ONS LAD De sluiting van het H. Jaar te Lourdes r I i L- Het nieuws van heden Tosjev’s politiek STROOM VAN PELGRIMS AANGEKOMEN Het nieuwe boek van Rosenberg Kard. Pacelli in Frankrijk DE BAROMETER De vervolging van kloosterlingen Koerswijziging in Egypte? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De aardbeving in Perzië -T rata M Jezuietenwerk Treinongeluk in Rusland 21 wagon» vernield De Donau-conferentie Bliksem in kerktoren geslagen Keizer Kang-Te ziek weer Een der over Heden, Donderdagmiddag, wordt het triduum van H.H. Missen plechtig geopend Kardinaal Bourne’s aandeel Opzegging Belgisch-Luxem- burgsche Unie? Bulgarije heeft rust noodig om te herstellen van de oorlogswonden Hevige gevechten aan het cKaco-front De kwestie der deviezen en de orden in Duitschland Sweepstake-gebouw in vlammen Na den opstand in Griekenland Ibrasji Pa»ja, financieel adviseur der kroon, af getreden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Robot-vliegtuig in Amerika terug De Kardinaal-Legaat Z. Em. Pacelli, die als hoofd van de Pauselijke missie de plechtigheden te Lourdes bijwoont De spoorlijn Keg-West naar Miami gaat over talrijke koraalriffen, see gebouwde viaducten Duizenden juichen de bemanning geestdriftig toe Tampico heeft licht Ernstig mijn-ongeluk in Zuid-Afrika DONDERDAG 2S APRIL 193S Katholiek verweer is „geniepige aanval op staat en party** Vredeselement op den Balkan Nog honderden menschen onder de puinhoopen bedolven Namens de Fransche regeering verwelkomd door minister Marin Het proces tegen de leiders begonnen Luxemburg gedupeerd door devaluatie ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regél 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ^^vk\\\uuiiiiiii/M///4z/z^ I NOO RD-HOLL A NDSCH DAGBLAD NT. o o Orbi” op den Eersten Paaschdag De Pauselijke Zegen „Urbi et bijzondere nog regulier zendt De nzdee: MOSKOU. 24 April. (Reuter.) Naar uit Ar- temowsk gemeld wordt Is op het station Jama op de Donetz-spoorlijn een treinbotsing ont staan. Daarbij zijn 21 wagons verpjetterd. Of ook menschenlevens te betreuren zijn staat nog niet vast. TOKIO, 24 April. (Reuter). Keizer Kang-Te is op de terugreis naar Dairen ziek geworden. De op het programma staande ontvangst, plechtigheden zijn daarop afgelast. de in ROME, 24 April. (Reuter.) De Donauconfe- rentie, tot het houden waarvan te Stresa be sloten Is, zal, naar verluidt, per 3 Juni, Maan dag. te Rome bijeengeroepen worden. De con ferentie zal dan gehouden worden in het Prf- lazzo Doria. ATHENE, 24 April (Reuter). Oeneraal Papou- las, de vroegere commandant van de Oriekzche troepen in Klein Azië, en ex-generaal Klmlste, die wegens deelneming aan den Griekschen op. stand ter dood werden veroordeeld, zijn heden ochtend 6 uur gefusilleerd. mi- ver- ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 169 !T* (Ut U ho- mate rialen. ouden i stier e col- wordt, rklest, i over crisis- n per cono- i vrij- V na vond mder r. de unen s de ïden, laag- irsus i zal unen 'ruikt, leren, st ter zulks ormi- bate iring wils" ,Ge- tal- ter- nog groote economische nadeelen mede, dat Luxem burg hoogstwaarschijnlijk de Belgisch-Luxem- burgsche Unie zal opzeggen. De Luxemburgsche regeering heeft haar voor nemen daaromtrent reeds te Brussel mede gedeeld. Ambtenaren van de departementen van Land bouw en Economische Zaken zijn nu naar Luxemburg vertrokken om voorstellen te doen betreffende een nieuwe regeling voor de voort zetting van de economische samenwerking tus- schen beide landen. BUENOS AIRES. 