De Rijksmiddelen in Maart f jl p| rtij w schouwing ijjn. 4!- Nederlandsche Omroep Zender-Mij ’I w1 DEMIJNWERKERSLOONEN DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER SCHENDING VAN HET BRIEFGEHEIM F- Hi f, Nog steeds beneden de raming ik IJ DONDERDAG 18 APRIL 1935 De begrafenis Gasverstikking Brand op Billiton COMMUNISTEN IN VRIJHEID Nieuwe bespreking 34 huizen totaal af gebrand ’f Dudok onderscheiden Bloembollenstreek wacht VERLAGING VAN LASTEN PRINSES JULIANA Op het gebouwd onroerend goed Boterprüs Kopenhagen DE JEUGDLUCHTVAARTDAG OP SCHIPHOL Strikt monopolistisch karakter Twee kinderen te Rotterdam overleden De moord op Schier monnikoog Verdachte legt gedeeltelijke bekentenis af Tot zeshonderd gulden boete of een maand hechtenis Treffende woorden van den Nederlandschen architect in Londen GASVERSTIKKING TE STDMPWUK VOLGENDE DOUGLAS- MACHINE NAAR SCHIPHOL De publicatie van een vertrou- wel ijk schryven van het R.K.W.V. Minister acht bekendmaking van dr. van Waterschoot van der Gracht wel juist, maar minder gewenscht jJ tl Protest tegen de Kerk vervolging Stichter Race-leening veroordeeld Oproep om adhaesie van alle katholieke organisaties Omtrent de taak van het nieuwe bedrijf laat het ontwerp veel in het onzekere S I' r’ S Wedstrijden met vliegende vliegtuigmodellen PINKSTERREIS NAAR DE NOORSCHE FJORDEN SPouolS iri/icituoL J stuiken. 7 2 Alleenwonende man omgekomen Rad io-centrales was overleden o r, LTS van een uit- aanleggen tot kon Op de werf „Conrad" te Haarlem was men Dinsdag druk bezig met het opladen van de gedeeltelijk gemonteerde laadbrug, welke is vervaardigd in opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen en naar Bom moet worden getransporteerd Eenlge dezer leden achtten met name de po sitie van het staatsbedrijf der P.T.T. in den raad van beheer overmatig sterk. Met den Juridlschen vorm van dit ornroep- zendersbedrijf konden verschelden leden zich .liet vereenigen. Zeer ernstig bezwaar hadden deze leden er tegen, dat artikel 10 bepaalt, dat de wet alleen van toepassing zal zijn, indien en voor zoo ver zulks uit de statuten blijkt. Verscheiden leden meenden, dat de statuten onderdeel dezer machtigingswet zouden moe ten uitmaken. Verschelden leden wezen er op, dat de Noeema een strikt monopolistisch karakter zal krijgen. Waarom worden alle mogelijke zendexploi- tatles aan deze maatschappij bij uitsluiting ver bonden? Zijn onder dit monopolie ook begre pen andere verrichtingen op radlogebled, niet vallende onder „sendlnrichtlngen voor den Ne derlandschen radlo-omroep”? Dit zouden deze leden bedenkelijk achten, omdat een vennoot schap als deze niet de bevoegdheid moet heb ben, zulke verrichtingen niet toe te laten of ze aan zich te trekken. Wil de minister een duidelijk beeld geven van de practische werking en de draagwijdte van dit monopolie ten aan zien van derden? bedoeld zijn na aftrek van verplichte bijdragen, huishuur en belasting, voor zooverre verschul digd. Woensdagmorgen omstreeks acht uur ont dekten bewoners van een verdieping van per ceel Vlietweg 127 hoek Broekweg te Stomp wijk een sterke gaslucht. Onmiddellijk stelden zij, daar de lucht uit de benedenwoning kwam, een onderzoek in. De alleenwonende kruide nier M. G. M. L. werd in de keuken in be dwelmden toestand aangetroffen. De onmiddellijk ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Het aanvankelijk door de politie in beslag genomen lijk is denzelfden dag door de justitie vrijgegeven. Q'i'. Zooals wij destijds hebben gemeld heeft „Volk en Vaderland’, orgaan der NBB., een foto gepubliceerd van een vertrouwelük schrijven, dat aangaande den financieelen toestand van drukkerij .J.umai’’ is uitge gaan van het R. K. Werkliedenverbond aan de besturen van de landelijke vakbonden. De minister acht het minder wenschelijk. dat door een hoofdambtenaar, vooral op een tijd stip, waarop