Indische regeering en Volksraad Bezuinigingen bij de spoorwegen Mac Robertson de gast der K.L.M. BESTAANDE CONFLICTEN NED. R.K. KRUIDENIERS- BOND DONDERDAG 9 MEI 1935 Kerkelijk Leven EERSTE KAMER L Holiërhoek Mgr. Voor werkverruiming Boordevol met critiek ing van art. 177 Bestuursverkiezing De haringvangst 270 schepen mogen uitvaren De reis van de K 18 Zouten van ansjovis Pontificale Requiemmis DIEFSTAL TE ROTTERDAM DE SCHIEDAMSCHE MOORD Zijn halfbroer gedood Droevig gevolg van een kleine ruzie RIJK EN GEMEENTEN De f inancieele verhouding Hulde aan Nederlanders Gevaarlijke misdadigers DE SCHOORLSCHE MOLEN Sir Macpherson Robertson Opvolger van Prpf. Veraart Eenige ambtenaren op wachtgeld Verkiezingsplaten ver wijderd Vrijheidsbond te Amsterdam gaf toe dat verkeerde indruk kon woorden gewekt Een nieuw plan in de zool leder industrie Op 81-jarigen leeftijd te Amster dam overleden O. M. en verdachte in hooger beroep Vicaris-generaal van Cabo Delgado overleden HOOGEERW. PATER G. SWELSEN t Algemeene ledenvergadering te Utrecht VIERING VAN EEN EEUW FEEST - 4 Verschillende senatoren hebben deze zaak by de behandeling der begrooting aan gesneden Zeer tevreden over het resultaat der Melbourne-race, maar niet van plan een twee de wedvlucht te organiseeren DE ONTSNAPTE DUITSCHERS TERUGGESTUURD M iddagvergadering Sterke actie voor zijn behoud Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot'sPastol maakt Uw tanden blank! Vervroegde pensionneering van machinisten en tractie- personeel Het jubileum der Zusters Francib^ canessen van Heythuyzen Het Marinebestuur niet geraad pleegd over het aanbieden van een huldeblijk Jeugdige voortvluchtige by een auto-ongeval gesnapt 1 de voorwaarde Den Haag, 8 Mei 1034 de in Later op den avond was Sir Robertaon In de 4 De Nederlandsche Vlsscherjjcentrale deelt ons thans mede, dat het in het voornemen ligt bet zouten van ansjovis te verbieden, zoodra een hoeveelheid van 15.000 ankers gezouten zal zijn. Bjj de jongste wijziging van het Crisis-Ansjo- vlsbeslult 1934 I, welke wijziging 1 Mei j.l. van kracht is geworden, is een bepaling opgenomen, welke de mogelijkheid daartoe opent. 34.000 kosten van de race meer effect gehad dan millioenen aan advertenties. In de omgeving van Sassenheim is men druk bezig met den bouw van het voor laatste viaduct in den Rijksweg Amster damSassenheim In het Provinciale Huis der Paters Montfor. tanen te Meerssen is bericht ontvangen, dat de Hoogeerw. Pater Gulll. Swelsen, Vicaris-Ge- neraal van Cabo Delgado. 30 April na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten te Porto Amelia is overleden. ver- op 8 Juni voor ge- af- Woensdagmiddag om vijf minuten vóór half vier is Sir Robertson met de .Adelaar”, door Viruly gevlogen, uit Londen op Schiphol aan gekomen. In Londen was Sir Robertaon eenige dagen samen met den beer Plesman, directeur der K. L. M. Parmentier, ditmaal in een een voudig sportcostuum, was^met zijn vrouw ter begroeting aanwezig en toen het gezelschap de thee gebruikte in het restaurant van Schiphol kwam ook Moll, die om vier uur de „Duif" naar Liverpool moest vliegen, nog haastig Sir Robertson de hand drukken. Sir Robertson legde een levendige belang stelling aan den dag voor het bedrijf op Schiphol. Met Parmentier en den heer Thomson begaf hij zich naar bulten en volgde geïnte resseerd het omhoog sleepen van een zweef vliegtuig en even later een nummertje caroussel- vllegen vap enkele militaire toestellen, welke aan het oefenen waren. Onder presidium van