ONS BLAD ra Isola Bella, rots der hope John Simon brengt te Stresa pport ui| Het nieuws van heden Motorraces De goudclausule België LA VAL’S MEMORANDUM AAN GENÈVE in DE AFWEZIGE VIERDE DE BAROMETER JOH. LAUWERS s ka ner I 2de PAASCHDAG ROTTIER en 40 anderen! „LKMAAR Stichting van ten staatskerk? Schoten in den Senaat Aanvang HALF TWEE VOORVERKOOP - (Zii unplakbil jtttM) Muiters van Serres zwaar gestraft Rumoerige stakers Toenadering RomeParijs Een nieuwe exploratie? Isola Bella a Italië en Abessinië Rome bereid tot arbitrage BRUG INGESTORT I’ Bezoek aan het graf van Cadorna Politieke aanslag te Montevideo Koningin Astrid voor de noodlijdenden De tekst van machtsbesluit verschijnt heden in het Staatsblad Twee rooversbenden onschadelyk gemaakt Duitsche predikanten in het concentratiekamp Het banditisme in de Sovjet-Unie Ook hun vermogens in beslag genomen Een protestbetooging te Genève Het risquant beroep van tandarts De kerkstrijd in het Derde Rijk DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN *- I Het taalregiem bij de Belgische rechtbank De Deensche Koningin hersteld Nieuwe overstrooming in China PAYGLOr 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER is ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 159 Er zou sprake zyn van een ge meenschappelijke resolutie contra Berlijn mi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 APRIL 1935 Tegen wetten tot bescherming van Joodsche burgers ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 ap.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Patiënt gooit zjjn kweller het raam uit en tracht hem te worgen Laval V to rtst) Prof. dr. W. Mengelberg gaat naar La* Angele*. Ontzettend drama to Gravenhage. O O O O •ch- 5001 -13W tt N <4^ 1. Aan- Hereu Stand *p Vrijdag M wr wtou: TEL* Varia* stand: 7*4.4 n lets Lkelen ier«. EF- Mxn I I LONDEN, 11 April (Reuter.) De „Times" ver neemt uit Berlijn, dat van da predifcantan, dia reeds 14 dagen in ’n concentratiekamp zijn opge sloten, de hoofden zijn kaalgeschoren. Zij dra len gevangeniskleding en moeten dwangarbeid verrichten. De aankomst van de Engelsche ministers MacDonald en Sir Simon op Le Bourget bij Parijs, vanwaar zij per trein naar Stresa doorreisden Daitscher te Bandoeng bij een twist daar een jongen doodgestoken. Installatie der commissie vaar ondersoek van de mogelijkheid van fabricage van alcohol uit suikerbieten. Sir John Simon brengt verslag alt te Stresa. Laval’s memorandum aan Genève besproken. ad ds rijzen envel- en L L ROME. 11 April. (Reuter). De directeur van de „Giornale d’Italia", Gayda, wijdt een be schouwing aan de houding der drie mogend heden ten opsichte van het probleem van dui delijkheid en veiligheid tegenover Dultachland. Vrijdagmorgen zal in het Belgische Staats, blad verschijnen de tekst van het gewichtige volmachtsbesluit omtrent de goudclausule In contracten. Het brengt echter nog geen op lossing voor het geheels vraagstuk, omdat de bevoegdheden, toegestaan aan de regee- ring door de volmachtenwet, daartoe niet ver genoeg reikten. Een ontwerp van wet voor regeling van een deel van het vraagstuk zal aan de Kamer en den Senaat de volgende week worden voorgelegd. Onze Bruaaelsche correspondent seint ons d.d. 11 April: zijn hevige pijn na en probeerde dezen te wor gen. Verbaasde voorbijgangers scheidden dokter en patiënt, waarna. Indien men het uiterst on waarschijnlijke verhaal mag gelooven, belden zich weer naar boven begaven, waar de kies, onder getuige van vier agenten, werd getrok ken. Het verhaal vermeldt niet of de patiënt lid Is van een ziekenfonds dan wel of hf) als par ticulier kwam. In