Raadszitting contra Berlijn I <1 I’ I ONS BLAO Alkmaar - Motorraces f f België en Stresa Het nieuws van heden De affaire-Jacob Uit Vaticaanstad f i? Millioenen-nota te Londen VERDRAGSREVISIE IN MIDDEN-EUROPA? F rankri jk-Italië DE BAROMETER LA VAL ’S BESPREKINGEN TE GENÈVE Zwijgend op den kruisweg 1 JOH. LAUWERS rAïctor j ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER s. TH J '.11 De Statenverkiezingen Proces wordt voortgezet lucht ra r Politieke relletjes 9 Aardbeving in Perzië ■dj Wervelstorm in Polen Naar een naar Oost-Afrika Wordt Duitschland al dan niet genoemd? f a INDISCHE POSTVLUCHTEN De Pvreneeen-cxvres is bij Bordeaux ontspoord. Drie personen werden gedood, tien zwaar gewond Van Zeeland en Hymans over den toestand DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Wesemann heeft niet in opdracht van de Duitse he autoriteiten gehandeld Italië verbiedt bladen uit Duitschland f z- f 2.85 2den Paaschdag LANDEN WEDSTRIJD Nederland België Duitschland Nieuwe records verwacht Aanvang half twee Voorverkoop* Italiaansche arbeiders DINSDAG 16 APRIL 1935 Aangrijpende woorden van Kard- Faulhaber aan de jeugd van München Wanneer België aangevallen wordt, kan het rekenen op Fransche en Engel- sche hulp Inmiddels is besloten het request van Abessinië te verwijzen naar de Meizitting De Fransche minister van vaart naar Rome Mededeeling aan onze correspondenten ■pi ill Tm Sn ■?T zwenking in Mexico? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „Aanzienlijke vooruitgang is ge boekt op den weg naar het her stel,zegt Chamberlain Instemming in het Lagerhuis naar Sigarenmakers gaan niet In staking. voor ons en verscheidene Engeland Wittend 1 ROME, 15 April. De DonauconferentieT welke op 20 Mei te Rome zal bijeenkomen, heeft vol gens de „Oiomale d'Italia” tot taak, het nieu we Donaupact definitief tot stand te brengen werken, die thans in Oost-Afrika worden uit gevoerd. De arbeiders zijn in Zuld-ItalM gere- cruteerd. Zij zullen Bonder verwijl vertrekken aan boord van verschillende mailschepen De „Osservatore Romano” is van meening, dat de resultaten van Stresa ertoe zullen bijdragen, om de „atmosfeer in Europa aanmerkelijk op te helderen." De schrijfster Ina Beadier-Bakker te Utrecht gehuldigd op haar zestigsten verjaardag. dat zal afleggen over de conferentie te Stresa. ROME, 15 April. (V. D.) In verband met een verzoek van den hoogen commissaris voor Oost- Afrika, de Bono, zijn 7500 ongeschoolde arbei ders in dienst genomen, die noodlg zijn voor de GENèVE, 15 April. Hedenmiddag om streeks half vier werd een aanvang ge maakt met de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad, welke op verlan gen van Frankrijk is bijeengekomen ter bespreking van de Invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. GENUA, 15 April. Met een specialen trein zijn alhier uit Parijs aangekomen 800 patriottische jongeren uit Frankrijk, leden van de S-g. .Jeu- nesses Patriottiques”. De 1700 Fransche oudstrijders, die een bezoek aan Italië zullen brengen, zijn uit Parijs ver trokken. Voor en tegen van den machinalen arbeid tal de sigarenindustrie. van botsingen, betoogir-s NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD- Op Zondag 28 April ml de Paus deelnemen aan de plechtigheid tal St. Pieter dor sluiting van het H. Jaar. Deze plechtigheid zal aanvangen om half zes. Na het gezongen Te Deutn zal de Paus den zege» geven met het Allerheiligste. van den jeugdige PABUS, 15 April. (Reuter). Volgens de „Echo de Paris” sou Lltwinof voornemens zijn na af loop van de Volkenbondazlttlng een korte va- cantle in Stresa door te brengen. Misschien aal hU vandaar voor een bespreking met Musenllnl naar Rome vliegen. Momenteel zouden de betrokken mogendheden met elkaar overleggen of in de slotresolutle van den Raad Duitschland uitdrukkelijk genoemd zal worden of dat men de resolutie een algemeen karakter zal geven. Naar verluidt zouden Frank, rijk en de bevriende mogendheden erop staan, dat Duitschland genoemd wordt, waartegen van andere zijde bezwaren worden geopperd. PARIJS, 15 April (V.D.). Begin Mei aal de Fransche minister van Luchtvaart, generaal Denain, zich naar Rome begeven, teneinde, naar de „Paris Solr’ meldt, met Mussolini te onder handelen over de uitwerking van een bilateraal luchtverdrag tusschen Frankrijk en Italië. BERLIJN. 