den algemeenen voor zitter, den heer J. P. Hendriks, vergaderde in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht de Ned. R. K. Kruidentersbond, waarvan alle afdeellngen uit geheél Nederland vertegenwoordigd waren. De Metten zullen Vrijdagavond te 8 uur wor den gezongen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen „De Posthoorn” en de Lauden Zaterdagochtend te 930 uur aldaar, waarna te 10 uur de Pontificale Uitvaart. De begrafenis heeft op de R.K. Begraafplaats St. Barbara plaats. In de middagvergadering werd zeer uitvoerig gesproken over de actie betreffende den verkoop van levensmiddelen in warenhuizen enz. Haar lem is ten deze reeds actief. Door eenige leden werd opgemerkt, dat de middenstanders veel sterker zouden zijn dan de warenhuizen en flliaalzaken. als ze onderling maar volkomen solidair waren. Het vóór en tegen van het A.V.O.-merk en andere strijdmethoden werden uitvoerig bespro ken, waarbij de voorzitter, de heer Hendriks, veler vragen beantwoordde. De voorzitter ageerde sterk tegen de laksheid van vele middenstanders, die maar al te veel hebben gedacht, dat hun „niets gebeuren kot.”. Door deze laksheid zijn de wlpkelmaatschappUen en warenhuizen groot geworden. De wegen, die tot het voeren van den strijd thans bewandeld worden, aldus voorzitter Hendriks, zijn bijzaak, maar allen moeten begrijpen, dat er gewerkt moet worden, en hard ook! Als alle georgani seerde middenstanders met inzicht te werk gaan, en niet te lui zijn, kunnen ze, óók wat de prijzen betreft, makkelijk tegen de warenhuizen con- curreeren; dat is bewezen. Maar daartoe is ste vig aanpakken noodig. Na uitvoerige rondvraag volgde sluiting. Op dien datum is van de zijde der Amster- damsche politie in overweging gegeven, de pla ten te verwijderen. Een last daartoe is niet ge geven, terwijl ook van Regeeringszijde geen in menging heeft plaats gehad. De leiding der af- deeling van den Vrijheidsbond zegde toe. tot verwijdering te zullen overgaan. hall van het Amstel Hotel bereid den Joumalis. ten te woord te staan. Het is niet de eerste maal, zoo vertelde de gemoedelijke grijze heer, dat hij en zijn vrouw Nederland bezochten. Reeds in 1937 hadden zij er drie dagen ver. toefd. De beste indruk, welken hjj destijds van Nederland had behouden en nu opnieuw weid bevestigd, waa wel de voorbeeldige huizen bouw. Maar: ..De ondergetëekende blijft evenwel van oordeel, dat de daarin (in de huidige Staats regeling) besloten principieele fout te eenlger, tijd moet worden gere/öésse?>d. Aangezien ech^T de door hem ulteeng^zette denkbeelden voldoende algeme vonden, kan het daartoe strekkend van dit kabinet 1 Den lOden Mei as. zal het eeuwfeest dezer Congregatie in intiemen kring gevierd worden. Des morgens zal met speciaal verlof van Z. H. Exc. Mgr. Dr. O. Lemmens een plechtige Hoog mis gecelebreerd worden op het graf van de stichteres. Moeder Magdalena, en des namid dags een plechtig Lof, waaronder predicatie door den rector. Zondag 13 Mei as. zal om 9.30 een pontifi cale Hoogmis worden opgedragen in de kapel van het Moederhuis van de Congregatie te Heythuyzen, welke mis door den K.R.O. zal worden uitgezonden. De H. Mis wordt opgedra gen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. O. Lemmens, Bis- schop van Roermond. De predicatie zal gehouden worden door den Hoogeerwaarden Pater Honoratus Caminada, Provinciaal der Minderbroeders. Het zangkoor van het Pensionaat zal de „Missa in honorem Sanctl Joseph!” uitvoeren, voor deze gelegen heid gecomponeerd