3; Boschbrand te Ede Dictatuur en Gods dienst WoMt staking vermeden? DE JULIANA-HOEVE GEOPEND DONDERDAG 2 MEI 1935 De ramp van de Schending van beloften Kwaadwilligheid Invoer uit Nederland in Italië RADIOSTUDIO IN UTRECHT in Kon. Ned. Brandweervereeniging V De oZ/icieeZe uitslag Streven Kerkelijk leven MGR. G. VESTERS TRAGISCH FAMIUE-LEVEN Door Z. H. den Paus ontvangen DE MIDDEN ST ANDSRA AD BOSCHBRAND TE SANTPOORT Ruim 1000 M2, bosch verwoest Nederland te Brussel Vestiging van buitenlanders 1 lis I Steun aan noodlijdende kunstenaars De vlootcommissie op Schellingwoude De N. C. R. V. neemt geluids- proeven 25 H. A. hooge heide en vlieg dennen verbrand GEEN SPORTVLIEGVELD VUGHT Schoolbestuur St. Willibrordus Arnhem BLOEMENTENTOON STELLINGEN ERNSTIGE AANRIJDING AAN DE HEMBRUG NIEUWE BURGEMEESTER VAN SEMARANG Verslag der werkzaamheden over 1934 Binnenkort overleg met de betrokken vereenigingen Gedenksteen luit.-admiraal van Kinsbergen Hoe de deskundige dr. Duker tot de overtuiging komt, dat blikseminslag de oor zaak is geweest -*-- UIT HET BLOEMBOLEEN BEDRIJF In tegenwoordigheid van den mb nister van Economische Zaken mr, Steenberghe Hoopvolle stemming in de kringen van het mijnbedrijf KONINGIN ASTRID NIET NAAR NOORDWIJK Opheffing van het vliegkamp onder het oog gezien? De verjaardag van Prinses1 Juliana gevierd Over loonsverlaging geen overeen- stemming bereikt Statenverkiezingen Gelderland -- Reis van de „Arend” naar meer samenwerking mische Kring. 1 Voorzitter der IS elk en ons Geelen twee bus De onderhandelingen met de NCRV betref fende den aankoop van het gebouw voor K. en W. te Utrecht, zyn nog in vollen gang. Een definitieve beslissing is echter nog niet geno men; daarover zal eerst nog wel het een en ander in den gemeenteraad worden gezegd. Vervolgens werd uiteengezet, dat de nauwe relatie, welke bestaat tusschen de consumenten in België en zuivelproducenten in Nederland, welke wordt onderhouden door Belgische impor teurs en Nederlandsche exporteurs, de Neder landsche Zuivelbereiding beeft doen besluiten met een boerderij aan de wereldtentoonstelling deel te nemen. zy hoopt hiermede te bereiken, dat by de voeding voor jtte Nederlandsche zuivel producten ook In de toekomst een onverflauwde belangstelling zal blijven bestaan en de consu menten beter voorgelicht zullen zijn over de by- Bondbrbeden, die de echte Nederlandsche zui velproducten kenmerken. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan de 43-jarige P. de W. wegens het plegen van onzedelijke handelingen. De officier van justitie eischte vier jaar ge vangenisstraf. In verband met deze zaak stond ook terecht Daarna maakte het hooge gezelschap een rondgang door de expoeitie-ruimte, waarbij men met belangstelling kennis nam van het Uit een en ander mag blijken, dat de Neder- laadsche Zuivelbereiding op een voor haar waar dige wijze op de wereldtentoonstelling te Brus sel vertegenwoordigd is. Onze Romeinsche correspondent seint dd. 1 Mei: Z. H. de Paus heeft Mgr. O. Vesters, Aposto lisch Vicaris van Rabaoel, Woensdag in parti culiere audiëntie ontvangen. BUITENZORG, 1 Mei (Aneta) Tot burge meester van Semarang is benoemd MT. H. E. Boissevaln, thans burgemeester van Cheribon. Verschenen is het verslag der werkzaamheden van den Middenstandszaad over 1934, waaraan bet volgende is ontleend: Op de vragen van het communistisch Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende de steunverle ning van Rijkswege aan noodlijdende kunste naars, heeft Minister Slotemaker de Bruine ge antwoord, dat het ambteiyk overleg over de regeling voor steunverlening aan noodlijdende kunstenaars dezer dagen is geëindigd. De Mi nister stelt zich voor de betrokken vereenigin gen van kunstenaars binnenkort bijeen te roe pen, om met haar over de verdere uitvoering van de aanhangige plannen overleg te plegen. Naar ons wordt medegedeeld, is