1 ONS BLAD Het regeeringsjubileum van Koning George Schitterend schouwspel Kathedraal St. Paul’s Het nieuws van heden Coqlitie-kabinet in Spanje LONDEN EEN SPROOKJES- STAD in ALLE KERKKLOKKEN IN I LONDEN LUIDEN DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER I Het enthousiasme kent Het jubileerende Engelsche vorstenpaar tijdens den dienst in de Si. Pauls-kathedraal te Londen Gil Robles Boot omgeslagen y1 Zes menschen in den Donau verdronken De terugtocht naar Bucking ham Palace Conversie Belgische Staatsleeningen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De verkiezingen in Joego-Slavië Berlyn aanvaardt het Zwitsersche beroep De oppositie-Maisjek telt onge veer 900.000 stemmen Arbitrage in de Jacob- affaire f2.- f 2.85 Plechtigheid met het „Te Deum” gesloten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c De Koning en de Koningin Duizenden hebben den nacht in de buitenlucht doorgebracht om niets van het schouwspel te missen In Ned.-lndië p; regel; idem op pag. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 geen grenzen JFeer onder leiding oan Lerroux. Gil Robles aan Oorlog DINSDAG 7 MEI 193S ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 180 puter T o o voor- na f fonso. De dienet werd besloten met bet eerste en het Stead op Dinsdag 19 uur vaa.; 76Kg gen ben Generaal Tennet ontvankelijk verklaard in sjjn eteeh om schadevergoeding teren senuwarte in verband met sjjn opsluiting in een krankzinni gengesticht. wacht van den Prins. HU reed in het eerste rij tuig, met zyn tante, de Koningin van Noorwe gen, en zijn broer, den Hertog van Gloucester. Opnieuw daverde het gejuich langs den weg. In het tweede rijtuig sat Prinses Victoria en de Princess Royal met haar echtgenoot, den Earl of Harewood. In totaal waren ongeveer twee duizend per sonen in de kathedraal verzameld, oa. de leden van bet diplomatieke corps, de leden van bet kabinet en van de belde hulsen van het Par lement. de hooge gasten uit de Dominion*, en talknse personen uit het openhsM Iers*, alt de kringen van handel, weteuMtoap, kunst, marine en leger. Hedenavond om 5 minuten voor tienen ont stak de koning door het drukken op een elec- trischen knop In Buckingham Palace het reus- achtige vreugdevuur In het Hyde Park. Ter stond hierop ontvlamde over geheel Engeland een keten van 3000 vreugdevuren. De bladen melden, dat meer dan 7000 men schen besweken zyn langs de uiterst drukbe zette wegen, welke de koninklijke stoet heden In Londen volgde. Een 40-tal menschen werden In het ziekenhuis opgenomen. Een persoon is aan een hartverlamming besweken. WEENEN, 5 Mel. (V. D.) BU Mitter-Arnsdorf Is heden een ongeluk geschied, dat «es men schen het leven heeft gekost. Het kabinet Is samengesteld uit drie radicalen (party van Lerroux), vjjf leden van de Katho lieke Ceda, twee agrariërs, twee onafhankeiy- ken en «en liberalen democraat. Z. H. de Paus heeft In een telegrafische felicitatie aan den jubileerenden Koning zyn hartciyke gelukwenscben tot uiting ge- De toekomst bergt misschien nog andere re denen tot ongerustheid In haar schoot, maar ik ben er van overtuigd, dat deze zorgen met de hulp van God zullen verdwijnen, wanneer wjj met vertrouwen, moed en eendracht weer staan. Ik zie de toekomst dus met vertrouwen en hoop tegemoet.” Een geselschap van tien personen wilde In een boot den Donau oversteken, die op t oogen- bllk door den hoogen waterstand een sterke stroomlng heeft. De boot kapseisde en alle tien inzittenden vielen in het water. Slechts vier hunner kenden gered