IN EN OM ALKMAAR H Uit Alkmaar Begrootingsbeschouwingen VRIJDAG 3 MEI 1935 LIMMEN - Z1JPE R-K. LYCEUM SCHAGEN TEXEL Ie PAARDENSPORT VOETBAL BURGERLIJKE STAND NEDERLAND—ENGELAND WARMENHUIZEN Het zilveren jubileum van den heer W. Vermeulen HET CONCOURS-HIPPIQUE TE BUSSUM BOLTON WANDERERS KLOPPEN BRENTFORD OTERLEEK Behalve het Polo-te-patard nog een nieuw nummer Staking opgeheven ^eague-wedstrijden van Woensdag Woensdag werden voor de Engelsche League j Het zilveren jubileum van R. K. School HET BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM In de gehouden Laatstgenoemde werd gekozen als voorzitter. De veiling der kerkballen. e de vormen eerlijk ge- de volgende wedstrijden gespeeld: 3-» aangetoond naam van een van Tweede divisie Bolton WanderersBrentford paarden in de hooge school rijden. De heer de Gruyter rijdt in dat nummer vier zeer fraaie Arabische schlmmel-hengsten. Katholieke Jongenscentrale. Dinsdagavond had van de K. 3. C. een feestavond plaats in X Patronaat. BIJ de opening werd het woord van den WelEerw. Heer Directeur, die allen, vooral den ouders een hartelijk welkom toeriep. Daar- 2-B - 3— Kerkballen. - deze week gehouden, heeft opgebracht f 333? Dekker, J Leien, C. Molenaar, 3. Nuyens Pz., C. Valkering Ez. en 3. Valkerlng Tz. bussen. Het feest werd gegeven in Hotel de Zwaan, waar een goochelaar optrad en de jeugd verder riikeltfk getracteerd werd. Als dan toch de begrootingsbehandellng aan een bepaald aantal uren gebonden moet wor den, laat men dan dadelijk gaan rantaoenee- ren, doch niet eerst onbeperkt laten praten, van welke gelegenheid bet eene lid nu eenmaal een vrijmoediger gebruik maakt dan bet andere Jaar lang had op dezen zetel de beer •hof getroond, wiens persoonlijkheid tijd de Fel Op eenvoudige, maar niettemin treffende wijze is gisteren X zilveren jubileum by X RK. On derwijs van den heer Will Vermeulen heidacht. 's Morgens werd in de 3t. Domlnlcus tot rijn in tentie door den ZeerEerw. Pastoor Oorsprong een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. On der de H. Mis voerde het jongenskoor van den heer A. Klooster op onberispelijke wijze eenige gezangen uit, terwijl zeer velen, waaronder lee raren en leerlingen van het Lyceum, tot de H. Tafel naderden. In den loop van den dag mocht de jubilaris buitengewoon veel blijken van belangstelling ontvangen. Een schat van bloemen had zijn huls in een kleine „Flora" herschapen, terwijl meerdere cadesux o. a. door de leerarenver- eeniging ,jBt. Bonaventura" en de Eerw. Broe ders werden aangeboden. Den geheelen dgg stroomden schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnen. Van de gelegenheid om den jubilaris mon deling geluk te wenschen werd zeer druk ge bruik gemaakt. Oud-leerlingen en deputaties van diverse organisaties kwamen in grooten getale felldteeren. De zeereerw. deken E. P. Rengs. voorzitter van het Curatorium, verscheen met eenige heeren Curatoren, om namens dit college de gelukwenschen aan te bieden. Deze 1 Mei-dag zal voor den heer Vermeulen en zijn familie zeker onvergefelijk blijven. De heeren J. de Gruyter te 's Hertogenbosch I en Leo H. M. van Loon te Tilburg, sullen tij dens het groot concours-hlpplque te Bussum vtff door ontbijt in ’t Sint Janshuls. Na de H. Mis werden deze kinderen weer teruggebracht, doch middags werden ze voor X eigenlijke kinder feest opnieuw gehaald en gebracht met auto- Zóó kan zich het eigenaardige geval voordoen, dat na die algemeene beschouwingen de hoofd stukken in 10 minuten zijn afgehamerd. WH voor ons willen bij de verdeellng der stof liever vasthouden aan de meer gangbare in terpretatie van het begrip „algemeene beschou wingen" en daaronder samenvatten de opmer kingen van zuiver politieken aard. Echter met één afwijking. Vooral In onzen tijd is het fi nancieel beleid zóó nauw verbonden met de politiek, dat een scheiding hier kunstmatig zou zijn. Zei niet de heer Vogelaar terecht „geef my goede financiën en ik geef u goede poli tiek"?, al hebben wij deze stelling ook wel eens omgekeerd hoeren verkondigen: geef mU goede politiek en gij hebt vanzelf goede finan ciën. Goed beschouwd heeft men politiek in den eigenlijken zin van het woord bjj deze debatten heel weinig bedreven. Dat verwondert wel eenlgszlns, want waar kan men, zoo kort voor de raadsverkiezingen, beter tribune vinden, om het kiezersvolk van het alleenzaligmakende zij ner eigen beginselen te overtuigen? De oppositie deed natuurlijk den zooveelsten aanval op het ongehoorde feit, dat roomsch en rood het gewaagd hadden een werkmeerderheid te vormen. Dat kwam niet te pas; de minder heid werd maar als quantlté regllgeable be schouwd en kort en bondig werd de verklaring verlangd, dat voor de nabije toekomst het re- geeringsblok uit elkaar zou gaan. Zoon beschuldiging klinkt nog zoo kwaad niet in een tijd dat al wat politiek heet of op compromissen lijkt by de massa in een iieel leelljk boekje staat. Maar men vergat een klei nigheid, n.l. met feiten aan te toonen, dat die minderheid zoo geweldig