Een betreurenswaardig conflict Groote dagen te Brussel ZWARE BRAND TE ROTTERDAM r BELGISCH KONINKLIJK BEZOEK A.N.W.B. ENK.N.A.C. GAAN HUN EIGEN WEG BÜ 2 pakjes A.7P*ROMA pudding GRATIS proefzakje ATP*AMANDELTJES pudding DINSDAG 30 APRIL 1935 N.S.B. en verkiezingen Kerkelijk leven BENOEMINGEN Paters Redemptoristen Op het station te Haarlem In het bisdom Haarlem MGR. HOLIERHOEK BEDIEND Lood» van de R.E.T.M. in vlammen De echode LASTIGE LOGEERGAST een mei HONDERDJARIGE Een model-station in Weet zaan Holland te Brussel VERDRONKEN De tentoonstelling Comenius-herdenkingsmarsch op Waalhaven W ereldtentoonstelling te Brussel De wereldtentoonstelling ie geopend, maar nog niet gereed Minister Steenberghe opent het Nederlandsche Paviljoen VLIEGVELD IN M1DDEN- L1MBURG? ZIJN HUISHOUDSTER DOODGESLAGEN TREIN DOOR STOOTBLOK GEREDEN Het werk van de K. N. A- C- De wegaanduidingen De samenwerking, die einde 1924 bestond, heeft belangrijke resul taten voor verkeer en toe risme opgeleverd STAKING AAN TIMMER FABRIEK TWEEDE KAMER 7 MEI BIJEEN Nieuwe commissie en nieuw bureau Twee systemen van wegaanduiding Fences Charlotte en kroonprins Boudewijn komen dezen zomer tn Noordwyk logeeren „Kievit” Treurige daad van oud-hoofd administrateur Bestonden er „grootsche” plannen die niet vervuld worden? St reven naar zelfstandigheid Nog niet gereed Logementhouder met bedreigd 4 I X. heeft het voorbeeld de geldschieters" zich zouden terug trekken. soa trein staat nog niet vast. ge- 4 der glasscherven had in het we- tegen een i en van Hedenmiddag Is het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel geopend door Z. Exc. mr. M P. L. Steenberghe. Minister van Economische Zaken. De A.N.W.B. had juist plannen om de samen werking tusschen beide organisaties nog meer uit te breiden en om -deze op een nog economi scher basis te plaatsen. Nog steeds hebben bei de bonden hun eigen Inlichtingendienst, hun eigen kaarten, hun eigen regeling van grens- documenten. Naar aanleiding van het bericht, dat met in gang van 1 Mei as. de samenwerking tusschen den A.N.W.B. en de K.N.A.C. niet verder zal worden voortgezet, hebben wij bij den AJ4.W.B. nadere inlichtingen Ingewonnen met betrekking tot deze aangelegenheid. De pracht van deze tentoonstelling In klein bestek te beschrijven is ondoenlijk. Overigens heeft ook dit paradijs zijn men- schelijks zijde: booze tongen in Brussel beweren, dat met den grond waarop het Is gebouwd vijf Jaar lang grof gespeculeerd is en dat de organi satoren der tentoonstelling daarbij niet geheel afzijdig zijn gebleven Thans is vastgesteld, dat de belde Belgische koningskinderen dezen zomer bij burgemeester v. d. Mortel op Noordwjjk zullen logeeren. Later In den middag zijn zij gezamenlijk met den burgemeester naar Den Haag gereden. Zij maakten een autotocht door de stad, bezichtig den het Vredespaleis van buiten en nog enkele andere bezienswaardigheden, vertoefden eenlgen tijd te Scheveningen en waren omstreeks zeven uur in Noordwijk terug. Na het diner bleven de vorstelijke bezoekers op hun kamers. De koningin was vermoeid en wenschte wat te rusten. Omtrent t bezoek van het Belgische konings paar komt ons nog het volgende ter oore: Maandagmiddag om kwart over vijf is Mgr Holiërhoek. directeur van de MIJ. ..Donatus" te Amsterdam, in wiens toestand een verslechte ring is opgetreden, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Aartshertog Otto van Habsburg en zijn zuster Adelaide bij de plechtigheden te Lourdes Van de süde van de K N AC, ontvingen wij hog de volgende mededeeling: TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGF.XBRIEK A. J. POLAK, GRONINGEN aan de duinenrij toe en dat aam den anderen kant omgeven is door fraaie bosschages en gras gazons, stonden Maandag geregeld menschen. die het af- en aanrijden der auto’s gade sloe gen, in de hoop een gi&ip van het bultenland- scbe vorstenpaar op te vangen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te IJmuiden den wel- eerw. heer C P. Meereboer; tot kapelaan te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) den weleerw. heer A. A. A. H. Corlen, thans kapelaan te IJmuiden. alles uit de trein zelf kreeg slechts weinig schade. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak van het te ver doorrijden van den zagen, kwam Bjj de K.N.A.C. was echter een tegenoverge stelde tendenz merkbaar. Hier was Juist een streven naar zelfstandig heid te constateeren, waardoor de samenwer king ongunstig werd beïnvloed. Ook zijn er eenige aanwijzingen, dat de K.N.A.C. zich niet tot de automobielsport wil beperken, doch ook haar vleugels wil uitslaan over andere takken van tourlsme. men in Terwille van het publieke belang, dat een heid in de aanwijzingen langs den weg vordert, meende de A.N.W.B. hier niet op In te kunnen taan. Wanneer na afloop van een Jaar de sa menwerking niet voortgezet zou worden, zou den er twee systemen van wegaanduiding ko men, een van den A.N.W.B. en een van de KNAC. Naarmate de aanduiding zich uit leidde, zou de verwarring grooter worden. Nu kan de KNAC, natuurlijk zulks toch doen. Wanneer zij van de autoriteiten vergunning ver krijgen kan óók borden langs de wegen te plaat sen, doch in elk geval wil de A.N.W.B. hieraan Met medewerken. 1 Dit bericht verwekte algemeene beroering. De heer W is 55 Jaar oud en leefde gescheiden van zijn vroegere vrouw. HU was zeer onder den indruk en kon nog niet worden gehoord De dader had zich bü zün vriend vervoegd om be scherming te vragen voor zün 9-jarig dochter tje. Zondag heeft onder groote belangstelling de heer H. Stuurman te Westzaan zijn honderdsten verjaardag gevierd. In zUn rUk-verslerde wo ning ontving de jubilaris gelukwenschen van talrUke belangstellenden. Burgemeester Wempe hield een toespraak, terwijl de muzlekvereenlglng ..Crescendo" den Jarige een muzikale hulde bracht de De de werd die hlerbU Een stand der P. T. T. laat zien, welke we- reld-verbindlngslUnen Nederland bezit en de monstreert dat op de plaats zelf, want er Is een telefooncel waar men met Oost-Indië kan telefoneeren. De beteekenis van onze havens wbrdt naar voren gebracht (dal begint noodtg te worden alleen zagen we meer van Dor drecht en van Vllsslngen dan van RotterdamI), en ook kan men er zien, dat Nederland een in dustrieel land is. De modelboerderij „Jullana- hoeve", naast ons paviljoen, zal zeker een suc ces worden, mssr is nog niet geopend. Maar men zou pagina’s kunnen vullen met het beschrUven van alles wat te zien is. Plaats gebrek belet ons dit. Maar ieder raden wij: ga zelf kUken. Het reisbureau der V. K. P. maakt het u heel gemakkelük. Op al deze gebieden zou een samenwerking zeer in het belang zUn van het tourism- Fn daarbij zouden beide organisaties toch nog een eigen terrein houden voor hun speciale belan gen. Wat de K.N.A.C. betreft, werd daarbij In het bijzonder gedacht aan het clubleven, aan de techniek en aan de sport. Nader vernemen wij. dat het stootblok uit den grond gerukt werd, het drie meter breede plankier versplinterde en tegen het aldaar ge plaatste seinhuis botste. De muur van het sein huis werd geheel ingedrukt. Het onderstel van den eersten motorwagen werd zwaar bescha digd. Volgens de verklaringen van den bestuurder zou de remlnstallatle niet gefunctlonneerd heb ben Volgens verklaringen van anderen zou in on oplettendheid van den wagenvoerder de oorzaak gezocht moeten worden. Een Jaar lang hebben de Belgen aan deze wereldtentoonstelling gebouwd. In een tijd als deze is zulk een onderne ming een waagstuk, en de Belgen voel den zich, zooals burgemeester A. Max het in zijn speech tot den Koning uit drukte „als stegen zij op met een lift