GEESTELIJKE ARMOEDE Naar ordening ft ZATERDAG 4 MEI 1935 IDEEËN In het Uithoor nsche abattoir Conflict in de mijnen 1 Voor onze huisvrouwen Het Vechtplassengebied HANDEL MET URUGUAY GARAGE IN VLAMMEN DE RAMP VAN DE „UIVER” VERDRAG MET ZWEDEN Medezeggenschap EEN DUBBEL RECORD NOTARIS OPGESLOTEN r y Ontoelaatbare slacht wijze De kwestie van den bliksem inslag De Eerste Kamer over het wets ontwerp inzake ondernemers overeenkomsten Meerderheid der arbeiders vóór staking Het deviezenvraagstuk heelt de voortdurende aandacht Ter voorkoming van dubbele belasting MECHANISATIE SIGAREN INDUSTRIE Nieuw tankschip voor de Shell Zending lampen in 13 dagen naar Australië Bestrijding der gevaren voor de schoonheid van het landschap GEEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND De positie van de K 18 Proefvaart motorschip „Rotula” Een Persilschool te Amsterdam geopend T de Men meldt ons uit Heerlen: en A. „ongeloovl- LIBRA brand- tegen ge- handen gaarne 4 Blijkens bij het Departement van Defensie in gekomen bericht van den commandant vqp Hr. In verband met het gehouden referendum inzake al of niet staken vernemen wjj nader, dat gebleken is, dat bij den R. K. Mijnwerkeis- bond 95A pct. der arbeiders voor een staking is. Bij den Christelijken Mjjnwerkersbond werden in totaal 250 stemmen uitgebracht. Hiervan wa ren twee blanco en éép tegen staking. De leden van den Algemeenen Nederlandschen Mjjnwerkersbond en den Neutralen Bond ver klaarden zich unaniem voor staking. te kennen had gegeven, dat het raadzaam sou zijn zich binnen een bepaalden termijn te mel den. daar anders zijn uitlevering zou worden verzocht. Ernstige bedenkingen werden geopperd tegen het duurzaam karakter der ontworpen rege ling. Van andere zijde kon men zich met deze critiek niet vereenlgen. Donderdagmorgen is het Katholiek Paviljoen op de Wereldtentoon stelling te Brussel geopend. De kerkwijding werd verricht door Z. Em. Kardinaal van Roey moet worden geleverd voor opslag in de koel huisen, terwijl de rest slechte zal worden afge nomen tegen den wereldmarktprijs. en het voor op en de ver- I op Demonstratie-zaal in de nieuwe Per- sil-School te Amsterdam aanwe groot jaren betee- Neder- weg na- besprekin- te' komen. Ms. K. XVIII. was op I Mei te 12 uur de ware plaats op 37 gr. 3 min. Zuider-Breedte, 26 gr. 37 min. O.L. Geen bijzonders. Alles wel. Velen anderen leden hadden deze be schouwingen in hooge mate verbaasd en zjj hadden zich afgevraagd, waarom pas thans dit verzet tegen de ordeningsgedachte in deze Kamer zoo sterk tot uiting komt. De minister van Buitenl. Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van het op 21 Maart j.l. te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten verdrag ter voor koming van dubbele belasting, dat van een Ne derlandsche vertaling vergezeld gaat. De akten van bekrachtiging van genoemd verdrag zijn op 25 April J.l. te Stockholm uitgewisseld. De Kroon heeft zich bij de wet van 14 Juni 1930 de be krachtiging van verdragen als het onderhavige voorbehouden. Het verdrag zal op 1 Mei in werking treden. Dr. Van Huffel schrijft aan de N. R. Crt.: „Naar aanleiding van het bericht over de ramp van de Ulver en het onderzoek van dr. Duker, wil ik nog eens met groote stelligheid verklaren, dat het absoluut onmogelijk geacht moet worden, dat in een geheel metalen vlieg tuig als de Ulver was, zich verschijnselen hebben afgespeeld gelijk de heer Duker zich voorstelt. Er zijn twee gevallen denkbaar. Een vliegtuig kan de bliksembaan, die door ionisatic is voorbereid, op het oogenblik van de ontlading passeeren, in welk geval er geen potentiaal ver schil tusschen eenig deel binnenin en den bui tenwand mogeljjk is en dus alle gevaar voor den inhoud is uitgesloten. Een vliegtuig kan via de antenne een lading ontvangen, waarbij zich dan echter, gezien de geringe capaciteit van het toestel, slechts de zelfde verschijnselen kunnen voordoen als bij iemand, die op een geïsoleerd plateau staat en door een electriciteitsbron wordt geladen. Dat daarbij van de antenne inwendig vonkverschjjn- selen zouden kunnen optreden, acht ik volko men uitgesloten en als de heer Duker de nage bootste Ulver met zijn antenne en radiotoestel geïsoleerd opstelt en dan tracht via de antenne inwendig vonkenverschijnselen op te wekken, zal hem dat niet gelukken.” Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt kunnen tot nader order geen eieren naar Duitschland worden uitgevoerd. Onder voorbehoud verneemt het blad verder, dat vermoedelijk 50 pCt. van het verwachte Metcontingent aan de Central Stelle te Berlijn Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlooplg Verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Januari 1934 te Montevideo tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Uruguay gesloten verdrag van Handel en Scheepvaart met bijbehoorend Slotprotocol. In verband met de opmerkingen over de latere inwerkingtreding van dit verdrag deelt de Re- geering mede, dat dit geen nadeelen, respectie velijk minder voordeelen oplevert, aangezien Uruguay de behandeling als meest begun stigde natie ten aanzien van Nederland reeds toepast. Deze meestbegunstlging is eveneens ten aanzien van de in Uruguay bestaande Deviezen restricties gewaarborgd. Bi) de verschillende maatregelen door Uruguay sindsdien op devle- zengebied genomen, werd nauwlettend er voor gewaakt, dat geen achterstelling of benadeeling van Nederlandsche belangen plaats had. Dat andere landen In vergelijking met Nederland een voorkeurspositie zouden innemen, kan dan ook worden ontkend. Niettemin blijft het devie zenvraagstuk ten opzichte van Uruguay een punt van voortdurende aandacht. Alvorens dit land echter in een zoo ver strekkenden maat regel als de Instelling van het betalingsverkeer op basis van clearing te betrekken, schijnt liet gewenscht den gang der gebeurtenissen In de eerstvolgende maanden af te wachten. Zoodra over meer concrete gegevens ter zake kan wor den beschikt zal de betreffende aangelegenheid opnieuw onder de oogen worden gezien. Gisteren hebben de ministers van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken en van Fi nanciën ter audiëntie ontvangen een afvaardi ging van de commissie tegen beperking der mechanisatie in de sigarenindustrie, bestaande uit de heeren Van Lonkhuyzen, Van Schuppen en Boele. Dezen hebben bjj die gelegenheid het request der commissie, waarin bepleit wordt de vrjje, zich aanpassende ontwikkeling der siga renindustrie niet aan te tasten, door van over heidswege maatregelen tegen de mechanisatie te nemen, nader toegelicht en daarbij tevens nog enkele aanvullende geschriften overgelegd. Donderdagnamlddag is brand uitgebroken in de garage van de firma A. Buiksloot aan den Hordijk te IJsselmonde. In de garage bevonden zich vier personen auto’s, een paar motorfietsen en een lakspui- teiij. Een der arbeiders was bezig met een auto geen laschapparaat. Vonken daarvan hebben waarschijnlijk den brand doen ontstaan in een der auto’s. De brand breidde zich snel uit. De werklie den moesten de vlucht nemen. Met groote moeite heeft men een Ford-auto nog in veiligheid we ten te brengen, daarna heeft men niets meer uit de garage kunnen redden. De vlammen be- re-kten een voorraad benzine en olie, waarna de brand nog belangrijk uitbreldde. Toen de brandweer met blusschen begon, bleek, dat de stralen slechte een zeer weinig be rekenende hoeveelheid water gaven. Op den Doidtschen straatweg, waaraan de Hordijk grenst, ligt n.l. een c m.