het bericht, als sou ook koningin Astrid van België eenl- gen t})d fn Noordwjjk komen, om daar rust te houden, niet juist. Slechts de belde kinderen van het Belgische Vorstenpaar zullen, zooals gemeld, eenlgen tijd aldaar verblijven ten hul- *~ee van den burgemeester. Voor de functie van administrateur van het Schoolbestuur Bt. Willibrord te Arnhem waar voor verleden week een oproep in dit blad ver scheen, hebben zich reeds meer dan 600 perso nen aangemeld. Het schoolbestuur verzoekt ons mede te deelen, dat in de vacature inmiddels reeds is voorzien. Sollicitanten zullen geen na der bericht ontvangen. Na den strijd om het al of niet aanleggen van een landingsterrein voor sportvllegtulgen op de Vughtsche Heide, is thans een instantie aan het woord gekomen, die kort en goed den aanleg verboden heeft. Het departement van Defensie nml. heeft zoodanige bezwaren tegen aanleg van een landingsterrein, dat het dezen stat kan toestaan. Dus tenslotte toch geen landingsterrein. feit, dat in niet minder dan TT landen ter wereld Nederlandsche zuivelproducten wor den gebruikt en dat de Nederlandsche kaas het voortreffelijke voedsel van 71 volkeren is. De vele afbeeldingen, die een Indruk van het Nederlandsche veehouders- en zui velbedrijf in zijn geheelen omvang geven en de aandacht vragen voor het Ryksmerk op de Nederlancteche kaas en boter, dat de echt heid en goede samenstelling waarborgt, von den algemeen waardeering. Omtrent het doel van het bezoek kon men ons geen inlichtingen geven. Niet ón mogelijk is echter, dat het verband heeft gehouden met de plannen tot onderbren ging van dit vliegkamp bij het Departement van Waterstaat, terwijl aan den anderen kant de al of niet wenscheiykheid van op heffing van het vliegkamp uit bezuinlgings- oogpunt onder het oog kan zijn gezien. In verband met de besprekingen, welke de minister van Waterstaat Dinsdag heeft gehad met den hoofdingenieur van staatstoezicht op de mijnen, bestond, volgens de „N-R-Crt.” zoo wel in directiekringen als in den kring van de arbeldersleiders in Limburg een optimistische stemming ten aanzien van de mogelijke ont wikkeling van den toestand. Algemeen bestaat de verwachting dat alsnog een staking zal kun nen worden vermeden. Nadat het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel officieel was geopend, hebben de autoriteiten een bezoek ge bracht aan het naast het paviljoen gelegen ter rein, waar de Nederlandsche Zuivelbereiding hadr „Prinses Juliana-hoeve” heeft gebouwd. De 36e verjaardag van H. K. H Prinses Ju liana werd Dinsdag gevierd in het Nederlandsch gezantschap te Brussel. De Nederlandsche vlag met oranjestrik was uitgestoken. Een register lag ter onderteekenlng en werd met talrijke handteekeningen van Nederlanders en van Bel gische overheidspersonen gevuld. Dit jaar kreeg deze feestdag daarenboven nog een bui tengewonen luister door de plechtige opening van het Nederlandsche paviljoen op de Wereld tentoonstelling. De leden van de' Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, wier zetel te Brussel gevestigd is, zullen op 3 Mei een bezoek brengen aan Gent. ZU zullen om. in een katoenfabriek en in een tulnbouwgestlcht een kijkje nemen. Op initiatief van de Nederlandsche Kamer van Koophandel zal Donderdag 2 Mei om 2030 uur In de groote zaal van het Egmontpaleis een lezing betreffende „Nieuwe aspecten van den Internationalen Handel" gehouden worden, door den senator P. Forthomme. oud-minlster. die namens België de onderhandelingen leidde voor de handelaovernenkomst met de Vereenlgde Tenslotte werd de hoop uitgesproken, dat de grootsch opgezette wereldtentoonstelling de Nederlandsche Zuivelbereiding de gelegenheid zou bieden aan een groot Internationaal publiek de overtuiging by te brengen, dat de Neder landsche zuivelproducten voor een goede voe ding van zeer veel belang kunnen zijn. Het marine-vliegkamp