worden, de overige zee verdronken. Tot dusverre is slechts éën H)k ge borgen. Ben gymnasiast, die gered werd, verloor Pref. dr. J. A. Veraart trekt zich alt bet prae- tische politieke leven terug; hij heeft hel voor zitterschap der Kath. Dem. Partij neergelegd. Rapport over de kwestie .Spoorboot”Ned. Spoorwegen verschenen. Voortgezette vergadering van den Ned. K. K. Metaal bewerkenl>oi<d. De midden-vensters van de eerste etage van het paleis werden geopend en de koning ver scheen blootshoofds op het balcon. Eerst alleen, groette hij de juichende menigte, daarna ver scheen de koningin aan zijn zijde en vervol, gens de overige leden van de koninklijke fa milie. Het enthousiasme van het volk bereikte hier het hoogtepunt. Terwijl de vreugdekreten hun nog In de ooren klonken, gingen de vorsten weer naar binnen, dankend voor de hulde. Later verscheen het koninklijk echtpaar nog maals op het balcon, om de uitzinnig juichende menigte nogmaals toe te wulven. Onder de honderden telegrafische gelukwen- schen, welke den Engelschen Koning heden ge werden, bevinden zich o. a. telegrammen van den Paus, den president der Franache republiek, Hitler, den Itallaanschen koning, Roosevelt, den Oostenrijkschen bondskanselier, den Hongaar. 1 Al- Temldden der vreugde gevoel ft me bedroefd bij de gedachte aan de vole menschen, die nog zonder werk zijn en ft hoop dat in dit Jubileumjaar allen, die daartoe in staat zijn, al het moge lijke zullen doen om werk voor hen te vinden en hun weer hoop te geven. Omtrent de conversie van de Belgische staats leeningen. welke gewichtige operatie verstrek kende gevolgen kan hebben voor den flnan- cieelen toestand van België, vernemen wij uit betrouwbare bron de volgende Inlichtingen: De operatie zou slaan op een totaal van 24 milliard frank en zou worden uitgevoerd door een vrijwillige ruiling van staatswissels van het oude type tegen nieuwe staatsobli gaties. Deze nieuwe obligaties zouden allerlei voor- deelen genieten. Zij zouden worden vrijgesteld van alle belastingen, evenals van successie rechten. De bezitters van staatsobligaties, die zouden weigeren deze om te wisselen tegen de nieuwe obligaties, zouden, onder vastgestelde voor waarden, terugbetaling kunnen verkrijgen. De conversie zou voor de schatkist een jadr- lyksche besparing van circa een half milliard frank meebrengen, wat het evenwicht van het budget In aanzienlijke mate zou ten goede komen. Men verwacht, dat deze conversie-operatie half Mei ten uitvoer zal worden gebracht. Onze Brusaelsche correspondent seint ons d.d. Mei: Hedenavond biedt de Ehgelsche regeerlng een diner aan In het Clarldge-hotel ter eere van de eerste-mlnlsters der Dominions, alsmede van de Indische prinsen en andere personaliteiten, die naar Londen zijn gekomen om bet jubileum van den Engelschen Koning mede te vieren. In de radio-toespraak, welke Koning George Maandagavond tot de oewoners van het geheele Britsche rijk richtte, ultte hij ztfn diepgevoel- den dank aan al zijn onderdanen voor hun trouw en toewijding. „Mijn volk en ik,” zoo sprak de jubileerende vorst, „hebben een reeks van groote beproevln- en moeilijkheden doorgemaakt en zij heb- nog geen einde genomen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met gedlustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Deze tocht terug is een ware triomftocht ge worden en overtrof in geestdrift van bet publiek zoo mogeljjk nog den eersten tocht naar de St. Pauls. Ditmaal werd van de City uit het breede Theems Embankment gevolgd, waar de men