Boschbrand te Ede Wordt staking vermeden? Dictatuur en Gods dienst DE JULIANA-HOEVE GEOPEND Kerkelijk leven DONDERDAG 2 MEI 1935 Schending van beloften De nieuwe pachtwet Kwaadwilligheid I DE BLOEIENDE BEEMSTER Op 5 Mei het hoogtepunt Invoer uit Nederland in Italië RADIOSTUDIO IN UTRECHT Kon. Ned. Brandweervefreeniging Nederlandsch-Turksche De officieele uitslag clearing TRAGISCH FAMILIELEVEN DE MIDDEN ST AN DSRAAD MGR. G. VESTERS K.R.O.-NIEUWS Door Z. H. den Paus ontvangen Nederland te Brussel PASTOOR J. C. SCHIPHORST Uit voorzorg bediend Broeder Didacus Dumt Statenverkiezingen in Gelderland Steun aan noodlijdende kunstenaars De vlootcommissie op Schellingwoude Verslag der werkzaamheden over 1934 De N. C. R. V. neemt geluide* proeven Binnenkort overleg met de betrokken vereenigingen Schoolbestuur St. Willibrordus Arnhem GEEN SPORTVLIEGVELD. VUGHT Gedenksteen luit.-admiraal van Kinsbergen NIEUWE BURGEMEESTER VAN SEMARANG Indiening van ontwerp hoeft eenig oponthoud K.J.C. IN HET BISDOM HAARLEM „OMROEPERS” VOOR DEN KANTONRECHTER r i Statuten bisschoppelijk goedgekeurd I- Hoopvolle stemming in de kringen van het mynbedryf Tilburgsche Academische Econo mische Kring De „Pelikaan” op Schiphol KONINGIN ASTRID NIET NAAR NOORDWIJK Nationaal huldeblijk Opheffing van het vliegkamp onder het oog gezien? Rei» van de „Arend” Van een geheimen zender 4 Vestiging van buitenlanders In tegenwoordigheid van den mi nister van Economische Zaken mr. Steenberghe De verjaardag van Prinses Juliana gevierd Ter blijvende herinnering aan de reis van de K XVIII 2S H. A. hooge heide en vlieg dennen verbrand i t l Daarna maakte het hooge gezelschap een ▼er van i i H. M. „Arend", op uitreis naar Nederlandsch- Indlë, is te Suez aangekomen. Omtrent het doel van het bezoek kon men ons geen inlichtingen geven. Niet on mogelijk Is echter, dat het verband heeft gehouden met de plannen tot onderbren ging van dit vliegkamp bü het Departement van Waterstaat, terwijl aan den anderen kant de al of niet wenschelijkheid van op heffing van het vliegkamp uit bezulnlgings- oogpunt onder het oog kan zijn gezien. Voor de functie van administrateur van het Schoolbestuur St. Willlbrord te Arnhem waar voor verleden week een oproep in dit blad ver scheen, hebben zich reeds meer dan 600 perso nen aangemeld. Het schoolbestuur verzoekt ons mede te deeleti, dat in de vacature inmiddels reeds Is voorzien. Sollicitanten zullen geen na der bericht ontvangen. BUITENZORG, 1, Mel (Aneta) Tot burge meester van Semarang is benoemd Mr. H. E. Boissevain, thans burgemeester van Cheribon. - i i Verschenen is het verslag der werkzaamheden ran den Middenstandszaad over 1934, waaraan het volgende is ontleend: De onderhandellngen met de NCRV betref fende den aankoop van het gebouw voor K. en W. te Utrecht, zijn nog in vollen gang. Een definitieve beslissing Is echter nog niet geno men; daarover zal eerst nog wel het een en ander In den gemeenteraad worden gezegd. Op de vragen van het communistisch Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende de steunverlee- nlng van Rijkswege aan noodlijdende kunste naars, heeft Minister Slotemaker de Bruine ge antwoord, dat het ambtelijk overleg over de regeling voor steunverleening aan noodlijdende kunstenaars dezer dagen is geëindigd. De Mi nister stelt zich voor de betrokken vereenigin gen van kunstenaars binnenkort bijeen te roe pen, om met haar over de verdere uitvoering van de aanhangige plannen overleg te plegen. Vervolgens werd uiteengezet, dat de nauwe relatie, welke bestaat tusschen de consumenten In België en zulvelproducenten in Nederland, welke wordt onderhouden door Belgische impor teurs en Nederlandsche exporteurs, de