ieder geval biedt het beroep van tandarts In Amerika vele mogelijkheden. Bjj een betooging van stakers voor een groote bakkerij te New York kwam het tot botsingen tusschen 1500 stakers en ongeveer 100 politie agenten. Een aantal personen werd gewond en tien stakers werden gearresteerd. Volgens de politie zouden de onlusten door communisten veroorzaakt zijn. Te Wesep zijn twee boerderijen en rijf schare* afgebrand. Onze Brusselse he correspondent seint ons d.d. 11 April: >1 4.00 cent. •n de 1.88 e- en vette nln- ulden kalf*- Inbraak in de R.K. pastorie te Teeffelen. t «straf twln- van L voor Belgl- r Dril de le- nnen. kocht, saken AT rerkt. dkoop i om- r, 2 aor- wa- >rtJ« ren. 7 dat niet in het Nederlandsch wordt geveld, is nietig. Voor Brussel en de agglomeraties wordt een gemengd regiem Ingesteld, evenals voor de taalgrensstreek. Voor Wallonië beteekent deze wet geen verandering. Zij wijzigt alleen de toe standen In Vlaanderen en In Brussel. De Belgische Senaat heeft een wet aangenomen waardoor de Nedertandsche taal voor het rechtswezen in Vlaanderen verplichtend wordt gesteld. MOSKOU, 11 April. (Reuter) De leden van twee rooversbenden, die sedert langen tijd In de stad Toela opereerden, zijn thans onschade lijk gemaakt. De driestheid der bandieten ging zóó ver, dat zij op klaarlichten dag den kassier van een trust, die met loongelden onderweg was, tegen den grond sloegen en hem een kof fer, inhoudende 4000 roebels, afhandig maak ten. De leden der andere bende hebben in den loop van twee maanden 50 roofovervallen ge pleegd. Het bisondere gerechtshof te Moskou heeft drie roovers ter dood veroordeeld. De overigen zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds, door den kogel, vol trokken. Te Tasjkan (Russisch Turkestan) zijn 11 jon gelieden. die een rooversbende vormden, gear resteerd en gevonnist. Plannen tot bouw van Heerlen van de baan. SALONIKI, 11 April (Reuter) De krjjgs. raad heeft thans de zaak behandeld van de muiters van het regiment van Serres. Vijf werden tot levenslange gevangei veroordeeld, alsmede degradatie, twee tol. tig Jaar met degradatie en tien tot straffen aste »ch- 80.- acht jaar tot zes maanden, terwijl zestien wer den vrijgesproken. Verder werd besloten de vermogens van de veroordeelden In beslag te nemen ten bate van de schatkist tot een bedrag van 500 mlllioen drachmen. Officieel wordt medegedeeld, dat 22 profes soren van de unlverslteiten van Athene en Salonikl zijn ontslagen. tente en Balkanbond zich gaarne zullen aan sluiten, zoo goed als In kruiken en kannen la en eventueel bij Lavals bezoek aan Moskou al leen nog maar onderteekend behoeft te worden. Frankrijk elscht straffe handhaving van den te Versailles vastgestelden territorialen „status quo”, ook in Oost- en Midden-Europa en heeft daarbij natuurlijk alle mogendheden op zijn hand, die van het dictaat van Versailles zwaar hebben geprofiteerd. Italië heeft scherp stelling genomen tegen de Duitsche handelwijze, welke het vooral met bet oog op de zoozeer begeerde onafhankelijkheid van Oostenrijk uitermate ge vaarlijk vindt en is het met Frankrijk roerend eens. dat krachtig opgekomen dient te worden tegen het Derde Rijk en zijn mogelijke ambi ties. Het Is echter niet als Frankrijk zoo vast gebakken aan den VersalUlaanschan „status quo”. STOCKHOLM, 11 April (Reuter) Ko ningin Alexandrina van Denemarken, die tijdens het verlovingsfeest van prinses Ingrid van Zweden met den Deenschen kroonprins Fredc- rik. ziek werd en een operatie moest onder gaan, is thans weer hersteld. De koningin zal morgen Stockholm weer ver laten en naar Kopenhagen terugkeeren. Nu Dultachland