schen In dichte hagen stonden opgesteld, en waar eenige opstoppingen dreigden te ontstaan toen duizenden, die den stoet op weg naar de St. Pauls op het Strand of In Pleet Street had den zien passeeren zich naar het Embankment spoedden, om daar den terugtocht te kunnen zien. Het laatste gedeelte daarvan was misschien wel het mecist. Dedfraale Mali, waarlangs de weg van Trafalgar Square, dat zwart van de menschen zag, naar Buckingham Palace leidde, was versierd met bogen en bloemenpoorten over den weg. Langs de kanten waren de staantribu- nes opgesteld, waarop honderden een plaats had den gevonden. Bloemen, vlaggen, wimpels en kleurige doeken gaven de Mali een sprookjes achtig aanzien en het gejuich der menigte plantte zich voort tot voor Buckingham Palace en bleef nog aanhouden toen het koninklijk P*»r reeds weer het paleis had betreden. De geestdrift stijgt echter tot een toppunt als de stoet met de koets van den Koning en de Koningin nadert. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeellngen van de Royal Horse Artil lery en het corps dragonders, wier unifor- men de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Brit sche weermacht Hun pracht wordt echter geëvenaard door de uniformen van de ko ninklijke lijfwacht die voltallig voorafgaat aan de nes rijtuigen, waaruit de koninklijke stoet bestaat Tusschen het smetteloose wit van rijbroeken en uitmonstering en het felle scharlakenrood der uniformen achitte- ren de blank gepolijste kurassen. LONDEN 6 Met (Reuter). Nadat de koninklij ke stoet van de St. Pauls naar Buckingham-pa- lace was teruggekeerd kon de menlg^. welke voor het paleis verzameld was, niet besluiten uiteen te gaan, zij bleef Juichen en roepen, en na een kwartier werd hun geduld beloond. MADRID 9 Mei (Reuter). Lerroux heeft een nieuw kabinet samengesteld in coalitie met de katholieken, sooals dit het geval was met het kabinet, dat regeerde van October tot Maart 1334. De leider der katholieken. Gil Robles, is minister van oorlog in het nieuwe kabinet. In het eerste rijtuig reden de Koning en de Koningin, zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijkheid, die overal uitbraken waar de koninklijke stoet pu as eerde. en oen logenstraffing waren van alle traditioneels beweringen omtrent de koele gereserveerd heid van den Brit. De Koning en de Konin gin danken voortdurend glimlachend voor de hulde, en menigeen treft het, dat de Ko ning er in lang niet zoo goed heeft uitge- rien, soodat men nauwelijks zou vermoeden, als men hem sag, dat hij binnen een maand sjjn seventlgsten verjaardag hoopt te vieren. Voor tien uur reeds kreeg het wachtende pu bliek den eersten galastoet te zien van de ver schillende stoeten, die vandaag langs den weg trokken. Het was de optocht van den Speaker van het lagferhuis, die naar de St. Paul’s Ca thedral trok. De Speaker werd vergezeld door den 8erjeant-at-Arms, zijn secretaris en eenige andere parlementaire hoogwaardlgheldsbeklee- ders, gekleed In de tradltloneele galadracht met pruik. De Speaker was gezeten in de merkwaar dige oude koets, waarvan het gebruik by zeld zame gelegenheden een der privileges van den voorzitter van het Engelsche parlement Is. De oude zware koets weegt meer dan twee ton en is vervaardigd uit zwaar eikenhout, en Is vermoedeiyk een product van oud-Vlaamsche houtsnijkunst. De koets heeft geen remmen en tnplaats van In veeren hangt de carrosserie in leeren riemen. BATAVIA, Mel. (Aneta). Het zilveren Jubi leum van den Britschen Koning wordt In Ba tavia en ook In andere plaatsen In Ned.