in een gebouw dat aan het instorten was”. Hun Initiatief heeft met veel scepticisme te kampen gehad, en het is nu een te schooner succes, dat de ten toonstelling doorgaat. Maandagochtend ts op het station te Haarlem een trein door een stootblok gereden. Een ran- geerende electrische trein van drie wagens reed van het spoorwegemplacement aan den Ver- spronckweg naar het kopstatlon, waar de trei nen naar IJmuiden vertrekken. Daar reed de trein door het stootblok heen en vernielde den achterkant van een daar staand gebouwtje. De Z.M Koning Leopold van België en zün ge malin Koningin Astrid zijn sedert Zaterdag de .hooge gasten van den burgemeester van Noord wijk. Het hooge gezelschap arriveerde Zater dagavond om acht uur per auto. Het bezoek is louter van particulieren aard en streng incog nito. Zondag werd een autotocht gemaakt ter bezichtiging van de bloembollenvelden. Het ligt in het voornemen van Koningin Astrid een bezoek te brengen aan de tentoon stelling „Flora” te Heemstede Niet het minst zijn de „oommercleele” stands, b.v. die van Philips, die van de „Huilever* de Belgische „editie" van de Unilever, aantrekke lijk. Hun artistieke inrichting maken hen tot een sieraad voor de tentoonstelling, zooals smaakvol uitgevoerde advertenties vaak niet het minst interessante deel van een krant uit maken. Verder is er een groot boschpark, dat op zichzelf reeds een bezoek aan Brussel aan trekkelijk maakt. Na een woord van welkom aan de autoriteiten wees de minister op de merkwaardigheid, dat het mogelijk was slechts luttele jaren na de groote tentoonstellingen van Antwerpen en Luik, welke in 1930 plaats hadden, opnieuw in België, en thans In de hoofdstad des Rijks, een i wereldtentoonstelling te houden. Hij sprak zijn bewondering uit voor de organisatie der ten toonstelling en verzekerde, dat de Nederland sche regeering verheugd is dat Nederland op de tentoonstelling vertegenwoordigd Is. De Bei rut he regeering en het Belgische volk mogen er een bewijs van de vriendschappelijke gevoe lens van Nederland in zien. De minister ging dan na. wat in het Neder landsche paviljoen vertegenwoordigd is. Wat het verkeerswezen betreft, wees de ml- r ster op wegen- en bruggenbouw, op water staatswerken. op onze voornaamste zeehavens en op aanleg en bewerktuiging van havens. Van verschillende takken van de Nederlandsche nij verheid worden de voornaamste centra aange- dvld Speciale inzendingen vragen de aandacht voor de kolenmijnen, de zoutindustrie en de hoogovens. Nog wees de minister op deelneming op het gebied van scheepe- en machinebouw, van den landbouw en de zoetwatervisscherü. Aan het einde van zijn rede bracht de minis ter dank aan den commissaris-generaal. mr. T. J. Verschuur, voor diens arbeid en uitte den wensch, dat de tentoonstelling vruchtdragend mogen zijn. Te Zuldwolde (Dr) is de ongeveer 40-Jarige koopman J. 8., op den weg naar zijn werk, in een sloot geraakt. Toen hij korten tüd later door voorbijgangers werd gevonden, bleken de levensgeesten te zijn geweken. 8. was gehuwd en vader van eenige kinderen In het heuvelachtig terrein aan de Noord west zij de van Brussel is een kleine stad verre zen De mogelijkheden die dit golvend landschap biedt zijn uitstekend benut en dat maakt Juist een verblijf op deze tentoonstelling zoo aan trekkelijk. Vanaf den hoofd-ingang aan het allée een Ten kantore van den A.N.W.B. deelde men ons mede, dat de samenwerking met de K.N. A.c. sinds 1924 bestaan heeft en tot voor kor ter. tijd zeer gelukkig is geweest. Er was een Wegencommissie van belde organisaties en ook op het gebied van het plaatsen van de rich- tingborden leidde het samengaan tot voorko ming van onnoodigen arbeid en had goede re sultaten opgeleverd in het belang van het ver keer en tourlsme. Om het huidige conflict te kunnen begrijpen, moet men echter bedenken op welke wijze de samenwerking tot stand is gekomen. De A.N. WB. was reeds vele Jaren werkzaam op het ge bied van het plaatsen van richtingborden en wegenverbetering. Toen de K.N.A.C. den wensch te kennen gaf zich ook op dit terrein te gaan begeven, heeft de A.N.W.B. voorgesteld dit ge zamenlijk te doen. Onnoodlge kosten en ver spilling van energie zouden aan voorkomen kunnen worden. Men heeft toen een modus voor samenwerking gevonden, welke steeds zeer prettig is geweest. De A.N.W.B.