Kath. onderwijzersverbond de ten zoo Mgr. Nolens te Venlo herdacht onder gegaan? „Leeuwerik” Het mijnconflict NA VIER JAREN KJ. V.-ME1SJES IN ROMt LANDSFINANCIËN VAN INDIË HACHELIJKE SITUATIE VAN BATA-VLIEGTUIG MONUMENT VOOR PRINS HENDRIK JAARVERGADERING TE UTRECHT jj r DONDERDAG 25 APRIL 1935 Priester-S taatsman aangekomen, dat „Haan” werd gedoopt Kwaadaardige griep Wijlen Mgr. Dr. Nolens lan Rede prof. Aalberse ▼an Onthulling 4 Juni in Den Helder Behandeling der vooretellen Nolens’ duurzaam werk Organisatie Rijkspolitie Commissie ingesteld Motoren weigerden GEVANGENE ONTSNAPT Mr. SCHAAP OVERLEDEN Landt oudste advocaat 1 Geen audiëntie ió Gelukkig op den grond gekomen Gehuwde onderwijzeres uit de school Onder de Zuttert van Petition „Eykenburg” Vergadering Ned. Bond Landverpachter* Cirkelend lang boven den grond Op 17 October j.L Aid de bestuur- der met dezelfde moeilijk heden te kampen EXECUTIE LANDELIJKE EIGENDOMMEN EEN ARRESTANT OP DE VLUCHT on- lice nde ijke OPENING FLORA IV In een motie wordt teleurstelling geuit, dat het bekende amen- dement-Suring indertyd teruggenomen ie K.R.O. EN CUP-FINAL® Voorloopige uit kometen wyzen op een tekort van 82 millioen De gehuwde onderwijzeres Nog geen overeenstemmingZa terdag opnieuw conferentie te Den Haag De reis van de „Arend” KIND OVERREDEN EN GEDOOD Nederlandtche bedevaart behou den in de Eeuwige Stad aangekomen Te Rotterdam is *t tweede Douglas-toest el a Prof. Aalberse pryst Limburg in den verkiezingzstryd gedenkteeken Onze een -erk saldo motie sprak de vergadering als haar dit Limburger. B* I 1 H Na lange besprekingen werd het voorstel- Lelden met 118 tegen 35 stemmen verworpen. Het geheele karakter der wolken was echter niet verontrustend. Zü waren wit en helder en toonden volstrekt geen voorteeken van storm. met hun wapperende reeds de tweede trein. C Het is de bedoeling, dit gedenkteeken te ont hullen tegelijk met de inwijding van het groo te Nationale Monument. Op 500 M hoogte meldde de telegrafist, dat hij den grond zag. Ik zag niets. Eerst in de on- middellüke nabijheid (op een hoogte van circa 100 M.) zag ik den grond en gaf terstond aan het vliegtuig een andere wending, opdat ik on danks het slechte uitzicht het terrein zou kun nen overzien en zoo het stooten op een hinder nis (boomen, heuvels, etc.) zou kunnen voor komen. Na de landing duurde de storm nog tien mi nuten, waarna het hevig begon te regenen. De plaats van onze landing bevond zich bü de ge meente Nleder-Schleldern, M KM WZ.W. van Kessel Verschillende opmerkingen werden gemaakt over het orgaan. De voorzitter deelde mee, dat over deze aan. gelegenheid een speciale vergadering gehouden zal worden. en dt er. zooals overwe- IH :hters mver- >ens- loeft een een in dat t uit t in uder tpril i de en te die, koe. oost Inge van de veer o or der »en as- it- ak re- n an sten arte ider ror- de root die res- iro- serd iar- oo- Kün opend door jhr. P. W. van Heemstede. jnd te zak te- or- rp« oor bet Aangenomen werden eenige voorstellen, om actie te voeren, dat ook onderwijzers, nlet- wachtgelders als hoofd der school benoembaar zullen zijn. Daarnaast bezat hij een uitmuntenden weten- ■chappelljken naam. Naast een standbeeld ver dient hü een gedenkteeken in den vorm van •en uitgave zijner verspreide geschriften en redevoeringen.” Zeer uitvoerig ging pater Caszianua daarop De groote voorjaarskeuring van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde In de BloemengalerU van Flora te Heemstede (Flora IV) aal vrijdag as officieel worden ge opend door Jhr. P. W. v. Doorn, burgemeester Terwijl Ik voortdurend in een