ONS BLAD De toestand der arbeiders Oostenrijk ENTREE in Het nieuws van heden Na de devaluatie in België HET MILLIARDENPLAN Katholieke bladen VAN ROOSEVELT verboden DE BAROMETER Nazi-propaganda in Zwitserland TRIDUUM TE LOURDES GEOPEND RICHTINGEN DR. WINTER EN KUNSCHAK JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Waarschuwing am de studenten Geestdriftige menigte van Een échec in den Senaat Britsch—Duitsche vloot- VI besprekingen Een doode De beteekenis van eén verbod Zendelingen in handen van bandieten Moskou heeft gebrek aan geleerden Litwinow brengt rapport uit te Moskou Vliegongeluk nabij Wiesbaden Onveilig verkeer in Sovjet-Rusland Bewapening in de Rijnzóne Maarschalk Tsjang Kai- sjek ernstig ziek? VRUDAG 26 APRIL 1935 Nervositeit van het publiek vermindert Deskundigen komen begin Mei naar Londen Alle groepen willen van den „Heimwehr” weinig of niets weten In het nationaal-socialistische Duitschland Hoe de president het crediet 4.8 milliard denkt te zullen besteden GEBOUWEN DER NAT.-SOC. VRIJ VAN GRONDBELASTING DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ook in de binnenscheepvaart. Leiders van reederyen bestraft Dinsdag it de nieuwe Fransche lichting opgekomen. Zij tal twee jaren moeten dienen 8Und ep Vrijdag uur vja.; 15B4 Losgeld geëischt van 850.000 dollar ,V Scherp artikel tegen Duitschland van de Kurjer Poranny De Nazi-propaganda in West Polen in een Pauselyke Bulle spreekt de H. Vader den wensch uit, dat er een duurzame vrede op aarde moge komen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. meef. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. re9°' Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS S.S., S.A. en politie vormen een leger van 100.000 man dooie. (Van onzen Weenschen correspondent) O o besloten. met bebos- bekend onderzoeker Oe Dieaeitreinen zullen sent volgend jaar Mei weer In dienst worden gesteld. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 170 Bij Wendelstein (Duitschland) is een 1600 meter hooge berg in beweging gekomen. Geweldige aardmassa’s stortten zich reeds in het dal (Havas) Philipp i bewapenlngsgebled. BERLIJN, 25 April (Havas) Alle gebouwen van de nationaal -socialistische partij zijn vrij van grondbelasting verklaard. Vorige stand: ISIS gewezen of arbeiden hem Communistische niet- willen tegen- FRANKFURT AM MAIN, 25 April. (D N. B.) Het vliegtuig, dat op de lijn FrankfurtKeulen dienst doet en hedenmiddag om 14 oar M van hier gestart was, moest om nog niet bekende redenen om 15 uur 20 bij Hailgarten, ten Z. W. van Wiesbaden, een noodlanding maken. Daar bij is een lid van de bemanning, kapt. Kneer, om het leven gekomen. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. TOKIO. 25 April. (Reuter). Volgens te Tokio ontvangen berichten, zou maarschalk Tsjang Kal-sjek wegens longtubercukne ernstig ziek zijn. Deze berichten hebben groot opalen gebaard, maar worden vooral in militaire kringen weinig geloofd. WASHINGTON, 25 April (VB.) President Rooeevelt beeft gisteren nadere mededeelingen gedaan omtrent de practlsche uitwerking van zijn werkverschaffingsprograin, waarvoor hij de beschikking heeft gekregen ever een crediet van 4 840000.000 dollar.. Het program te het grootste van dien aard dat ooit is uitgevoerd en bevat thans acht punten. Deze zijn: MOSKOU, 25 April. (Reuter.) De raad van volkscommissarissen, die vanmorgen sou bij eenkomen om kennis te nemen van bet rap port van Litwinow over zijn besprekingen te Genève met Laval, was hedenavond te 6 uur vergaderd. De Raad besloot Litwinow te mach tigen nieuwe instructies aan Potemkin te zen den, om hem in staat te stellen de Fransch- Rursische standpunten tot overeenstemming te brengen. Onrustige wijziging van de exportpositie der boter; verheoging van het mengpercentage van boter in margarine. l-ltspraak der Haagsche Rechtbank inzake de doodelijke mishandeling te Zeeterwoude; de vader kreeg 2 jaar en de soon 5 jaar gevange nisstraf. LONDEN. 