te Schellingwoude, dat sinds kort tijdelijk bezet is door een vlieg- brigade van het vliegkamp De Mok op Texel, heeft Woensdag bezoek gehad van de vloot- commlssie. Naar wfj vernemen konden werkgevers en werknemers in het bloembcUenbedrjjf in hun laatste vergadering nog niet tot overeenstem ming komen. Het contract verliep reeds op 1 Februari, doch werd op verzoek van beide par tijen tot 1 Mei verlengd. De werkgevers willen een nieuwe loonsverlaging, waartegen de arbei ders zich verzetten omdat dit jaar na drie ach tereenvolgende verlagingen geen vierde gedra gen kan worden. De patroons merken daartegen op, dat de slechte toestand van het bedrijf loonsverlaging noodzakelijk maakt. Binnen' acht dagen zullen de werkgevers nog maals bijeenkomen, ten einde te trachten als nog een collectief contract tot stand te bren gen. 99 In Santpoort heeft Dinsdagmiddag een hevige brand gewoed die ruim 1000 M2, bosch aan de Harddraverslaan in het Burgemeester Rljkens- park verwoest heeft. Even na twee uur werden bewoners van de buitenplaats „Spaamheuvel" brandlucht ge waar en zagen meteen daarop reeds geweldige rookwolken komen aandrijven. Onmiddellijk wterd de Santpoortsche brand weer gealarmeerd, die binnen tien minuten aanwezig was met de motorspuit. Door den straffen Noordenwind werd het vuur flink aangewakkerd in het droge kreupel hout en het dorre helmgras. De brandweer had dan ook eenlge uren zwaar werk, alvorens de situatie meester te zijn. Gelukkig heeft het hooge geboomte weinig schade opgeloopen. Natuurlijk zal de zwartge blakerde plek het natuurschoon in een van de mooiste deelen vah het bosch niet weinig be derven. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid bekend. Het meest denkt men aan de mogelijkheid, dat vonken van een naburigen brandhoop kun nen zijn overgewaaid. Ter herinnering aan den 200sten geboortedag van den zeeheld Ridder Jan Hendrik van Kins bergen. lultenant-admiraal der Nederlanden, oprichter van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, is Woensdagmiddag in tegen woordigheid van vele autoriteiten, o.w. de bur gemeesters der gemeenten Doesburg, Elburg en Apeldoorn, op het Raadhuisplein te Apeldoorn een gedenksteen onthuld. De steen is geplaatst voor het gemeentehuis ter plaatse waar zich vermoedeljjk de grafkel der heeft bevonden, waarin eens de stoffelijke resten van Apeldooms weldoener rustten. producten, hunne verpakking en hun versprei ding over de geheele wereld. Het boerenhuis te ingericht voor kookdemonstraties en voorlich ting van het -publiek by het gebruik van zuivel producten. Namens de Nederlandsche zuivelbereiding werden de hooge gasten welkom geheeten. Met erkentelijkheid werd daarbij melding gemaakt van het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana toe stemming had willen geven deze hoeve naar haar te noemen, terwijl eveneens dank werd gebracht voor den steun, die bij het tot stand komen der hoeve was ondervonden van minis ter Steenberghe en den eommlssarls-generaal der Nederlandsche deelneming aan de wereld tentoonstelling, oud-mlnister Verschuur. de 18-jarige J. de W„ wien ten laste was gelegd poging tot moord op zijn vader. Verdachte heeft met een dubbelloops jachtgeweer, geladen met hagel, in den avond van 25 Februari twee scho ten op zijn vader gelost, uit wraak dat deze zijn kinderen zoo slecht behandelde. De officier van justitie eischte twee jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar- delljk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Konlng vroeg een meer clemente straf, daar de vader de oorzaak is van deze daad. Te laat heeft men dezen uit de ouderlijke macht ontzet. wonden met passeerende auto’s naar Zaandam vervoerd. Door de motorbrigade werd procesverbaal op gemaakt. De autobus, die van achteren deerlijk was gehavend, keerde naar Helloo terug. Aan de soliditeit van de