zijn gelijkgerechtigdheid heeft genomen, wil Italië ook gelijkgerechtigdheid aan Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije geven. Het voelt veel voor een versterking van het Vol- kenbondspact, waardoor de sanctie-artlkelen een wezenlijken en practisch uitvoerbaren inhoud zouden krijgen, maar verzocht van den anderen wat versuft, sprong den would-be verlosser van kant dan ook, dat de artikelen, welke revlsie- mogelijkheden openen, niet langer zinledige for mules zullen blijven. Door deze weuschen komt Italië niet alleen In conflict met Frankrijk, maar ook met de Kleine Entente, waarmee Mussolini op het oogenbllk zoozeer toenadering zoekt. BERLIJN, 11 April. (Reuter) Rudolf Butt- mann, de raadsman van minister Frick In ker- keljjke aangelegenheden, zal worden vervangen door staatssecretaris Wilhelm Btuckart, een In tiem vriend van rijksbisschop Müller en bis- scllop Koasenfelder. Op zijn advies Indertijd dr. Jaeger, die destijds verantwoordelijk werd geacht voor de verscherping van den kerkstrijd, tot raadsman van Müller benoemd. De Belijdenisbeweging vreest thans een recht- streeksche Inmenging van den staat In kerke lijke zaken en wel In den vorm van ontbinding van de administratie der Belijdenisbeweging en haar Synode en van de Dultsch-christelijke kerk. Een dergelijke maatregel zou, naar de meenlng van de Belijdenisbeweging, tot veel verwarring leidei» en deze zou den staat aanlei ding kunnen geven tot de stichting van een staatskerk. Btuckart zou, naar de oppositie vreest. In dat geval het bestuur van de staatskerk kiezen uit d* rijen van de gematigde Duitsche christenen en ook bij de Belijdenisbeweging neer aanhan gers van zijn denkbeelden zoeken. De BelUdenisbeweglng zóu, naar Reuter voorts verneemt, zich ten sterkste tegen dergelijke plannen kanten. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 11 April: In den Senaat werd hedenavond met 73 te gen 46 stemmen qjet 10 blanco stemmen, de wet op het nieuwe taalregiem In rechtszaken aangenomen, waardoor de magistratuur en de rechtbanken van alle Instanties In bet Vlaam sche land radicaal worden vervlaamscht. Het Nederlandach wordt de eenlge wettelijk toelaatbare taal voor de procedure, processen en vonnissen voor alle civiele, commercleele en correctloneele rechtbanken van het Vlaamsche land, evenals voor de hoven van assisen en militaire rechtbanken. De advocaten zullen na een overgangsreglem alleen nog In het Nederlandsch mogen pleiten voor de Vlaamsche rechtbanken. Elk vonnis, NEW YORK, 11 April. Een tandarts te New York is vanmiddag door een patiënt, dien hij onder handen had, zelf onder handen geno men. De patiënt, een boom van een kerel, moest zich een kies laten trekken en had daartoe reeds plaats genomen op den zoo ontzagwek- kenden stoel. De tandarts was juist bezig zijn patiënt plaateeUJk te verdooven, toen hij plot seling zelf een swing op zijn linkerkaak kreeg van den patiënt, die met zijn linkerhand het apparaatje, waarmede hij bewerkt werd, van zich afsloeg. Het resultaat was, dat de tandarts ach terover van de eerste verdieping, het zal wel niet de eerste verdieping van een wolkenkrab ber zijn geweest, door het raam op den beganen grond terecht kwam. De patiënt, mogelijk nog De tekst van de door Frankrijk in te dienen resolutie werd door de conferentie besproken en bet leek mogelük, dat door de drie mogend heden overeenstemming soa wor den bereikt over een gezamenlijke resolutie, in te dienen in de zitting wan den Volkenbondsraad. SJANGHAI 11 April. (Reuter). Nabij Kan ton is de Tungklang tengevolge van hevige re gens buiten zijn oevers getreden. Talrijke