scherpe bocht cirkelde, naderde ik tot op een afstand van 30 —30 M. den grond. De wind was zoo sterk, dat ik op eenige pun ten in de bocht den motoren vol gas gaf, opdat bet vliegtuig niet met den grond in aanraking zou komen. - Zoo cirkelden wij reeds een kwartier rond, maar de storm ging niet liggen en bet slechte uitzicht (altijd gelijk aan nul) bleef duren. Er bleef niets anders over dan een noodlan ding te maken. Dit was echter zeer moeilijk, van den eenen kant wegens de duisternis, van den anderen kant wegens den sterken wind, die bij bet zien van een veld het manoeuvreeren met bet toestel moeilijk maakte. De achttienjarige gedetineerde J. R, die we gens medeplichtigheid aan een autodiefstal in Aan den voet van dit gedenkteeken zal een kompasroos worden aangebracht in mozaïek, met een diameter van 7 M. Het gedenkteeken wordt omringd met witte bruidsluler, de lieve lingsbloem van wijlen Prins Hendrik, fte keer- muur wordt verder op regelmatige afstanden met blokken zandsteen gecompleteerd. De ver lichting va»Jj^t_ plantsoen zal mede in over eenstemming met het geheel worden gebracht. van Justitie te Den Haag; tot adjunct-secretaris: mr. J. P. O. Ooossen, De oorzaken van bet ongeval van het Ne derlandsche vliegtuig op de UJn Amsterdam Praag zijn tot nog toe onbekend. De heer J. Serhant, chef-plloot der Bata- fabrieken, beschrijft in de „Bata-Koerier” een situatie, waarin hij met zijn toestel verkeer de, welke situatie waarschijnlijk dezelfde is als waarin de „Leeuwerik” is ondergegaan. Mgr. Diepen werd, verwelkomd door Up. Eras en de beide voornoemde bisschoppen, ter wijl de leden der Nederlandsche kolonie hem hun opwachting maakten. Mgr. Diepen was zeen, voldaan over de prach tige reis en verhaalde met bijzonder genoegen over de feestelijke ontvangst te Genua, waar de Italiaanse he Katholieke Actie de K. J. gisteravond met muziek had ingehaald en de Italiaansche melsjee te samen met de Neder landsche in de kathedraal de H. MIs hadden bij gewoond. De voorzitter zette uiteen, dat de leden vla de algemeene vergadering steeds hun Invloed kunnen doen gelden. De leden willen meer macht, maar het gaat er niet om of het be stuur of de leden Iets uitvoeren, maar wel dat bet geschiedt. De bestuursvorm, zooals die bestaat, Is te prefereeren. de parlementaire werkzaamheid van Mgr. No lens na en schetste hij de groote figuur van den staatsman-priester. Aan het slot van den avond sprak de heer P. Voestermans Jr., voorzitter der studieclub, een slotwoord. Ik beval daarom allen naar het achterste ge deelte van het vliegtuig te gaan, opdat Ik bij een eventueele landing in dezen wind, achter een zoo gunstig mogelljken ballast zou hebben. Bij een toevallige afwijking van een wolk landde ik om 13.10 uur op den voet van een heuvel. De mede-passaglers en de machine waren in veiligheid. Gedurende heel den tijd van bet manoeuvreeren heerschte er op bet vliegtuig volkomen orde. Ef bleef slechts één mogelijkheid over, op ge luk af een landing maken. De radio-telegraflst wilde opnieuw een weer bericht en de plaats waar wü ons bevonden aanvragen. Toen hü echter den send-sleutel vastpakte, kreeg htf een electrizchen schok en deelde temtond daarop mede, dat bet station vonken schoot en dat hü het moest uitschake len. BI) een langzame daling hield Ik het vliegtuig volgens compas en varlo-meter, die in het begin tenminste nog functlonneerden. Hgt glijden Het Verbondsbestuur zal er tevens voor Ijveren, dat de examengelden, vooral voor de werkloose collega's, verlaagd worden. Goedgekeurd werd het voorstel van de af deeling Bergen op Zoom, dat: 1 