onderdrukt is. O ja, het is meer dan e/ns voorgekomen, dat de oppositie, noe heterogeen ze ook is. geza menlijk tegen een bepaald voorstel stemde, zelfs wel tegen een begrooting. Maar dat ge schiedde dan meestal om redenen, die met het voorstel zelf heel weinig hadden uit te staan. Naar wij vernemen laten de Ned. Spoorwegen op Zaterdag IS Met as. (NederlandEngeland voetbalwedstrijd) de volgende extratreinen rtf- den: Heenreis: Haarlem V 16.09 Amsterdam- Haarlmeer A 17 04. Eindhoven V. 14 33— *s Bosch v 15.03, Utrecht V 15.4»—Amsterdam WP. A 16.18. Terugreis: Amsterdam CS V 125, Amersfoort A 2.08, Apeldoorn A 3.18, Deventer A 337, Al melo A 4.16, Hengelo A 435. Enahede A 4.50 (dit is dus een extra nachtverbindlng Amsterdam— Twente). Voor Zwolle A 3.10 hest-yr te Amers foort aansluiting. Vervolgens: Amsterdam WP V 31.54, Utrecht A 22.37. Geldennalsen A 33.48, *s Bosch A 330#.< Boxtel A 23.24, Eindhoven A 33.42, Helmond! A 0.0 8. Te Geldennalsen aansluiting naar Ttel1 A 33.15, Nijmegen A 23.40 en Leerdam A 33.18.' Gorinchem 33.33, alsmede te 's Bosch aanslul- tins naar Osa A 0.17. i Tenslotte: Amsterdam WP V 23.00, Utrecht A 333». Ede A 0.08, Arnhem A 025. Eerste divisie EvertonSheffield Wednesday Grimsby TownWest Bromwich Ajblon Nog slechts twee dagen zy> gU officieel afscheid hebt Burgemeester, den heer de Moor, die tot myn vreugde hier thans aanwezig is en wien ik naast dé vele symphatiebetuiglngen, die hem hebben bereikt, van deze plaats af myn groo te erkentelijkheid wil betuigen voor de vrien- deiyke en steeds tactvolle wyze, waarop hy zoo lange jaren de gemeente voortreffeiyk heeft bestuurd. Ik weet en zoo ik het niet wist, dan tracht men het my toch wel duldeiyk te maken dat gy my niet in de eerste plaats als uw bur gemeester hebt gewenscht. Ik moet dus aanne men, dat niet de geheele gemeente my met vol le instemming zal begroeten en daarom ben ik niet bedroefd, want dat beteekent, dat de na dere kennismaking eerder mee- dan tegen kan vallen. Ik zal niet Ingaan, pp allee, wat er over myne benoeming meer ofc minder openiyk wordt ge it. K. Klesvereeniging. r - ledenvergadering zijn als bestuursleden geko zen de volgende heeren; O. Admiraal Az., m. de stemmen: tegen Heringa. 8waan en v. Gracht, voor de wethouders en Baltus. Voor werkverschaffing was ƒ4100 geraamd. De begrooting werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten op ƒ40.77926 en uitg. van 40.464.87 met 314.39 onvoorzien. De gemeen te biyft nog zelfstandig en zonder toezicht van X Rijk. De heer Heringa stelde voor de subsidie voor Ondeninge Hulp by Ziekte, die van 35 tot ƒ10 was teruggebracht, te bepalen op ƒ20; meer liet de begrooting niet toe. Weth. Dekker was er evenals vroeger beslist tegen. Het voorstel-Heringa werd in stemming bracht; weer staakten de stemmen; voor He ringa, v. d. Gracht en Swaan. Na nog eenige discussie volgde sluiting. -KT a deze inleiding wordt het wel tijd, dat we aandacht gaan schenken aan wat in die lange 18 uren is besproken. Om niet te verdwalen in den doolhof van kwektles en kwestietjes is het noodzakeiyk vast te houden aan een strak getrokken lijn. We willen daarom eerst iets zeggen naar aan leiding der zg. algemeene beschouwingen, om in een paar volgende artikeltjes de diverse hoofdstukken te bekijken, gegroepeerd om de functionarissen, onder wier speciale verantwoor delijkheid ze vallen. Er is by de Alkmaanche begrootlngsdebatten een eigenaardigheid binnengeslopen, voor wel ke wy moeiiyk in bewondering kunnen komen Onder den naam ^ügemeene beschouwingen" immers, wordt practisch de geheele begrooting behandeld, zoowel de groote politieke lijnen, als pietluttigheden, b.v. rijden zonder licht en kaas, Janshuls, waar velen hun gelukwenschen kwa- mpn aanbieden. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig wethouder Parlevliet en secre taris Jonker. Mede was aanwezig een deputatie van het bestuur der school van Christelijk volksonderwys te Den Burg. In den namiddag begon feitelijk het feest voor de jeugd. Niet alleen leerlingen van de RK. school, doch alle schoolkinderen der pa rochie namen aan dit feest deel, 's Morgens Werden de kinderen die te veraf wonen, en dus openbare scholen bezoeken, met autobussen ge haald voor de algemeene H. Communie, gevolgd Donderdagmorgen hebben de arbeiders be trokken by de staking, welke 29 April j.l. was uitgebroken op de timmerfabriek „Vlos" te Tan- ge Ruige Welde, den arbeid hervat. De door de directie van de „Vioa'-fabrieken gedane voorstellen werden aanvaard. Deze voorstellen houden in een loonsverhooging voor de machinale houtbewerking van tien procent, voor de timmerlieden een verhooging, variee- rend van twintig tot vyf en twintig procent. De verhoogingen gingen Donderdag in. gelaten? En acht hy het niet logisch dat er in 1931 allerlei verlangens nog voor practlsche verwezeniyking in aanmerking kwamen en dus gerust op een regeeringsprogram mochten komen die nu al lang in het pakhuis der vrome wenschen zyn opgeborgen? En dat allee door diezelfde crisis, die óók den Excellenties Marchant en Oud de handen bond? Neen, als enkel maar dkt aan de meerder heid verweten was. zou het wel los loopen. Er was echter veel zwaarder geschut en heel wat venynlger vergassingsapparaat in stelling gebracht. Maar hierover een volgende maal. Bergeritfke stand. Geboren: Henrieus Jo- ïef, zoon van Mlchaèl Wilhelmus Glelens en Oeertrulda Maria Schouten; Jan Gerrit, zoon van Gerrit Mooy en Maartje Bakker. na volgde een demonstratie door de leden van de Kruisvaart onder leiding van den Heraut W. Koot. De bedoeling hiervan was den ouders eens te demonstreeren hoe de K. J. C.