ONS BLAD De Nederlandsche meisjes te Rome s p I o* Gaat Abessinië Het nieuws van heden De Kerkstrijd in mobiliseeren? Duitschland I for I 41?^ GEDWONGEN LEENING IN DUITSCHLAND WAARDEEREND OORDEEL TEN VATICANE DE BAROMETER JOH. LAUWERS ^723 Excessen der Duitsche Geloof «beweging WH Italië oorlog? 1 L BW? 1 Zes nazi’i streng gestraft Laval niet bij Pilsoedski Hongermarsch in Illinois Piloot gearresteerd VRIJDAG IO MEI 1S3S Tufkije’s vriendschap met Rusland Russisch-T s jechisch accoord Hakenkruisvlag op een Weensche kerk De „Normandië” bereikt snelheid van 58*K.M. Groote petroleumbrand te Campana Merkwaardige rede van Kemal Ata Turk Door opstandelingen in het Euphraat-gebied Demonstranten eischen hervatting der steunverleening Duitsch vliegtuig landt in Frankrijk Staatsvijand No. 1 terechtgesteld De moord op luitenant Schimpf p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Negus stelt al zyn vertrouwen, op de bijeenkomst van den V olkenbondsraad u n J pa O PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER m it ik T. Ie I am" De ontmoeting van „Bokkie” In tegenwoordigheid van Z- Em. Kardi naal Staatssecretaris Pacelli hebben de nieuwe recruten van de Zwiteersche Garde den eed afgelegd Ds jeugd heeft het werk, dat sloopers moeten doen aan de bouwvallige hofjeshuizen te Scheveningen voor een groot deel reeds verricht De plechtige processie ter gelegenheid*van de Jeanne d’Arc-feesten in de straten van O rleans ADVERTENTIEPRIJZEN; Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c 1 M Hst zou Igende week reeds worden onderteekend „Het Nederlandsche volk is een groot volk, met groote toekomst” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Britsch vliegtuig neer geschoten Winsten uit arbeidsdienst te ver- gelyken met oorlogswinst V*.. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 183 af 4 1 Mg i o der Eerste kwartier 12.14 n.m. t i 'V (Van onzen Romelnschen correspondent.) groote Indruk, dien de Nederlandsche r- l -«Siéx- I 4 Stand op VrQdag 1 nw n-m.: 766J Vorig» stand; 766.7 Dit pact zal overeenkonien met het tusschen Frankrijk en de Sovjet Unie gesloten verdrag, al zal het misschien op detailpunten er van verschillen. „Ik geloof in den mensch, den machtlgsten heer van alle dingen en krachten op aarde. Ik schen Alpen en zee, die geleden heelt onder Papisten en mammonisten, gelasterd Is, gesla- geloof in den Germaan, God's geliefden ande ren zoon, den heer van zichzelf; die ontvangen Is onder een Noordelijken hemel, geboren tus- s l te Addis Abeba de overtuiging Italië tot den oorlog, besloten is. SPRINGFIELD (Illinois), 10 Mei. (Reuter.) Deelnemers aan een „hongermarsch”, komende u.c alle deelen van Illinois, beginnen te Spring field samen te stroomen. Zü zeggen de 1.200.000 honger lijdende inwoners van den staat te ver tegenwoordigen. Zjj staan wider aanvoering van Edward Morgan, den voorzitter van den arbei dersbond in Illinois, en verklaren dat zjj voor het paleis van de regeering van den staat zul len kampeeren tot de bureaux voor steunver leening worden heropend. PARIJS, 10 Met. (Reuter) De ..Matin" weet te melden, dat de „Normandie" tijdens de proef vaart een snelheid van 31.7 knoopen per uur be reikte, of ruim M KM., hetgeen overeenkomt met een kruissnelheid van 28 knoopen, waar door de mogelijkheid is geopend om den Atlan- tischen Oceaan in record-tijd over te steken. het Irak-leger naar het betrokken gezonden, kwam het bericht, dat veiligheid waren hersteld. In een officieel Britsch bericht PARIJS. 10 Mei (V.D.) Een Duitsch vlieg tuig, moest, naar uit Straatsburg gemeld wordt, gisteren een landing maken op Fransch gebied nabij Wissembourg. waar zich belangrijke Fran- sche versterkingen bevinden. De Duitscher, die geen vergunning had opi over Fransch gebied te vliegen, is gearresteerd. 