het K. O. V. gezien den grooten nood der werkloose onder wijzers en onderwijzeressen alles in het werk zal stellen om spoedig van de regeering maat, regelen te verkrijgen, dat er direct eenige le niging komt van den ergsten nood en uitzicht op zooveel mogelljk spoedig normale benoe- mlngskansen; 3 het K. O. V. er voor Uvere, dat er tijdig systeem komt in de wijze van bei noemlng. bjjv. volgens anciënniteit, daar anders de crisls-slachtoffers zijn overgeleverd aan de willekeur van gemeente- en schoolbesturen; 3 het K. O. V met kracht er voor Ijveren zal, dat de dienstjaren van de gedupeerden in elk geval later tellen vanaf hun 21ste levensjaar, daar zij anders hun geheele leven de gevolgen van deze crisis moeten meesleepen. Naar wij vernemen zal de KJt.O.-sportver- slaggever „Passe-partout” Zaterdagavond ongeveer 10.35 uur, een nabeschouwing geven van den dien middag te Londen gespeelden Cupflnal tusschen West Bromwich Albion en Sheffield Wednesday. De juiste tijd, waarop het verslag voor de mi crofoon zal worden gehouden, zal afhangen van de aankomst van het vliegtuig op Schiphol, waarmee de K.R.O.-verslaggever uit Londen ar riveert. De politie te Kerkrade arresteerde Dinsdag den Dultscher W. uit Herzogenrath, die met de Nederlandsche justitie nog een schuld had te vereffenen. De Dultscher wist uit bet politie bureau te vluchten en rende de straat op. achtervolgd door een aantal agenten. Na een wild» jacht kon hij weer woeden gearresteerd. Woensdag volgde zijn overbrenging naar de gevangenis te Maastricht. Het Comité, door welks bemiddeling het mo nument tot stand kwam, meende ter her innering aan zijn beschermheer, wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Aangenomen werd een motie van de afdee. ling Rotterdam en omstreken van de 8t. Augustlnusvereeniging, waarin zij haar groote teleurstelling te kennen geeft, dat het arnen- dement-Suring, inzake de gehuwde onderwij zeres, moest worden teruggenomen; er ten sterkste op aandringt, dat zoodanige maat regelen worden genomen, dat de gehuwde on derwljzeres. nlet-kostwinster, uit de school ver dwijnt en verzoekt deze motie te zenden aan de katholieke Tweede Kamer-fractle. Woensdagmiddag is ten stadhuize te Heerlen een conferentie gehouden tusschen den Rjjksbemiddelaar, Prof. Aalberse en de partijen, betrokken bij het conflict in het mijnbedrijf. De conferentie duurde van twee tot vijf uur. Er werd geen overeen stemming bereikt. Besloten werd de confe rentie Zaterdag a.s. in Den Haag voort te zetten. „Ik zeg den Staatsman-Priester, omdat in het Nederlandsche Volk Dr. Nolens veel meer als Staatsman dan als Priester op den vóór grond is getreden. Maar even goed had Ik toch kunnen zeggen: den Priester-Staatsman. Want als men zich afvraagt, wat was het levensgeheim van dezen Staatsman, dan vindt men, naarstig zoekende, dit antwoord: zijn priester-zün. Wie In Nolens slechts den grooten Staatsman ziet, ziet hem niet geheel, en ziet hem daarom onjuist. Hü ziet alleen den merkwaardigen buitenkant, maar niet den nog veel belangrUker binnen kant”. „Wat was het”, zoo vroeg spreker In het vervolg zijner rede, „dat deze man zulk *n grooten invloed deed uitoefenen? Het waren zijn per soon. zijn karakter, zijn verstand en zijn groote arbeidzaamheid. „Zijn persoon, allereerst zijn nobel karak ter en echt Llmburgsche gemoedelijkheid. Daar was niemand, die hem niet vertrouwde. Men kon het met hem oneens zijn, maar aan zijn eerlijke oprechtheid viel nooit te twijfelen. Toch is Nolens als mensch door velen niet gekend, zooals hij In werkelijkheid was. Tot aan zijn dood bleef deze groote