-K.N.A.C.rCom- mlssie kon profiteeren van het werk van den AJf.WB., omdat het personeej van laatstge noemde organisatie toch steeds op den weg was en daardoor tal van nuttige en noodzakelijke aanwijzingen kon geven, waarvan de samen werkende bonden konden profiteeren. Toen nu de termijn van de samenwerking ten einde liep (deze is steeds voor 3 Jaar ver lengd) wenschte de K.N.A.C. verschillende wü- ri^lngen in de overeenkomst. Een daarvan was de bovengenoemde n.l. dat er een eigen bureau zeu komen, dat niets met de bestaande orga nisatie van den A.N.W.B. te maken had. De A.N.WK heeft zich toen bereid verklaard deze elschen in te willigen voor den tijd van een Jaar Echter was er een punt, dat de K.NA.C. gewijzigd wilde hebben en waarop de A.N.W.B. om prlncipieele redenen niet kon ingaan. Toen in 1924 de samenwerking tot stand kwam, Is bij de llquldatie-bepallngen vastge legd, dat de A.N W B. het recht van voorkeur had op de bestaande borden langs de wegen. De K.NA.C. wenschte nu een wijziging dezer bcpëling in dien zin, dat de borden, welke In het jaar, dat de samenwerking op de nieuwe basis z„u plaats hebben, zouden geplaatst wor den voor de helft van den Automobielbond en ▼oor de helft van den A.N.W.B. zouden zijn. Van de zijde van den Automobielbond werd echter deze elsch gehandhaafd en hierop Is ver der contact afgesprongen. Bj! den A.N.W.B. werd hieraan toegevoegd, dat het voor ingewijden reeds lang duidelijk *as, dat de samenwerking bjj verschillende ge legenheden ernstig in het gedrang kwam. De wielen werden door den bumper gestopt, waardoor de carrosserie doorschoof en het plankier meenam en versplinterde en den muur van het seinhuis ramde. De voorbumpers en een gedeelte van den trein waren In het sein huis gedrongen. Groote steenblokken en ver wrongen Ijzeren staven en Instrumenten lagen dooreen. De electrische leidingen werden onmiddellijk na het ongeval afgesneden, daar deze door het vernielen van den muur een gevaar opleverden. De treinenloop ondervond geen stagnatie. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 7 Mei te Mn uur. De voorzitter aal voorstellen het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven te ver senden naar een commissie van voorbereiding Voorts zal aan de orde worden gesteld de be handeling van het voorstel van den heer Aal- berse tot wijziging van het Reglement van Or de der Kamer. Koning Leopold en koningin Astrid bewonen eenige vertrekken aan de achterzijde van de villa, vanwaar men genieten kan vaa prachtige vergezichten. Maandagmiddag ia. zooals gemeld, koningin Astrid met den burgemeester op de .Flora’ te Heemstede geweest. De koning is thuis ge bleven en heeft op de banen bij ’s burgemeesters huls golf gespeeld met eenige leden van aris tocratische families uit den omtrek. Naar de ..De Nieuwe Koerier” verneemt, be staan bü de K. L. M plannen tot den aanleg van een vliegveld In Midden-Limburg. Als ter- rem heeft men op het oog een perceel nabij bet station te Herkenboech en een nabij de brug in Buggenum. ^^Zon^imiddag U^wederom een eenheid der op Waalhaven Mmgekt^i^ ”Ktevtt" De Koningin van België, die op het oogenbllk in Noordwjjk verblijft, heeft In gezelschap van den burgemeester van Noordwijk en den heer J. B. V. M. J. van de Mortel en diens echtge- noote een geheel onofficieel bezoek gebracht aan „Flora”. Op uitdrukkelijk verlangen van H.M. moest zij als gewone bezoekster worden beschouwd. Zij werd daarom niet rondgeleld en bleef to taal onopgemerkt totdat In het Bloemenpalels enkele bezoekers haar herkenden en de aan dacht op de hooge bezoekster werd gevestigd. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Thans wenschte de Automobielclub echter een geheel nieuwe commissie met een eigen bu reau en een eigen dienst, welke geheel ios stond van de bestaande organisatie van den AN.W.B. Deze bond voelde hier weinig voor, omdat dit kosten zou veroorzaken, welke niet alle en naar zijn meenlng geheel overbodig waren, doch In dezen tijd van efficiency zeker niet te verantwoorden zouden zün. Terwille van de samenwerking was de A.N.W.B. echter be reid aan den wensch van de Automoblelcluo ge volg te geven en zich een financieel offer te ge troosten, in de overtuiging, dat na korten tijd de Automobielclub tot het Inzicht zou komen, dat de nieuwe opzet niet bevorderlijk was voor een goeden gang van zaken, en daarbij ook zeer on-econömisch. Maandagmiddag is "n zware brand uitgebroken in de groote materialenloods van de Rotter- damsche Electrische Tramweg Mjj. In de 1. Hu- bertstraat te Rotterdam. De brana Is ontstaan ooci een ontploffing waarvan de oorzaak nog .'.bekend is. in het gebouw waren 16 personen aanwezig die bjj het hooren van den knal naar beneden snelden. Na de ontploffing ontstond direct de felle brmd Ir de loods was veel brandbaar mate- naa’ aanwezig. Er hadden nog voortdurend imploffingen plaats, die vermoedeljjk veroor zaakt werden door vaten teer •■e brandweer rukte met alle groot materiaal uit Vier motorspulten trachtten met 12 stralen het tiui te blusschen. Het blusschlngswerk werd zeer bemoeilijkt door een dichten rook. Om In het perceel te kunnen komen, had de brand weer met zware boomen deur en ramen moe ien rammelen. Vlak bjj de loods staat een ge bouw, waarin boekhouding cn teekenkamer zijn gevestigd, dat geruimen tjjd groot gevaar liep uooi het vuur te worden aangetast De brand was tegen drie uur geheel bluscht. denzelfden voet- zullen worden zooveel mogelljk nog zullen worden uitgebreid In het algemeen zal haar actie voor ver- keersverbeterlng en verkeersbevelllging op nog breedere basis worden gebracht, opdat, even als steeds bet geval Is geweest, niet alleen de leden, doch iedereen op den weg daarvan kan profiteeren. Omtrent het bezoek van het Belgisch konings paar aan ons land vernemen wij nog de vol gende bjjzonderhederrT De burgemeester heeft self twee kinderen van ongeveer denzelfden leeftijd als prinses Char lotte en prins Boudewjjn. Koning Leopold en koningin Astrid hebben thans persoonlijk de schoonheid der omgeving kunnen bewonderen waar hun kinderen dezen zomer zullen vertoeven. Gelijk reeds medegedeeld, zal het Belgische koningspaar heden in den loop van den dag weer per auto naar Brussel vertrekken. Maandagmorgen is op de timmerfabriek ..Vlos" te Lange Ruige Weide een staking uitgebroken. Deze staking omvat 67 man. De arbeiders hadden een elsch tot loonsver- hooglng Ingediend. Zaterdag hebben hierover tusschen de vertegenwoordigers van het perso neel en den directeur der fabriek, den heer J. Kastelein, besprekingen plaats gehad. De ar beiders namen echter geen genoegen met de toe zegging van den directeur en zijn hedenmorgen niet meer aan den arbeid gegaan. Zondag heeft de oudste Inwoner van Rotter dam zijn honderdsten verjaardag gevierd. Het is de bewoner van het 8t. Anthonlus-gesticht aan den Nieuwen Binnenweg, de heer W J. van Stralen. We troffen den jubilaris In zijn zitkamer, die ter gelegenheid van dezen voor hem zoo bij zonderen feestdag luisterrijk met bloemen was versierd. De heer van Stralen zag er nog ge zond en levenslustig uit. Een 30-tal jaren ge leden hebben