russel Tentoonstelling te i Een betreurenswaardig conflict 'S Groote dagen te Brussel J 'Ai BELGISCH KONINKLIJK BEZOEK ZWARE BRAND TE ROTTERDAM OPENING NEDERLANDS PAVILJOEN A.N.W.B. EN K.N.A.C. GAAN HUN EIGEN WEG JKJSTXJSX, comité het huldeblUk aanbiedt, zal de voorzitter van het eere-comité, mr. H. P. Marchant ml- nteter van cmderwya, K en W. die zich wzlwütend bereid beeft verklaard, dm I Bij 2 pakjes A.7PsJiOMA pudding GRATIS proefzakje A7PfAMNNDELTIES puddinq DINSDAG 30 APRIL 1935 kroonprins MGR. HOLIÉRHOEK BEDIEND r N.S.B. en verkiezingen Loodt van do R.E.T.M. in vlammen ARBITRAGE OPGELEGD Aanstekelyk optimisme De prijs van f 25.000 Een model-station Holland te Brussel Da schade De tentoonstelling HULDIGING JOH. BUZIAU Geen audiëntie Het werk van de K. N. A- C. GRAALLE1DSTERSCURSUS TE DEN HAAG De wereldtentoonstelling is geopend, maar nog niet gereed Treurige daad van oud-hoofd administrateur De samenwerking, die sinds 1924 bestondheeft belangryke resul taten voor verkeer en toe risme opgeleverd ZIJN HUISHOUDSTER DOODGESLAGEN an{ Bestonden er „grootsehe” plannen die niet vervuld worden? De wegaanduidingen Overzicht men»chelijke bedrijvigheid TREIN DOOR STOOTBLOK GEREDEN Prinses Charlotte en Boudewyn komen dezen zomer in Noordwyk logeer en Nog niet gereed Twee systemen van wegaanduiding? Nieuwe commissie en nieuw bureau In een rede heeft minister Steen berghe zyn waardeering uit gesproken voor het organi- seeren der wereld- tentoonstelling Streven naar zelfstandigheid In het Aartsbisdom Pater» Redemptori»ten de^SS^^u.^ se- tje. we- Van da zijde van de KN AC. ontvingen wy een Naar aanleiding van het bericht, dat met in gang van 1 Mei ax. de samenwerking tusschen den A.N.W.B. en de K.N.A.C. niet verder ral worden voortgezet, hebben wij by den A.N.W.B. nadere inlichtingen ingewonnen met betrekking tot dese aangelegenheid. Hedenmiddag is het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel geopend dror Z. Exc. mr M P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken. Aartshertog Otto van Habsburg en zuster Adelaide by de plechtigheden te Lourdes In de vierde klas der Staatsloterij viel de prijs van f 25 000 op no. 11765. Maandagmiddag om kwart over vijf is Mgr. Hollërhoek. directeur van de Mij ..Donatus” te Amsterdam, in wiens toestand een verslechte ring is opgetreden, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. ƒ130 sr oog Koning Leopold en koningin Astrld bewonen eenlge vertrekken aart de achterzijde van de villa, vanwaar men genieten kan van prachtige vergezichten. Maandagmiddag is, zooals gemeld, koningin Astrld met den burgemeester op de .Flora" te TIJDELIJKC RECLAME PUDDINGFABRIEK A. J. POLAK, GRONINGEN men in Intuaschen. men kan ook te veel vervuld zlfn van de zorgen van het oogenbllk. Ook in moei lijke tijden, ja juist in deze tijden, is optimisme noodig. Dat optimisme hebben degenen bezeten, die het Initiatief tot deze tentoonstelling heb ben genomen en dat hun optimisme aansteke lijk heeft gewerkt, daarvan levqrt deae Wereld- i) 2.10 230 ƒ5.00 - De AMWB. had juist plannen om de samen werking tusschen belde organisaties nog meer uit te breiden en om deze op een nog economi scher basis te plaatsen. Nog steeds hebben bei de bonden hun eigen inlichtingendienst, hun eigen kaarten, hun eigen regeling van grens- documenten. uit de - p. o. 2 Heemstede geweest. De koning is thuis ge bleven en heeft op de banen bij 's burgemeesters huis golf gespeeld met eenlge leden van aris tocratische families uit den omtrek. Later in den middag zijn zjj gezamenlijk met den burgemeester naar Den Haag gereden. Zij maakten een autotocht door de stad, bezichtig den het Vredespaleis van bulten en nog enkele andere