man schuch ter en verlegen. Steeds meer zag hij er tegen op, in een groot gezelschap binnen te komen. Hierin ligt de verklaring van verschillende zijner eigenaardigheden. HU was Inderdaad niet de nuchtere, norsche, domineerende man, dien velen in hem meenden te zien. Integendeel. HU was hartelUk en voor anderen vol zorg. „HU kon fün gevoelde vrlendelUkheden be wijzen, en deed er dan soms heel onaangenaam bU, omdat hü verlegen was met zUn figuur. HU was een goed man, die echter doodsbang scheen, dat men het bemerken zou”. „Wel schuchterheid, maar vrees heeft Nolens nooit gekend. Tot de regeering geroepen, zou hU ongetwUfeld een zeer krachtige hand heb ben gehad, en voor zUn ambtenaren zou hU zeker niet gemakkelUk geweest zUn: hU zou veel en precies-kf werk geelscht hebben, maar dit geloof Ik ook vast: na enkele Jaren zouden ze van hem gehouden hebben, en voor hem door het vuur gegaan zijn. raai Gerechtshof en fungeerend directeur van politie te Leeuwarden; G. J. M. v. Weel, majoor v. d. Gen. Staf, hoofd 2e afd. B. van het Dep. Aan het einde van de vergadering sprak Mgr. van Schalk zUn voldoening uit over de ge voerde besprekingen en hü prees het Verbond», bestuur om zün werk. Alle hulde bracht Mgr. can den voorzitter voor zün leiding. (Applaus). Daarna spraken nog een kort woord de Zeer ee rw heer De Jong en het Tweede Kamerlid Suring. het Huis van Bewaring te Den Haag was opge sloten en die Dinsdag voor het Kantongerecht moest verschünen, is aan zijn bewakers ont- Z. H. Exc. de Bisachop van Haarlem aal VTU- dag ajs. geen audlénUe verleenen. Onder auspiciën der R.K. Politieke Studie club was gisteravond te Venlo een Mgr. Nolens Herdenkingsavond georganiseerd. Van de vele aanwezige autoriteiten vermelden we Z. H. Exc. Mgr. dr. O. Lemmens, minister dr. L. N. Deckers en baron E. van Hövell tot Westerflier, gouverneur der provincie, dom Aloyslus van de Loer, abt van het Trappisten klooster te Tegelen en Mgr. dr. H. Poels. Medewerking verleende de Kon. Zangven- eenlging „Venlqna", die den avond Inzette met een meerstemmig „Wilhelmus”. De burgemeester van Venlo, mr. B. M. Ber ger, sprak een openingswoord, waarin hü het Initiatief prees der Jongeren, die dezen avond georganiseerd hadden met het doel, daardoor te komen tot de oprichting van een standbeeld voor den grooten staatsman midden In zün stad. „Ik geloof, dat zelfs een voorzichtig man als Mgr. Nolens pklzler zou hebben aan den Jon gen durf van zün goede Venlosche Jongelui.” Als eerste spreker schetste Z. Exc. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse de figuur van den grooten Staatsman-prlester als mensch. Op 17 October van het vorig Jaar, zoo vertelt Serhant, hadden wü de vlucht Eindhoven—ZUn vla Praag voor ons. Ons vliegtuig was de „8partan”-Cruyser (3 mot. Gipsy-Major) met een bemanning, bestaande uit een piloot, nJ. mün persoontje, uit een radio-telegrafist J. B. en drie passagiers. De meteorologische weersgesteldheid was vol gens de laatste berichten aldus: Nederland: be dekt. wolkhoogte 800 M„ uitzicht over 10 KM„ hier en daar regenbuien, N.W.-wlnd, 10 KM.; Dultschland: bedekt, wolkhoogte 800—1000 M„ .uitzicht over 810 K.M. regenbuien. W.-wlnd, 35 -K M. Op grond van dit weerbericht startten wü 17 October om half twaalf voor een vlucht EindhovenPraagZlln. BU Erfurt ontvingen wU nog een weerbericht. Het luidde aldus: wolkhoogte 800 M„ W.