Neder landsche Zuivelbereiding heeft doen besluiten met een boerderij aan de wereldtentoonstelling deel te nemen. Zij hoopt hiermede te bereiken, dat bij de voeding voor de Nederlandsche zuivel producten ook in de toekomst een onverflauwde belangstelling zal blijven bestaan en de consu menten beter voorgelicht sullen zijn over de bij zonderheden, die de echte Nederlandsche zui velproducten kenmerken. de 18-Jarlge J. de W wien ten laste was gelegd poging tot moord op zijn vader. Verdachte heeft met een dubbelloops jachtgeweer, geladen met hagel, In den avond van 25 Februari twee scho ten op zijn vader gelost, uit wraak dat deze zijn kinderen zoo slecht behandelde. De officier van Justitie eischte twee jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Koning vroeg een meer clemente straf, daar de vader de oorzaak is van deze daad. Te laat heeft men dezen uit de ouderlijke macht ontzet. De directie van het Nederlandsch Clearing- Instltuut deelt het volgende mede: Teneinde verbetering te brengen in de si tuatie, geschapen door de ongunstige ontwik keling der Nederlandsch-Turksche clearing, is de Nederlandsche Regeerlng met de Turksche Regeering in nader overleg getreden. In afwachting van de te treffen regelingen wordt aan exporteurs in overweging gegeven, alvorens, met Ingang van heden, verdere ex porten naar Turkije te ondernemen, welke voor verrekening via de clearing in aanmerking zul len worden gebracht, zich bij het Crisis-Ultvoer- Bureau te voorzien van een contröle-ultvoer- certlflcaat. Het Crlsis-Uitvoer-Bureau zal deze certificaten slechts voor bepaalde goederen en binnen vastgestelde grenzen mogen afgeven. Of en in hoever vorderingen wegens leverln- gen van goederen, waarvoor geen contröle-ult- voercertlflcaat werd verkregen, te zijner tijd tot vereffening over de clearing zullen worden toegelaten, zal nader worden vastgesteld. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent beeft de statuten van de IC. J. C. 1» het bisdom Haarlem ontworpen door het thans afgetreden bestuur, goedgekeurd, aldus de ,Msb.“. Onverwijld zal nu worden overgegaan tot de samenstelling van een bestuur en rad. zooals de statuten die aangeven. In aansluiting op een reeds gedane mededee- Ung bericht de K. N. A. C. ons, dat een tocht door de bloeiende Beemster begint Mei het aller mooist zal zijn. Verwacht mag worden, dat 5 Mei a s de Beemsterbloei zjjn hoogtepunt zal heb ben bereikt. Om de mooiste effecten te verkrijgen dient het aanbeveling om de Beemster Purmerend af binnen te rijden. Onze Romeinsche correspondent seint dd. 1 Mei: Z. H. de Paus heeft Mgr. G. Vesten. Aposto lisch Vicaris van Rabaoel, Woensdag in parti culiere audiëntie ontvangen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan de 43-jarlge P. de W. wegens het plegen van onzedelijke handelingen. De officier van justitie eischte vier jaar ge vangenisstraf. In verband met deze zaak stond ook terecht Uit een en ander mag blijken, dat de Neder landsche Zuivelbereiding op een voor baar waar dige wijze op de wereldtentoonstelling te Brus sel vertegenwoordigd is. Na den strijd om het al of niet aanleggen van een landingsterrein voor sportvllegtulgen op de Vughtsche Helde, is thans een instantie aan het woord gekomen, die kort en goed den aanleg verboden heeft. Het departement van Defensie nml. heeft zoodanige bezwaren tegen aanleg van een landingsterrein, dat het dezen niet kan toestaan. Dus tenslotte toch geen landingsterrein. De „Mèb." weet mede te deelen, dat een ontwerp-Pachtwet op het Departement van Justitie gereed ligt. Aangezien echter de zaak mede beoordeeld moet worden door de Depar tementen van Financiën en Economische Za ken en overigens