dor pen zjjn overstroomd en duizenden zijn dakloos, terwijl velen In de golven zijn omgekomen. De materieele schade Is aanzienlijk, talrijke brug gen zijn vernield en spoorwegen onderbroken. MONTEVIDEO 11 April In het Senaatsge bouw heeft zich heden een dramatische gebeur tenis afgespeeld. Senator dr. Ghigllanl loste ver scheidene schoten uit een revolver op senator dr. Demlchello, die door vier kogels ernstig ge troffen werd. Ohlgllanl legde onmlddellijk zijn mandaat neer en stelde zich ter beschikking van de justitie. Demlchello Is Intusschen geopereerd. Levens gevaar is niet aanwezig, tenzij zich complicaties voordoen. De beide senatoren waren aanvankelijk zeer bevriend, maar tengevolge van de politiek waren zij uiteengedreven, hetgeen ten slotte tot een onverzoenlijke vijandschap ontaardde. Ohlgllanl te directeur van het regeeringsblad Pueblo”. Demlchello stichtte kortgeleden bet blad „Uruguay”, dat oppositie voerde. STRESA. 11 April. Het eerste onderhoud tusschen Mussolini, MacDonald. Simon, Flandin en Laval, dat hedenochtend In het Borromeo-paleis op Isola Bella een aan vang nam, duurde 2 uur en 20 minuten en droeg een hoofdzakelijk Ihformatief ka rakter. Hij wijst er op, dat tegenover de stelling van Engeland, welk land versterking van den Volkenbond en zijn sancties In een collectieven en nogal vagen vorm begunstigt. Frankrijk een aanzienlijken vooruitgang heeft behaald door zijn prtncipleele overeenstemming met Rusland binnen het kader van den Volkenbond. Bij deze overeenstemming, die het Oostpact vervangt, verbinden de belde landen zich voor al, om terstond te oordeelen over onrustwek kende feiten, die hen belang inboezemen, en daar tegenover eventueel sanctie* te nemen. Een dusdanig pact sou ook worden gesloten tus schen Rusland en Tsjecho-Slowakije. Frankrijk zou te Stresa analoge verdragen willen sluiten met Itallg en Engeland. Zonder hierop nader In te gaan wijst Gayda toch op het krachtige realisme, dat thans de bultenlandsche politiek van Frankrijk ken merkt. Door zijn nieuwen geest nadert de Fransche politiek de Itallaansche en bestaat er tusschen belde landen een verwantschap In interpretatie en gevoelen, hetgeen leidt tot een toenadering In activiteit en willen. Heden publiceert hei Belgische Staatsblad den tekst van hei volmachtsbesluit omtrent de goudclausule in contracten. NODRD-HOLLANDSCB DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger 8TRE8A. 11 April. D.) Na de lunch, die Mussolini de drie delegaties op Isola Bella aanbood, maakten de deelnemers aan de Stresa-conferentle Donderdagmiddag een boot tocht naar Pallanza, om het mausoleum van den opperbevelhebber der Itallaansche troepen aan de Isonzo, generaal Cadoma, te bezoeken. Voor de international* pers was een groote stoomboot tor beschikking gesteld. In sommige kringen, vooral bij de Dultachers. eist men In het feit, dat voor deze excursie juist Cadoma’* graf te gekonen. een soort de monstratie der voormalige drie geallieerde groote mogendheden. In de late middaguren werd een tweede zit ting gehouden, waar Laval kennis gaf van het memorandum, dat de Fransche delegatie zal >ntflenen op de bijzondere zitting van den Vol kenbondsraad van Maandag as. Deze zitting is bijeengeroepen op verlangen van Frankrijk ter bespreking van de eenzijdige opzegging door Dultachland van het verdrag van Ver sailles. Naar verluidt wijst het memorandum, zon der een directe veroordeeling van Dultschland te eischen, er op „dat de Duitsche methode* de internationale samenwerking zooal niet ón mogelijk, dan toch op zijn minst buitengewoon moeilijk maken.” Koningin Astrid heeft onlangs het