zijn gehoororganen hem in den steek gelaten, maar de zuster was natuurlijk gaarne bereid voor den jubilaris het woord te doen De heer van Stralen Is eigenaar geweest van het vroeger zoo bekende banketbakkers- huis, „De Zoete Arbeid” genaamd, aan den Schiedamschen dijk. Op 75-Jarigen leeftijd heeft hij in het 8t. Anthonlusgesticht zijn Intrek ge nomen. waar hij, naar hij ons verzekert, het best naar zijn zin heeft. Des morgens werd tot intentie van den Ja rige in de kapel van het 8t. Anthonlusgesticht een H. Mis opgedragen. Van tien tot één en van half drie tot vier uur heeft de jubilaris gere- clplëerd. zoo aan Eeuwfeestpleln gaat een breede, rechte bergopwaarts. In het midden daarvan is plantsoen, waarin tulpen en hyacinten bloeien langs vijvers waarin fonteinen spelen. Aan het eind van deze allée staat het hoofdgebouw, een hypermoderne glasconstructie in pyramidevorm. Links en rechts daarvan twee gebouwen in meer klassieken stijl: rechts het museum voor oude kunst, links de „feestzaal”, waar de ope ning plaats had. en wtaarin dezen zomer nog heel wat congressen gehouden zullen wt>rden Deze drie gebouwen zijn permanent en zullen een blijvend gedenkteeken vormen aan het Bel gische eeuwfeest van 1930 Ter weerszijde van de allée liggen dan. vóór de drie hoofdgebou wen, de vele paviljoens en ..paleizen” van de deelnemende landen en van de Belgische cor poraties die vertegenwoordigd zijn. Buitenge woon royaal is alles aangelegd en leder pavil joen op zichzelf is een verrassing. De tentoonstelling is thans geopend, doch nog lang niet gereed. Men is met de opening wel wat vlug geweest. Want de meeste pavil joens waren op den <Hg der opening nog niet ingerlcht, sommige nog in aanbouw. De indruk wekkende basiliek van „Katholiek leven" ia nog niet toegankelijk, alleen het groote restaurant, dat in de „gewelven" daaronder is ingericht is open, en maakt uitstekende zaken, naar de drukte te oordeelen. Als de machtige basiliek, die een tentoonstelling bevat van het geheele katholieke leven in België eenmaal geopend zal zijn, aal zij zeker een van de meest bezochte deelen der tentoonstelling vormen. De samenwerking tusschen A NWB, en KN K C zal op 1 Mei 1935 een einde nemen. Daar de afwerking van deze aangelegenheid is op gedragen aan een Hqjrddatle-commissie, be staande uit afgevaardigden van belde vereent- gingen, had de K.NA.C. niet anders verwacht dan dat deze commissie, welke nog niet is bij eengekomen, een gemeenschappelijk perscom muniqué zou ontwerpen. Nu dit door het aan de K.NA.C te voren niet bekende persbericht van den A.N.W.B. niet meer mogelljk is, mag de K.NA.C. niet nalaten, ook harerzijds mede te deelen. dat ook haar werkzaamheden in het algemeen belang op ---1 voortgezet en Zondagmiddag is er een Comenius-herden- kingsmarsch door het Gooi gehouden, waaraan talrijke w*ndelvereenlgingen uit het land heb ben (deelgenomen. Deze hebben bij het Come- nius-monument langs de Tsjechische en Ne derlandsche autoriteiten gedefileerd. De heer Jacques Smits, voorzitter van Oomenius-vereeniglng. hield een toespraak, bokaal, die de Tsjechische regeering voor beste groep heeft beschikbaar gesteld, namens den Tsjechischen gezant. niet tegenwoordig kon zijn, des avonds ultge- relkt door ir. J. de Vries, bestuurslid van de vereenlglng Nederland—Tsjech o-Slowakije, aan de padvindersgroep „De Oooiberg” te Buasum. Het Volk" publiceert een mededeeling „van een vooraanstiaand NJ8.B.