OVINCIAAL NIEUWS Met twee kameraadjes op avonturenreis Jjcafuu-Vjlui^eJls I I e MARKTEN Wisselkoersen DONDERDAG 2 MEI 1935 ONDERDIJK St. Vincentiusdag UITHOORN GROOTEBROEK HOOGWOUD WER VERSHOOF ANDIJK HEEMSKERK ENKHUIZEN WIJK AAN DUIN EDAM MEDEMBLIK ZAANDAM Weerbericht DOOR BERTHA RUCK 1 V.V.V. Groet en Camperduin op reclametocht Gewestelijke vergadering te Alkmaar Misdadigheid onder de jeugd V incentiunverk IT Oct. 34 goedgekeurd. R. K. KH8VEREENIGING 73 pet. voor de fusie zich i WOENSDAG, O, niet eenmaal 4 Karaktervorming moet bereikt worden door oefening, door zleledlsclpllne, vanaf het optre den der zinnelijke neigingen; karaktervorming is het reguleerend werk van het verstand op bet zteleleven In ontwikkeling brengen. In 'de schooljaren kan de school de opvoe- derstaak der ouden slechts gedeeeltelljk ver vangen. Oranjevereeniging Onder voorzitterschap van den heer Jb. Zwaan hield deze vereenlging haar jaarvergadering. Het Jaarverslag herinnert aan den onlangs overleden kunstenaar, den heer R. G. Creve- coeur. die met zijn carlllonspel de Enkhuizers deed genieten van zijn vaderlandsche liederen. Bij de bestuursverkiezing werden herbenoemd de heeren: Jb. Zwaan, A. Koolhaas, D. Broks- ma en P. Struik. Hierna werd door ds. Hoek een rede uitge sproken over: „Nederland, het land der vrijheid". In de periode boven 17 jaar komt de aan trekkingskracht der geslachten en moet de jeugd geleerd worden hoe zij zich In zedelijk opzicht tegenover de andere sexe moet gedragen. van den RK. igsgebouw een 31,82% 36.80 35 90 1M7% 12 22% 6.20 20.22% 31 70 36 70 35.10 M7% 12 20 6.20 20.22*4 De goede opvoeding ia de eenlge geestelijke basis voor een zedelijk leven der heele maat schappij; met de opvoeding staat of valt het scdelljk leven van heel een volk. Er moet meer karakter-opvoedkunde en min dor Intellect-opvoedkunde op de school komen. Van voornaam belang ter voorkoming van misdadigheid is het gezins- en familie-milleu; da ouders hebben als voornaamste taak zelf opvoeding. Deze zekere Voor schilderijtje, Van 1, Gooi en 3 De De opvoeding de karaktervorming moet reeds in 'de eerste Jaren beginnen. Bonte 50—56 Btoem- 00 per 100 100 krop. Andy- 2 .«v—-4Ggvsxap- 74JO per 100 boe. 71014 59 60 974»/. 25. «2% 47 8714 voorstellen”, pel dacht, als nieuwe ondervinding, work, I „O jawel, maar toch maar vaag.” ant- vriendachap. avonturen (bijv, vliegen», meende woordde loslie »Je weet wel. al mijn familie- Een andere factor is bet milieu; vooral noem de spr de film, als beïnvloedende factor op de misdadigheider zijn maar heel weinig films, die door personen beneden 18 jaar bezocht kun nen worden. De werkloosheid onder de jeugd Is een so- ciaal-economlsche factor; du vraagstuk vraagt vooral de aandacht van allen, die de misdadig heid willen voorkomen. De meest-elementalre factor is de opvoeding. R.K. R(jwielclub Door de Rijwiel club St. Werenfrldus zal op Zondag 5 Mei worden deel genomen aan den Stillen Omgang te Alkmaar. Het gezamenlijk vertrek is bej^ald op Zater dagavond te 8 uur uit de Hoek. Verfraaiing Zeeweg Deze week zijn ook van gemeentewege sierheesters langs den Zee weg geplant, wat aan de verfraaiing van dezen weg zeer zal ten goede komen. Voor de Jeugd, die vacantie had, was het een attractie, deze mooie heesters te mogen planten. 1 Mei. Vorige Slotkoersen. Beden 7.12% 59.60 9.76 25.04% 47 88 Jongens en meisjes, we beginnen een nieuw kinderverhaal. Voor onze lezertjes hebben we een reuse Zeppelin afgehuurd, waarmee we samen eerst *n reis gaan ondernemen. Allemaal dus gauw Instappen, maar niet dringen! Waar we naar toe gaan? Dat zal je straks wel merken. De motor wordt aangezet. RiininDaar gaan we! Met razende vaart stuurt Jan (dat Is onze stOurman) het luchtschip In de richting van Utrecht, waar we hoog In de lucht boven den Domtoren vliegen. Maar we gaan verder: over Breda, Antwerpen en Brussel. Daar komt Parijs in X zicht.... De onderwijzer heeft gelegenheid genceg om wat ethiek op de school te brengen. Ook in dis cipline op de juiste wijze gehandhaafd ligt een wijze van karaktervorming. Vooral In de ‘overgangsjaren heeft het kind behoefte aan begrijpende en tactische leiding. Gelukkig de ouders, die deze critieke overgangsperiode van Vereenlging voor Ziekenhuisverpleging. Bovengenoemde vereenlging hield haar Jaar vergadering Uit de verschillende ter tafel ge brachte verslagen vermelden wij het volgende: In 1934 werden 65 leden in een ziekenhuis op genomen, tegen 74 in het vorige jaar. Het totaal t-antal verpleegdagen was resp. 1457 en 1832. Gemiddelde verplegingsduur 22 2/5 dag. Het ledental bedroeg op het einde van het jaar 2835, waarvan 850 beneden 16 jaar. 211 leden werden ingeschreven. De aftredende bestuursleden C. Behagen en K Groos werden herbenoemd. Leden, die de gemeente metterwoon verlaten, kunnen, mits zij daarvan van te voren schrifte- lijk kennis geven met opgave van de contributie- regeling aan den administrateur doen toekomen en zich niet buitenlands vestigen, voortaan lid blijven. Een voorstel, tijdens de rondvraag gedaan, om ten name van de vereenlging een postglroreke- ring te openen, werd aangenomen. 