initiatief genomen tot de oprichting van een grootsch opgezet werk van hulp aan de noodlijdenden. De laatste dagen begaf zij zich herhaaldelijk naar steden en dorpen In Vlaanderen en Wal lonië om er persoonlijk allerlei giften, kleede- ren en levensmiddelen aan de behoeftigen uit te deelen. Donderdag zou Koningin Astrid zich naar de Waalsche mijnstreek van de Borinage begeven. De bevolking, die de Koningin ver wachtte, werd echter gewaarschuwd, dat het bezoek moest worden uitgesteld, daar Koningin Astrid ongesteld te. Ingediend I* een wetsontwerp tot wijziging van het tarief van jnstittekosten en salarisren in burgerlijke zgken. GENEVE 11 April (Reuter). D* Itallaansche regeertng heeft den Volkenbond een schrijven gezonden, waarin uiteen wordt gezet, dat In het Italiaansch-Abesslnlsch verdrag van 1928 arbi trage wordt voorzien. Italië te bereid dienover eenkomstig te handelen. Het schrijven beoogt blijkbaar, Genève er toe te bewegen, niét In te gaan op het Abesslntech verzoek tot onmiddellijke btjeenroeplng van een Volkenbondszlttlng. GENÈVE. 11 April. Gisterenavond hielden verschillende rechtsche partijen een protest betooging tegen de door het socialistische be stuur van Genève af ge kondigde bepalingen tot bescherming van Joodsche staatsburgers. De voorzitter der vergadering verklaarde, dat niemand zich keerde tegen de religieuze gevoe len* der Joden, doch dat men bezwaar had te gen den invloed van een bepaalden Joodschen geest op de pers, het theater en de film, waar door de tradities van een volk ondermijnd worden. De economische en financieele metho den der Joden werden schadelijk geacht. Na afloop kwam het buiten de vergaderzaal tot ernstige Incidenten, waarbij een jeugdig fascist een messteek opliep. In de conferentiezaal waren rondom de groote tafel twaalf zetels geplaatst waarop hadden plaats genomen Mussolini, Baron Alotel en staatssecretaris Suvich, MacDonald, Sir John Simon, Sir Robert Vanslttart, de per manente ondersecretaris van het Engelsche departement van bultenlandsche zaken, en Strang, die Eden begeleid heeft naar War schau, Moskou en Praag; en ten slotte Flandin en Laval, die vergezeld zijn door Noel en Léger. Allereerst gaf de Britsche minister Simon een uitvoerig rapport over de bezoeken, die hij en Eden aan Berlijn, Moskou, Warschau en Praag hebben gebracht. Met dit rapport was anderhalf uur gemoeid, waarna Sir John Simon zijn inlichtingen op zekere punten, waaromtrent door de Itallaansche en Fransche gedelegeerden vragen werden gesteld, nader preciseerde. Het volmachtsbesluit brengt intusschen reed* de volgende bepalingen: Wanneer in een huur contract voor een gebouw, een erfpachtcontract of een leenlngcontract gesloten vóór 31 Maart 1935 de verplichtingen van den debiteur aan gegeven zijn in een hoeveelheid goud of in franks met garantlebepaling steunende op het goud, te de debiteur enkel de numerieke som in franks verschuldigd, welke tegen de goud- pariteit van voor de devaluatie overeenstemt met zijn verplichtingen en hij is die som enkel verschuldigd In specie, dat op het oogenbllk van de betaling gangbaar te. Dezelfde regeling, neerkomende op de nietig heid van de goudclausule, geldt voor de contrac ten, waarin de garantie steunt op een buiten- landsche munt. De debiteur te slechts gehouden te betalen In franks tegen den wisselkoers van 1 Maart 1935; dus van vóór de depreciatie van den frank. De bepalingen van het volmachtsbesluit wij zigen echter geen verplichtingen voortsprui- tende uit leeningen gesloten of gegarandeerd door den staat, de koloniën, de provinciën en de uitachland te sinds de eigenmachtige her- I J