25 April. (DKJB.) Naar de „Times’* bericht, is professor Peter Capltza, van de uni- verslteit van Cambridge, tijdens een bezoek aan nieuwen koers niets weten, denkt meer of mln- (Rusland vastgehouden. Professor Capltza, een van magnetische krachtvelden, wien de Royal Society eenige jaren geleden 15.000 pond ter be- LONDEN, 25 April (Reuter) Van welingelich te zjjde wordt vernomen, cat de Duitsche vloot- deskundigen begin Mei naar Londen zullen ko men, teneinde officieus met de Britsche des kundigen de kwesties te bespreken, welke beide landen interesseeren, in het bijzonder devloot- beperking. De regeeringen van Frankrijk en Italië zijn tijdens de conferentie van Stresa op de hoogte gesteld van deze as. besprekingen. 1. Aanleg van wegen voor snelverkeer viaduct - kruisingen. 2. Steunverleening aan personen in de door rampen geteisterde landbouwstreken en een al gemeen program voor het herstel van normale toestanden in den Amertkaanschen landbouw. 3. Electrlficatle van bet platteland. 4. Bouw van goedkoope woningen, zoowel op bet land als in de steden. 5. Steunmaatregelen voor hoofdarbeiders. 6. Voortzetting van de uitbreiding van het Civilian Conservation Corps, een soort arbeids dienst in werkkampen. 1. Het verstrekken van leeningen aan distric ten, steden en staten. 8. Grondverbetering, ontginning en schlng. NEW YORK, 25 April Sims, een deskundige op verklaart in de World Telegram New York dat de gedemilitariseerde Rijnzone In het geheim weer bewapend is. Groote hoeveelheden oorlogs materiaal liggen hier opgeslagen, en in het ge heim zijn de 8.8. S A. en politie hier omgevormd in een staand leger van 100.000 man. maximumprijzen rem- om De vierde Flora morgen geopend. De motorstoring van de JMs”; vertraging aal in totaal drie dagen beloopen. Arrestatie van de moeder der bij de gas- verstikking te Rotterdam om het leven gekomen kinderen; >U beeft bekend, zich self en haar kinderen van het leven te hebben, willen be- rooven. schikking had gesteld om te Cambridge een nieuw laboratorium in te richten, legde tijdens de unlversiteits-vacantle een bezoek af aan Rus land. om hier aan een wetenschappelijk congres deel te nemen. Toen hij weer naar Cambridge wilde terugkeeren. werd hem de vergunning om te vertrekken geweigerd. Tijdens de laatste twee jaren heeft professor Capltza te Cambridge zich bezig gehouden met de mogelijkheid van een nieuwe en eenvoudiger methode om helium vloeibaar te maken. In we tenschappelijke kringen verluidt, dat zjjn zoe ken succes had en dat binnenkort waardevolle resultaten zouden worden bereikt. De 8ovjet-legatie te Londen verklaart, dat in verband met de buitengewone ontwikkeling van de nationale economie In de Sovjet-Unie, bet aantal beschikbare geleerden niet voldoende is. De regeering achtte het derhalve noodlg, aan spraak te maken op de diensten van Russische geleerden, die tot nu toe in bet buitenland werkten. Professor Capltza is thans benoemd tot direc teur van een nieuw Instituut voor wetenschap pelijke onderzoekingen op natuurkundig gebied aan de Sovjet-Academle voor Wetenschappen. HU bevindt zich hier In een aangename positie en verdient een goed salaris. BERLIJN, 25 April (Havas). De rijks- perskamer heeft een verordening uitge vaardigd. waarbij alle bladen worden ver boden. welke niet teebehooren aan nat sec. organisetlee of instellingen. De oonfeesloneele bladen moeten ver dwijnen en wal binnen den tijd van drie maanden. teur en de leider van den technischen dienst van de Duna