door den heer Joa. de Klerk. Van 131 uur is er receptie, en om 4.30 uur plechtig Lof. Om 6 uur zullen 130 internen opvoeren het gelegenheidsspel „God zal er in voorzien”, door A. van de Velde, onder regie van den auteur. Koor-intermezzi door Job. de Klerk. De vier Duitschers, die, zooals gemeld, uit een gevangeniskamp waren ontvlucht en bij Vlagtwedde over de grens kwamen, zijn, aan gezien het zeer zware misdadigers en geen po litieke vluchtelingen zijn. Dinsdagavond naar Duitschland uitgeleverd. In een vergadering van de Federatie van Vereeniglngen van Nederlandsche Lederfabri- kanten heeft de Bond van Schoenmakerspa troons een ontwerp naar voren gebracht be treffende werkverruiming. De heer F. Hessels te ’s-Gravenhage, secre taris van den Bond, heeft dit ontwerp Inge diend, dat, volgens het „Handelsblad”, hierop neerkomt: Iedere fabrikant van reparatleleder verhoogt zijn factuur* met ƒ020 extra. Dit bedrag wordt in een fonds gestort. Het bedrag wordt door den afnemer betaald. Uit het fonds zullen supple- tlebons worden verstrekt aan het publiek, dat niet veel geld kan uitgeven voor het repereeren der schoenen. Deze gelden zullen dan eventueel bestaande crisis kennis genomen van J comité „Onze Marine”’ derlandsche Volk op te van zijn waardeering onderzeeboot K XVIII haar tiemanning. Het heeft de aan comité zich niet mi verbinding heeft g«; pers een bericht voornemen tot voor een hulde] schilderde r het vormen eventueel si fondsvonpui Ter hen. noen staal In verband met het beschikbaar komen van administratieve ambtenaren, zullen met Ingang van 1 Juni ajt negen ambtenaren van de Nederlandsche Spoorwegen op wachtgeld worden gesteld, nJ. een bureaureferendaris, vier com miezen, drie bureelambtenaren en een depot- ambtenaar. Ingaande toekenning Van het Amstel Hotel te Am sterdam waait de Australische vlag. Hier woont tijdens zijn kortstondig verblijf in ons land als gast der K. L. M. de Australische chocolade- koning Sir Mac Pherson Robertson, die als organisator van de Mel- boume-race wereldbekendheid ver wierf. De katholieke senator Mr. JANSSEN heeft dit standpunt van Dr. Colljn volkomen onder schreven. Maar aan weerszijden van hem stonden Mr. MENDELS, die de bevoegdheden van den huldigen Volksraad nog wil uitbrei, den, en Prof. DE 8AVO RN IN LOHMAN, die de hervorming van de Indische Staatsrege ling een urgente zaak acht. Men loopt, aldus deze staatsrechtshoog- leeraar. op den duur onherroepelijk vast, zoo- dat wijziging van de verhouding tusschen Volksraad en Regeering onvermijdelijk is. De oplossing, waarop Mr. Mendels doelde het invoeren van een ministerieels verantwoorde lijkheid wijst de heer Lohman echter beslist af. Dat zou gelijk staan met een principieel prijsgeven van de Nederlandsche leiding, die Twee van de bewakers zijn bij de achtervol ging van de vluchtelingen met de revolver in de hand op Nederlandsch grondgebied geko men. De directeur van de zes gevangeniskampen over de grens, de heer SchAfer, is Dinsdag middag naar den burgemeester van Vlagtwedde gegaan om hem daarvoor zijn excuus aan te bieden. Ook heeft hij, met hetzelfde doel, een bezoek gebracht aan den boer Terborg, op wiens erf één der gevangenen werd gepakt. Als excuus voerden de Duitsche bewaken aan, dat zij de veiligheid van den boer bedreigd achtten door de aanwezigheid van een zoo ge vaarlijken misdadiger op zijn erf, doch dit had geen reden mogen zijn om op Nederlandsch grondgebied op deze wijze op te treden. „Mijn mannen, aldus verklaarde de heer SchAfer