Gemeenteraad Alkmaar van G N I k' GEMEENTEBEGROOTING - VASTGESTELD m 1 ZATERDAG 27 APRIL 1935 #1 De dame aan 't woord Een, die heengaat r De hekkensluiter Wethouder Klaver aan ’t woord Waterschap „De Schermeer” AVONDVERGADERINGEN f 8 '1 De nieuwe weth. van finan ciën antwoordt Een zwak verweer van den heer Bakker w. iT IE. De financiede specialist aan het woord De heer Keysper over Centraal Ziekenhuis Replieken Begroetingen voor 1935 van instellingen van weldadig heid r Een sndprater Het College aan het voord -De heer Bulens vraagt daad- werkelyke belangstelling voor de jeugdige werkloozen Vier namens het Regeeringsblok Het radiobedryf Begroetingen 1935 voor Cen traal Ziekenhuis, Burgerwees huis en Gemeentelijke instel ling voor maatsch. hulpbetoon Eerst de oppositie De burgemeester besluit het antwoord van B. en W. -■ (Vervolg zitting Vrijdagmiddag). •t lü i t voor 1935 verkooo van minderwaardige kaas 1 k verschil- te. i soepeler het minder Gcmeca toch hij mag wil ca ik mag niet! radiobedrijf vond de heer Hoytlnk ’n nietigheid jehet gaat ook maar over 3% ton. wellicht krjjgt de heer Hoytlnk er nog wel eens voor het radiobedrijf Reinigingsdienst. Weth. BONSEMA DE EN i i EN GE commissie van onderzoek naar den verpleegprIjs dezen moet koenen. Spr. betoogt voorts, dat de weeskinderen nergens beter gehuisvest kunnen worden dan in X Burger Weeshuis, waar zij het gemis van een ouderhuis het minst voelen. Mevr. JORRITSMA—SJOERS bespreekt den woningtoestand in de gemeente en wijst er met den meesten nadruk op, dat er verbetering In de aanleg In de nieuwe wonlngkwarlie- langs den Bergerweg; de aanleg in het Lyceumk wartier; de aanleg in de Uitenboschstraat de aanleg In het Zeglis met de Ruytcr- en Trompstraat, waarop bü den opzet en, (S- en, >er 59. m. van het kaasmarktpersoneel by de begroeting '36 bezTn worden; spr. hoopt, dat men met deze toezegging ge noegen neemt. Het De heer VAN DER VALL stelt voor dat na mens elke fractie één of twee personen spre ken zal. Hiertoe wordt besloten; echter vraagt de heer VENNEKER eerst vfjf minuten schorsing, ten einde met z'n fractie overleg te plegen. Nadat eenlgen tüd geschorst was, heropent de Voorzitter. Weth. KLAVER zegt toe dat B. en w motie tot reorganisatie van Oetn. TT— studie zal nemen. De Steynstraat-motie van den heer Sletsma De VOORZll’i kat schorst even de vergade ring. Om 5 voor half een wordt heropend en komt Voorts vraagt spr. ot X mogelük is de abon nementsprijs voor de radio-distrlbutle te ver lagen. raming van de schoolgelden meent spr aan den velllgen kant te zün, gezien de ramingen en opbrengsten In vorige jaren. Of 1034 *n overschot heeft kan nog niet gezegd worden; er wordt aan gerekend. Het subsidie van de Ver. v. Ned. Gemeenten is reglementair vastgesteld en over 34 is 10 gerest! tlueerd. Tegen de voor gestelde commissie ad hoe heeft spr. bezwaar, op dezelfde gronden als door spr.’s fractiegenooten aangevoerd. Met een eventueel te verminderen subsidie aan den autobusdienst zal bü de Begrootlng 36 rekening gehouden moeten worden Over de uitsluiting van de oppositie tüdens de elftal-periode wil spr. wel een mea culpa stamelen; daar krügt men spr. niet meer toe. 1 Wat de personeelsformatie bü M. H. en 8. Z. aan zün een meer steu- De heer GEELS wil uiting geven verlangen, dat uit den nieuwen raad democratische op de raadsmeerderheid nend college zal worden gevormd. Spr. meent, dat de wonlngbouwvereenlgingen aan hun expansiezucht paal en perk dienen te stellen. Voorts vraagt spr. verlaging van lasten voor de café- en restauranthouders. spüt van. dat hü niet gestemd heeft. Als de heer Langeveld voor schoolzwemmen is, zal hü aan moeten geven, waar X uit be taald moet worden. Tegen t - aan vreemdelingen zal gewaakt worden. Daar er geen verplichting bestaat bü de gasfabriek cokes te koopen, voelt spr er niet voor den handel in te schakelen. In antwoord op het betoog van den heer Keysper over het toezicht op de opname der patiënten, zegt spr. dat al staat X niet precies zoo in de instructie er ook toezicht is op de opname in X Oentraal Ziekenhuis en er is contrdle. dat de patiënten niet langer dan noodig In X ziekenhuis blüven. Alleen bü gevallen, waar duideüjk is, dat wordt gevraagd naar welk ziekenhuis het slachtoffer van n ongeval wil. Bü gewone lichte verwondingen, waarbü alleen het leggen van n verband noodig is, wordt t natuurlijk niet gevraagd. De heer WOLDENDORP dringt er op aan de bussenstandplaats te oentraliseeren aan den NO.