Dnjepr-reederiJ uit hun ambt ge zet en in hechtenis genomen. Verder is de plaatsvervangende directeur van de Moskwa- Oka-reederij wegens nalatigheid onder arrest gesteld. Ten slotte zijn verschillenden anderen verantwoordelijken leiders van de reederij hooge boetes opgelegd. Pasjomow beeft voert allen directeuren der Sovjet-Russische scheepvaart lijnen opgedragen, persoonlijk een onderzoek naar de oorzaken van de ongelukken in te stel len. MOSKOU, 25 April (DBB.) Reeds onmid dellijk na de heropening van bet scheepvaart verkeer op de Sovjet-Russische waterwegen en binnenzeeën is er een reeks ongelukken gebeurd Scheepsongevallen van ernstlgen aard vallen te vermelden op den scheepvaartweg Dnjepr Duna, op de Boven-Wolga en in de Kaspische Zee. In verband daarmede heeft de Volkscom missaris voor de binnenscheepvaart, Pasjomow een streng decreet uitgevaardigd waarin hoofdoorzaak voor de meeste ongelukken y erleden week liet de Bondsregeering door \l het Vaderlandsche Front openbaar ma ken, dat alle publieke vergaderingen ver daagd moesten worden tot Zondag na Paschen. Noch tijdens de Goede Week, noch gedurende de week na Paschen, mocht een publieke ver gadering gehouden worden. Men zou allicht kunnen denken: de regeering wil door deze publlkatle een publiek teeken geven van haren christelijken zin en het volk aansporen gedurende den Paaschtijd zich meer met geestelijke dan met materieele dingen be zig te houden. Dat onze regeering Inderdaad christelijk denkt en zeker bereid is met de Kerk mee te werken, daaraan valt niet te twijfelen. unschak is dus vandaag meer populair dan ooit. Kunschak heeft niet alleen de geprononceerd Christelijke arbeiders achter zich, maar ook veel socialistische, naar mijn meening meer nog dan dr. Winter, die toch met zijn „actie” zich speciaal ten doel ge steld heeft, *n brug tusschen de tegenwoordlgen koers en de massa der socialistische arbeiders te bouwen. De groote massa der socialistische arbeiders In Oostenrijk Is vandaag uiteenge scheurd, daar zij noch organisatie, noch pers achter zich heeft. Een gedeelte ik ben van meening het grootste gedeelte wil van den Hierna hield de bisschop van Tarbes en Lourdes, Mgr. GerUer een predikatie, waarin bij sprak over Lourdes, het oord van gebed en boete. Reeds vroeger kwamen hier legaten, waaron der ook Achilles Ratti. Thans is als legaat hier aanwezig kardinaal Pacelll, de staatssecretaris van den Paus, zijn Intiemste medewerker. Vervolgens hield de PauselUke legaat nog een korte predikatie. „Ik ben hier gekomen om te bidden.” zelde hij. Het „Ave Maria” kllnke hier in alle talen. Zijne Eminentie wijdde schoone gedachten aan de Moedermaagd, de Koningin des vredes. HERN. 25 April. (Reuter.) Het Zwitserache Telegraaf Agentschap meldt: In een manifest richt de Zwitserache Schutz- bund zich tegen het van Duitschland uitgaande stieven de Zwitserache studenten door natio naal-socialistische agenten te doen beïnvloeden. Een circulaire van de „Deutsche Studenten schaft” toont duidelijk aan, dat de Duitsche studenten niet naar Zwitserland werden ge zonden om te studeeren, doch voor politieke doeleinden, om zich In dienst van de Dultstfie cultureele propaganda te stellen Het manifest tot bescherming van het Zwit serache element in de studenten-beweglng van de Zwitserache Hoogescholen veroordeelt het, dat de Duitsche studenten Zwitserland als „Duitschen grond onder vreemde heerschappij” beschouwen en de uitingen van het natlonaal- Zwitsersche volks-, cultuur- en taalbewustzijn als Fransche gezindheid betitelen en bestrijden en noemt het onduldbaar, dat buitenlanders naar Zwitserland gezonden worden, om bet Zwitserache nationale gevoel te ondergraven. .Het feit van de taal- en cultuurverwant- schap