GEESTELIJKE ARMOEDE Naar ordening 4 k I IDEEËN In het Uithoornsche abattoir Conflict in de mijnen Voor onze huisvrouwen Het Vechtplassengebied HANDEL MET URUGUAY GARAGE IN VLAMMEN libra DE RAMP VAN DE „UIVER” VERDRAG MET ZWEDEN Medezeggenschap EEN DUBBEL RECORD De positie van de K 18 NOTAR1S OPGESLOTEN De Eerste Kamer over het wets ontwerp inzake ondernemers overeenkomsten Nieuw tankschip voor de Shell Meerderheid der arbeiders vóór staking Een Persilschool te Amsterdam geopend Het deviezenvraagstuk heeft de voortdurende aandacht Zending lampen in 13 dagen naar Auatralië Ter voorkoming van dubbele belasting MECHANISATIE SIGAREN INDUSTRIE Ontoelaatbare slacht wijze De kwestie van den bliksem inslag Bestrijding der gevaren voor de schoonheid van het landschap GEEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND Proefvaart motorschip „Rotula” Men meldt ons uit Heerlen: en L scheepsbouwers. tegen brand- een Onder groote belangstelling landde op 5 April be- In verband met het gehouden referendum inzake al of niet staken vernemen wij nader dat gebleken is. dat bü den R K. Münwerkets- bond 95.5 pet der arbeiders voor een staking is Bij den Christelpken Münwerkfrsbond werden in totaal 250 stemmen uitgebracht. Hiervan wa ren twee blanco en één tegen staking. De leden van den Algemeenen Nederlandschen Münwerkersbond en den Neutralen Bond ver klaarden zich unaniem voor staking te, kennen had gegeven, dat het raadzaam zou zijn zich binnen een bepaalden termijn te mel den, daar anders zijn uitlevering zou worden verzocht. Donderdagmorgen ts het Katholiek Paviljoen op de Wereldtentoon stelling-te Brussel geopend. De kerkwijding werd verricht door Z. Em. Kardinaal van Roey verklaarden stemmen meer hoofd Demonstratie-zaal in de nieuwe Per sil- School te Amsterdam voorbehouden. Het verdrag zal op 1 werking treden. van opge- dezer Ostermann aanwe groot jaren betee- Neder- de ver- l op Te Hilversum ts een bespreking gehouden tus- schen een aantal belanghebbenden en belang stellenden op het gebied van natuurbescher ming en behoud van natuurschoon in het Vechtplassengebied. die op ultnoodiglng van de heeren H de Bordes, lid van bet algemeen be stuur der Vereenlglng tot behoud van Natuur monumenten en Ir. J. Loeft, bestuurslid der Watersportvereenlglng „Loosdrecht", waren sa mengekomen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer De Bordes erop, dat de bedoeling van dese bespreking is. volledig op de hoogte te komen van hetgeen in het Vechtplassengebied thans gaande is en van de gevaren, die daar dreigeh. De gevaren, die de schoonheid der plassen en de flora en fauna van dit prachtig brok Neder land bedreigen zijn drieërlei, te weten: betsand- zulgen. dat thans reeds op grooten schaal in den plas „Het Wijde Blik” plaats vindt, de bebou wing met zomerhuisjes, waarbij ook de wegen aanleg beschouwd dient te worden en de stor ting van het stadsvuil. Deze gevaren werden uitvoerig besproken. Daar deze bijeenkomst een zuiver Informato- risch karakter had en werd belegd ten einde oen beter Inzicht te krijgen in hetgeen thans in het Vechtplassengebied geschiedt en in de ge varen. die daar dreigen voor de schoonheid van het landschep, werden geen besluiten genomen. Wel werden plannen beraamd om verdere schending der Vechtplasaen zooveel mogelijk tegen te gaan en om te komen tot maatregelen, die het behoud van het natuurschoon blijvend waarborgen. Ernstige bedenkingen werden geopperd tegen het duurzaam karakter der ontworpen rege- ling. Van andere zijde kon men zich met deze critiek niet vereen igen. en het voor maken zü het op- on. Velen anderen leden hadden deze schouwingen In hooge mate verbaasd en zü hadden zich afgevraagd, waarom pas thans dit verzet tegen de ordeningsgedachte In dese Kamer zoo sterk tot uiting komt. Dese leden waren van oordeel, dat noch de ondememersdurf. noch het Initiatief gevaar