aan de „Telegraaf", worden daarvoor dan ook zwaar gestraft Wel wijst de katholieke afgevaardigde, even als Dr. Coiljn dit verleden jaar met zooveel woorden deed, het artikel zelf op principieele gronden af, maar hij kan er zich voorloopig bfj neerleggen, als het alleen zal worden toege past, indien een bepaalde geloofspropaganda zóó intensief en agressief wordt aangepakt, dat ordeverstoringen dreigen. Te Zevenbergen kregen twee halfbroers ruzie bij een bespreking over sport. De oudste, de 29- jarige F. v. d. V. wond zich zoo op, dat hU den 21-Jarigen F. de D. met een landbouwwerktuig dusdanig op het hoofd sloeg, dat de Jongeman ernstig gewond neer zakte. Hij werd naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar hjj later overleed. De dader, die zeer onder den indruk van zijn daad is, heeft zich zelf bjj de politie gemeld. Het ziet er naar uit, dat de Eerste Kamer dit maal wat meer tijd aan de Indische begrooting besteden zal dan de laatste jaren het geval was. In verband met de minder goede verhou ding, die zich in dezen crisistijd tusschen In dische Regeering en Volksraad openbaart, is namelijk al in de stukken de vraag aangeroerd, of niet de Indische Staatsregeling herzien moet werden. Over deze vraag is heden reeds door den sociaal-democraat mr. Mendels, den Ka tholieken afgevaardigde mr. Janssen en den Christeiyk-Hlstorischen professor de Savoruin Lohman gesproken. En waar dr. Colljn op dit punt reeds jarenlang gevestigde en van de hui dige practjjk afwijkende denkbeelden heeft, kan een formeel debat, inclusief replieken, worden tegemoetgezien. In de zaak tegen den oud-hoofdagent v. d. K., te Schiedam, die wegens doodslag op den heer F. Ellenberger, commissaris van politie te Schiedam, door de rechtbank te Rotterdam tot 12 Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heb ben zoowel het O. M. als de verdediger van verdachte besloten tegen dit vonnis in hooger beroep te gaan. De directeur van het Bondsbureau, de heer H. Poet, sedert 1 Januari JJ. in functie, gaf sen overzicht van het bondsleven. Hieruit bleek, dat den laatsten tijd een sterke actie ontwikkeld wordt. Behalve de verspreide leden telt de Bond thans 35 afdeellngen, 20 inkoopvereenlgingen en 15 Algemeene Verkoop Organisatieafdeellngen. Bij de reeds vanuit het Bondsbureau gevoerde propaganda moest echter veel meer door alle afdeellngen meegewerkt worden, ook ten aanzien van het werk der Inkoop-Commlssle en de A. V. O. De katholieke bond geeft en onderhoudt als landelijke organisatie het noodlge verband. De nieuwe statuten zjjn reeds maanden ge'e- den naar Den Haag gezonden voor de Konlnkl. goedkeuring en binnenkort zullen zU in de Staatscourant verschijnen. Directeur Post wees er op, dat het van groote beteekenls is, dat er een landelijk A.V.O.-bestuur komt, dat in deze vergadering dan ook geko zen werd. Over het „eigen merk” sprekend, zei de heer Post, dat dit geen doel is, maar een middel, om de inkoop-organisatie te versterken. Daar naast blijft „reclame” een eisch bij alle actie, al dus de heer Post. In den ouderdom van ruim 81 jaar is Dins dagavond te Amsterdam overleden Mgr. A. J. Holiërhoek, directeur der Onderlinge Kerkeljjke Brandwaarborgmaatschappü „Sint Donatus". 