-lndië met groote belangstelling gevierd, ook van an dere zijden dan die der Britsche ingezetenen. De Gouverneur-Generaal gaf biyk van het medeleven der burgerij in Ned.-lndië door het zenden van telegrammen aan den wnd.-Brlt- schen Consul-Generaal te Batavia, den heer Walsh, en aan den Gouverneur van Straits Settlement, waarin een „goodwill-message” was vervat. Op de receptie op het Consulaat-Oeneraal te Batavia hield de heer Walsh een redevoering, waarin hy zelde de betrekkingen tusschen Ne derland en Engeland nimmer zoo goed te heb ben geacht als op dit oogenbllk. Hy bracht dank aan den Gouverneur-Generaal voor zijn geluk- wenachen en stelde een toast In op Hare Ma- |MteU Koningin Wilhelmina. Dr. Meyer Ranneft beantwoordde dit met een toast in te stellen op Koning George. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerkklokken In het West End en In de City ge luid. doch van het oogenbllk dat het Konings paar kort voor 11 uur Buckingham Palace ver liet tot de aankomst voor de St. Pauls Cathe dral te ongeveer half twaalf luidden met ver dubbelde kracht practisch alle kerkklokken van Londen. President Zamora heeft de door Lerroux in gediende samenstelling van het nieuwe kabinet goedgekeurd; deze lyst ziet er als volgt uit; Mlnlster-preajdent Lerroux (radicaal). Buitenlandsche zaken: Rocha (radicaal). Oorlog: Gil Robles (Ceda). Marine: Roya Villanova (agrariër). Justitie: Ca Sanueva (Ceda). Financiën: Chapapieta (onafhankeiyk repu blikein). Blnnenlandsche zaken: Portela Valladares (onafhankeiyk. dicht staande by de radicalen). Onderwys: Dualde (liberaal democraat). Arbeid: Dalomon (Ceda). Verkeer: Lucia (Ceda). Openbare werken: Marraco (radicaal). Landbouw: Velayos (agrariër). Handel en Industrie: Aizpun (Ceda). De nieuwe regeerlng is een uitgesproken con cent ratlekabinet. Het beschikt over 240 van de 439 stemmen van het parlement. Tegenover de vroegere coalltleregeering beteekent de huidi ge oplossing een succes voor de door OU Robles gelelde katholieke volksactle (Ceda), daar deze in het huidige kabinet met 5 ministers verte genwoordigd is. Velen hebben den nacht op straat doorge bracht. Alle hotels waren gisteravond tot de laatste plaats baset, doch duizenden gaven st dc voorkeur aan reeds des nachts een gunstige plaats te besotten voordat de groote drukte sou aanvangen. De stad bood trouwens de laatste nachten een wondermooi aanzien met zijn prachtige Ulumlnaties, waarvan *t schoonst uit kwamen de verlichtingen met schijnwerpers van de Westminster Abbey en de St. Paul’s Kathe draal. Zelden kwam de groosche schoonheid van het bouwwerk van Sir Christopher Wren en de sieriykheld van de gothlek der Abbey prachtiger tot uiting dan In dezen sprookjes- achtlgen lichtgloed tegen den dlepdonkeren nachthemel Aan de toespraak van den Koning ging een rede van minister-president Macdonald vooraf. In de rusteloose jaren zyner regeerlng. aldus Macdonald, heeft de Koning zyn zware kroon niet alleen met konlnkiyke waardigheid gedra gen, maar ook met menachelyk begrijpen en aanvoelen, zyn raadgevers zyn gekomen en gegaan, maar voor den Koning is er geen rus ten geweest. Ook de Ronlngin, wier raad en bystand den Koning In al de jaren zyner re- geering heeft geholpen, danken wy eerbiedig. Mogen beiden nog vele jaren gelukkig bijeen zyn. De plechtigheid In de St. Pauls werd niet al leen in schier alle deelen van t Britsche Ryk en van de wereld uitgezonden, maar bovendien was zy bulten de St. Pauls te volgen door de dichte drommen wachtenden, dank zy