24 April. (Reuter). Volgens een bericht uit Asuncion worden aan het Chacofront, over een lengte van 200 K.M. zeer hevige gevechten geleverd. De Paraguaan- sche troepen hebben de stad Haragun weder ontruimd. NICE, 24 April. (Reuter.) De Fransche nister van Manne, Louis Marin, heeft als tegenwoordiger van de regeering hedenavond den Pauseiyken Legaat Z. Em. Kard. Pacelli aan het grensstation Ventimiglia verwelkomd. Zooals men weet, zal de Kardinaal het triduum te Lourdes ter gelegenheid van de sluiting van het Heilig Jaar bjjwonen. Kardinaal Pacelli en minister Marin begaven zich met een specia- len trein naar Nice, waar de officieele ont vangst plaats bad. De muziek speelde de Pau selijke Hymne en bet Fransche volkslied, ter wijl de troepen de militaire eer bewezen. Nadat talrijke autoriteiten van leger, vloot en lucht macht den Kardinaal hadden begroet, zegende Zijne Eminentie de menigte Louis Marin druk te In een toespraak de erkentelijkheid uit der katholieken voor de geste van den H. Vader, Die te Lourdes vertegenwoordigd zal zijn door Zijn staatssecretaris. De brand greep snel om zich heen, alle brand weer-brigades van Dublin werken koortsachtig om den brand te bestrijden. De vlammen be reiken evenwel een aanzienlijke hoogte en men vreest, dat het geheele gebouw ten prooi zal vallen aan de vlammen. Met moeite houdt een sterke politiemacht de nieuwsgierigen op een afstand. De brand is vermoedelijk aan onvoorzichtig heid te wijten en brak uit in de beneden-ver- dlcping van het gebouw. De groote bus welke dient om de nummers van de Sweepstake doer een te mengen, is geheel door het vuur verteerd. De brand in het Sweepstake-gébouw Plaza is vanmorgen om 11 uur bedwongen. Van bet mooie gebouw te niets anders overgebleven dan een rookende puinhoop. De belendende gebou wen konden gespaard blijven. ATHENE, 24 April (Reuter). Het proces tegen de leiders van den Venlzelos-opstand en hun medeplichtigen is gisteren begonnen. Onder de getuigen bevond zich ook de chef van den spe cialer! veiligheidsdienst Zezas. De getuigen haai den in hun verklaringen feiten aan. welke be wijzen, dat de opstandige beweging was geor ganiseerd door Venizelos, met wlen de andere verdachten In nauw contact hadden gestaan. Velen hunner zouden Venizelos op Kreta heb ben bezocht. In den loop van het proces verklaarde de president, dat, om de procedure te bespoedigen, het aantal der getuigen i décharge zal wor den beperkt tot vijf voor eiken politleken lei der en tot drie voor de overige verdachten. Hevige gevechten in den Gran Chaan. Keizer Kang-Te ziek. Luxemburg gedupeerd deer de devaluatie België. Ernstig mijnongeluk In ZaM-AMka; personen ingealoten. Ingesteld Ie een Commissie tot onderzoek van de reorganisatie der rijkspolitie. In zake het conflict bij de mijnen, is nog geen overeenstemming bereikt; Zaterdag wordt op nieuw geconfereerd. CAIRO, 24 April (V. D.) De flnancieele ad viseur van de Egyptische kroon, Ibrasji Pasja, een vriend van koning Foead, is plotseling af getreden. nadat de Engelsche Hooge Commis saris officieel het streven van den premier Nisjim Pasja, dat op dat aftreden gericht was. had gesteund. Nader wordt omtrent het ongeluk in de goud mijn Machavle nog gemeld, dat het uitpompen van de mijn waarschijnlijk 24 uu/ in beslag zal nemen. Men is van meenlng, dat de ingesloten