-kant van het station; dit 1* wenschelük voor de passagiers en voor de Spoorstraat-win keliers. Ih antwoord op den heer Grondsma zegt spr. dat vanwege X Witte Kruis 5000 bezoeken voor wükverpleging en 2000 bezoeken voor kraamver- pleglng zün afgelegd, hetgeen zeker ziekenhuis kosten heeft voorkomen. Als X W.G.-Kr.-subsl- die zou verdwünen. kon Huisverzorging ook wel eens X loodje leggen. Spr. meent, dat voortgang gemaakt moet worden met opruiming van krotwoningen aan Liefddaan e. o., Kweerenpad, Achterfnldsen. Groot Nieuwland enz. en vraagt een positief antwoord over den stand van zaken met de aan vraag van „Goed Wonen Spr. Is geen tegenstander van de Handels school doch de kosten van het onderwüs van 300 per leerling en van onderhoud van 70 per leerling zün exorbitant hoog; er zal zeker naar vermindering gezocht moeten worden. Voorts vraagt spr. B. en W. nog eens krach tige pogingen te doen om Rüksbüdragen te ver krijgen voor uitvoering van büzondere werken als b.v. het tunnelplan. Spr. ondersteunt voorts het betoog van den heer Bulens t.a.v. de jeug dige werklooeen. De bezuinigingen, die de oppositie aangeeft, zetten geen zoden aan den dük; daartegen over geeft zü verschillende wenschen te ken nen, die geld kosten. En als het college daar op bezuinigingen wil, komt de oppositie In verzet. Die 10000 extra uit X O. E. B. kun nen gemakkelük gevonden worden door den post stroominkoop met 5000 te verlagen hetgeea de kolenclausule toelaat en dien van stroom- verkoop met 5000 te verboogen; het ver bruik neemt toe. Een commlsaievergadenng leek spr. overbodig. Ten stelligste neemt spr. stelling tegen de gewekte veronderstelling, dat men uit de be drijven neemt ten koste van die bedrüven. In de laatste tijden is bü laagconjunctuur meer afgeschreven dan door vorige colleges bü hoogconjunctuur. Over de Jaren 30 tot en met '33 werd behalve de gewone afschrij ving extra nog 175.000 afgeschreven. Thans is X G. E. B.. ’n bedrijf van 1 mlllioen, ge heel afgeschreven, dank zü de extra-afschrü- vingen door dit college. De salarissen zullen per dag en per klas. Naar spr. s meening njpeten de klassen de verpleegkosten betalen en moeten er maatregelen genomen worden, dat niet-armlastige patiënten den kostprijs van de verpleging betalen. B. en W stellen den Raad voor: a. goed te keuren de begrootlng van: 1. de Alkmaarsche Vereenlging tot bestrijding der tuberculose, in ontvang en uitgaaf op 13.800— 2. het Comité Alkmaar der R. K. Vereenlging „Herwonnen Levenskracht” In onX'ang en uit gaaf op 1895.—; 3. de Vereenlging ..Kinderkleeding” In ont vang en uitgaaf op 1375. 4. de Vereenlging voor Gezinsverpleging in ontvang en uitgaaf op 11755.—; b. aan genoemde vereenigingrn voor het jaar 1935 een subsidie uit de gemeentekas toe te ken nen van respectievelijk ten hoogste ƒ6400— voor uitzending van patiënten eh 800voor algem onkosten, 320 ƒ1125 en ƒ4500.—. Conform besloten. Russische kunstavond te Amsterdam; de schittering van het Bojarencostuum. (Mevr, dr S- Faber en mevr. A. M. Keugler) Wethouder KLAVER bespreekt allereerst de uitlating in het verslag, dat de gemeente geen moeite heeft de uitgaven voor straten en plei nen te financieren. Het college wil zoo lang mogelük deze bedragen uit den gewonen dienst betalen en niet uit den kapitaalsdienst. Uitvoerig behandelt spr. de klachten over de vochtigheid in de Steynstraat. Hü ontkent, dat dit veroorzaakt wordt door wegneming van een riool. Het is absoluut niet juist, dat er geen werk verschaffing meer is, doordat er door dit col lege met geld is gesmeten. Spr. komt dan tot de woningpolitiek. Het, aantal noodwoningen te zeer gering, maar men heeft er een paar noodig voor uitzetingen e. d. Waar overigens honderden woningen onbe woond staan, rüst de vraag, of de particuliere woningbouw niet eens geremd moet worden. Wat de woningbouwvereenlglngen betreft, kan ieder oogebllk van Ged. Staten de beslissing afkomen t. a. v. het raadsbesluit Inzake „Goed Wonen". Wat de opruiming van krotwoningen betreft, het te moellük daarmee door te gaan, omdat de eigenaars, als ze In beroep komen, steeds in X gelük worden gesteld. Reorganisatie van