bezienswaardigheden, vertoefden eenigen tijd te Scheveningen en waren omstreeks seven uur in Noordwijk terug. Na het diner bleven de vorstelijke bezoekers op hun kamers. De koningin was vermoeid en wenschte wat te rusten. Omtrent t bezoek van het Belgische konings paar komt ons nog het volgende ter oore: Terwille van het publieke belang, dat een heid In de aanwijzingen langs den weg vordert, meende de A N W B, hier niet op In te kunnen gaan. Wanneer na afloop van een jaar de sa menwerking niet voortgeset sou worden, sou tien er twee systemen van wegaanduiding ko men, een van den A.N.W.B en een van de KNAC. Naarmate de aanduiding zich ult- breidde, sou de verwarring grooter worden. Nu kan de K.NA.O. natuurlijk zulks toch doen, wanneer «ij van de autoriteiten vergunning ver krijgen kan óók borden langs de wegen te plaat sen, doch in elk geval wil de A.N W3 hieraan Met medewerken. B|j de KNAC. was echter een tegenoverge stelde tendens merkbaar. Hier was juist een streven naar zelfstandig heid te constateeren, waardoor de samenwer king ongunstig werd beïnvloed. Ook rijn er eenlge aanwijzingen, dat de K.N.A.C. zich niet tot de automobielsport wil beperken, doch ook haar vleugels wil uitslaan over andere takken van tourisme. ■J De pracht van deae tentoonstelling in klein bestek te beschrijven is oodoeniyk. Van de zyde van den Automoblelbond werd echter dese elsch gehandhaafd en hierop te ver der contact afgesprongen. Bi! den ANWA werd hieraan toegevoegd, dat het vhor ingewijden reeds lang duidelijk was dat de samenwerking bij verschillende ge legenheden ernstig in het gedrang kwam. In het heuvelachtig terrein aan de Noord- Westzijde van Brussel te een kleine stad verre zen. De mogelijkheden die dit golvend landschap biedt zijn uitstekend benut en dat maakt juist een verblijf op deze tentoonstelling zoo aan trekkelijk. Vanaf den hoofd-ingang aan Eeuwfeestplein gaat een breede, rechte bergopwaarts. In het midden daarvan is Op al deze gebieden sou een samenwerking zeer in het belang zijn van het tourism» En daarbij zouden beide organisaties toch nog een eigen terrein houden voor hun speciale belan gen. Wat de K.N.A.C. betreft, wero daarbij In het bijzonder gedacht aan bet clubleven, aan de techniek en aan de sport. Een jaar lang hebben de Belgen aan dese wereldtentoonstelling gebouwd. In een tijd als dese te sulk een onderne ming een waagstuk, en de Belgen voel den zich, zooals burgemeester A. Max het in zijn speech tot den Koning uit drukte „als stegen ztj op met een lift in een gebouw dat aan het instorten was**. Hun initiatief heeft met veel eceptlcisme te kampen gehad, en het ie nu een te schooner succes, dat de ten- toonstelling doorgaat. Een stand der F. T. T. laat alen, welke we- reld-vertiindingsiynen Nederland bezit en de monstreert dat op de plaats zelf, want er is een telefooncel waar men met Ooet-Indlë kan telefoneeren. De beteetoenls van onze havens «tardt naar voren gebracht (dat begint noodig te wfrden alleen zagen we meer van Dor drecht en van Vllsslngen dan van Rotterdam t). en ook kan men er zien, dat Nederland een in dustrieel land te. De modelboerderij „Jullana- hore". naast ons paviljoen, aal zeker een suc ces worden, maar te nog niet geopend. Maar men aou pagina's kunnen vullen met het beschrijven van alles wat te zien te. PlaaU- getrek belet ons dit. Maar teder raden wij: ga zei kijken. Het reisbureau der V. K. P. maakt h<t u heel gemakkelijk. Het te als een ..uitgebreid overzicht der men- sc he lijke bedrijvigheid", dtot deae tentoonstelling zich in den ..Oproep tot de Voortbrengers" heeft aangediend en het te in deae hoedanig heid, dat xjj onze ruime belangstelling verdient. De minister sprak zyn bewondering uit