-buis van een water leiding en de druk is zeer gering. Men heeft er zien toen toe bepaald de aangrenzende wonin gen. die gevaar liepen, nat te houden. De ga rage Is totaal afgebrand. De auto's, die zich daarin bevonden, zijn totaal vernield. De firma H uitsloot was niet schade verzekerd. Daar deze bijeenkomst een zuiver Informato- risch karakter had en werd belegd ten einde een beter inzicht te krijgen In hetgeen thans in het Vechtplassengebied geschiedt en In de ge baren, die daar dreigen voor de schoonheid van het landschap, werden geen besluiten genomen. Wel werden plannen beraamd om verdere schending der Vechtplassen zooveel mogelijk tegen te gaan en om te komen tot maatregelen, die het behoud van het natuurschoon blijvend waarborgen. In verband met de pogingen van den heer Dr. Ir. An Waterschoot van der Gracht, hoofdinge nieur van het Staatstoezicht op de mijnen om tot een vredelievende oplossing van het con flict in de mijnen te komen, vergaderden van Vrijdagmiddag 5 uur tot des nachts 3 uur de bestuurders van het Algemeen Mijnwerkers- fonds, de directie der particuliere mijnen en de besturen der mijnwerkers-organlsaties. Het mocht echter na langdurige gen niet gelukken, tot een oplossin; zoodat het conflict blijft bestaan. Te Hilversum is een bespreking gehouden tus schen een aantal belanghebbenden en belang stellenden op het gebied van natuurbescher ming en behoud van natuurschoon in het Vechtplassengebied, die op uitnoodlging van de heeren H. de Bordes, lid van het algemeen be stuur der Vereeniglng tot behoud van Natuur monumenten en ir. J. Loeft, bestuurslid der Watersportvereenlging „Loosdrecht”, waren sa mengekomen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer De Bordes erop, dat de bedoeling van deze bespreking is. volledig op de hoogte te komen van hetgeen in het Vechtplassengebied thans gaande is en van de gevaren, die daar dreigen. De gevaren, die de schoonheid der plassen en de flora en fauna van dit prachtig brok Neder land bedreigen zijn drieërlei, te weten: het zand- zuigen, dat thans reeds op groeten schaal in den plas „Het Wijde Blik' plaats vindt, de bebou wing met zomerhuisjes, waarbij ook de wegen aanleg^ beschouwd dient te worden en de stor ting van. het stadsvuil. Deze gevaren werden uitvoerig besproken. Deze leden waren van oordeel, dat noch de ondememersdurf, noch het initiatief gevaar loopen. Integendeel, zoo betoogden zij, beide zullen veeleer krachtig worden beschermd. Dat de Overheid een taak heeft bij het bevorderen en bekrachtigen van de pogingen der onder nemers om dit misbruik der vrijheid te voor komen, volgt hieruit, dat bet algemeen belang ducten gebruiken, doch wij gevoelen óók zeer de verplichting, welke op ons rust, om de huis vrouwen tot in de kleinste bijzonderheden te toc.nec, hoe zij het meeste profijt van die arti kelen kunnen hebben. Door ons geheele land v orden regelmatig waschdemonstraties gehou den. In de nieuwe school zullen de Amsterdam- sche huisvrouwen alle gewenschte inlichtingen, welke met het wasch- en reinigingsprobleem velband houden, kosteloos en zonder eenige ver plichting kunnen ontvangen.” Hierna sprak wethouder dr Vos zijn waar de* ring uit als wethouder van Onderwijs, nu in moeilijke tijden deze directeur zelfs nieuwe wegen, durft inslaan om door een school de huisvrouwen voor te lichten. De eigenlijke reden waarom spr. zoo sympathiek staat tegenover oeze school, ligt op het gebied der volksgezond heid Deze eeuw is o. m. de eeuw der hygiëne Tot de verrijking van de hygiënische cultuur zal ook een school als deze medewerken. Dat is de reden waarom dr. Vos zoo sympathiek staat tegenover dit initiatief, dat een groote preven tieve waarde vertegenwoordigt. Mevrouw J. van Gelderen. die haar taak reeds jarenlang in de Leldschestraat verrichtte, hield nog een korte voordracht over het doel der waschdemonstraties, waarna de heer Stomp- licrst, die aan mevr. v. Gelderen voor de uit breiding is toegevoegd, de films der opening vsn de fabriek, een rondgang door de fabrie ken. de klankfilm „Wasch gemakkelijk" en de enkele vermakelijke Ata-Persllfilms Inleidde. Een korte pauze was hieraan voorafgegaan, ge durende welke ververschingen werden rondge diend. En nu wacht den Amsterdamschen huisvrou wen een