Gemeentewerken kan voor alsnog niet ter hand genomen worden, wegens den staf van vast personeel; zoo gauw mogelük zal X echter onder de oogen worden gezien. Gistermiddag vergaderden de Hoofdingelanden van het Waterschap „De Schermeer” ten stad hui» te Alkmaar. Nadat de voorzitter. Dükgraaf Kramer Glünls, de vergadering had geopend, was aan de orde een voorstel, tot het aangaan van een rekenlng-courant-overeenkomst. tot een maxl- mum-bedrag van 50.000. Dit werd goedgevon den. Voorgesteld werd voorts, aan de provincie Noord-Holland eenige perceelen grond over to dragen, alsmede de kunstwerken, welke daarin of daarop aanwezig zün. De bedoelde gronden zün o.a. gelegen aan de Noordervaart, nabü den Ontval en aan den Weet- en Zuiddük. De talrüke overname-bepallngen vermelden, dat de polder zich verplicht, voor de verschillende In de verkochte gedeelten aanwezige stegen. een jaar- lüksche onderhoudsbijdrage te betalen. Het totale ovemame-bedrag was 614. De heer De Jong kan zich er niet goed mee vereenlgen, dat voor verschillende wegen door den Pokjer een büdrage in het onderhoud moest worden betaald. Het zou wel wenschelük zün. indien in de toekomst door het Dagelüksch be- - stuur wat voorzichtiger in deze werd te werk gegaan. De voorzitter antwoordde, dat het wel bü deze wegen zou blüven; meerdere wegen zullen door de Provincie waarschünlük niet worden aange legd. Bovendien was deze regeling, in verband met de omstandigheden, zéér billijk. Na eenige verdere discussies werd het voorstel zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Tot opzichter in vasten dienst werd, met in gang van 1 Mei, de heer Krünse Loeker, thans tüdelük opzichter, benoemd. De rekeningen over 1934 van de Schermeer en de polder „De Matten” werden, nadat de commissie van onderzoek een gunstig rapport had uitgebracht, onveranderd vastgesteld. De begrootlng voor 1935 van de polder „de Matten" werd vastgesteld op 373.42 aan ont vangsten en uitgaven. De begrootlng van de „Schermeer" werd vastgesteld op een bedrag van 187.144.77 aan inkomsten erf uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van 1767.12. De omslag werd vastgesteld op 21 per HJL Hierna rondvraag en sluiting De heer KEYSPER vervolgt zün betoog over de exploitatie van het Centraal Zlekenhius. Spr. te van meening, dat de opgave van de ontvangen verpleeggelden onmogclük waar kan zün; ze klopt niet met de cüfeis van het aantal verpleegdagen, hetgeen spr. met uit voerige becüterlngen aangeeft, ’n Verhooging van 5100 verpleegdagen moet meer dan 1800— aan meerdere verpleeggelden meebren gen. Het komt spr. voor, dat het bedrag, dat meer ontvangen had moeten worden, tusschen de 15.000 en 22.000 moet liggen. Spr. meent met z’n fractie, dat we het ziekenhuis niet langer als ’n heilig huisje moeten gaan be schouwen. Spr. betwüfelt sterk, of zelfs de le klas wel uitkan. Formeel mag er bezuinigd zün, maar materieel is dat niet het geval. De bezuiniging vergeleken bü 30 is 9000, maar dat bedrag had alleen al gevonden kun nen worden door de daling van den prüs der levensmlddelsp met 25 Spr. becijfert, dat de 48000 verpleegdagen 227000 aan verpleeg kosten beteekenen; of 4.73 per verpleegdag. hetgeen beteekent, dat uit de gemeentekas ongeveer 1.70 per verpleegdag wordt bü be taald; dat voor armlastigen betaald wordt, daar wil spr. zeker geen bezwaar tegen maken maar dit gaat niet ten aanzien van klasse- patlënten. Namens spr.’s fractie vraagt spr. een De heer VAN SLINGERLAND is ook dank baar voor den lof hem toegezwaaid, dien hü gaarne met het college wil deelen. Spr. onder- achrüft de woorden door den heer Vogelaar aangehaald: geef mü goede financiën en ik zal goede politiek geven. Aan den heer Oovers, die het college verweet, dat het de kas leeg maakte, vraagt spr., welke gemeente In dezen tüd in X geld zwemt. Spr. vindt het onjuist, dat men zün voor ganger in X geding brengt; als er fouten zün gemaakt, dan was niet hü alleen het, maar net heele college. Spr. vindt het onjuist, dat Iemand, die om zuiver persoonlüke redenen heengaat als wet houder, twee jaar wachtgeld krügt, daarom te spr. voornemens de verordening te wüzigen. Spr. protesteert tegen de insinuatie van n ze ker blaadje, dat de begrootlng met opeet te in gehouden om de moeilükheden te verschuiven; dat is geen critiek meer. Overschotten