28 Russische kinderen bjj een bootongeluk ver dronken. Zondag 19 Mei plechtige heiligverklaring van Thomas Mores en Kardinaal Fisher. B(j een brand te Overasselt zijn twee boerderijen In de aseh gelegd. Behandeling van de moordzaak te Hoofddorp voor het Amsterdamsche Hof. Koffiedlefstal op groote schaal te Rotterdam; bekende havendieven aangehouden. Rede van minister Oud over den economiaehen toestand van ons land. Voorstel van den Rijksbemlddelaar in zake het conflict in de venen door de betrokken partijen aanvaard. „Matin’ oordiger In die dagen was ook de halve Zuiderzeeraad in Rome, om de Italiaansche droogleggingswer- ken te bezoeken. Maar op al hun excursies en bijeenkomsten zal er niet zooveel en zoo grondig over de Zuiderzee gepraat zijn, als toen broeder Bokkle zijn drie dorpsgenooten in de keuken van een Rometnsch studiehuis onthaalde op een Vo- lendamsche slemp. 3 I 1 - ■'■P j''fc -V. Het Tsjecho Slowaaksch-Sovjet Russische pact zal reeds de volgende week worden gepara- pbeerd en waarschijnlijk door Benesj en den gezant der Sovjet Unie te Praag, Alexandrows- ki, of wel door Benesj en Litwinow op de as. Volkenbondsbijeenkomst te Genève worden on der teekend. WEENEN, 10 Mei. (Reuter). De politie heeft zes personen gearresteerd, die op den 1 Mei dag een hakenkrulsvlag hadden geheschen op een Weensche kerk. Zjj zijn veroordeeld tot eenige maanden ge vangenisstraf en zullen, na deze straf te heb ben uitgezeten, onder verdenking van hoog verraad aan bet „Landeagericht” worden over geleverd. lllllllllllllllllllimilDIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIli Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii WARSCHAU, 10 Mei (Rèuter) Officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk Pilsoeds- kl tijdens het verblijf van Laval te Warschau den Franschen minister niet zal ontvangen, daar zijn gezondheidstoestand zulks onge- wenscht maakt. De maarschalk maakt een ern stige crisis door; er is reden voor eenige be zorgdheid. Hoogste stand: 773.6 te Thorshavn. Laagste stand: 752.5 te Vardö. Zon op 4.16, onder 738. Licht op 8.08. Maan op v.m. 11.02, onder v.m. 1.14. Abessinië, zoo vervolgde de Negus, heeft veel op het spel gezet, door af te zien van een alge- meene mobilisatie als tegenmaatregel tegen Ita- llë’s optreden. Ik blijf vertrouwen, dat in de zitting van den Volkenbondsraad van 20 Mei as een beslissende stap wordt gedaan in de rich ting van een vreedzame oplossing. Indien dit echter niet het geval Is, en indien Italië zijn militaire toebereidselen voortzet, dan moeten wjj mobiliseeren. Nooit zal Abessinië ge noegen nemen met een toestand van inoffi- cieelen oorlog, zooals aanwezig was, toen Japan zijn operaties in Mandsjoerije ten uitvoer bracht. Wjj zullen van het begin af aan tegen stand bieden. Naar de correspondent verder meldt, hebben de redevoeringen In de Italiaansche Kamer, die tegen de regeering van Abessinië gericht waren, en vooral de rede van den den onder-staats- secreatrls voor de koloniën, Lessona, die Abes sinië een land van roovertj en slavernij noemde, gewekt, dat STOCKHOLM, 10 Mei. Naar aanleiding van in het buitenland gepubliceerde berichten over Zweedsche leveranties van oorlogstuig aan Abs- sinlë, wordt van offlcleele zijde verklaard, dat geen enkele vergunning voor dergelijke wapen- exporten is verleend. BERLIJN, 10 Mei (Reuter) Naar men in Rjjkabankkringen meent, beoogt men een ge dwongen leening te sluiten ten laste van da industrieele winsten die gemaakt zijn sinds de natlbnaal-soclallstische regeering aan het be wind kwam. Deze leening zou moeten dienen om de vlottende schuld van Duitschland In een schuld op lange termijn om te zetten. In nationaal-soclallstische kringen legt men er den nadruk op, dat de winsten voortspruiten- de uit den arbeidsdienst, te vergelijken zijn met oorlogswinsten en dat de staat gerechtigd is daarop in het algemeen belang aanspraak te maken. wordt ver klaard, dat het feit, dat het neergeschoten vlieg tuig een vlucht boven dit gebied maakte, niets met den opstand uitstaande had. BUENOS AIRES, 10 Met (Reuter). In de pe troleum-voorraden van de „Compania de Petroleo” in Campana, waar reeds verleden jaar