arbei ders nog in leven zijn. LOURDES 24 April Een stroom van pelgrims uit alle oorden der wereld is reeds naar Lourdes gekomen, om deel te nemen aan de plechtige sluiting van het buitengewoon H. Jaar, waarin op bijzondere wijze het feit der Verlossing is herdacht, 19 eeuwen geleden in Palestina geschied. Er zijn katholieken uit China, Japan, Austra lië, Ecuador. Bolivia, Mexico, om van de Euro- peesche landen niet te spreken. Een ontelbare menigte zal de Missen bijwo nen, welke gedurende drie dagen en drie nach ten zonder tusschenpoozen bij de Grot der Verschijningen zullen worden opgedragen voor de intenties van het H. Jaar. JOHANNESBURG, 24 April. In de New Ma- chavle-mUn Is een waterader gesprongen, waar door 46 personen, die zich in de mijn bevon den, nJ. drie Europeanen en 42 inboorlingen, werden verrast en Ingesloten. Men vreest, dat zij allen verdronken zijn. Tot nog toe zijn slechts twee lijken gevonden. De Katholieke Kerk heeft op Rosenberg's .Mythos des XX. Jahrhunderts" kort na de machtsaanvaarding van Adolf Hitler officieel geantwoord door dit nleuw-heidensche en het christendom verguizende boek op den Index der verboden boeken te plaatsen. Orden er op wijzen, dat zij hoegenaamd niet tegen den geest van de wet gehandeld hebben, want zij hebben nooit, zooals zoo vele volksver raders, kapitaal naar het buitenland gebracht om de belasting te ontduiken. Het is dus geheel en al verkeerd de Paters en Zusters te verontschuldigen alsof ze niet goed van de flnancieele bepalingen op de hoogte zouden zijn geweest of zelfs zekere ban bier» verantwoordelijk te stellen. De Orden zijn aan verschillende banken, en op de eerste plaats aan een katholieke Instelling, die ook vervolgd wordt, groeten dank verschul digd. Tenslotte zij nog vermeld, dat Mgr. Gerlier het Ideaal koestert, om te komen tot een „liga de H. Mis", welk plan hij binnenkort aan •*®n Paus wil voorleggen. De Fransche bls- •chop hoopt in het huidige triduum een schoo- ne gelegenheid te vinden, om zijn denkbeeld te Pmpageeren en zoo mogelijk over de heele we- ”eW te verspreiden. De gedachte, om bet H. Jaar, dat thans ten einde loopt, te besluiten met een tri duum van Missen, is uitgegaan van een En- gelschen geestelijke van Belgische afkomst, pastoor Waterkeyn. Zij vond terstond in stemming bij wijlen Kardinaal Boume, des tijds aartsbisschop van Westminster, die verder de meenlng uitsprak, dat „een der gelijk triduum aan de Grot te Lourdes zou moeten plaatsvinden.” ERFURTH, 34 April. (D. N. B.) Tijdens een zwaar onweer, dat. In den afgeloopen nacht boven de stad woedde, Is de bliksem in den kerktoren geslagen van de Augustynerkerk al hier. Een bliksemafleider ving den bliksem op en leidde hem af. Desondanks is in den toren groote schade aangericht. De steenen balustra de, die rond den achthoeklgen, met beelden bezetten toren loopt werd vernield en viel op het kerkdak, dat op verschillende plaatsen be_ zweek. Nog steeds Is er gevaar, dat losse stuk ken naar beneden zullen komen. Immoreele wetten binden echter nlek De ver schillende Orden wareij verplicht de we Uelijke bepalingen te overtreden om de rente en de aflossingen hunner buitenlandsche schulden te kunnen betalen, om hun studiehuizen voor grooten nood te kunnen bewaren en om den Missles niet den voor haar onontbeerlijke») steun te ontnemen. De Orden hebben permissie ge vraagd, doch niet voldoende deviesen vrUge- kregen. Afgezien