loopen. Integendeel, zoo betoogden zü. beide zullen veeleer krachtig worden beschermd. Dat de Overheid een taak heeft bü het bevorderen en bekrachtigen van de pogingen der onder nemers om dit misbruik der vrijheid te voor komen, volgt hieruit, dat hst algemeen belang achtten zonder meer. Toen de beste staatsburgers bleken. Gisteren hebben de ministers van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken en van Fi nanciën ter audiëntie ontvangen een afvaardi ging van de commissie tegen beperking der mechanisatie In de sigaren Industrie, bestaande uit de heeren Van Lonkhuyzen. Van Schuppen en Boele. Dezen hebben bü die gelegenheid het request der commissie waarin bepleit wordt de vrtje. zich aanpassende ontwikkeling der siga renindustrie niet aan te Sasten, door van over heidswege maatregel, n tegen de mechanisatie te nemen, nader toegilicht en daarbij tevens nog enkele aanvullende geschriften overgelegd. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Januari 1934 te Montevideo tusachen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Uruguay gesloten verdrag van Handel en Scheepvaart met bübehoorend Slotprotocol. In verband met de opmerkingen over de latere inwerkingtreding van dit verdrag deelt de Re- geering mede, dat dit qeen nadeelen, respectie velijk minder voordeelen oplevert, aangezien Uruguay de behandeling als meest begun stigde natie ten aanzien van Nederland reeds toepast. Deze meestbegunstlglng is eveneens ten aanzien van de in Uruguay bestaande Deviezen restricties gewaarborgd. BU de verschillende maatregelen door Uruguay sindsdien op devie- zengebied genomen, werd nauwlettend er voor gewaakt, dat geen achterstelling of benadeeling van Nederlandsche belangen plaats had. Dat andere Ipnden in vergelijking met Nederland een voorkeurspositie zouden innemen, kan dan ook worden ontkend Niettemin blijft het devie zenvraagstuk ten opzichte van Uruguay een punt van voortdurende aandacht. Alvorens dit land echter in een zoo ver strekkenden maat regel als de Instelling van het betalingsverkeer op basis van clearing te betrekken, schUnt het gewenscht den gang der gebeurtenissen tn de eerstvolgende maanden af te wachten. Zoodra over meer concrete gegevens ter zake kan wor den beschikt zal de betreffende aangelegenheid opnieuw onder de oogen worden gezien. Jl. op het vliegveld te Sydney de „City of Sydney" van de New England Airways, met een zending van 2800 Philips Octode radlolampen De notaris A. Jt Mnaar aanleiding wiens faillissement reeds zooveel stof is waaid. is. naar de „Telegraaf" meldt, dagen in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Men sal zich herinneren, dat notaris M. tn Zwitserland vertoefde en dat de Justitie hem De minister van Bultenl. Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van het op 21 Maart j.l. te Stockholm tusachen Nederland en Zweden gesloten verdrag ter voor koming van dubbele belasting, dat van een Ne- derlandsche vertaling vergezeld gaat. De akten van bekrachtiging van genoemd verdrag zUn op 25 April j.l. te Stockholm ultgewlsaeld. De Kroon heeft zich bü de wet van 14 Juni 1930 de be krachtiging van verdragen als het onderhavige -- - j Mei in Blijkens bü het Departement van Defensie In gekomen bericht van den commandant van Hr. kis. K. XVIII. was op 1 Met te 12 uur de ware plaats op 37 gr. 3 mln. Zulder-Breedte, 26 gr 37 min. OL Oeen büzonders Alles wel. In verband met de pogingen van den heer Dr. Ir. van Waterschoot van der Gracht, hoofdinge nieur van het Staatstoezicht op de mijnen om tot een vredelievende oplossing van het con flict In de mijnen te komen, vergaderden van Vrijdagmiddag 5 uurtot des nachts 3 uur de bestuurders van het Algemeen Mljnwerkers- fonds. de directie der particuliere mUnen en de besturen der münwerkers-organlsaties Het mocht echter na langdurige besprekin gen niet gelukken, tot een oplossin; te