Koning George spreekt tot zijn wereldrijk I ONS BLAD Het nieuws van heden Coalitie-kabinet in Spanje Pater Coughlin’s actie DE BAROMETER i. 1 MET VERTROUWEN DE TOEKOMST IN BEDROEFDE WOORDEN van den ^Blder JOH. LAUWERS J 4 g^Wjoagie^ a Het jubileerende Engelsche vorstenpaar tijdens den dienst in de St. Pauls-kathedraal te Londen CU Robles Doodvonnissen by verstek Een démenti VLIEGTUIG NEERGESTORT Boot omgeslagen Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Koning Qeorge van Ingeland 4 Zes menschen in den Donau verdronken Vreugdevuren over het heele land Nasleep der Grieksche revolutie in Londen volgde. Een 40-tal menschen werden in het ziekenhuis opgenomen. Een persoon is aan een hartverlamming besweken. Mijnongeluk op Hokkaido Oproep voor sociale rechtvaardigheid Philipp ijnsche opstand onderdrukt Jonge Rome-pelgrims herdacht Conversie Belgische Staatsleeningen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Donau-besprekingen te Venetië Het lot van 84 mijnwerkers onbekend f 2.85 De Normandie” vaart uit De verkiezingen in Joego-Slavië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar Arbitrage in de Jacob- affaire PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Berlyn aanvaardt het Zwitserscha beroep De oppositie-Matsjek telt onge veer 900.000 stemmen De „radiopriest” spreekt voor het eerst voor een zichtbaar gehoor van 16.000 menschen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C worden uit alle deelen van Ingeland eetafette-loopen gehouden naar Londen om den jubileerenden vorst gelukwenschen over te brengen. De aankomst van eenlge loopers te Lf^fien Gesproken tot een talryke groep van Duiteche pelgrims Weer onder leiding oan Lerroux. Gil Robles aan Oorlog Telegrammen v^sgelukwenech uit de hede &Kgld, ook van Z. H. den Paus ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No 180 NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD pater =s= Benoemingen in het AwUbbdm. o gesproken. «j ■tand ep Dinsdag 19 nr vab.i 74M Vsrlge stand: MIJ Onse Romeinsche correspondent seint ons dxL 6 Mei: De toekomst bergt misschien nog andere re denen tot ongerustheid in haar schoot, maar ik ben er van overtuigd, dat deze zorgen met de hulp van God zullen verdwijnen, wanneer wy met vertrouwen, moed en eendracht weer staan. Ik de de toekomst dus met vertrouwen en hoop tegemoet." g I Z. H. de Paus heeft in een telegrafische felicitatie aan den jubileerenden Koning zjjn hartelijke gelukwenschen tot uiting ge bracht voor de 25 Jaar van verlicht en wel dadig bestuur ten behoeve van de volken van het Britsche wereldrijk, dat millioenen loyale katholieke onderdanen telt. De H. Vader bidt God, dat HU de Engel sche vorstelijke personen moge zegenen en hun nog vete levensjaren moge schenken van geluk en vreugde en van welslagen in hun arbeid voer den vrede en de welvaart in het Britsche Koninkrijk. SAINT NAZADtE, mandie", het groots reld, te gisteren uitgevaren voor een proeftocht. Aan boord bevond zich o. a. de Pransche mi nister van Marine, Bertrand. Omgeven door sleepbooten, verliet het enor me vaartuig veilig en wel de haven van Saint Nazalre, begeleid door een eere-escorte van tor pedobooten. Een enorme menschenmenigte was getuige van het majestueuze vertrek. Kamer van Fabrikanten Het kabinet is samengesteld uit drie radicalen (partij van Lerroux), vijf leden van de Katho lieke Ceda, twee agrariërs, twee onafhankeiy- ken en een liberalen democraat. Voortgezette vergadering van den Ned. B. K. Metaal bewerk ersl-ond. DETROIT 6 Mei (Reuter). Voor een en thousiast gehoor van 16000 menschen heeft de bekende „radio-priester”, pater Charles Coughlin, de eertte propaganda-vergade- ring van zijn „Nationale Unie voor Sociale