Flora 1935 te Heemstede Architectuurtentoonstelling a It Mgr. L. Schioppat ZWARE MISHANDELING D us BLOEMENPALEIS GELIJK MET HET BOUW- CONGRES ORCHIDEEËN HET VIERDE FLORA- r PALEIS Bij 2 pakjes A7PSROMA pudding GRATIS proefzakje A 7 P AMANDELTJES pudding VRIJDAG 26 APRIL 1935 Treffende plechtigheid Nieuwe oplichterstruc Orchideeën-schoonheid Wat te genieten valt Douglas-volière groeit INBREKER GESNAPT HOUTLOODSEN VERBRAND Felle vlammenzee te Kuyk 253.237 bezoekers ICJ.V.-meisjes in Rome VROUW DOODGEREDEN DOODELIJK ONGEVAL Waarom na? !H1 Audiëntie Van 10-19 „Mei in R-A.L- gebouw 25 H.A tuin thans in vollen bloei. STAKING TE MAASTRICHT Indrukwekkende kerkelijke plechtigheden Vanaf Vrijdag 26 April 12 uur tot en met Zondag 5 Mei Oude, gestolen fiets ingeruild voor een goede Exotische, tropische weelde wordt in het Bloemenpaleis tentoongespreid Vader en zoon tot twee en vijf jaar veroordeeld »e >urd RETRAITE VOOR DIENST- PLICHTIGEN DE COMMUNISTEN IN FORT HONSWIJK Een revolverschot belet hem te vluchten VOORWAARDELIJK GESTRAFT Pauselijke toespraak wordt uitgezonden 'S aw ting age. I f REORGANISATIE BIJ DE SPOORWEGEN IV T PER BLOKBAND-TAXI van A'DAM NAAR TENTOONSTELLING TOT MAXIMUM 5 PERSONEN f 3.- TAXI-CENTRALE, TEL. 54321 Zorgt desgewenscht voor toegangskaarten ).- )E 188 Koninklijk» Maatschappij van Tuin bouw-en Plantkunde; o.m. geheele linkerhall met Ter gelegenheid van het eerste lusiftm van het Ned. Instituut van Architecten te Amster dam georganiseerd In de St. Jacobuskerk te Den Haag zyn Donderdagavond de Metten gezongen Na de „Gaai” en de „Haan” Maan dag de ,Jan van Gent” en de „Kievit” „HAVIK” KOMT „IBIS” TE HULP Uniform» toegangs prijs 60 ets. Spoedig weer uit ons land? Opheffing en bijeenvoeging van inspecties Steeds nog climax Winter overwonnen Teekeningen en uur =5 om Olav foto’s LORA Hoofdingang b. h. Molentje, Heemstede. I in de aan Den Het HJkt welhaast ónmogelijk, dat deze vier de tentoonstelling de derde tjjdelljke tentoon stelling nog in schoonheid zal overtreffen. Wij durven met de hand op het hart het tegendeel beweren. Er ia nog steeds climax in kleur en in vorm; een inderdaad exotische, tropische weelde wordt in het Bloemenpaleis tentoongespreid. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 3S April: *n LM. TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGFABRIEK A. J. POLAK. GRONINGEN De Haagsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den 50-jarigen A. van K. en diens 23-jarigen zoon F. W van K., bei den gedetineerd ter zake dat zij in den avond van Zondag 27 Januari J.l. te Zoeterwoude In hun woning den los-werkman van Polanen uit Leiden zoodanig hebben mishandeld, dat deze aan de gevolgen is overleden. De rechtbank veroordeelde den vader wegens zware mishandeling tot twee jaar gevangenis straf en den zoon wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf. Het beroep op noodweer werd door de recht bank afgewezen. Het O. M. had tegen de verdachten resp. drie en acht jaar gevangenisstraf geëlscht. Nadat Dinsdag de „Haan", de tweede veertien Douglas-machines. In één geweldige de te Het fraaie kerkgebouw van wijlen architect dr. P. J. H. Cuypers leent zich indrukwekkend voor deze droeve plechtigheid. Een grootache zwart-witte rouwversiering was rond het hoog altaar in het priesterkoor aangebracht en de brandende waskaarsen lijnden zich voornaam langs den architectonlschen opbouw. Met Z.H. Exc. Mgr. Micara en Mgr. Arri goni had eea aantal reguliere en seculiere gees telijken rondom de katafalk plaats genomen, terwijl het groote kerkgebouw gevuld was met een aanzienlijke schare geloovlgen, die voor de zielerust van den overledene kwamen bidden. Als vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel is uit Rome aangekomen Mgr A. Janssens, abt der Cteterctenser-orde. liefhebbers vooral onder de dames vindt men