Gemeenteraad Alkmaar van h KINDERFEEST a BEGROOTING VOOR 193S ONDER DE LOUPE m us VRIJDAG 26 APRIL 1935 Verkoop bouwterrein Ingekomen stukken Reorganisatie grondbedrijf G. G. D. Onderwysvergoedingen 4 Algemeene beschouwingen D Avondvergadering ior Kinderfeest bij V. A. D. en aan de H out manstraat Voor het Plaatselijk Crisiscomité VROOM DREESMANN *t woord ALKMAAR Ter I I I Verkoop grond H elderscheweg Thane ie *t woord Regeeringeblok Aanschaffing schoolboeken, leer- en hulpmiddelen Julia- school (u.l.o.) Staatspresident Moscicki heeft in tegenwoordigheid van het Poolsche Kabinet de nieuwe grondwet van Polen onderteekend te VERJAARDAG PRINSES JULIANA V aw Tarief Taxi-standplaats WOENSDAG 1 MEI KINDERMIDDAG in onze Lunchroom onder leidng van den bekenden kindervriend, den heer WILLIAM Extra-hulp werkloosen aan den Aanschaffing schoolboeken, leer- en hulpmiddelen St. Joeephschool (u.l.o.) aan het DE BEGROOTING AAN DE ORDE De V.B.-fractie aan De financieele positie van de gemeente De V.D.-er aan *t woord De eenmansfractie heropend POPPEN-THEATER EN GOOCHELEN Geschikt voor eiken leeftijd. Aanvang der voorstellingen om 2 en 4 uur Plaatsen worden gereserveerd aan onze cassa le étage TOEGANG bij gebruik van een KINDER-COMPLET 8 25 cent Een meer bezadigd woord. Het beleid van het college. Openbare Werken en Onderwijs De R. K. fract ie- voor zifter aan het woord SA van een gemaaltje te nen het algemeen De heer ran bedoelt u de belasting- Daar ben ik toch niet maar met en la voordeel den voor aan hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat ten be- 101 met het Centraal re- moet een de mogelijkheid daartoe nog aanwezig. B. en W. stellen den Raad r. d. VALL naspreekt oata wenst de per leerling voor schoolboeken n.l. f3 is aan den hoogen kant; zijn B. en W. bereid dit urd met het ver- rbouwde per- zal dat f 3300 te verlagen tot f 3030 30; (bet N.C.C. stelt f 7509.80 beschikbaar). Als voren. De heer VENNEKER had niet zooveel discus sie over dese begrootlng verwacht. De heer VQGELAAR begon met er op te wij zen, dat deze begrootlng-1035 zoo laat in be lt daarom d. Vall Soc. ling ife. al zooveel tis) s B en W stellen voor de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van openbaren gemeentegrond te wijzigen door het 110 en kar f2. Conform besloten. B. en W. stellen den Raad voor, gezien adres d.d. 33 Maart 1035 van het bestuur der Vereeniging ,Bt. Joseph" voor de R. K. Jon gensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aan schaffing van schoolboeken, leer- en hulpmld- beheer den Ziekenhuis A. van f50.000 met f 4000 Mr Langeveld wees op de ondankbare taak van de oppositie in den Raad tegenover het regeeringsblok en bracht lof aan de heeren koopkracht der arbeiders is geheel zegt spr. er geen bezwaar tegen te heb ben als lijdelijke ambtenaren lijdelijk door an deren worden vervangen. .De directeur van bet bureau beeft aan het ontslag van den betrokkene part noch deel; hij heeft er zich zelfs tegen verzet. Spr. acht den tegenwoordigen weth. van Soc. Zaken mans genoeg om er voor te zorgen, dat het daar goed gaat; de door den heer Vall gevraagde commissie vindt spr. overbodig. x Wat de toekomst betreft, er zal nog meer bezuinigd moeten worden; fractlegenooten van spr. zullen daar wenken voor geven. Spr. eindigde met een woord van deernis met de werklooeen en noemt het onverantwoord de politiek van dit college oorzaak te noemen, dat er meer werklooeen zijn. Om tien over elf werd de vergadering geslo ten. B en W stellen den raad voor het In de Raadsvergadering van 38 Februari vastgestelde bedrag voor extra-hulp aan werkloosen van delen ten behoeve van de onder zijn staande St. Joeephschool (u.to.l aan Nieuwlander singel de gevraagde medewerking te verleenen en de hieruit voortvloeiende uitgave te regelen bij suppletoire begrootlng. Als voren. hoeve van den aanleg van een rijwielpad langs den rijksweg van Alkmaar naar Koedijk, te ver knopen een strook grond ter grootte van onge veer 135 M3, voor den prijs van 50 In totaal. Conform besloten. B- en W. stellen den raad voor, gezien een adres d.d. 1 Februari 1035 van het bestuur der R. K. meisjesscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken, voor de aanschaffing van