tl I Duitsch protest VOLKENBONDSRAAD GESLOTEN Het vonnis over Duitschland ïj tl: Het nieuws van heden DE BELANGSTELLING OVERWELDIGEND Wie is verant woordelijk? DE BAROMETER Nieuwe bekentenis van Wesemann JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I? Nat. partij opgeheven /n Tsjecho-Slowakye Commissie benoemd r- Macdonald over Stresa - Roofoverval in den Orientexpress. Het proces van Kowno F rankrijk—Rusland Gangster staat terecht Inzake de arrestaties in Saksen DONDERDAG 18 APRIL 1935 Na de verkiezingen in Danzig Fransch-Britsche stap te Belgrado De blanco-stem van Denemarken Ernstig treinongeluk in Canada Openlijke beschuldigingen van Volkscommissaris Litwinof tegen het Derde Ryk De Belgische Kamer heeft thans een enquêtecommissie inzake de devaluatie ingesteld ffy handelde in opdracht der autoriteiten t f 2.- f Z85 Groot belastingontduikingsproces begonnen Predikanten-petitie aan Frick Nederland stemt vóór de democratie Het Centrum zal in hooger beroep gaan Ontwerp-accoord in groote lijnen opgesteld R. K. Staatsparty een vaste burcht; N. S. B. parasiteert op Vrijheidsbond Tegen de door Frankrijk, Italië en Engeland ingediende ontwerp-resolutie Sneltrein stort van de glooiing af. Tot dusver S dood en gemeld dB Volkenbondsraad is vandaag tenslotte uiteengegaan na zyn voldoening te hebben ze ult over de geste der Fransche regeering, welke aan 4300 Assyrlsche uitwijkelingen uit Irak toestemming heeft verleend, om zich in Syrië te vestigen. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers EngelandFrankryk en Italië een „statencombinatie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD de statenverkiezingen de politieke d lijn nog niet ont- tegen ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 164 KOWNO, 17 April (VD.). De verdedigen van alle veroordeelden In het Memel-proces heb ben op 17 April hooger beroep aangeteekend tegen het In dit proces uitgesproken vonnis. GENEVE. 17 April (Reuter). Na een lang durig onderhoud verklaarden Laval en Litwinof dat zy een ontwerp voor een Fransch-Russtech accoord in groote lijnen hadden samengesteld, zy sullen thans hun wederzljdsche regeerlngen raadplegen voor de opstelling van den defl- nltleven tekst. oordeel uit te spreken over zijn geheels politieke richting. afge- be- taak staat, het economisch leven voor de be volking eent grains draaglijk te maken. In deze petitie wordt den gearresteerde predikanten of anders hen self evenet ma. met wil PRAAO, 17 April (DNA) Naar de bladen berichten heeft de regeering besloten de In October uitgevaardigde schorsing van de Duit- sche Nationale Partij weder op te heffen; of de partij aan de komende verkiezingen zal kun nen deelnemen staat nog niet vast In verband met den korten beschikbaren tijd. In Tsjecho-Slowakye kent men twee soorten van part Ij-verbod, nJ. ontbinding en schorsing. >:xi BUREAUX, HQF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger NEW YORK, 17 April. Heden begon te Syra cuse (staat New York) het belasting-ontdul- kingsproces tegen den befuchten alcoholsmok- kelaar en gangster-lelder „Dutch Schults", die beschuldigd wordt van belastingontduiking ten bedrage van 90.000 dollar. Het O. M. deelde mede, dat van de getuigen 20 ontbraken, «enigen waren in den laatsten tyd vermoord en anderen zijn gevlucht. Be klaagde leidde vanuit een versterkt huls in Nader seint Reuter dat er bij de ramp van de Canadian National Express in Nieuw Schot land vijf personen werden gedood, terwijl men tal van mln of meer ernstig gewonden telt. GENèVE, 17 April. Zooals wij reeds be richtten, Is de door Frankrijk, Engeland en Italië Ingediende resolutie Inzake de herbe wapening in Duitschland door den Volken- bondsraad aangenomen, waarbij alleen De nemarken zich van stemmen onthield. De Londeneche correspondent van de „Echo de Paris” verneemt, dat Turkije vóór een even- tueele revisie van het militair statuut voor Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije, de afschaf fing zal verlangen van de militaire restrlctle- bepallngen van Lausanne, waarbij de Darts - nellen