96000 klpelere TL 88-80 1.80—8— 60-62 200—2.30. 62-65 9.10—2.50. 6000 eendeleren eieren 3.00—3.10. SCHAGEN. 2 Mei Veemarkt. 395, 12 jqnge stieren 70.00 Geldekoelen 80.00—140. 40 1 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Piaag Madrid Laat de jeugd zich aansluiten In vrienden clubs, In kernen en groepen met eigen bestuur ders met leiding, om zoodoende de bande- loose bende-yormlng te voorkomen. Het is verder uitermate verkeerd, dat ouderen sceptisch staan tegenover de idealen der jeugd; dat de ouderen hun Jeugdig enthousiasme ult- dooven. 53.3 Esperantoclub De-cursisten van den in het afgeloopen seizoen gehouden Esperantocursus voor Grootebroek, Bovenkarspel en Lutjebroek hbeben zich tot een blijvende club vereenlgd. Dinsdagavond had de eerste bijeenkomst plaats In het Parochiehuis. ZU werd oa. bij- gewoond door den Weleerw. heer Laan S. C. J., Westwoud, en den heer Bijman, Hoorn, cursus leider. De Brand Dinsdagmorgen brandde alhier de boerderij van den heer K. Leyen, staande aan de Groene Pade, geheel af. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. De oor zaak van den brand was het vlamvatten van een krant, die In de nabijheid van een petro leumtoestel lag. Verzekering dekt de schade. Overtreding tmiformverbod Alhier zijn gis teren twee R. 8. A. P.’er* bekeurd wegens over treding unlformverbod, wijl zij slch bil de 1 Mei betooging met de roode tulp hadden gesierd. CandidatenUjst gemeenteraad De defini tieve vaststelling van de RK. candldatenlüst voor de as. gemeenteraadsverkiezing had het volgende resultaat: 1? N. Koomen Nz. (zittend lid), 2. C. Weel (zittend lid), 3a D. Bijvoet, 4. B. Visser. 5. Jb. Haakman. 6. J. Mol Jz., 7. 8. de Boer Kz., 8. R. Noordeloos. Tenslotte bracht de heer Schaap allen har- telük dank. Nieuw bestuur. Het bestuur vtn de afdee ling van Maatschappij en Landbouw is In deze gemeente thans als volgt samengesteld: L. Rouw, J. de Moes Jr. en J. Laan Pz. te Katham. In t Gulden Vlies te Alkmaar werd Woens- «aj de gewestelijke vergadering gehouden van St. Vlncentlusvereemging in het Noordelijk neel van Noord-HoUand. De voorzitter, de heer Jos. Vermeulen, open- ne met gebed en heette allen, speciaal Pastoor Oorsprong en Rector Vis. welkom. wees er op, hoe de toestanden sinds de oprichting van de Vlncentiusvereenlging zijn verbeterd; vervolgens herinnerde spr aan het eeuwfeest te Parijs, waar 33 nationaliteiten ver tegenwoordigd waren en eenstemmigheid en broederschap heerschte. Nadat een gebed voor de overleden mede broeders gestort was, werden de notulen van Dr. J. A. Bamhoorn, geneesheer-directeur van de Psychiatrische Inrichting „St WUlibrord" te Heiloo hield een inleiding over: Hoe Jeugd misdadigheid te voorkomen. Van katholiek-cul tureel standpunt is het een groot werk de mis dadigheid onder de katholieke jeugd, die den laats ten tijd frequent voorkomt, tegen te gaan. B Aan de hand van cijfers en statistieken wees kspr. op de toename van de misdadigheid zoo- Mwcl in heel het land als in het bijzonder !n Ncord-Holland. Het zijn voornamelijk econo- \mische en ruwheidsmisdryven, terwijl er een toename is van vermogensdelicten en zeden delicten, de laatste vooral onder de jeugd, met name onder de katholieke jeugd. Als rechtbankdeskundlge kwam spr In aan raking met verschillende misdadige centra, vooral in nagenoeg katholieke bevolkingscentra to Noord-Holland. Op de katholieke opvoeders rust’hier dus een verantwoordelijke cultureele taak. De misdadigheid kan bestreden worden door straf en door preventieve maatregelen. De oorzaken zfjn Individueel als gevolg van erfeUJken aanleg en. vap bulten komende Om te voorkomen, dat een misdadig nage slacht opgroeit van geestelijk- en lichameiyk- zwakke ouden, beveelt de Kerk het geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk aan. Oranjevereeniging opgericht. Reeds gerul- men tijd had een voorlooplg comité onder lel- dr.g van burgemeester Kolfschoten geijverd vcor de oprichting van een Oranjevereeniglng. In een bijeenkomst Dinsdagavond in het Hee- rcr.logement gehouden, is deze