zijn, benevens de leiding van de buitenlandsche pers, die van directe telefonische verbindingen met Bella zullen zijn voorzien. Het particulier appartement van prins Borromeo te gereser veerd voor Mussolini. Mussollnl vertrok heden per vliegtuig, aan boord waarvan zich tevens de onderstaats secretarissen Ciano, Suvich en Valle bevonden, naar Pozzolo, waar hij de vierde brigade bombardementsvliegtuigen inspecteerde. Na de vllegtuigbouwinrichtingen te heb ben bezichtigd te Sestocalende, vertrok de Duce per watervliegtuig weer naar Stresa, waar hij tegen den middag arriveerde. BERLIJN 10 April Het huwelijk tusschen rijksminlster Hermann Goering en de actrice Emmy Sonnemann werd heden ingezegend door rijksbisschop Müller. Het groote bezuinigingoontwerp zal nog oen tweetal weken op zich laten wachten. PARIJS 10 April. (Reuter). Aan den voor avond van het nieuwe seizoen, dat dit Jaar bijzonder luisterrijk schijnt te zullen worden, wordt Parijs bedreigd door een sluiting van al le theaters, bioscopen en dansgelegenheden vanaf 30 Mei. Hiertoe hebben de eigenaars besloten als pro test tegen het feit, dat het parlement de wet. waarbij de belastingen zouden worden verlaagd, heeft verworpen. De datum van de sluiting is vastgesteld op twee dagen na de zitting van het parlement, teneinde den afgevaardigden de gelegenheid te geven, de zaak nog eens te overdenken. Het rechterlijke onderzoek Inzake de manoeu vres tegen den franc werd vandaag op uitge breide schaal voortgezet. Commissarissen van db rechterlijke politie, vergezeld van accountants hebben nog huis zoekingen gedaan in twaalf banken te Brussel en in de lokalen van twee financleele bladen. Ox werden brochures en boeken in beslag genomen, welke hier verspreid werden ten be hoeve der devalutie. MacDonald antwoordde hierop, dat hij geen reden had om te veronderstellen, dat een der gelijk misverstand bij de Duitsche regeering bestond. De politiek van de Britsche regeering is herhaaldelijk en duidelijk uiteengezet door de huidige en de vorige regeeringen. waar onder ook leden van het politiek bureau der party, hebben by het presidium van het cen traal executief comité gratieverzoeken Inge diend, aangezien Medwed een der medewer kers was van Dsjersjinskl en wegens zyn dap perheid tal van onderscheidingen heeft ge kregen. PARIJS, 10 April. (Reuter). Een der chefs van den Duitschen splonnagedienst, Bemhuber geheeten te volgens de Matin” te Parys arresteerd. De arrestatie had reeds 13 Maart plaats, doch werd ter wille' van het onderzoek tot geheim gehouden. Bernhuber heeft een gedetailleerde bekentenis afgelegd. Te huize zouden zeer belangwekkende i zijn gedaan. De „Matin” van heden, als mede het .Jour nal", zyn te Beriyn verboden. Bö de Spoorwegen zullen ongeveer 148 man afgevloeid of gepensionneerd worden. LONDEN, 10 April (Reuter) In het Lager huis werd den Brltschen premier MacDonald gisteren de vraag gesteld of de Britsche regee ring het niet raadzaam acht, DBitschland mede te deelen, dat zy onder geen omstandigheden bereid zou zyn de overdracht van koloniale mandaten onder Britsch bestuur aan Dultsch land in overweging te nemen. Dit, ten einde misverstand in Duitsche offlcioele kringen uit den weg te ruimen, dat. Indien het biyft voort bestaan. de Engelsch-Duitsche betrekkingen nadeelig moet beïnvloeden. Gedurende de lange periode, die Kardinaal Gasparri in het Vaticaan heeft doorgebracht onder de Pausen Benedlctus XV en Pius XI, heeft de gewezen Staatssecretaris een groote hoeveelheid rapporten, documenten en andere belangrijke papieren verzameld, die van groo te waarde zyn. Deze belangryke documentatie komt geleide- ryk in het bezit van het Vaticaan. Zijn lange diplomatieke loopbaan en zyn lidmaatschap van talrijke Congregaties hebben Kardinaal Gasparri in de gelegenheid gesteld, brieven en strikt persoonlijke nota's te verzamelen die dienstig zullen zyn voor de geschiedenis van het Pontificaat van Benedlctus XV, vooral ty- dens de tragische oorlogsperiode, toen het werk van den Paus zoo dikwijls verkeerd beoordeeld en begrepen werd. De gewezen Staatssecretaris heeft, naar men ons verzekert, belangrijke bewijzen nagelaten van zyn medewerking met de beide Pausen Be- nedictus XV en Pius XI. En zy, die eens het werk en het leven van dezen prins der kerk zullen beschrijven zullen in deze documenten 'n belangrijken gids vinden. Maar het is zeker, dat er nog heel wat Jaren zullen verloopen, vooraleer al deze historische documenten publiek domein zullen worden, tenzy Plus XL die hierover alleen te beslissen heeft, er anders over oordeelt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1