15 April. Het Berliner Tkgeblatt deelt mede, dat de „Deutsche Allgemeine Zel- tung” en de Muenchener Neuesten Nachrich- ten” in Italië tot nader aankondiging zUn ver boden Van de „Voelklache Beobachter” ia een editie tot nader aankondiging in beslag genomen. gaan met 50 millioen pond sterling (bijval). De productie van ijzer en staal is toegenomen met 30 pCt., van ruw ijzer met 50 pCt. Het afgeloopen begrootingsjaar wijst een overschot aan van Ti', millioen pond. De natio nale schuld Is met ruim 21 millioen pond ge daald, de jaarlUksche rente-last met 1.6 mil lioen. ROME, 15 April. Volgens officieele statisti sche gegevens waren er op 31 Maart JJ. 853.180 werkloozen, tegen 955.533 eind Februari. Van het aantal werkloozen op 31 Maart waren 706.539 mannen en 146.650 vrouwen. De eerste minister ultte zün voldoening over de besprekingen te Stresa. Over de devaluatie en de gevolgen voor de Belgische verhoudingen tot het buitenland, aeide de minister, dat de terugkeer naar' een muntstabilltelt hem voor komt als een eerste voorwaarde. België heeft alles vermeden, wat den onder- llngen ruilhandel met het buitenland eenlge schade kon doen of wat verwarring zou stich ten in den bultenlandschen handel. De vertegenwoordiger van de Memellandsche Dultschers, schoolraad Meyer, en de Litauache gesant te Parijs, Klimas, zijn in Gqnève aange komen. Dientengevolge verwacht men, dat ook de Memelkwestle bü de politieke besprekingen van thans te berde zal worden gebracht. Chamberlain ultte zijn bezorgdheid over de geboorten-daling in Engeland en stelde verdere belastingverlichting voor gehuwden met kin deren voor. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar De uitslagen der verkiezingen de Provinciale Staten behoeven niet getelefoneer^ te werden. De correspondenten gelieven ons per brief of briefkaart mededeeüng te doen van de plaatseljjke verkiezings resultaten, met dien verstande, dat al leen het totaal cijfer per 1 ij s t moet worden opgegeven. Achterwege dienen dus te blijven de uitslagen per stem bureau en het op iedere(n) candidaat uitgebrachte aantal stemmen. Tot leden van de Pauselüke missie die den Kardlnaal-Legaat Pacelll, 's Pausen gezant neer Lourdes, zal vergezellen, heeft Z. H de Paus benoemd Mgr Ottavianl. Mgr. Confalonleri en Prins Enao Rampolla. 7580 Italiaansche arbeiders gezonden. Tegen de verdachten inzake den Hilversumschen filmbrznd zfjn boeten geëiecht van ƒ588.en 188.mba een maand hechtenia, en twee maanden voorwaardelijk. De zitting van heden was geheim; men Is voornemens de volgende geheime zitting Dins dagochtend om 11 uur te openen. Inmiddels hebben gisteren en vandaag te Genève reeds tal van onderlinge besprekingen plaats gehad, waarbij vooral door Benesj en Tltoelescoe een groote activiteit werd ontplooid Laval voerde hedenmorgen te Genève bespre kingen met Volkscommissaris Lltwinof en de genoemde vertegenwoordigers der Kleine En tente. alsmede met den Spaanschen gedele geerde Madariaga, die rapporteur is voor het Fransche protest bü den Volkenbond. D8 veiligheidsmaatregelen tn de omgeving van het Volkenbondspaieis waren heden ver dubbeld in verband met geruchten in het bui tenland over de arrestatie van anarchisten, die aanslagen beraamd' zouden hebben. De besprekingen van heden waren In hoofd, zaak gewijd aan de AbessintechItaliaansche kwestie. Baron Aloisl verklaarde, dat Italië be reid was, in zoo kort mogelüken tüd twee scheidsrechters