1 Op velerlei gebied van priesterlijke en intel- lectueele werkzaamheid heeft de overledene zich bewogen. Geboren In October 1853, begon hjj na zijn priesterwijding op 1 October 1877 zijn loop baan in de zielzorg als kapelaan te Wassenaar. Om de groote gaven van zijn intelligentie werd hU spoedig geroepen tot bet professoraata op Hageveld, waar hjj 15 jaar zijn krachten^ wijdde aan de opleiding van Haarlems priester- schap. Een gelijk aantal Jaren nam hij hierna het herderschap waar der parochie van den H. Bonifacius te Amsterdam, waar hjj vervolgens in 1909 Mgr. A. J. F. J. de Bouter opvolgde als pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus. Onder zijn pastoraat werd de eigenlijke parochiekerk, de oude Fransche kerk aan den N. Z. Voorburgwal gesloten en de hulpkerk van St. Joseph parochiekerk. Voor de kerkelijke administratieve instellin gen heeft hij zich verdienstelijk gemaakt, met name jegens „Sint Donatus”, waarvan hjj in 1909 onder-directeur was geworden en sedert 1912 de directie waarnam. Op de Jaarlijksche commissarissenvergadering van 1917 deelde wijlen prof. Keuller van Roer mond namens het Doorluchtig Episcopaat me de, dat het Z H den Paus behaagd had pastoor Holiërhoek te benoemen tot Geheim Kamer heer. Een achttal Jaren is hij penningmeester der Vereeniglng van Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem geweest, welke zooveel aan den bouw van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk ten koste legde; hij was Regent van het Inmiddels verdwenen Gesticht van Liefda digheid aan de Heerengracht te Amsterdam, directeur der St. Augustinusvereenigmg ter verzekering van den ouden dag voor heeren geestelijken, commissaris van de N.V. Dagblad en Drukkerij De Tijd, enz. enz. Ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest Oct. 1927 werd hjj benoemd tot eere-kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. Wie hem als professor op Hageveld gekend hebben, roemen hem als ’n geleerd maar tevens duidelijk leeraar; wie in de herderlijke bediening zijn leiding mochten ondervinden, hebben de herinnering bewaard aan een warmvoelend, ar beidzaam, volijverig zielenherder. En wie eenigs- zlns bekend zijn met het verzekeringswezen hebben eerbied voor zijn arbeid op dit gebied verricht. Behalve aan een af en toe minder gelukkig optreden van sommige Regeeringsgemachtigden zijn de conflicten tusschen gouvernement en Volksraad toe te schrijven aan de eigenaardige positie van dit college. Het bezit de meeste rechten van een gewoon parlement, maar daar de mlnlsterieele verantwoordelijkheid ontbreekt en ongelukken dbs in ieder geval ztjn uitge sloten, komt het als van zelf en zeker in een tijd als deze, die allerpijnlijkste maatrege len vraagt tot het uitoefenen van een on gebreidelde critiek. Zoo kwam het b.v. bij de behandeling van de onaerhavige begrooting tot de aanneming van niet minder dan 7 amende menten en 31 moties! Moet er in dezen toestand wijziging worden gebracht? Zooals men weet, is dr. Coljjn nooit een bewonderaar geweest van de wijze, waar op men aan Indië geleidelijk autonomie heeft willen verschaffen. Instede van aan den top had men volgens hem moeten beginnen aan de basis. Men had eilandgemeenschappen moe ten scheppen en aldaar moeten aanvangen met college’s, zooals men er opeens één voor geheel Indië in het leven geroepen heeft. In het Voorloopig Verslag heeft de Eerste Kamer den bewindsman aan den tand gevoeld, of hij nog altijd op dat standpunt staat. En Dr. Colljn antwoordde daarop schriftelijk, dat Volksraad en gouvernement nog gedurende lan- geren tijd vruchtbaar zullen kunnen samenwer ken, Indien aan beide zijden wat meer besef komt voor elkanders moeilijkheden. Men schrijft ons: Sedert den oproep tot steun, waardoor het aan het comité mogelijk zal zijn