-ers elke week een avond op een nuttige en aangename manier worden onderwezen en opgevoed. Op dezen avdnd werd door den heraut behandeld: Het ontstaan van de Maria-vereenlging. Hier na’ volgde de opvoering van het Romantls too- neelspel: de Zwarte Hand van C. Robben in 3 bedrijven door de leden van de tooneelclub onder leiding van den heer Ambr Groot. De omstandigheden in aanmerking genomen (er waren nJ. 2 Invallers) werd door de jon gens, waarvan de meesten voor X eerst op de planken kwamen, Uitstekend spel geleverd. Tus schen het eerste en tweede bedrijf werd een verloting gehouden, bestaande uit chocolade en rookartikelen, waarby leder een prys kreeg. Deze prijzen waren alle gratis door de Kath. Middenstanders van Warmenhulzen beschik baar gesteld. Hulde aan de milde ^gevers. By het slotwoord door den WelEerw. Heer Di-‘ recteur vroeg spreker vooral de medewerking der ouders om het moeliyke werk der com missie zooveel mogelyk te steunen. De jeugd wordt onverschillig, doch wy moeten haar weer godsdienstig maken door veelvuldige biecht en communie. De onstuimige karakters in goede banen lelden, hun begeesteren voor den eer bied, en veel bidden voor ons jeugdwerk, dat dan zeker zal slagen. SpMdjeadag Klnderuitzendlng Zondag as. houdt de R. K. Vereeniglzg voor Klnderultaen- ömg in deze parochie een speldjesdag ter ver sterking van de kas. Gezien het goede doel zal iedere parochiaan zich wel by de kerk van een speldje trillen voorzien. Binnen enkele maanden zullen veel ouders weer voor X probleem gesteld worden, waar hun kind heen te zenden, dat de Lagere School doorloopen heeft. Een vraagstuk, dat nu des te meer klemt, waar de tyden zoo weergaloos moeiiyk zyn. Verreweg het meerendeel zal de schoolbanken nog niet kunnen verlaten én om den leeftyd én om X feit, dat de kans om werk te krijgen op kantoor of in winkel of in werk plaats, zoo goed als uitgesloten is. Hier behoeft geen betoog, dat enkele jaren school nog. de ontwikkeling van het kind ten goede komen, en dat die meerdere ontwikkeling voor zeer velen later van onschatbare waarde kan zyn. Vooral het begaafde kind profiteert mln of meer van den huldigen, abnormalen toe stand doordat, het zy het dan ook misschien gedwongen, gelegenheid heeft ztfn talenten ten volle te ontplooien. Want laten wy het nog eens Uttdrukkeiyk herhalen het eenige, wat voortgezette studie vraagt, is: een gezond ver stand. Ieder kind, dat met normale rapporten de L. 8. gevolgd heeft, dat yver en werklust bezit, kan op de verworven kennis voortbouwen. Noord-Holland nu bezit in het centrum Alk maar een R K. Lyceum, een school, die leer lingen heeft vanaf Den Helder tot Zaandam, die dus de geheele provincie boven het Y be strijkt. Deze inrichting heeft in haar byna 8- jarig bestaan ten volle haar goed recht bewezen. Momenteel telt ze circa 300 leerlingen, zooveel meisjes als jongens In 1933 en 1934 slaagde verreweg de meerderheid van de candldaten. voor de eindexamens H. B. 8. en Gymnasium. Men kan er n 1. niet genoeg den nadruk op leggen, dat het Lyceum voor belde richtingen opleidt. Over de richting welke Uw kind volgen zal, behoeft u zich de eerste twee jaar niet be zorgd te maken. Berst daarna volgt de beslis sing. d.wx. als de leeraren (-essen) uw kind vol doende kennen en u een advies kunnen geven, dat gegrond is. Voor verdere inlichtingen; toelatingsexamen, kosten, overbiyven van buitenleerlingen enz. wende men zich tot den rector. We zyn er zeker van, dat er daarna geen bezwaren meer zullen zyn. Vroeger was er in Noord-Holland geen R. K. School voor Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger OnderwUs, toen waren er bykans onover- komeiy'ke bezwaren om uw kind te laten door studeeren. Nu is er een: laten we dit groote voorrecht begrijpen en er dan dankbaar gebruik van maken. Candldaten gemeenteraad Op verzoek van het bestuur van de R. K Klesvereenlglng heb ben de volgende heeren zich alsnog bereid ver klaard, een plaats op de R. K. lyst te willen I^>«men: 3. Btfwaart, s. A. Knttwer an J. de WH Wzn. Huwelijksfeest Donderdag 2 Me! vierde het echtpaar R. Kok en A. Kok-Stroet, wonende in de Hoep te Schagen eHn 55-jarige echtvereeni- - - - ging Het heeft den krassen oudjes niet aan be- fan5aseerd- want te minderwaardig om my langstelling ontbroken, ’s Avonds bracht de - Schager Harmonlekapel een serenade, wat vee! tolk op de been bracht. stremming Het