gebruiken voor afschrüving van den kapltaaldlenst is ’n voor dezen tüd niet te verwezenlijken ideaal, evenals andere wenschen van den heer Vogelaar; ook vroeger werd X niet gedaan. Het college te er ten volle van overtuigd, dat geen riskante daden moeten wor den gesteld. Met de aan I> heer BULENS zal zich tot onderdeelen bepalen; hü betwüfelt of verlaging van subsidies wel doel treft; er kon wel eens schade aan de volksgezondheid en meerdere last voor de ge meente het gevolg van zün. heerscht op X gebied van de volksgezond heid nog eenige chaos; de verschillende veree- higingen werkén naast, soms tegen elkaar. Is de directeur van den Volksgezondheidsdienst al Bemerkt in de richting van meer centralisatie? Spr. vraagt ook meer contact tusschen de H. B. o. en den G. G. D. en naar de plan- °en van bet college to.v. de plannen voor de hulp aan jeugdige werkloozen. Arbeid voor deze menschen te belangrüker dan het Meden van spel en ontspanning. Uitvoerig weidde spr. uit over de groote be- téekenls van dit ernstige vraagstuk. Alkmaar t«lt ’n 200 jeugdige werkloozen en spr. vraagt, wat of B. en W. van plan zün in dezen te doen. Meer medewerking van sommige directeuren van gemeentebedrijven ware gewenscht. Voor de medewerking van den directeur van Plant poenen heeft spr. niets dan lof; maar vergaand vindt spr. als gemeentewterken voor enkele plan ken 730 durft te vragen. Spr. vraagt B. en W. een onderzoek in te stellen naar de te weinig betaalde ultkeering aan jeugdige werkloozen. Om te voorkomen, dat de jeugdige werkloo- «en de bult worden van extremisme van links •n rechts, moeten ze opgeheven worden, door ve arbeid te verschaffen. Spr. vraagt dit met Aandrang. men over de llchtbedrüven en het Radiobedrüf was ongemotiveerd. Die opmerkingen van den heer Covers lüken op de opmerkingen van ’n zeker blad. N.a.v. de stemming door die schrüverü In de stad gewekt, wil spr. wel X een en ander op merken. Spr. had direct gezegd, dat de 26.000 wegens verlaging van gastarieven in de begrootlng ge vonden moeten worden. Voorts heeft dat blaadje het over ’n verlies bü X grondbedrijf van 32 ton, in plaats van 32 mille; zulke schrijverij kan men niet au serieux nemen. Ingaande op de opmerkingen t.av. X vast recht, deelt spr. mede, dat de tüd er nog niet te om de resultaten van X vastrecht te bespre ken; spr. doet echter In dezen z’n woord ge stand. ZJ. te echter de Interpellatie over X vast recht zeer ten onrechte gehouden. Komende tot de vraag over de ontüdige hulp van doktoren bü ongevallen, zegt spr., dat in derdaad maar in 15 van de 279 ongevallen op name van de slachtoffer» in X ziekenhuis nood- zakelük is. Ter inzage-legging van de lü»t van ongevallen vindt spr. niet noodig; het lükt wel of men de cüfers niet vertrouwt. Onvoorziene omstandigheden uitgesloten zul len de 71.000 ultkeering uit X gasbedrijf voldoen de zün. Als men spr. kwalük neemt, dat hü uit de winst van X slachthuis nog 10.000 en uit X O. E. B. nog extra 10.000 vindt, da.i moet men aangeven, waar het dan w*el vandaan gehaald moet worden. De beer v. d. VALL beschouwt de speech van den heer Keysper tegenover iemand, die hier niet was. als een vergissing; hü betreurt de wüze waarop dit is gebeurd. Spr. stelt namens z’n fractie voor een com missie van 4 personen uit den Raad te benoe men, die een onderzoek zal doen naar de werk- wüze van M.H. en daarover rapport aan den Raad uit te brengen. Voorts stelt hü namens zün fractie voor de functie van adjunct-archi varis op te heffen. De heer KEIJSPER zal In het vervolg geen afwezige personen meer in X geding brengen, doch hü hoopt daar dan elders gelegenheid voor te krijgen. Spr. releveert voorts de weinige medewerking van den directeur van het Centraal ziekenhuis om te komen In overleg met het St. El. Zie kenhuis tot lagere kosten voor laboratorium onderzoek. waar het verplegingsfonds om ge vraagd had. Wat de deloyale concurrentie betreft merkt spr. op. dat X St. Ells.zlekenhute aan zieken kazen et H. Hugowaard. Helloó en Tuitjenhorn voor ’n half jaar 10 pCt. reductie te verleend wegens den berooiden toestand van die kassen, totaal voor een bedrag van f 35. Spr. vraagt den voorzitter bü het regenten college wat dieper In te gaan op de kwesties, door spr.’s fractie naar voren gebracht; in af wachting daarvan wil spr fractie