met het Duitsche taalgebied moet voor wendsel worden voor speciale cultuurpolitieke rechten van het buitenland. Ons Zwitserache volksbewustzijn wordt door ons hooger geacht dan het pan-Germanlsme van een vreemd volk. Het gaat daarbij niet slechts om onzen staats vorm. bet gaat om onze Zwitserache gezindheid, om de ziel van ons volk! Wij maken de autoriteiten op soortgelijke ver- schynselen aan de OostenriJksche unlversitelten opmerkzaam. Tot onze academici richten wij echter een waarschuwing om op hun hoede te zijn. Mede-eedgenooten. vergeet ondanks allen eco- nomlschen en polltieken nood niet, dat wjj in onze Zwitserache gezindheid in onze cultuur en taal een belangrijk bolwerk van onze nationale onafhankelijkheid te verdedigen hebben!” SJANGHAI. 25 April. (Reuter). Twee zen delingen, Rudolf Bosshardt, van Zwitserache afkomst, en Hayman, een Nieuw-Zeelander zullen volgens een ultimatum van den bandie tenhoofdman Ho Loeng, worden ter dood ge- bracht, Indien niet binnen 14 dagen, vóór Mei een losgeld Is betaald. De belde zendelingen bevinden zich sedert October in banden van de bandieten. De secretaris van de China Inland Mission deelt mede, dat de roovers 850.000 dbllar en vllegtuig-afweergeschut eischen; de zending kan een dergelijke som niet opbrengen en het zou dan ook niet in het belang zijn van de andere vreemdelingen, dergelijke sommen aan de bandieten te betalen. Roosevelt verklaarde voor de uitvoering van dit program de behoefte te hebben aan nog drie nieuwe federale bureaux, nl. een afdeeling die tot taak zou hebben den bouw van viaducten in de bestaande wegen voor snelverkeer, ten tweede een organisatie voor de co-ördinatie van de hulpmaatregelen op het platteland, welke onder leiding zal komen te staan van Rexford G. Tugwell, en een bureau voor de electrlficaUe van het platteland. Intusschen heeft de New Deal-politiek der re geering gisteren in den Senaat een nederlaag geleden door bet terugzenden van het regeerings- wetsontwerp. Inhoudende het toestaan van een milliard dollar voor het verstrekken van lee ningen aan noodlijdende boerenpachters, naar de land bouwcommissie, welke niet later dan 12 Mei opnieuw rapport moet uitbrengen. De tegenstanders van het ontwerp begroetten den uitslag van de stemming met gejuich, aan gezien men gelooft, dat het regeeringsvoorstel thans weinig kans meer heeft verwezenlijkt te zullen worden. als een grove veronachtzaming der eenvoudigste regels van het scheepvaartverkeer genoemd wordt. Ook heeft Pasjomow niet geaarzeld, onmiddel- HJk maatregelen te nemen ter bestraffing van de schuldigen. Zoo aijn bijvoorbeeld de dlrec- der illegaal zonder concrete plannen te smeden, voelt niets noch voor actie Winter noch voor actie Kunschak, Is hoogstens kadaster-lld van het Vaderlandsche Front en de Eenheidsvak- vereenlging. Een ander gedeelte, niet al te groot maar kwalitatief hoogstaand, volgt over tuigd dr. Winter. Nog een gedeelte zooals ik tel. grooter dan het laatste kiest In de ge geven omstandigheden eieren voor zijn geld en ziet in Kunschak den man, althans een eer- lijken vriend van den werkman, die nog het meeste uitzicht heeft op sociaal gebied wat te bereiken. Eigenaardig dat al die groepen sporadische Uitzonderingen geef Ik natuurlijk toe van den Heimwehr, die ook tot alle arbeiders haar appèl richt, niets willen weten. Wel trekt een groep van arbeiders op met de naUonaal.soclallsten. Deze stemming der arbeiders en dit succes Van Kunschak bij de arbeiders, zit begrijpe lijkerwijze den Heimwehr erg dwars. En nu wil ik beslist niet beweren, dat het van de hoofd- leiding uitgaat, maar feit Is, dat den laatsten tijd niet éën keer, maar herhaaldelijk, bij Kunschak-vergaderingen storingen voorkwa. men, direkt of indlrekt door Helmwéhrmannen veroorzaakt. Dat ging zoover, dat de gewapen de formatie van Kunschak de F.B. (Frelheits. bund) een konstante verschijning was bij elke Kunschak-vergadering. Dat was natuurlijk ook het geval by de massa-vergadering van verle den Maandag, die ik boven genoemd heb. Meer dan honderd F.B.