een loonconflict dreigt, omtrent loonen gegevens worden gepubliceerd, die uit den aard der zaak geen aanspraak maken op volledigheid, waardoor, zooals wel gebleken is, verwarring kan ontstaan. Verscheiden leden meenden, dat het ont werp omtrent de taak van het nieuwe be drijf veel in het onzekere laat. De consi derans vermeldt niet, wat zal worden aan gelegd, beheerd en geëxploiteerd. Zjj namen aan: de zendapparatuur. Maar dan dekt de considerans den Inhoud van het ontwerp niet. Indien het de bedoeling zou zijn, de taak van de Noeema verder uit te breiden. De Rijksbemiddelaar in het 4e district prof, mr. P. J M. Aalberse zal op Woensdag 24 April as. op het stadhuis te Heerlen een bespreking hebben met partijen, betrokken bij het conflict in het mijnbedrijf. Prof. mr. P. A. Diepenhorst en mr. J. Ha zenberg. reep, voorzitter en secretaris van de z.g. Contact-commlssie, welke is" samengesteld uit de Ver. van Directeuren van Hypotheek banken, de Ned. Ver. «er bevordering van het Levensverzekeringswezen, den Ned. Spaarbank- bond, de Broederschap der Notarissen in Ne derland. den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers en den Ned. Bond van Bouwondernemers, hebben een adres gericht tot den ministerraad, waarin zij in op dracht van genoemde vereeniglngen onder de aandacht brengen, dat de vertegenwoordigers dezer vereeniglngen in de laatste vergadering der Contact-commlssie zich voornamelijk heb ben bezig gehouden met het zoeken van een op lossing voor de velerlei moeilijkheden, welke zich voordoen op het terrein van het gebouwd on roerend goed. De ken» dezer moeilijkheden Is gelegen in de steeds dalende opbrengsten daarvan bij gelijk blijven of stijgen der vaste lasten en de dien tengevolge steeds verder gaande waardedaling van het onroerend goed. Gezien de enorm groo- te belangen, welke er op het spel staan niet al leen voor de leden der bovengenoemde vereeni- tgngen, die als direct belanghebbenden bij het onroerend goed moeten worden beschouwd, maar ook voor de Indirect belanghebbenden, zijn adressanten er ten zeerste van doordrongen, dat hunnerzijds geen middel onbeproefd mag wor den gelaten om te trachten gezamenlijk In on- derllng cverleg hierin verbetering te brengen. 5 Ee. J.r ..rJig.t. P* nkca -oor Uw g«tin «w Uw vr*«n- J«n kenn«M<n ia *ek«r wrl Lux Toilet Zeep in ket lleurige kleed, dat U kaertteae* xae* afjekeeld. Breng de lente ,n U w kuia op dese originele wijse M er- «tel kef niet wit de eoorraed ie keperkt I Naast deze pogingen zullen voorlooplg ver schillende maatregelen moeten worden getrof fen, welke liggen buiten de invloedssfeer van de Contact-commlssie, maar binnen die der Re- geering. Adressanten verzoeken aan de Regeering, het daarheen te willen leiden, dat: le. de over- heidslasten direct of indirect op de huren druk kende in den rulmsten zin genomen, worden verlaagd: 2e. de overheid zich onthoudt van het bevorderen van of medewerking aan on- noodige woningproductie: 3e. het bevorderen van renteverlaging, doordat de Regeering in vloed op de fondsen uitoefent, de poging tot het converteeren van pandbrieven met een lager rentetype zooveel mogelijk te steunen: 4e. het verleenen van vrijstelling van zegelrecht voor pandbrieven bij conversie, en 5e. de kosten van beslaglegging niet preferent te stellen boven de eerste hypotheek. Hierna heeft op de openbare begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad. De belangstel ling van de zijde van de dorpsbewoners was buitengewoon groot. Vrijwel iedereen was naar de begraafplaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Schiermonnikoog den heer H. W. van den Berg. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Men meldt ons uit Hillegom, dat de hyacinten met de as. feestdagen in vollen bloei zullen staan, terwijl ook de vroege tulpen zich be ginnen te vertoonen. Daar nog de meeste nar cissenvelden in volle pracht prijken, belooft de bloembollenstreek een schitterenden aanblik te geven. Indien het de as. feestdagen nog niet „de” bollenzondagen zijn, zullen zij toch in elk geval volop bloemenzondag genoemd kunnen worden. De 20-jarige verdachte van den moord op Schiermonnikoog op den heer Kerstholt, de Utrechtenaar R„ heeft na een urenlang verhoor voor den rechter-commissaris te Leeuwarden bekend, op Schiermonnikoog te zijn geweest en het lijk van den beer Kerstholt in den put te hebben gestopt. Dit is dus een gedeeltelijke be kentenis en berichten, dat verdachte een volle dige verklaring heeft afgelegd, zijn dus voor barig. van artikel 8 voldoende de belangen van den staat kunnen behartigen, zoodat daarnaast de averheerschlng van de omroeporganlsatles-aan- deelhoudsters door den staat-aandeelhouder voor het bestaan en het behoorlijk functlonee- ren van den gemengden bedrijfsvorm niet vol strekt noodzakelijk Is. Naar wU vernemen zal een groot deel dïr te Amsterdam aangehouden Duitsche commu nisten, die thans in het Huis van Bewaring opgesloten zijn, of zich in het intemeerings- kamp bevinden, op hun verzoek binnenkort worden vrijgelaten. Een klein aantal hunner is zelfs reeds in vrijheid gesteld. Zij hebben zich bereid verklaard het land te verlaten en de noodlge waarborgen te geven, dat zij Inder daad naar het buitenland zullen vertrekken. Onjuist ia, dat het hier een soon van een bestuurslid van het R. K. Werkliedenver bond betreft: zijn vader ia nX alleen lid van een aangesloten vakbond. |p De groote verschillen met de opgaven van den hoofdambtenaar zijn te verklaren ten eer ste doordat deze betreffen Indlvldueele loonen, die hooger of lager kunnen zijn dan de hier vóór genoemde gemiddelde loonen, en ten twee de doordat zij betrekking hebben op de bedra gen, welke de mijnwerker „aan zijn gezin geven kan", welke, zooals ook uit het zinsverband van de gehouden redevoering kan worden afgeleid. Naar de Holland-Amerika Lijn ons mede deelt, hebben zich voor de Plnksterreis van het stoomschip „Rotterdam” naar de Noor- sche Fjorden (7—15 Juni) reeds vele deelne mers opgegeven. Ten einde de R. K. deelnemers in de gele genheid te stellen, gedurende de reis hun gods dienstige plichten te vervullen, heeft de nuat- «chappij zich tot den Blsschop van Haarlem gewend met het verzoek, een priester aan te wjjzen, om aan boord de H. MIs te lezen. Even als in vorige Jaren heeft Z. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent gunstig op dit verzoek beschikt en tot dit doel aangewezen den zeereerw. heer Mol. priester te ’s Gravenbage, die de ultnoo- alglng tot deelneming aan de reis Inmiddels heeft aangenomen. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond heeft de zaak gegeven in handen van de politie. Dinsdagavond meldde het „Volk”, dat een onderzoek reeds resultaat had opgeleverd. Het blad schreef, dat een der bestuursleden van het R. K. Werkliedenverbond een zoon had. die lid is van de N. 8. B. Deze zou opdracht hebben om speciaal op de post van zijn vader te letten, omdat er wel eens iets bij zou kun nen Zijn, daf de N.8. B. interesseerde. Toen zijn vader het bedoelde vertrouwelijke schrijven had ontvangen, zou de jongen de enveloppe hebben geopend en den brief hebben laten fotografeeren. Aan den Nederlandschen architect W. N. Du dok werd Dinsdag, tijdens een diner van de Anglo-Bataafsche Vereenlging te Londen, de gouden medaille van het Kon. Britsch Archi tecten Genootschap uitgereikt. De tafelpresident. Sir Giles Scott, memoreerde In zfjn toespraak, dat bij de laatste twee ver kiezingen van buitenlanders de gekozenen steeds Nederlanders zijn geweest. Verder wees hij op de aantrekkelijkheid van DUdok’s werk door zijn eenvoud en het gebruik van baksteen, het na tuurlijke Nederlandsche materiaal. Een volledig ovenrieht van de loonen. zoowel van de gemiddelde