bü voorbaat voor de begrootlng stemmen. De heer BAKKER geeft In overweging het denkbeeld om de Handelsschool met het gym- ansium te verbinden en stelt voor de subsi dies voor verschillende cultureele Instellingen tot 75 pCt. van X vorig Jaar te handhaven. De heer GEELS stelt mede namens de hee- ren Keesom en den V.B. voor ’n motie waarin voor 1936 belastingverlaging voor café- en res tauranthouders wordt gevraagd en afschaffing van de biljart belasting De heer VENNEKER. vraagt een redactie van de motie inzake reorganisatie van Gem. werken, voordat hü die zal steunen. T. a. v. de andere moties en voorstellen re fereert spr. zich aan het standpunt van college. De heer TAN DRUNEN komt het laatst aan X woord; hü meent, dat het college in X be lang van de gemeente gewerkt heeft en spr. zal in September meer aan soo’n college z’n medewerking verleenen. De oppositie heeft bü voortduring getracht de plannen van B. en W vooral ta.v. de werk- loozen, tegen te werken. We gaan weer terug naar den tüd van 1899 toen een naamgenoot van den voorzitter, n.L J. L van Kinschot, lid van de Alkmaarsche vroedschap uitmaakte en men 700 moest neer tellen om lid van die vroedschap te worden. De heer Langeveld Immers vindt alleen den V3. de fractie, die het peil van den raad kan hoog houden. Spr.’s fractie is altüd voor samenwerking met alle groepen geweest en X te niet de schuld van zün fractie, dat de oppositie niet in X college vertegenwoordigd is. We moeten de verkiezin gen afwachten, alvorens over de samenstelling van X nieuwe college te beslissen. De V.V.V. beperkt zich tot het organlseeren van motorraces, die sommige bestuursleden 'n aardig winstje afwerpen; tot.het aanstellen van 'n jongeman, die den vreemdelingen vertelt, dat ze den toren kunnen beklimmen en tot het uitgeven van wat geschriften. Daar moet wat meer aan gedaan worden. De menschen moeten rdbdgeleid worden; ze moeten Alkmaar meer rfen; dan komen ze nog eens terug. Event ueele annexatie moet zich niet beperken tot het Ooievaarsnest; dat zou gaan kosten. Dan beter geen annexatie. Spr. beveelt bü B en W. conversie van 'n geldleening aan, die tot renteverlaging van een voor wPningbouw bestemde leening kan leiden en tot huurverlaglng. Ook vraagt spr. vermin dering van het aantal verlofzaken. Tegenover de opmerking van den heer Hoy tlnk over partübenoemlngen bü M. H. wüst spr. op bet ontslag van twee ambtenaren (soc.- democraten) bü het bureau v. Boe Zaken. JJe geest bü dit bureau te allertreurigst en dient verbeterd te worden. Er is te weinig personeel bü M. H. Bü ge meentewerken te niet teveel personeel, zooals sommigen willen doen voorkomen. Er is nog geen antwoord van B. en W. op de vraag, uit welken post het motorrüwiel voor de politie wordt betaald; spr. waarschuwt tegen onnoodlge uigaven bü de politie en vraagt meer dere leveranciers voor levering van rijwielen in aanmerking te laten komen. Met de verlaging van presentiegelden is de gemeente niet gered. De geheele raad zal z'n handen ineen moeten slaan om werkverruiming te krijgen en meer arbeiders aan X werk te helpen. De vergadering wordt hierop tot 7 uur ge schorst. Spr. wil thans nog iets zeggen over X radio bedrüf. Daar er hierover geen opmerkingen gemaakt zün. is men er misschien niet nieuwsgierig naar. Indertüd waren er zooveel bezwaren en was er zooveel critiek, dat spr. behoefte gevoelt er lets over te zeggen. De kosten van oprichting waren geraamd op 225.000; de ultkeering aan de dtetribuan- ten f 52.500. Uitgegeven is aan bouwkosten 176.963.96, zoodat de bouwkosten onder de raming gebleven zün tot een bedrag van 48.036.04. Bü deze bouwkosten zün Inbegrepen: 1 ren 2 3 4 straat niet was of kon worden gerekend, daar deze woonwüken toen nog niet bestonden. Van de f 229.463 96 is met inbegrip van 1934, in 2 jaar en 3 maanden reeds afgeschreven f 115.761.47, dat is meer dan de helft. Er staat nu nog als schuld büna 114.000.