schoolboeken, lecr- en hulpmiddelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande Juliaschool (UL.O.) aan de Emmastraat; de gevraagde medewerking te ver leenen en de hier uit voortvloeiende uitgave te rgeten bij suppletoire begrootlng. Als voren. Van de financieele paragraaf van het pro gram is niets terecht gekomen; de belasting naar draagkracht is heel erg in X gedrang ge komen. Ook van de programpunten inzake winst uit de bedrijven en Onderwijs is niets terecht gekomen. Spr. noemt nog een heel wasch-lijstje van tekortkomingen van het college bij de ver wezenlijking van zijn regeer-program Spr. vraagt naar de financieele uitkomsten van 34; en dringt erop aan het reservefonds voor wegen voor de zeer-noodzakelljke straat- vernleuwlngen b.v. het Karnebroek. dat in de- solaten toestand verkeert, aan te wenden. Spr. geeft nog enkele kleine bezulnlngsposten aan en spreekt zijn vertrouwen uit in het beleid van den wethouder van financiën, wien hij zijn medewerking toezegt. Spr. dringt aan op meer reclame voor de Kaasmarkt als bron van Vreemdelingenverkeer. Spr. vraagt de busaen te stationneeren bij t Station, behalve de busaen voor Bergen en Schoort. Spr. meent, dat de tijd van mede werking aan wonlngbouwvereenlgingen voorbij is; de woningmarkt is al te zeer gedrukt. Huur- verlaglng acht spr. noodzakelijk. Uitvoerig bespreekt spr. de rloleering in het Steinstraatkwartier, welke verslechterd is door het wegnemen van een gronddulker; zelfs de directeur van Bouw- en Woningtoezicht wijst op het toenemende vocht In deh hulzen en acht verbetering noodlg. Spr. dringt er op plaatsen. Na nog eenige opmerkingen vraagt spr. naar gegevens over verdere daling van X gasver bruik. De heer GRONDSMA wil wat zeggen over de Kaasmarkt; deze brengt f 33.000 op en kost f 30.000; bij verdere afname van den aanvoer zal er *n verlies komen. Er moeten daarvoor tijdig maatregelen genomen worden. Sommige sala rissen van bij de Kaasmarkt betrokkenen zijn te hoog. Voor het bezoek aan de Kaasmarkt wil spr. een grootscheepsche reclame maken en spr. betreurt daarom het verminderde sub sidie aan V.V.V. Ook het particulier Initiatief mag niet ten achter blijven. Spr. dringt er op aan het aantal uitwonende ambtenaren te verminderen, door hun de ver plichting ap te leggen in de stad te wonen. Spr. meent ook, dat het tijd Is het fröbel onderwijs op te heffen en meent, dat wat het Wlt-Gele Kruis betreft, bet particulier initia tief het subsidie onnoodig moet maken. Spr. waarschuwt ervoor, dat de crisis niet voorbij is; er is nog economische nood die al leen door samenwerking bestreden kan wor den; spr. sluit zich daarom aan bij het betoog van den heer Vogelaar inzake de vorming van het nieuwe college. Om half 8 wordt geschorst tot half 8. Spr. constateert, dat het college het niet zoo erg schijnt te vinden dat het budget-recht van xsawws positie van de oppositie betreft, van uitslui ting daarvan te geen sprake; tel van stemmin gen in den raad zijn daarvan bet. bewijs Spr.'s fractie zal zich niet onthouden medewerking aan een college op breede basis, en zich door het gemeentebelang laten lelden. Besloten werd aan J. Glas te HeUoo een perceel bouwterrein te verkoopen van 388 M3, tegen den door de commissie vastgestelden prijs en aan den beer Njestra te Oudorp een bouw- terreintje van 300 M3., voor f 10 per M3. Gemeentewerken te reorganlseeren. Is het juist dat de post salarissen bij dat bedrijf f35 a 36.000 uitmaakt op ’n begrootlng van f 200.000 Spr. dringt aan op n kleinere kern van vast personeel. Wellicht zijn er ook bij andere bedrijven organisatie- en bezulnlglngsmogelijkheden Om goede politiek te voeren, zullen de fi nanciën goed gezond moeten zijn. Spr. ziet Onder leiding van den bekenden kindervriend William zal as. Woensdag een Kinderfeest ge houden worden in de gezellige Lunchroom van V D Opvoedkundig poppenspel en gopchel- voorstellingen, waaraan de kinderen zelf mogen mewdoen, zijn de beide hoofdpunten van bet uitgebreide, programma. Er zullen 3 voorstellingen gegeven worden en wei om 3 en 4 uur; daar slechts 130 4 150 plaat sen beschikbaar zijn per voorstelling, te het raadzaam reeds te voren zh plaatsje te reaer- vecren. tarief voor het daarop Innemen van een