touriqg-car te bet te danken, dat geen der inzittenden eenig let sel bekwam. Met een bus van den dienst Zaandam—Am sterdam vervolgden de passagiers hun reis. van een nieuwe belasting op besloten vennoot schappen heeft de Middenstandszaad een com missie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. A. O. M. v. Hellenberg Hubar, J. K. W. F. van Bommel, W. G. Scheeres en den heer Wierenga, welke in haar rapport opmerkte, dat hier niet alleen het misbruik werd achterhaald, zooals de Regeering mededeelde, doch dat vrijwel aUe kleine N.V.’s eronder vallen. Daardoor zou het grootbedrijf een belangrijken voorsprong krij gen op de kleine en middelsoort bedrijven. Een zeer belangrijk rapport betreffende de mogelijke oorzaxen van de ramp van de „Ufver” is uitgebracht aan de permanente commissie van het onderzoek naar ongevallen met burger luchtvaartiynen. In dit rapport komt de des kundige dr. P. G. Duker tot de conclusie, dat met zekerheid moet worden vastgesteld, dat blikseminslag de ramp van de „Ulver” beeft veroorzaakt. In een onderhoud met de „N. R.Ct.” beeft dr. Duker verklaard: Zoowel door mijn onderzoek, verricht op het materiaal, dat mjj beschikbaar is gesteld als door hetgeen ik vernam uit de rapporten van <jen Engelachen lultenant-vlleger dokter Smith en van den Aziatischen directeur van het zie kenhuis te Bagdad, alsook van anderen, is het voor mjj wiskundig zeker komen vast te staan, dat blikseminslag de ramp veroorzaakt heeft. De Arabische doctoren, die 50 uur na den dood pas de slachtoffers konden onderzoeken, hebben dood door bliksem uitgeschakeld. Ik neem daarbij twee dingen aan: in de eerste plaats, dat deze doctoren geen studie hebben gemaakt van dood door bliksem, en in de twee- - de plaats, dat zij na het lange tijdsverloop niet meer de juiste conclusie konden trekken. Het rapport van dr. Smith, die in gezelschap van den heer Peters, vertegenwoordiger der K. L. M. te Bagdad, 12 uur na den dood onder zoekingen instelde, is voor mij van veel meer belang. Dr. Smith trekt geen conclusies, maar zijn observaties laten geen twijfel mogelijk. Ik kan u wel zeggen, aldus dr. Duker, dat mijn zoeken gaat in de richting, welke rol de sleep antenne kan vervullen bij het afweren van den bliksem, die een vliegtuig zou treffen. Ik ben ervan overtuigd, dat de meenlngen omtrent de sleepantenne geheel herzien moeten worden wat betreft de rol, die ze in zulke gevallen kan spelen. Tot nu toe waren de piloten onmiddellijk klaar om die antenne bij onweer naar binnen te halen. Ik geloof dat er mogelijkheden zijn die er op wijzen, dat een vrijer gebruik van die sleepantenne noodlg kan zijn. Ons systeem zal er op gericht zijn, den bliksem bulten de men- schen in het vliegtuig om af te lelden. Wat ik op de stukken materiaal heb gevon den, de verwondingen van de dooden. alsmede hun ligging ten opzichte van het wrak, enz. enz., dat alles heeft mij tot de conclusie geleid die ik u noemde. Wat het materiaal betreft wil ik u één tref fend voorbeeld slechts noemendat is het auto matische pistool (merk F. N), dat ik onder zocht. Ik vond een letsel op de slee, bovenaan. Het fotografisch vastgelegde microscopische beeld, sterk vergroot, liet radlalr uiteenloopende veranderingen in het metaal zien een beeld als de bliksem relf ook doet zien. Dit is een typisch beeld dat bij blikseminslag optreedt. Op den greep onder de letters F. N. vond ik nog een letsel, weer met die radialre uitstraling. In verband met die revolver wilde ik nog wel even dit met nadruk opmerken: het is een van de vier revolvers, die in bet vliegtuig waren en deze revolvers worden met elk vliegtuig, dat voor Indië is bestemd, aan de bemanning mee gegeven. Nu zijn er geruchten geweest over schietpartijen aan boord dat is nonsens. Ik heb met absolute zekerheid kunnen vaststellen dat geen van de omgekomenen gedood is door een revolverschot. De