van de vraag naar de legaliteit van da bepaJtngnn, aangaande deviesen, mogen de DUBLIN, 24 April. Reuter) Hedenochtend is brand uitgebroken In de Plaza, het gebouw waar de trekkingen van de lersche Sweep stake plaats hebben. TsWoon Administratis 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor button Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door do H.V. Drukkerij De Spaamostad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogor Een tot oordeelen bevoegd ons volgende verklaringen: le. In verschillende Nederlandsche bladen Is een artikel verschenen, waarin de schrijver zich beijvert den kloosterstorm in Duitschland te doen voorkomen, alsof dezë slechts een baga tel Is, doordat hij het getal der gevangen ge nomen Paters en Zusters op hoogstens 10 of 12 bepaalt. Een hooge Kerkelijke Instantie in Duitschland heeft na onderzoek vastgesteld, dat het getal der gevangen genomen Paters en Zusters minstens 120 bedraagt. Wij zijn in staat de namen der ge vangenen te noemen. 3e. De schrijver meent, dat de beschikkingen van de Dultsche overheid Inzake deviezen, legaal zijn, en voor allen gelden. Eerste jaarvergadering van het Katholiek Onderwijzen Verbond te Utrecht gehonden. De dichter Edward Brom overleden. Kwaadaardige griep onder de Zustere van Pen sion Eykenburg te Den Haag. Meisje op onbewaakten overweg te HUlegom door den Parfjeehen trein gegrepen en op slag gedood. SAN FRANCISCO, 34 April (Reuter). Het Amerikaanache robot-vllegtulg de „Oriental Clipper" is Dinsdagmiddag om drie uur, van Honoioeloe komende, behouden op bet vliegveld van Alameda nabij San Francisco teruggekeerd. Het toestel heeft tijdens zijn thuisvlucht met krachtlgen tegenwind te kampen gehad. Om streeks 0000 personen hadden zich naar het vliegveld van Alameda begeven en Juichten de bemanning geestdriftig toe. De ..Oriental Clipper” is voorzien van een vernuftig radio-kompas. Wanneer dit op een bepaalden zender Is Ingesteld, kan het vliegtuig verder zichzelf besturen, totdat bet buiten het bereik van den sender geraakt. MEXICO erry, 34 April. (Reuter). De on langs te Tampico uitgebroken staking van ar beiders werkzaam b4 het electriclteltsbedrijf is door bemiddeling van president Cardenas bij- Belegd. Hiermede Is ook een einde gekomen kat) de sympathiestakingen, waardoor vijf bondsstaten van stroom waren verstoken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 34 April: devaluatie .van de Belga heeft groote ilell medegebracht voor het Groot Her togdom Luxemburg en de tplnlster-president Bech verwijt o. m. aan de regeering—Van Zee land, dat zU, toen besloten werd de devaluatie In te voeren, geen rekening heeft- gehpuden met de bepalingen van de Belgisch-Luxemljurg- sche economische unte, evenmin met de ge volgen, welke speciaal daaruit voor Luxemburg zouden voortvloeien. - Het Indienen van de nieuwe muntwet in het Belgische parlement wekte in het Groot Her togdom Luxemburg groot opzien. Nadien werd de waarde van den Luxemfciurgschen frank be paald op 1.39 nieuwe Belgische frank. De de valuatie brengt echter voor Luxemburg zulke zullen onafgebroken H. H Missen worden op gedragen tot Zondagmiddag 4 uur door bis schoppen en priesters van alle naties en alle riten, in het geheel ongeveer 140. Vrijdag- en Zaterdagmiddag om 3 uur vinden Missen plaats, om op dood van Christus aan het Kruis te ken. Zondagmiddag om 3 uur zal het triduum en daarmee tevens het buitengewoon