den mooien molen voor de toekomst te bewaren, zjjn al we der enkele dagen verloopen. En wat zoo verblij dend was? Geen dag ging er voorbij of de poet bracht ons wat! Totaal werd tot 3 Mei 604,05 ontvangen. Het comité is buitgenwoon dankbaar voor allen steun, welke van vrienden van den Schoori- schen Molen mocht worden ontvangen. Het doel, aankoop en herstel is echter nog lang niet bereikt Helpt het comité vlug en goed! Stort nog spoedig een bedrag op postgirorekening 312166 van den secretaris-pennlngmeester Fl. Schermer, onder het motto: „Voor den ouden molen”. Minister De Wilde heeft thans vragen van het Tweede Kamerlid Boon over het verwijde ren van de verkiezingsplaat van den Vrijheids bond te Amsterdam beantwoord. 1 April heeft de Amsterdamsche politie zich gewend tot het bestuur van de afdeellng van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond” te dier stede, naar aanleiding van een klacht van den Dultschen consul-generaal te Amsterdam over het z4. stuitende karakter van een der verklezingsreclames van die partij. De leiding ▼an genoemde afdeellng verklaarde zich niet bereid tot bet doen verwijderen van die re clame, doch zegde toe, erkennende de mogelijk heid, dat de afbeeldingen in een enkel opzicht verkeerde Indrukken konden doen ontstaan, de noodlge wijzigingen te zullen doen aanbrengen, om elke aanleiding tot het betrekken van de voorstellingen op een bepaald land weg te nemen. Deze wijzigingen waren 4 April niet aange- bracht Mac Robertson was de K. L. M. zeer dank baar voor haar gastvrijheid. Welke plannen men heeft voor het verblijf in Nederland waa hem nog niet bekend. Op het programma staat in ieder geval een bezoek aan enkele onder nemingen uit zijn branche, oa. de fabrieken van Jamln in Rotterdam en aan de assurantie- finna Blom en V. d. Aa, welke belangrijke Australische betrekkingen onderhoudt. Van ons land gaat de reis voorloopig naar Hamburg en Berlijn. Indische Regeering aan den Volksraad heeft gedaan naar aanleiding van een vraag van den heer Soekawatl. Bjj missive van 29 April 1935 heeft de Mi nister van Financiën aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de voorlooplge uitkeerlng in gevolge art. 3, letter c van de wet van 15 Juli 1929 in verband met de nadere raming van de middelen van het gemeentefonds, was vastge steld op 93.61 pct. van het bedrag voor elke gemeente opgenomen in kolom 5 van bijlage A. gevoegd bij het ontwerp van wet, dat geleid beeft tot de wet van 4 Maart 1935. De opmerking is hieraan vastgeknoopt, dat de gemeenten hiervan geen nadeelige gevolgen zouden ondervinden, daar het Rijk dezen te genvaller, wegens de garantlebepalingen van de wet van 1935, zou opvangen. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nu van de meest bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat ingevolge de garantie- en limietbepaling der wet van 4 Maart 1935 deze tegenvaller slechts voor 9/10 gedeelte ten laste van het Rijk komt, voor zooveel het uitkee rt ngstljd vak 1935-1936 betreft. De garantie-uitkeerlng en de inhouding we gens limietbepaling voor volgende uitkeerlngs- tljdvakken zjjn op haar beurt afhankelijk van reap, de garantle-ultkeering en de inhouding wegens limietbepaling voor het uitkeeringstljd- vak 1935-1936. Hij deed zijn stad venschillende schen kingen oju. een meisjesschool met plaats voor 900 leerlingen, een herbarium en een verlichte fontein, een en ander tot een be drag van 100.000. De kosten van de lucht race uitgeloofde prijzen, organisatie enz. beliepen 