gedemilitariseerd zijn en de garnizoenen te Tohorlu en Adrlanopel en Istanboel zijn be perkt. Volgens het persagentschap Information heb ben te Belgrado de gezant van Frankrijk en die van Engeland een bezoek gebracht aan den Joegoslavlschen minister van Bultenlandbehe Zaken Jeftitsj, om zijn speclgle aandacht te vestigen op artikel 6 van net communiqué van Stresa betreffende een eventueele herziening der vredesverdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly. De twee gezanten hebben de Joego-Slavische regeering geadviseerd, regionale pacten te slui ten. zy hebben er op gewezen, dat door derge lijke pacten Oostenrijk en Bulgarije zich weer kunnen bewapenen, zonder dat de Joego-Slavi sche belangen daardoor in gevaar worden ge bracht. Het heugt ons niet, dat voor een verkiezing van leden der Provinciale Staten ooit zóó he vige belangstelling heeft bestaan, dat er bij zulk een verkiezing ooit met zóó hoog oplaaiend San is gestreden. Hoewel het ons volk telkens weer wordt voor gepredikt, dat verkiezingen voor de Provin ciale Staten waarlijk niet onbelangrijk zijn, daar de Staten toch een niet ft onderschatten - taak hebben als besturend en advlseerend col lege en als verklezlngsinstituut voor de Eerste Kamer, toch gelooven wy, dat de verklezlngs- belangstelllng niet allereerst gegolden heeft de nieuwe samenstelling der Provinciale Sta ten, doch de gigantische krachtmeting, welke deze stemming beteekende. In de steden verdrongen de nieuwsgierigen zich voor de dagbladbureaux, de straten wa ren vervuld van verkiezingsgerucht, en van zelfsprekend kwam de buitengewoon groote be langstelling ook tot uitdrukking in zéér booge aantallen uitgebrachte stemmen. De SD.AP, leed hier en daar nlet-ongevoe- lige verliezen, maar zjj bleef een partij der massa en rekenen wjj de 8DJLP. tot de par tijen, die (althans in de huidige omstandig heden) strijden vóór het behoud der democra tie, tégen het systeem der massa-knevellng. dan mogen wjj wel zeggen, dat Nederland zich In deze dagen krachtig uitspreekt voor de demo, cratle, voor dé volksvrijheid, voor medezeggen schap van de kiezers, voor contróle op de re geering. Opmerkelijk is naast het resultaat voor de N. 8- B. de groei hier en daar van die Andere dlctatuur-partij, de Communistische Party Holland; al behoeft deze groei ook niet ernstig te verontrusten, de hang naar de dictatuur schynt ook hier tot uiting te komen. Naar Havas uit Berlijn meldt, had het Geneefsche stemmingsresultaat voor Berlijn een uitwerking als van een bom. In officieuze kringen is men vooral zeer ontdaan over het feit, dat ook Po len voor de resolutie tegen Duitschland heeft gestemd. Sommigen beweren aldus het Fran- sehe persbureau dat Hitler het Dui|- sche .volk weer zal oproepen, om een De diplomatieke medewerker van de „News Chronicle" meldt te Genève, dat de Volken- bonds-commissie, die op grond van de ontwerp resolutie haar taak zal aanvangen. voor de conferentie van Rome wel geen groote activi teit zal ontwikkelen. Zij zal wel eerst de hou ding van Duitschland ten aanzien van de Euro- peesche politiek afwachten. Verschillende delegaties koesteren de hoop, dat de commissie nimmer actief zal worden. DRESDEN, 17 April. (Reuter) In verbund met de arrestatie van verschillende predikanten in Saksen hebben 200 predikanten van de s.g Belijdeniskerk een petitie onderteekend. welke heden aan rljksmlnlster Frick is overhandigd Intater verzocht de' Bronx een net van geheime dlstilleerderUen en vrijheid te stellen te laten amrtee- r LONDEN, 17 April Een ernstig spoorweg ongeluk is hedenmorgen gebeurd bij Antlgo- nish in Nleuw-Schotland. De Canadian Natio nal Express van Sidney naar Halifax ont spoorde in volle vaart en stortte de glooiing af. Verscheidene wagens werden volkomen vernield. De machinist en een reiziger werden gedood. Een trein met doctoren en verpleegsters is in allerijl naar de plaats des onheils gezon den. aangezien men vreest, dat vele gewonden zyn gevallen. Nadere bijzonderheden vangen. Mevrouw Theo Mann—Bouwmeester viert heden haar tSsten verjaardag. De kun- stenaretse