de op vele plaatsen opgestelde luidsprekers. Het volks lied aan het slot van de plechtigheid werd overal meegezongen en plantte zich voort langs de geheele route, die de konlnkiyke stoet op den tocht terug naar Buckingham palace zou volgen. Kort voor van was de stoet van den Hertog van gezin, die vooraf werd gegaan door een eere- eecorte van kapiteins van de Royal Horse Guards, In hun schitterende uniformen. In het eerste rijtuig zaten de Hertog en de Hertogin van York met hun belde dochtertjes, de Prin sesjes Elisabeth en Margaret. Het populaire jonge gezin werd langs den geheelen weg dave rend toegejuicht en glimlachend dankten de Her tog en de Hertogin, terwyi de belde prinsesjes vol vreugde en steeds met elkaar lachend met hun zakdoekjes wuifden. In denzelfden stoet reden ook de Hertog en de Hertogin van Kent. die pas korten tijd van hun huweiyksrels terug XTrijtato^uiiMeT^"^eZkoni£ ■Un. Opnieuw schalde het gejuich van de me nigte op, toen het populaire paar passeerde. Het geluld van het gejuich was nauwelyka in de verte verstorven, of de stoet van den Prins van Wales naderde, geëscorteerd door de Ujf- Radierede van Koning George. Met vertrouwen de toekomst ta. Gelukwensch van den H. Va der. Coalitie-kabinef In Spanje gevormd. Ook GB Robles lid van de regeerlng. De Amerlkaansehe „rsdio prieot,” Coughlin, spreekt 1MM menschen toe. Tegen half Mei conversie der Belgische staats, leenlngen verwacht. Op de Donau te een boot omgealagen; zes men schen zijn verdronken. Pariementeverfciezlngen in Joego-Slavië bren gen groote meerderheid aan de regeerlng. Explosie in een mtin op Hokkaido; het lot van M mijnwerkers onbekend. Prof. dr. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, te Nlee over- de aankomst van den Lord Mayor de Temple Bar kwamen de eerste stoeten de Konlnkiyke Familie In bet gezicht. Het York met zyn BERLIJN, Mei. (HavM.) De Dultache re geerlng heeft besloten in de affaire van den ontvoerden journalist Berthold Jacob de ar bitrageprocedure te aanvaarden, welke zien is in bet Dultsch-Zwltaersche verdrag van 1331. Te Bern aldus meldt verder het Dultache Nieuwsbureau werd vanmiddag in. een con ferentie onder leiding van bondsraad Motta het ontwerp voor de procedure opgestcld, dat aan Btriyn ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Voorgesteld wordt om 5 scheidsrechters te be noemen, een Zwitser, een Dultscher en drie neutrale. REGEERINGSJUBILEUM GEORGE. GROOT8CHK HET ZILVEREN VAN KONING PLECHTIGHEID TK LONDEN. Zoowel voor als in de SC. Paula kon men ge* nieten van een schitterend schouwspel. Voor de St. Pauls was een eerewacht betrokken door de Honourable Artillery Company, bet oudste regiment van het Britsche leger, in scharlaken uniformen met hooge helmen, versierd met pluimen van zwanenveeren. Onmlddellyk voor den Ingang stonden de Yeomen van de Ko nlnkiyke Lyfwacht in hun uniformen In Ta- dor-styi van scharlaken en goud, met platte, zwart fluweelen baretten en lange, met goud versierde hellebaarden. In de deuropening wachtte de Bisschop van Londen, met een groot aantal leden van de hofhouding, allen gekleed In verschillende kleu rige gewaden en uniformen. Voor het koor stelde zich de stoet op rondom den Aartsbis schop van Canterbury, die den Koning en de Koningin naar hun plaatsen zou lelden. Toen de komst van den Kosiing en de Ko. ningin werd aangekoadlgd resem alle aan wezigen van bon setel op. Door den Aarts bisschop van Canterbury en den Biaschop van Londen werden de vorstelijke personen naar hun plaatsen geleid, waarna