als van de indi- vldueele loonen, sou men slechts kunnen verkrijgen door kennisneming van de loon- staten. Uit de aan den minister getoonde voorbeelden is gebleken, dat Inderdaad in dividueel? loonen, zooals medegedeeld met inachtneming van vorenstaande toe lichting voorkomen. ■,T 4/ V f Dese leden meenden, dat regeering en Kroon door bet preventieve en repressieve toezicht De Dividend en Tantièmebelasting bleef in Maart nog 4 ton beneden de raming. Dit Is echter weinig verontrustend, daar dit middel in het midden van t jaar ruimer pleegt te vloeien. Na de teleurstellende opbrengst der In voerrechten over Januari, Februari, geeft dte van Maart een opwekkender t>eeld te zien. Met 7.3S2 mlllioen komen deze rech ten 1.6 mlllioen boven Februari. Toch blijven zij nog 654 ton onder de raming. Mi nister Oud schatte vorige week de jaar opbrengst op ƒ84 mlllioen, zoodat Maart den beheerder onzer .schatkist vrijwel in "t gelijk stelde. Wat de Accijnzen betreft, behalve sui ker en tabak gaf ook zout een verhooging te zien. Van de overige bleven die op ge slacht, gedistilleerd en bier beneden de raming. Wijn gaf, zooals altijd in Maart een behoorlijke opbrengst te zien, al bleef ook hier het kwartaal-totaal beneden de raming en ook beneden vorig jaar. Verheugend is de nog steeds voortduren de stijging van suiker en tabak. Het schijnt wel, alsof hier het laagtepunt gepasseerd is. De Omzetbelasting, hoewel iets uitko mende boven v. j., bleef met 5.180.000 nog weer 1.6 mlllioen beneden de raming. Registratie- en Zegelrechten blijven be- H. K. H. Prinses Juliana heeft het bescherm- vrouwschap aanvaard van de „Nederlandsche Vereenlging voor Roode Kruis bonden." BUITENZORG, 17 April (Aneta). De Resi dent van Banka seinde aan de regeering, dat op 15 April JJ. te 11 uur njn. in de Chlneesche wjjk te Klapakamplt, op Billiton. 34 huizen zjjrf afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 30.000.—, waarvan f 1OD0O.— door verzeke ring wordt gedekt. De oorzaak is vermoedelijk bet onvoorzichtig omgaan met een petroleum lamp. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KOPENHAGEN, 17 AprlL (V. D.) De Offl- cleele Deensche botemoteerlng bedroeg beden 160 kronen, is 51 cent per K.G, Een week ongeveer scheidt ons nog van het groote feest van de jeugd: het feest op lucht vaartgebied, waarnaar vele jongelui in den lan de thans reikhalzend uitzien, het feest van 23 April op Schiphol. De Centrale Jeugd Commis sie van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart heeft een heel stuk werk achter den rug, want de animo voor dezen pro- pagandadag was heel groot en legio was het aantal vragen, waarop de commissie het ant woord natuurlijk niet schuldig mocht blijven. De clou van den dag zal wel zijn de wedstrijd welke is uitgeschreven voor vliegende vliegtuig modellen. Er zijn twee soorten wedstrijden: een ’oor proefvllegtuigen en een voor proefzweef- tulgen. Dese beide wedstrijden zullen ook afzon derlijk worden behandeld en gewaardeerd. Voor den proefvllegtuigwedstrUd kunnen al leen Ingeschreven worden toestellen met een of meer door rubber of op andere wijze aangedre ven luchtschroeven. Alle typen mogen meedoen. Om voor een prijs in aanmerking te komen moet het toestel ten minste een vlucht van 20 seconden gemaakt hebben. Voor den wedstrijd met proefzweeftuigen kun nen Ingeschreven worden toestellen zonder mo toren, die door de deelnemers zelf in beweging worden gebracht of met de hand weggeworpen Worden. *r zijn voor belde wedstrijden natuurlijk al lerlei bepalingen gemaakt; wie er meer van we ten wil, wende zich tot den secretaris van de Commissie, den heer P. Tax, Corn. Kruseman- •t*»at 64, Amsterdam. Verschenen is het voorlooplg verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot het in het leven roepen van een naamlooze ven nootschap „Nederlandsche Omroep-Zender- MaatschappU” (Noeema). Er