gedeelte van den weg langs en beoosten der Groote Sloot naby Schager- brug, ter'plaatse van de kruising met het te maken kanaal en den weg Stolpen—Schagen ral met Ingang van 10 Mei tot nadere aankon diging voor het verkeer afgesloten zyn, in ver band met het maken van de opritten naar de brug over genoemd kanaal benoorden Schager- crug. ^t Zilveren Jubileum van de Sint Jozefschool te Den Burg is Donderdag ingezet met een algemeene H. Communie van de schoolkinderen, gevolgd door een plechtige H. Mis, waarin de kinderen de gezangen meezongen. Om tien uur is den heer Willemsen, hoofd der school, die gedurende het geheele bestaan der school als hoofd fungeerde, in het Sint Janshuls door de kinderen een zanghulde ge bracht. Namens de leerlingen werd den jubila ris een fraaie pendule aangeboden. Tydens de officieele huldiging heeft pastoor L. G. van Ruyven den heer Willemsen op har- teiyke wyze toegesproken, na eerst een kort overzicht gegeven te hebben van de geschiedenis der school. De school begon met 117 leer lingen. Berekend wordt, dat ongeveer zeshon derd leerlingen de school bezocht hebben. Pastoor Van Ruyven bracht den heer Wil lemsen dank voor het uitstekende werk door hem verricht. Tevens deelde spr. mede, dat Z. H. de Paus den Jubilaris het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice had willen verleenen. Dit ereeteeken werd nu den heer Willemsen uit gereikt. De jubilaris dankte voor de waardeerende woorden, en wees op de voortdurende goede verstandhouding tusschen de verschillende Pastoors dezer parochie en het onderwyzend personeel. Spr. bracht het personeel dank voor zyn arbeid en wees op de uitstekende onder- Burgemeester geïnstalleerd Woensdagmid dag half 3 uur vond alhier de Installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, Mr. D. Breebaart. Ts ongeveer 2 uur vertrok, de commissie, ge formeerd voor het Inhalen van den nieuw be noemde vanaf Schagerbrug naar de schel- dlngsgrens zype en Callanteoog. Aldaar aangekomen werd genoemde commis sie opgesteld, die kort daarop burgemeester Breebaart welkom heette in zyn nieuwe gemeen te. Het welkomstwoord werd uitgesproken door den heer H. Eriks uit Petten. Ongeveer half 3 uur arriveerde de stoet aan het raadhuis te Schagerbrug en werd Z. Edel- achtb. daar ontvangen door de wethouders, raadsleden en den secretaris. Nadat allen, (en de belangstelling was zeer groot), gezeten waren, opende wethouder van der Sluis de buitengewone raadsvergadering en werden de Ingekotnen stukken door den secre taris voorgelezen. Ten eerste een afschrift van het Kon. Besi. behelzende de benoeming van Mr. D. Breebaart tot burgemeester van Zy- pe. Ten tweede de mededeellng van den Com missaris der Koningin waarin werd medege. deeld dat het Hare Majesteit heeft behaagd M». D. Breebaart te benoemen als Burgemees ter dezer gemeente. Een en ander met ingang van 1 Mei. Hierop werd de burgemeester de raadzaal binnengeleid door de commissie daartoe be noemd, en bestaande uit de raadsleden Bruin, Blom en Doom. De burgemeester sprak een rede uit, waar aan wy het volgende ontleenen Irrer verloopen sinds genomen van uwen Unge verstandhouding. Hierna sprak de heer N. Ran uit de oud-leerlingen en bood den jubilaris schilderij aan, voorstellende de Madonna Murillo. De heer Kievits sprak uit naam van het personeel en oud-personeel en bood een rooktafel met tinnen rookstel en twee etsen van Toorop aan. Tten slotte is een receptie gehouden in X Sint Gemeenteraad. In de gehouden gemeente- I raadsvergadering was de heer De Boer afwe- Ns.v, een onderhoud met den directeur van t het gemeen teslachthuis werd medegedeeld, dat slager Kooy niet mag overgaan tot uitbreiding I van hulsslachting; wordt hiertoe toch overge- E gaan, dan zegt Alkmaar de overeenkomst op: de Keuringsdienst De Ryp mag Oterleek niet aannemen. Getracht zal worden naar een an dere regeling uit te zien. Een bedrag van ƒ10.50 werd ter beschikking van Crisls-Comité-B gesteld voor verstrekking van kleedlng en schoeisel; hef Crisis-Comlté zal ongeveer vier maal zooveel bydragen. De Wlnkelslultlngsverordenlng werd gewy- zlgd, zoodat de bakkers Zondags twee uur meer van 9 tot 3 uur hun winkels open mogen houden. De verordening op de benoeming van veld wachters werd voorgesteld. Van hét P. E. N. was een schrijven ingeko men met mededeellng van verlaagde tarieven voor straatverlchting, totaal ƒ65. Hierna werd de begrooting behandeld. Daar- by bleek, dat de jaarwedde van den burge. meester by de nieuwe regeling 40 centen hoo- 8er >l)n Jaarwedde als secretaris wordt 56.60. Hooger. By een voorstel om den post ƒ30 onderhoud steiger te schrappen staakten d. schouwing, tot verbittering. Eenercyds voor de vrienden van burgemeester Breebaart, an derzijds voor alle gemeentenaren van zype, die niets anders wenschen dan met den nleuw- benoemden Burgemeester, in ware en goede harmonie en verstandhouding samen te leven en zoo de belangen der gemeente te dienen en te behartigen. Invloeden van bulten meenden echter niet