duizenden enthousiaste kweeksters van cactus sen en succulenten weten hoe uitgebreid en hoe veelvuldig de soorten zijn, welke men daar in heeft. En we zouden daarom geneigd zijn te ■eggen, wanneer we niet wisten dat ook bU de vertegenwoordigers van het sterke geslacht dui zenden liefhebbers zijn van deze bloemen en plantensoorten, dst deze vierde binnententoon- stelllng. vooral de belangstelling der dames gaande zal maken, en dat een recordaantal da mes juist deze bijzondere expositie met voor liefde zal willen bezoeken. De 70-jarige voetganger V., die Woensdag avond op het Bezuidenhout te Den Haag tegen een taxi is geloopen en ernstig gewond in het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden op genomen, is hedenochtend aan de bekomen ver wondingen overleden. Eenige dagen geleden vervoegde zich een on bekende bij een fietsenhandelaar aan de Ge dempte Gracht te Zaandam, met de mededee- llng, dat hij een ongeluk had gehad, waarbij zijn rijwiel beschadigd was. Hij vroeg nu zijn flets te willen repareeren en hem tijdelijk een ander rijwiel te verhuren. HU zei in Hilversum te wonen en spoedig zUn kar retje weer te zullen komen terughalen. Toen hU 'tHaagsche Gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van J. G. van T„ gewezen directeur van het Centraal bureau voor de af gifte van bewijzen van rij vaardigheid te Den van XI») Aalmoezenier J J. BROUWER, Huijgensstraat 6. ’s-Giavenhage. Tel. 118634; Giro 92320. 1 r In een persconferentie beeft prof. Ir. R C. A. Schoemaker, voorzitter van bet NX VJL mededeellngen gedaan over bet aa. bouwcongres met bouw- en architectuurten toonstelling. dat ter gelegenheid van bet eerste lustrum van het Nederlandsch Insti tuut van Architecten van 10 t/m 19 Mei in net RAI.-gebouw zal worden gehouden. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. mr. H. F. Marchant zal de openingsrede uitspreken. Maar er Is. behalve deze natuurlijke rijkdom der bloeiende tulpenvelden nog een andere schoonheid, die voor de liefhebbers van bloem en plant de moeite van het bezichtigen waard aal zjjn. Wjj doelen hier op de kweekproducten van exotische planten, waarvan de kascultuur en de cultuur in onze binnenkamers sinds enkele jaren zoo enorm is toegenomen. De bloemen- In vervolg op onze mededeellngen van voor veertien dagen, kunnen wij nu mededeelen. dat het aantal bezoekers gestegen is tot 253237. waartegenover in denzelfden termijn van 1926 staat een aantal van 161224. Men is thans op 1935 58% pet. vooruit. Wat toch is het geval? Het hoogtepunt den bloei der bloembollenvelden is de Woel d< tulpenvelden. Dat is Bollenland op zijn fraaist Om twee redenen. Ten eerste, omdat de kleu ren en schakeéringen bij geen enkele bloem een zoo volmaakte variatie te zien geven als bij tulpen het geval is, en ten tweede omdat de tulpencultuur de grootste oppervlakte van de bloembollenvelden beslaat. Geen wonder, dat Flora 1935 deze feiten be vestigt. De aanblik van de bloembollenstreek tijdens den tulpenbloei wordt verstoord door de kunstmatigheid in de ligging der velden, door de bebouwing enz. Het toeval, of de vel den langs de wegen liggen, speelt een te groote rol. Op Flora zijn die bezwaren er niet; integen deel, daar is de klaterende schoonheid der tulpenkleuren gevat in het eenige natuurlijke kader, dat deze schoonheid verlangt: het rus tige gazon en de statige boomgroepen van het natuurpark De tulpenweelde. Weelde van tienduizenden tulpenbloemen. in thans nieuwe en belangwekkende archltec- tuurstroomingen zijn waar te nemen. De dubbele vroege tulpen, waarvan de open staande bloemen een spel van licht en schaduw vertonnen als bij geen enkele andere bloem, zijn op onzen weg door de „bloemenweide” een zee van blijde kleuren. Voort moet men. naar de stoere triumphtul- pen. die op hun forsche stengels fraaie sche- merkleuren dragen in