voor het initiatief tot het houden der tentoonstel ling en voor den durf en ondernemingsgeest, waarmede het plan te uitgevoerd. De minister ging dan na. wat In het Neder landsche paviljoen vertegenwoordigd is. Wat het verkeerswezen betreft, wees de mi nister op wegen- en bruggenbouw, op water staatswerken. op onze voornaamste zeehavens en op aanleg en bewerktuiging van havens. Van vciveMllende takken van de Nederlandsche nij verheid worden de voornaamste centra aange duid. Speciale inzendingen vragen de aandacht voor de kolenmijnen, de zoutindustrie en de hoogovens. Nog wees de minister op deelneming op het gebied van scheeps- en machinebouw, van den landbouw en de soetwatervisachery. Overaeesch Nederland in Oost en West vraagt de aandacht voor syn cultures en producten. Speciale vertnelding verdienen voorts de voor stellingen van de draadlooae en van de lucht verbinding met Nederlandech-Indlë Er aal ge legenheid bestaan om van bet NederMndsrh paviljoen uit draadloos met Indië te telëfonev- ren. Vergrootingen van foto's door zyne Majes teit den Koning der Belgen in Nederlandech- Indlë genomen, zullen de koloniale Inzending opluisteren Aan het einde van syn rede bracht de minis ter dank aan den commteaarts-generaal. mr. T. J. Verschuur, voor diens arbeid en ultte den wensch, dat de tentoonstelling vruchtdragend sou mogen syn. De rede werd eerst In de Nederlandsche en daarna in de Fransche taal uitgesproken. Alvorens de minister zijn rede hield, heeft mr. T. J. Verschuur als commissaris- generaal eenlge weHtomstwoaden gesproken. HU wee< er op. dat het het Nederlandsche hart goed doet, dat de opening van bet paviljoen samen viel met den verjaardag van Prinses Juliana er. richte dankwoorden tot minister Steenberghe en t Uitvoerend Onrnlté. aan architect Roosen- burg, ontwerper van het paviljoen en de kunst schilders Rosse. Eyck en Nicolas, die voor muur schilderingen gecorgd hebben. De commissaris- generaal gaf ten slotte als zijn oordeel te kennen, dat men in het streven, Nederland In het kader van deae welgeslaagd» omvangrijke wereldtentoonstelling tn zyn be- teekento te doen kennen, te geslaagd. Overigens beeft ook dit paradijs zyn nwn- scheiyke zijde: booae tongen in Brussel beweren, dat met den grond waarop het te gebouwd vyt jaar lang grof gespeculeerd te en dat de organi satoren der tentoonstelling daarbij niet geheel afzijdig zyn gebleven.... De tentoonstelling te thans geopend, doch nog lang niet gereed. Men te met de opening wel wat vlug geweest. Want de meeste pavil joens waren op den dag -er opening nog niet ingericht, sommige nog In aanbouw. De Indruk wekkende basiliek van ..Katholiek leven” te nog niet toegankeiyk. alleen het grodte restaurant, dat In de ..gewelven" daaronder Is Ingericht te open, en maakt uitstekende zaken, naar de drukte te oordeelen. Als de machtige basiliek, die een tentoonstelling bevat van het geheele katholieke leven in Belg!» eenmaal geopend zal syn, aal sy aeker een van de meest bezochte dealen der tentoonstelling vormen. Is er veel nog niet gereed; met eere kan Nederland voor den dag komen. Want ofschoon ons paviljoen officieel nog geopend moet wor den, te het thans reeds toegankeiyk, en trekt ruimschoots publiek. Ieder Hollander kan trotach syn op de wyae waarop zijn land hier vertegenwoordigd te. Bijzondere nadruk te ge legd op de beteekenls van Nederland als we reldmacht: bet eerste waarvoor men staat als men binnentreedt In het frlssche interieur, te een groote maquette van Insullnde. Thans wenschte de Automobielclub echter een geheel nieuwe commissie met een eigen bu reau en een eigen dienst, welke geheel ios stond van de bestaande organisatie van den AN.W.B. Deze bond voelde hier weinig