beter te kunnen doen dan de rust der gemeentenaren te verstoren en zoo mo- geiyk de gemoedeiyke zypenaren tegen elkaar op te zetten. Laten wy hopen dat zulks on danks alles toch niet gelukken moge. Verder had alles een prettig en gezellig verloop. De gemeentenaren van zype behoe. ven niet bevreesd te zyn. Het zal Mr. Bree baart wel gelukken de harten der zypenaren te winnen. Na de sluiting bleef men nog eenigen ttfd ge zellig byeen. Getrouwd: Seine Seinen en Anna Schmidt; Johannes de Boer en Anna Pels; Johannes Kuys en Elfrieda Roszmann; Jacob Schaap en Johanna Schot; Johannes Louman en Alida Kamp. Getrouwd: Lammert Baarsma en Aaltje van Heugten; Frans van der Zeyden en Rensje Geus; Adriaan Meeuwsen en Ar.ke Poorter. Geboren: Johan Willem en Antoon Klaas, zoons van Jan Kuyer en Berendlna Haller; Henderina, dochter van Dirk Bakker en Maria Sjabbens; Cornells zoon van Johannes de Jong en Adeleld van der Vis. Geboren: Anna Maria Theodora, dochter van Adriaan Smit en Jansje Klein; Bernard Ge rard, zoon van Gerardus Kloos en Beeletje Bok; Margaretha Johanna Maria, dochter van Cornells Veer en Johanna tie Bont; Herman, zoon van Johannes Nyssen en Margaretha Byl; Ekjbregt, dochter van Jan Schot en Jacoba Mundel. Geboren: Alberta Rudolphina Geertruida, dochter van Rudolf de Vries en Guurtje Pool. Jacob a van Jacob Prins en Grietje Zeeman Johan Gerard Hendrik z. van Hermanns E3- fring en Johanna van den -Berg. Overleden: Antje Vree ter geh. met Johannes Stokman, 51 jaar. Pieter Nap, 9 jaar. Overleden: Wilhelmus Petrus Roos 79 jaar; Petrus Bernardus de Jongh 57 Jaar. Overleden: Anna Dekker wed. van Joseph Henneke 78 jaar. den, dat men haar opzettelyk overal heeft bul- ten gehouden, of conflicten met haar heeft uit gelokt. Waar zy aan het besturen wilde mede werken is haar hulp dankbaar aanvaard: nooit I ia haar stem gesmoord en met gerechtvaardig- 1 de verlangens van wie ook, werd zooveel mo- geltfk rekening gehouden. 1 Dat de meerderheid, wanneer die medewer- I king werd geweigerd, toch haar gang ging, is vanzelfsprekend. 1 Men kan over de roomsch-roodc samenwer king denken zoo men wil, maar het feit is niet te weerspreken, dat ze in 1931 de eenige practlsche mogeiykheld was om de stad te besturen. Iedere andere combinatie stuit te op nóg meer bezwaren dan deze. Eerst later zal de onpartydlge historicus kunnen uitmaken, of deze vier Jaren voor onze stad wel zoo scha- deiyk zyn geweest, als de oppositie belieft te beweren. Wy voor ons wachten met vertrouwen die uit spraak afl Iets anders is, of na September de samen werking In dezen vorm moet worden voortge zet. Nooit is beweerd, dat deze combinatie er voor de eeuwigheid was. Nieuwe omstandighe den kunnen een geheel nieuwe constellatie noodzakeiyk maken. De eisch, om zich nu reeds op dit punt te verklaren, was minstens voorbarig. Terecht ging dan ook de Katholieke fractie leider hierop niet in. De heer v. d. Vall was niet zoo terughoudend. Hy bood reeds nu de medewerking van zyn fractie aan op de basis van' het S.D.A.P.- sche crisisprogram. Dit program klonk nog zoo kwad niet; het heeft echter dit kleine gebrek, dat het vervallen daarvan voor zeker 80 pro cent buiten de macht ligt van de gemeentebe sturen, en daarom als practlsche grondslag van samenwerking al heel moeiiyk dienst kan doen. Voor den heer v. d .Vall. die lid is van een hooger College, de Provinciale Staten, IS het trouwens wel eens meer moeiiyk zich te beper ken tot het kleine terrein der stadspolitiek. Zyn begrootlngsspeech, goed van bouw en uit stekend voorgedragen, had voor een flink deel evengoed in de Staten, de Kamer als.... in een propaganda-vergadering kunnen gehouden zijn. Natuuriyk werd er ook politiek gepleegd door den afgevaardigde, die zich heel bescheiden een nazaat van Thorbecke noemde. Of dit wel een familierelatie in de rechte lyn is. weten we niet. Als we ons niet al te zeer vergissen is het li berale geloof van Mr. Langeveld nog niet zoo oud en is hy een bekeerling uit de gelederen van Mr. Marchant. Hoe dit zy. het geluid, dat Mr. Langeveld liet hooren was noch Vryhelds- bondsch, noch Democratisch, maar leek verdacht veel op dat van een zeker weekblaadje, of wat op hetzelfde neerkomt, van de N.8 B. Natuuriyk gelooven we den geachten afge vaardigde, als hy zegt met deze nieuwlichters niets te maken te hebben, maar wanneer wtf uitlatingen hooren als; ,,’s Raads aanzien is door de politiek der laatste jaren ten zeerste achteruitgegaan”, of: „het publiek moet niets meer hebben van de politiek", dan wordt ons geloof wel op een zware proef gesteld. Uit een nadere verklaring moet biyken, dat Mr. Langeveld X heelemaal niet zoo kwaad had bedoeld. Het is anders wel een noodlottig toe val, dat zoowel de mondelinge als de schrifte- lyke uitlatingen van ‘s Raads eenigen jurist zoo leeiyk worden misverstaan! Een vernietigend requisitoir over het regee- ringsblok meende de heer Sietsma te moeten houden. Wat is er terecht gekomen van het program? Waar is de reorganisatie der bedry- ven, de