met foto’s van haar achterkleinkinderen uit Amerika De boofdafdeeling van de Kamer, belast met de voorbereiding van de wetsvoorstellen in ver band met het verdere onderzoek naar de straf bare manoeuvres voor en tijdens de devaluatie, heeft de verschillende bepalingen samengevat in een enkelen tekst, die het volgende inhoudt: Een commissie van onderzoek naar de ver antwoordelijkheid wordt opgericht. Zy zal over gaan tot een nauwkeurig onderzoek en controle ook Inzake de comptabiliteit van banken, han delshuren en Industrieën. De Kamer heeft dezen avond met groote meerderheid van stem men het wetsvoorstel aangenomen. Onmlddeliyk hierna heeft de Kamer de com missie benoemd. Deze commissie bestaat uit 5 katholieken, 4 socialisten, 2 liberalen en een Vlaamsch-natlonalist. De commissie zal haar bevindingen en con clusies overmaken aan de Justitie voor straf- lechteriyke feiten en heeft het recht getuigen te hooren. Op de begrooting van de Kamer wordt een credlet van 100.000 frs. uitgetrokken om de kosten te dekken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d_ 17 April: BELGRADO. 17 April. (Reuter). Op den Orlëntexpress naar Parijs Is op Joego-Slavisch grondgebied een brutale roofoverval gepleegd. Tusschen Novska en Zagreb drongen oandleten het postrytulg binnen, sloten den Pranschen beambte op en openden de postzakken, om zich den Inhoud toe te eigenen. Het is nog niet bekend hoeveel werd gestolen, daar de mail vanuit Bulgarije was verzonden naar bestemmingen buiten Joego-Slavië deeh in verband met de beperkende bepalingen op den export van vreemde valuta's van Bulgarije, te het niet waarschyniyk, dat de bult der die ven groot is. vrachtauto-dlensten. Zelf woonde hy tn een mooi huis In Fifth Avenue en zyn hoofdkwar tier te Bronx was met geheime gangen, auto matisch sluitende pantébrdeuren e.d. beveiligd. il niet vaat. Veeleer te mogeiyk, dat de Dultsche regeering als haar meenlng zal te kennen geven, dat dit geval voor een scheidsrechter- lyke beslissing niet vatbaar te. Ofschoon er redenen zyn aan te voeren, om andere verwach tingen te koesteren, zouden wy toch geen maat- schappy willen advtaeeren een verzekering oo het leven van Jacob te sluiten. Dit te echter slechts een persoonlijke meenlng, wy kennen de toekomst niet. BERLIJN, 17 April De „Voelktoche Beobachter" meldt, dat de Duiteche regee ring b|j de mogendheden, die in den Volken bondsraad zyn vertegenwoordigd, zal pro- tesieeren tegen de oniwerp-reeolutie, inge diend door Frankrijk, Italië en Engeland. Verklaard wordt, dat Indien df Raad een moreele veroordeellng uitspreekt, het voor Duitschland zeer moeilijk aal ztjn naar Ge nève terug te keeren. LONDEN, 17 April. In het Lagerhuis heeft Macdonald mededeelingen gedaan over de con ferentie van Stresa. Hy verklaarde, dat Enge land geen nieuwe verplichtingen op zich heeft gfenomen. De deur voor Duitschland te open gehouden. opdat dit land zich alsnog kan aan sluiten by het stelsel van collectieve veilig heid; dit beteekent echter niet, dat Engeland In Dultschlands optreden niet een slag voor elke vredesorganisatie heeft gezien. Engeland, Frankryk en Italië zyn uiteenge gaan als een staten-combtnatie, welke verplicht is om oplossingen te vinden voor oogenbllkke- lyk dreigende gevaren in samenwerking eiken staat, welke zich by dezen arbeid aansluiten. GENèVE, 17 April. In een geheime zitting heeft de Volkenbondsraad hedenmiddag de commissie benoemd, welke zich moet belasten met de kwestie van sancties tegen toekomsti ge verdragsbreuken. De commissie zal bestaan uit vertegenwoor digers van de volgende 13 landen: Engeland. Canada, Chili, Spanje, Frankryk, Hongarije. Italië, Nederland. Polen, Portugal, Turkye, Sovjet-Rusland en Joego-Slavlë. De commissie zal aan den op 20 Mei weder om byeenkomenden Volkenbondsraad rapport uitbrengen over haar arbeid. DANZIG, 171 April. (Reuter) Het Centrum en de socialisten te Danzig hadden by het centrale stembureau een protest Ingediend tegen het feit, dat 13.000 personen uit het Dultsche ryk aan de op 7 dezer gehouden verkiezingen voor den Volksdag