Augustus een groote brand heeft gewoed, zijn Donderdagavond door onbekende oorzaak weer drie tanks in brand geraakt. Zich herinnerend de ramp van verleden Jaar, maakte zich van de bevolking een paniek mees ter. De menschen namen overhaast de vlucht. Volgens de laatste berichten staan de tanks in lichterlaaie. Het vuur heeft zich echter niet ver- verspreid. De Negus voegde hier aan toe nog geen af stand te hebben gedaan van zijn politiek, welke, tv weerwil van Itallë's militaire voorbereidingen en vijandige propaganda, ten doel heeft een scheidsrechterlijke uitspraak te verkrijgen. Reuter meldt uit Berlijn, dat er te Stuttgart «en „Germaansche Bijbel” is gepubliceerd, dte door de „Relchswart”,,het officieel orgaan van de Nationaal-SocialisUsche „Dulteche Geloofs- beweglng" (onder redactie van Graaf Re- ventlow) het „Evangelie der Germanen" wordt genoemd. Deze „Bijbel" bevat ook een Germaansche „geloofsbelijdenis”, die den tekst vafi de Apos tolische Geloofsbelijdenis op den voet volgt, en als volgt luidt; De Berlijnsche correspondent van de JUbre Belgique” seint aan zijn blad, dat de bekende, populaire pastoor van Charlottenburg, pater Syring, door de geheime Staatspolitie gevangen U genomen. Pogingen die door de parochianen in het werk werden gesteld om te weten te ko men waar hun pastoor, die een echte volks- viiend was, zich bevond, hebben geen enkel re sultaat opgeleverd Men heeft navraag gedaan bij alle gevange nissen en arrestanten-lokalen in geheel Berlijn, maar nergens konden nadere inlichtingen wor den verstrekt. Men neemt thans aan dat pater Syring naar een concentratiekamp is overge bracht. De Provinciaal der Franciscanen in Saksen is gearresteerd, evenals Pater Nathanaél. Beiden bevinden zich In de gevangenis te Dortmund. De Fransche minister Denain zal te Rome «■- derhandelen over een militair luchtpact van sulver defensiever; aard. Waarschijnlijk zal, volgens het Tsjechische blad, Dr. Benesj in Juni een bezoek aan Mos kou bfengen. Merkwaardige rede van Kemal Ata Turk ever de baitenlandocke politiek van Turkije. België heeft te Berlijn geproteeteerd wegens ongehoord optreden van de Gert o po Ook Praag protesteert. laval naar Warschau en Moskou, en .Journal” sturen geen vertegei naar Moskou. Sneltrein uit Moskou nabij CkarMn vernield: 8 dooden en ruim 100 gewonden. I I iisl MOSKOU, 10 Mei (DJW.B.) Het Tele- graafagentechap der Sovjet-Unie heeft Donderdagavond een bericht uit Praag ge publiceerd, dat geïnstireerd schijnt door Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen. Vol gens dit bericht zou spoedig de onderteeke- ning kunnen werden verwacht van het pact van wederzOdeehen btfstand tasschen Sovjet Busload en Tsjecho Slowakije. ANKARA, 10 Mei. (DJ7B.) Ter gelegenheid van den vierden grooten partijdag der Republl- keinsche Volkspartij heeft Kemal Ata Turk een opmerkelijke redevoering gehouden over de bul- tenlandsche politiek. Hij verklaarde oa.: Turkije streeft er naar den internationalen vrede te handhaven en goe de vriendschap te onderhouden met alle aan grenzende landen. Onder krachtigen bijval wees Ata Turk op de duurzame en eerlijke vriendschap van Tur kije met de Sovjet-Unie en herinnerde hjj voor al aan den stein, welken de Sovjet-Unie verleent aan de Turksche eischen in de kwestie der zee- engte. De Turksch-Sovjet-Russische vriendschap zal ook verder den internationalen vrede dienen. Aangaande het Balkan-pact wees de presi dent op de beteekenis van dit pact, dat tot taak heeft de onrust op den Balkan te doen ver dwijnen. Na gewezen te hebben op de vriendschap tus schen Turkije en Irak en de vriendschappelijke betrekkingen met Afghanistan en de andere landen, verzekerde Ata Turk, dat de Turksche republiek naar niets anders streeft dan 'n nut tig en vredelievend lid te zijn van de groote familie der volken. Ata Turk besloot met den wensch, dat het den Volkenbond zal gelukken het internationale ver trouwen te consolideeren en de wonden van het verleden te genezen. Omtrent luitenant