Rechtvaardigheid" geleld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Pref. dr. J. A. Veraart trekt rieh alt bet prae. tische politieke leven terug; by beeft het voor zitterschap der Kath. Dem. Party neergelegd. Rapport ever de kwestie .Spoorboot”—Ned. Spoorwegen verschenen. Wetsontwerp ingediend lot goedkeuring van het VENEI lit. 6 Mei. Tusschen de vertegenwoor digers van Italld. Oostenrijk en Hongarije, 8u- vich, von Berger Waldenegg en de Kanya, heb ben besprekingen plaatsgevonden. Voordat zij uit elkaar gingen hebben de staatslieden tele grammen van hulde gezonden aan Mussolini, Schuschnlgg en Ooemboes. Reuter meldt, dat het thans zeker is, dat Hongarije aan de Donau-conferentie te Rome van 3 Juni deelneemt. Havas geeft echter te kennen, een bespreking der Hongaarsche revi- ate-eischen te Rome ongewenecht te achten. Trots alles spoorde de H. Vader Zijn bezoe kers aan den moed niet te laten verzwakken. „Wat de menschen ons mogen beramen en besluiten, de God, de Almachtige God, zal voor ons en met ons zijn, nu en altijd." De Paus spoorde de pelgrims aan veel te bid den. maar ook te doen, wat zy kunnen voer de zaak Gods. „WIJ weten." aldus de Paus, ..dat de goede Duiteche Katholieken veel bidden en werken voor de goede zaak." Hy dankte hen daarvoor var. ganscher harte. lenslotte schonk de Paus den pelgrims Zijn zegen en smeekte ook den zegen af over gansch Dultschland, opdat er betere dagen mogen aan breken voor dat land en zijn volk. TOKIO, 6 Mel (V.D.) Uit Hokkaido werd vanmorgen telefonisch gemeld dat Maandag ochtend te 920 in een kolenmijn te Horachl op Hokkaido een ernstige ontploffing heeft plaats gehad. Omtrent het lot der 84 mijnwerkers die rich in de mijn bevonden, is nog niets bekend. LONDEN 6 Mei (Reuter). Nadat de koninklij ke stoet van de St. Pauls naar Bucklngham-pa- lace was teruggekeerd kon de menigte, welke voor het paleis verzameld was, niet besluiten uiteen te gaan, zij bleef juichen en roepen, en na een kwartier werd hun geduld beloond. WEENKN. 5 Mel. (V. D.) Bij Mttter-Amsdorf is heden een ongeluk geschied, dat zes men schen het leven heeft gekost. Een gezelschap van tien personen wilde in een boot den Donau oversteken, die op t oogen- bllk door den hoogen waterstand een sterke stroomlng beeft. De boot kapseisde en alle tien Inzittenden vielen in het water. Slechts vier hunner konden gered worden, de overige zes verdronken. Tot dusverre la slechts Mn H)k ge borgen. Den gymnasiast, die gered werd, verloor by dit 'ongeluk vader en moeder. Hedenavond om 5 minuten voor tienen ont stak de koning door bet drukken op een elec- trirchen knop in Buckingham Palace het reus achtige vreugdevuur in het Hyde Park. Ter stond hierop ontvlamde over geheel Engeland een keten van 2000 vreugdevuren. De bladen melden, dat meer dan *1000 men schen bezweken zijn langs de uiterst drukbe zette wegen, welke de koninklijke stoet heden In de radio toespraak. welke Koning George Maandagavond tot de Bewoners van het geheele Britsche rijk richtte, ultte hy zijn diepgevoel- den dank aan al zijn onderdanen voor hun trouw en toewijding. „Mijn volk en ik,” zoo sprak de jubileerende vorst, „hebben een reeks van groote beproevin gen en moeilijkheden doorgemaakt en zij heb ben nog geen einde genomen. Temidden der vreugde gevoel ik me bedroefd bij de gedachte aan de vele menschen, die nog zander werk zijn en ik hoop dat in dit jubileumjaar allen, die daartoe in staat zijn, al het moge lijke sullen doen om werk voor hen te ▼inden en hun weer hoop te geven. Onse Brusselsche correspondent seint ons d.d. 8 Mei: President Zamora heeft de door Lerroux in gediende samenstelling van het nieuwe kabinet goedgekeurd; deze Hjst ziet er als volgt uit: Minister-president Lerroux (radicaal). Bultenlandsche