verrassing... want zfj zullen per^ost wel 'n uitnoodlging krijgen om een demonstratie en filmvertooning bjj te wonen. Zij kunnen zulk een noodlging ook aanvragen. De notaris A. J. M., naar aanleiding van wiens faillissement reeds zooveel stof is opge waaid, is. naar de „Telegraaf” meldt, dezer dagen in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Men zal zich herinneren, dat notaris M. in Zwitserland vertoefde en dat de justitie hem Sommige leden zouden gaarne uitvoerig worden Ingelicht omtrent de algemeene voor waarden. welke de minister voor de verbindend en onverbindend-verklarlng van ondernemers overeenkomsten denkt te stellen. Naar aanleiding van eenige artikelen van het wetsontwerp werden bij het afdeelingsonder- zuek verschillende vragen gesteld. Blijkens dit verslag opperden verscheidene leden ernstige bezwaren. Het houdt hJ. een bedenkelijke aantasting van de contracts- en bedrijfsvrüheid van den particulieren ondernemer in. vrêl bedenkelijker nog achtten deze leden de risico’s, verbonden aan een ordening van het bedrijfsleven op ruimere schaal, waartoe dit wetsontwerp de voorbereidende stap heet te zijn. Werkloosheid zal in hooge mate erdoor wer den bevorderd, want bedrijfsorganisatie moet ertoe leiden, de stichting van nieuwe onder nemingen te bemoeilijken of onmogelijk te maken. Deze leden achtten de Indiening van het wetsontwerp in geenerlel opzicht gemoti veerd en al evenmin te rechtvaardigen meteen beroep op de structueele veranderingen in de volkshuishouding. Het staat tooh allerminst vast, dat die wijzigingen van blijvenden aard zijn. we góden van Bloed en Ras mee, mlllioenen het oude christendom thans varen. En met lederen dag staat nieuwe profeet op. De geestelijke armoede met dit practische overwegingen, in het belang van de nationale industrie, welke behoefte heeft aan maatrege len, als welke de ontworpen regeling beoogt te bevorderen. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering hier een julsten middenweg heeft gekozen. Sommige leden hadden tegen de onderhavige voordracht tweeërlei bezwaar. Zij achtten de ontworpen regeling, in zooverre deze bedoelt kartelvorming te bevorderen, tot het weren van concurrentie, onnoodig en in zoover zij beoogt hot verbruikersbelang tegen monopolistische machten te beschermen, volstrekt onvoldoende. Sommige leden trokken in twijfel, of hier te lande behoefte bestaat aan de bevoegdheid, ondernemersovereenkomsten onverbindend te verklaren. Verscheidene leden opperden het bezwaar, dat de in het voorstel opgenomen voorschriften aan de arbeiders medezeggenschap in de gestie der ondernemingen verleenen. Weder andere leden verklaarden wetsontwerp in te stemmen uit Onder groote belangstelling landde op 5 April j.l. op het vliegveld te Sydney de „City of Sydney” van de New England Airways, met een zending van 2600 Philips Octode radiolampen aan. boord. Dit transport beteekende een record wat ge wicht en snelheid betreft bij het vervoer van goederen over den halven aardbol. De zending radiolampen ging per K LM. van Nederland naar Batavia. Een machine der Q.A.N.T.A.8. bracht de lading naar Brisbane, waarna de New England Airways voor het verdere transport naar Sydney zorgde, waar zij bij de Philips Lamps Ltd. afgeleverd werd. In 13 dagen tijds waren de lampen van Nederland naar Australië vervoerd De aankomst van het vliegtuig kreeg een offi cieel karakter door het feit, dat een escorte van 12 vliegtuigen de „City of Sydney” tegemoet- vloog en tal van autoriteiten en meer dan 200 belangstellenden uit luchtvaart- en handelskrin- gen bij de aankomst op het vliegveld aanwezig waren. Het omroepstation 2 SM gaf een oogge- tuige-verslag en zorgde voor de uitzending van de gehouden toespraken. Namens de K L M. dankte de vertegenwoordi ger. colonel Koopman, voor de aan zijn maat schappij gebrachte hulde. Verschenen is het voorlooplg verslag over het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van