een kwestie Is, welke het ge- heele kabinet raakt, Is eenig oponthoud on vermijdelijk. Van Regeerlngszüde wordt gestreefd naar zoo spoedig mogelijke indiening, die dan ook binnen af zien baren tüd wordt verwacht. Voor het loopende vereenlglngsjaar is het bestuur van den TA£X samengesteld uit de heeren A. O. J. Rottier, Den Haag, voorzitter; J. J. A. Charbo, Hlllegersberg, Lefevre de Mon- Ugnylaan 26, secretaris, en prof. dr. M. J. H. CoLbenhagen, hoogleeraar te Tilburg, lid. Het Indië-vllegtuig de .Pelikaan" is Woens dagavond te 20.34 uur op Schiphol geland. In verband met de besprekingen, welke de minister van Waterstaat Dinsdag heeft gehad met den hoofdingenieur van staatstoezicht op de mijnen, bestond, volgens de „N.ROrt.” zoo wel in directiekringen als in den kring van de arbeidersleiders in Limburg een optimistische stemming ten aanzien van de mogelijke ont wikkeling van den toestand. Algemeen bestaat de verwachting dat alsnog een staking zal kun nen worden vermeden. Naar ons wordt medegedeeld, is het bericht, als zou ook koningin Astrid van België eenl- gen t(jd in Noordwijk komen, om daar rust te houden, niet juist. Slechts de beide kinderen van het Belgische Vorstenpaar zullen, zooals gemeld, eenigen tijd aldaar verblijven ten hul- Ter herinnering aan den 200sten geboortedag van den zeeheld Ridder Jan Hendrik van Kins bergen, lultenant-admiraal der Nederlanden, oprichter van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, is Woensdagmiddag in tegen woordigheid van vele autoriteiten, o.w. de bur gemeesters der gemeenten Doesburg, Elburg en Apeldoorn, op het Raadhuisplein te Apeldoorn een gedenksteen onthuld. De steen is geplaatst voor het gemeentehuis ter plaatse waar zich vermoedelijk de grafkel der heeft bevonden, waarin eens de stoffelijke resten van Apeldooms weldoener rustten. Nadat het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel officieel was geopend, hebben de autoriteiten een bezoek ge bracht aan het naast bet paviljoen gelegen ter rein, waar de Nederlandsche Zuivelbereiding haar „Prinses Juliana-hoeve" heeft gebouwd. feit, dat In niet minder dan 77 landen ter wereld Nederlandsche zuivelproducten wor den gebruikt en dat de Nederlandsche kaas het voortreffelijke voedsel van 71 volkeren is. De vele afbeeldingen, die een Indruk van het Nederlandsche veehouders- en zui velbedrijf in zijn gebeden omvang geven en de aandacht vragen voor bet Rijksmerk op de Nederlandsche kaas en boter, dat de echt heid en goede samenstelling waarborgt, von den algemeen waardeering. In dien tusschentijd echter wordt het te koopen gebouw van binnen en van bulten door de aanstaande eigenaars bekeken en ter dege onderzocht. Een dezer dagen kwam een groote auto voor gereden en verschillende apparaten werden uitgeladen en binnen het gebouw gebracht. Bij Informatie bleek ons naderhand, dat de NCRV geluidsproeven ging nemen. Wel een vollen dag lang werd nu eens in die, dan weer In die zaal gemusiceerd, terwijl het geluid via de microfoon op gramofoonplaten werd vastgelegd. Deze platen nu, worden voor gelulds-technlci afgedraaid, die dan de acoustlek van de ver. schillende zalen beproeven. producten, hunne verpakking en hun versprei ding over de geheele wereld- Het boerenhuis is Ingericht voor kookdemonstraties en voorlich ting van het publiek bij het gebruik van zuivel producten. Namens de Nederlandsche zuivelbereiding werden de hooge gasten welkom geheeten. Met erkentelijkheid werd daarbij melding gemaakt van het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana toe stemming had willen geven deze hoeve naar haar te noemen, terwijl eveneens dank werd gebracht voor den steun, die bij bet tot stand