van De legende van den Roompot en Westerschouwen 80. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper” gezinnen voor BOEK EN BLAD Geen autobelasting HOE DE NAAM IS ONTSTAAN 2500 foto’® per seconde De vloek van den meerman Een byzondere vangst, welke de blijdschap der Westerschou- wers opwekte, doch hun ongeluk werd De .Gaai', da eerste van de serie door de K.L.M. bestelde Douglas machines maakte Woensda boven Schiphol verschillende proefvluchten. Gereed voor den start Volendam in actie tijdens de Emmabloem-collecte welke Woensdag te Rotterdam werd gehouden DONDERDAG 11 APRIL 1935 r I Palmpaschen in de straten van den Bosch De oude Korenmolen te Schoort, welke met ondergang wordt bedreigd en voor welks behoud zich een comité van actie heeft gevormd massale NIEUWE UITGAVEN Verschenen zün: FOTOREPORTAGE t Sir John Simon. Engelsch minister van Buh tenlandsche Zaken bij zijn vertrek van het vliegveld Hendon naer de Stresa-conlerentle De spoorwegdirectie te Johannesburg heeft een camera in gebruik genomen, welke van Engelsch fabrikaat is en niet minder dan 2500 foto’s per seconde kan leveren. Deze buiten gewone camera wordt gebruikt om onderzoe kingen te verrichten op de treinen, zooals b.v. bij onderzoek naar het stampen en stooten der matograaf. Het toestel kan zelfs één duizendste seconde aangeven. Wanneer de camera op haar snelst werkt, verbruikt zij twintig meter film per seconde. De camera zal het eerst worden gebruikt voor opnamen van de reactie der koppelplaten als de trein over bruggen vliegt en de riranting der wielen bij den start. Ook de invloed op de vee- ren, wanneer de trein zwaar geladen is, zal fo tografisch worden opgenomen. De films met deze camera gemaakt, zullen uitsluitend voor deskundigen en genoodigden worden vertoond. ze vlsschersplaats, onder bet uitroepen dezer onheilspellende woorden: „Westerschouwen! Westerschouwen! Deze date zal j' eens berouwen. Dat gij genomen hebt mijn vrouwe, Westerschouwen zal vergaan! Alleen de toren zal blijven staan". 1 1 1 J 1 l l Bjj den aanvang van het belastingjaar heeft de Joego-Slavische minister van Financiën be kend gemaakt, dat de automobielen in Joego slavië voortaan vrijgesteld zullen zijn van be lasting. Men hoopt dat de derving van inkomsten, die hierdoor ontstaat, goedgemaakt zal worden door een vermeerderd verbruik van automobie len en de automatische toename van het ver bruik van benzine, die belast blijft. De prachtige 8t. Lievenmonster, de steenklomp uit Zierikzee. die den omtrek over land en water uren ver beheerschte, teekende zich in de verte tegen den hemel af. Er heersch- te een blijde stemming. Geen wonder, want de vangst was uitstekend, de Roompot gaf een deel van zijn Inhoud, die blijde aan boord werd ge haald. En zoo is het geschied. De haven dezer plaats verzandde. De onheilspellende woorden gingen in vervulling. Verondersteld wordt, dat er ver band bestaat tusschen deze legende en bet wa pen van het eiland Schouwen, waarop een meer, man en een meerminne, op het water zwem mende, elkaar de hand reikten. Zoo ging dan Westerschouwen ten onder. De bevolking ver minderde snel; alleen de toren stond nog langen tijd alleen, als een toonbeeld van gevallen grootheid. „DE KRIS DES DOODS", door M. van der Hilst Uitg.Ven nootschap „Veritas” Amster dam. Een rotnan, die zich afspeelt in de Haagsche soclety-kringen, meer speciaal in den kring van een Indische familie en waarvan de titel reeds wijst op den aard van het verhaal. Natuurlijk is bet een griezel-verhaal, waarin we lezen hoe een geheim Indisch genootschap wraak uitoefent op iemand, wiens vader indertijd op Java de „schennende” hand had durven uit steken naar de Kris des Doods, die als een heilig wapen in een tempel bewaard werd. Het is de wraak der Shoeta's, die den man een boodschap van het onheil, dat hem zal over