Ondernemersovereenkomsten. Vele leden, die overigens bereid waren, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, betreurden dat zoo groote macht in handen van den minister is gelegd. Het vierde motorschip, dat de Koninklijke Shellgroep in Nederland liet bouwen, een serie, die elders met een achttal schepen van het zelfde type wordt gecompleteerd, heeft Donder dag proefgevaren op de Noordzee. Het 12000 ton groote schip wordt gedreven door een 8-cyllnder, door Werkspoor gebouwder. Dieselmotor en is door 21 groote olietanks in staat niet minder dan 11.000 ton olie te ver voeren. De uitrusting van het schip is precies geiuk aan die van de vorige, die hier in Neder land voor de Shell werden gemaakt. Tijdens de lunch aan boord kwam de erken telijkheid, die de Koninklijke Shell-groep geniet dcor haar voortdurende opdrachten aan onze Nederlandsche scheepsbouwers, sterk naar voren. Gememoreerd werd o. a. dat deze „Rotula" het vijftigste schip voor de Shell is, waarvoor Werkspoor de motoren leverde. Bij het naderen van Hoevan Holland vond de plechtige overdracht van het schip plaats. Met de „Rotula” is het scheppen van werk gelegenheid door de Koninklijke Shell nog niet ten einde. Zooals bekend heeft zij onlangs we derom bij Nederlandsche werven een zestal r-ieuwe schepen besteld, waardoor een groot aantal Nederlandsche gezinnen voor geruimen tfjd van arbeid en inkomsten zijn verzekerd. De .Bophia-Vereentglng” heeft in December proces-verbaal doen opmaken tegen den heer 8., directeur van de Baconfabriek te Uithoorn, die in het abattoir aldaar varkens zou hebben doen slachten op een wijze, die volgens deze vereenl- ging onnoodig wreed was en die bovendiep in strijd zou zfjn met de vleeschkeuringswet. De varkens blijken in dit abattoir nog op de me thode geslacht te worden die wel door de vee wet wordt toegelaten doch niet door de vleesch keuringswet. In tegenstelling met de slachtings- wijzt b.v. te Amsterdam, waar bedwelming voor af gaat, worden te Uithoorn de dieren eerst aan de achterpooten opgetrokken en daarna be dwelmd. De pooten zouden daarbij soms zelfs breken. Kort geleden is deze, zaak voor het Amster- damsche Kantongerecht behandeld, doch uit gesteld voor nader getuigenverhoor, dat Vrijdag gehouden is. Dr. Feenstra is van oordeel, dat een humaner wijze van slachten mogelijk is. b.v. door bedwelming en daarna ophijschen. Verd. mr. Wltteman: Wie is voor de wijze van slachten aansprakelijk? Dr. Feenstra: In de eerste plaats het hoofd van den dienst, maar in de tweede plaats ook cle directeur van de Baconfabriek De burgemeester van Uithoorn, de heer Koot, verklaart te weten, dat de Ulthoomsche ’Vze var slachten in strijd Is met de Vleeschkeu ringswet. In Uithoorn zijn plannen ontworpen cm het abattoir zoo te veranderen, dat het vee ook kan worden geslacht op een wijze, die in overeenstemming is met de Vleeschkeunngs- wtt Men wacht echter de uitspraak in deze zaak af om geen onnoodlge onkosten te maken. Getuige Smit. Inspecteur van de Sophla-Ver- eemging, verklaart, dat een slachtknecht van het Ulthoomsche slachthuis hem heeft gezegd, dat er in dat abattoir voor varkens, niet van de Baconfabriek afkomstig, wèl een andere proce dure wordt gevolgd. Deze dieren zouden wel eerst worden bedwelmd. Verschillende Ulthoomsche autoriteiten op slachtgebied Ontkennen de mogelijkheid hier van De kantonrechter besluit daarom de saak weet uit te stellen om de slachthuisknechten hierover te ondervragen. Voortzetting 10 Met a.s. onmiddellijk bij deze materie is betrokken. Geenszins duchtten zij achterstelling van den consument, daar voor diens belangen op juiste wijze zorg is gedragen. rijen. Gaf Zon- brooddronkenheid te zien, spanning en vermaak levensbehoefte ulterlijk verfijnde manier, zelf de leus: i- uit herbergen en kroegen; tuur! Lichamelijke training, teveel aan hersenarbeid i lichamen zouden r-~ Maar van de