34.000. De heer J. P. Hendriks (Nijmegen) werd met algemeene stemmen als bondsvoorzitter herko zen. Tot overige bestuursleden werden herkozen de heeren H. G. de Bruljn (Den Haag), P. de Jong (Amsterdam) en J. F. Oolbach (Enschede). Als opvolger van den heer Komman, die zich door zUn nieuwe werkzaamheden te Medemblik niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Lonkhuysen (Breda). Tot leden van het landelijk bestuur voor de A. I. O. werden gekozen de heeren Pepping (Den Haag), Hopman (Nijmegen) en Lammertsma (Hoorn). Het landelijk bestuur voor de A V O werd als volgt samengesteld: de heeren Schillings (Heer len), Steüger (Den Haag) en Lammertsma (Hoorn). Mr. MENDELS zat opnieuw boordevol met critiek ten aanzien van vrijwel alle punten van regeeringsbeleid. Hij droeg os weder zijn geliefde denkbeeld van een uitvoerrecht op aardolie aan, een denkbeeld, dat ook niet geheel door Mr. Jans sen werd afgewezen. Prof. DE 8AVORNIN LOHMAN maakte ook nog al verf werk van zijn critiek op de bezuinigingen, die op de Indische defensie zijn doorgevoerd. Wij komen bij Dr. Coljjn’s antwoord op afzonderlijke punten terug. Vermelden wij Op de vraag, of Sir Robertaon er over dacht nog een tweede luchtrace te organi- seeren. antwoordde hjj beslist ontkennend. De wedvlucht werd uitgeschreven ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de stad Melbourne, waarbij Sir Ro- tififtaon zich niet onbetuigd wilde laten. In enkele opzichten kon de Indruk worden gewekt, dat de bewakers van het afgebeelde concentratiekamp in Duitsche uniformen waren gestoken. Aangezien de leiding van bovenbedoelde af- dceling zelf erkende, dat door de op de open bare straat aangebrachte afbeeldingen de in druk kon worden gewekt, dat zU betrekking hadden op een Staat, waarmede ons land vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, komt bet den minister voor, dat hier van toe geven aan overgevoeligheid met gesproken kan worden. (Een der afbeeldingen toch stelde o. a. voor een man in uniform, die een anderen, op den grond liggenden man geeaelde). In dit ge val bestond er voor hem geen aanleiding tot Ingrijpen. Naar het oordeal van Sir Robert son heeft het Nederlandsche vlieg tuig in de race de beste prestatie geleverd, geheel volgens den geest van den wedstrijd die op de practjjk was gebaseerd. De Nederlanders landden 22 maal met een verkeerstoestel, dat passa giers en post vervoerde tegen de winnaars 5 maal en kwamen slechts enkele uren later aan. De Cornet, waarmede Scott en Black wonnen, was bovendien spe ciaal voor deelneming aan deze wed vlucht gebouwd. In elk geval is ge bleken, dat de mail binnen vjjf da gen van Londen in Australië kan zjjn. Wat het explolteeren van een luchtverbin ding met Australië betreft meende Mac Ro bertson dat de KL L. M. zoo goed als elke andere luchtvaartonderneming daarvoor aanmerking sou kunnen komen. de --voor vandaag alleen nog, dat Mr. Janssen er vrede mee genomen heeft, dat art. 177 der Indische Staatsregeling het bekende missie- en zen- dlngsartikel gehanteerd wordt op de wijze door tusschenkomst van de ae mededeeling, die de en steunoomlté’s worden uitgereikt. De répara- teur verplicht zich den prtjs voor het reparatle- werk niet te verhoogen. Op deze manier hoopt men het doen repareeren van schoenen in de hand te werken. Dinsdag 28 Mei zal een definitief besluit wor den genomen. is voor de RUkseenheld. Dat zou beteekenen, dat Indië den dominion-sta tus krijgen zou. Uiteraard zjjn heden ook tal van andere vraagstukken ter sprake gekomen. Het betee- kende veelal een herhaling van wat reeds aan de overzijde van het Binnenhof in den breede behandeld is. Opvolger als lid van de Provinciale Staten van Zuld-Holland van Prof. Veraart, die zich uit de practlsche politiek heeft teruggetrokken, is voor de KX)J>. mr. A. P. O. Peeters te Den Haag. 9 Juni is ontslag verleend met van vervroegd ouderdomspensioen aan 101 machinisten. Het zUn 59. 