komen, zoodat het conflict bluft bestaan. ducter. gebruiken, doch wü gevoelen óók zeer de verplichting, welke op ons rust, om de huis vrouwen tot in de kleinste bijzonderheden ts tonnen. hoe zü het meeste profijt van die arti kelen kunnen hebben Door ons geheele land v orden regelmatig waschdemonstratles gehou den. In de nieuwe school zullen de Amsterdam- sche huisvrouwen alle gewenschte inlichtingen, wcike met het Wasch- en reinlglngsprobleem velband houden, kosteloos en zonder eenige ver plichting kunnen ontvangen Hierna sprak wethouder dr Vos zijn waar de» ring uit als wethouder van OnderwUs, nu in moeilijke tijden deze directeur zelfs nieuwe wegen durft inslaan om door een school de huisvrouwen voor te lichten De eigenlijke reden waarom spr zoo sympathiek staat tegenover deze school, ligt op het gebied der volksgezond- lieid. Deze eeuw is o. m de eeuw der hygiëne Tot de verrUking van de hygiënische cultuur -al ook een school als deze medewerken Dat is de reden waarom dr Vos zoo sympathiek staat tegenover dit initiatief, dat een groote preven tieve waarde vertegenwoordigt. Mevrouw J. van Gelderen. die haar taak reeds jaienlang in de Leidschestraat verrichtte, hield nog een korte voordracht over het doel der wa.-chdemonstratles. waarna de heer Stomp- b<rst, die aan mevr. v. Gelderen voor de uit- tntdlng is toegevoegd, de films der opening van de fabriek, een rondgang door de fabrie ken. de klankfllm „Wasch gemakkelük” en de enkele vermakelUke Ata-Persllfilms Inleidde Een korte pauze was hieraan voorafgegaan, ge durende welke ververschlngen werden rondge diend. En nu wacht den Amsterdamschen huisvrou wen een verrassing want zü zullen per post wel 'n ultnoodiglng krUgen om een demonstratie en fllmvertooning bü te wonen ZU kunnen zulk een noodiglng ook aanvragen. van onzen tüd heeft van dezen en vermaak. Zeker, er ruwer en onbe- dan thans Men zegt: minder onmatig- en drasse- gaven vroeger meer luidruchtigheid en te zien, onze tüd heeft ont- tot een noodzakelUke zü het dan op een Goed was op zlch- weg na- De „Sophia-Vereenlglng" heeft in December proces-verbaal doen opmaken tegen den heer 8. dliccteur van de Baconfabrlek te Uithoorn, die in het abattoir aldaar varkens zou hebben doen slachten op een wüze, die volgens dese vereenl- ging onnoodlg arreed was en die bovendien in strüd zou zün met de vleeschkeunngswet. De vsikens blüken In dit abattoir nog op de me thode geslacht te worden die wel door de vee wet wordt toegelaten doch niet door de vleezch- keurlngswet. In tegenstelling met de slachtings- wüs< b.v. te Amsterdam, waar bedwelming voor af gaat, worden te Uithoorn de dieren eerst aan de achterpooten opgetrokken en daarna be dwelmd. De poolen zouden daarbU soms zelfs breken. Kort geleden is dese zaak voor het Amster- damache Kantongerecht behandeld, doch uit gesteld voor nader getuigenverhoor, dat Vrijdag gehouden is. Dr Feenstra is van oordeel, dat een humaner wüse van slachten mogelük is. b.v. door bedwelming en daarna ophUschen Verd. mr Witteman: Wie is voor de wüze van slachten aansprakelük? Dr Feenstra: In de eerste plaats het hoofd van den dienst, maar In de tweede plaats ook de directeur van de Baconfabrlek De burgemeester van Uithoorn, de heer Koot, verklaart te weten, dat de Uithoornsche wyze i ar alachten in strüd is met de Vleeschkeu- riugswet. In Uithoorn zün plannen ontworpen cm het abattoir zoo te veranderen, dat het vee ooz kan worden geslacht op een wüze. die in overeenstemming Is met de Vleeschkeunngs- wet Men wacht echter de uitspraak m dese zaak af om geen onnoodige onkosten te maken. Getuige Smit inspecteur van de Sophia-Ver- eemging. verklaart, dat een slachtknecht van he' Uithoornsche slachthuis hem heeft gezegd dal er in dat abattoir voor varkens, niet van de Baconfabrlek afkomstig, wél een andere proce dure wordt gevolgd. Deze dieren zouden wel eerst worden