oefening kwam de wedstrijd, met den wedstrijd de ongezonde sensatie. De voet balhelden, de rijwiel- en motorrenners. werden de gevierde mannen van den dag bij wier roem van onzen tijd heeft zich niet minder op het gebied der zeden openbaard. Beschouw den mensch van dezen tijd in zijn ontspanning en vermaak. Zeker, er zijn tijden geweest, dat er ruwer en onbe schaafder gefeest werd dan thans. Men zegt: er is minder dronkenschap, minder onmatig heid, er zijn minder zwelgpartijen en brasse- -J vroeger de kermistijd, gaven vroeger en feestdagen meer luidruchtigheid en onze tijd heeft ont- tot een noodzakelijke gemaakt, zij het dan op een Goed was op zich- weg uit bedompte lokalen; terug naar de de sport, zou het af leiden; gezonde een gezonden geest bevatten. en bekendheid de namen van staatslieden, kun stenaars en mannen der wetenschap verbleek ten. Eenzelfde of nog grooter gunst genieten en genoten in het jongste verleden de manne lijke en vrouweljjke filmsterren, wier beeltenis de afbeeldingen vqp groote historische figuren, van werkelijke helden en heiligen op de wan den der slaapkamers en in de leerboeken der scholieren verdrong. De bioscoop werd meest bezochte tempel van onzen tijd, waar de wijding meestal verre bleef en de bezoekers heel veel sensatie en ongezonde prikkeling in plaats van leerrijke of hartverheffende levens lessen ontvingen. Moeten wij nog wijzen op de andere ver maren? In den groeten oorlog trokken de ge allieerden inboorlingen van Afrika en Azië naar de Europeesche fronten. Negerdansen en negercultuur deden daarmee hun entree in cabaret en danszaal. Heel de menschheid werd van een ware danswoede bezeten. Het karak teristieke van de uitingen der bewoners van ds andere werelddeelen ontging echter aan ons, Europeanen. Wij namen van hen niets dan de passie over en imiteerden hun rhythme op de meest grove wijze. Wanneer later beschaafde oosterlingen de groote steden van ons conti nent bezochten stonden zij verbaasd te kijken over de onbeschaamdheden, welke daar in danszalen en paleizen van vermaak ten toon werden gespreid; zij hadden zich de blanke christenen heel anders voorgesteld! In Europa bestond immers het onverbrekelijke huwelijk van één man met ééne vrouw. Bij zulk een strenge huwelijksmoraal paste naar hun mee- nlng toch ongetwijfeld een zeer ingetogen ver houding der seksen onderling! Is het niet diep beschamend voor onzen,tijd, wanneer het heidendom van de tropische lan den zich met walging afwendt van ons ras, dat langs de zeestranden en in de bosschen een schaamtelooze naaktcultuur beoefent? En is het moderne heidendom, dat is het eens ge kerstende volk, dat nu de hooge zedenwet van het christendom verkracht, niet veel schuldi ger dan de kleurlingen, die gevangen zitten ih den ban van een eeuwenoude dwaling? Wat moet er omgaan in het gemoed van den Ame- rikaanschen kinderrechter Ben Lindsey, die tien jaar na het verschijnen van zijn boek over het kameraadschappelijk huwelijk tot de conclusie komt, dat hij het Jonge geslacht in plaats van het te steunen in zijn „sexueelen nood”, de hel van ongebonden driften heeft in gejaagd? Een waren sexueelen storm heeft hij ontketend. In alle landen der zoogenaamde be schaafde wereld stonden discipelen op, die, feller en radicaler dan hun leermeester, de onhoudbaarheid van het oude, christelijke huwelijk verkondigden en propaganda maak ten voor de vrije liefde. Een huiveringwekken de statistiek van zelfmoorden, een leger van onvoldane, teleurgestelde en verweesde levehs is het resultaat van tien jaren moderne sexueele moraal. Ziedaar in enkele trekken de geestelijke ar moede van onzen tijd aangegeven, een armoede, die samenging met ongekenden materieelen voorspoed. Ekmige jaren geleden leidde een boeteprediker een geestelijk tri^iuum in een rijke parochie, gelegen aan den rand van een onzer groote steden. Hij was een goed vriend van den pastoor der kerk. Na afloop