stand plaats met een auto te bepalen op f 25 (het yas f 10) voor een standplaats van een rijtuig voor een standplaats met wagen en bedrag te verlagen Het subsidie aan kan blijkens de M. v. verlaagd worden. _8pr. vraagt voorts, of het geen tijd wordt Om 10 voor 3 werd de behandeling van de begrootlng begonnen met de algemeene beschou wingen van den nestor Covers, die in het speechje, dat hij aflas, het financieel beleid van het college beerttlseerdehij meende, dat Let college te royaal was geweest en vroeg be- Lu>tingverlaglng voor de caféhouders De heer VAN DRUNEN Die stemmen toch op de fascisten De heer GO VERS bang voor! (Gelach) Spr. vraagt naar de juistheid van het be richt In de bladen inzake het te laat verschjj. van den geneesheer van den G. G. D. bij een ongeluk op X Waagplein en voorts naar de oorzaak van het terugloopen der verpleeg- gelden eerste klas in het Centr. Ziekenhuis van f 3 807 in 33 tot f 3.414 In 33 en f 3.041 In 1034. Is die le klas wel noodzakelijk te handhaven, als er toch geen gebruik van gemaakt wordt? Geels en Keesom. die zich meermalen zelf standig toonden als het geweten van de R. K. fractie, j. Dit colfege kenmerkte zich door te eenzij dige politiek, waar spr. zich niet mee kon ver- eenigende werklooeen moesten 4 tors et 4 travers worden gesteund. Men deed aan par tijpolitiek. De oppositie kon niets doen dan waarschu wen. Het aanzien van den Raad te achteruit gegaan. De verkiezingen voor de Prov. Staten hebben aangetoond, dat men de politieke re geerders beu te; het is niet aan spr.'s fractie te wijten, dat het aanzien van den Raad ge daald te. De heer VENNEKER; Is dat toelaatbaar? De heer VAN DRUNEN: Van de liberalen wel! Mr. LANGEVELD komt dan nog met de op merking. dat ook de polltie in X donker licht op de flets moet hebben. Spr. meent er tegen te moeten waarschuwen, dat de werkloosheids- ultkeertng sleur wordt; spr. verklaart zich te genstander van de baat- en de assurantie- be lasting en beveelt steun aan het Vreemde lingenverkeer aan door de Kaasmarkt te pro- pageeren en den caféhouders tegemoet te komen. Met de vragen over het onderwijs, In het rapport genoemd, bedoelde spr., dat B. en W. er bij de bijz. schoolbesturen op aan zouden dringen, niet zooveel mogelijk, als de wet toe staat, uit de overheidskas te halen; ook het openbaar onderwijs dient gereorganiseerd te worden. De heer 8TOUTJE8DWK hoopt, dat de nieu we Raad meer zal denken aan het algemeen dan aan het politiek partUgewin. Spr. vraagt van B. en W. toezicht op den kaasverkoop aan vreemdelingen; Inschakeling van den hande! bij verkoop van cokes van de gasfabriek en spr. betreurt het, dat de Kofa- pakhuizen de verfraaiing van de Nleuwesloot hebben tegengehouden. Tenslotte vraagt spr. of het Boschplan door Plantsoenen of door Gem.werken te uitgewerkt. gelaar om een leven te roepen. De 8. D. A. P. ontwijkt alle verantwoordelijk heid en spr. hoopt, dat er aan de Roomsch- roode samenwerking een einde komt en er 'n college komt steunend op de grootst mogelijke ra adem eerderheid. Het ligt in de bedoeling van de beide Oranjevereenlgingen te Alkmaar om een viering van den geboortedag van H.K.H. Prinses Julia na te organlseeren. waarbij ook een speciale herdenking voor de jeugd zal plaats hebben. Zij organlseeren daartoe om 3 uur ’s namiddags In het Gulden Vlies een voorstelling voor de kin deren der leden, waarbij als hoofdfilm zal wor den gegeven ..Neerland» Oranjeftlm". Algemeen wordt deze film geprezen; het Algemeen Han- delsblad noemde ze zeer geslaagd, terwijl mi nister De 'Wilde getuigde, dat deze film Xi die pen indruk op hem had gemaakt. De film geeft een beeld van verschillende episoden uit X leven van ons Vorstenhuis De beide Oranjevereenlgingen stellen zich voor des avonds herdenkingssamenkomsten voor haar leden en voor introducé s te houden en wel de Christelijke Oranjevereenlging te 7.45 uur precies in het Gulden Vlies, waar ds. O. von Meyenfeldt, geref. predikant alhier, voor haar hoopt op te treden met een rede over de beteekenls van het Oranjehuis voor ons volk en de Alkmaarsche Oranjevereenlging om 8.15 uur precies in de dancing van de Harmonie. Voor deze vereeniging zal spreken mr Th. M. Bautz, bestuurslid van de afd. Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond over ..Wat Oranje voor ons deed en wat wij voor Oranje moeten doen”. Het ligt In het voornemen, dat In de beide herdenkingssamenkomsten „Neerland» Oranje- film” wordt vertoond. handeling komt, terwijl men op de secretarie reeds gegevens voor de begrooting-38 verza melt; we kunnen dus reeds aan de volgende tegiootlng denken; voorts moet er rekening mee gehouden worden, dat we op korten ter- mün staan voor de vorming van een nieuw college. Spr. wil geen debat uitlokken over de samenstelling van het college; doch vraagt: welk standpunt zullen we bij de vorming van bet nieuwe college innemen? Men zal misschien den uitslag willen afwachten, doch het sou wel goed zijn aan te kondigen, van welk principe men zal uitgaan. Zal men weer een groot deel van den Raad bij de vorming van een college willen passeeren. of een college vormen steu nend op den heelen Raad at een zoo groot mo- Ceiijk deel ervan. Van welk beginsel zal men uitgaan? Spr. hoopt, dat het nieuwe college meer als een geheel zal optreden en niet de wethouders individueel. De personeelskwestie in het Bureau van Soc. Zaken had door den betrokken wethouder In het college gebracht moeten worden; dit had ook moeten gebeuren met het feit, dat f 38.000 in de Begrootlng gevonden moest worden door het verminderde gasverbruik. Voorts komt spr. op tegen de beweringen van weth. Bonsema. dat spr. en de heer Hoytink Interpellaties helden op instigatie van personen die geen verantwoordelijkheid hebben; spr oankt er voor als spreektrompet van zulke per sonen beschouwd te worden. Spr. vraagt van B. en W. een meer positieve toezegging tot verbetering van X parkeeren van aiitoX in de Langestraat; aan het antwoord van B. en W. „we zouden kunnen overwegen” heeft spr. niets. Wat het taxi-vraagstuk betreft, lijkt het spr. een eisch van verkeerseconomie om het busver- keer met het taxlverkeer te combineeren. Daar dit door de bestaande busconcessie niet moge lijk te, wil spr. den taxi’s meer vrijheid en vaste standplaatsen geven in overleg met de garagehouders Spr. verwacht in de toekomst een voorstel van B. en W. hieromtrent. al f 113000 gevorderd. C dat vogr M. H. niet genoeg be groot te (f 280.000). De belastingopbrengst acht spr. te laag geraamd. Aan den eersten eisch van dezen tijd, werk verschaffing, kan het college dit jaar niet vol doen. waarbij nog komt dat de minst draag- krachtlgen door de belastingverhooglng het zwaarst getroffen worden De waarde van het bezit van een democrati sche instelling als het bureau van Sociale Zaken hangt af van de persoon, die de leiding beëft. Tijdens de samenwerking van het Roomsch- Roode blok te elk object op *n mislukking ult- leloopen. Spr. steunt het denkbeeld van den heer Vo- bezuinlglngscommtesie in het In de raadsvergadering van 28 Maart werd aangehouden een voorstal tot het vaststellen der gemeentelijke vergoedingen over 1033 in de kosten van instandhouding van het bijzon der lager onderwijs en het vakonderwijs. De heer Keesom had n.l. specificatie gevraagd van een bedrag van f 3319 01 voor gebruik school gebouwen en gymnastieklokalen door vereeni- gingen enz. welk bedrag B. en W. in de be. rekening van het uit te keeren bedrag hadden verwerkt, waardoor volgens den heer Keesom de uitkeertng aan het Bijzonder Onderwijs ge drukt werd. B. en W. geven thans een specificatie van genoemd bedrag, doch handhaven hun «tand punt en stellen voor de bedragen der vergoe dingen vast te stellen, zooals ze in de aange. houden bijlage no. 47 vermeld staan. De heer KEESOM vindt de zaak wel duide lijker. maar niet bevredigend; zJ. vormen de gymnastieklokalen een apart en afzonderlijk bedrijf; ze behooren buiten de exploitatie der scholen te blijven; voorts zag spr. gaarne het netto-wlnstbedrag der huur en niet het bruto bedrag in mindering gebracht in de vergoeding aan de bijzondere scholen. De heer HOYTINK sluit zich evenals den vorlgen keeer bij den heer Keesom aan en vindt het onjuist de uitkeertng aan het Bijz. Onder wijs aldus nadeelig te beïnvloeden. Spr. zou deze kwestie door de schoolbesturen wel eens in beroep uitgemaakt willen zien, dan weet men. waar men aan toe is. De bijlage werd conform aangenomen. ÖP 3 Mei aa. sullen Alkmaarsche Gymnasias ten in de zaal van het ..Gulden Vlies gekleed in 18e eeuwsch costuums opvoeren fragmenten uit ..Sarah Burgerhart”. De opbrengst komt ten bate van het Plaatselijk Crtslscomité Er zijn totaal maar 480 plaatsen. Daar behoeft er toch geen enkele van ledig te blijven. De prDaen der plaatsen zijn f 1.