bedwelmd. Verschillende Uithoomsche autoriteiten op sla htfcebled ontkennen de mogelükheid hier van De kantonrechter besluit daarom de zaak weet uit te stellen om de slachthuisknechten hierover te ondervragen. Voortzetting 10 Mei aa. Dr. Van Huffel schrUft aan de N.R. Crt.: „Naar aanleiding van het bericht over de ramp van de Uiver en het onderzoek van dr. Duker, wil ik nog eens met groote stelligheid verklaren, dat het absoluut onmogelük geacht moet worden, dat In een geheel metalen vlieg tuig als de Uiver was. zich verschünselen hebben afgespeeld gelUk de heer Duker zich voorstelt. Er zUn twee gevallen denkbaar. Een vliegtuig kan de bllksembaan, die door tonisatlc is voorbereid, op het oogenblik van de ontlading passeeren, in welk geval er geen potentiaal ver schil tusschen eenlg deel binnenin en den bui tenwand mogelük is en dus alle gevaar voor den Inhoud is uitgesloten. Een vliegtuig kan via de antenne een lading ontvangen, waarbU zich dan echter, gezien de geringe capaciteit van het toestel, slechts de zelfde verschünselen kunnen voordoen sis bü iemand, die op een geïsoleerd plateau staat en door een electrlclteitsbron wordt geladen. Dat daarbü van de antenne inwendig vonkverschün selen zouden kunnen optreden, acht ik volko men uitgesloten en als de heer Duker de nage bootste Uiver met zün antenne en radiotoestel geïsoleerd opstelt en dan tracht via de antenne inwendig vonkenverschünselen op te wekken, zal hem dat niet gelukken.” Blükens dit veralag opperden verscheidene leden ernstige bezwaren. Het houdt h.l. een bedenkelUke aantasting van de contracts- en bedrüfsvrüheid van den particulieren ondernemer in. Veel bedenkelüker nog achtten deze leden de risico's, verbonden aan een ordening van het bedrüfsleven op luimere schaal, waartoe dit wetsontwerp de voorbereidende stap heet te zün. Werkloosheid zal in hooge mate erdoor wor den bevorderd, want bedrUfsorganlsatle moet ertoe lelden, de stichting van nieuwe onder nemingen te bemoellüken of onmogelük te maken. Deze leden achtten de indiening van het wetsontwerp in geenerlei opzicht gemoti veerd en al evenmin te rechtvaardigen met een beroep op de structueele veranderingen in de volkshuishouding Het Maat tooh allerminst vast, dat die wijzigingen van blüvenden aard zün. Weder andere leden verklaarden met dit wetsontwerp in te stemmen uit practische overwegingen, in het belang van de nationale industrie, welke behoefte heeft aan maatrege len. als welke de ontworpen regeling beoogt te bevorderen. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering hier een julsten middenweg heeft gekozen. Sommige leden hadden tegen de onderhavige voordracht tweeërlei bezwaar. ZU achtten pe ontworpen regeling, in zooverre deze bedoelt kartelvorming te bevorderen, tot het weren van concurrentie, onnoodlg en in zoover zü beoogt hot verbruikersbelang tegen monopollMlsche machten te beschermen, volstrekt onvoldoende. Sommige leden trokken in twüfel. of hier te lande behoefte bestaat aan de bevoegdheid, ondernemersovereenkomsten onverbindend te verklaren. Verscheidene leden opperden het bezwaar, dat de in het voorstel opgenomen voorschriften aan de arbeiders medezeggenschap in de gestie der ondernemingen verleenen. aan boord Dit transport beteekende een record wat ge wicht en snelheid betreft bü het vervoer van goederen over den halven aardbol. De sending radlolampen ging per K LM van Nederland naar Batavia. Een machine der Q A.N T AA bracht de lading naar Brisbane, waarna de New England Airways voor het verdere transport naar Sydney zorgde, waar zü bü de Philips Lamps Ltd afgeleverd werd In 13 dagen tüds waren de lampen van Nederland naar Australië vervoerd! De aankomst van het vliegtuig kreeg een offi cieel karakter door het feit, dat een escorte van 12 vliegtuigen de „City of Sydney” tegemoet- vloog en tal van autoriteiten en meer dan 200 belangstellenden uit luchtvaart- en handelskrin- gen bü de aankomst op het vliegveld aanwezig waren Het omroepatation 2 8M gaf een oogge- tulge-verslag en zorgde voor de uitzending van de gehouden toespraken. Namens de KLM dankte de vertegenwoordi ger. colonel Koopman, voor de aan zün maat- schappü gebrachte hulde. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt kunnen tot nader order geeta eieren naar Dultachland worden uitgevoerd. Onder voorbehoud verneemt het blad verder, dat vermoedelük 50 pCt. van het verwachte Meicontingent aan de Central Stelle te Berlijn moet worden geleverd voor opslag in de koel huizen, terwül de reet slechte aal worden afge- nomen tegen den wereldmarktprijs. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. Het vierde motorschip, dat de Konlnklüke Shcllgroep in Nederland liet bouwen, een serie, die eiders met een achttal schepen van het zelfde type wordt gecompleteerd, heeft Donder dag proefgevaren op de Noordzee. Het 12000 ton groote schip wordt gedreven door een 8-cylinder, door Werkspoor gebouwden Dieselmotor en is door 21 groote olietanks in staat niet minder dan 11.000 ton olie te ver voeren. De uitrusting van het schip is precies ceiük aan die van de vorige, die hier in Neder land voor de Shell werden gemaakt. Tüdens de lunch aan boord kwam de erken- telykheid, die de Konlnklüke Shell-groep geniet dcor haar voortdurende opdrachten aan onze Nederlandsche scheepsbouwers, sterk naar voren. Gememoreerd werd o. a. dat dese „Rotula” het vijftigste schip voor de Shell is. waarvoor Werkspoor de motoren leverde. Bü het naderen van Hoek van Holland vond de plechtige overdracht van het schip plaats. Met de „Rotula" is het scheppen van werk gelegenheid door de Konlnklüke Shell nog niet ten einde. Zooals bekend heeft zü onlangs we derom bü Nederlandsche werven een zestal rleuwe schepen besteld, waardoor een groot aantal Nederlandsche gezinnen voor gerulmen tüd van arbeid en inkomsten zün verzekerd. onmiddellUk bü deze materie is betrokken. Geenszins duchtten zü achterstelling van den consument, daar voor diens belangen op juiste wüze zorg is gedragen. Vele andere leden betwistten, dat de arbeiders in aangelegenheden als de onder havige slechts een zuiver passieve positie behooren in te nemen. Zü betreurden ech ter, dat niet de geheele ordening, welke dit wetsontwerp bedoelt te bevorderen, was gelegd in handen van de bedrüfsraden in plaats van in die van de ondernemers alleen. Lenin en het standbeeld van Judas Iscarioth en spuwt op de karikaturen van Jezus aan het het kruis. Niet alleen onder het mlllioenenvolk van het arme Rusland, ook in Duitschland beeft de Bond van Godloozen ontelbare slachtoffers gemaakt. Het verval van het eens zoo chrlste- lük Dultache volk is wel een van* de droevigste tafereelen van onzen tüd. Geslagen door den Oorlog, door communisme tot oproer en bur gertwisten gebracht, bleek het geestelük even wicht van mlllloenen in het hart van Europa verbroken. Het Dultsche volk werd een prooi van de meest tegenstrijdige geestelüke stroo- mingen. tot het zich eindelük oververmoeid in een opgeblazen nationalisme vangen deed. Helaas bracht de nieuwe staatkunde ook nieu we góden van Bloed en Ras mee, waarvoor mlllloenen het oude christendom thans laten varen. En met lederen dag staat daar nieuwe profeet op. De geestelüke armoede rtZ- - zich niet minder op het gebied der zeden openbaard. Beschouw den mensch tüd In zün ontspanning i er zün tUden geweest, dat schaaf der gefeest werd r er is minder dronkenschap, held, er zün minder zwelgpartijen rijen Gaf vroeger de kermlstüd. Zon- en feestdagen brooddronkenheid spanning en vermaak levensbehoefte gemaakt, i uiteriyk *verfünde marnier ■elf de leus: r- uit herbergen en kroegen; 1 tuurl LlchamelUke training, aan hersenarbeid i zouden een gezonden Vele leden, die overigens bereid waren, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, betreurden