oprichting In derdaad geschied. Daar de burgemeester ver hinderd was aanwezig te zijn, stond de druk Harddraverij Dinsdag vond, mede ter ge legenheid van de heropening van het wandel park „Marquette”, des namiddags twee uur op de Marquettelaan de harddraverij plaats onder matige belangstelling van het publiek. De le prijs ad f 250 werd gewonnen door Harvest Lee, eigenaar. Hofland uit Beverwijk, berijder W. Carossen. De 2e prijs ad f 100 werd gewonnen door Fallma, eigenaar J. Haan te Wijde Wormer, berijder J. Vergalj; terwijl de 3e prijs ad f 40 werd behaald door Weldlooper, eigenaar D. Vlieger. Nieuw Vennep, berijder eigenaar. De 4e, 5e en «e prijs, elk f 10. respectievelijk gewonnen door Brlsé, eigenaar D. Beets, Oost- zaan, berijder eigenaar; Berthy Worthy, eige naar 8. v. d. Vord, Haarlemmermeer, berijder eigenaar; Uilenspiegel, eigenaar H. Numan, Amsterdam, berijder J. v. Leeuwen Jr. De prjjsen werden na afloop voor het Raad, huls met eenlge toepasselijke woorden door den Burgemeester uitgereikt. Des avonds 9 uur besloot een schitterend vuurwerk op het landgoed ..Marquette” hetwelk door een ontzaglijke menigte werd bijgewoond, deze feestelijke heropening. 4 Personalia. Tot buitengewoon veldwachter dezer gemeente Is aangesteld de heer P. Veld huis, die In de plaats van den heer C. Kluft is belast met het toezicht in het wandelpark ..Marquette”. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Jacobus Hooiveld en Afra Geertrulda Tensen; Johan nes Steltenpool te Wervershoof en Martha' Hooiveld. GetrouwdWilhelmus Petrus van Blelsem te Enkhuizen en Petronella Mina Bakker; Lourens Jacobus Goudsblom en AafJe Krul; Dirk Jan Krysdijk te Hoorn en Melnoortje Groenewoud. Raadsverkiezing Het bestuur van de RK. Staatspartij heeft naar aanleiding van de uit spraak der ledenvergadering besloten de gehou den stemming over de grosly-t te vernietigen en een nieuwe stemming uit te schrijven op Zondag 12 Mei. R.K. Volksbond De afdeeling Volksbond hield in het vereenlgini algemeene vergadering. Een retraltefonds werd opgericht, waarvoor zich bereids twintig perso nen opgaven als lid. Medegedeeld werd dat de coöperatie van de baan is, daar slechts 37 le den zich hadden uitgesproken als lid toe te treden. Voor degenen die op Zondag 13 Mei niet per flets kunnen gaan naar de meeting te Bovenkarspel zal een bus rijden. In de rondvraag werd gevraagd aan te drin gen op verlaging van de contributie van het ziekenfonds. Verwachting Zwakke tot ma tigen Zuld-Oostelljke tot Zuidelijken wind, hel der tot lichtbewolkt, droog weer, lichte nacht vorst, zachter overdag. Zon op 431 onder 7.34 Licht op TM Maan op v.m. 3.43 onder nto. 733 Nieuwe Maan 9.56 uur njn. Jubileum aan den vischafslag In afwijking met den gewonen Vlschafslag des morgens om 11 uur, trok het Dinsdag veler belangstelling, dat het afslaggebouw versierd was met vlag gen. Reden was een meervoudig jubileum. De marktmeester, de heer Kramer sprak een woord van welkckn tot burgemeester, wethouders en verdere aanwezigen. De gemeente Medemblik viert heden haar gouden Jubileum, en niet al leen de Gem. Vlschafslag jubileert, ook de af slager, de heer G. Schaap, die heden dit ambt 35 jaar vervult. De burgemester voerde het woord. Namens de gemeente bood spr. een enveloppe met in houd aan. Den heer Gorter, voorz. van de Visscherjj-ver.. Is het een eer namens de vereen. den heer Schaap te mogen fellciteeren. Spr. biedt namens de vereenlging den Jubilaris een couvert met inhoud aan. Ook de marktmeester, de heer Kramer, biedt namens vele belangstellenden een bedrag aan. Hierna had de gewone afslag plaats. lijst 1: 3M st.; lijst 3: 332 st.; lijst 3. 3 st. Stembureau Ver lengde Groene laan: lijst 1: 825 st.; lijst 3: 138 st.; lijst 3: 31 st. Weleerw. heer Laan hield een causerie over ontstaan, nut en doel van het Esperanto als wereldhulptaal. Voornaamste doel van den samensteller Dr. Zamenhof was, de verbroede ring der volkeren. De causerie werd met groote aandacht ge volgd. Hlogste stand: 771.3 te Hannover. Laagste stand: 756.8 te Vestmanoer en Reykjavik. Zwakke tot ült het Jaarverslag van .Kinderbescherming” bleek, dat 90 pupillen aan hare zorgen zijn toe vertrouwd. Dinsdag werd In het R. K. Vereenigingsge- bouw een dnikbezochte ledenvergadering ge houden van de afdeeling Zaandam der R. K. Staatspartij, waar, zooals wij reeds in het kort meldden, besproken werd de beslissing van het bestuur om de op 14 April gehouden groslUst- stemmlng voor de candldaatstelllng voor den gemeenteraad, waarbij ongeoorloofde propa ganda voor bepaalde voorlooplg aangewezen candidaten