komen der hoeve was ondervonden van minis ter Steenberghe en den commissaris-gene raai der Nederlandsche deelneming aan de wereld tentoonstelling, oud-minlster Verschuur. Op 4 Mei ut: viert de Eerwaarde Broeder Didacus Daams, geboren te Borkel, verblij vend in het klooster der Paters Clsterdensers- Trappisten te Zundert, zijn OO-jarig kiooster- Te Delft heeft eenigen tijd een geheime een der, die zich aankondigde met de letters X. X. X., na middernacht vreugdeklanken in den ether gebracht- Dat heeft zoo eenige weken kunnen voort duren, totdat ambtenaren van den P. T. T. dienst en politie de geheime „studio” wisten te ontdekken, en een inval deden op de kamer van een student aan de Hertog Govertkade. Daar werd de installatie in beslag genomen, en vijf studenten-omroepers bekeurd. Woensdag hadden twee van hen zich voor den kantonrechter te Delft te verantwoorden; drie van hen hadden van het schlkkingsrecht gebruik gemaakt. Eén van de studenten gaf het feit toe, doch de ander zette uiteen, dat hij tijdens de uit zendingen niet aanwezig was, welke verklaring door getuigen-studenten werd gestaafd. De ambtenaar van het O. M. vorderde f 100 boete, doch de kantonrechter meende de boete gelijk te moeten stellen met die van het be schikkingsrecht, nJ. f 50 subs. 10 dagen. Tenslotte werd de hoop uitgesproken, dat de grootsch opgezette wereldtentoonstelling de Nederlandsche Zuivelbereiding de gelegenheid zou bieden aan een groot Internationaal publiek de overtuiging bü te brengen, dat de Neder landsche zuivelproducten voor een goede voe ding van zeer veel belang kunnen zün. Het vestigen van handelszaken door buiten anders wordt door de middenstanders met be zorgdheid gade geslagen; tegenover klachten had de vertegenwoordiger van den minister aangevoerd, dat het hier een lastige materie betrof, omdat, in verband met vestlglngs- en handelsverdragen de Regeerlng in deze niet willekeurig kan optreden. Ook het feit, dat bul- tenlandsche detallzaken consenten kunnen krij gen voor hun verkoop in Nederland heeft in grensstreken aanleiding gegeven tot ontevre denheid. In Limburg is de georganiseerde mid denstand van meenlng, dat aan de groote de tallzaken, die den winkeliers groote concurrentie aandoen, geen consenten moeten worden ver leend voor rechtstreeksche levering aan parti culieren. pe moeilijkheid is echter, dat deze consenten worden verstrekt op grond van vroe- geren Invoer, terwül anderzüds een Parijsch van een nieuwe belasting op besloten vennoot schappen heeft de Middenstandszaad een com missie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar. J. K. W. F. van Bommel, W. G. Scheeres en den heer Wierenga, welke in haar rapport opmerkte, dat hier niet alleen het misbruik werd achterhaald, zooals de Regeering mededeelde, doch dat vrijwel alle kleineN.V.’s eronder vallen. Daardoor sou het grootbedrijf een belangrijken voorsprong krij gen op de kleine en middelsoort bedrijven. In den toestand van pastoor J. C. H. M. Schiphorst, de herder der Si. Bonlfadusparo- clue te Amsterdam, die onlangs bü een auto- ongeval in de omgeving van Venlo gewend raakte en in het 8t. Joaef Ziekenhuis te Venlo werd opgenomen is, naar wij vernemen, een dusdanige wending gekomen, dathü uit voor zorg van de H.H. Sacramenten der stervenden is voorzien. De opening van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Oud-minister mr. T. J. Verschuur tijdens zijn welkomstrede In de Woensdag te Arnhem gehouden zitting van bet Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Gel derland Is de officieele uitslag der verkiezingen vastgesteld. Deze uitslag komt overeen met de gepubliceerde cüfers. Tevens Is vastgesteld de Wst der SD-AP., waarover