de grootste bloemkelken die men zich kan denken. En Intusschen is het. alsof de darwins vra gen, of zij nog niet zijn opgemerkt, of hun prachtige pasteltinten niet waard zijn om ver geleken, door de oogharen bezien en niet ver geten te worden. Flora biedt een rijkdom en variatie op dit punt als nergens elders ter we- ‘reld is te zien. En nu de reden waarom men op Flora komen moet om van deze tulpenweelde te genieten. Omdat de tentoonstelling de gelegenheid geeft om al die bloemen van dichtbij te be zien. de namen er van te noteeren en de schoonheid er van in bezit te nemen. Dat is de bekoring van een bezoek In de komen de wéken aan de uitgestrekte tulpenbeplan tingen op het Flora-terrein. gevuld door Het was omstreeks zeven uur toen de kist aan den Bezuidenhoutscheweg werd uitgedra gen Z. H. Exc. Mgr. Micara, nuntius te Brussel en Mgr. Arrigoni, auditeur te Brussel. die in den laatsten tijd de loopende zaken te 's Gra- venhage voor den thans overledene beeft be. handeld. volgden in een rouwrijtuig. Ook de schat van bloemen werd naar de St. Jacobuskerk vervoerd. Deze bloemen von den eensdeels een plaats achter in de kerk, rond de pilaren, anderdeels voor het priester koor aan den voet van de lijkbaar, waar ook de krans van H. M. de Koningin werd neer gelegd. De katafalk was in het priesterkoor ge plaatst. Aan bet hoofdeinde stond de witte mijter, aan het voeteneinde de kelk, terwijl de stol* kruiselings over de baar lag. Tegen het voet einde rust een kussen met de ordeteekenen van Mgr. Schioppa. Woensdagmorgen om even voor 12 uur te de 58-jarige vrouw de R.. wonende in de Mo lenstraat te Helmond, bij het oversteken van deze straat door een uit de richting Deurne komenden zwaren vrachtauto beladen met zand aangereden en op slag gedood. Voor aoover thans kan worden nagegaan treft den bestuurder geen schuld. De vrouw keek naar het verkeer komende uit de richting Helmond en lette niet op den auto komende van de andere zijde. Het stoffelijk overschot te naar het gasthui» overgebracht. Zooels bekend, worden de Inspecties Alkmaar en Amersfoort van den dienst van vervoer en exploitatie. Ingaande 1 October as. opge. heven en ingedeeld bij andere inspecties. Het ligt in <fe bedoeling de Inspectie Alkmaar geheel bü de Inspectie Amsterdam te voegen en deze te verminderen met de lijn Den Haag Haarlem, die bü de inspectie Rotterdam sal komen. De Inspectie Utrecht wordt vergroot met de lijnen AmersfoortZwolle. AmersfoortApel doorn en NJjkerkEde en ontheven van de lijn GeldermalsenDen Bosch, die bij de inspectie Breda komt. De inspectie Groningen wordt uitgebreid met de lijnen ZwolleKampen en ZwolleMarien bergGasset ter NJjeveen. De inspectie Henge lo zal worden vergroot met de lijnen Hattem. tnerbroekApeldoornDieren Doesburg, Apel doornDeventer. ApeldoornZutphen en Zwol leZutphen en ontheven van de IJJn Zwolle —MarienbergGasselter Nijeveen. Naar aan het Vaderland wordt meegedeeld, heeft de algemeene ledenvergadering van de Ned. R. K. Bouwvakwerkgevers afd. Maas tricht besloten het voorstel van den rijksba- middelaar te aanvaarden. Zaterdagavond om 19.20 uur zal Radio Vati- cana op golflengte 50 28 M een Nederiandsche vertaling uiteenden van de toespraak, welke Z. H. de Paus dien avond bij de audiëntie van de leden van de K. J. V. aal houden. In de nieuwe kerk aan de Gracht te Spekholzerheide was men bezig met het ophijschen van de nieuwe klok, toen door het breken van den staaldraad het 700 K.G. zware gevaart omlaag stortte. Na den val door twee plafonds werd beneden in den toren de doopvont eveneens totaal verbrijzeld Het programma vermeldt een reeks lezingen op technisch gebied te houden door erkende Europeesche autoriteiten. Zoo spreekt b.v. prof. Ir J. G. Watjes over: _de Invloed der moderne bouwmaterialen en conctructle-methoden op de hedendaagsche archltectuurstroomlngen". Ar