opening van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Oud-minister mr. T. J. Verschuur tijdens zijn welkomstrede „Wij zien met groot leedwezen dat open- bare aanvallen op het christelijk geloof warden toegelaten, terwijl het uiterst moei lijk, zoo niet ónmogelijk wordt gemaakt, daarop eenig openbaar antwoord te geven. WIJ verzoeken den Leider en Rij kalm naa- lier de Evangelische kerk de vrijheid toe te staan in het openbaar te preeken tegen het nieuwe heidendom en zoo spoedig mo- EeUJk „aUe bestaande beperkingen op te De Kern. Ned. Brandweervereenlglng hield Dinsdag te Utrecht een buitengewone algemeene ledenvergadering. Bij den aanvang werd onder applaus besloten, een telegram van hulde en gelukwensch te zenden aan H. K. H. Prinses Julana. Met algemeene stemmen werd besloten tot een belangrijke wijziging der statuten, waar door de vereeniging wordt omgevormd tot een federatie van Provinciale Brandweerbonden. In dien tusschentljd echter wordt bet te koopen gebouw van binnen en van buiten door de aanstaande eigenaars bekeken en ter dege onderzocht. Een dezer dagen kwam een groote auto voor gereden en verschlUeud* apparaten werden uitgsladen en binnë» het gebouw gebracht. Bij informatie bleek ons naderhand, dat de NCRV geluldsproeven ging nemen. Wel een vollen dag lang werd nu eens in die, dan weer in die zaal gemusiceerd, terwijl het geluid via de microfoon op gramofoonplaten werd vastgelegd. Deze platen nu, worden voor geluids-technlcl afgedraaid, 'die dan de acoustiek van de ver schillende zalen beproeven. Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft bjj de Hembrug een ernstige aanrijding plaats gehad. Een groote touringcar van de fa. en v. d. Berkhoff te Hello, die een uit 12 per sonen bestaand gezelschap vervoerde naar Am sterdam, stond geheel rechte van den weg te wachten op de pont, die van de overzijde juist arriveerde. Van de richting Zaandam anderden luxe wagens met zeer groote snelheid. Op te korten afstand remde de voorste wa gen; de chauffeur wilde de stilstaande links passeeren, wat onmogelijk bleek. Met groote kracht vloog de luxe-wagen te gen de autobus. De inzittenden werden door elkaar geslingerd en liepen door glas ernstige verwondingen op. Terstond werd medische hulp uit Zaandam Het vestigen van handelszaken door buiten landers wordt door de middenstanders met be zorgdheid gade* geslagen; tegenover klachten had de vertegenwoordiger van den minister aangevoerd, dat het hier een lastige materie betrof, omdat, in verband met vestlglngs- en handelsverdragen de Regeering in deze niet willekeurig kan optreden. Ook het feit, dat bul- tenlandsche detallzaken consenten kunnen krij gen voor hun verkoop in Nederland heeft in grensstreken aanleiding gegeven tot ontevre denheid. In Limburg is de georganiseerde mid denstand van meenlng, dat aan de groote de- tallzaken, die den winkeliers groote concurrentie aandoen, geen consenten moeten worden ver leend voor rechtstreeksche levering aan parti culieren. De moeilijkheid is echter, dat deze consenten worden verstrekt op grond van vroe- geren Invoer, terwijl anderzijds een Parijsch Warenhuis ook via consenten van ons betrekt. Wat betreft bet wetsontwerp tot bet heffen 1 Twee staaltjes op één dag, waaruit men- schen, die omtrent de lankmoedigheid en onpartijdigheid van een dictatuur tegen over den godsdienst optimistisch zijn, lee- ren kunnen! Deze commissie bestaat uit een aantal leden van de Tweede Kamer, die te zamen vrijwel alle politieke richtingen vertegenwoordigen en toezicht uitoefenen op de besteding van fonds gelden voor zoover betreft uitgaven voor de vloot en daaromtrent advies uitbrengen aan den Minister van Defensie. commissie is de heer J J. O. van Dijk, alge meen secretaris de heer J. O. J. B. A. Josselin de Jong, gepensionneerd generaal-majoor van de Marine, terwijl verder in de