was gemaakt, niet ongeldig te ver klaren. In verband met een in het bestuur ge rezen conflict werd de vergadering namens het Kringbestuur Den Helder der R. K. Staatspar tij gepresideerd door zijn secretaris, den heer H. Nolet uit Wannenhulzen. Uit de door de bestuursleden gedane rnede- deelingen bleek, dat het bestuur unaniem van oordeel was, dat de door een zich noemende 'n groote groep leden der afdeeling gevoerde un faire nachtelijke propaganda In strijd was mat het bepaalde In artikel 56 van het reglement der afdeeling. De meerderheid van het bestuur wenschte echter de stemming niet ongeldig te verklaren, omdat hJ. de leden nl«t bekend waren met de desbetreffende bepaling van het reglement en het Klescomité-reglement 1932, en omdat niet is te voorkomen, dat hetgeen zich heeft voor gedaan zich bij een nieuwe stemming zal her halen. Een nietigverklaring der stemming acht te zij verder ook een te strengen strafmaat regel. De minderheid voerde aan, dat men n>ft kon beroepgn <g> een niet bekend zijn met de bepalingen van het reglement, omdat een ieder In de gelegenheid is geweest zich van ter. reglement te voorzien. De aangehaalde mo tieven der meerderheid deelde zij niet en zü echtte daarom een nieuwe stemming noodza- keiljk. Voor de wijze waarop thans de gros- lljststemmlng was gehouden wenschte zij geen t erantwoordelljkheid te dragen. De vergadering werd hierna In de gelegen- held gesteld haar oordeel over de houding van het bestuur uit te spreken. Van deze gelegen heid werd ruimschoots gebruik gemaakt, met liet gevolg, dat de volgende motie werd toge- dlend, die met overgroote meerderheid van stemmen werd aangenomen. De leden van de afdeeling Zaandam der R. K. Staatsparty op Dinsdag 30 April 1935 in het R. K, Vereeniglngsgebouw te Zaandam in v«r- gaderffig bijeen, gehoord de onregelmatige wyze waarop de candidaatstatong voor de aanstaan- ce gemeenteraadsverkiezing is tot stand ge komen, vreezende dat hierdoor onder de kie zers een groote verwarring zal ontstaan en de belangen en het aanzien van de R. K. Staats party schade zullen lyden, dringt er met klem by het bestuur op aan, bedoelde stemming on geldig te verklaren en een nieuwe stemming uit te schryven voor de as. candidaatstelllng doch uiteriyk Zondag 5 Mei 1935, en gaat over tot de orde van den dag. Mei N V. Alkm. Bzportvelllng Aardappelen 2.20 per 100 kg. Aardbeien 1115 ct. per doos. Anoyvle 1.403.70. Bloemkool 1 12.50 17.50, Idem II 8.0010.00, per 100 stuks. Gele kool I. 00—1.90 per 100 kg Kropsla 1.00430. Kom kommers 9.0013.00 per 100 stuks. Prei 3.90530 per 100 boe. Postelein 0.931.03 per bakje. Ra barber 130—4.00. Raapstelen 1.30—130. Radys 150—2.40. Selderie 130830 per 100 boe. Spi nazie per gr. bak 1639 cent. Wortelen 9.00 II. 50 per 100 bos. Witlof I 7 00—9.00. Idem II 4.00—6.00 per 100 pond. BLOKKER. 1 Mei. „Op Hoop van Zegen” Bloemkool I 9.0013.Q0. idem II 6.00—9.00, Poste lein 12.00—16.00, Prei'6 10—6.50. Rabarber 1.90— 3.10. Spinazie 4.105.00. Sla 1.00330, Aardap pelen: Scbotscbe groote 150018.00, ld. kriel 13.00—15.00. BEVERWIJK, 1 MSI. Vereenlgde Veilingen Ken- nemerland en Vrye Veiling. Spinazie 3050 cent. Sla 2585 cent, Postelein 8085 cent per kist. Rabarber 47 cent. Raapstelen 24 cent. Radljr 33 cent, Peterselie 24 cent. Selderie 84 ct.. Prei 613 cent per bos. Bloemkool I 1314 cent. Idem II 810 cent per stuk. Witlof 1420 cent dan zal ik je eens opknappen; voor een jurk heb Ik al gezorgd.” Het avondeoetuum, dat Gwenna dien avond by het diner zou dragen, had Leslie met haar uitgelezen smaak zelf In een etalage by een uitverkoop ontdekt en onmiddeUyk gekozen. Het was gemaakt van verblindend wit satijn, waar van de glans echter getemperd werd door een dof tulen overkleed als een ragfijne kring rondom de hel zilveren maan. Het effect was piachtig; maar waar was het gebruikeiyk garnituur van dit Parysch costuum gebleven? Waar de sjerp en de franjes en de glimmende strikken en de rest van al de FTansche schit tering? Leslie had er een Engelsche editie van gemaakt. .dat rommeltje heb ik er afge tornd,” riep ze enthousiast haar vriendinnetje toe. Jat met beteuterd gezicht deze plundering scheen te betreuren. „Neen, hoor, geen oortse- kleur voor jou, dat Is goed voor gehuwde dames; neen, geen behangsel-tlrelantljntjes voor jou, Tsffy. In dit eenvoudig, effen wit ben je gewoon onweerstaanbaar I hun kinderen goed begrijpen en hunjvertrou- wen weten te behouden. Ook in deze periode dient de zedeiyke vor ming te worden voortgezet en zyn de ouders de aangewezen leiders; aanvullend werkt de Ka tholieke Jeugdbeweging. der