chitect Pogany over .moderne Hongaarsche ar chitectuur”; prof. Ir. J. A. Bakker over .Ge wapend beton in hoogbouw”; architect R. Roth schild over: ..de Moderne Architectuur in Italië en Tsjecho-Blowakije"; prof. dr. J. J. van Log- hem over: „Vensterhygléns"; prof. arch. O. Schweizer over: „Bouw van Stadions en zwem inrichtingen”. De vierde Flora wordt geopend door den Burgemeester van Heemstede, jhr. Van Doom, voorzitter van het Eere-Comlté der Flora. Vóór hem zullen ter inleiding spreken de^ voorzitter der afdeeling Haarlem van de Maat schappij de heer Bouwer, en de heer T. J. T. Noyon. vice-voonritter van het Hoofdbestuur der Maatschappij. (De heer jhr. Van Tets, voorzitter, te ongesteld). De snelschrijfmachine de ..Tachotgpe” een uitvinding&an den heet Marius den Outer, waarop snelheden van 300MO lettergrepen per minuut kunnen worden opgenomen Donderdagochtend heeft H. M. de Koningin aan het sterfhuis een krans doen brengen door haar adjudant Kapitein Phaffterwijl H. Ml Woensdag reeds door haar ordonnance-officier Jhr. G. H. A. van Kinschot een bezoek van rouwbeklag ten sterfhuize had doen afleggen. Aan het voeteneinde van de catafalk te de groote krans van H. M. de Koningin gelegd. Haag, die door de Rechtbank aldaar, wegens het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift, is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Het Hof legde thans deze straf geheel voor- waardelijk op met een proeftijd van drie jaar. tijd denkbaar dan een retraite. Niet alleen om den zegen. dien iedereen van een goede retraite ondervindt maar ook omdat r.wn daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrien den voor den kazemetijd. Zulk een retraite speciaal ingericht voor mllltiepllchtigen, zal te Bergen worden gehou den van 35 tot 28 Mei. Men gelieve zich daartoe op te geveir lXj ondgrgeteekende. De kosten bedragWT'/ «50 en kunnen tijdens de ’retraite wcjrden voldaan, of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aan melding ontvangt men een toegangskaart met verdere inlichtingen. BATAVIA, 25 April (Aneta) In verband met de motorstoring van de „Ibis”, welk toestel thans te Moulmeln staat, vertrekt morgenoch tend de „Havik” met personeel en gereedschap pen aan boord daarheen, teneinde den dienst van de „Ibis” over te nerpen, zoodat het per soneel aldaar kan achterblijven. De passagiers van de ,JMb”, die thans te Rangoon vertoeven, zullen worden overgenomen door de „Havik”, teneinde de reis naar Batavia voort te zetten. De „Havik” vliegt morgen tot Alor Star en Za terdag tot de plaats van bestemming. Maandag keert het vliegtoestel naar Java terug, zoodat in totaal de vertraging drie dagen zal beloopen. Te Rangoon te onder den reservevoorraad een motor aanwezig. De ..Havik” wordt gevlogen door den bestuurder Krees, die, na zijn aan komst op Maandag. Woensdag weer naar Hol land zal moeten vertrekken. In de volgende maanden gaan weer vele jonge mannen soldaat worden. Er te geen betere voorbereiding op den militairen dienst eel!) king van de huidige eischen, welke de hy- 'giënist aan het bewonlngsprobleem stelt, waar bij voornamelijk op de beteekenis van doelma tige verlichting verwarming en ventilatie zal worden gewezen. Uiteraard zal door verschillende deskundigen de aandacht worden gevraagd voor den Invloed oer moderne bouwtechniek en der moderne bouwmaterialen op de architectuur in verschil lende cultuurlanden. Lu nauw verband met dit congres zal de bouw- tentoonstelllng staan, omdat de moderne tech niek en de uitkomsten van labors toriumonder- zoekingen haar invloed doen gelden op de tech nische uitrusting en afwerking van het gebouw, zoomede op de toe te passen bouwmaterialen. Naast de moderne bouwmaterialen en verf stoffen e.d., sanitaire inrichtingen, verwar- mlngs- en verlichtingssystemen, sal worden nangetroffen een