komen, zendt in den vorm van een Indische kris in een kistje. Later wordt hij in Parijs bijna vermoord. Door de sensatie, die om het geval heenspeelt, is het verhaal, dat natuurlijk aan groote mate van onwaarschijnlijkheid HJdt, als grappig te beschouwen. Goedkoope amusements-lectuur. lilllllllliiiiluiii^ Maar plotseling klonk er verwondering uit tal rijke monden, want terwijl eenige visschers hun netten ophaalden, bevond zich daarin een zee meermin. die daarin verward was geraakt. Zooals wij weten, was een zeemeermin vol gens het bijgeloof een tweedeelig wezen. Het bovenlijf was een vrouw, het onderdeel eindigde in een staart van een vlsch. Een gejuich ging op! Zoo iets had men nog nooit in den Room pot gevangen. Dat was eens een bijzondere vangst, waarvan men in Westerschouwen zou opzien. Meermalen had men daar ook van een zeemeermin gehoord, doch de meeste Wester- schouwers hadden haar nog nooit gezien, zoodat men nu in staat zou zijn, deze met eigen oogen te aanschouwen. De bijzondere vangst werd binnen boord gehaald, men voer van den Room pot weg en hield op de haven van Westerschou wen aan. Maar wat was dat? Daar spatte plot seling naast de boot het water op en daar dook een meerman op. Hij volgde de boot en smeek te de visschers toch zijn vrouw aan hem terug te geven en vrij te laten. Maar de visschers wei gerden! De zeemeermin moest in triomph mee gevoerd worden. De meerman volgde het schip en drong meer en dringender op vrijlating aan. Eindelijk werd de haven van Westerschouwen bereikt. Voor de laatste maal smeekte de meer, man. om aan zijn verzoek te voldoen, maar de visschers bespotten hem. En de meerman zag, dat alles te vergeefs was. greep een handvol zee wier en zand, richtte zich op en vervloekte de- en der fraaiste gezichten, die den bezoe ker» van het eiland Schouwen steeds meer bekoren, is het mooie uitzicht dat men vanaf den Zuldzootn van het eiland heeft over den Roompot. Nog verhevener is dit, wanneer men alles vanaf het plateau der Zlerikzeesche Lievenmonster gade slaat en er ook nog de stad Zierikzee. die als een ultgestêlde blokkendoos onder aan haar voet ligt, mede kan aanschou wen. Als men over deze wijde watervlakte tuurt, komt een weemoedig gevoel in onze ziel op. Im mers ligt daar in deze plas niet een vruchtbare landstreek verzonken? Staken daar vroeger de fraaie parochiekerken niet trots haar torens naar boven? Wij wenschen iets over den Room pot te vertellen. En dan allereerst over dezen naam. Meermalen vroeg ik aan Noord-Bevelan- ders: ..Hoe komt dit water aan dien naam?" En steeds kreeg ik het antwoord: „Schouwen en Noord-Beveland lagen zoo dicht bij elkaar, dat de bewoners der beide eilanden elkaar een Nieuw Frans Leesboek door P. B. Benjert en dr. J. J. B. Elzinga (tweede deel) uitgave J. B. Wolters, Groningen, waarvan het ver” schijnen gestimuleerd werd door het succes van het eerste deel. Evenals voor het eerste deel is de leerstof ontleend aan verschillende milieus, hetgeen de uitbreiding van den woor denschat ten goede komt. Bovendien worden de prozastukken afgewisseld door enkele een voudige gedichten en een kort tooneelstukje. Aan het slot zün weer een twaalftal Fransche liedjes opgenomen, waarvoor de muziek ge- onmnoneerri werd door den heer E. Swaluw ta IN HET RODE NOORDEN, door dr. H. B. Wlardi Beekman Uitg.: N.V. de Arbeiderspers Amsterdam. Een reportage van een reis naar Denemarken en Skandinavië, bezien door een roeden bril, en wat erger is. zeer eenzijdig bezien. Het is voor menschen die hier de gevolgen der .Aan passing” aan den lijve ondervinden, natuurlijk erg opwekkend om te hooren dat in de sociaal democratisch geregeerde staten de crisis be streden wordt met geweldige werkverschaf- flngsplannen en uitbreiding der sociale voor zieningen en loonsverhoogingen. Maar het zou toch ook interessant