zaken: Rocha (radicaal). Oorlog: Gil Robles (Ceda). Marine: Roya Villanova (agrariër). Justitie: Ca Sanueva (Ceda). Financiën: Chapapleta (onafhankelijk repu blikein). Binnenlandse!» zaken: Portela Valladares (onafhankelijk, dicht staande by de radicalen). Onderwijs: Dualde (liberaal democraat). Arbeid: Dalomon (Ceda). Verkeer: Lucia (Ceda). Openbare werken: Marraco (radicaal). Landbouw: Velayos (agrariër). Handel en Industrie: Alzpun (Ceda). De nieuwe regeerlng Is een uitgesproken con- centratlekabinet. Het beschikt over 240 van de 439 stemmen van het parlement. Tegenover de vroegere coalltleregeering beteekent de huidi ge oplossing een succes voor de door Gil Robles gelelde katholieke volksactle (Ceda), daar deze in het huidige kabinet met 5 minister» verte genwoordigd is. Pater Coughlin, die zijn bekendheid tot dus ver alleen te danken had aan zijn radio rede- =s zoeklichten, zette hy, terwijl het zweet van zijn gelaat gutste, zijn programma uiteen. Zijn organisatie, die voorloopig in 12 staten van de 8. zal worden gevestigd, heeft ten doel „de massa te beschermen tegen de heb zucht en de overheersching van, en de exploi tatie door machtige belangen", de verbreiding van het beginsel van .sociale rechtvaardig heid" voor allen en de .handhaving en verde diging van het recht van privaatbezit, een recht, dat altijd ondergeschikt moet zijn aan de onvervreemdbare oppermacht der mensche- Hjke rechten." MANILLA, Mei. (Reuter.) De regeerlng maakt bekend, dat zij in verband met de Sak- dallstlsche beweging 250 personen heeft doen arresteeren, o. w. twee Sakdallstlache leden van de Wetgevende Vergadering der Phillppifnen, di‘. belden worden beschuldigd van aanstichting tot den opstand. De beweging la thans onderdrukt. BERLIJN. 6 Mei. (V.D.) Het Roemeensche gezantschap deelt mede: Eenlge Duiteche en bultenlandsche dagbladen hebben het bericht gepubliceerd, dat Roemenië tegenover eenlge Europeesche mogendheden vrijen doortocht zou hebben toegestaan voor baar troepen op Roemeensch gebied. Dit berichtwordt uit Boekarest beslist tegen- Nabij Atlanta (V.8.) Is een verkeersvliegtuig omiaaggestort. Drie inrittenden werden ge dood, on. senator Bronson, eigenaar van ver scheidene dagbladen. Bovendien werden 10 per sonen gewond. Omtrent de conversie van de Belgische staats leningen, welke gewichtige operatie verstrek kende gevolgen kan hebben voor den finan- cleelen toestand van België, vernemen wij uit betrouwbare bron de volgende Inlichtingen: De operatie zou slaan op een totaal van 24 milliard frank en zou worden uitgevoerd door een vrijwillige ruiling van staatswlssels van het oude type tegen nieuwe staatsobli gaties. Deze nieuwe obligaties zouden allerlei vooss deelen genieten. Zjj zouden worden vrijgesteld van alle belastingen, evenals van successie rechten. De bezitters van staatsobligaties, die zouden weigeren deze om te wisselen tegen de nieuwe obligaties, zouden, onder vastgestelde voor waarden. terugbetaling kunnen verkrijgen. De conversie zou voor de schatkist een jaar- lljksche besparing van circa een half milliard frank meebrengen, wat het evenwicht van bet budget In aanzienlijks mate sou ten goede komen. Men verwacht, dat deze conversie-operatie half Mei ten uitvoer zal worden gebracht. MADRID 6 Mei (Renter). Lerroux heeft een nieuw kabinet samengesteld In coalitie met de katholieken, zooalz dit het geval was met het kabinet, dat regeerde van October tot Maart 1934. De leider der katholieken. Gil Robles, is minister van oorlog in het nieuwe kabinet. ATHENE, 6 Mei. De krijgsraad heeft een aan tal leidende politici, die hebben deelgenomen aan of betrokken waren by den laatsten op stand, by verstek ter dood veroordeeld. De ter dood veroordeelden