dat zoo groote macht in handen van den minister is gelegd. Donderdagnamlddag is brand uitgebroken tn de garage van de firma A. Huiksloot aan den Hurdük te IJsselmonde. In de garage bevonden zich vier personen auto's. een paar motorfietsen en een lakspui- teiü Een der arbeiders was bezig met een auto geen laschapparaat. Vonken daarvan hebben wsarschUnlük den brand doen ontstaan in een der auto’s De brand breidde zich snel uit. De werklie den moesten de vlucht nemen. Met groote moeite heeft men een Ford-auto nog in veiligheid we ien te brengen, daarna heeft men niets meer Uit de garage kunnen redden. De vlammen be- re-kten een voorraad benzine en olie, waarna <le brand nog belangrük uitbreidde. Toen de brandweer met biusschen begon, bleek, dat de stralen slechts een zeer weinig be- trekenende hoeveelheid water gaven. Op den Doidtachen straatweg, waaraan de Hordijk grenst, ligt n.l. een 6 cm.-buis van een water leiding en de druk is zeer gering. Men heeft er zien toen toe bepaald de aangrenzende wonin gen. die gevaar liepen, nat te houden. De ga rage is totaal afgebrand. x De auto's, die zich daarin bevonden, zün totaal vernield. De firma Huiksloot was niet schade verzekerd. weg uit bedompte lokalen; terug naar de de sport, sou het teveel aan hersenarbeid afleiden; gezonde lichamen zouden een gezonden geest bevatten. Maar van de oefening kwam de wedstrijd, met den wedstrüd de ongezonde sensatie. De voet balhelden. de rijwiel- en motorrenners, werden de gevierde mannen van den dag bü wier roem Sommige leden zouden gaarne uttvoerig worden ingelicht omtrent de algemeene voor waarden. welke de minister voor de verbindend en onverbindend-verklaring van ondernemers overeenkomsten denkt te stellen. Naar aanleiding van eenige artikelen van het wetsontwerp werden bü het afdeellngsonder- zuek verschillende vragen gesteld. en bekendheid de namen van staatslieden, kun stenaars en mannen der wetenschap verbleek ten. Eenzelfde of nog grooter gunst genieten en genoten in het jongste verleden de manne- lüke en vrouwelüke filmsterren, wier beeltenis de afbeeldingen van groote historisch* figuren, van werkelüke helden en heiligen op de wan den der slaapkamers en in de leerboeken der scholieren verdrong. De bioscoop werd de meest bezochte tempel van onzen tüd. waar de wüding meestal verre bleef en de bezoekers heel veel sensatie en ongezonde prikkeling in plaats van leerrijke of hartverheffende levens lessen ontvingen. Moeten wü nog wüzen op de andere ver maken? In den grooten oorlog trokken de ge allieerden Inboorlingen van Afrika en Azië naar de Europeesche fronten Negerdansen en negercultuur deden daarmee hun entree in cabaret en danszaal. Heel de menschheid werd van een ware danswoede bezeten. Het karak teristieke van de uitingen der bewoners van de andere werelddeelen ontging echter aan ons, Europeanen. Wü namen van hen niets dan de passie over en imiteerden hun rhythme op de meest grove wüze. Wanneer later beschaafde oosterlingen de groote steden van ons conti nent bezochten stonden zü verbaasd te kijken over de onbeschaamdheden, welke daar in danszalen en paleizen van vermaak ten toon werden gespreid: zü hadden zich de blanke christenen heel anders voorgesteld! In Europa bestond immers het onverbrekelijke huwelük van één man met ééne vrouw. Bü zulk een strenge huwelüksmoraal paste naar hun mee- ning toch ongetwijfeld een zeer ingetogen ver. houding der seksen onderling! Is het niet diep beschamend voor onzen tüd. wanneer het heidendom van de tropische lan den zich met walging afwendt van ons ras, dat langs de zeestranden en in de bosschen een schaamtelooze naaktcultuur beoefent? En is het moderne heldendom, dat is het eens ge kerstende volk, dat nu de hooge zedenwet van het christendom verkracht, niet veel schuldi ger dan de kleurlingen, die gevangen zitten ih den ban van