H. Jaar, met een pontificale Hoogmis worden gesloten. Wat betreft de katholieken, die niet het voor recht bezitten om de reis naar de Zuld-Fran- sebe Maria-stad te maken, hebben Apostolaat des Gebeds en Eucharistische Kruistocht aan bun leden de dringende uitnoodlglng gericht, cm sich althans In den geest te vereenigen met de tijdens het triduum op te dragen H. H. Missen. Tevens beeft een geheele groep van Dultsche katholieke geleerden de tallooze dwalingen en enorme dwaasheden van Rosenberg weerlegd en gebrandmerkt In een op wenach van het Dult sche episcopaat geschreven geschrift: „Studiën zum Mythos des XX. Jahrhunderts.” In ons blad werd reeds aangekondlgd. dat Rosenberg zich opgemaakt heeft voor een geweldigen te genaanval Zijn geschrift heet „An die Dunkel- münner unserer Zelt” (Aan de duisterüngen van onzen tijd) en zal bjj massa's onder het volk worden verbreid. Reeds de titel van het geschrift past zich blijkbaar bewust acn aan een historisch voorbeeld. Brieven van duister- llngen. „Uterae virorum obscurorum” noem den de revolutlonnalre humanisten aan den vooravond der zoogenaamde hervorming de pamfletten, waarmede zij de vertegenwoordigers der Moederkerk aanvielen. Rosenberg en «ijn volgelingen zien In het katholiek verweer tegen den „Mythos” ..een principieelen aanval op de nationaal-sociallstische wereldbeschouwing," waarbij Roomsche politiek en politiek katholi cisme zich arglistig achter den schijn ren reli gieuze belangen hebben opgesteld. In het manifest van den Koning, zoo zelde hl), was de taak voor het kabinet duidelijk om schreven. namelijk' bet handhaven van den binnen- en bultenlandscben vrede. Een klein land als Bulgarije heeft blnnenlandsche orde en rust dubbel noodig om te herstellen van de wonden toegebracht door en na den oorlog. De nieuwe grondwet, welke de minister-pre sident en de minister ren justitie moeten uit werken, zal rekening houden met den politle ken, eeonomlscben, socialen en geestelijken vooruitgang van dezen tijd. Ook de hervorming van de weermacht, waarmede In Mei 1934 Is begonnen, zal hierbij oen rol spelen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Tosjev, dat Bulgarije ook in het vervolg een vredeselement op den Balkan kan en zal blijven. De nieuwe regeering zal streven naar het enger aanknoopen van de cultureele en economische betrekkingen met de andere volken, vooral met de nabuurstaten, aangezien dit een etsch voor een oprechte vriendschap is. In een schrijven aan Z. Em. den Kardinaal aartsbisschop van Parijs. Verdler, verzocht de Engelsche kerkvorst zijn hoogen Franschen ambtgenoot, zich bij het plan aan te sluiten en het bU den H. Stoel voor te staan. Met geestdrift werd dit verzoek door den Franschen Kardinaal ontvangen en vanuit Lourdes, waar kardinaal Verdler zich juist bevond, richtte hij zjjn verzoek aan den H. Vader. Eenlgen tijd later mocht hij van den Pause- Ujken staatssecretaris Kardinaal Pacelli de me- dedeeling ontvangen, dat Z. H. de hem voor gelegde gedachte niet alleen van ganscher har te goedkeurde, maar dat Z. H. ook zijn per soonlijke tusschenkomst had toegezegd. pontificale wijze den herden- Bjjzondere woede heeft het katholieke ver weerschrift .Studiën zum Mythos” bij Rosen berg en zijn kring verwekt. Men beschouwt dit geschrift „in zjjn constructie en in de methode van zijn verspreiding” als een voorbeeld van Jezuietenwerk. Het is van het grootste belang nu reeds te slgnaleeren. dat een aanval op Rosenberg thans de beteekenls schijnt te hebben ge kregen ren een „genleplgen aanval op staat en party." want onder dit motief zijn in den laatsten tyd vele katholieke priesters tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. TEHERAN. 