hebben deelgenomen Zy eisch- ten. dat de betreffende stembiljetten geverifi eerd zouden worden, ten einde na te gaan, wie eventueel ten onrechte hebben gestemd. Het centrale stembureau heeft dit protest echter van de hand gewezen. Het te Danzig verschynende Centrum-blad deelt In verband hiermede mee. dat de party in beroep zal gaan by het hooggerechtshof te Danzig. Opnieuw zyn in Nederland machtsverhoudingen bepaald. Waar wy in het late of liever: zeer vroe ge nachteiyke uur geleideiyk de uitslagen der verschillende jlrovincies binnen krijgen en rtfr- het ter perse gaan van dit blad beawaar- (Vk nog ons kunnen zetten tot diepgaande be. •tferi’*gea en vergeiykingen, la het ons uiter aard slechts mogeiyk hier eenige voorlooplge Indrukken weer te geven en enkele algemeene lynen te trekken. Onze aandacht gaat Aatuuriyk allereerst uit naar de nieuw.lngenomen positie der Roomsch- Katholleke Staatsparty, en met voldoening mogen wy constateeren, dat onze party zich, ondanks de gevaariyke stormen der tyden. over het algemeen heeft weten te handhaven en klaarbiykelijk aan de Natlonaal-Soclallstische Beweging niet zooveel stemmen hééft •taan, als hier en daar niet zonder zorgdheid verwacht werd. Een vaste burcht bleef onze Staatsparty. ‘Het „Algemeen Handelsblad” heeft in een nacht-editie alreeds geconstateerd, dat ter. wyi de groepen, die in hoofdzaak den steun van het tegenwoordige bewind vormen, net ge lag betalen de R.K. Staatsparty, ofschoon er drie katholieke ministers in Den Haag ze telen het minder hard te verduren gehad schynt te hebben. Voegt men hier nog aan toe, dat katholieke dissidenten jammer genoeg afbreuk de den aan de Rk. Staatsparty, zonder zelf tot iets positiefs in staat te biyken, dan mogen wy over de door de Staatsparty behouden sterkte geenszins ontevreden zyn. De NBR. de hoogst raadselachtige factor In onze Jongste politieke geschiedenis hëeft baar sterkte thans onthuld; het geheim Is ge openbaard: negen A tien procent van het aan tal kiezers schynt zich vóór de Nederland- sche(?) nazi-beweglng uitgesproken te hebben. Is dit veel? Is dit weinig? Het antwoord op deze vraag hangt slechts af van de verwachtingen, welke men tevoren koesterde. Wie de massale demonstraties, de hdrdnek. klge activiteit en de niets en niemand ont ziende, vaak hoogst bedenkeiyke propaganda der NBB. eenigszins volgde, zal wellicht een booger percentage verwacht hebben, maar ook deze uitslag te ons a| erg genoeg en stemt tot ernstig nadenken. Het resultaat overvalt ons niett bultenland- ■che invloeden hebben hier een mentaliteit ge. ■chapen, waartegen geen gezond verstand, geen zakelyke redeneering iets vermag; de hevige économische crisis formeerde hier legers van vanhoplgen, die zich maar al te graag lieten Psalen met beloften van een beweging, welke zegt haar kracht te vinden In het beloven van biets 1 Wie hebben de NBB. haar stemmen bezorgd? Allereerst biykbaar de Vryheidsbond. welke vrijwel overal achteruit ging; zoo onthult deze uitslag iets van de mentaliteit, welke er in NBB.-kringen moet heerschen; de NBB. ■champert veel over het demo-Uberale regime in Nederland, maar komt de NB B. eenmaal ••n de macht waarvoor gezien dezen ult- •*M voorloopig nog geen vrees behoeft te be- •taan dan zullen de arbeiders spoedig er- »»ren welke geest de NBB. bezielt. Waarschyniyk hebben ook de overige .jegee- «ngs-partyen" leU tot het resultaat voor de NBB. bygedragen, zy het gelukkig de R-K. Staatsparty, het minst; wat te méér ’erklaarbaar dan dat in krisistyd een zeker *teel van de massa zich vervreemdt van de re jecting, die nu eenmaal voor de ónmogelijke In de affaire-Jacob te, volgens den corres pondent van de N. R. C. te Beriyn, een onver wachte nieuwe wending ingetreden. Deze wending bestaat eenvoudig hierin, dat Wesemann, de man die Jacob heeft ontvoerd, een nieuwe bekentente heeft afgelegd voor dea Zwitserschen rechter van instructie Hëberle. Naar men weet, bad Wesemann weliswaar de ontvoering bekend, alsook een omstandig Ut haal gedaan, hoe deze ontvoering in haar werk was gegaan, maar hy had daarby