een eeuwenoude dwaling? Wat moet er omgaan in het gemoed van den Ame- rikaanschen kinderrechter Ben Lindsety, die tien jaar na het verschünen van zün boek over het kameraadschappelijk huwelük tot de conclusie komt, dat hü het jonge geslacht in plaats van het te steunen in zün „sexueelen nood” de hel van ongebonden driften heeft in gejaagd? Een waren sexueelen storm heeft hü ontketend. In alle landen der zoogenaamde be. schaafde wereld stonden discipelen op, die, feller en radicaler dan hun leermeester, de onhoudbaarheid van het oude, chrlstelüke huwelük verkondigden en propaganda maak ten voor de vrije liefde. Een huiveringwekken de statistiek van zelfmoorden, een leger van onvoldane, teleurgestelde en verweesde levens is het resultaat van tien jaren moderne sexueele moraal. Ziedaar in enkele trekken de geestelüke ar moede van onzen tüd aangegeven, een armoede, die samenging met ongekenden materieelen voorspoed. Eenige jaren geleden leidde een boeteprediker een geestelük triduum in een rüke parochie, gelegen aan den rand van een onzer groote steden Hü was een goed vriend van den pastoor der kerk. Na afloop van de geestelüke oefeningen, nadat hü dus eenige dagen in de gelegenheid was geweest het gees telük leven der parochianen te peilen, zei de pater bü het afscheid tot zün vriend den pas toor: ik zal bidden, dat uw parochie arm wordt; dat is het beste, wat ik u wenschen kan! Onze samenleving zucht nu gedurende en. kele jaren onder een economische malaise. Zal zü, door den stoffelüken nood gedreven, tot bezinning komen? Er zün inderdaad teekenen van een reactie ten goede. Laten wü een vol genden keer zien hoe een betere gezindheid den kwaden geest zal kunnen uitbannen. Energie wekt sympathie! Zelfs zonder de in middels bü de huisvrouwen in hooge eere ge komen Persllproducten te kennen, krijgt men reeds belangstelling voor Persil door de ener gise he kracht waarmede de heer E. Ostermann btnnen een tüdsverloop van 27 jaren Persil tn schier elk huishouden heeft Ingevoerd en een zoo pakkende reclame ervoor heeft doen voeren. In Jutphaas heeft hü een modern fabriekscom plex doen bouwen, dat verleden jaar door den burgemeester is geopend, en Donderdag is door d* r. Amsterdamschen wethouder van OnderwUs dr. I H J Vos een nieuwe Persilschool aan het Kleine Gartmanplantsoen nabü het Leid- sc.hepleln te Amsterdam geopend verklaard. In hei nieuwe pand, vlak naast het in aanbouw zü>‘de theater, staat de school, waar de nuis- vicuwen gratis kunnen leeren hoe ze met de Pvrsilproducten: Ata. SU. Iml. Henco. Henkel, moeten omgaan. Keuken, huis en garderobe worden er mede schoon gemaakt. Persil staat aan den hemel geschreven en Persil staat ook lu het geheugen der dames gegrift. Waarom een school? Er zün vele gevallen, waarmede de huisvrouw geen raad weet. Durft u een gekleurde wollen jumper niet zelf be- bai.delen? Allen raad geeft de school De vroe gere demonstratiezaal in de Leidschestraat bleek zoozeer te voldoen, dat E Ostermann Co's Handelmaatschappü N V tot de inrichting van deze nieuwe school is overgegaan Een groote demonstratieruimte is er ingericht, waar mo derne stoelrüen gebouwd zün rond een enorme waschgelegenheid. Daarachter Is een hupsch filmzaaltje, waar de deels leerzame, deels grap pige en in alle opzichten Interessante films wor den vertoond. Deze school nu is Donderdagmiddag in de houfdstad geopend. Spier had een geestig pro gramma geteekënd. De heer E. leette de autoriteiten en verdere zitten welkom en memoreerde zün optimisme. waarmede hU nu 27 gearbeid heeft aan de groeiende kenls van het Persilproduct voor ■and. .Als fabrikanten zün wü er niet alleen mee tevreden, dat dé huisvrouwen onze pro- e gevolgen der internationale economl- I 1 sche malaise, welke zich de laatste jaren ook hier te lande krachtig doet gelden, worden daarom zoo diep gevoeld, omdat er een periode van ‘zchünwelvaart