belasting naar draagkracht, het finan cieel evenwicht? Zyn er nieuwe industrieën ge sticht? Is het Onderwys verbeterd, de volksge zondheid door subsidies bevorderd? Zyn er geen krotwoningen meer? Er zou over ieder dezer punten heel wat In het midden zyn te brengen en kunnen worden dat sommige punten geheel of gedeelteiyk zyn verwezeniykt en welke de oor zaken zyn dat andere moesten biyven liggen Maar we willen op onze beurt den heer Siets ma iets vragen. Wat is er terecht gekomen van het programma, waarmede de Vryzlnnig-Demo- craten in 1933 de verkiezingen zyn ingegaan? Hebben de ministers Marchant en Oud van al die mooie beloften al zoovele Ingelost? We kennen het antwoord al: Ja, maar de crisis l Precies, maar meent de beer Sietsma, dat dle- aeUde crisis het gemeentebeleid onberoerd heeft et 4 moet voor den ietwat aandachtigen bezoeker van de stedeiyke politieke hoog- tydagen der vorige week niet moeiiyk zyn geweest te constateeren. dat de geheele sfeer, waarin de begrooting 1935 behandeld is; 1 een totaal andere was dan die der laatste jaren. Er zyn voor dit verschynsel wellicht een reeks oorzaken aan te geven, waarvan wy hier enkel maar de voornaamste naar voren kunnen brengen. Het verschil zat reeds in de ulterltfke omstan digheden. In een „goeden”, ouden tyd placht men de jaariyksche raming der stedeiyke in komsten en uitgaven te bespreken in den mid winter. Dan was het buiten unheimisch koud, de vroege schemering viel reeds by het begin over de raadszaal, waarna de zachte glans der vele lichtkronen de al te scherpe omtrekken ver zachtte en vanzelf een sfeer schiep van gemoe- delijke braaf Hollandsche huisëiykheld. - Het Jaar 1935 echter abnormaal in alles, gaf ook hier een afwyking. Nu geen sneeuw- vlokken, maar pas ontloken groen; geen knusse schemering, doch het brutale, alles onthullende licht van een stralende voorjaarszon. Een tweede oorzaak van de geheel nieuwe stemming zien we in de hooge leiding van de vergaderingen. Men begrijpe ons als-X-u-blleft niet verkeerd, we spreken hiermede geen en kele voorkeur uit voor de huidige of de vroegere leiding: ze waren beide goed, alleen maar ver schillend. Voor burgemeester Wendelaar waren deze zittingen zichtbaar een intellectueel genot. Zon der eenige inspanning volgde hy den loop der debatten: iedere geestigheid werd beloond met een schaterlach en wanneer hy op een goed geplaatste interruptie een nog fynere repliek wist te geven, was er niemand die daar méér van genoot dan.... hy zelf. Schynbaar lagen de teugels heel lo' in z'n hand. ma»r toch nooit ging de draf over in een ongeoorloofde galop Burgemeester v. Kinschot is een magistraat van geheel andere geaardheid. Byna nooit hoort men zyn stem tusschen. de debatten in; het is alles hooge ernst en zyn glimlachjes zyn even zeldzaam als de zonnedagen in onze Noordsche April. Interrupties en geestige woordenduels kan hy maar matig waardeeren en zyn aanmaningen om stilte «tokken soms verre herinneringen op aan lang voorbije schooldagen. Het is, alsof het leiden van deze veelkleurige „kudde" hem eenige inspanning kost, en hy bevreesd is, dat een der schaapjes soms neigingen heeft om over een damhek te springen. Toch zy hier met vreugde gememoreerd, dat ernstige déraillementen ook onder zyn führer- schap niet zyn voorgekomen Edoch, deze belde zaken alleen zouden niet in staat zyn geweest zoon geheel nieuwe be- grootlngssfeer te scheppen. De voornaamste oorzaak daarvan zat op den stoel van den Wet houder van financiën, wy komen hierbtf aan eenige dingen welke wy hoewel tegen onzen zin niet geheel onbesproken mogen laten. VI Westerhof getroond, wiens persooniykheld al dien tyd de begrootlngsdebatten heeft be- heerscht. Fel werd hy aangevallen, maar minstens even heftig sloeg hy terug. Hoe don kerder de tegenstanders den toestand der finan ciën af schilderden, met des te feller kleuren prees hy de gezondheid der geldmiddelen. Het beeld is niet nieuw, en nog minder vleiend, maar wy hebben op zulke dagen dikwijls ge dacht aan stierengevechten, waarby Toreadoi Westerhof met een rooden lamp de (oppositie)- stieren prikkelde. De beestjes werden op X lasftst wild, maar de man in de arena maakte het er ook naar. Dit wil nog heelemaal niet zeggen, dat wy hiermede het beleid van dezen ex-wethouder veroordeelen by een beschouwing over de financiën komen wy daar natuuriyk op terug het is alleen maar een poging om zyn ge- vechtstaktiek aanachouwtolyk te maken. Maar nu het heden! Ook thans was er wel critlek op sommige begrootlngsposten, maar het leek nu wel een milde Meiregen, terwijl het voorheen een felle herfstbui was met hagel en onweer. Toen de heer v. Slingerland nog eenvoudig wethouder van grondbedryf en reiniging was. hebben wy hem uit den tre ure hier voorgesteld als het geliefde om niet te zeggen verwende kindje van den raad. En nu hy zooveel spor ten hooger op de wethouderiyke ladder is ge klommen en in deze positie de zondenbok be hoorde te zyn, die beladen met alle fouten van het gemeenteltfk