voor, omdat dit kosten zou veroorzaken, welke niet alle en naar zyn meening geheel overbodig waren, doch in dezen tyd van efficiency zeker niet te verantwoorden zouden zyn. Terwille van de samenwerking was de AN WB echter be reid aan den wensch van de Automobielclub ge volg te geven en zich een financieel offer te ge troosten, in de overtuiging, dat na korten tyd de Automobielclub tot het inzicht zou komen, dat de nieuwe opzet niet bevorderiyk was voor een goeden gang van zaken, en daarby ook seer on-economisch. Om by de opening van de Brusselsche reldtentoonstelllng te zyn, wbs voor ons niets eenvoudiger dan ons aan te sluiten by het ge zelschap dat de reis daarheen maakte onder leiding van onze reis-afdeellng. Wy deelden dan In de befaamde V K P -service en smaakten bo vendien het voor den journalist zoo zeldzame genoegen, eerts van aangezicht tot aangezicht te staan met onze lezers, waarvoor we, zonder hen ooit gezien te hebben, dagelyks achryven er al schryvend redeneeren, betoogen, spotten, kritiek oefener. en preeken. wy hopen dat het démasqué van „mynheer de redacteur” voor de andere party geen al te groote teleurstelling geweest mag syn. na al de wysheid die dagelyks van die geheimzinnige figuur onze kolommen te lezen krygt. Men beeft reeds kunnen lezen, hoe de ope ning der expositie door Z. M. Leopold III tot een feest van vlaggen, fonteinen en zon te ge worden Ons rest nog. Iets van de tentoonstel ling self te zeggen. Ten kantore van den A N W B, deelde men ons mede, dat de samenwerking met de K N A.C. sinds 1934 bestaan heeft en tot voor kor ter. tyd seer gelukkig te geweest. Er was een Wegencommissie van beide organisaties en ook op het gebied van het plaatsen van de rich- tlngborden leidde het samengaan tot voorko ming van onnoodlgen arbeid en had goede re sultaten opgeleverd In het belang van het ver keer en tourisme. Om het huidige conflict te kunnen begrypen, moet men echter bedenken op welke wyze de samenwerking tot stand Is gekomen. De A.N. WB. was reeds vele jaren werkzaam op het ge bied van het plaatsen van richtlngborden en wegenverbetering. Toen de K N.A.C den wensch te kennen gaf zich ook op dit terrein te gaan begeven, heeft de A N WB, voorgesteld dit ge- zameniyk te doen. Onnoodlge kosten en ver spilling van energie zouden aan voorkomen kunnen worden. *Men heeft toen een modus voer samenwerking gevonden, welke steeds zeer prettig is geweest. De ANWB-KN.AC -com missie kon proflteeren van het werk van den A-N WB., omdat het personeel van laatstge noemde organisatie toch steeds op den weg was en daardoor tal van nuttige en noodzakelyke aanwyzingen kon geven, waarvan de sainen- werkende bonden konden proflteeren. Tben nu de tennyn van de samenwerking ten einde Uep (deze is steeds voor 3 jaar ver lengd) wenschte de KNAC, verschillende wy- zitjUigen in de overeenkomst. Een daarvan was de bovengenoemde, n.l. dat er een eigen bureau zou komen, dat niets met de bestaande orga nisatie van den A N W.B. te maken had De A N WB, heeft slch toen bereid verklaard dese elschen in te willigen voor den tyd van een jasr Echter was er een punt, dat de KNAC gewijzigd wilde hebben en waarop de A N W B om princlpieele redenen niet kon ingaan. Toen In 1934 de samenwerking tot stand kwam, is by de liquldatie-bepallngen vastge- kgd. dat de A.N W B. het recht van voorkeur had op de bestaande borden langs de wegen. De K.NA.O. wenschte nu een wyzlging dezer bepaling in dien zin. dat de borden, welke In het jaar, dat de samenwerking op de nieuwe baste plaats hebben, zouden geplaatst wor den voor de helft van den Automoblelbond en voor de helft van den AN W B, zouden zyn. De Koningin van België, die op het oogenbllk in Noordwyk verbiyft, heeft In geselschap van den burgemeester van Noordwyk en den heer J. B. V. M. J. van de Mortel en diens echtge- noote een geheel onofficieel bezoek gebracht aan „Flora”. Op ultdrukkeiyk verlangen van H.M. moest sy als gewone bezoekster worden beschouwd. zy werd daarom niet rondgeleid en bleef to taal onopgemerkt totdat In het Bloemenpaleis enkele bezoekers haar herkenden en de aan dacht op de hooge bezoekster werd gevestigd. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. De adelen werden door den bumper gestopt, waardoor de carroaaerie doorschoof en het plankier meenam en versplinterde en den muur van het seinhuis ramde De voorbumpers en een gedeelte van den trein waren tn het sein huis gedrongen. Oroote steenblokken en ver wrongen Ijzeren staven en instrumenten lagen dooreen. De electrteche leidingen werden onmlddeliyk na het ongeval af gesneden, daar deze door het vernielen van den muur een gevaar opleverden. De treinenloop ondervond geen stagnatie. Maandagmiddag is 71 zware brand uitgebroken in de groote materialenloods van de Rotter- damsche Electrlsche Tramweg My. In de I. Hu- bertstraat te Rotterdam. De brand Is ontstaan oom een ontploffing waarvan de oorzaak nog onbekend te. In bet gebouw waren 10 personen aanwezig, dl» by het hooren van den knal naar beneden snelden. Na de ontploffing ontstond direct de felle brend. In de loods was veel brandbaar mate- naa' aanwezig. Er hadden nog voortdurend ontploffingen plaats, die vermoedelijk veroor zaakt, werden door vaten teer. O brandweer rukte met alle groot materiaal uit Vier mo^orspulten trachtten met 13 stralen het ”uur te blusschen. Het blusschingswerk werd zeer bemoeliykt door een dichten rook. Om tn het perceel te kunnen komen, had de brand weer met zware hoornen deur en ramen moe ien rammelen. Vlak by de loods staat een ge bouw, waarin boekhouding en teekenkamer zyn gevestigd, dat gerulmen tijd groot gevaar liep □not het vuur te worden aangetast De brand was tegen drie uur geheel oluacht. BANDOENG. 39 April (Aneta). Heden morgen heeft de beer W. P. W, oud-boofd- admlnistrateur van Koleberes Singkoeb. Acretarte van de Vereeniglng Bandoeng Vooruit, sljn huishoudster met een hamer doodgeslagen. Na de daad begaf W. zich naar een vriend en daarna naar de poUtle. De gewone aqdMntte van den Minister van Koloniën zal in da maand Mei niet plaats Niet het minst zyn de „cotnmercieele" stands, b.v. die van Philips, die van de „Hullever” de Belgische „editie" van de Unilever, aantrekke- lyk. Hun artistieke inrichting maken hen tot een sieraad voor de tentoonstelling, zooals smaakvol uitgevoerde advertenties vaak niet het minst interessante deel van een krant uit maken. Verder te er een groot boechpark, dat op zichzelf reeds een bezoek aan Brussel aan> trekkeiyk maakt. Na een woord van welkom aan de autoriteiten wees de minister op de merkwaardigheid, dat het mogeiyk was slechts luttele jaren na de groote tentoonstellingen van Antwerpen en Luik, welke In 1930 plaats hadden, opnieuw in België, en thans In de hoofdstad des Ryks. een wereldtentoonstelling te houden. HU sprak zyn bewondering uit voor de organisatie der ten toonstelling en verzekerde, dat de Nederland sche regeerlng verheugd Is dat Nederland op de tentoonstelling vertegenwoordigd Is. De Bel gische regeerlng en het Belgische volk mogen er een bewys van de vriendschappeiyke gevoe lens van Nederland In zien. De minister ging na. dat het in normale tij den gemakkeiyker gaat, een tentoonstelling te organteeeren. doch dat het in deze moeiiyke tijden van self spreekt, cfat overheid en bedrijfs leven niet onmlddeliyk voor een tentoonstel- llngsplan gewonnen kunnen worden. De minister van Economische Zaken heeft