laboratorium, waarin* het on derzoek van geluiddempende eigenschappen van bouwmaterialen wordt verricht, terwijl tevens aldaar wordt gedemonstreerd, hoe de acoustlek in verschillende ruimten van te voren kan women beoordeeld. Het Verlichtlngsgenootschap zal met modellen doen uitkomen, op welke wijze de meest doelmatige veriichtlng van een ver- l.ek kan worden bepaald en daarbij leder be langstellende in de gelegenheid stellen, zelf een oordeel te vormen over de juiste plaatsing der tarnen en de Juiste verdeellng der lichtpunten. Dat ook de meest geschikte keukeninrichtin- gen als behoorend tot de uitrusting van het moderne woonhuis niet zullen ontbreken, spreekt wel van zelf, doch tevens zullen de „keuken van morgen” en die van „overmorgen” doen uitkomen hoe de electrotechnteche vin dingen deze economie-afdeeling van het woon huis kunnen vervolmaken door een ver door gevoerde automatlseering. De architectuurtentoonstelling zal werken be vatten van bekende architecten uit Hongarije. Tsjecho-Blowakije en Finland, de landen, waar- Het zou den lezer duizelen, moesten we hem alle bijzonderheden en namen noemen, waarop .de heer P. v. d. Hart, voorzitter der Haarlem- ‘sche afdeeling van de Kon. Mij. voor Tuin-L^*’’” TT*- bouw en Plantkunde, ons bij onzen peraomme- dat de rijwielhandelaar geenszins bezwaar gang vergastte. Het zou ook tevens vrij nutte loos zijn, wijl de lezer de besproken planten niet in al haar grilllgen vorm en kleur voor oogen heeft. Men moet ze daarom gaan zien Er zijn in Nederland tal van gespecialiseerde kweekers, die het in de cultuur van deze exoti sche bloemen en planten zeer ver hebben ge bracht. En het eigenaardige van deze tentoon stelling is wel, dat van de 48 Inzendingen bijna geen enkele herhaling te van een andere, doch dat ze alle onderling verschillen, al zijn ze alle stuk voor stuk zeer waardevol. Wij behoeven dit slechts te illustreeren met dit eene kleine feit, dat er orchideeënsoorten bij zijn, van een waar de van drie vierhonderd gulden per plant. De opening van het Flora-paleis zal zijn he denmorgen te 11 uur. Van 's middags 13 uur af zal het geopend zijn voor bet publiek. maakte, meende de man nog wel verder te mo gen gaan en den rijwielhandelaar nog een paar kwartjes te leen te vragen. Ook hierin stemde de rijwielhandelaar toe. Toen de flets niet terugkwam en intusschen bij informatie te Hilversum bleek, dat er nie mand van den opgegeven naam bekend was, moest de rijwielhandelaar wel tot de conclusie komen, dat htj bedrogen was. Bij onderzoek door de politie kwam tevens aan het licht, dat het gerepareerde rijwiel te Koog a. d. Zaan was gestolen en daarna vernield om een beter rij wiel te krijgen en den diefstal te bemantelen. Woensdagnacht ontwaakte de landbouwer G., wonende aan den Bpieringweg in Haarlem mermeer, door het openschuiven van een raam zijner woning. Uit zijn slaapkamerraam zag G. een man. die door het keukenraam zijn woning trachtte bin. nen te dringen. HU nam zlln revolver en schoot uit het raam op den inbreker, die na het schot hinkende het erf verliet. Eenige oogenbllkken daarna werd hulpgeroep vernomen en nadat G. In die richting was gaan kijken bemerkte hij, dat een man op den grasberm van den weg zat, die niet verder kon loopen, terwijl het bloed uit zijn kous droop. G. heeft de politie te Hoofddorp gewaarschuwd, die spoedig ter plaat se verscheen met dr. B., die den man onderzocht en constateerde, dat hij een schotwond in zijn rechteronderbeen had. terwijl een platte looden revolverkogel in de wond zat en zijn been bo vendien gebroken was. Na verbonden te zijn werd de man. de 43- jartge uk. Rotterdam, per auto overgebracht naar Hoofddorp, vanwaar hit vervolgens per ziekenauto naar een ziekenhuis te Haarlem werd overgebracht. Hedenochtend hebben de leden van de K. J. V. hun Romeinsch verblijf ingezet met een