Schimpf. die gelijk het Neulgkeits Weltblatt te Weenen heeft gemeld, in de nabijheid van Berlijn doodgeschoten ge vonden is. kan als aanvulling nog worden medegedeeld, dal hjj alvorens aan het lucht- vaartministerie werkzaam te zijn, een belang rijke positie heeft bekleed bjj de geheime staatspolitie. Hjj was een goed vriend van Helderich. die door velen een tijd lang als de eigenlijke leidende man bjj deze instelling werd beschouwd. Daarentegen moet, zoo hoert men hier, Schlmpf's betrekking bij het luchtvaart- minlsterte vooral van technlschen aard zijn geweest. Zijn ontslag wegens het begaan van Indiscreties ging slechts enkele dagen aan zijn dood vooraf. HUNTSVILLE (Texas), 10 Mei. (Reuter). ..Staatsvijand no. 1”, Raymond Hamilton, is hedenmorgen op den electrischen stoel ter dood gebracht, nadat eerst bet vonnis was voltrokken aan «Un medeplichtige, Joe Pal mer. Zij waren ter dood veroordeeld, wegens moord op den gevangenisbewaarder. Reuter verneemt uit Berlijn, dat een disci plinair ondersoek wordt Ingesteld naar een aantal predikanten der Belijdende Kerk, vooral in Saksen- In dit huid sijn opnieuw zes predikanten gearresteerd. Hun ambtgenooten, die zich in concen tratiekampen bevinden, mogen niet langer hun vrouwen en ander bezoek ontvangen. In strijd met de andersluidende berichten wordt gemeld, dat bet bezoek, dat de Sak sische pelgrims de vorige week aan minis ter Frick hebben gebracht, geen resultaat heeft opgeleverd. VERWACHTING: Meest matige Oos telijke tot Noordelijken wind, aanvanke lijk nog helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking; aanvankelijk nog droog, later wellicht iets kouder. F) K. ~J. V.-meisjes op het katholieke Rome 'hebben gemaakt, is nog niet ultgewischt. Italiaansche bekenden, die men ontmoet, be ginnen nog steeds spontaan te getuigen van hun bewondering en hun sympathie voor 'ie organi satie. die deze voorbeeldige en hartverkwikkende Jeugdbedevaart wist uit te voeren. En het is voor een Nederlander een genoegen, het Vaticaan te bezoeken, omdat hü zeker complimenten te hoe ren krijgt, die zich niet beperken tot de K. J. V„ maar grootmoedig de gansche Nederlandsche natie omvatten. „Gij zijt een groot volk”, zei mij gisteren nog een prelaat uit het hooge bestuur der Kerk, .en een volk met een groote toekomst. De Neder landers hebben al de goede eigenschappen van het soliede Noorden en tegelijk een klaarheid en een maatgevoel, die wij gewoon zijn Latijnsch te noemen. De geest van deze bedevaart, de blij moedigheid van de meisjes, dis vroolijk waren zonder ruwheid en vroom zonder aanstellerij de „Awenire dTtalia” heeft hun houding fraai weergegeven met de woorden composta vivaci ty” hebben ons allen getroffen als een voor beeld van kracht en tegelijk van cultuur. De Heilige Vader”, zoo vervolgde hy, „heeft er mjj nog herhaaldelijk over gesproken en bewogen van de vreugde getuigd, die dit bezoek Hem had gegeven. Die vreugde had trouwens nog een ver volgstuk door de weldaad, die Hjj aan zoovele arme gezinnen heeft kunnen bereiden met de kleedingstukken, die de meisjes uit het Noorden met hun nijvere handen hadden gemaakt." Wat deas kleertjes betreft, die ik Ijet laatst De ,K- W. P.” meldt, eveneens uit Berlijn, dat het nieuwe boek van Rosenberg onder den titel: „Aan de obscure figuren van onzen tijd”, dat dezer dagen is verschenen, reeds in enkele dagen totaal was uitverkocht zoodat een nieu we editie noodzakelijk is gebleken. Het boek van Rosenberg Is de meest felle aan val die ooit in Duitschland werd gedaan tegen het Christendom, en vooral tegen de Katho lieke Kerk. Het feit dat deze eerste oplage zoo snel was uitverkocht, bewijst wel dat het godsdlenst- vraagstuk op het oogenblik in het middelpunt dei belangstelling staat. gen en In ellende gedompeld, veroordeeld door duivels van Iedere soort tot de hel, na tien tallen jaren van wanhoop en verarming, steeds weer opgestaan Is uit den staats- en natlonalen dood, opgestegen naar de geestelijke wereld van