lonkjes toe te werpen! Jammer, dat de meisjes niet met vier, In plaats van met twee oogen geschapen syn! Grootere kansen! Ja, om een jongeman te kunnen vinden! Zoo is het, Gwenna!” By de bloote herinnering er aan, barstte Gwenna verontwaardigd uit: ..Soms zou Ik die cude menschen door elkaar kunnen schudden!” „Bedoel Je den beroemden oom Hugh? Een beetje te wys, hè?” lachte Leslie vluchtigJcs, druk bezig met haar coiffure. „Wat te veel ongezouten waarheden aangaande de typiste, de schilderes met haar palet en de verpleegster met hart shllllng-thermometer. hè?” Nu nam ze uit een ovale doos een klein zwart fluweel pleistertje en plakte het aan de linker zyde van haar zorgelooze, roode lippen. „Het maakt effect, vind je niet?” „Ja, hoe kunnen ze nu praten over afgesleten gewoonten ten opzichte van dit alles?” pro testeerde Gwenna. .Kijk toch eens, hoe die oude mode weer teruggekomen Is!” „Kind, pas toch op je dialect.” zei Leslie den tongval van het Welsche meisje nabootsend. „Natuuriyk wyzlgen wy de mode naar onzen eigen smaak; maar myn oude dame moest Ze volgen of ze wilde of niet, wy zyn In vele opzichten nog hetzelfde," merkte deze wysgeer uit de 30e eeuw op, „want het voornaamste is toch gebleven, n.l. de huwbare man!” „Hm, Ik geloof niet, dat dit voor my het voornaamste is,” zei Gwenna kalm; en tsrwyi se aan andere mogeiyke gebeurtenissen tn het luid op het bed. „Kan jy leven dacht, als nieuwe ondervinding, werk, „O jawel, maar leden waren in het leger. Maar die scbatryke man, die myn zus trouwde, zegt, dat er nooit meer oorlog zal gevoerd worden, behalve tus- schen eenlge krygslustlge, wilde stammen. Hy benijdt het ministerie van-oorlog eiken pen ning, en hy is woest over die nuttelooss, staande legers. Welk betooverend costuum zal ik voor vanavond kiezen? De groene hoop, de witte onschuld of het gele gevaar? Jy draagt wit, Taffy, allright, dan zal ik dit dragen.” zy stapte In een amberkleurig satijnen kleed en trok het rondom zich omhoog en de prachtige stof omsloot haar geiyk de golf den zwemmer, zóó eischte het de kortstondige, Intusschen weer lang verdwenen mode. Een krans van gele bloemen was gevlochten in de zwaar gouden oentuur, die losjes om haar heupen hing. Ziezoo, klaar is Kees! Hoe zie Ik er nu uit?” vroeg Leslie. langzaam keerde ze zich op haar teenen om en het hoofd met de glanzende haren gracieus opgeheven, poseerde ze lachend voor Gwenna, die haar adem Inhield van bewon dering. „Leslie! O, waar heb je dit eenlg mooi costuum toch vandaan?” „Het Is een afgedankt dingetje van een ryke nicht. Wat zou Ik moeten beginnen, als ik zoo nu en dan niet wat kleeren op die manier machtig werd; ik sou *t werkelijk niet weten: als een landloopster sou Ik door den eersten den besten politieagent worden opgepikt. Maar men kan niet voortdurend baloostuums dra gen," filosofeerde Leslie. „Zie Ik er niet uit sis een reclameplaat van de Punch? Ben ik niet gemetamorfoseerd? Wie sou m« ssnWen aggr l se tot vrouw vragen, steeds biyven voortleven, evenals de welwillende oudmodische gedrags- lynen, opgesteld door lieden, die te oud gewor den zyn, om nog aan het spel der liefde mee te doen." Onder haar gesprek was ze aldoor bezig met poederkwast en borstel, speldenkussen en lip penstift. Gwenna was haar nog aan het bestu- deeren met die oplettende bewondering, die een meisje nooit onthoudt aan een aantrek- keiyke schoonheid, tenminste als ze van ver schillend type Is. bewondering ging gepaard met een vrees, die een meisje zender onder vinding eigen is: Als zl] het type is, dat de mannen bewonderen, dan zullen ze van my niet houden! Tevens bedacht ze een beetje angstig, wat Oom wel van haar vriendin sou zeggen en een filmpje ging aan Gwenna vooroy van haar oom en voogd, dien zy thuis in het dal had achtergelaten, zy zag zyn dik, wit, katoenig haar, zyn streng uiteriyk met de stem van een Welsch predikant, als hy tot haar groeten afschuw langzaam declameerde: .Ja. ja. Ik ken Londen en weet de beteekenis van zelfstandigheid en broodwinning. Je behoeft me niets te vertellen van die college-meisjes, winkel- en kantoorbedienden, die, als je t ten minste gelooven wilt, hetzelfde werk doen als de mannen, schouder aan schouder. Tegen woordig hebben ze wat anders te doen, niet waar, dan zich by den haard met handwerkjes bezig te houden, net zoo lang tot een man se verkiest te trouwen I Het is altyd hetzelfde liedje! Een breeeder arbeidsveld! J*. om elkan- Een nieuwe vorm van reclame miken is ge worden, dat de leden van V. V. V. met auto's en bussen een tocht door het land maken om daar de aandacht op hun