nog geen zekerheid bestond in verband met het feit, dat verschillende lijsten waren ingediend. Na loting Is de lüst als volgt vastgesteld: J. L. B. Keurschot uit Didam: mevrouw C. A. Weersma-van Duin uit Zutfen; B. Bakker uit Arnhem; J. Roseboom uit Hattem; A. van Geuns uit Tlel; A. V. Dam uit Wlnterswük; CF. A. Cordewerer uit Nijmegen: G. Stempher uit Apeldoorn; J. Bronkhorst uit Arnhem; P. A. v. d. Ent uit Arnhem; M. Rademakers uit Arnhem; J. Mooring uit Zaltbommel. In aansluiting aan bet bericht over de tyde- lüke regeling, welke is getroffen met betrek king tot den Invoer uit Nederland In Italië kan worden gemeld, dat in afwijking van de alge- meene regeling voor dien invoer met basis van 100 pct. van den Invoer gedurende 1934 voor het tweede kwartaal van 1935 de volgende contin genten zullen gelden: Versch vleesch 6500 kwlntaal, runderen 163 stuks, radlolampen 32.500 stuks, fünbewerkte edelsteenen tot 4 karaat en gekleurd 450.000 Lire. Voor versche vlsch is het contingent voor het tweede kwartaal van 1935 met 200 kwlntaal tot 435 kwlntaal verhoogd. De 26e verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana werd Dinsdag gevierd in het Nederlandsch gezantschap te Brussel. De Nederlandsche vlag met oranjestrik was uitgestoken. Een register lag ter onderteekenlng en werd met talrijke handteekenlngen van Nederlanders en van Bel gische overheidspersonen gevuld. Dit jaar kreeg deze feestdag daarenboven nog een bui tengewonen luister door de plechtige opening van het Nederlandsche paviljoen op de Wereld tentoonstelling. De leden van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, wier zetel te Brussel gevestigd Is, zullen op 3 Mei een bezoek brengen aan Gent. Zü zullen oun. In een katoenfabriek en In een tulnbouwgesticht een kükje nemen. Op Initiatief van de Nederlandsche Kamer van Koophandel zal Donderdag 2 Mei om 2030 uur In de groote zaal van het Egmontpaleis een lezing betreffende „Nieuwe aspecten van den Internationalen Handel” gehouden worden, door den senator P. Forthomme, oud-minlster, die namens België de onderhandellngen leidde ok hier te lande zijn er naïeve chris- f 1 tenen, die de verklaringen van den aspirant-dictator omtrent de vrijheid, die hij den godsdienst laten zal, voor ern stig nemen. Zij zien niet, dat de absolutis tische staat op een gegéven moment met den godsdienst in strijd moet komen, omdat er gebieden zijn, waarop zij belde werken. Wat Duitschland de laatste dagen te zien geeft, Is al zéér leerzaam. Ondanks Hitler’s plechtige belofte aan Hindenburg, dat hij zich niet mengen zou in den strijd in de Evangelische Kerk, zijn Vrijdag jl de bu reau’s van den bekenden ds. Niemöller, den leider der Belijdenisbeweging te Dahlem doorzocht door de Gestapo, die een aantal bescheiden In beslag nam en eenige bu- reauambtenaren arresteerde. Er zitten, meldt Reuter, thans 35 predikanten van de Belijdenisbeweging in concentratiekampen en bovendien tal van kerkelijke leeke-amb- tenaren. De Dultsche geloofsbeweging heeft op denzelfden dag te Berlijn in het Sportpaleis een vergadering gehouden. Dit zijn de nlet- Christenen, de brengers van het nieuwe Dultsche geloof, die zich scherp tegen het christendom keeren, omdat het niet van Duitschen oorsprong Is. Prof. Hauer, de lei der, graaf Reventlow, de plaatsvervangen de leider der beweging, en dr. Gericke, lei der van de gemeente Groot-Berljjn, voer den het woord. Aan de wanden hingen spandoeken, waarop o.a. de leuze: „Voor ons is het Heilige Land het Dultsche Land.” Er werd gemeenschappelijk gezongen: „Heilig Vaterland”. En de muziek speelde herhaaldelijk: „Der Gott, der Eisen wach- sen Hess.” Eenige Jonge mannen, die tij dens de