-wlnd 35 KM., sterke windvlagen. Den weg onder de wolken te kiezen was een Deze voorloopige uitkomsten houden ook de uitgaven en ontvangsten in verband met het bijzonder uitvoerrecht op bevolklngsrubber in. Nog bekranst met het vaderlandsche denne- groen, geleid door een zorgzamen Nederlandschen wagenmeester en kraakzindelük gehouden door de werksters in Volendamsche kleederdracht, zün de extra-treinen van de K. J. V. heden avond op tUd te Rome binnengeloopen. Reeds voor aes uur vormde zich in de hal cn op de perrons van het Termini-station een groot geselschap Nederlanders, die de K. J. V. wilden verwelkomen. O», bemerkten wü den rector van het Nederlandsch College te Rome Mgr B. Eras. Z H. Exc. Mgr. J. Olav Smit, den missiebisschop Mgr. Vesters, zelf eerst gisteren te Rome aangekomen, en vele vertegenwoordi gers van alle ordehulzen. Precies om zes uur reed de eerste trein on der vroolUk gezang binnen en terwül de rijen der meisjes nog de hal vaandels vulden, volgde waarin Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de rel» had medegemaakt. snapt. Men heeft hem nadien niet meer graten De politie stelt een onderzoek in. Hr. Ms. „Arend” is Dinsdag van Algiers ver trokken ter voortzetting van de reis naar Ned.- Indié. De Nederlandsche Bond van Laudx heeft te Groningen een algemeene gaderlng gehouden. De secretaris van den bond, mr. Meyerlng. heeft tüdens de vergadering een lezing ge houden over de belde Konlnklüke Besluiten betreffende de nlet-noodzakelüke executie van landelüke eigendommen. Door de vergadering werd een motie aange nomen, die telegrafisch ter kennis werd ge. bracht van den Minister van Economische Zaken. In de oordeel uit, dat de nieuwe regeling ten onrechte zonder medewerking der volksvertegenwoordi ging is ingevoerd en op ongewenschte wüze de uitoefening van de wettelüke rechten der hypotheekhouders tegenhoudt; dat de bona fide hypotheekhouders, zoowel financieele instellingen als vele kleine renteniers door de toepassing van genoemde besluiten worden be dreigd; dat de steun aan hypotheekboeren waar die noodig is, moet drukken op de ge meenschap en niet enkel op een toevallig crediteur, b.v. door oprichting van een staate- hypotheekbank; de regeering verlichte de grondlasten en bevordere aanpassing van de hypotheekrente aan den lageren rente- standaard; dat in deze tUden van economische onzekerheid de invoering van een nieuwe pachtwet in verpachterskringen de bestaande onrust zal vergrooten en daarom geen aan beveling verdient. „Met twee woorden”, zoo zeide prof. Aalberse aan het slot züner rede, „kunnen wü zUn ge heele figuur aanwüzen: Nolens was een goed mensch en een groot Staatsman. Zonder twüfel heeft hü in de vele Jaren, dat hü de leider van de Katholieke Staatspartü was. zün stempel op haar gedrukt, onder zün leiding was haar politiek tegelUkertüd principieel en reëel. Büna 4 jaren reeds is het. dat hü van ons is weggenomen. Maar dit mogen wü met vreugde en rechtmatlgen trots verklaren: de Katholieke Staatspartü is in Nederland gebleven, wat zü onder zün leiding is geweest. De vuurproef hebben wü thans weer doorstaan! Van twee züden werd zü bü de Statenverkiezingen, die ongetwUfeld in dit Jaar van zeer groote poli tieke beteekenis waren, aangevallen. In het front door de NSB, die haar in den grond heidensche levensbeschouwing stelt tegenover onze Katholieke levensbeschouwing, en in den rug door hen, die, door wat dan ook verblind, het oirbaar hebben geacht zich fan ons af te scheiden. En het resultaat van dezen feilen, dubbelen aanval Is u bekend. In dezen tüd van nood, nu ook bü vele goede Katholieken het economische, het principieele dreigt te onder drukken, kunnen wü met ontroering constatee- ren hoe toch zoovele honderdduizenden aan het Katholieke vaandel getrouw zün gebleven. tüd.