zijn een blik te slaan op de budgetten, waaruit dat alles gefinancierd moet worden, en iets meer te vernemen van de belastingen, die er tegenover moeten staan. Ook zou de billijkheid elschen, dat den lezers duidelijk uiteen gezet werd dat de positie der Skandlnavlsche landen in de wereldverhoudlng een geheel andere is dan die van ons land. Nu dit alles eenvoudig verzwegen wordt, kunnen we deze brochure slechts quallficeeren De naamoorsprong is nu wel helder voor onze welwillende lezers. Langzamerhand verviel woeste horden verdedigen. Immers, zoo deze ellenden in hun handen waren, konden de Ro meinen den toevoer van koren uit Brittanje ge heel afsnijden, wat later ook inderdaad is Vóór gekomen. Zoo kwam t dus. dat op Behouwen altijd *n sterke bezetting te vinden was, die na tuurlijk ook haar deel van het aangevoerde graan ontving. Die bezetting had haar hoofd kwartier op de Haamstede met Burgh (t), even als de Walchersche op den Domburg. Uit den Roompot liepen aan weerskanten wateren tot kort bij deze hoofdkwartieren, waarin dan de schepen veilig konden liggen. Het waren dus reeden, en naar deze belde reeden kregen beide Serooskerken, oorspronke lijk genoemd Rodcherken op Redekerken, hun naam. De Romeinen bleven echter niet lang in het ongestoorde alleenbezlt dezer streken. Uit Germanië kwamen woeste volkstammen, die den Romeinen zooveel afbreuk deden, als zjj maar konden. Dezen streden met kracht en vaak met succes tegen de half wilde Germa nen, die zü Franken noemden. Frank is het zelfde als wrang, wild, woest, vermetel, onstui mig, dapper (en niet vrij, zooals men dikwijls meent) Zij konden echter, omdat zij niet meer overweldigend sterk waren als voorheen, niet beletten, dat de Franken zich onder hen ves tigden, tenzij ten koste van eeüwigdurenden strijd. Bü gelegenheid van zulk een oorlog was op Schouwen aangeland de Romeinsche veld heer Posthumus of Posthumius, in 225. Zijn opdracht luidde om wel den Scheldemond voor de Romeinsche vloten open te houden, maar ook om de Franken, zoo mogelijk, met eenige verschoonlng te behandelen. Posthumus wist deze taak zoo meesterlijk te volbrengen, dat de Franken hem eerden en lief kregen. Maar ge noeg hierover. Westerschouwers, benevens visschers uit andere Zeeuwsche plaatsen, die kabeljauw en alles wat de zee verder opbracht, poogden machtig te worden. „DE ELECTRISCHE UITRUS TING VAN DE AUTO”, door W J. C. Eikendal Uitg.: N.V. Uitgeverij „Kosmos” Am sterdam. MeiMg autobezitter, die met het mechanisme van zjjn auto terdege op de hoogte is, zou gaarne ook yan het electrisch gedeelte van zijn wagen wel wét meer willen weten, maar heeft tjjd noch lust om er een diepgaande studie van te maken. Voor een juiste behandeling en verzorging is zulks ook niet noodig. waar het bij opsporen en verhelpen van kleine storin gen meer om practjjk dan om theorie gaat. Zulk een boekje voor de practük hebben we hier, geen studieboek voor den vakman, maar een leidraad voor den leek, intusschen toch nog tot een omvang van 234 bladzijden met niet minder dan 186 illustraties uitgedijd. 9 /V: Nu Engeland Dultschland ten tweeden male gevoelig gekwetst heeft, doet het wel curieus aan nog de beschouwingen te lezen, die Hans Brecht eenigen tijd geleden heeft ge wijd aan de verhouding tusschen .Englawd und das Drltte Reich". (Uitg. Steuben-Verlag. Berlin) waarin hij reeds met vreugde een ken tering constateert in de politiek van den Lei der jegens Albion den trouweloose. naar wiens gunst het vorige Dultschland vergeef» heeft gestreefd. berg. De inwoners van Schouwen en Noord- Beveland gingen er vaak heen om op deze uitspanning te genieten. Zij lag vlak bü de streek van Westerschouwen. Ziedaar weer een naam van een plaats, die in vroeger eeuwen in grooten bloei verkeerde, maar thans in den Roompot is verzonken. Ook deze plaats be