— en 0 75. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de firma Burg, Koorslraat L De heer SIKT8MA meent met nadruk te moeten ontkennen, dat de reorganisatie van bedrijven en verificatie bezuiniging heeft ge bracht. Het college te in dit programpunt in gebreke gebleven. Ook de reorganisatie bleven. De Raad dezer gemeente vergaderde gtater- middag om 3 uur ten stadhulze. Voorzitter: Weth. H Klaver, die mededeelde, dat de Burgemester en wethouder Bonsema jets later zouden komen. Secretaris: mr. A. Koelma. Aanwezig de heeren Bletsma (VD.), Govern. Langeveld en Stoutjesdljk (V. B.), Grondsma en Vogelaar (C.H Hoytink (A.R.), Van Dru- nen, Van de Vall, Bulens. Bakker, Bonsema en mevrouw Jorrttsma—Sjoers (8. D. A. P.) en de heeren Woldendorp, Keysper, Geels, Keesom Venneker en Van Slingerland (R. K.). Afwezig: mej. Carete, wegens ziekte. De waarnemend VOORZITTER opent de ver gadering. waarna de notulen worden goedge keurd. B. en W. stellen den raad voor aan J. Glas te Heiloo te verkoopen een perceel bouwter rein aan de Houtmanstraat. groot ongeveer 390 M3, voor f3730 totaal. Als voren. B. en W. stellen den raad voor af te wijzen r»t namens mej. Leijen gedaan verzoek om *ljzlging te brengen in den uitgang van haar Perceel aan den Bergerweg. f* heer VENNEKER nam het voor adres- •ante Op en drong op verbetering aan. VOORZITTER aeide, dat de situatie veel heter Is, dan voor de verbreedlng van de Hout- vaart. Mr. LANGEVELD meent dat het standpunt **n adressante juridisch onhoudbbaar te. Omform besloten. De heer HOYTINK heropent de algemeene beschouwingen met het financieel beleid van het College te bespreken. Allereerst heeft spr. crttlek op de wijze, waar op is gefinancierd. Voor M. H. was vanaf 31 elk jaar tekort begroot en telkens zei spr. tot welk bedrag een suppl. begrootlng noodlg was. die ook inderdaad van jaar tot Jaar volgde. Men volgde deze taktiek, om moeilijkheden te ontzeilen en zoo werd het bedrag voor steun en werkloozenzorg de sluitpost van elke be grootlng. (Verwondering). De twee scholen, in 31 gesticht, kostten in die drie jaren aan rente en afschrijving f 51.000; de openbare school was overbodig, de Roomse he school kwam als contra-prestatie tot stand. Voor subsidie aan Arbeidersontwikkeling en Dekanalen jeugdraad, werd f 3000 opge streken. De heer BAKKER: Praat maar niet van op strijken. daar hebben Jullie nok slag van! De heer HOYTINK noemt nog meer maat regelen, waardoor volgens hem f 102.000 over bodig is uitgegeven. Andere maatregelen zijn achterwege gebleven Het college heeft alsmaar de moeilijkheden naar de toekomst verschoven. Als reeds in 32 de salarissen verlaagd waren, zou nu bijna 2 ton minder zijn uitgegeven. Dat is al drieton. Niet alleen de heer Westerhof. doch heel het college en de raadsmeerderheld is daar ver antwoordelijk voor. Wat Westerhof decreteerde, slikte de raadsmeerderheid. De heer v d. VALL: JA zéker! De heer HOYTINK heeft sinds het optreden van den nieuwen wethouder een kentering ten goede waargenomen; wethouder Van Slinger land heeft vele wijzigingen in de begrootlng aangebracht. Van de Regeertngsmaa(regelen ontstaan voor de gemeente en de belastlngver- hooglng tot 300 opcenten ware overbodig ge- ■weest. als de m^^egelen genomen waren, die spr. aangal M H. hi Spr. vre< van M.H. te ultge- Ingekomen was een besluit van Ged. Staten tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit tot onteigening van gronden voor den aanleg van een verbindingsweg tussch?n den Kanaaldijk en den ontworpen weg Alkmaar Behagen Voor kennisgeving aangenomen. Door Ged. Staten was goedgekeurd het raadsbesluit, waarbij B. en W. bevoegdheid werd verleend het opnemen van boeken en kas van den gemeente-ontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Ver. v. Ned. Gem. Als voren. Voorts was o m. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat tegen het doen van uitgaven t b. v. het voorkomen van vervuiling der Bleekersloot, in beginsel geen beswaar bestaat. Alsvoren. Een verzoek van de bewoners van de Water schapstraat om den berm langs die straat te verbeteren, werd in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Een adres van S. Spierenbu soek om voor het gedeeltelijk eeel St. Annastraat 34 ontheffing van een be paling der Bouw- en Woningverordenlng. (ver plichte oppervlakte open ruimte) werd niet ontvankelijk verklaard; voorts werd in hanoen van B. en W. om bericht en raad gesteld het adres van J. de Moei te HeUoo, vrijstelling verzoekende van het betalen van het recht van aansluiting van de 8 door hem te bouwen wo ningen aan de Regullerslaan op bet riool van de Nleuwpoortslaan. Een verzoek van mej. C. v. d. Weele, stads vroedvrouw om herziening van haar jaarwedde, werd om bericht en raad in handen van B en W. gesteld. Tot lid der commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs, tevens commissie van toezicht op het gemeentelijk bureau van Sociale Zaken werd in plaats van den heer Rentenaar die in de .raadsvergadering van 34 Januari benoemd was. doch die benoeming niet aanvaardde, benoemd de heer H. Lind. Zl|n In antwoord op het betoog van den heer Sietsma merkt spr. op, dat er toch wel iets van de programpunten van het regeeringsWoc is verwezenlijkt. De Regeeringsmaatregelen maakten de belastingverhooging noodzakelijk; het was ook niet naar spr.’s zin, dat de pro- gressle te prijs gegeven en die zal weer zoo spoedig mogeljjk worden Ingevoerd. Wat te er door de oppositie gedaan om den moeilijkheden het hoofd te bieden; ingrijpen de bezuinigingen worden niet aangegeven; ook in X verleden was dat niet het geval. Alle begrootlngyn waren sluitend en begon nen met een overschot; tot 34 was er geen hooge belasting in Alkmaar; de stad te nog niet noodlijdend. Kan er geen enkel woord van waardeering gevonden worden voor het feit, dat de belas tingverhooging niet eerder is ingevoerd? Zou het soms beter geweest zijn als eerder tot sa larisverlaging was over gegaan? Spr. wijst op de vele verminderde ontvang sten. De werklooeenzorg drukt naar spr. bere kent n #f 80.000 zwaarder op deze begroo tlng dan op die van 1834. Spr. staat verwonderd over de matelooee cri- tlek op het financieele beleid van bet college. Welk college had het onder deze moeilijke tijdsomstandigheden zonder belastingverhoo- ging kunnen redden. Spr. brengt gaarne een woord van lof aan het college; speciaal aan den burgemeester en den wethouder van fi nanciën. De door den heer Vogelaar voorgestelde re- vteie-commtesie lijkt spr. overbodig; er te door de fin. commissie en den weth. mogelijk naar bezuiniging gezocht. Spr. is dankbaar voor de toezegging van B. en W. om stappen te doen in de richting van grenswijziging en sluit zich aan bij den heer v. d. Vall wat betreft de ordening van de waren distributie. De opmerking in het rapport over de samen smelting van het onderwijs lijkt spr. op iets van de voorposten van de NBE.. die ook één school wil. De bijzondere scholen zijn door vol doende leerlingen bezocht en «anteiitensltlng lijkt spr. niet noodlg. Het zou een schande zijn, als we deze schoolvrijheid zouden prijs geven. Als de heer Grondsma het niet verplichte bewaarschoolonderwijs de subsidie wil onthou den. dan zou spr. met evenveel recht hetzelfde kunnen voorstellen tot het Handelsonderwijs, dat de heer Grondsma wil handhaven. Al wijst de heer Hoytink op de elk jaar te laag geraamde subsidie voor M.H elk jaar heeft toch een sluitende rekening met een over schot gebracht. Dat in 1930 twee nieuwe scholen gebouwd werden, was geen noodeloos geld uitgeven; ze waren dringend noodlg en bewijst niet, dat er met geld te gesmeten, evenmin als de subsidies voor arbeidersontwikkeling en dekenalen Jeugd raad dat bewijaen. Ate men het M.H. noodlg acht, dan mag men de redelijke salarieertng van de ambtenaren dier instelling ook geen geld-smijten noemen. Wie het werk van alle functies heeft gadege slagen. zal zeker niet de meening van den beer Langeveld deelen, dat alleen de VB.