-functionaris” over de verkiezingen. De N3.B. zou op 800.000 a 9X.OOO stemmen gerekend hebben. Daags na de verkiezingen zouden in tal van steden demonstraties voor bet stadhuis gehou den worden. Er zou een manifest in een oplaag van drie mlllloen exemplaren uitgegeven worden, waarin Mvssert het ontslag van de .’egeerlng zou eh-chen op grond van den verkiezingsuitslag. De tekst van dit manifest werd reeds opgestel^. Het is na den 17en April vernietigd. Men sou een audiëntie aanvragen bü de Ko ningin. De delegatie, die zou bestaan uit Mus sen. Geelkerken en Van Duyl, zou de Koningin verzoeken het parlement te ontbinden en Mus sen na nieuwe verkiezingen, tot kabinetsforma teur te benoemen. Kleinere .spontane” betooglngen voor de hulzen van verschillende bekende jjoliticl, oau voor die van Colljn, Albarda, Vliegen, burge- n.cewter De Vlugt en Jhr. De Geer, zouden ge houden worden. Generaal Snijders zou minister van oorlog werden. De leiders geven elkaar nu de schuld van het ultblüven der victorie, aldus gaat de meoedeeling in „Het Volk” verder. Graaf Mar chant is van meenlng. dat het feit, dat een Loge-man als Farwerck propagandaleider was, de katholieken heeft afgeschrikt. Maar Far werck, die zich voelt als een kat die in het nauw zit, heeft van zijn kant verklaard, dat iren de arbeiders nooit zal wdinen. wanneer zulke „déftlge" menschen als de graaf lijstaan voerder zijn. Het is niet ónmogelijk, dat Far werck ten slotte het loodje moet leggen. Men van Danzig voor oogen. waar de leider der Nazi’s onlangs eveneens werd afgeaet na den ongunstigen verkiezingz- ultrlag. Ook sou de vrees in de N 8 B bestaan, dat BANDOENG. 29 April (Aneta). Heden morgen heeft de heer W F. W.. oud-hoofd administrateur van Koleberes Stngkoeb, secretaris van de Vereenlglng Bandoeng Vooruit, zijn huishoudster met een hamer doodgeslagen. Na de daad begaf W. zich naar een vriend en daarna naar de politie. De Hoogwaardigste Pater Generaal der Re demptoristen. Patriclus Murray, heeft voor de Hoilandsche vlce-provincie in Brazilië benoemd b't Vloe-Provinciaal den hoogeerw. pater G. Braam en tot diens Consultoren de zeereerw paters J. B. Smits en L. Veeger; tot rector te Rio de Janeiro den zeereerw. pater L. Veeger: te Juis de Fóra den zeereerw. pater A. Michiel- sen, te Belïb-Horizonte zeereerw. pater G. Lub bers. te Curvello den zeereerw. pater P. Rutten, te Campos den zeereerw. pater E. Pas de Loup, te Congonhas do Campo den zeereerw. pater Ch. Donker en te Bahla den zeereerw. pater E. Smeur; tot novicenmeester te Juiz de Fóra den zeereerw. pater H. Zei); tot directeur van het K ein Seminarie te Congonhas do Campo den zeereerw. pater Th. Weerdesteljn De koning en de koningin wenschen. dat hun kinderen, prinses Charlotte en kroonprins Bou- de wijn, de Nederlandsche taal volkomen zullen leeren beheerschen. Zij hadden daarom besloten dat hun kinderen eenlgen tijd In Nederland ver blijf zouden houden. De burgemeester v. d. Mortel, die gehuwd Is met freule Mlchlels van Kessenlch, had relaties in de kringen van het Belgische Hof en op oeze wijze kwam koning Leopold met hem in con tact. Is er veel nog niet gereed; met eere kan Nederland voor den dag komen. Want ofschoon ons paviljoen officieel nog geopend moet wor den, is het thans reeds toegankelijk, en trekt ruimschoots publiek. Ieder Hollander kan trotsch zf)n op de wijze waarop zijn land hier vertegenwoordigd ia. Bijzondere nadruk is ge legd op de beteekenis van Nederland als we reldmacht: het eerste waarvoor men staat als men binnentreedt in het frlsacbe interieur, is een groote maquette van Insullnde. Om bü de opening van de Brusselsche reld ten toonstelling te zijn. wUs voor ons niets eenvoudiger dan ons aan te sluiten bü het ge zelschap dat de reis daarheen maakte onder leiding van onze reis-afdeeling. Wü deelden dan in de befaamde V K P -service en smaakten bo vendien het voor den Journalist zoo zeldzame genoegen, eens van aangezicht tot aangezicht te staan met onze lezers, waarvoor we, zonder hen ooit gezien te hebben, dagelijks schrijven en al schrijvend redeneeren, betoogen, spotten, kritiek oefener. en preeken. Wü hopen dat het démasqué van „münheer de redacteur" voor de