commissie zit ting hebben de heeren C. L. van de Bilt, W. Drop, A. G. A. Ridder van Rappard. H. W. Tllanus en mr. A. M. Joekes. De commissie werd in hfet vliegkamp, waar het thans, dank zij de bezettting door De Mok, bedrijvig toegaat, rondgeleid door den com mandant der Marine, kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft. De vraag rees, of de Regeering alleen maar op den grond, dat den Middenstand schade wordt berokkend door het verrichten van nevenarbeid door Bmbtenaren, regelend kon optreden. Een verbod tot handeldrijven komt toch neer op het eenzijdig brengen van wijziging in de dlenst- voorwaarden. De buitengewone omstandigheden met de heerschende werkloosheid werden echter een deugdelijke rechtsgrond geacht. De ambtenaar heeft een vaste positie en het gaat niet aan om hem vrijheid te geven tot het verrichten van nevenfuncties. In aansluiting aan het bericht over de tjjde- Hjke regeling, welke is getroffen met betrek king tot den Invoer uit Nederland in Italië kan worden gemeld, dat in afwijking van de alge meene regeling voor dien invoer met basis van 100 ppt. van den invoer gedurende 1934 voor het tweede kwartaal van 1935 de volgende contin genten zullen gelden: Versch vleesch 6500 kwintaal, runderen 163 stuks, radiolampen 32.500 stuks, fljnbewerkte edelsteenen tot 4 karaat en gekleurd 450.000 Lire. Voor versche visch is het contingent voor het tweede kwartaal Jvan 1935 met 300 kwintaal tot 435 kwintaal verhoogd. ok hier te lande zijn er naïeve chris tenen, die de verklaringen van den aspirant-dictator omtrent de vrijheid, die hij den godsdienst laten zal, voor ern stig nemen. Zij zien niet, dat de absolutis tische staat op een gegeven moment met den godsdienst in strijd moet komen, omdat er gebieden zijn, waarop zij belde werken. Wat Duitschland de laatste dagen te zien geeft, is al zéér leerzaam. Ondanks Hitler’s plechtige belofte aan Hindenburg, dat hij zich niet mengen zou in den strijd in de Evangelische Kerk, zijn Vrijdag JJ. de bu reau’s van den bekenden ds. Niemöller, den leider der Belijdenisbeweging te Dahlem doorzocht door de Gestapo, die een aantal bescheiden in beslag nam en eenige bu- reauambtenaren arresteerde. Er zitten, meldt Reuter, thans 35 predikanten van de Belijdenisbeweging in concentratiekampen en bovendieq tal van kerkelijke leeke-amb- tenaren. De Duitsche geloofsbeweging heeft op denzelfden dag te Berlijn in het Sportpaleis een vergadering gehouden. Dit zijn de niet- Christenen, dé brengers van het nieuwe Duitsche geloof, die zich scherp tegen het Christendom keeren, omdat het niet van Dultschen oorsprong is. Prof. Hauer, de lei der, graaf Reventlow, de plaatsvervangen de leider der beweging, en dr. Gericke, lei der van de gemeente Groot-Berlljn, voer den het woord. Aan de wanden hingen spandoeken, waarop o.a. de leuze: „Voor ons is het Heilige Land het Duitsche Land.” Er werd gemeenschappelijk gezongen: „Heilig Vaterland". En de muziek speelde herhaaldeUJk: „Der Gott, der Eisen wach- sen lless.” Eenlge jonge mannen, die tij dens de vergadering Interrumpeerden, wer den volgens den correspondent van de „Morning Post” door vijftig leden van de Hitlerwacht bijna doodgeranseld. De poli tie zag zonder in te grijpen toe, hoe de slachtoffers getrapt en geslagen werden. Vermoedelijk In verband met deze ver gadering heeft de Würtembergsche geeste lijkheid het volgende waardige telegram aan Hitler gezonden: Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is brand ontstaan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renkumsche Beek tusschen Bennekom, Renkum en Bunderkamp, op het grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een groeten omvang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmid- dellljk toegeschoten burgers en militairen van het garnizoen te Ede slaagden er echter spoe dig in het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse verscheen, was de brand nagenoeg gebluscht. Om half vijf waren de laatste vlammen gedoofd. Eenlge perceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, kon. den worden gespaard. Ongeveer 25 HA. hooge heide en vliegdennen zijn door het vuur vernield. De oorzaak van dezen boschbrand is nog niet bekend. Het verbrande terrein ligt niet aan den groeten weg en is ongeveer 500 Meter van den spoorweg verwijderd. De mogelijkheid, dat hier kwaadwilligheid in het spel zou zijn acht de politie, die een on derzoek heeft ingesteld. niet uitgesloten. In dit verband wijst men op de omstandigheid, dat de heide in dezen tjjd van het Jaar nog niet geheel „droog” is, zoodat de kans op het uit breken van boschbranden door normale oor zaken gering geacht wordt. Aanwezig waren hier ojn. de minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, de Bel gische minister van Economische Zaken, Isa- cker, de commissaris-generaal der Nederland sche deelneming aan de wereldtentoonstelling, mr. T. J. Verschuur, de Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. mr. A W. L. TJarda van Star- kenborgh Stachpuwer en de - adJ-eommlssarls- generaal der NMMrlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling, mr. van Romburgh. Naar men weet, is de Nederlandsche Zuivel bereiding met een apart gebouw en een afzon derlijke inzending vertegenwoordigd. Tot dit doel heeft zij op de voor haar be schikbare ruimte van een vierde H.A. boven genoemde hoeve gebouwd naar het ontwerp van den architect Ir. Job. Denys, welke geheel en al bet a an zien heeft van een Nederlandsche boerderij. In de schuur dezer boerderij kan men zien wat Nederland op zuivelgebied presteert; de Voor het toepende vereenigingsjaar ie het bestuur van den TA EJK. samengesteld uit de ijveren A. C. J. Rottier, Den Haag, voorzitter; J. J. A. Charbo. Billegereberg, Lefevre (te Mon- tlgnylaan 36, secretaris, «n prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen. hoogleeraar te Tilburg, lid. Vooraanstaande persoonlykheden op tuin bouwgebied, die van oordeel zijn, dat in crisis- tyd een vrUwilllge maatsohappeiyke samen werking op tentoonstellingsgebied niet anders kan strekken dan tot voordeel van den Neder- landschen tuinbouw in zyn geheel, alsmede tot zyner samenstellende deelen en vertak kingen, zyn voornemens alle vereenigingen corporaties, welke op dit gebied werkzaam ple gen te zyn, te verzoeken van haar principieele geneigdheid tot samenwerking te doen biyken door adhaesiebetuiging (te richten aan den burgemeester van Boskoop). De Directeur-Generaal van den Landbouw, de heer ir. A. Roebroek, heeft zich op verzoek bereid verklaard een bijeenkomst van dergelljke strekking ten Departemente van Economische Zaken te presideeren of dooj- een centralen vertrouwensman door hem aan te wijzen te doen voorzitten, ten einde langs dezen vrywllligen weg te komen tot een plan voor de komende tyden, opgebouwd uit de wenschen van belang hebbenden en gesanctionneerd door de Over heid. H.M. „Arend”, op uitreis naar Nederlandsch- Indlë, is te Suez aangekomen. In de Woensdag te Arnhem gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Gel derland is de officleele uitslag der verkiezingen vastgesteld. Deze uitslag komt overeen met de gepubliceerde cyfers. Tekens is vastgesteld de lyst der 8.DA.P, waarover nog geen zekerheid bestond in verband met het feit, dat verschillende lijsten waren «Ingediend. Na loting is de lyst als volgt vastgesteld: J. L. B. Keurschot uit Didammevrouw C. A. Weersma-van Duin uit Zutfen; B. Bakker uit Arnhem; J. Rosebbom uit Hattem; a van Geuns uit Tlel; A v. Dam uit Winterswyk; O. A. Oerdewerer uit Nymegen; G. Stempher uit Apeldoorn; J. Bronkhorst uit Arnhem; P. A. v. d. Ent uit Arnhem; M. Rademakers uit Arnhem; J. Mooring uit Zaltbotnmel. - o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5