-fractie het aanzien van den Raad op peil gehouden heeft. Ook protesteert spr. tegen den wenk van den heer Langeveld, om meer contróle op de werk- looaen uit te oefenen. N a. v. het betoog van den heer over het personeel van het bureau van lUkheden. Wil men door reorganisatie van Onderwijs en Diensten bezuinigen, dan dient daar nu al aan gewerkt te worden. Spr. dringt aan op verlaging of opzeggl^ van sommige gemeentelijke contributies aan landelijke vereenlgingen Het college is op de eerste plaats aangewe zen om bezuinigingen aan te geven. Spr. geeft B. en W in overweging de begrootlng met een raadscommissie, bijgestaan door de fin. afd. ter secretarie na te gaan, om sommige posten te herzien. Spr. zou den post f800.— commlsaie-vergade- ringen tot f500 willen terugbrengen; wie dan rooken, wil, moet dat maar uit eigen zak be talen het subsidie f 360 voor de rij wielpadver eeniging wil spr. laten vervallen. Het bedrag aan een Op het onderhoud van straten en wegen te volgens spr. wel wat veel bezuinigd; zou de steun van het Rijk voor het onderhoud van straten waar de vier groote steden van proflteeren ook niet tot Alkmaar uitgestrekt kunnen worden? Van vervanging van boventallige leerkrach. ten door kweekelingen met acte verwacht zPr voor 1935 en 1938 geen bezuiniging, zulks met het oog op de vergoeding aan het bijzonder onderwijs. Ook gelooft spr. nog niet aan goed keuring van hoogerhand van dezen maatregel. Spr. voelt er ook niets voor en zag liever radi caler maatregelen genomen, b.v. door samen voeging van scholen. B. en W. stellen den raad voor te besluiten: 1 dat voor de terreinen in gebruik bij de bedrijven der plantsoenen, de gemeentereini- ging en het sportpark en ingebracht in het grondbedrijf, jaarlijks ten laste dier bedrijven worden gebracht een zoodanig bedrag, het grondbedrijf volledig vergoed krijgt hetgeen ten laste van het grondbedrijf komt wegens rente en aflossing van op de hier be doelde terreinen rustende schuld en wegens grond- en polderlasten 3 dat op de sub 1 bedoelde terreinen geen bijschrijving zal plaats hebben; 3 dat het besluit sub 1 voor het eerst zal worden toegepast over 19?6 Het besluit sub 3 houdt verband met de omstandigheid, dat over 1934 gem bijschrij ving op de gronden van het grondbedrijf be hoeft plaats te hebben. De heer WOLDENDORP meent, dat de raad niet anders kan doen, dan eindelijk eens een besluit in dezen te nemen. Spr. brengt als ge voelen der gezamenlijke commissie-vergadering naar voren, de verschillende eigendommen in de bijlage genoemd, „voorloopig” in het bedrijf te laten. Spr. vraagt de bijlage in dier voege te wijzi gen. De beer BAKKER wil het voorstel bij de be grootlng behandelen, met het oog op den post onvoorzien”, waarbij de heer KEESOM zich aansluit. De heer SIETSMA acht dit praktisch niet noodzakelijk De heer VOGELAAR vindt het voorstel een stap in de goede richting en wil er voor 1935 wei mee volstaan. (De burgemeester en wethouder Bonsema kwamen intusschen ter vergadering.) Weth. KLAVER is het niet met den heer Wol dendorp eens, dat de commissie het over „voor- looplg" gehad heeft. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangeno men. verdwenen en de middenstand ondervindt daar van den terugslag. Het zelfvertrouwen en de levensmoed ont zinkt den werklooeen en X is een heerlijke tijd voor de politieke charlatans. De politieke wonderdokter weet tegen alle maatschappelijke kwalen *n geneesmiddel. Dat geneesmiddel bevat 70 pet. blaaskakerij, 29 pet. laster en 1 pet corporatieve gedachte. Het Roomsch-Roode bloc heeft den wind niet meegehad; als men de oppositie hoort, dan lijkt het wel, of er geen crisis geweest is. Het is de taak geweest van het college de mlnst-draag- krachtigen het eerst te helpen en spr. brengt hulde aan het college in z*n oude en z’n tegen woordige samenstelling, voor hetgeen X gedaan heeft. Mr LANGEVELD: verhooglng? De heer v. d. VALL; ik denk niet allereerst aan de bezlttenden. maar aan de nlet-bezlt- tenden. a Is het zoo erg. dat in tijd van nood, het geld gebruikt wordt, dat er is? Dan komt er eritlek van den heer Hoytink. die zegt, dat er met geld is gesmeten. Spr. heeft daar ’n andere voorstel ling van Het zal niet aan spr ’s fractie liggen, dat de concentratle-gedachte voor de bedrijven niet verder wordt doorgevoerd. Wat de werkverschaffing betreft. er moet nog meer geld worden uitgegeven. Naburige plaatsen