-ambtenaar Dep. van Justitie, te Den Haag. Toegevoegd als deskundigen, aan wie wordt opgedragen, haar van technische voorlichting te dienen en die door haar met plaatselük on. derzoek kunnen worden belast, zün: D van Voorst Eveklnk kapitein v. d. Gen. Staf, werkzaam 2e afd. B Dep. van Defensie, te Den Haag; mr. E. J. Wicherllnk. Inspecteur van politie te Utrecht. De organisatie te Rome liet Biets te wen- schen over. In de groote stationshal stonden standaard» met Nederlandsche opschriften, waarbü de ver schillende groepen zich verzamelden, terwijl bulten het station de extra-trams en -autocars eveneens van Nederlandsche groepsaanwüain- gen voorzien waren. Zingend en met wuivende vaandels trokkew de lange rijen der melsjee naar bulten. Op aBe gezichten stond het geluk te lesen in Rome flP zun Naar de zeereerw. beer F. Frencken ons rei de, is de geheele reis zeer gelukkig en zonder eerigen tegenspoed verloopen. Om half acht volgde via Florence ook de derde extra-treln, zoodat het gansche gezelschap van ongeveer 1500 Nederlanders behouden te Rome is aangekomen. Morgenochtend zal Z. H. Exc. Mgr. Diepen in der Sint Pieter voor de K. J. V. een H. Mis op dragen. WU vlogen ongeveer 11 minuten in de wol ken. toen ik bemerkte, dat wü ons in een »eer hevlgen sneeuwstorm bevonden, waardoor ook het uitzicht van de piloten-zitplaats onmo- gelük was. Op dit oogenbllk weigerden de motoren, vermoedelük wegens de koude. Daarom ver loren de toestellen voor bet bllndvUegen hun gevoeligheid en weigerden tevens hun dienst. Vooreerst werkten niet meer de graad- en hoogtemeter, die zooals wü ook later konden constateeren, waren vastgevroren. Daar begonnen echter de motoren, die geen hoogte-correctuur (d.wa. toevoer van de noo- dige lucht) hadden af te nemen in toerental; büna waren we boven de wolkentoppen uitge komen, en nu geraakten wü erin. onmogelükheid. want de plaats waar wü ons nu bevonden, had een terreln-hoogte (heuvelach tig) van 600800 M en er was geen meteoro logisch station, dat ons de Juiste wolkhoogte precies op t oogenbllk, waarop dit noodig was. kon melden. WÜ stegen daarom tot een hoogte van 3000 M„ en het had niet veel gescheeld of wü waren boven de laatste wolkentoppen gestegen om dan de vlucht op die hoogte voort te zetten. De afdeeling Leiden stelde voor dat de wet gevende macht in het K. O. V. zoo spoedig mo- gelük in handen der Verbondsvergaderlng ge legd zou worden. De afdeeling Amsterdam ondersteunde voorstel. Van andere züde werd betreurd, dat men op deze eerste vergadering, nadat zooveel moeilük- heden zün overwonnen met dit voorstel komt. Dit gedenkteeken zal worden aange. bracht in den keermuur van het Helder- sche kanaal, in de as van en geplaatst tegen over het monument. Het is eveneens naar ont werp van den architect Piet Kramer, en uit gevoerd in Oberkirschner zandsteen. Het borst beeld is vervaardigd door den beeldhouwer O v. d. Meen. BU gemeenschappelük» beschikking van de ministers van Justitie en Defensie is een com missie ingesteld, aan welke 1» opgedragen: 1. na te gaan, op welke wüze de dislocatie en de taakverdeeling van de RükspoUtle ware te herzien, ten einde zoo lang de gewenschte totstandkoming van een eenheidscorps nog niet heeft plaats gehad een zoo doeltreffend en economisch mogelük gebruik van het thans nog tweeledig gezagslnstrument te verkrijgen, waarbü als richtUjn Is aan te nemen, dat het militaire karakter, hetwelk thans meer be paal- delük de Kon. Marechaussee bezit, dit wapen voorshands nog in het büzonder geschlkLmaakt om te worden gebruikt op plaatsen/ waar krachtdadig moet worden opgetreden, met name