van de geestelijke oefeningen, nadat hij dus eenige dagen in de gelegenheid was geweest het gees telijk leven der parochianen te peilen, zei de pater bjj het afscheid tot zijn vriend den pas toor: ik zal bidden, dat uw parochie arm wordt; dat is het beste, wat ik u wenschen kan! Onze samenleving zucht nu gedurende en kele jaren onder een economische malaise. Zal zjj, door den stoffeljjken nood gedreven, tot bezinning komen? Er zijn inderdaad teekenen van een reactie ten goede. Laten wij een vol genden keer zien hoe een betere gezindheid den kwaden geest zal kunnen uitbannen. Energie wekt sympathie! Zelfs zondar de in middels bij de huisvrouwen in hooge eere ge komen Persilproducten te kennen, krijgt men reeds belangstelling voor Persil door de ener- glsche kracht waarmede de heer E. Ostermann binnen een tijdsverloop van 27 jaren Persil in schier elk huishouden heeft Ingevoerd en een zoo pakkende reclame ervoor heeft doen voeren. In Jutphaas heeft hij een moderfl fabriekscom plex doen bouwen, dat verleden jaar door den burgemeester Is geopend, en Donderdag is door df n Amsterdamschen wethouder van Onderwijs dr. I. H. J. Vos een nieuwe Persilschool aan het Kleine Gartmanplantsoen nabij bet Leld- scheplein te Amsterdam geopend verklaard. In het nieuwe pand, vlak naast het in aanbouw zijnde theater, staat de school, waar de nuis- V! ouwen gratis kunnen leeren hoe ze met de PersilproductenAta, 811, Imi, Henco, Henkel, moeten omgaan. Keuken, huis en garderobe worden er mede schoon gemaakt. Persil staat aan den hemel geschreven en Persil staat ook In het geheugen der dames gegrift. Waarom een school? Er zijn vele gevallen, waarmede de huisvrouw geen raad weet. Durft u een gekleurde wollen jumper niet zelf be- hai.delen? Allen raad geeft de school. De vroe gere demonstrattezaal in de Leldschestraat bleek zoozeer te voldoen, dat E. Ostermann Co’s Handelmaatschappij N.V. tot de inrichting van deze nieuwe school is overgegaan. Een groote demonstratieruimte is er Ingericht, waar mo derne stoelrljen gebouwd zijn rond een enorme vascligelegenheid. Daarachter is een hupsch filmzaaltje, waar de deels leerzame, deels grap pige en in alle opzichten Interessante films wor den vertoond. Deze school nu is Donderdagmiddag in de hoofdstad geopend. Spier had een geestig pro gramma geteekend. De heer E. Ostermann heette de autoriteiten en verdere zigen welkom en memoreerde zijn optimisme. waarmede hij nu 27 gearbeid heeft aan de groeiende kenis van het Persilproduct voor ■and. ,Als fabrikanten zijn wij er niet alleen mee tevreden, dat de huisvrouwen onze pro- Vele andere leden betwistten, dat de arbeiders in aangelegenheden als de onder havige slechts een zuiver passieve positie behooren in te nemen. Zij betreurden ech ter, dat niet de geheele ordening, welke dit wetsontwerp bedoelt te bevorderen, was gelegd in handen van de bedrijfsraden in plaats van in die van de ondernemers alleen. e gevolgen der Internationale economl- sche malaise, welke zich de laatste jaren ook hier te lande krachtig doet gelden, worden daarom zoo diep gevoeld, omdat er een periode van schijnwelvaart met ongekend snelle fortuinwisselingen aan vooraf ging. Alles te samen is hiermee ten overvloed nog maals bewezen, dat wij in een tijdperk van verval leven, vermoedelijk in de laatste tien jaren het diepste dal van zulk een vervaltijd- perk hebben doorgemaakt en nu al weer wor stelen voor den drempel van een nieuwen tijd. De geschiedenis heeft het herhaaldelijk bewe zen, dat zulk een decadente tijd zich kenmerkt door een schreiende geestelijke armoede. Voor de jaren. die wij thans doormaken en die onmid dellijk achter ons liggen is dit niet anders. De goudglans heeft in de korte periode van de oorlogswinsten en de daarop gevolgde hoog conjunctuur velen verblind, maar nu de de pressie gekomen is loochent geen ernstig mensch meer de geestelijke armoede van onze eeuw. Wie durft