aan een aantal landbouwers te Cornjum en Jelsum en Ferwerderadeel. die georganiseerd zyn by de Landbouw-Crisls-Organlsatle voor Friesland, op grond van artikel 3 der Crtete- Organisatiebeschlkklng 1934 II arbitrage opge legd Inzake de vaststelling van de arbeidsvoor waarden der by hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter te benoemd prof. mr. P. 8. Oer- brandy te Amsterdam. ontslag verleend als pastoor te Beesd en heeft benoemd tot pastoor te Beesd den Zeereer- waarden beer J. B. H. A .M. Tepe en tot pastoor te Huizum <Fr den Zeereerwaarden heer G L. W A. de Geus; tot leeraar aan het Seminarie Culemborg den Zeereerwaarden beer G A. H. Groothuis Nader vernemen wy, dat het stootblok ute den grond genikt werd, het drie meter'breede plankier versplinterde en tegen het aldaar ge plaatste seinhuis botste. De muur van bet sein huis werd geheel ingedrukt. Het onderstel van den eersten motorwagen werd zwaar bescha digd. Volgens de verklaringen van den bestuurder zou de remlnstallatle niet gefunctlonneerd heb ben Volgens verklaringen van anderen aou in on oplettendheid van den wagenvoerder de oorzaak gezocht moeten #orden. De huldiging van Joh Buziau ter gelegen heid van zyn 40-jarig jubileum sal te Den Haag zyn Maandagavond 30 Met in het Scala-theater. Omtrent bet bezoek van het Belgisch konings paar aan ons land vernemen wy nog de vol gende by zonderheden: De burgemeester heeft aelf twee kinderen van ongeveer denzelfden leeftijd als prinses Char lotte en prins Boudewyn. Koning Leopold cn koningin Astrld hebben thans persooniyk de schoonheid der omgeving kunnen bewonderen waar hun kinderen dezen zomer zullen vertoeven. Oeiyk reeds medegedeeld, zal het Belgische koningspaar beden In den loop van den dag weer per auto naar Brussel vertrekken. Het Volk” publiceert een mededeellng „van een vooraanstaand NB B-functionaris" over de verklesingen. De N SB. sou op 000.000 A 9X 000 stemmen gerekend hebben. Daags na de verkiezingen zouden In tal van steden demonstraties voor het stadhuis gehou den worden. Er aou een manifest in een oplaag van drie mil hoen exemplaren uitgegeven worden, waarin Mussert bet ontslag van de .egeerlng aou etechen op grond van den verkiezingsuitslag. De tekst van dit manifest werd reeds opgesteld. Het is na den 17en April vernietigd. Men zou een audiëntie aanvragen by de Ko ningin De delegatie, die aou bestaan uit Mus sen Geelkerken en Van Duyl, sou de Koningin verroeken het parlement te ontbinden en Mus- sert na nieuwe verkiezingen tot kabinetsforma teur te benoemen. Kleinere .spontane” betooglngen voor ds hulsen van verschillende bekende politici, oa. voor die van ColUn. Albarda. Vliegen, burge meester De Vlugt en Jhr. De Geer, zouden ge houden worden. Generaal Snyders sou minister van oorlog worden. De leiders geven elkaar nu de schuld van het ultblyven der victorie, aldus gaat ds meoedeellng in ..Het Volk” verder. Graaf Mar- clumt te van meening. dat het feit, dat een ixge-man als Farwerck propagandaleider waa, de katholieken heeft afgeachrtkt. Maar Fab» werek, die zich voelt ala een kat die in hét nauw zit, heeft van zyn kant verklaard, dat men de arbeiders nooit sal winnen, wanna»y zulke „dAftlge" menschen als de graaf lystaan- voerder zyn Het is niet ónmogelijk, dat Far- werek ten slotte het loodje moet leggen. Men heeft bet voorbeeld van Danaig voor oogen. waar de leider der Nazi's onlangs eveneens werd afgezet na den ongunstlgen verkiezings uitslag. Ook aou de vrees in de NS B. bestaan dat de „geldschieters” zich zouden terug trekken. tentoonstelling. waaraan aooveie naties deel nemen, wel de meest sprekende bewijzen. De samenwerking tusschen AJt.WB en K.N. A.C zal op 1 Mei 1935 een einde nemen. Daar