andere partij geen al te groote teleurstelling geweest mag zijn, na al de wijsheid die dagelijks van die geheimzinnige figuur onze kolommen te lezen krügt. Men heeft reeds kunnen lezen, hoe de ope ning der expositie door Z. M. Leopold III tot een feest van vlaggen, fonteinen en zon Is ge worden. Ons rest nog, iets van de tentoonstel ling zelf te zeggen. Zaterdagmiddag zag de eigenaar van het volkslogement in de Verlengde Nieuwstraat te Weesp zich genoodzaakt een logeergast te ver zoeken, het logement te verlaten, omdat hü in eenigszins beschonken toestand verkeerde en tegenover de andere gasten een uittartende hou ding aannam. De man ging heen, maar kwam 's avonds terug, in volslagen dronken toestand; zün fiets aan de hand met zich voerend. Zoo- dra de logementhouder hem ontwaarde, sloot hü de deur voor hem dicht, waarop de ruim 50-jarlge logeergast zóó In woede ontstak, dat hü de flets opnam en daarmede twee ruiten stuksloeg. Met deze vernieling was hü nog niet tevreden, maar hü pakte opnieuw de flets vernielde ook nog de houten sponningen het raam. Het gerinkel kleine logement heel wat opschudding veroor zaakt en ook de omwonenden kwamen op het geluld van het rinkelend glas toegeloopen. Zü hóe de logementhouder naar buiten en den woesteling vastgreep, die zich wilde verweren, waarop belden over de straat tuimelden. Een der omwonenden scheidde de belde mannen, maar hiermede was het incident niet ten einde, want de beschonken vernieler van de ruiten haalde een groot knipmes uit den zak. opende dat en ging daarmede in drei gende houding op den logementhouder af. Deae wist den aanval te keeren. Inmiddels had de vrouw van den logementhouder de politie ge waarschuwd en de lastige logeergast werd toen naar de politiecel gebracht. Tegen dien tüd mogen ook de wegen wel wat beter geplaveid worden. Daar is nog niets aan gedaan en de prachtige fonteinen vormen eigen- lük. door het fün-verdeelde water dat voort durend op de wegen nederdaalt, een op volle kracht werkende modderfabrlek, welker product aan het slijk van ons Zuid-Llmburgsche heu velland doet herinneren. Maar wat gereed Is Is prachtig. In het hoofd-palels Is een model-station Ingericht daar staan échte treinen, hypermoderne loco motieven, personen- en goederenwagens, gloednieuw en geschilderd alsof ze recht den.... speelgoedwinkel kwamen. Want machtige machines zün hier speelgoed voor groote menschen, en wk>rden dankbaar als zoo danig aanvaard. Hier blükt, hoe „spoortreintje spelen" in de natuur van den modernen mensch ligt, want het publiek bewondert alles, beklimt de platforms der locomotieven, loopt door de salon- en slaapwagens, vleit zich In de kussens der eerste klas-coupé’s neer, maakt alles open en komt overal aan (dat is niet verboden). Op een der sporen staat echter een treintje uit het jaar 1835, toen de eerste spoorlün tusschen Brussel en Mechelen werd geopend, en trekt zeker evenveel beküks. Zondag hebben de koning van België en zün gemalin den geheelen dag in Noordwijk en om geving doorgebracht. Niemand had erg in de büzondere gasten, die bü burgemeester v. d Mortel logeerden, totdat Maandagochtend een inwoner van. Noordwük koning Leopold her. kende. Toen- was het geheim al spoedig geen geheim meer. Vergezeld van een adjudant, die in een der Noordwüksche hotels verblüf houdt, hebben de koning en koningin met den burgemeester en eenige vrienden Zondag een autotocht gemaakt door de omstreken van Noordwük en Katwük Het spreekt vanzelf dat, nu het strenge in cognito van de vorstelüke personen opgeheven is, de belangstelling in het andere zoo rustige Noordwük buitengewoon groot is. Voor het fraaie witte huls van burgemeester v. d. Mortel, dat aan de eene züde een wijd uitzicht geeft over de bloeiende bollenvelden tot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5