bü onlusten en bü het beteugelen van smokkelarij en voorts ter bewaking van kust en andere werken, welke mede uit een Defen sie-oogpunt van büzonder belang zün. terwül voort» in aanmerking zal moeten worden geno men de door art. 225 van de Gemeentewet ge opende mogelükbeld van overneming der ge- meentelüke politiezorg door de Rijkspolitie; 2. na te gaan, op welke wüze tusschen de beide deelen van de Rükspolitie zlfnde de Kon. Marechaussee en de Rljksveldwacht tot een nauw verband en een vruchtdragende •samenwerking kan worden gekomen, waarbü het verkrügen van eenheid, in den vorm van één korps Rükspolitie, wordt gesteld als eind doel. hetwelk spoedig ware te bereiken. In deze commissie zün benoemd tot lid. te vens voorzitter: mr. dr. J. Donner, raadsheer Hoogen Raad der Nederlanden, oud.minlster van justitie, te 's Gravenhage; tot lid: mr. H. H. A. Sluis, procureur-gene- En het zou den grooten Limburger. Dr. Nolens, deugd hebben gedaan, wanneer hü had mogen beleven, dat zün Limburg, waaraan zün heele hart hing, niet alleen het felst was be dreigd, maar ook het schitterendst uit den strüd Is gekomen. Indien Limburg voor zün grooten zoon een monument had willen oprichten, dan had het dit niet beter kunnen doen, dah door zoo overduldelük te demonstreeren, dat de eenheid in de Katholieke Staatspartü in zün Limburg een granieten voetstuk nog steeds bezit. Wü zün thans in den Paaschtüd. Is Kerst mis het feest van den vrede, Paschen is het feest van de eendracht. Moge tot in lengte van dagen Limburg zün Nolens blüven herdenken en huldigen door het bewaren van die eendracht waardoor alleen de Kath. Staatspartü, waar aan hü zün heele leven en al zün groote talen ten had gbwüd, haar krachtige positie kan blüven behouden, tot hell van het geheele Nederlandsche Volk, en tot bescherming van de groote belangen van het Katholicisme in Nederland. De zangers eerden daarop Mgr. Nolens’ na gedachtenis met een stemmig uitgevoerd: „Ecce quomodo moritur”. Daarna nam pater dr. Casslanus Hentzen het ▼oord om een opwekking te spreken voor de oprichting van een Nolensstandbeeld. „WU Nederlanders zün een nuchter volk,” zoo «eide hü om., „zou er In de heele wereld een land zün, zoo arm aan standbeelden als het onze?” „Van onze medemenschen vertrouwen wü niet spoedig, dat zü een standbeeld verdienen. No tens echter. Katholiek staatsman bü uitnemend heid, was het zeker waard. Koevele malen was «ün woord van Internationale beteekenis. werd ongunstig beïnvloed door sterke rukwin den. Op een hoogte van 700 M. probeerde de radio-telegrafist opnieuw verbinding met de aarde te krijgen, maar hü moest vaststellen, dat de antenne er was afgerukt (waarschünlük was zü met üs bedekt geworden en door sterke rukwinden af gerukt). Vandaar bleef er niets anders over dan langzaamaan dichter bü den grond te komen en dit door het uitzicht uit het raam bü de zitplaats van den piloot te contro- leeren. Naar aanleiding van berichten, welke in de pers verschenen zün omtrent ziekteverschijn selen in het rusthuis „Eykenburg" te Den Haag, waar aes zusters door longontsteking zouden zün aangetast, welke ziekte reeds bü drie barer den dood tengevolge zou hebben gehad, terwül nog drie zusters zeer ernstig ziek zün, verne men wü van de leiding van het pension over deze tragische zaak het volgende: De wijkverpleegster heeft in de afgeloopen ▼eken bü haar werk In de wijk een griep op gedaan, welke van een buitengewoon kwaad aardig karakter bleek te zün. De griepaanval werd gevolgd door longontsteking, met doode- lüken afloop. De griep verbreidde zich echter verder door het rusthuis