wordt aan ontleend, dat verscheiden leden ei hun voldoening over uitten, dat de minister er In geslaagd is, overeenstemming tusschen de vier omroeporganisaties te verkrijgen. Met het óenkbeeld van een gemengd bedrijf in den vorm van samenwerking tusschen den staat en de omroeporganisaties kunnen deze leden zich in beginsel vereenigen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Kempen in verband met door den hoofdinge nieur van het Staatstoezicht op de Mijnen on langs gedane mededeellngen omtrent de loonen in het particuliere mijnbedrijf, heeft de minis ter van Waterstaat geantwoord, dat het hem bekend is, dat de Hoofdingenieur van het Staatstoezicht op de Mijnen, Mr. Dr. van Wa terschoot van der Gracht in de onlangs door hem voor de gezamenlijke kernen van R. K. ge meenteraadsleden in Limburg gehouden rede voering, welke door den Nederlandschen R. K. Mijnwerkersbcnd in brochurevorm is uitgege ven, sprekende over de loonen In het particulier mijnbedrijf, heeft gezegd, dat de „levende wer kelijkheid” volgens hetgeen sociale werkers in de mijnstreek hem hebben verzekerd, deze is „dat niet zelden een kostwlnnende mijnwerker nauwelijks 1013 per week aan zijn gezin kan geven”, en dat volgens „de organisaties” soms 78 voorkwam. Blijkens de gegevens, den minister verstrekt door de vereenlging tot behartiging van de be langen der Limburgsche mijnindustrie, genoten de ondergrondsche mijnwerkers boven 21 jaar in de particuliere mijnen over de maanden Augustus tot en met December 1934, bij een ge middelde werkweek van 4,62 tot 491 dagen, een gemiddeld weekloon van minimum f 1#.59 en maximum ƒ27,30, en sommigen hooger, met een toeslag van ƒ0.92 per week voor elk kind onder 14 jaar. Ongeveer 80 pct. van dit personeel ge noot b(j een gemiddelde werkweek van 4,62 da gen in een der mijnen een gemiddeld weekloon van minimum f 16.59 en maximum f 23,75. Over Januari 1935 werden voor dezelfde mijnwerkers aangetroffen gemiddelde weekloonen van mini mum 14,68 en maximum f 25,64 en sommigen hooger, bjj een gemiddelde werkweek van 4.16 tot 4,62 dagen, vermeerderd met bovengenoem den kindertoeslag. Ongeveer 85 pct. van dit personeel genoot bij een gemiddelde werkweek van 4.62 dagen in twee der mijnen een gemid deld weekloon van minimum 16,31 en maxi mum ƒ23,33. Niet In mindering zijn gebracht de bedragen, die af gehouden worden voor de verplichte bij dragen aan het Algemeen Mijnwerkersfonds en mogelijke boeten. SLECHTS Ij hebben over enkele middelen hierboven reeds het een en ander gezegd; wij kunnen dus btf de be- der afzonderlijke posten kort De Katholieke Sociale Actie te Purmerend roept alle Katholieke organisaties In Neder land op, om adhaesie te betuigen met haar plan om vla de Katholieke Tweede Kamer fractie een protest te laten hooren van heel Katholiek Nederland bjj de regeering in Mexico, ia verband met de ergerlijke vervolgingen waar aan onze dierbare geloofsgenooten in Mexico overgeleverd zijn. In een openbare vergadering van de K. 8. A. te Purmerend werd dienover eenkomstig met algemeene stemmen besloten. Alle katholieke organisaties, die Instemmen met dit plan, worden verzocht hiervan kennis te geven aan den heer N. J Velzeboer, voorzit ter der K. S. A„ Peperstraat, Purmerend. Woensdag 3 April stond voor het kanton gerecht te utrecht een werkloos accountant terecht, inzake de overtreding van artikel 2 van de Loterijwet. Wij gaven aan de hand van de verklaringen van verdachte en het resultaat van het Ingestelde onderzoek een uiteenzetting over de werking van deze „grootsch opgezette leeningszaak”. Zooals men zich misschen herinnert, werd gesuggereerd, dat de deelnemers kans kregen f 100.000 te bekomen tegen een zeer lage rente- aflossing, hetgeen echter niet mogelijk oleek, terwijl een en ander geheel willekeur Is. De Ambtenaar van het O. M. elschte maand hechtenis. Hedenmorgen