H. Mis in den St. Pieter, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Met wapperende vaandels trokken de jeugd groepen over het groote St. Pietersplein en zongen op de trappen voor de basiliek eenige van hun liederen voor zij binnengingen De H. Mis werd opgedragen in de abels van de basiliek, waar de leden van de K. X V. had den plaats genomen op de tribunes en de vaan dels aan weerszijden van het altaar opgeeteld waren. In het priesterkoor knielden Mgr. J. Smit en Mgr. B. Eras. De leden der K. J. V. begeleidden de liturgie met het gezang van „Credo”. „Sanctus” en .Agnus Dei” om met een Marialied te eindigen. Het fijn geschoolde gezang werd geleid door rector Knegtel. Na de H. Mis bezichtigden de verschillende groepen den St. Pieter. In den namiddag werd per autocars een be zoek aan verschillende deden van de stad ge bracht. waarna om zes uur een Lof werd gehou den in de St. Ignatiuskerk, die fraai versierd was. Hier hield prof. Tromp 8. J.. professor aan de Gregoriaansche Unlversitelt. een predicatie over de drie heiligen in wier midden men zich bevond: de H. H. Aloysius, Joannes Berchmans en Bellarmlnus, waarvan hij hun voorbeeld in de deugdbeoefening in het licht stelde en de betrekkingen van den H. Joannes Berchmans en den H. Bellarmlnus tot Nederland wist in te vlechten. Na de preek betrad Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen, vooraf gegaan door een rij van Nederland- sche geestelijken en vergezeld van Mgr. J. Olav Smit en van Mgr. B. Eras, het altaar, terwijl rector De Lou op het nieuwe orgel gewijde mu ziek speelde. Gedurende het Lof zongen de meisjes Latjjn- sche en Nederlandsche hymnen. Zoowel de H. Mis als het Lof waren stich tend en Indrukwekkend en hebben op de vele Romeinsche belangstellenden diepen Indruk ge maakt. Het Congres te bedoeld als leergang ter ver- luimlng van het inzicht betreffende de toe- psu singsmogelljkheden van verschillende bouw materialen op grond van hunne technische en phyuteche eigenschappen, zoomede ter verdul- De bloemententoonstelling Flora, in het Wandelboech Groenendaal te Heemstede, geeft aan de bezoekers de voorloopig niet meer terugkeerende kans op een voorsprong op duizenden andere bloemenliefhebbers. Wie zich die kans niet wil laten ontglip pen, zal in de komende 14 dagen een rus tig bezoek aan het uiigestrekte terrein moeten brengen. Waar in 1925 de grootste helft der bezoekers gedurende de laatste twee binnententoonstej- lingen kwam, twijfelen w{j niet of ook in 1935 zal dit het geval zijn. Thans begint het bezoek dagelijks toe te nemen (ook in de paar dagen, dat het gebouw gesloten is). Een leder komt om te genieten van de terreinen, welke met het ontluikende voorjaarsgroen langzamerhand tot hun volle pracht komen. Hoe meer de Meimaand nadert, hoe mooier de tentoonstel ling wordt. Tulpen tijd I.De winter is volkomen over wonnen, de lente is met alleen aangekondlgd, maar gekomen; er is geen aarzeling meer in de natuur, de gloeiende tinten der tulpen beel den de volkomenheid der natuur ten volle uit. Daarom allereerst is de tulpenbloei het hoogte punt van Flora. En daarom ontbreke er nie mand. die de kans wil hebbën de meest vol maakte der voorjaarsbloemen in volle pracht van nabij te zien! Maar er is een tweede reden voor een op wekking om n u Flora te bezoeken. En 'wel deze. Tulpen zijn niet .zoomaar” tulpen. Er te geen plant, die als bron van verscheidenheid in kleur, in vorm en in houding, zooveel stuwen de scheppingskracht blijkt te nezltten als de tulp. Als een schijnbaar oneindig aantal kinderen van één vader en toch alle verschillend in uiterlijke gedragingen, komen de variëteiten zich melden. En d&t Is het interessante en betoo- verende, dat de tulpenschat blijkt te omvatten de niet vermoede, de meest verbijsterende va riatie die zich laat denken. Als men onze enkele vroege