en weldra lagen nog rijf zusters, allen behoorende tot het verplegend personeel van „Eykenburg" ziek te bed. Ook in deze gevallen verergerde de griep tot longont steking en ondanks alle zorgen, welke aan de patiënten besteed werden, werden nog twee zusters binnen enkele dagen het slachtoffer. Van de overige drie patiënten zün er weer twee geheel hersteld, terwül nog een zuster ziek is. In bet pension zün ongeveer 120 personen en 24 dienstmeisjes. Hier hebben zich echter geen verschünselen van griep voorgedaan. Woensdag is In het Jaarbeursgebouw te Utrecht de eerste algemeene vergadering van het Katholieke Onderwüzers-Verbond gehou den. Dinsdagmiddag omstreeks vüf uur 1» op den Kelzerweg te Groningen, vóór de ouderlüke woning het rijfjarige dochtertje van de familie van der Itey. dat daar aan het spelen was; door een passeerenden auto overreden en op slag gedood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Woensdagmorgen is in het R.K. Ziekenhuis te Groningen op 87-jarigen leeftUd overleden mr. H. Schaap, de oudste advocaat van Neder land. Mr. Schaap werd geboren te Groningen In 1847 en promoveerde op 13 Juni 1871 op stel lingen. Van 1808 tot 1038 was hü rechter- plaatsvervanger bü de Groningsche Recht bank. Zaterdag a». aal het stoffelük overschot op Esserveld ter aarde worden besteld. Zooals men weet, sal 4 Juni as. in Den Helder liet Nationaal Monument voor het Nederlandsche Reddingwezen, naar ontwerp van den Amsterdamschen architect Piet Kra mer. worden ingewüd. Op het Westpleln. de plaats waar dit monument staat, wordt thans door Gemeentewerken te Den Helder een plantsoen aangelegd, dat bedoelt door zün hoogteplastiek het monument te steunen en dat eveneens naar ontwerp van dezen archi tect. is ontworpen In overeenstemming met de omgeving. Voor de eerste maal In Nederland zal hlerbü een nieuw product van de Neder landsche baksteenindustrie worden toegepast in de aan te leggen trottoirbetegeling. die een waardige omsluiting zal vormen van het plantsoen. BATAVIA, 24 April (Aneta). Blükens een overzicht over den toestand van de Lands-fl- nanclën over het jaar 1834, opgenomen In het „Economisch Weekblad”, is de voorloopige uit komst over dat Jaar als volgt: Gewone Landsuitgaven 349.000.000, bü raming van 376.000.000. Gewone ontvangsten 267.000.000. bü een ra ming van f 295.000.00C. Het tekort bedraagt dus 82.000.000 bü een raming van 81.000.000. die tevens, zooals men weet, beschermheer was van het Nederlandsche reddingwezen. een gedenksteen te züner nagedachte nis In dit plantsoen te moeten plaatsen. zal worden van het Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 April:* van Defensie, te Den Haag; tot lid, tevens secretaris: mr. J. R. M van Angeren. referendaris, chef der 5e afd. Dep De voorzitter, de heer Willem Wildschut, Arnhem, opende de vergadering met een rede, Deze büeenkomst, Verbondsvergaderlng ge naamd, heeft een bepaald doel en uitgespro ken karakter. Ie. Uw oordeel uitspreken over het tot heden van het K. O. V. 2e. Het aangeven van richtlünen voor de naaste toekomst door het K. O. V. Wü willen onvermoeid paraat blüven voortgaan met het principieel belijden, onze waarachtige visie Is, na rijpe ging. De heer H. Wünen bracht het jaarverslag uit, waarin de stichting van het Verbond werd na gegaan. In het algemeen vindt het beleid van bet bestuur de waardeering der vergadering. De verlies- en winstrekening (over het 2de halfjaar 1934)die een nadeellg saldo van f 1137 72 aan wees werd goedgekeurd. De begrootlng werd vastgesteld op f 43550.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13