ontwikkelen zich op een voor Alkmaar niet gunstige wijze: Zij die naar andere gemeen ten gaan vinden daar geen lagere belasting of betere verlichting, geen trottoir; of beteren reinigingsdienst. Men zoekt de natuur. Zou niet getracht kunnen worden om steun uit het 60 mlllloenplan het boschplan uit te voeren? Ook hier moet de kost de baat voor uitgaan. Om de koopkrachtlgen in de stad te behouden, moet wat anders aangeboden worden dan opgehoogden poldergrond Spr. vraagt namens zijn fractie een onder zoek naar de werking der baatbelasting. Voorts meent spr., dat. waar de gemeente jaarlijks 10.000 voor de brandweer betaalt, de assurantlebelasting overwagen moet worden. Het heeft spr.’s fractie gegriefd, dat gezegd is; er is met geld gesmeten. Bedoelde de heer Hoy tink daar soms de Kerstgave aan werklooeen mee? Tegenover het vrije spel der maatschappelijke krachten moet komen de organisatie t.o.v. den woningbouw, t.o.v. de warendistributie en t.o.v. de veiligheid; bet parkeeren in de Langestraat moet uit zijn. Ook het standplaats-innemen door bussen in den Bergerhout moest minder worden. Spr. vraagt voorts herziening van het ontslag van een ambtenaar bij M. H. Het gaat bij die instelling niet zooals X moet; zooals X daar met de leiding gaat, wekt het geen vertrouwen. De beer GRONDSMA: Juist. De heer v. d. VALL: Als het college geen ac ceptabel antwoord geeft, dan zal spr. een voor stel doen om een commissie te benoemen, die den gang van zaken bij M. H. onderzoekt en desnoods handelend optreedt. Spr. vraagt voorts de rjjwlelvergoedlng op maximum 35 per jaar te bepalen en de autovergoeding voor den be drijfsdirecteur. wiens rayon niet verder gaat den Bergen, Heiloo en Koedijk van 1000. te laten vervallen. De betrekking van adjunct-archlvarls wil spr. opheffen en het subsidie van 250 voor de Rü- wlelpadvereenlging In te trekken. Tegenover de aanpassingspolitiek welvaartopolitlek gevoerd worden. De soc -democraten zijn bereid weer aan het stadsbestuur deel te nemen, maar zij willen een democratise hen bestuursvorm, zelfstandigheid der gemeei^en. de werkloosheidssorg als Rijks taak; uitvoering van openbare werken met Rljkssteun enz. Komepde tot het financieele beleid van het college betoogt spr-, dat naar zijn meening de begrootlng ook in gunstige tijden sluitend ge maakt moet worden zonder overschotten van vorige jaren. Spr. zou er voorts veel voor voelen, dat de aflossingstermijnen van den kapt taaldienst tamelijk beOangrijk werden Ingekrompen; *n uitzondering zou te maken zijn voor de bedrij ven, waarvan de tarieven er te veel door zou den worden beïnvloed; we betalen nu al 8 ton rente en aflossing per jaar. De overschotten zou spr. willen bestemmen voor extra aflossingen om zoodoende den ka. pitaaldienst belangrijk te verlichten. Gaarne vernam spr. het standpunt van het college hieromtrent. De waarschuwingen, door spr. en andere raadsleden in vorige jaren tot het college ge richt, werden in den wind geslagen; het nam geen maatregelen om den flnancleelen moei lijkheden het hoofd te bieden. Wethouder BONSEMA: Wat stelde u toen voor in concreto? De heer VOGELAAR: Al mijn voorstellen werden gewoon verworpen. Men moet de moeilijkheden van deze begroe ting niet alleen op rekening der Regeerings- maatregelen schuiven. De ultkeeringen uit de bedrijven zijn aanmerkelijk gedaald. De kwestie der verlaging van rijwieltoelagen is in deze begrootlng niet afdoende geregeld. ’n Zwak punt in de begrootlng vindt spr het, dat de f 10000 winst uit het slachthuis wordt aangewend, in plaats van het voor 1936 te reserveeren. Ook de ongeveer gelijke raming der schoolgelden als vorig jaar vindt spr. een zwak punt. Spr vraagt den wethouder der lichtbedrijven of met het oog op het afnemend gasgebruik het bedrag van 71.000 gld. in de begrootlng is ts handhaven. Den wethouder van financiën vraagt spr. naar het overschot van 1934 en de beteekenls daarvan op de begrootlng 1938. Spr berekent, dat voor deze begrootlng (1935) dekking ge. zocht zal moeten worden van f 113.000. waar over in de begrootlng 1935 nog beschikt kan worden. We zullen wel zeer degelijk rekening moeten houden met de begrootlng 1938 en haar moei.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15