zyn Venizelos, generaal Piastiras, Tsanakakis en Koendoeros. De president van den senaat, Konatas, werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf; Kyriakcs Venizelos. de zoon van den auctor intellectualis van den opstand, tot 15 jaar. Hedenavond biedt de Engelsche regeerlng een diner aan in het Claridge-botel ter eere van de eerste-mlnlsters der Dominions, alsmede van de Indische prinsen en andere personaliteiten, die naar Londen zyn gekomen om bet jubileum van den Engehchen Koning mede te vieren. BATAVIA, 6 Mei. (Aneta). Het zilveren jubi leum van den Britschen Koning wordt In Ba tavia en ook In andere plaatsen in Ned.-Indlë met groote belangstelling gevierd, ook van an. dere zyden dan die der Britsche Ingezetenen. De Gouverneur-Generaal gaf biyk van het medeleven der burgerij in Ned.-Indlë door bei zenden van telegrammen aan den wnd.-Brit schen Consul-Generaal te Batavia, den heer Walsh, en aan den Gouverneur van Straits Settlement, waarin een „goodwill-message” was vervat. Op de receptie op bet Consulaat-Oeneraal te Batavia hield de heer Walsh een redevoering, waarin hy zeide de betrekkingen tusschen Ne derland en Engeland nimmer zoo goed te heb ben geacht als op dit oogenblik. Hy bracht dank aan den Gouverneur-Generaal voor zyn geluk- wenseben en stelde een toast in op Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina. Dr. Meyer Ranneft beantwoordde dit met een toast in te stellen op Koning George. Hedenavond vindt te Batavia een diner plaats, waar de meest vooraanstaande Nederlanders zullen aanzitten. Daarna zal een jubUeum-fllm worden vertoond. De N.I.R.OJM. verzorgt de broadcasting van de feesteiykheden door de B.B.C. en zal de Bataviasche viering naar de Straits uiteenden. Dwlteehe ballon geland bQ Amersfoort. De mazelen - epidemie te Uden heeft reeds negen slachtoffers geëischL Zware brand te Rotterdam; complex wagenre- mlses en opslagplaatsen voor inboedels geheel vernield. De mldden-vensters van de eerste etage van het paleis werden geopend en de koning ver scheen blootshoofds op het balcon. Eerst alleen, groette hy de juichende menigte, daarna ver scheen de koningin aan zyn zyde en vervol gens de overige leden van de konlnkiyke fa milie. Het enthousiasme van het volk bereikte 5iier het hoogtepunt. Tersrijl de vreugdekreten hun nog In de ooren klonken, gingen de vorsten weer naar binnen, dankend voor de hulde. Later verscheen het koninkiyk echtpaar nog maals op het balcon, om de uitzinnig juichende menigte nogmaals toe te wuiven. Onder de honderden telegrafische gelukwen schen, welke den Engelschen Koning heden ge werden, bevinden zich o. a. telegrammen van den Paus, den president der Fransche republiek. Hitler, den Italiaanschen koning, Roosevelt, den Oostenrijkschen bondskanselier, den Hongaar- schen rjjksbestuurder en van ex-konlng Al fonso. Generaal Tonnet ontvankelijk verklaard In spa eiach om schadevergoeding tegen zennwarts in verband met zyn opsluiting in een krankzinni gengesticht. „wy hebben ons", aldus Pater Coughlin, „niet georganiseerd om met de oude partijen te concurreeren, doch wel om de reactionnal- ren, conservatieven en schynhelligen, die het Congres in discrediet brengen, te bestrijden”. „De regeering-Roosevelt geeft er de voorkeur aan, met het Kwade op hooge plaatsen overleg te plegen, in strijd met de belangen der massa, en te luisteren naar hetgeen de Koophandel en de Bond van voorschrijven”. Ons plan is de verdrijving uit het openbare leven van allen, die ons betere tyden beloofden en sociale rechtvaardigheid preekten en daarop, na hun beloften te hebben gebroken, de philo sophic van de plutocratie in practyk brach ten.” Radiorede vas Koning George. MM vertronwen de toekomst in. Gclukwensch van