met ongekend snelle foituinwtsselingen aan vooraf ging. Alles te samen Is hiermee ten overvloed nog maals bewezen, dat wü in een tüdperk van verval leven, vermoedelük in de laatste tien Jaren het diepste dal van zulk een vervaltüd- perk hebben doorgemaakt en nu al weer wor stelen voor den drempel van een nieuwen tüd De geschiedenis heeft het herhaaldelük bewe zen, dat zulk een decadente tüd zich kenmerkt door een schreiende geestelüke armoede. Voor de Jaren. die wü thans doormaken en die onmid- dellük achter ons liggen is dit niet anders. De goudglans heeft in de korte periode van de oorlogswinsten en de daarop gevolgde hoog conjunctuur velen verblind, maar nu de de pressie gekomen is loochent geen ernstig mensch meer de geestelüke armoede van onze eeuw. Wie durft ontkennen, dat er een groot ge brek aan werkelüke beschaving is? In kunst wetenschap toont zich dat cultuurgebrek voor allen, die objectief, zonder voorkeur voor modegrillen, oordeelen willen. Groote, hervor mende. den lateren tüd bevruchtende kunst werken bleven uit. Naast bescheiden werk van zuivere zielen openbaarde zich onze tüd in de kunst met grilligheid en sensatiezucht De we tenschap specialiseert zich tot in het oneindige en het meest bedenkelUke Is. dat de hooge. scholen overbevolkt raken. Het studeeren is geen dienen van de wetenschap meer door bü- zonder begaafden en door stadiegrage jongelie den. maar een noodzakelük kwaad om een po sitie op de maatschappelüke ladder te ver overen. In godsdienst en zeden intusschen openbaar de zich de geestelüke armoede wel het scherpst. De tienjaarlüksche statistiek van 1930 gaf ook voor ons land een huiveringwekkend beeld van groeiend Angeloof In de helft van de vorige eeuw, omstreeks 1850. waren er in de registers van den Burgerlüken Stand van Amsterdam nog geen honderd personen als „tot geen kerk genootschap behoorend" Ingeschreven. Op het einde der eeuw in 1899. was dit getal tot büna 67 000 geklommen. De statistiek van 1930 gaf het ontstellende cüfer van 264.000 aan of 35 pet. der bevolking. En nu moge het waar zün. dat men niet iedereen, die niet officieel tot een kerkgenootschap behoort, tot de „ongeloovl. gen" mag rekenen, het is toch wel teekenend voor dezen tüd. dat zulk een geweldig percen tage der bevolking, vooral der groote steden, geen prüs meer stelt op een godsdienst en er geen waarde meer aan hecht het doopwater over het hoofd züner kinderen te laten vloeien. Dit ligt geheel in den geest van dezen decadenten tüd, die tegenover het boven- natuurlüke zulk een volmaakte onverschillig heid aan den dag legt en zich óf wel aan het materieele óf wel aan allerlei tljdelüke leuzen, aan nationalisme, fascisme, leiderschap, zui verheid van bloed en ras en dergelüke verslin gert. Bovendien geeft ons land ten deze nog maar een zwakke afschaduwing van wat wü in het buitenland waarnemen. De moedwillige en door den staat gesteunde propaganda voor het ongeloof en de bestrüding van het christen dom in Rusland riep beelden op uit de tüden van de wreedste godsdienstvervolging der Ro- meinsche keizers. In vele opzichten is de Rus sische actie der godloochenaars erger Immers, de machthebbers in Rome streden tegen een hun onbekenden godsdienst, welken zü staats- gevaarlük christenen slapte de vervolging om tenslotte geheel te houden. Ondertuaschen had het jonge chris tendom de gelegenheid gehad de heidensche ge. dachtenwereld te bevruchten en te hervormen Maar de Russische godloochenaars kennen het christendom en zün geschiedenis. Zü ver eenzelvigen Christus’ leer met de ergste uit wassen van het kapitalisme. Communisme christendom zün water en vuur: roei christendom uit en gü legt den grondslag de wereldrevolutie! Aldus groeiend geslacht der jonge bolsjewisten toegankelük voor de kerk. De Jeugd zweert bü - i Judas Iscarioth

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5