beleid, met hoongeroep de woestyn werd ingestuurd, nu is die toestand felteiyk nog precies dezelfde. Niemand viel hem hard, of nam hem iets kwaïyk en het is teekenend, dat de heer Vogelaar in arren moede uitriep: „tegen dezen man is niet te debatteeren, hy is te eerlijk". Hoewel men hieruit niet moet aflelden dat wy de eeriykheld van den heer Westerhof ook maar een oogenbllk in twijfel trekken, komt het ons toch voor, dat de beer Vogelaar den spyker precies raak sloeg. Het is de volstrekte openhartigheid van den heer v. Slingerland, welke alles en allen ont wapent. Ga maar eens vechten tegen een wet houder van financiën, die toegeeft, dat hy, zooals ieder mensch, wel fouten zal maken; die met voor een politicus verbluffende oprechtheid vertelt, dat sommige uitgaven mis schien wel eens te laag geraamd konden biy- ken en die de oppositie verstomd doet staan met de mededeellng: wat jullie verlangen zou ik óók zoo graag willen, maar het kan nu een maal niet. Neen, zelden of nooit zal een beheerder der schatkist, zelfs niet in de dagen van gouden overvloed, er by een begrootlngsbehandeling zóó gemakkeiyk zyn afgekomen. Men meene echter niet, dat het ontbreken van een goeden wrijfpaal de raadsleden ver hinderde, om stroomen van welsprekendheid aan de belangen van het gemeenebeat te wy- den. Ons sportlievend nageslacht kan zelfs tenminste voor zoover het nog eenlg belang stelt in zoo iets futiels als het besturen van z’n stad een record-verbetering boeken. Behalve in een enkel obstructiegeval uit lang voorbije jaren, is het nog nooit voorgekomen, dat een Alkmaarsche begrootingsvergadering tot ’s nachts half twee heeft geduurd. Het was zelfs zoo erg, dat de meest bezige man tydens de raadszittingen, de stenograaf, eenigen tyd het veld moest verlaten om bygebracht te worden! Het komt ons voor dat deze wyae van begroo tingsbehandellng niet de Juiste kan zyn. In eersten termyn is door alle leden gesproken. Is dat nu wel noodig? Onze tyd heeft de effi ciency ten troon verheven, maar is het nu wel efficient, dat eindeloos dezelfde wenschen en beschuldigingen alleen maar wat anders ge formuleerd naar voren worden gebracht? Waarom gaat het niet zóó: uit iedere fractie één spreker die de groote politieke lynen behan delt. By de verschillende posten kunnen dan de deskundigen op een bepaald gebied zoo noodig korte opmerkingen maken. Zooals het nu ging, moesten, ter wille vin den tyd, de wethouders reeds in eerste instan tie zich zelf rantsoeneeren en by de replieken kreeg de raad niet eens den tyd om over nog niet opgelaste moeiiykbeden behoorlijk van ge- dachten te te kunnen deren. Maar er is een ding, myne heeren. dat ik van u verlang, en dat is, dat gy thans voor u neemt een schoone lel, dat wil zeggen, dat gy my tegemoet treedt zonder een enkel voor oordeel en er if een tweede ding, dat ik hoop, dat gy my zult geven, en dat is uw volle ver trouwen. Alleen dat vertrouwen zal myn werk kracht kunnen voeden om gezameniyk met u deze onze gemeente door de branding heen te brengen. Müaerzyds geef ik u gaarne de verzekering, dat het niet myn doel is, om alleen maar door die branding in veilige haven te komen, maar om weer uit te zeilen, om de - welvaart, het aanzien en de beteekenls van onze gemeente, voor zoover deze ligt In onze handen, te doen stygen. Mogelyk komt by u de vraag naar voren, hoe ik my den gang van zaken in deze gemeente indenk en wat eigeniyk mtfn plannen zyn. Als antwoord daarop wil ik slechts aanhalen, wat ik negen jaren geleden by myn Intrede in Callanteoog heb gezegd, nl dat ik geen pro gramma zal ontvouwen, omdat ik misschien niet alles zou kunnen verwezenlyken, wat ik my voorstel te doen. Liever zou Ik willen wor den beoordeeld, dan naar myn woorden, na verloop van jaren naar de daden, die ik dan hoop te hebben verricht. Niettemin kan ik toch niet stilzwygend voor- by gaan het Initiatief van den Raad der gemeen te Callantsoog, opdat het is voorzichtig ge- segd vereeniging met deze gemeentein na dere overweging worde genomen. Niet het isolement der verschillende dorpen, maar de saamhoorigheid zal de kracht der ge meente vormen. Ik spreek de hoop uit, dat Ik, bygestaan door myne echtgenoote, die zich altijd voor het ver. eenigingsleven en andere openbare belangen heeft geïnteresseerd, hiervoor een steentje zal mogen bydragen. Houdt u er van overtuigd dat Ik in de 9 ja ren van myn burgemeestersambt, de werke- lykheld van het leven toch wel heb leeren ken nen, maar evenzeer, dat wy zonder optimisme en met jammeren en klagen en by de pakken neer gaan zitten, niet verder komen, dat wy onder oogen moeten zien, op welke wyze wy het beste den toestand voor allen zoo draagiyk mogelyk kunnen maken, maar ook, dat er on danks alle ellende en alle tegenslagen ge werkt moet worden met het oog gericht op de toekomst, dat het parool moet zyn „vooruit". Door wethouder v. d. Sluis werd Mr. Bree baart vervolgens de ambtsketen omgehangen, de voorzittershamer overgereikt en het wel kom als burgemeester toegeroepen. Hierme