—. In 1937 te met handhaving der bestaande abonnementsgelden het bedrijf totaal afge schreven. Spr. had die uitkomsten voorspeld, al vreesde de heer Hoytlnk een fiasco. B. en W hebben al gepoogd voor de werk loozen de abonnementen te verlagen, maar de minister keurde het niet goed, omdat hü het als 'n toeslag op de ultkeering beschouwde. Het liefst wil spr. wachten tot het bedrüf te afgeschreven, maar als de nood dringt, kan in ’36 verlaging onder oogen worden gezien. Ten slotte verklaart spr nog. dat de moge- lükheid er te. dat de llchtbedrüven over 34 ‘n overschot zullen brengen. Spr. hetgeen -- heeft en geeft hem de verzekering, dat als er op onderwüs bezuinigd moet worden, hü het schoolbestuur aan z’n zijde zal vinden. Spr. verklaart zich voorts voor de baat- en assurantlebelasting en vraagt B. en W. eens in andere gemeenten naar de werking dier belasting te informeeren. Spr. waarschuwt nog tegen optimistische ramingen van personeel, gemeentefonds- en schoolbelastlng. betreft, daar moet momenteel veel overgewerkt worden; de administratie wordt vereenvoudigd en het voorbereidend werk van de vergaderin gen wordt minder omslachtig; op den duur zal met dit personeel wel volstaan kunnen worden. Het bewaarschoolonderwüs zal X laatste zün, waar spr. aan zal denken; spr. te er bang voor, dat het in 36 ’n veer zal moeten laten. Een on derzoek naar de werking der assurantlebelas- tlg zal worden Ingesteld. Spr. wil niet ontveinzen, dat er voor werk- loosheldsuitkeerlng en M. H. ’n sqppletoire be groeting kan moeten komen; dit zal echter tü* dig geschieden. Als de heer Langeveld meent, dat het aanzien van den Raad de laatste jaren gedaald te. moet hü denken, dat hü ook van de laatste jaren te; juristen In den Raad is ook zoo lekker niet (ge lach). Er schuilt onder een werkmansbuis net zoo goed eergevoel als onder 'n heerenjas. Spr. is niet tegen vrijstelling van biljartbe- lastlng en gelükstelllng van café's met winkels, als de voorstanders daarvan zeggn. waar de f 12000. die dit vraagt, vandaan moeten ko men. Presentiegelden kunnen de raadsleden, die werkverzuim hebben, niet missen. Een commissie van onderzoek naar den gang van zaken bü M. H. wil spr. nog niet benoe men. eerst wil hij zelf trachten den geest bü M. H. te verbeteren. Spr. vraagt voorts de kwestie van X ontslag van den hulparchivaris aan B. en W. over te laten. Al draagt spr. Arbeidersontwikkeling en Jeugdraad een goed hart toe, toch kan spr. niet toezeggen, de subsidies hiervoor te handhaven; het te ’n tüd om heilige huisjes te laten va ren. Spr. wil trachten voor de jeugdige werkloozen werk te krügen; het te echter zoo, dat er voor de oudere werkloozen geen werk te. Ook wordt getracht uit X werkfonds steun te krügen voor twee werkobjecten. Nogmaals brengt spr dank aan den Raad voor den verkregen lof. doch wil niet nalaten eenige woorden van groote waardeering te laten hooren voor het zeer verdlenstelüke werk van den heer Faber van de fln. afdeeling ter hecretarie. Instemming het college voor de tweede maal aant Wethouder BONSEMA zegt toe in de de vergademg een commissie te de bestudeering van de reorganisatie van den is verlegen geworden on der alle loftuitingen; weth. Wester hof heeft dingen moeten doen met bloedend Spr. wH met de Begrootlng 1936 de kwestie van het ontslag aan den adjunct-archlvaris aanhouden tot de Begrootlng 36 evenals d„ motie-Geels es. over de vermindering der per soneels belasting voor caféhouders. T.a.v. de motie waarbü een commissie voor M. H. gevraagd werd, laat spr. de beslissing aan den Raad. De motle-Bakker es. wil spr. steunen ate de subsidie tot 50 pCt. reduceeren. waarmede de heer Bakker genoegen neemt. de Werken in Dat het bedrag aan verpleeggelden niet klopt tnet het aantal verpleegdagen van 33 komt, om dat na afsluiting van het Jaar nog een belang- rük bedrag moest worden geïnd; de 25 pet. prijsdaling der levensmiddelen geldt niet voor Inkoop in X groot. Spr. kondigt voorts ’n reorganisatie van X onderwüs aan, waarbü het aantal boventalligen tot het minimum beperkt zal worden. Handhaving van de Handelsschool vindt spr alsnog gewenscht. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren de begrootlng 1935 van: a. het Centraal Ziekenhuis. De Inkomsten en uitgaven zün geraamd op 237.73933. Gerekend te op een subsidie van ƒ56 009 33, waartegen over in de gemeentebegrooting een ontvangpost te opgenomen van ƒ8400.wegens büdragen van andere gemeenten; b. het Burgerweeshuis. De inkomsten en uit gaven zün geraamd op 15900 het gemeen- telük subsidie op 6500. c. de gemeentelüke instelling voor maatschap- pelük hulpbetoon. De ramli-g van de inkomsten en uitgaven bedraagt ƒ284 800 (1934: 243.125), die van het gemeentelük subsidie 260.000.