alle verbin tenis met Dultache overheidsinstanties ge loochend.’Hy zou de ontvoering hebben bewerk stelligd uit liefhebberij en uit gloeiende vader landsliefde, terwyi hy de daartoe benoodigde gelden uit den particulieren zak van zyn vriend Manz zou hebben gekregen. Schynt het reeds ietwat zonderling, dat de Dultsche politie zich verplicht achtte wel den beer Jacob gevangen te nemen en niet den heer Wesemann, van wlen het thans officieel heet, dat hy net zoo’n stokebrand was als Jacob, nu moet Wesemann naar hier in internationale kringen met stelligheid verluidt erkend hebben dat hy toch we! degelyk in opdracht heeft ge handeld. Deze tweede bekentente van Wesemann zal een nieuwen stap van de Zwitsersche regeering by de Dultsche regeering uitlokken en de Dult- cche regeering moet nu natuuriyk als inder daad biykt, dat Wesemann zich in boven aan gegeven zin heeft uitgelaten, zeggen, dat hy liegt. Geiyk wy meldden, wil Zwitserland de beslis sing van een gemengd scheidsgerecht inroepen. Of Duitschland hierin wel zal treden, staat nog e groote slag is geleverd! I 1 Drente en Ovryssel hebben Dinsdag reeds bun bydragen tot de politieke toekomst van Nederland Ingediend, en Gel derland zal nog moeten volgen, de beslis sende slag is echter gisteren gevallen, nu in acht van de elf provinciën de Nederlandsche kiezers hun wil tot uitdrukking brachten. Aan het debat, hetwelk aan de stemming voorafging, ontleenen wy het volgende: Litwinof (Sovjet-Rusland). die vandaag het eerst aan het woord kwam, zelde dat alle sta. tenleden van den Volkenbond betrokken wa ren by de Dultsche handelwijze. Wanneer een staat aldus Litwinof zich wapens aanschaft, moet men aannemen dat dit met defensieve bedoelingen geschiedt. Deze veronderstelling wordt echter twyfelach- tlg. wanneer de wapenen niet voor verdediging bedoeld zyn, doch klaarbiykelyk voor revanche en voor het voeren van een geweldpolltlek, die de nabuurstaten bedreigt. Wanneer een staats hoofd onbegrensde veroveringsdoelelnden zyn program noemt en later niet op deze politiek terugkomt, dan is een andere toestand gescha pen. Duitschland heeft geen garanties gegeven, dat het dergelyke bedoelingen niet meer heeft. Na Litwinof voerden het woord de vertegen woordigers van Australië, Portugal en Spanje. Zy verklaarden zich alle drie accoord met de resoluties, hoewel de Spaansche en de Portu- geesche woordvoerder eenige bezwaren opper den. De Australische vertegenwoordiger verklaar de dat men oolf bulten Europa met ongerust heid het slechter worden der politieke situatie in Europa gade sloeg. In het aannemen van de resolutie zag hy een mogeiykheld van kal- meering der huidige situatie. Tenslotte voerden nog de vertegenwoordigers van Mexico,. Argentinië en Chili het woord, die zich allen voor de resolutie uitspraken. Munch (Denemarken) verklaarde dat hij ac coord ging met het constructieve gedeelte van de resolutie doch de veroordeellng van de Duit- sche houding betreurde, aangezien de verzoe- ningsmogeiykbeden er door verminderd werden. Denemarken zou zich daarom van stemming onthouden. H. K. H. Prinsee Juliana heeft Woewdagmorgen voor de eerste maal gestemd OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING VOOR DE STATENVERKIEZINGEN. DBitachland zal protesteeren tegen de té Ge nève Ingediende ontwerp-resolatie. Verbod van de Duiteche Nat. Party In Tzjeebe Slowakije opgeheven. Enquête-commissie ingesteld naar de oemfren der Belgische devaluatie. Canadeesche sneltrein stort van den spoordijk af. Vtjf dooden en vele gewonden. De aanneming van de resolutie inzake de Dult sche herbewapening door den Volkenbondsraad. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het in het leven roepen van een N.V. „Ned. Omroep-Zender-MU.” Eerste ministerieele beslissing inzake executie van landelyken eigendom. Tekort op notariskantoor te Rotterdam. Geval van gasverstikking te Stompwljk. Verdrag van handel en scheepvaart met Frank rijk geparafeerd. Bij gssverstikking zijn twee kinderen te Rot terdam om het leven gekomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1