te doen benoemen. De voorzit ter van den Raad, de Turksche minister Roesjd Ara*. verklaarde dat door Italië en Abessinië vandaag in een vredellevenden geest uiting la gegeven aan den wil, om naar letter en geest het scheldsrechterlük verdrag tusschen beide landen toe te passen. Onder deze omstandig heden was het niet noodzakelük de kwestie te plaatsen op de agenda* van deze buitengewone raadszitting. Het desbetreffende Abesslnlsche veraoek werd verwezen naar de sa. Meizitting. De heer van Zeeland. Eerste Minister, beeft vandaag in de Kamer een verklaring afgelegd over de bultenlandsche politiek, naar aanleiding van de conferenties te Stresa en Genève. België wil. aeide de Pre mier, getrouw en loyaal zün verplichtingen naleven. Anderzijds rekent België op eerbie diging van de regelingen, vervat in het RUnpact, dat den grondslag uitmaakt van het Belgisch Internationaal statuut. De „Oehoe” (thuisreis) legde Maandag bet traject Alorstar—Calcutta af. De Fransche gezant Charles Roux heeft aan de Vatlcaansche boogwaardlgheldsbekleeders Mgr Caccia Dominion!, Mgr. Ptzzardo en Mgr. Ottavianl de eereteekenen overhandigd van het groot-kruis van het Legioen van Eer, hun ver leend door den President der Republiek. Uitvoering van een jeugdspel op den Dioc. Ka tholiekendag te Den Haag op 18 J«nl. Opdracht van den Minister van Sociale Zaken aan de Inspectie Volkshuisvesting tot samen stelling van een lijst met voorstellen voor nieuw bouw van arbeiderswoningen met lage huren. Provinciale Commissie In zake werkverruiming in Noord-Holland geïnstalleerd. O O I Naar aanleiding van het onderzoek wordt van officieele Duiteche «Ude verklaard, dat uit het door Zwitserland verstrekte materiaal op geen enkele wijze is gebleken, dat bü de gebeurte nissen op Zwltsersch gebied officieele Dultsche instanties direct of indirect betrokken waren. Noch Wesemann, noch zün handlangere heb- In de St. Mlchaelskerk te München hield Zondag 11 Z.E. Kard. Faulhaber voor de van overal samengestroomde jeugd een markante predikatie, waarin hü voor de jonge Christus- strüders het Lijdensverhaal volgens SL Mattheus uiteenzette en hen versterkte in hun heilig ideaal, trouw den Meester te volgen op ZUn Kruisweg. TEHERAN. 15 April. De steden Sjah! en Sari (provlnde Matsander) zün In den nacht op Maandag door een hevige aardbeving geteisterd. Tal van hulzen zün Ingestort. Het aantal doo- den is nog niet bekend. BERLIJN, 15 April (D.N.B.) De Dultsche regeering heeft het materiaal dat de Zwitser- sche regeering haar heeft doen toekomen Inzake de ontvoering van den uitgeweken journalist Berthold Salomon, bekend als Jacob, onder zocht. De in Zwitserland gearresteerde dr. Hans Wesemann heeft bekend Salomon van Straats burg naar Basel te hebben gelokt en hem on der valsche voorwendsels in een auto over de Dultsche grens te hebben gebracht. I I De nieuwe begrooting wijst een totaal van inkomsten aan ten bedrage van 734.470.000 pond sterling en van uitgaven ten bedrage van 733870.000. De belasting op zware oliën voor wegvoer tuigen zal verhoogd worden van 1 tot 8 pence per gallon met ingang van Augustus as. De belasting op rijst in dop zal eveneens worden verhoogd, terwijl een nieuwe belasting op soja- boonen zal worden ingevoerd. Verlagingen van inkomstenbelastingen zullen worden Ingevoerd voor de kleine Inkomens, terwijl de civiele ambtenaren volledig herstel zullen krügen van de salarisverlagingen, die zün ingevoerd. De vermakelijkheidsbelastingen worden ten deele verlaagd. Laval heeft vanmiddag een lunch aangebo den. waarvoor de ministers van bultenlandsche zaken van Roemenië, Joego-Blavië, TSjecbo- Slowaküe en Turkije, alsmede de Grieksche gezant te Parijs waren ultgenoodigd. De Oostenrüksche minister van buitenland- aehe zaken. Berger Waldenegg, is te Genève aangekomen, teneinde met de daar bijeengeko men staatslieden besprekingen te houden over