58, 57 en ge deeltelijk 56-jarigen. Zij zullen nog hoogstens een Jaar en hoogstens tot den 60-Jarigen leef tijd boven hun pensioen aanspraak kunnen maken op een toeslag tot hun volle loon, ver minderd met de pensioenkorting. Behalve het aantal machinisten, hierboven genoemd, zullen Ingaande 9 Juni as. nog 39 ketelwasschers, stokers en kolendragers onder toekenning van vervroegd ouderdomspensioen worden ontslagen. Deze maatregel strekt zich uit tot hen, die voor September 1879 geboren zjjn. ZU zullen, als niet op eigen verzoek met vervroegd ouderdomspensioen ontslagen, ge durende hoogstens een Jaar en hoogstens tot den 60-Jarigen leeftijd aan pensioen en een toeslag, hun loon ontvangen, verminderd met pensioenkorting. Over de resultaten was Sir Robertson zeer tevreden. Het hoofddoel, de luchtvaart in Australië te propageeren, was bereikt en ook als reclame-object was het experiment ten volle geslaagd. Wat dat betreft hadden de Van 13 Mei af zal ter haringvangst medege nomen mogen worden een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte 1316 M. niet te boven gaat; vanaf 8 Juni een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte 18?4 M. niet te boven gaat, en van 27 Juni af een vleet, waar van die lengte 3432 M. niet te boven gaat. Het Marine-bestuur heeft uit de dagbladen iet initiatief door een genomen, om het Ne- fwekken tot het toonen x>r de reis van H.M.’s 1 voor de prestaties van it getrokken, dat het et het Marine-bestuur in jBteld en dat thans in de verschenen omtrent het bUeen brengen van gelden Ik in den vorm van gebrand- in Marinegebouwen en tot fan een fonds, zonder dat voor 1 nbrengen van die ramen en de instemming wordt gevraagd, lomlng van teleurstellingen ffe met de beste bedoelingen aan comité een bedrag zouden willen zU er op gewezen, dat geschenken als pvenbedoeld in geen geval aanvaard kunnen orden, zonder goedkeuring van den Minister van Defensie. Deze goedkeuring is tot dusverre zelfs niet gevraagd, dus nog veel minder verleend. Maandag JJ. heeft de firma D. en L. te Rot terdam bU de politie aangifte jedaa^, dat de 17- jarige bediende A. v. d. D. quitanties had geïnd ten bedrage van f 700 en daarmee niet was terug- gekomen. De politie stelde een onderzoek in. waaruit bleek, dat de jongen een auto gehuurd had met bestemming naar Veghel, waarschijnlijk om naar de Brusselsche wereldtentoonstelling te gaan. Maandagavond reed een auto, wegens een fout aan de stuurinrichting, in de Zuid Willemsvaart. De inzittenden werden naar Veghel gebracht om zich daar van droge kleeren te kunnen voorzien. Daar bleek dat zich onder de Inzittenden ook d. D. bevond. HU had nog f 500 op zak; voor het overige had hjj kleeren en eten gekocht. De jongen is op transport naar Rotterdam gesteld. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat bet aantal schepen, dat ter ha ringvangst mag uitvaren, 270 bedraagt, deeld als volgt: op 13 Mei as. 71, 65; op 27 Juni 61 en op 23 Juli 73. bn- instemming hebben ge- inhanglg maken van een itsvoorstel niet op den weg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5