de was dan de burgemeester geïnstalleerd en berustte by hem de verdere leiding dezer vergadering. Na wethouder van der Sluis sprak de heer O. Nannis weth. Z. E. Achtb. toe, waarna door een der raadsleden van Iedere fractie het woord werd gevoerd. Allen spraken hoewel met gemengde gevoelens de hoop en den wensch uit dat het burgemeester Breebaart gegeven moge zyn de belangen der gemeente onparttfdlg te behartigen, belovende steun en medewerking. Uit de belangstellenden werd allereerst het woord gevoerd door dr. E. E. Oterdoom te X Zand, hiertoe ultgenoodlgd door het comité van ontvangst. Z. Ed. riep den nieuw benoemden burge. meester namens het comité en de burgery. waaruit deae commissie Is voortgesproten, een harteiyk welkom toe als burgemeester van zype. Op zich genomen heel eenvoudig en het zou dan ook verder voor kennisgeving kunnen wor den aangenomen als niet het geschrijf in een krant aanleiding had gegeven tot nadere be- Na een lange periode van ulterltfke rust Is het Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79, weer voor bezoekers opengesteld. De rust, die de groote museumdeur zoolang gesloten hield, bepaalde zich tot den hardsteenen 16-eeuwsche drempel. Reeds Donderdag dc- den wtf mededeellng van de zeer ingrijpende en gelukkige veranderingen, die het museum ge durende dien ttfd onderging, veranderingen nies alleen van zuiver technlschen aard, dë restaura tie van gebouw en museumobjecten, maar meer nog een, misschien niet zoo duidelijke, of schoon wezenlijke wijziging in Inrichting en opzet. Het ztfn niet alleen de voorwerpen, die het karakter van een museum bepalen; de conser vator, die ordent en schikt naar believen, doet er het ztfne toe. Een bepaalde schikking geeft een geprononceerde nuance in een vage, nooit geheel omiynde museumsterr, een accent, dat verheldert en tot rust brengt; dat tevens den smaak van den conservator verraadt. Gelukkiger dan ztfn voorgangers, die zich met zeer be perkte ruimten moesten tevreden stellen of geen gelegenheid hadden hun eigen, doordachten op zet geheel uit te voeren, heeft de nieuwe con servator, professor J. J. Henneman. ztfn doel voor een groot deel kunnen bereiken. Om fi nancieels redenen moesten er véle voorgestelde verbeteringen desiderata bltfven. Met veler steun echter de Amsterdamsche museum directeur, de hr W H. Baard, deelde graag iets van zyn onovertroffen routine mee is er een geheel tot stand gebracht, dat door lederen bezoeker, leek of vakman, te waardeeren valt. Beter nog dan de eigenlijke verzameling, geeft de ruim voorziene Museumbibliotheek de typi sche verdeeling. die voor het geheele museum geldt: een historische en een kunsthistorische interesse. En al is het zeer snobistisch om aan de hand van een reeks vaak gehoorde namen een onderscheid te maken tusschen kunst en vakmanschap, er bestaat een werkelijk ver schil van waardebepaling voor het kunstvoor werp en het overigens zeer belangwekkende curiosum. Het Bisschoppeiyk Museum bergt beide. We mogen voor het Katholicisme in Nederland geen uitzonderingen maken, zelfs dat ging niet alttfd in aesthetlsch afdoende vormen ge huld, al moeten we bekennen, dat deze dik- wijls schoon en steeds van een eerltfk en deugdelyk maaksel waren. Het prachtig gesne den Apostelbeeld van rond 1500 interesseert ons evenveel als de zonderlinge en overdadig bewerkte pontificale paramenten uit den ver volg ingstyd. En dit behoeft niet uit een romantieke ge moedsgesteldheid voort te komen; waardee- ring voor eigen, altyd bevruchtende traditie la daartoe voldoende. Toch Is het goed, dat men het Apostelbeeld en de rijk met goud bestlkte mtfters in ver schillende kabinetten heeft ondergebracht De noodzakeiyke verwarring, die een mu seum noodzakeiyk met zich mede brengt, is tot het grootst mogelyke minimum beperkt; Servaes en Matthleu Wiegman hangen ver van Bloemaert's Kruisiging. De heropening van het zóó gereorganiseerde Tuurave. ..cv. wcuug u» Bisschoppeiyk Museum U voor Haarlem een De oppositie zal heel moeiiyk kunnen volhou- «e°eurtenis, die velen nieuwsgierig behoort te Hai haar nnTAttoliilr nvpral hul- Diaken. Bergerlijk» Stand Geboren: Arie, x v. Ger rit Manneveld en van Aaltje Vooistra. Ondertrouwd: Rens Keesman, 23 j„ timmer man te Sclygen en Geertje Nannis, 21 j„ alhier. Jan Stins. 24 J„ timmerman te Sint- Maarten en Maartje Buik. 25 j alhier Getrouwd: Hendrik Groot, 24 j, landarbeider te Barslngerhorn en Maria Anna van Buuren, 25 j„ alhier. Mlchaël Stendert de Wit, 29 j., landbouwer te Callantsoog en Verinoca Anna Bakker, 25 j. alhier. Jacobus Petrus Ley 23 J„ melksiyter te Anna Paulowna en Agatha Maria Bakker. 36 J. alhier. Arie Eriks, 26 j., veehouder en Jannetje Glas, 21 J„ belden «fhler. Pleter Abraham Ootjers. 30 j., tuin bouwer te Harenkanpel en Aaltje Buik, 27 j. alhier. Cornells Jozef Huiberts, 31 j„ vee houder te Schagen «n Maria Roskam, 25 j. alhier. Overleden: IJtje Purmer, 49 j„ echtgenoote van Engel Roozing.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 3