vergadering Interrumpeerden, wer den volgens den correspondent van de „Momlng Post” door vijftig leden van de Hltlerwacht bijna doodgeranseld. De poli tie zag zonder In te grijpen toe, hoe de slachtoffers getrapt en geslagen werden. Vermoedelijk In verband met deze ver gadering heeft de Würtembergsche geeste lijkheid het volgende waardla» -telegram aan Hitler gezonden: Het maiine-vliegkamp te Schellingwoude, dat sinds kort tüdelük bezet is door een vlieg! brigade van het vliegkamp De Mok op Texel, heeft Woensdag bezoek gehad van de vloot commissie. Aanwezig waren hier o.m. de minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe. de Bel gische minister van Economische Zaken, Isa- cker, de commlssaris-generaal der Nederland- sche deelneming aan de wereldtentoonstelling, mr. T. J. Verschuur, de Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. mr. A. W L Tjarda van Star- kenborgh Steehouwer en de adj-commlssarls- generaal der Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling, mr. van Rotnburgh. Naar men weet, is de Nederlandsche Zulvel- bereidlng met een apart gebouw en een afaon- derlüke inzending vertegenwoordigd. Tot dit doel heeft zü op de voor haar be schikbare ruimte van een vierde H A. boven genoemde hoeve gebouwd naar het ontwerp van den architect tr. Job. Denijs, welke geheel en al het aanzien heeft van een Nederlandsche boerderij. Deze commissie bestaat uit een aantal leden van de Tweede Kamer, die te zamen vrijwel alle politieke richtingen vertegenwoordigen en toezicht uitoefenen op de besteding van lands- gelden voor zoover betreft uitgaven voor de vloot en daaromtrent advies uitbrengen aan den Minister van Defensie. Voorzitter der commissie is de heer J J. C. van Dük. alge meen secretaris de heer J. C. J. B. A. Josselln de Jong, gepensionneerd generaal-majoor van de Marine, terwül verder in de commissie zit ting hebben de heeren O. L. van de Bilt. W. Drop, A. G. A. Ridder van Rappard, H. W Tllanus en mr. A. M. Joekes. De commissie werd in het vliegkamp, waar het thans, dank zü de bezetttlng door De Mok. bedrüvig toegaat, rondgeleid door den com mandant der Marine, kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft. De Kon. Ned. Brandweervereeniglng hield Dinsdag te Utrecht een buitengewone algemeene ledenvergadering. Bü den aanvang werd onder applaus besloten, een telegram van hulde en gelukwensch te zenden aan H. K. H. Prinses Julana. Met algemeene stemmen werd besloten tot een belangrijke wüziging der statuten, waar door de vereenlglng wordt omgevormd tot een federatie van Provinciale Brandweerbonden. De vraag rees, of de Regeering alleen maar op den grond, dat den Middenstand schade wordt berokkend door het verrichten van nevenarbeld door ambtenaren, regelend kon optreden. Een verbod tot handeldrijven komt toch neer op het eenzijdig brengen van wüziging In de dienst- yoorwaarden. De buitengewone omstandigheden met de heerachende werkloosheid werden echter een deugdelüke rechtsgrond geacht. De ambtenaar heeft een vaste positie en het gaat niet aan om hem vrijheid te geven tot het verrichten van nevenfuncties. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is brand ontstaan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renkumsche Beek tusschen Bennekom, Renkum en Bunderkamp, op het grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmld- dellük toegeschoten burgers en militairen van het garnizoen te Ede slaagden er echter spoe dig in het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse verscheen, was de brand nagenoeg gebluscht. Om half rijf waren de laatste vlammen gedoofd. Eenige perceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, kon den worden