deed de Kantonrechter spraak en veroordeelde verdachte wegens het „een andere loterij aanleggen dan de zoodanige tot het aanleggen waarvan de bij de wet van 1905 verelschte toestemming is verleend, f 600 boete subs, een maand hechtenis. hoorlljk vloeien, hetgeen erop wijst, dat het zakenleven zich wat gestabiliseerd heeft. Hierop duidt ook het z.g. kleine ac- crès op de Loodsgelden, al mag niet worden verzwegen, dat deze vorig Jaar over het eerste kwartaal 1.8 ton meer opbrachten. De Kohierbelastingen gaven op 31 Maart een totaal van 36.508.000 tegen vorig jaar op denzelfden dag 38.659.000, welk nadee- lig verschil ten laste komt van grondbelas ting (ƒ447.000), Inkomstenbel. (ƒ1.500.000), Vermogensbelasting (ƒ144.000), Verdedi- gingsbelastlng I (182.000), en belasting op de doode hand vorig Jaar op dit tijdstip nog niet bestaande staat op kohier voor 123.000. Woensdagmorgen te half 10 zijn In de R. K. kerk aan den Badweg te Schiermonnikoog de plechtige uitvaartdiensten gehouden voor den op zoo gruwelijke wijze om het leven gekomen heer Kerstholt. De H. Requiem werd opgedra gen door rector Helmerich van het R. K. Va- cantiehuls te Schiermonnikoog. dan de considerans toestaat, zouden zij zich daartegen willen verzetten. De ruime formuleering In het tweede lid van artikel 1 deed deze leden vragen, of niet langs den weg van dit lid het gemengde bedrijf, dat Is dus feitelijk ook de overheid en in dit geval het P.T.T.-bedrijf, de radiodistributle aan zich kan trekken. Zjj vreesden, dat deze vraag be vestigend moet worden beantwoord. Tegen een dergelijke toepassing van de 1 ruimte, welke dit ontwerp biedt, zouden zij zich stellig verzetten. Langs dezen omweg mag bet probleem der radiodistributle niet tot een op lossing worden gebracht. Verscheidene andere leden zouden zich niet aanstonds tegen de ruime doelstelling van het tweede lid van artikel 1 willen verzetten. Zij zouden er geen bezwaar tegen hebben. Indien de vennootschap technische taken zou ter hand nemen, welke nu de omroepvereenlglngen afzon derlijk moeten verrichten. Volgens deze leden moet de nieuwe vennoot schap vrij zijn, eventueel ook de exploitatie van xadiocentrales ter hand te nemen. De meening, als zou de Nozema geen radlo- centrales mogen explolteeren, omdat het P.T.T.- bedrijf een grooten Invloed heeft In den raad van beheer, konden deze leden niet deelen. De hier aan het woord zijnde leden vreesden niet, dat de Nozema van haar ruime bevoegd heid geen gebruik zal maken, strijdig met het algemeen belang. De Kamer houdt op verschil lende manieren de gelegenheid om haar wil kenbaar te maken. Verschillende leden wezen erop, dat uit de formuleering van de considerans en van de ar tikelen 1 en 2 zoude kunnen worden afgeleid, dat de Nozema den aanleg van de zenderappa- ratuur In eigen bedrijf ter hand zou moeten nemen. De bedoeling zal toch wel zijn, zoo meenden dese leden, dat de vennootschap aan derden opdracht tot aanleg zal kunnen geven. ZU gaven een wijziging van considerans en ar tikelen In overweging. Verschillende leden vroegen nadere Inlichtin gen omtrent de aan den KRO en de N.CJLV. verleende machtiging tot exploitatie van den zender te Hulzen. Kan de machtiging aanstonds worden Ingetrokken? Zoo Ja. beboeren zij dan niet schadeloos te worden gesteld? Daar een sterke zender alleen des avonds te- genoVer den Roemeenschen zender noodlg is. achtten verschelden leden het wenschelijk. den zender te Hulzen overdag In gebruik te houden Dit verhoogt de bedrijfszekerheid. Zaterdag a. s. wordt het tweede Douglac- toeatel. bestemd voor de K. L M.. uit Cherbourg op Schiphol verwacht Nog deze maand zullen een derde en een vierde toestel volgen. De eerste Douglas- machine, „De Gaal”, is Inmiddels door den RUksstudledienst voor de Luchtvaart goed gekeurd. Toen Dinsdagmiddag de heer Kleine, wonen de In een houten noodwoning