de Oostenrijk rakende kwesties/ welke te Stresa behandeld zün. Ofschoon Abessinië telkens verklaart, dat het zieb niet ten oorlog voorbereidt, toont deze foto van ongeregelde troepen tn de nabijheid van Addis Abeba toch het tegen deel. De censuur in dit land ie zoo streng, dat deze foto gesmokkeld moest worden GENèVE, 15 April. (Reuter) In een verkla ring aan de Fransche pers heeft Laval de pas sage uit het slotcommuniqué van Stresa betref fende den door Oostenrijk, Hongarije en Bul garije uitgesproken wensch inzake revisie der hun opgelegde bewapenmgsbeperklng nader vit- eengeset. Lava! wees In zün verklaring op de aanbeve ling. welke te Stresa is gedaan tegen de een zijdige opzegging van verdragen. Deze aanbe veling nu wil voor de onderhavige kwestie elke regeling vermüden, welke niet in samenwerking met de direct betrokken regeeringen tot stand zou zün gebracht langs den weg van vriend- schappelüke, vrijwillige onderhandellngén. De betrokken regeeringen kunnen nieuwe veilig heidswaarborgen verlangen, welke rij vooral zouden kunnen vinden in regionale pacten, b.v. in een Midden-Europeesch pact. Deze verklaring van Laval wordt aangehaald In een officieel communiqué van de vertegen woordigers van Kleine Entente en Bqlkan-bloc, die heden onder voorzitterschap van Tltoelescoe te Genève hebben vergaderd. In het communi qué wordt voldoening over den te Stresa ver richten arbeid uitgedrukt. Eén ding valt bü den lüdenden Heiland in ’t bijzonder op: het geheim van het zwü- gen. Met aangrijpenden ernst vermaande de Kardinaal de katholieke jeugd, gemeen- schappelük met den Blsschop swügend den Kruisweg te gaan. Derhalve moet de jeugd ook la de toekomst afstand doen van alle ovaties rondom zün persoon. In zwügen en bidden toont zich grootere liefde, sterker trouw. Op zün lüdensweg is de stervende Heiland het ongeëvenaarde voorbeeld van zlelegrootheid en heldhaftig heid. Ulterlük geslagen en vernietigd, een beeld van jammer en machteloosheid, staat HU. innerlük gezien, op de hoogte van de zegepraal. E H. Paaz Plas XI aal Zendag 28 April deel nemen aan de sluitingzplechtigheden van het H. Jaar. Buitengewone zitting van den Volkenbondsraad büeen wegens de Duiteche herbewapening. Ahes- sinisch request niet op de agenda. Een optimistische millioenennota vindt veel bij val in het Engelsebe Lagerhuis. Redevoeringen van Van Zeeland en Hymans in de Belgische Kamer ever den huldigen toestand. Oost-Afrika ben van officieele Dultsche instanties opdrach ten gekregen die met deze zaak verband hou den. Uit welke overwegingen Wesemann en liandlangers hebben gehandeld kon niet met zekerheid worden beoordeeld. Wesemann is een persoon met een twüfelachtig verleden, die zich sedert jaren zonder eigenlük beroep in het bui tenland ophoudt en naar het schünt zich met anti-Dultsche propaganda bezig houdt. Het is mogelijk. dat deze personen de bedoeling had den Salomon in handen van de Dultsche auto riteiten te spelen. Of het hun bedoeling was hun eigen positie tegenover de Dultsche autori teiten te verbeteren of dat men misschien met een wraakneming te doen heeft, kan van Duitschland uit niet worden nagegaan. Bü de bekende houding van bepaalde emigranten kringen zou geen van belde handelwüzen onge woon zün Dagelüks wordt waargenomen, dat emigranten, die het met eikaars methoden niet eens zün. sterk vijandig tegenover elkaar staan. Aangezien Salomon zonder ingrijpen van offi cieele Dultsche instanties binnen het bereik der Dultsche justitie is gekomen en hü een reeds dlkwüls bestraft landverrader van de ergste soort is, kan vap Dultsche züde niets anders gedaan worden dan het reeds gerulmen tüd te gen hem aanhangige strafproces zün vrijen loop te laten. De Dultsche regeering heeft de Zwltsersche Bondsregeering hiervan op de hoogte gesteld. PARUS, 15 April. (Reuter) Twee twintig leden van de Patriottenliga te Moi- sang-sur-Orge, die