de afwerking van deze aangelegenheid te op gedragen aan een liqjhida tie-commissie, be staande uit afgevaardigden van belde vereeni- glngen. had de KNAC, niet anders verwacht dar. dat deze commissie, welke nog niet is by- eengekomen, een gemeenschappelyk perscom muniqué zou ontwerpen. Nu dit door het aan de KNA.C te voren niet bekende persbericht van den A.N W B niet meer mogelyk te, mag de K.N.A.C. niet nalaten, ook harerzyds mede te deelen. dat ook haar werkzaamheden in het algemeen belang op denzelfden voet zullen worden voortgeset en tnoveel mogelyk nog zullen worden uitgebeeld. In het algemeen sal haar actie voor ver- keersverbetering en verkeersbevelllglng op nog treégere basia worden gebracht, opdat, even als steeds het geval Is geweest, niet alleen de leden, doch iedereen op den weg daarvan kan proflteeren. Zooals steeds het geval te met de verschil lende cursussen en week-ends van de Graal beweging. stond ook de gedachte, waarop de Paaschcursua voor Graalleldstera, die van 35 tot 38 April In het Centrale Oraalhute te Sche veningen gehouden werd, gebaseerd te, in een bepaald toeken, nJ.: „De jonge vrouw zal slechte dan tn dese seer byzondere tijdsomstandigheden Invloed kunnen uitoefenen, apostel kunnen zyn, als ze slch vormt tot eert sterke persoonlykheid, een mensch van héélheld en van volledige over gave aan haar taak.” Reeds onmlddeliyk by den aanvang. Vrijdag middag 25 April, werd deze gedachte van heelheid in het brandpunt der belangstel ling geplaatst. In de laatste voordracht vaa Vrijdagavond werd gesproken over de gevaren, die in dezen tyd dreigen. Op den tweeden dag werd gesproken over de vier ..revoluties", die een jonge vrouwenbewe ging in onzen tyd mogelyk maken: de roeping van alle leeken tot het Apostolaat, de buiten gewone mogeiykheden voor de vrouw in desen tyd, de buitengewone kansen van de Katho lieke Kerk ln dezen tyd, en de toename van de wereldomvatende verkeersmiddelen. In de middaguren werd aan de leidsters ge- togenhet gegeven reeds onmlddeliyk de daad by het woord te voegen door zich tien aan Urn aan een aantal practlsche taken te wijden. De Weleerwaarde heer H de Oreeve sprak des Zondagsmorgens over het Bobrlëtaswerk ..Heeft de vrouw nog een taak in de Drank- bestryding?" Na den propagandatocht door Den Haag, werd de middag verder gewUd aan de bespre kingen van enkele practlsche plannen voor de komende maanden. Dtr Vollaerta hield onder het Lof de slot- toespraak. Evenals het aanbtddingzuur. dat door de ge heele groep op alle drie dagen des avonds ge houden te. werd ook het Lof gecelebreerd met de intentie zich te vereenlgen met het Mte- ■entriduum in Lourdec. ter gelegenheid van de alulUng van het H. Jaar. Dit bericht verwekte algemeene beroering. De heer W. te M jaar oud en leefde gescheiden van zyn vroegere vrouw. Hy was seer onder den Indruk en kon nog niet worden gehoord. Do dader had zich bU zijn vriend vervoegd oen be scherming te vragen voor zyn 9-jarig dochter- Zondag hebben de koning van België en zyn gemalin den geheelen dag in Noordwyk en om- i gevtng doorgebracht. Niemand had erg in de byzondere gasten, die by burgemeester V. d Mortel logeerden, totdat Maandagochtend een inwoner van Noordwyk koning Leopold her kende. Toen was het geheim al spoedig geen geheim meer. Vergeaeld van een adjudant, die tn een der Noordwyksche hotels verbiyf houdt, hebben de koning en koningin met den burgemeester en eenlge vrienden Zondag een autotocht gemaakt door de omstreken van Noordwyk en Katwyk Het spreekt vanzelf dat, nu het strenge In cognito van de vorstelyke personen opgeheven te, de belangstelling in het anders zoo rustige Noordwyk buitengewoon groot is. Voor het fraaie witte huls van