ontkennen, dat er een groot ge- brek aan werkelijke beschaving is? In kunst wetenschap toont zich dat cultuurgebrek voor allen, die objectief, zonder voorkeur voor modegrillen, oordeelen willen. Groote, hervor mende, den lateren tijd bevruchtende kunst werken bleven uit. Naast bescheiden werk van zuivere zielen openbaarde zich onze tijd in de kunst met grilligheid en sensatiezucht. De we tenschap specialiseert zich tot in het oneindige en het meest bedenkelijke Is, dat de hooge- scholen overbevolkt raken. Het studeeren is geen dienen van de wetenschap meer door bij zonder begaafden en door studiegrage jongelie den, maar een noodzakelijk kwaad om een po sitie op de maatschappelijke ladder te ver overen. In godsdienst en zeden intusschen openbaar de zich de geestelijke armoede wel het scherpst. De tlenjaarlijksche statistiek van 1930 gaf ook voor ons land een huiveringwekkend beeld van groeiend ongeloof. In de helft van de vorige eeuw, omstreeks 1850, waren er in de registers van den Burgerlijken Stand van Amsterdam nog geen honderd personen als „tot geen kerk genootschap behoorend” ingeschreven. Op het einde der eeuw in 1899, was dit getal tot bijna 67 000 geklommen. De statistiek van 1930 gaf het ontstellende cijfer van 264.000 aan of 35 pet. der bevolking. En nu moge het waar zijn, dat men niet iedereen, die niet officieel tot een kerkgenootschap behoort, tot de gen” mag rekenen, het is toch wel teekenend voor dezen tijd, dat zulk een geweldig percen tage der bevolking, vooral der groote steden, geen prijs meer stelt op een godsdienst en er geen waarde meer aan hecht het doopwater over het hoofd zijner kinderen te laten vloeien. Dit ligt geheel in den geest van dezen decadenten tijd, die tegenover het boven natuurlijke zulk een volmaakte onverschillig heid aan den dag legt en zich óf wel aan het materieele óf wel aan allerlei lijdelijke leuzen, aan nationalisme, fascisme, leiderschap, zui verheid van bloed en ras en der gelijke verslin gert. Bovendien geeft ons land ten deze nog maar een zwakke afschaduwing van wat wij in het buitenland waarnemen. De moedwillige en door den staat gesteunde propaganda voor het ongeloof en de bestrijding van het christen dom in Rusland riep beelden op uit de tijden van de wreedste godsdienstvervolging der Ro- meinsche keizers. In vele opzichten is de Rus sische actie der godloochenaars erger. Immers, de machthebbers in Rome streden tegen een hun onbekenden godsdienst, welken zij staats gevaarlijk achtten zonder meer. Toen christenen de beste staatsburgers bleken, slapte de vervolging om tenslotte geheel te houden. Ondertusschen had het jonge chris tendom de gelegenheid gehad de heidensche ge dachtenwereld te bevruchten en te hervormen. Maar de Russische godloochenaars kennen het christendom en zijn geschiedenis. Zij ver eenzelvigen Christus’ leer met de ergste uit wassen van het kapitalisme. Communisme christendom zijn water en vuur: roei christendom uit en gij legt d* grondslag de wereldrevolutie! Aldus maken zij het groeiend geslacht der jonge bolsjewisten toegankelijk voor de kerk. De jeugd zweert bij Lenin en het standbeeld van Judas Iscarioth en spuwt op de karikaturen van Jezus aan het het kruis. Niet alleen onder het mlllioenenvolk van het arme Rusland, ook in Duitschland heeft de Bond van Godloozen ontelbare slachtoffers gemaakt. Het verval van het eens zoo christe lijk Duitsche volk is wel een van de droevigste tafereelen van onzen tijd. Geslagen door den oorlog, door communisme tot oproer en bur gertwisten gebracht, bleek het geestelijk even wicht van mlllioenen in het hart van Europa verbroken. Het Duitsche volk werd een prooi van de meest tegenstrijdige geestelijke stroo- mingen, tot het zich eindelijk oververmoeid in een opgeblazen nationalisme vangen deed. Helaas bracht de nieuwe staatkunde ook nieu- waarvoor laten daar een "WW» W

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15