hoorde «tot die plaatsen, die een goede reede en haven bezaten, welke door de scheepslieden gaarne werd gezocht, wat wel hieruit blijkt, dat deze plaats bijzondere voorrechten genoot. Zoo had zij een bijzonder privilegie van Engeland benevens van Noorwegen en Limburg. Maar eveneens bij Veere en Arnemuiden, verzandde ook hier in de 16e eeuw de eens zoo diepe haven. En zooals dit vaak gaat men denke aan het Vrouwezand bü Stavoren wilde men ook van deze verzanding een ver klaring geven, die nog steeds door een groot deel der Zeeuwen wordt aanvaard, t Was op een fraalen zomerdag in de 15e eeuw. Wüd strekten de Zeeuwsche wateren zich uit en de blauwe hemel was vol blüde wolken, die vluchtige, spelende schaduwen wierpen over het groenachtige water. Aan het begin van den Roompot lag een groot aantal schepen en het was een lust voor de oogen al die botters te zien. Het waren allemaal Veerenaars en voorraad en daarom lieten zü uit Brittanje schepen met koren komen. Deze vloten liepen den mond van de Ooster-Schelde, den welbe kenden Roompot (Romanorum Portus, dJ. ha ven der Romeinen) binnen en ontscheepten hun lading geheel of ten deele te Reimerswale (Romanorum Valium, dl. sterkte der Romei nen). Schouwen en Walcheren ter weerszijden van den Roompot gelegen, moesten den Ingang van dit vaarwater tegen het geweld van allerlei Amsterdam. Eerst les en, dan rekenen door L. J. Allaart en A. v. d. Wijden uitgave J. B. Wolters. Groningen, een zestigtal vraagstukken voor voorbereidend hooger- en middelbaar onder wijs, zevende leerjaren en laagste klassen van U. L. O.-scholen, waarbü van den leerling ge- elscht wordt het zelfstandig opsporen en orde nen der gegevens van sommen en de verwer king daarvan. Du groots bloemententoonstelling te Bos koop Is Woensdag door den directeur- genereel van den Landbouw, Ir. Alph Roe- broek, officieel geopend De Konlng en do Koningin van België woonden In het Palais des Beaux Arts te Brussel de opvoering van Pellens on Méllsande b|j. De vorstelijke bezoekers la de hal van bot gebouw pot room gaven.” Dit Is echter in zooverre waar, dat Schouwen en Noord-Beveland wel zeer dicht bü elkaar lagen, doch de naam is van anderen oorsprong. Trouwens dit zou wel een zeer sim pele verklaring zün, die de wetenschappelüke wereld niet zou bevredigen. Neen wij moeten dieper terug, naar de jeugd van dit schoone eiland wu zullen niet afdalen tot de alleroudste tij den. toen hier Kelten verblijf hielden, omdat alles wat omtrent hen te zeggen zou zijn, niet alleen op Schouwen betrekking heeft, maar in t algemeen op heel ons land. Wü beginnen dus maar met het verblüf der Romeinen op dit eiland. Schouwen was evenals Walcheren voor de Romeinen uit krijgskundig oogpunt een streek van groot gewicht. De Romeinsche le gers toch vonden in de door hen veroverde MON DIPL6ME-DE CORRES- PONDANCE COMMERCIALS par Y. Dubosq et D. H. van Dam 194 blz. Zutphen W. J. Thieme 4 de. Ten gebrulke van de candidaten op de examens in ha^delscorrespondentle en van de leerlingen der hoogere klassen op de Handel scholen en de H.BB.-A.. schreven beide boven genoemde leeraren dit leerboek. Het bevat een schat van wetenswaardigheden: veel gebruikte zinswendingen, vooral die met da voor Neder landers over het algemeen zoo moeilijke sub- jonctlf, canditlonnel en futur, een aantal veel gebruikte termen op handelsgebied, en verder opgaven, thema's en vertalingen. Deze zün alle met veel zorg gekoaen uit de handelswereld van den laatsten tijd en bestrijken een veel zijdig gebied. Een aantal examen-opgaven van Fransche Handelscorrespondentle, benevens een lijst van de meest gebruikelijke afkortingen completeeren het typografisch ook goed ver zorgde werk, dat den studeerenden in Fran sche Handelscorrespondentle zeker van veel nut aal zün.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4