— (1934: 216.000.bü raadsbesluit van 20 Dec. 1934 verhoogd met ƒ40.000 d. en genoemden instellingen een subsidie toe te kennen uit de gemeentekas, groot respectle- veük 56.009.n. 6500 en 260.000.—. Als voren. De heer VOGELAAR stelt voor het subsidie aan de stadsbus met f 1000 te korten. DE VOORZITTER ontraadt dit voorstel. D eheer GROND6MA steunt het. De heer KEIJSPER vindt het niet loyaal. Het subsidie wordt gehandhaafd met de C. H. tegen. I> bedrüfsbegrootlngen worden goedgekeurd, waarna ook de begrootlng z. h. st. wordt aan genomen. Sluiting om kwart over 1 na een woord van lof van den voorzitter aan den heer Faber, waar de Raad mee Instemt. De beer BAKKER dankte de toename van bet aantal verpleegdagen In het Centraal Zie kenhuis aan het feit, dat de doktoren nu minder bet Centraal Ziekenhuis tegenwerken en meer patiënten naar het Centraal Zieken huis sturen. Het St. Ellsabethziekenhuls tracht door lagere tarieven patiënten te lokken, die anders naar het Centraal Ziekenhuis zouden gaan. Spr. vindt het vreeselük dat een raadslid durft te twüfelen aan de door een gemeente ambtenaar gegeven cüfers. Be heer KEYSPER: ik heb aangetoond, dat ae onjuist zün! De heer BAKKER gaat vervolgend in op de critiek van den heer Hoytlnk en anderen op het beleid van het college en het regeerings blok, en betoogt dat als de maatregelen van den heer Hoytlnk eerder waren gevolgd de bevolking er al veel eerder slecht en nog slechter aan toe was geweest. Van uitsluiting van de oppositie is geen sprake; dat was tüdens het elftal het geval. Spr. te het voorts niet met den heer Siltsma eens, dat de woningbouwvereenlgingen met meer geholpen moeten worden; er zün nog te veel krot- en andere minderwaardige woningen, die door betere vervangen moeten worden. Door opheffing van het bewaarschool voorbe reidend) onderwüs zooals de heer Grondana wilde wordt de volkskracht vernietigd. (Geroep: nou! nou!). Spr. vraagt voorts de subsidies voor de cultu reele instellingen te handhaven. De heer GOVERS zegt, dat niet hü met de pers over de begrootlng gesproken heeft. Mr LANGEVELD heeft met z’n opmerking over X dalend prestige van den Raad slechts willen wüzen op den afkeer van het huidige staatsbestel bü sommige groepen. Hü betreurt het voorts, dat de heer Keüsper een edelacht baar persoon in X geding heeft gebracht. De heer 8TOUTJESDIJK praat de tien mi nuten van de V.B.-(ractle vol, waarbü hü zoo veel te zeggen heeft, dat z’n tong haast dub bel slaat. De heer VOGELAAR doet een voorstel tot X verleenen van vaste standplaatsen aan taxi's. Mr. LANGEVELD wenscht zich hlerbü van stemming te onthouden. Debatteeren met den wethouder van finan ciën daar te geen aardigheid aan; hü is te eerlük en geeft zoowat alles toe. Alsnog is spr van oordeel, dat tot reorgani satie moet worden overgegaan en mede namens V. B. en V.D. dient spr. een motie In. waarin B. en W. worden ultgenoodlgd stappen te doen die leiden tot reorganisatie van gemeentewerken. Als in 36 niet aan X voorbereidend onderwüs geraakt mag worden, zal X moellük zün te be zuinigen. Ook door beperking van den Reinigingsdienst wil spr. bezuiniging; aan een en ander moet reeds nu begonnen worden. De heer SIETSMA brengt nog even de be- lastlngvlucht ter sprake; zü die naar Heiloo naar Blockhovenpark gaan worden aangesla gen volgens de gemeente, die voor dat gedeel te in de 7e klasse staat, waarbü geen kinder aftrek plaats heeft; zü bereiken dus geen be lastingverlaging. Spr. dient een motie In, onderteekend door alle fractievoorzitters, waarbü de Raad B. en W. uitnodigt door eén waterbouwkundige een onderzoek te laten Instellen naar den tocht- toestand In de Steynstraat en daarover den Raad rapport uit te brengen. De heer HOYTINK is de zesde van de oppo sitie. die repliceert; hü gaat op de lende aanvallen tegen hem gedaan in. Spr. be toogt, dat naar bezuiniging gezocht moet wor den op X Ziekenhuis, busdienst, weeshuis, kleu terschool en onderwüs. Het wordt tüd, dat er een ander collége komt om te werken aan het herstel der ge- meenteflnanciën. De VOORZITTER heropent om 7 uur en vraagt bü de replieken kortheid te betrachten, opdat de begrootlng gereed komt. De weth. der Bedrijven, de heer BONSEMA. Is «flRcbaar voor den lof van sommige raads leden aan B. en W. gebracht. Spr. vraagt aan