vacantieplaats te ves tigen. In navolging van de V.V.V. te Bergen, die reeds enkele malen een reclametocht naai* Erie land ondernam, trok vandaag V.V.V. Groet en Camperduin er op uit om langs de Zaan streek. in Amsterdam en 't Gooi de aandacht te vestigen op de reizoenplaata Schoorl en In het byzonder voor Camperduin. De Schoorlaars meenden zich nog steeds de weelde van twee V.V.V.’s te kunnen veroorloven en denken daar wellicht meer succes te berei ken dan de V.V.V. In Bergen, die zoowel het dorp als de badplaats Bergen aan Zee omvat; of de feiten de V.V.V.’s In Schoorl in 1 gelijk stellen, betwyfelen we. Hóe het ook zy, de reclametocht, die heden gemaakt wordt met twee buraen en een aantal luxe wagens zal zyn uitwerking niet missen, zoowel voor het dorp Schoorl als voor de bad plaats, want behalve reclame-matertaal van de badplaats, geïllustreerde gids en pensloniyst. wordt ook het reclamefoldertje van de gemeente verspreid, dat een reclame voor de geheele ge meente omvat. Prinsessedag De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana is In dese gemeente fessteiyk gevierd, 't Initiatief van de feestviering Is uit gegaan van den burgemeester, 's Morgens wer den de kinderen van alle scholen op een poppen- kastvertoonlng vergast, welke 's middags ook voor de kinderen te De Kwakel werd gegeven. Des avonds verzamelde zich 'n groote menigte rond de muziektent, waar het R. K Knapenkoor, onder leiding van den heer P. J. Graven, te De Kwakel, en de beide muziekcorpsen van Uit hoorn en De Kwakel 'n concert gaven. Tydens dit concert hield de burgemeester vanaf de mu ziektent een toespraak tot de aanwezigen, waarin hy deed uitkomen, wat het Oranjehuis voor het Nederlandsche volk is. vooral in dese moeilijke tyden. Met het spelen v«a het „Wilhelmus” werd het goed geslaagde concert besloten. ze toch, wat ze zet Dit was de waarheid, maar naast deze stond een andere waarheid, die de vorige niet tegensprak, maar eerder bevestigde. Want evena's men In een woning bouquetten van rozen ari angeeert in het sèlon en men In het geheel niet denkt aan de huiseiyke werk zaamheden In de keuken; en dan naar beneden gaat en by de geuren, door de versch gebak ken brooden verspreid, weer de bloemen tn de andere kamer vergeet zoo zyn er ook m den geest van het Jonge meisje vele vertrekjes en loketjes, af zonder Ujk afgesloten en zonder eenlge gemeenschap met elkander. Gwenna’s oogen was er een geheim welks kleuren helderder waren dan het groen van den lorkeboom en het pur per der leien daken uit het welbekende dal, n.l. zy zelf in een rose zomerjurk (altyd een zomerjurk ondanks elk Jaargetyde) en een blonde Jongeling met hemelsblauwe oogen, die haar ten huweiyk vroeg.... De spotvogel van een Leslie vermaande haar altyd, met die oude-damesstem, om toch te wachten, tot de ware Jacob zou opdagen. Een juweeltje van een raad! Er zat zoo'n ouder- wetsch geurtje aan! Maar we weten, wat dat alles beteekent en die ouderwet'che lui wisten er geen zier van. Toch biyft waar: „Twee dingen zjjn by uitstek groot, Het liefdeleven., en 's krljgsmans dood.** „Ik kan me zulk een ding als oorlog nu ilnsde Gwenna Dinsdag heeft in deze gemeente de stem ming plaats gehad ter verkiezing van de commissie bedoeld in art. 158 der gemeentewet (de z.g. Dubbele Raad) Uitgebracht werden 3491 geldige stemmen, van onwaarde waren 119 stemmen. Uitgebracht werden op lijst 1 (pro fusie) 3499 stemmen. Op lyst 2 (anti fusie comité) 876 stemmen. Op lijst 3 (Communisten) 56 stemmen. Van de 13 beschikbare zetels in den Dubbelen Raad verkregen de pro fusionisten er 10 terwyi de antlfuslonlsten de drie overige kregen. Gekozen werden van lllst 1: H. B Vink; 2 C. C. Schaaper; 3 D Jansen; 4 P- Hout- kooper; 5 Th. Runl; 6 H. J. W. Meyran. J. P. M. v. Dooren; g w. v. d. Meulen; 9 E. Berghuis; 10 C. M. Bakker. gedetailleerde uitslag is als volgt: Stem bureau Raadhuis: lijst 1 713 st lijst 3: 320 st.; lyst 3: 5 st. Stembureau Galgenweg: lijst 1: 708 st.; lyst 2: 186 st.; Hjst 3: 37 stemmen. Stembureau wyk aan Zee: lyst 1: 254 st.; De slch In deze periode ontwikkelende per soonlijkheid moet in goede banen geleid wor den, door het kind zeU initiatieven te laten ne men en onder leiding laten uitwerken. Candidstour teruggetrokken Het eenlge zittende lid voor de RK. Staaatsparty In den gemeenteraad, de heer K. Meester Dz., heeft zich van de candldatenlijst teruggetrokken. Voort gaat X, In pyisnelle vaart, over steden en groote landeryen. Dan over een heel groote zee. Maar het wordt hoe langer hoe wanner In ons luchtschip. Beneden ons zien we alleen maar zand