de dienst aanving. Toen he* .God save the King”, srasnuse de aanwezigen den jubilaris set ringen. was verstorven, zong het koor twee psalmen, waarna gedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament werden voorgeleaen. Hierna hield de Aartsbisschop van Can- terbury de feesfregs, waarin hjj den Ke- ning dankte voor alles, wat hij In zijn 35- Jarige regeeringsperiode voor het volk had gedaan en den vegen des hemels afsmeekte voor het verdere geluk ran dxa monarch en gesin. Benige psalmen en gebeden besloten het eerste gedeelte van ds plechtigheid, waarna de Aartsbisschop van Canterbury, ds Bto- schop van Londen, de Deken en de Kanun. nlken van de kathedraal rich naar het Hoogaltaar begaven, waar het Te Deum- laodsmes werd gesongen. Terwijl alle aan wezigen knielden gaf de Aartsbisschop van Canterbury sfti vegen. LONDEN, 6 Mei (Van een byzonderen correspondent). Londen viert heden het grootste feest, dat het Britsche Wereldrijk naar menschenheugenis heeft ge kend, het zilveren jubileum van de troonsbestijging van Koning George V. Dit feest heeft al wekenlang op bijna alles in de hoofdstad van het Britsche Rijk zijn stempel gedrukt. De stad heeft zoowel overdag als avonds een sprookjesachtig aan zien. Straten en huizen zijn ver sierd met masten, vlaggen, doeken en bloemen, en de domineerende kleuren zijn het koninklijke blauw en goud. Op de meeste punten heeft de stad een prachtig aanzien, de stemming der bevolking is geest driftig en de uitbundigheid wordt slechts getemperd door de karak teristieke traditioneeie Britsche waardigheid. BELGRADO, Mei (RMter). Ds definitieve uitslag van ds verkiezingen in Joego-Slavië staat -nog niet vast, aangezien nog een aantal uitslagen uit ver afgelegen plaatsen moet worden ontvangen, doch reeds staat vast, zoo berichten de bladen, dat de regeerlng een aan- zleniyke meerderheid heeft behaald. Van de 3.800.000 stemgerechtigden hebben 1.640.000 voor de regeerlng gestemd, terwijl 000.000 hem stem uitbrachten op de opposltie- Matsjek. De spllnter-partyen Maximowitsj en Ljo- witsj behaalden elk omstreeks 30.000 stemmen, zoodat zy waarschyniyk nog niet een zetel be haalden. Over het algemeen werd niet druk gestemd, in sommige gemeenten kwamen slechts 35 tot 50 percent van de kiezers op. bracht voor de 25 Jaar van verlicht en wel dadig bestuur ten, behoeve van de volken van het Britsche wereldrijk, dat mlllloenen loyale katholieke onderdanen telt. De H. Vader bidt God, dat Hy de Engel sche vorstelijke personen moge zegenen en hun nog vele levensjaren moge schenken van geluk en vreugde en van welslagen In hun arbeid voor den vrede en de welvaart in het Britsche Konlnkryk. Hel collectief contract In de bailtnrtrctk ver lengd tot 1 Maart 1936. Do mazeten-epidemie te Uden heeft reeds negen slachtoffers geëischt Zware brand te Rotterdam; complex wagenre- mises en opalagpiaatacn voor inboedels geheel vernield. Te raten tien uur vertrok de stoet der minister-preridenten van Buckingham Pa lace om te half elf, nog voor de eerder ver trokken zware koets van den Speaker, bjj de St. PauFs aan te komen. In het eerste van de ses rijtuigen was de Britsche Eerste Mi nister Ramsay MacDonald geseten, In ge- ueischap van zijn dochter IshbeL In de vol gende rijtuigen zaten de Eerste Ministers van Csnod« Zuid-Afrikaansche Unie, Australië en Nieuw Zeeladd. de vertegen- teoordiger van Indie en de Eerste Ministers van Zuid Rhodesia en Noord-Ierlansl. SXX\\VL\\\UUIil IUI/f////Z£0Ki

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1