Eckehardt. Bach en Goethe, gezeten met zijn broeder uit Nazareth ter rechterhand van den Eeuwige, vanwaar hij op de wijze van den Verlosser van tijd tot tijd zal nederdalen om de levend begravenen en de dooden op te wek ken.” „Ik geloof In den goeden geest der mensch- heid. en de heilige kerk der toekomst, de ge meenschap van elk ernstig, zuiver en ‘onbaat zuchtig willen, de wederopstanding van de vol komen verschijning, en een eeuwig leven zoo wel in het verleden als in het hiernamaals.” zag uitgestald In de zaal der Benedicties bij de grootsche audiëntie van de K. J. V., ik ben er nu al eenige stukjes van tegengekomen In de volks wijk van Trastevere. Een roze truitje om de schouders van een zwartooglgen kleinen Romein en een wollen broekje om een paar babyblllen, waarvoor dit zeker de eerste kennismaking met een dergelijk kleedingstuk was. En een trotsche moeder, die de dikke brelwol tusschen de vingers onderzocht, zei: „roba Olandese!" Wat zooveel beteekent als: Nederlandsch fabrikaat. „Het was waarlijk een voorbeeldige bedevaart", getuigde gisteren een bij uitstek deskundige. „Ik heb kunnen zien, dat de leden van de K. J. V. wjj hebben die letters allen loeren spreken een waarachtige persoonlijkheid hebben; zij weten wat zij zijn en wat zij willen; de katho lieke vorming, die de grondslag der katholieke actie Is, beeft hen werkelijk gevormd. Dit is een groot resultaat, dat voor ons allen, ook In Italië, een voorbeeld is”. En die dit zegt, is aartsbis schop Pizzardo, de algetneene geestelijke leider der Katholieke Actie in Italië. Zoo leeft de herinnering aan de K. J. V. hier In Rome nog voort. Katholiek Nederland kon geer, betere vertegenwoordigsters hebben afge vaardigd om een getuigenis te geven van zijn leven en zijn stijl. De bescheiden meisjes, die zoo vroolijk en zoo Ingetogen en zoo onzelfzsam hun Romelnsch verblijf genoten en heiligden, hebben voor de heele natie een „goede beurt” gemaakt. Maar laat mij ook nog een klein voorval ver tellen. dat aan de begeleidende persvertegen woordigers is ontsnapt en mij dezer dagen eerst ter oore kwam. Zooals men weet, waren er bij de bedevaart ook drie Volendammer meisjes, één K. J. V.-ster en twee, die den extra-treln Hol- landsch-schoon moesten houden. En een van de vele internationale kloosters, die Rome rijk Is, heeft een vroegeren Volendammer visscher als broeder-kok. Het geviel, dat broeder Jozef, die Inkoopen deed voor de keuken, in de buurt van 8. Maria Maggiore zijn drie dorpsgenooten ont moette. Hij zag ze niet, (een broeder kijkt voor zich) maar zij zagen hem; en over de trappen van Bemin! klonk het „Kijk, daar heb-je Bok kie!” Want In Volendam hebben de families twee namen; ëén, die in het register van den B. 8. staat ingeschreven en een tweeden, waaronder zij elkander kennen. De Volendamache familienaam van broeder Jozef is Bokkie”. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tehfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Mot gedlustreerd Zondagsblad f 0.60 booger LONDEN, 10 Mei (Reuter) Uit Bagdad wordt gemeld, dat een Britsch bombardements vliegtuig, waarin zich een officier en een sol daat bevonden, bij een verkenningsvlucht boven het mldden-Euphraatgebled door opstandelin gen is neergeschoten. Het vliegtuig raakte in brand en de belde inzittenden werden gedood. Ten Noorden van Diwanija aan den midden- loop van den Euphraat waren eenlgen tijd ge leden onlusten voorgekomen en onlangs werd weer melding gemaakt van een oproer van twee stammen onder leiding van grooten Invloed hebbende Sheiks. Nadat het vijfde bataljon van gebied was de rust en LONDEN, 16 MeL (Reuter.) De oomw pondent vu de „Daily Telegraph” te Addis Abeba meldt: De keizer vu Aticssinië, die Donderdagavond naar de versterkte stad Hasrsr is vertrokken, deelde mij voor «Un vertrek In een onderhond mede, dat hij de algemeene mobilisatie zal afkondigen, indien Itlaië Stjn oorlogszuchtige toebereidselen voortset.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1