-mannen waren In de zaal en op hun „qul vlve“. Men had namelijk ook een betrekkelijk sterke Heimwehr.groep ontdekt, en nam aan, dat die minder uit begeestering ge komen was dan met eventueel andere bedoeling. Eerst liep alles vlot bij schijnbaar de prachtig ste stemming en plotseling men kan dat later Psychologisch haast niet ontleden was van de enorme zaal haast geen stoel meer heel was de zaal bezaaid met bierglazen en glasscherven, •cheen met menschenbloed gewasschen, en NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegavan door d« N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mei geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger moesten meer dan tien Ik geloof twaalf meer of minder zwaar verwond, hoofdzakelijk Helmwehrmannen, naar het hospitaal worden gebracht. Dergelijke dingen zijn begrijpelijkerwijze mid den in den opbouw van *n nieuwen christelijken staat, niet gewenscht en zeker niet In den Paaschtijd. Vandaar bovenmeegedeelde bekend making van het Vaderlandsche Front op bevel van de regeering. Deze en dergelijke rivaliteiten te loochenen, is kinderachtig, ze te overdrijven te hatelijk. Ik ben geen vriend van onwelwillende kritiek, heb echter nooit een blad voor den mond ge nomen en steeds getracht zoo objectief moge. Hjk te berichten. Er valt absoluut niet aan te twijfelen, dat de regeering vast In het zadel zit. Of ze In staat zal blijken, de moeilijkheden van binnen en van bulten te overwinnen, kan vandaag nog niemand aeggen. Zoo optimistisch als de OostenriJksche pers den toestand ziet, is hjj natuurlijk niet. Maar dat is ook niet noodlg. Het weer begunstigt de plechtigheden niet. B<j den aanvang der plechtigheid gutste de regen bij stroomen neer. Gelukkig klaarde het weer spoedig op. To vier uur droeg Z. Em. kardinaal Van Roey een pontificale H. Mis op. Hiermede wa ren de eerste plechtigheden beëindigd. Kort daarop brak wederom een hevige re genbui los. De duizenden menschen zochten zich zoo goed en zoo kwaad als het kon een onderkomen. Ondanks den regen heerscht er een spontane geestdrift. Ook keizerin Zlta verblijft te Lourdes. Hedenavond om 23 uur zal Mgr. Gonan een Heilig Uur houden voor de priesters. Dit verbod heeft echter een andere aanlei dende oorzaak gehad. Dat de OostenriJksche pers het verbod gekregen heeft, over de aan leidende oorzaak te zwijgen, is wel begrijpelijk. Natuurlijk is niet te verhinderen, dat de buL tenlandsche pers, die hier, zóó als in Duitsch land. zeer graag zelfs met een zekere sensatle- lust wordt gelezen, zich met den achtergrond van dit verbod bezighoudt. Geschiedt dit eer lijk, objectief, dan is daar niets op tegen Om bij voorbaat onwelwlllenden en dan allicht eenzijdigen kommentaren de spits af te breken, wil Ik hier een korte schildering geven van de dingen zóó als ze gebeurd zijn; en wel uit allereerste bron. Verleden Maandag werd in het derde district van Weenen, door den Bond der christelijke Arbeiders en Bedienden een massa-vergadering belegd. Dat het een massa-vergadering zou worden, was te voorzien, daar staatsraad Kunschak als spreker zou optreden. Het 1« na melijk een feit, dat, wanneer Kunschak. de gewezen arbeider, de oude hoofdleider der Ohris- Qjk-soclale arbeiders en intieme medewerker van dr. Seipel, publiek optreed, geen zaal groot genoeg is in Weenen. om de menschen, die hem willen hooren, te bevatten. Ik geloof dat den laatsten tijd Kunschak