en nog 'ns zand, zeker de Sahara. En daar heb je de Roode Zee al. Wat gaan we toch hard! Je bent er voorby voordat je 1 weet. bezochte byeenkomst onder leiding van den heer J. A. Loggers. Spreker was ds. B. E J. Bik, prcdiksuit te Enkhuizen. Het resultaat van den avond was, dat zich 53 leden opgaven, uit wie op een binnenkort te houden vergadering een definitief bestuur zal worden gekozen. Belangelooze medewerking werd op dezen avond verleend door de R. K. Gem. Zangver- eeniging „St. Cecilia", onder leiding van den heer Gunther, en door het Chr. Harmonlegezel- schap „Nut en Genoegen” onder leiding van den heer H. van Essen. Tot slot werd door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen. „O Leslie, denk je dat het waar Is?" onder brak Gwenna haar eenlgszlns zenuwachtig. ,KU beweerde van weL beste. Verbeeld je, ze hield dat staande tegenover de vrooiyke, mooie Leslie, die notabene nog deze week twee huwe- lykstuinzoeken heeft buit gemaakt. Een daarvan vond plaats, toen Ik een fantastisch harlekijn- costuum droeg op de fuif van de „Artistieke Rebellen I” Je weet wel, het idee, dat Ik kreeg, toen Ik den rultvormlgen weerechyn van X gekleurde glas op me zag schynenl !Lk geloof, dat, als se me had gezien, ze door den grond heen naar de antipoden sou zyn verdwenen. En toch was die malle jongen aan het zweren dat hy nog nooit soolets élégants gezien had!” Gwenna keek eenlgszlns droefgeestig voor slch uit. „Was hy niet naar je zin?” „O, een goedhartige, aardige Jongen, met mooie oogen. Maar hy was te simpel voor my. dank je well” zei Leslie luchtig. ,K1J was niet weinig van streek, toen Ik hem dat zei.” „Heb je er niets van aan ds oude dame ver teld, Leslie?” Jïoort dat soort vrouwen ooit de waarheid, Gwenna? Ik geloof van niet. Dat is ook de reden, dat die afgesleten, bemlnneiyke .egen- «SKHta over vat mannen graag willen en wie Rector Vis sprak over het Vlncentluswerk als leekenapostolaat. Bpr- Schetste den geloofsafval over de wereld; to "3» vielen In Weenen 29.000 Katholieken van toni geloof; In Duitschiand In één jaar 40.000, Amsterdam houdt 38 pet. der Katholieken syn Paschen niet. Oorzaken van dien afval zyn economische ncod, de strijd tegen Kerk en godsdienst en de zucht naar genot; verder het gemis aan bezie ling, aan blijheid en de groote geest van liefde. Eertyds werden de kinderen der heidenen Christen, thans worden de kinderen der Chris tenen weer helden. Niet de Kerk moet, maar wy. de leden der Kerk moeten thans worden hervormd. De door den Paus het leekenapostolaat opgelegde taak Is: den leekenstaat der liberalen te bestryden en te herwinnen. Dese leekenactle Is providentieel, *gotuige de lange rij van leekenheiligen uit de zen tijd. Vooral op de Vlncentlanen rust de taak van het leekenapostolaat, dat volgens den Paus in de toekomst de beslissende factor zal worden voor de kerstening der wereld. hetzelfde levende bundeltje sjofele kleeren. dat je zooeven In de vestibule tegenkwam? Nie mand immers. Van asschepoetster tot prin ses! Dat is myn motto. Maar jou, Taffy, heb ik nog nooit leelyk gezien. Het zyn Jouw krullen, die X 'm doen, althans voor een groot gedeelte. Je hebt dat soort korte glanskrullen, dat alleen by kleine jongena te vinden is en dat alle vrouwen je benyden. Kom nu hier. Verdronken Te Zaandam Is Woensdag een 35-jarige schippersvrouw by haar pogingen om het schip naar den walkant te trekken overboord gevallen en verdronken. Niemand dan een 5-jarig dochtertje had het ongeval be merkt. Dit deelde het. toen de vader thuis kwam, hem mede, die daarna heel spoedig zijn vrouw uit het water haalde. De levensgeesten waren toen reeds geweken. uk» DP 1 22000 kg. ten 60 cent, i Pltt 8—10 cent. Ibis 7—10 cent. Sc! cent. Ia Reine 5—7 cent, Copland MIm Wilmot 1214 cent, Bartlgon 1318 cent. Victor 1119 cent, Gerbers 35 cent. lathyrus 8 9 cent. Narcissen 2.00830 per 100 boa. Rozen 10 ,tuk> Anemonen 918 cent. aEN. 30 Af - - pend Koraal 1 800 pond HJnaal 25—37 cent. 3 vaartuigen t 100 pond Korbot 181» cent, alles per 1 IAARLEM. 1 Mei. Qrosntenmarkt. Lof 1' Knagriyen 8—13 cent per kg. Spl cent. Andijvie 3066 cent. Postefe b8?^;00 fJL stuk. Rabarber 3—5 cent. Radys 3—6 cent. 310 cent per kg Asperges I wit 70—85 cent. Idem I Mauw 4855 cent per boa. Aardbeien 3025 cent per doosje BARNEVELD. 2 Mei. Blerenmarkt. Aanvoer 3.430.000 stujca eieren I BS3.80. Handel gewoon. BRWK OP LANGKNDIJK. 2 Mei. 3800 kg. Peen 0.60—1.10. 32000 kg. Gele' kool 1.00—170, 33000 kg. Deensche Witte kool 0.70—1.00. 11400 kg. Ble- KNKHÜJÊEN. 