24 April. (Reuter.) Volgens Jongste berichten omtrent de aardbeving Perzië moeten in de provincie Masaderan nog honderden menschen onder de puinhoopen bedolven liggen. In de hoofdstad der provincie, Sari, en enkels andere plaatsen zjjn gehaale wijken in puinvelden herschapen. Gisteren zjjn weer aardschokken gevoeld, die opnieuw on rust onder de bevolking hebben gewekt. Zooals wi] vroeger reeds hebben bericht, wordt door Rosenberg’s nieuw boek de vrijheid van den geest geproclameerd. „De strijd,” zegt de bisschop van Trier, Mgr. Bomwasser, .gaat openlijk tegen het christen dom; zonder eerbied en gewelddadig tasten de handen van het nleuw-heidendom naar dat, wat de openbarende God ons geschonken heeft in de religie van Jezus Christus." SOFIA, 34 April. (D. N. B.) Minister president Tosjev heeft heden in tegenwoor digheid van den minister ren buitenland sche zaken voor de vertegenwoordigers ren de buitenlandsche pers een verklaring af. gelegd over de binnen- en buitenlandsche politiek van zijn regeering. Ibrasji Pasja was een der belangrijkste man nen van het zgn. paleis-regime en tot dusverre had Koning Foead zich energiek tegen zijn ontslag verzet. Het scbUnt, dat hy zich echter te ver gewaagd heeft met zijn verzet tegen de door Nisjimvoorgestelde hervormingen, aoo- dat Engeland zich tenslotte gedwongen zag. Nisjim te steunen. Naar verluidt heeft de Hooge Commissaris zelfs gedreigd met de instelling ren een re gentschap. Indian koning Foead tech tegen bet ontslag van Ibrasji zow-biyven vereelten. Ove^* Hgens te bet aftreden van desen functionaris vrywel algemeen met tevredenheid ontvangen. Het Is thans waarschijniyk, dat de weg vrij is gemaakt voor de door Nisjim voorgestelde hervormingen. Heden, Donderdagmiddag om 3 uur, wordt het triduum op plechtige wyze geopend in de Rozenkransbasiliek. Vervolgens begeeft men zich in processie naar de Grot, waar om 4 uur een pontificale MIs wordt gecelebreerd. Nadien Dit geschiedde toen de H. Vader een eigen handig schrijven richtte aan Mgr. Gerlier, bis schop van Tarbes en Lourdes, waarin de Paus het voornemen van een triduum te Lourdes tot besluit van het huldig H. Jaar wereldkun dig maakte. Toen Mgr. Gerlier zich aan het eind van het vorig Jaar naar Rome begaf, om den gemeenschappeiyken Vader te gaan bedan ken en hem op de hoogte te stellen van zyn plannen in verband met het triduum, werd hy door den Paus op zeer warme wyze ont vangen. De Paus verklaarde zich zeer geluk kig, te hebben voldaan aan de wenschen van de •artsbisschoppen van Westminster en Parjjs. Allerwegen werd voldaan aan de uitnoodl- Sing, welke Mgr. Gerlier vervolgens aan alle autoriteiten der Katholieke Kerk In de ge heele wereld richtte, om hun geloovigen over eenkomstig de Pauseiyke wensAien tot deel neming, zy het ook slechts geesteiyk, aan dit buitengewone triduum aan te sporen en hen te vereenigen in een eenstemmig gebed voor «ten wereldvrede en de intenties van het H. Jaar. Vele kerkvorsten zegden hun persooniy- ke komst toe, terwyi ook tal van geloovigen een bedevaart naar Lourdes besloten te onderne men. i i em 8 'i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1