wel voor honderddui zend menschen, die wel te verstaan vrijwillig gekomen waren, zal gesproken hebben. En op vallend Is, dat duizenden gewezen socialistische hooren en zich door agitatie daarvan niet af laten houden. Het is nog niet zoo lang geleden, dat tijdens een dergelijke vergadering eenige Communis tische arbeiders schreeuwden: „Gehnma (ge. hen wlr), kameraden, hier hebben we niets te zoeken,” met de bedoeling de aanwezige socia listische arbeiders mee te troonen. Ze slaag den daarin echter niet. De Communistische „kameraden" werden bulten in de frlssche lucht gezet en de socialistische arbeiders rie pen: „hoog Kunschak!” De socialistische arbeider heeft natuurlijk vroeger, vóór Februari 1934, nooit .Hoog Kun schak” geroepen, maar respekt, Innerlijk, heeft ook de eerlijke socialistische arbeider steeds voor Kunschak als een man van lijnrechte, zelflooze eerlijkheid, steeds gehad. Kunschak woont vandaag nog zooals voor twintig jaren: voorkamertje, slaapkamer, zitkamer, keuken en leeft van rond S. 300 (nog lang geen f 100) In de maand. Een bijzondere correspondent seint ons d.d. 25 April uit Lourdes: Hedenmiddag te drie uur heeft de Pauselijke legaat, Z. Em. Kard. Pacelll In tegenwoordig heid van een ontzaglijke menigte in de Rosen- kranskerk bet plechtig triduum geopend, waar mede het HelUg Jaar wordt besloten. Zijne Eminentie las In bet Pransch en het Latijn de Pauselijke Bulle voor, waarin de H. Vader den vurigen wensch uitspreekt, dat er vrede, een duurzame vrede op aarde moge komen. Plechtig tridnum te Lzardza gaspsnd Roosevelt’s mllliardenplan. De details van het werkvenrchafflngsprogram. VUegtoigongelak nabij Wiesbaden; Meening van den Japonsehen minister van handel over een driehoefcs-handelsovereenkomst Japan—Ned.-Indië* en Australië. Donderdagavond zijn in de St. Jaeobnskeik te Den Haag de Metten gezongen voor de siete- nut van den overleden Internuntius. te Heemstede wordt heden- Onze Brusselsche correspondent seint ons dxL 25 April: De heer Van Isacker, minister van Economi sche Zaken, verklaarde ons vandaag, dat de ner vositeit van de eerste dagen na de devaluatie, welke zich bij het publiek vooral ultte in een onberedeneerde koopwoede, thans afneemt. Het eerste indexcijfer na de devaluatie zal weldra bekend worden gemaakt en de minister zeide ons, dat dit slechts met acht punten Is gestegen. De handelaren en Industrieelen hebben woord gehouden en werken met de regeering mede op dat de prijsverhooging geleidelijk zal geschieden Minister Van Isacker zeide ons verder, dat de regeering niet voornemens Is vast te stellen om de prijsverhooging te men. HU is tegenstander van dit stelsel economische redenen en omdat het allerlei be drog in de hand werkt De toevloed van vreemde koopers in de Ne derlandsenBelgische en PranschBelgische grensstreken verontrust hem niet voor het oogenblik. Indien de toestand echter ernstiger wordt zullen maatregelen worden getroffen, omdat deze inkoopen door vreemden de prijs stijging aanwakkert. WARSCHAU, 25 April. (Havas.) De arresta ties en de activiteit der Duitsche agitators, die de Westelijke provincies van Polen tot hun ter rein hebben uitverkoren, Insplreeren het regee- ringsorgaan Kurjer Poranny tot de volgende opmerkingen: .Bet Duitsche Rijk heeft moreel niet ont wapend. De Poolsche autoriteiten zijn verplicht het centrum der geheime organisatie, welke tot deze verderfelijks propaganda aanzet, op te sporen. Wjj zijn bereid te gelooven, dat de officleele kringen van het Duitsche Rijk vrede met ons willen, maar wij herinneren aan de woorden van Beek: Onze houding tegenover Duitsch land zal identiek zijn aan de houding van Duitschland tegenover ons."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1