bewapening poUtlek min of meer een -I—.jsoia”, een eiland, geworden.. Er 1* nog een vaste verbinding met Polen over de brug van het vriendschapsverdrag. De gebeurtenis sen In Danalg, waar de Volksdagstemming ten gevolge van de practijken der natlonaal-socla- llsten niet overal een, geheel regelmatig verloop schijnt te hebben gehad, hebben Intusschen ook Poolsche protesten uitgelokt en de verbinding niet sterker gemaakt. Zij te echter toch sterk genoeg gebleken om aan den druk te weerstaan, welke er van de zijde van Frankrijk op te ult- geoetend. Hitler en zijn enthousiaste volgelin gen vinden hun .Jsola” schoon. Zü voelen zich er sterk en gezond en veilig, maar de andere mogendheden vreeeen, dat het tot een politiek .Jsola bella” gemaakte Derde Rijk wel eens een teola „belli", een broedplaat* van den oorlogs- adelaar, kan worden. Om dit gevaar te bezwe ren zijn de premiers van Engeland en Frankrijk met hun diplomatiek en politiek escorte naar hetwXago Maggiore” gereisd om er in de weel derige Borromelsche paleizen op het wereld vermaarde paradljsachtlge werkelijke Isola Bella te confereerën met Mussolini en te pogen een gemeenschappelijke gedragslijn vast te stel len In verband met Dultschland* eenzijdige schending van militaire clausule* van het Ver drag van Versailles. Zullen deze pogingen sla gen? Het mag betwijfeld worden. Frankrijk houdt stijf vast aan het Ooetpact, waaraan Dultschland noch Polen willen deelnemen, en heeft aan den vooravond van de bijeenkomst onder den asuren en wolklooaen Itallaanschen hemel laten uitlekken, dat'een Fransch—Rus sisch bondgenootschap, waarbij de Kleine En- Nabij Kattowtts stortte een brug over een riviertje in. toen een boerenkar over de brug reed, welker balken door hevtgen regenval hevig te lijden hadden gehad. De wagen met de beide er in zittende ooe- ren en ook twee paarden stortten omlaag en verdronken. Tentoonstelling van ontwerpen voor een ge denk teeken voor wijlen de Koningin-Moeder te Den Haag geopend; eitslag der prijsvraag. •w-^ rankrijk en Italië zijn het evenwel vol- komen eens in ontstemming over de nog steeds Ietwat vage houding van het be- mlddellngszuchtlge Engeland, waar de publieke opinie wandelt tusschen het aanvaarden van nieuwe verplichtingen op het continent en het handhaven van een welwillende afzijdigheid. De Engelsche ministers hebben aan het Lagerhuis moeten beloven, dat zij zich op het Isola Bella niet de handen zullen laten binden zonder goed keuring van het parlement, en MacDonald heeft voor zijn vertrek uit Londen verklaard, dat h(j evenals Simon en Eden te Berlijn en als Eden te Moskou, Warschau en Praag uitsluitend gaat exploreeren. Er vallen over de uitkomsten der thans aangevangen conferentie in de onmlddel- Hjke nabijheid van Locarno geen voorspellingen te doen. Het Is mogelijk, dat hierop een nieuwe conferentie maar dan met Dultschland, hetwelk thans als afwezige vierde toch bet middelpunt der besprekingen vormt, zal volgen. Het te ook mogelijk, dat Frankrijk versterkt zal worden In de overtuiging, dat een front van Frankrijk. Rusland, de Kleine Entente en den Balkanbond de alleen veiligheid biedende mogelijkheid, al thans voor het oogenbllk te. En het kan ook gebeuren, dat op het Isola Bella een algemeen Europeesch veiligheidssysteem een stap nader gebraciit zal worden tot verwezenlijking. Men dient geduld te hebben en af te wachten. Het eenlge, dat nu reed* kan vastgesteld worden, te, dat de moeilijkheden groot zijn en de eensge zindheid vooralsnog tusschen de onderhande-’ laan ontbreekt. een aato-renbaan to L—1 F

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1