burgemeester v. d. Mortel, dat aan de eene zyde een wyd uitzicht geeft over de bloeiende bollenvelden tot aan de dulnenry toe en dat* aan den anderen kant omgeven is door fraaie bosschages en gras gazons, stonden Maandag geregeld menschen. die het af- en aanryden der auto’s gade sloe gen, in de hoop een glimp van het buitenland sche vorstenpaar op te vangen. Tegen dien tyd mogen ook de wegen wel wwt beter geplaveid worden. Daar te nog niets aan gedaan en de prachtige fonteinen vormen eigen- lyk, door het fyn-verdeelde water dat voort durend op de wegen nederdaalt, een op volle kracht werkende modderfabrlek, welker product aan het siyk van ons Zuid-Llmburgache heu velland doet herinneren. Maar wat gereed te te prachtig. In het hoofd-paJete la een model-station Ingericht: daar staan échte treinen, hypermoderne loco motieven, personen- en goederenwagens, alles gloednieuw en geschilderd alsof se recht den.... speelgoedwinkel kwamen. Want machtige machines zyn hier speelgoed voor groote menschen, en «Aarden dankbaar als aoo- danig aanvaard Hier biykt. hoe „spoortrelntje spelen* in de natuur van den modernen mensch ligt, want het publiek bewondert alles, beklimt de platforms der locomotieven, loopt door de salon- en slaapwagens, vleit zich in de kussens der eerste klas-coupé’s neer, maakt alles open en komt overal aan (dat te niet verboden). Op een der sporen staat echter een treintje uit het jaar 1835, toen de eerste spooriyn tusschen Brussel en Mechelen werd geopend, en trekt aeker evenveel bekyks. De koning en de koningin wenachen, dat hun kinderen, prinses Charlotte en kroonprins Bou- dewyn, de Nederlandsche taal volkomen zullen leefen beheerachen. zy hadden daarom besloten dat hun kinderen eenigen tyd ln Nederland ver biyf zouden houden. De burgemeester v. d. Mortel die gehuwd te met freule Mlchiels van Kessenlch. had relaties ln de kringen van het Belgische Hof en op oese wyze kwam koning Leopold met hem in con tact. Thans te vastgesteld, dat de belde Belgische koningskinderen dezen zomer by burgemeester v. d. Mortel op Noordwyk zullen logeeren. het allée een plantsoen, waarin tulpen en hyacinten bloeien langs vyvers waarin fonteinen spelen. Aan het eind van deze allée staat het hoofdgebouw, een hypermoderne glasconstructie ln pyramidevorm. Links en rechts daarvan twee gebouwen ln meer klassieken styi: rechts het museum voor oude kunst, links de ..feestzaal”, waar de ope ning plaats had. en vMarin dezen zomer nog heel wat congressen gehouden sullen vrtarden Deae drie gebouwen zyn permanent en zullen een biyvend gedenkteeken vormen aan toet Bel gische eeuwfeest van 1930 Te/ weerstyde van de allée liggen dan. vóór de drie hoofdgebou wen, de vele paviljoens en „paleizen" van de deelnemende landen en van de Belgische cor poraties die vertegenwoordigd zyn. Buitenge woon royaal te alles aangelegd en leder pavil joen op zichzelf te een verrassing. Z. H. Exc de Aartsbisschop van Utrecht beeft den Zeereerwaarden heer P. J. Bylard, Hohandsche vloe-provincie in Brazilië benoemd Vtee-Pvwvteciaal den hoogeerw. pater G. Braam en tot diens Consultoren de zeereerw. patera J. B Smits en L. Veeger: tot rector te Rio de Janeiro den zeereerw. pater L- Veeger; te Juiz de Póra den zeereerw. pater A. Mlchiei- sen. te Bello-Horizonte zeereerw pater O. Lub bers. te Curvello den zeereerw. pater P. Rutten. te Campos den zeereerw. pater E. Pas de Loup, t» Congonhas do Campo den zeereerw. pater Ch. Donker en te Bahia den zeereerw pater E. Smeur; tot novicenmeester te Juiz de Fóra den zeereerw. pater H. Zey; tot directeur van het Klein Seminarie te Congonhas do Campo den zeereerw. pater Th. Weerdesteyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13