In Jiet tuindorp Heijplaat te Rotterdam thuiskwam, bleek hem, dat de deur op slot was. Toen de deur werd geopend, kwam hem een sterke gaslueht tege moet. BIJ onderzoek bleek, dat de vrouw van K en twee kinderen door gas waren bedwelmd. De G. D. heeft de vrouw naar het Ziekenhuis san den Coolslngel vervoerd ter verpleging. De belde kinderen waren reeds toen de GD. arriveerde. Andere leden konden niet Inzien, waarom de minister niet den eenvoud!gen weg gekozen heeft van een algeheele Rijksexploitatle der oinroepzenders. Weer andere leden zouden er verre de voor keur un gegeven hebben. Indien de omroep organisaties, uit de vrije mMtschappü opge groeid, zelf in goede samenwerking dese zaak hadden kunnen ter hand nemen, door geza menlijk een naamloose vennootschap op te richten, onder RJjkstoezlcht. Nu dit alles ech ter niet mogelijk bleek, heeft men dezen vorm te aanvMiden. »u met het verschijnen van den Maart- ]XJ staat de resultaten van het eerste X v kwartaal 1935 zijn vast te stellen begint er eenlge teekenlng te komen In den toestand der landsflnanciën. Het blijkt nu wel, dat de prognose, welke wij in de belde vorige overzichten ‘meen den te mogen stellen, nj. dat er alle reden was om den toestand als tamelijk zorgvol te beschouwen niet bezijden de waarheid was.' Gaven de twee eerste maanden in totaal een tekort op het evenredig deel tier raming van bijna 6 mlllioen of rond 10 pCt., Mgart heeft er nog een schepje opgedaan, zoodat het tekort gestegen is tot 8 K mll lioen. Er is echter tusschen de resultaten van Februari en Maart een verschil te consta- teeren dat niet zonder beteekenis is. In de sprokkelmaand immers was het tekort wel is waar een kleine 3 mlllioen, doch het was slechts zoo laag, doordat de onberekenbare Successierechten door toevallige oorzaken 2 mlllioen boven de raming kwamen. Zonder dezen toevalligen meevaller, •t tekort dus rond 3 mlllioen geweest. Waar nu in de afgeloopen maand de Suc cessierechten zelfs 3H ton beneden de ra ming bleven en de omstandigheden dus ietwat normaler waren maakt het Maart- accrès tenopzichte van Februari nog zoo’n slecht figuur niet. Vermeldenswaardig is nog, dat Maart 1935 454 mlllioen meer opbraebt dan de overeenkomstige maand van het vorige Jaar, terwijl het kwartaalaccrës niet min der dan ruim 17 mlllioen bedraagt. De middelen, welke hiertoe het meest bijdroegen zijn de invoerrechten (5 mll lioen), suikeraccljns (2^ mlllioen) tabaks accijns (bijna 2 mlllioen), omzetbelasting (5 mlllioen), couponbelasting (1.2 mlllioen), successierechten (1.8 mlllioen). De mindere opbrengsten zijn voorname lijk de accijnzen en de loodsgelden, welke tekorten echter geen van alle tot het mll lioen komen. Voor de groote overschotten zijn echter zeer duidelijke aanwijsbare oorzaken te noteeren. Zoo is het tarief der invoerrech ten vorig jaar verhoogd terwijl he omzet belasting toen nog niet op volle toeren Mep. Voor het overige is de nog steeds door gaande daling der accijnzen een veeg tee- ken, want niets demonstreert duidelijker dan dit de verarming van alle lagen der bevolking. Van bevoegde zijde vernemen wtf, dat het onderzoek nog niet in een dergeljjk stadium is gekomen, dat van eenig resultaat kan worden gesproken. De tuk is n.1., dat het bestuur van het R- K. Werkliedenverbond de politie zelf aanwijzingen heeft gegeven, om in die richting te zoeken, omdat men bij een der vakbondbestuurders een lek vermoedde. In zijn antwoord zei architect Dudok, dat er iets veel belangrijkers Is dan goed bouwen, dat is gelukkig te leven. In deze tijden van onrust, misverstanden en wantrouwen is het aange naam te weten, dat er nog genootschappen zijn, die menschen van beide zijden van de zee ult- noodigen om samen te komen en te waardeeren wat goed en nobel is, onverschillig waar dat goede vandaan komt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5