den H. Va der. Coalitie-kabinet in Spanje gearmd. Ook GB Robles lid van de regeerlng. De Amerikaansche „radio-priert." Coughlin, spreekt 16.0M menschen toe. Tegen half Mei conversie der Belgische staats leeningen verwacht. Op de Donau Is een boot omgeslagen; zes men- schen zyn verdronken. Parlementsverkiezingen in Joego-Slavië bren gen groote meerderheid aan de regeerlng. Explode In een myn op Hokkaido; hei lot van 84 mijnwerkers onbekend. Prof. dr. J. G. Ch. Voimer, hoogleeraar aan do Technische Heogesehool te Delft, te Nice ever- Iselavi ■eden. Jden zoekt, helaas, in naam van een zoo genaamd positief christendom, Dultschland te ontkerstenen en terug te brengen tot een per vers heidendom." „Wy hopen,” aldus de Paus, „dat gy by uw terugkeer in het vaderland beter ontvangen en behandeld zult worden, dan die vrome en dap pere jongens, trouw aan de Kerk en aan het vaderland, die kort geleden Ons, Hun Vader, hebben bezocht." „wy herdenken en noemen hen met eere en met lof ten aanzien van de gansche Katholieke en beschaafde wereld." „Helaas kunnen wy niet hetzelfde zeggen vac diegenen, die voor die ontvangst en voor die behandeling verantwoordelijk zyn." Aan de toespraak van den Koning ging een rede van minister-president Macdonald vooraf. In de rustelooee jaren zyner regeerlng, aldus Macdonald, heeft de Koning zyn zware kroon niet alleen met konlnkiyke waardigheid gedra gen, maar ook met mensebelyk begrypen en aanvoelen, zyn raadgevers zyn gekomen en gegaan, maar voor den Koning is er geen rus ten geweest. Ook de Koningin, wier raad en bystand den Koning in al de jaren zyner re- geering heeft geholpen, danken wy eerbiedig. Mogen belden nog vele jaren gelukkig bijeen zyn. p BELGRADO, g Mei (Reuter). De definities* uitslag van de veridesingen in Joego-SlavM staat nog niet vast, aangezien nog een aantal uitslagen uit ver afgelegen plaatsen moe» worden ontvangen, doch reeds staat vast, soo berichten de bladen, dat de regeerlng een han- I zleniyke meerderheid heeft behaald. Van de 3.800 000 stemgerechtigden hebben 1.640.000 voor de regeerlng gestemd, terwijl 900000 hem stem uitbrachten op de opposltle- Matejek. De spllnter-partyen MaximowtteJ en LX>- wltsj behaalden elk omstreeks 30.000 stemmen, soodat zy waarechyniyk nog niet een zetel be haalden. Over het algemeen werd niet druk gestemd. In sommige gemeenten kwamen slechte 25 tot 50 percent van de kiezers op. De Paus heeft heden een talrijke groep Duit se)» pelgrims uit Freiburg en Mains, alsmede uit Silezië in audiëntie ontvangen, die Hem werden voorgesteld door den aartsbisschop van Freiburg, Mgr. Grftber. Nadat de Paus de pelgrims tot de handkus had toegelaten, hield Hy een toespraak, waarin Hn Zyn bezorgdheid tot uitdrukking bracht over de toestanden in Dultschland. „Het zijn zeer moetiyke uren,” aldus de Hei lige Vader, „die het Christeiyke en Katholieke leven in Dultschland doormaken. De Paus weet dat uit eigen dageiyksche ervaring. Byna ei ken dag komen er berichten, dat het Katho lieke leven van de geloovlgen, ook van de pries- leis en van de bisschoppen, wordt verontrust en belemmerd." BERLIJN, 6 Mel. (Havas.) De Duiteche re- geerlng heeft besloten In de affaire van den ontvoerden journalist Berthold Jacob de ar bitrageprocedure te aanvaarden, welke voor zien is in bet Duitsch-Zwltsersche verdrag van 1921. Te Bern aldus meldt verder het Duitsche Nieuwsbureau werd vanmiddag in een con ferentie onder leiding van bondsraad Motta het ontwerp voor de procedure opgestcld. dat aan Berlyn ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Voorgesteld wordt om 5 scheidsrechters te be noemen, een Zwitser’ een Dultscher en drie neutrale. -a W ■REF* ^m R

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9