een protestbetoogtng hielden tegen de aanstelling van een commu- nistischen onderwüzer, kwamen in botsing met de politie en liepen daarbü verwondingen op Ook te Carpentras in het Zuidoosten Frankrijk, kwam het tot politieke Hier werd een groote socialistische tegen de verlenging van den diensttüd gehou den, waaraan duizenden personen uit het de partement Vaucluse deelnamen. De betoogers verbrandden de schuttingen van eenlge mili taire gebouwen en er ontstond een groote vechtpartü. waarbü verscheidene deelnemeis gewond werden. Deze dlep-aangrupende woorden Blsschop maakten op de duizenden hoorders een geweldigen Indruk. ZU bewüzen. welk een lüdenstüd de Katholieke Kerk in het huidige Duitschland tengevolge der aanvallen van het nleuw-heldendom, te doorstaan heeft. I heeft ongeveer 80 pCt. van zün teruggewonnen, aldus Chamberlain. Wiens rede allerwegen büwd vond. Majoor Att lee (Labour) stelde alleen vast, dat de begroo ting uitgaven voor verdere bewapening be vatte. Macdonald, die per vliegtuig te Londen was teruggekeerd, had in het Lagerhuis een ovatie in ontvangst te nemen. De premier deelde mede, hü waarschünlük morgen een verklaring I o MEXICO CITY. 15 April (VD) In welinge lichte kringen verklaart men dat de regeering voornemens is zoowel ten aanzien van de in- dustrieele als van de kerkelüke conflicten, een gematigde houding te gaan aannemèn en een centrumpositie te kiezen, teneinde zoowel op industrieel als op religieus gebied den blnnen- landschen vrede te bevorderen. De heer Hymans. oud-Minlster van Bulten landsche Zaken, thans minister zonder porte feuille. beeft eenlge verklaringen afgelegd over den Europeeschen toestand. In October *33 la Duitschland uit den Volken bond getreden en een jaar later kwam de her bewapening België heeft steeds aangedrongen op een gezamenlüke bespreking aangaande Dultschlands herbewapening en de gevaren daar aan verbonden. Deze herbewapening is in strijd met de be palingen en België kan daaraan zün goedkeu ring niet hechten. De conferentie van Stresa acht minister Hy mans In twee opzichten van belang. Italië en Engeland hebben aldaar hun verplichtingen en de bepalingen van het Locarnopact herhaald en bevestigd. Vervolgens werd te Stress de aan kondiging van de uitbreiding voor de verdere veülgheld aangekondlgd Met voldoening stelde minister Hymans een toenemend solidariteits gevoel tusschen de volkeren onderling vast. Indien België aangevallen mocht worden kan het rekenen op de hulp van Frankrijk en deze hulp zal niet alleen voortkomen uit vriendschap maar ook uit oogpunt van rechtstreeksch be lang voor Frankrijk zelf. Ook Engeland heeft meer en meer laten büj- ken dat aan de veiligheid in Europa alles ge legen te. xooals blükt uit verklaringen van ver schillende Engelsche staatslieden. België mag rekenen op de groote hulp van Engeland Graaf Carton de Wlart, verslaggever van de begrooting van bultenlandsche zaken, verklaarde dat de commissie voor bultenlandsche zaken het volkomen eens was over de diplomatieke erkenning van de Sovjet Unie. WARSCHAU, 15 April (VD) In Klein-Polen heeft een wervelstorm gwwoed. die groote schade heeft aangericht. De storm woedde in het Oostelük gedeelte van genoemd gebied en heeft daar In korten tüd niet minder dan 62 huizen totaal verwoest. Talrüke boomen werden ontworteld, terwül de telegraafverbin dingen ernstige schade opUepen. rf 8 ■S 8 LONDEN, 15 April. In het Lagerhuis werd Maandag door minister Neville Chamberlain de begrootingsrede gehou den. Chamberlain wees er op, dat een belangrijke stap was gedaan in de rich ting van terugwinning van de welvaart, hetgeen levendige instemming verwekte. De industrieele productie is in het afgeloo pen begrootingsjaar met 12 pCt. gestegen. De kosten voor 4evensonderhoud zün beduidend beneden den stand van 1931 gehouden. De be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1