1 Met. Veiling Bloemanlust. Wm. >land 9—cent, - - ---1315 cent, Victor 1113 cent, Gerbers 3g cent. lathyrus 5 15—30 cent ENKHUIZEN. 30 April. Vlach 36 vaartuigen met 3700 pond Koraal 33.525.5 cent. 30 vaartuigen met 800 f met 100 pond Korbot 181» cent, alles per p<md. HAARLEM. 1 Mei. Qroentenrnarkt. Lof 1434 cent. Knagnyen 8—13 cent per kg. Spinazie 90 35 cent. Andyvle 3066 cent. Postelein 0.00 1.30 per kist Sla 1.503.00 per 100 krop Raap stelen 2 003.00 per 100 bos Bloemkool 611 ct. per stuk. Rabarber 38 cent. Radys 36 cent. Prei 210 cent. Selderie 310 cent, Peterselie 310 cent per bos. MAKKUM. 30 April. Vlach. 1000 tal komharlng 30-37 cent per tal. 600 pond Waddenzeebot 10.15 —10.55, 100 pond Hoekaal 26J0—37.60. NOORD-8CHARWOUDE. 3 Mei. 6800 kg. Peen 1.00—1.50, 103600 kg. D. Witte kool 0.70—1.79, 36300 kg. Gele kool 1.001.90. OBDAM. 1 Mei ,J>e Tuinbouw” 7700 kg. Gele kool 1.00—1.30. 4000 kg. D. Witte kool 0.70—1.40. .*8350 kg. Roode Bleten doorgedraald. 19000 kg. Wortelen 60 cent. PURMEREND. 1 Met. ..Afslagver. Beemster. Formerend en Omstreken”. Aardappelen: Bonte 8674 cent. Blauwe 8004 cent. Borj cent per 35 kg. Witlof 1.10—1.60 per 8 kool 9.00—19.00. Savoye kool 1.90—3 stuks. Spinazie 3658 cent. Postelein 1.30 kist van 6 kg. Sla IjOO—8.10 per 1?? vis 1646 cent oer kist. Radys 3.304.40. Raap stelen 3.00—4.30, Rabarber 3.70—”— Bleten 35 cent per zak. Wortelen 36 cent per zak. Uien Drielingen 1.45 per 25 kg. Prei 7.2010.60 per 100 bos SCHAGEN, 3 Mei. ElervelUng. 90000 kipeleren: 64-56 130—1.90. 56-56 190—3.00, 58-60 190—310, 1.701.80. Kleine witte eieren 1.60. 38 kalkoen- 2 paarden 300 00 1140. 433 magere vette Geldekoelen 150.04—205. 70 kalikoeien 13000—190, 30 pinken 70.00110. 271 nuchtere kalveren 3.0010. 40 vette schapen 14.00—23. 189 overhouden 11.00— 14. 4 bokken en geiten 4.006, 25 magere var kens 18.0034, 17 vette varkens per kg. 37—38 cent. 153 biggen 12.00—16. konynen 030—130, kippen 5075 cent. TER AAR 1 Mei. Centrale Veiling. Spinazie per kilo 46 cent. Postelein 1113 cent. Snyboo- nen ner pond 29—31 cent. Peulen 1836 cent. Stek 23 cent. Stamprincesseb 34 cent, Radys 1.60 3.00. Sla 1.003.50, Vellen 914 cent. Bloem kool 317 cent. Raapstelen 1.10130, Rabarber 1.60. Violen per bak 24 cent. VINKEVEEN. 1 Mei. Coöp Groenten- en Fruit veiling „Vlnkeveen” Peulen 5354 cent per kg. Tomaten 534 cent per pond. Bloemkool 3—14 cent per stuk. Kropsla 1034 cent per 10 krop. Kropsla vellen 710 cent per kist. Rabarber 3—8 cent ner bos. Spinazie 37 cent per kg. Radys 33 cent per 10 bos. VOLENDAM. 1 Me! Heden werden aan da vw4- llng aangevoerd 130120 eendeleren 1.701.78 WOERDEN, 1 Mei Kaasmarkt —Aan voer 270 partyen. le soort met R.M. f 1314, Se soort metR.M. f 10—12. Handl etrag. WESTLAND. 30 April. Veilingen V. d. bond Westland. Export. Sla 1.002 80. Bloemkool 840 —12 00 per 100 Peen 10 00—17.00 per 100 boe Tomaten: A 50—53 cent. C 4648 cent. OC 30— 36 cent per kg. WESTLAND, 1 Met. Veilingen v. d. bond West land. Export Tomaten: A 23 —59 cent. B 44 68 cent. C 23 49 cent. OC 1641 cent per kg. Bloemkool 3.00—16.00. Sla 1.00—3.90. Komkom men 5.50—1400 per 100. Andyvle 16—63 cent per bak. Peen 5.0016.00 per 100 bos. I Binnenland. Aardappelen 1430 cent. Roode bessen 2 10—3.00, Aardbeien 763.70. Druiven 3.003.20, Tomaten 1659 cent. Du bh. boenen 4585 cent. Snljboonen 45—76 cent. Poeteleln 1014 cent per kg. Spinazie 823 /cent. Andijvie 2060 cent, per bak. Bloemkool 4'0014.00. Sla 1.003 70. Eieren 3.103.50. Komkommen Ö.4Ó— 9.00 per 100. Perziken 530 cent per stuk. Peen 6.00—13.00, Kelen 0 661.40. Peterselie 0 66150, Prei 1.353.20. Radys 0.603.40, Selderie 050— 1.50. Rabarber 1 006 00 per 100 bos. WILNI8. 30 April. Wllnlssche ElervelUng. Aan voer 3.7.370 stuks: kipeleren 1.703 70. eendeleren 1 50—9 20 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 1 Msi Gele kool *-00. Idem, doorschot 100. Witte kool 080—1.10. ld. door- echot 70 cent per 100 kg -■ IJMU1DEN. 1 Me! Ryksvischafslag. Tarbot 6480 cent per kg Griet 8.6033.00 per 50 kg. Tong 5183 cent per kg. Groote Schol 31.00, middel Schol 19.00—33.00. Zetechol 30.00—36.00, kleine Schol 3.00—18.00. Bot 4.00. Schar 3.10— 6-50, Tongschar 19.0028.00. Pieterman en Poon 3.1013.00, groote Schelvtech 19.0034.00, mid del Schelvlsch 18.00—33.00. kl. midd. Schelvlach 13.00—20.00, kleine Schelvlsch 5 30 -14.00 per 50 kg. Kabeljauw 6.0025.50 per 13S kg. Guiten 6.00—13.00 per 50 kg. Leng 0.38140 per stuk. Heilbot 0.75—1.10 per kg. wytlng 2.50—600 per 50 kg. Koolvisch 1435 cent per stuk. Makreel 6.00—13.00 pêr 50 kg. Aangevoerd door Henriètte Jacoba Steur van 24 kg. 14.40.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 2