tulpen met haar blanke geel, rose en rood gerande, veelal gril lig geplooide bloem bis oen gezien heeft, heeft men nog niet aanschouwd de Mendeltulpen. die ongeveer gelijktijdig bloeien op hun rahke sten gels In nooit vermoede -kleuren van alle tinten race tot alle nuances van rood. vijftigtal van op den voorgrond tredende Engelsche architecten, de bijzondere belangstelling weten te trekken door voordracht, teekentechnlek en uitvoering. Men zal om. de aquarelleertechniek van Hep- worth. Walcot, Farey en Harvey kunnen bewon deren. De collectie foto’s van werken der N.I.V.A.- leden zal een Indruk geven van het gebied, waarop zij in de laatste jaren werkzaam zijn geweest. Het congres en de tentoonstellingen staan in nauw onderling verband en zij zullen den tech nicus in de gelegenheid stellen zich op technisch gebied volkomen op de hoogte van zijn tijd te brengen, zijn kennis te verrijken, zijn inzicht te verdiepen, zijn blik te verruimen en zijn tech nische bewegingsvrijheid te vergrooten. De belangstellende leek zal het oorzakeltjk verband gaan begrijpen tusschen de moderne architectuur eenerzijds en de hedendaagsche bouwtechniek, het bouwplan en de technische en hygiënische uitrusting van het bouwwerk an derzijds. Daarnaast zullen ongetwijfeld een geaquarelleerde perspectlefteekenlngen bouwwerken, ontworpen door verschillende der bestemd voor dB K. L. M op Waalhaven was aangekomen, zijn heden te Cherbourg weer twee toestellen ont scheept. de „Jan van Gent” en de „Kievit". Maandag vliegen deze machines door naar Nederland. De vijf Dultsche communisten, die Dinsdag uit het Huis van Bewaring te Amsterdam naar het fort Honswijk werden overgebracht, zullen, naar de „Telegraaf” meldt. hier zeer waar schijnlijk maar kort blijven. Zij hebben mede gedeeld het werkkamp in deze afgelegen streek „unhelmllch” te vinden, zoodat zij liever uit ons land zullen verdwijnen. Er Is zelfs sprake van dat zU dezer dagen reeds op vrije voeten zullen worden gesteld. Nadat gisteren te zes uur igkkamer der Intemuntiatuur den Bezuidenhoutscheweg te Haag de eikenhouten kist geaioten was, is het stoffelijk overschot van den Internuntius in allen eenvoud overgebracht naar de Parkstraat, waar in de St. Jacobuskerk te acht de Metten werden gezongen, waarbij Deken J. M. v. d. Tuyn als agens fungeerde. S Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem sal de volgende week Donderdag geen audiëntie ver- leenen. Het is geheel Ingenomen door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke haar groote voorjaarskeuring houdt. De groote attractie zal zijn de linkervleugel gevuld met orchideeën, welke geplant staan tusschen tropische palmen, beekjes en rotspartijen; wij mogen wel zeggen, de grootste orchideeën tentoonstelling ooit in dezen stijl in Holland gehouden. De verdere inzendingen bestaan uit cacteeën. zeldzame palmen, varen-collecties, Freesia’s, Darwintulpen, Begonia’s, Hortensia’s, Boskoopsch goed, e. d. Voor de liefhebbers mis schien wel de meest gevarieerde en Interes santste tentoonstelling. Donderdagnacht werd brand ontdekt In houtsloodsen van de firma B. Werten Kuyk (NBr.). In de loodsen lagen groote voor, naden hout opgesiagen en bet vuur vond* hierin gretig voedsel. De brandweer, die met eau motorspult spoedig ter plaatse was. gaf met twee stralen water en wist de belendende meu belfabrieken voor het vuur te vrijwaren, korten tijd waren de loodden vuurzee. Deze loodsen brandden totaal uit. De brand, welke een fantastisch schouwspel opleverde, werd door een groot aantal menechen gade geslagen. De schade, welke aanzienlijk te wordt door verzekering gedekt. Deken J. M. v. d. Tuyn werd geassisteerd door pastoor F. M. A. Lucaaaen en pastoor J. A. Annegam. terwijl als cantoree fun geerden de kapelaans J. Duyves en J. Groen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5