den heer Oovers, die den afgetreden wethouder in X geding bracht, naar de bewüren, dat deze wethouder een en ander naar den kapltaaldlenst heeft gebracht. De bewering, dat er meer openbaarheid moet ko- ca acht het college overbodig en het adviseert haar niet aan te nemen, zulks met het oog op de kasten. De VOORZITTER zal de opmerkingen van den heer Keysper bü het regentencollege van X ziekenhuis aanhangig maken. De motie Inzake vaste standplaats taxi’s wil len B. eu W. in prae-advies nemen. De heer v. d. VALL trekt de mote inzake op heffing der functie van adjunct-archlvaris in. De subsldle-Bakker es. betreffende de sub sidies wordt aangenomen met 146 stemmen. Tegen V. B„ C.-H. en A.-R- De beer GEELS trekt de motie in, na de toe zegging van den wethouder. De motie tot onderzoek naar den toestand bü M. H. werd verworpen met 137. Voor de 8. D. A P. en Grondsma. De Steynstraat-motie werd aangenomen. De motie tot reorganisatie van gemeentewer ken gaat om praeadvies. Hierna wordt de begrootlng postgewüze be handeld. Een voorstel-Sietsma om Ged. Staten te vra gen uit het reservepotje voor de wegen ƒ2250 te mogen halen voor verbetering van t Vame- broek, wordt verworgen met alleen de V. B., V. D. en de heeren Geels en Keesom voor. Op voorstel-Vogelaar wordt de ƒ250 subsidie Rüwlelpadvereenlglng met op 4 na algemeene stemmen geschrapt; tegen de wethouders en v. Deunen De VOORZITTER begint met de kwestie der uitwonende ambtenaren; de gezondheidsredenen die voor sommige ambtenaren golden gelden nog; vier jongere ambtenaren zün nog bü bun ouders Inwonend. Aan de regeling wordt zoo strak mogelük de hand gehouden. Spr. Is voorts gaarne bereid nadere plannen ter propageering van X vreemdelingenverkeer en de kaasmarkt, met den heer Van Drunen te bespreken. Vermindering van het aantal ver loven Is In voorbereiding. Het parkeervraagstuk In de Langestraat zal B. en W. nog eens In studie nemen met Inachtneming der midden- standsbelangen. Van vaste standplaats voor taxi's vreest het college den terugslag op den autobusdienst, met daaraan verbonden ’n hooger subsidie; daarom kan nog niet tot aanneming van taxi-stand- plaatsen worden overgegaan. Vermindering van het aantal standplaatsen voor bussen In den Bergerhout acht spr. niet gewenscht. De Naco-bussen op Egmond en Beemster zul len echter blükens de concessie naar het station verhuizen. Spr. ziet niet In, dat de Spoorstraatwinkellers baat hebben van het rijden van bussen door die straat. Als alles op X Stationsplein zou ko men, zou X ook niet goed zün. Tegen X rijden zonder licht ddbr de politie wil spr. geen bezwaar maken; het motorrüwiel lükt spr. noodig. terwül voor levering van rij wielen verschillende leveranciers op hun tüd aan bod komen. Komende tot de opmerkingen over het Cen traal Ziekenhuis, zegt spr. het aan de crisis te wüten, dat het aantal eerste-klas-verpleegden afneemt. Naar spr.’s berekening wordt op de eerste en tweede klas niet uit de gemeentekas toegepast. Het subsidiebedrag van f 52.000.is juist, nu de salarisverlaging f 4000. noodig maakt. De heer KEESOM begint met er op te wüzen, dat er voor de gemeenten overal groote moeilükheden zün gerezen op gemeentelük financieel terrein en dat tengevolge van de Rüksmaatregelen. De inkomens en vermogens der ge meentenaren zün ontzaghjk verminderd; sinds 30/31 Zün de Inkomens van 19 tot 15 mil- lioen gedaald; het vermogen van de Alkmaar- ders is met 15 mlllioen gedaald. Naar Heiloo zün Alkmaarders gegaan met *n ton Inkomen; het Inkomen voor de stad zal dalen; er Is reeds In 2 jaar y, mlllioen minder aan belastinggeld binnengekomen, terwül er aan schulden f 120.000 meer betaald moet worden. Wat gemeentewerken betreft, zal naar flinke bezuiniging gestreefd worden; de schuld van dat bedrijf is In 10 jaar tüd gestegen van f 637000 tot 1440000 of met 8 tan. Het gaat niet aan dat de kosten dezelfde blüven en de post salarissen stügt. Wat X Weeshuis betreft, spr. becüfert. dat de kosten per kind voor de gemeente büna 1000 bedragen. Ook daar moet naar verlaging ge streefd worden. Spr toont voorts aan de hand van cüfers aan, -dat het büz. onderwüs wel inderdaad streeft naar verminderilig van kosten voor de gemeente. brengt den burgemeester hulde voor hü reeds voor X onderwüs gedaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17