gespaard. Ongeveer 25 HA hooge helde en vliegdennen zün door het vuur vernield. De oorzaak van dezen boschbrand is nog niet bekend. Het verbrande terrein ligt niet aan den grooten weg en is ongeveer 500 Meter van den spoorweg verwüderd. De mogelükheld, dat hier kwaadwilligheid In het spel zou zün acht de politie, die een on dersoek heeft ingesteld, niet uitgesloten. In dit verband wijst men op de omstandigheid, dat de helde In dezen tüd van het jaar nog niet geheel „droog” is, zoodat de kans op het uit breken van boschbranden door normale oor zaken gering geacht wordt. Zondagavond 5 Mei, op 9.35 uur, zendt de K. R. O. een Thomas More-herdenking uit met medewerking van mevrouw Ellen Russe en het KRO-orkest. Van de feestconcerten ter gelegenheid van het Nederlandsch Muziekfeest 1935, dat bedoeld Is als een huldiging van Willem Mengelberg, geeft de K. R. O. Zaterdag 4 Mei een uitzending van „Elektra’, het drama van Sophocles, waarbü Dlepenbrock de muziek schreef en welk drama In den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt opgevoerd, onder auspiciën van de Wagner- vereeniging. Dinsdag 7 Mei wordt het groote feestconcert in het Concertgebouw, uitgezonden m m. van het Concertgebouworkest o. 1. v. Willem Men- gelbes^ gastdirigenten en vacole en Instrumen tale solisten. Langzaam aan nadert Hr. Ms. K XVm het ei rate van haar vüfwerelddeelen-rels; een tocht, die In alle opdchten phenomaal was, en welhaast haar weerga niet vindt in de ge schiedenis van onze Nederlandsche Marine niet alleen, maar evenmin in de geschiedenis van welke zeevarende natie ook. Het Comité „Onze Marine”, dat tüdens den grandiozen tocht van onze K-boot het contact ^dlg'geh^^'SoS ^n7i^t°p-l^WtNr derlandsche volk op, om het mogelük te maken, het tweede deel van zün taak voor de K XVIII te kunnen uitvoeren. De belangstelling van het Nederlandsche volk in de reis van Hr. Ma. K XVHI moet sün van blüvenden aard. Het comité heeft gemeend, dat dit het best bereikt kon wor den door de vorming van een fonds, waar uit ook In de toekomst de belangstelling voor bijzondere prestaties van onze Marine behouden blüft. terwül ter herinnering aan de reis van Hr. Ms. K XVIII gebrandschilderde ramen In de kazerne onderzeedienst te Soerabaja en te Den Helder zullen worden aangeboden. Deze gebrandschilderde ramen zullen sym- boliaeeren de belangstelling van het Neder landsche volk, hier, zoowel als in onze over- zeesche gebieden, voor den tocht van de K 1». Vervolgens zullen de ramen herinneren aan het vertrek, aan de ontmoeting met de „Snip", aan het wetenschappelük werk van pref. Vening Meina» en aan de aankomst te Soera- baja. Wie aan de totstandkoming van dit natio naal huldebHjk wil medewerken, wordt verzocht sün bedrage per postwissel of giro 42883 te zenden aan „Onze Marine”, Den Helder, on der motto: „Voor Nationaal HuldebUjk K xvm”. „Wjj zien met groot leedwezen dat open bare aanvallen op het christelijk geloof worden toegelaten, terwijl het uiterst mbei- Ujk, zoo niet ónmogelijk wordt gemaakt daarop eenig openbaar antwoord te geven' WIJ verzoeken den Leider en Rjjkskanse- lier de Evangelische kerk de vrijheid toe te staan in het openbaar te preeken tegen het nieuwe heidendom en zoo spoedig mo gelijk alle bestaande beperkingen op te heffen”. A Twee staaltjes op één dag, waaruit men- schen, die omtrent de lankmoedigheid en onpartijdigheid van een dictatuur tegen over den godsdienst optimistisch zijn, lee- ren kunnen! tarenhuls ook vla consenten van ons betrekt. In de schuur dezer boerderij kan men zien Wat betreft hst wetsontwerp tot het heffen 1 wat Nederland op zuivelgebied presteert; de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13