en Groote bosch- heidebrand RADIO-PROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG Kerkelijk leven Sport en spel 'V VRIJDAG 10 MEI 1935 IJsbedrijf te IJmuiden 5 Audiëntie HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN VOETBAL Dr. Idenburg in Indië terug Kath. Amsterdamsche Sportdag Voorlichting by beroepskeuze Conflict in de venen PASTOOR H. J. M. DEKKERS CARILLONSPEL EN BUMA NederlandBelgië Wijzigingen in het Belgisch dftal Naburige kerk liep groot gevaar HULDEBLIJK VOOR DE K18 MIDDENSTANDSOVERLEG VLUCHTELINGEN DUITSCHE WATERPOLO APELDOORNS ECHOPUT De „Maaakerk” heeft pech I SPAARNE-BANK Moeilijk blusschings- werk Koffiediefstal op groote schaal Passagiersdienst op Zuid-Amerika Koel weer en toenemende bewolking te wachten Loeiende vuurzee vernielt een stuk natuurschoon onder Haaks bergen over een opper vlakte van 100 H. A. Het vuur breidt zich steeds uit Door invoering van bultenlandsch product wordt het Nederlandsch bedrijfsleven niet geschaad De stadsbeiaardier te Zutphen moet maar fantaseeren RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEENEN DOMINICAANSCHE DERDE ORDE De vlammen gestuit ZWARE BOSCHBRAND BIJ EIBERGEN BESCHERMING VAN DE ARBEIDSMARKT BLUFT D.J.K. EERSTE KL A SS ER? Boterprü* Eenige bekende havendieven aangehouden Deputatie van K.H.L.-personeel op het departement ontvangen Geen verzoek tot toekenning van verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad Voorstel van den Ryksbemidde- laar tot loonsverlaging aangenomen In het Hui* van Bewaring te Groningen opgesloten Het blusschingswerk Alle pijnen nu geheel verdwenen Uitgeschakeld Zaterdag 11 Mei 1935 Vod wild omgekomen s. V. H.—D. J. K. wordt toch overgespeeld te bultenlandsch v. Mo- IJmuidens VERWIJZEN WIJ belangen (Ingezonden MededseUng) Reserve* zyn en I Wielrijder* naar België 4 La- >hllh. (Llersche 8-K.) (Antwerp P.O.) en 8mel- „Onze Marine” zal zich tot den minister wenden Door het aanleggen van een tegenbrand kon he» vuur ten zuid-oosten van den Buurserdyk worden gestuit, waardoor het Stobbenven, toe- behoorende aan den heer Ter Kuile, een natuur reservaat dat een oppervlakte heeft van plm Het verbrande geoeelte beslaat naar schatting etn oppervlakte van 100 HA. door sljn Don in de hier i i c c I I BANDOENG, 9 Mel. (Aneta). De pastoor te Tjitatjap, H. J. M. Dekkers, is In het Borro- meus-ziekenhuis te Bandoeng opgenomen. De commlsalenoteerlng voor Nederlandsche boter 1* vastgesteld op 33 ot. 3.35 Oramofoon 5 50 730 Salonorkeat 9.20 5 H.A., gespaard bleef -Aan den anderen kant kwam het vuur tot stilstand door een aangren zend welland. Omstreeks half zes In den namid dag behoefde voor uitbreiding niet mger worden gevreesd, dank zij voor een deel ook aan de omstandigheid dat de felheid van den wind was algenomen. Toch Is men er op voorbereid, dat het nog dagen kan duren, voor het vuur geheel is gedoofd. BOEDAPEST, 549.5 M. 5.50 Salonkwin- tet 7.06 OperettecojjcertHet Boedapes- ter Concertorkeet 8 55 Zlgeunerkapel 10.06 Fragm. uit de klank film „Budapester Bljder" 10.80 Oramofoon. BRUSSEL I. 483.9 M. 11.15—1.30 Het orkeet Constantin 4.30 Concert 5.30 Gramofoon Oramofoon 1120 Concert. De brand Is ontstaan In de Buureervenne. en kele honderden meters verwijderd van de Duit- sche grens, welke terreinen, deels bosschen, deels heide, het eigendom zijn van den heer 3. G H. Jordaan uit Haaksbergen en van den heer O J. Wientjes. De groote droogte van het veen en de krach tige Oostenwind maakten dat het vuur met een enorme snelheid om zich heen greep en In een minimum van tijd eenige honderden vierkante meters bosch en heide In vuur en vlam had gezet. Zoo’n geraas maakte de loeiende vuurzee, vertelde ons de gemeente-veldwachter Lu cas dat zes vliegtuigen het niet zouden heb ben overtroffen. Zondag zal dus bet volgende Belgische elf tal in het veld verschijnen: Doel: Chrlstiaens Achter: Pa verlek llnx (Union) Midden: Dahlem Naar wij vernemen zal door Directie en Com missarissen van De Bpaame-Bank N V aan de op 23 Mei ij. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders worden vooi gesteld, de over 1134 behaalde winst geheel toe te voegen aan de reserves. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem Zal 12. Zaterdag geen audiëntie verleenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag. Woensdag en Donder dag geen audiëntie verleenen. k.iat cn het bestuur van het Nationaal Ootnité tot Beteugel) resp. aangew K. W- F, van Bommel en Mr. F. J. H. Bach. Nu ieder der drie bonden terzake definitief zijn standpunt heeft bepaald, werd vastgesteld, dat een verzoek tot toekenning van verordenende be voegdheid aan den Middenstandsraad, door de drie Ned Middenstansbonden, welke den Mid denstandszaad constltueeren, niet zal worden ingediend. WEENEN, 5063 M. 6.55 Hingen, chen. Tanzen" 8.20 Het Weenach PI Orkest 9 45 Dansmuziek 11.1013.30 Populair concert. In verband met het feit, dat Isenborg en Joaclm gekwetst zijn, zijn er eenige wijzigin gen aangebracht in het Belgische elftal, dat Zondag as. tegen Nederland uitkomt. De linksbinnenplaats wordt thans bezet door Van Caelenberg (Union St C.). terwijl Vlsille- voye van Brezsoux linksbuiten speelt. De Vries, wiens uitkomen eveneens onzeker was, Is door de dokters goedgekeurd. Donderdagochtend te ongeveer half twaalf Is een groote boschbrand uitgebroken op de terreinen van de Rekkensche Inrichtingen voor de verpleging van zwakzinnigen en psycho- pathen. De brand, aldus de Telegraaf, Het zich aanvankelijk door den sterken wind gevaarlijk aanzien, zoodat de hulp van de brandweer te Ki bergen werd ingeroepen. Het eigen personeel, dat inmiddels met man en macht de blus- schlng was begonnen, wist echter den brand tot staan te brengen, zoodat het kerkgebouw der inrichtingen niet langer gevaar liep en het ingrijpen der brandweer van Elbergen achter wege |jon bltjven. Hoe groot de schade Is, die door den brand is aangerlcht, kan thans nog niet worden vast gesteld. Sluiting vermoedelyk niet definitief Naar verluidt zou het niet in het voornemen liggen, den Apeldoomschen echoput, die voorloo pig gesloten blijft, te doen verdwijnen. Rijks waterstaat zou de sluiting gelast hebben In verband met de plannen, om den slechten ver- keerstoestand, die by den put heerecht, te ver beteren. Donderdagmiddag omstreek» half een brak op den Honesch onder de gemeente Haaksbergen een bosch- en veenbrand uit, die, aangewakkerd door een feilen wind, spoedig een aoo groeten omvang had aan genomen, dat het langschap één loeiende en gierende vuurzee geleek. Door 3e groote hitte en den vonkenregen viel d? vuurzee moeilijk te benaderen. Maar ook al was dit niet t geval geweest, dan nog zou het blusschingswerk weinig resultaat hebben opge leverd, daar het vuur met "n razende snelheid door den wind werd voortgedreven. Toch bleef men niet werkeloos toezien. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide beenen; na ge bruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar briefl ..Begin Juni kreeg Ik plotseling veel pUn In beide beenen. zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik geprobeerd, oa. smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonne baden. Niets heeft eenige verlichting gegeven. Toen werkelijk ten einde raad, heb ik een potje Kruschen Salts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook an deren te overtuigen, dat Kruschen Salts schit terend is.” Mevr. 8 te W Stijfheid, rheumatlek, ischias enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een mln of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts Is samengesteld, sporen nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het Hjden wordt weggenomen Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwenen zijn, en voor goed. want de „kleine dagelUksche dosis” Kru- schsn is het natuurlijke recept voor een vol komen inwendige zuiverheid. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 6 10.90 en f 1 60 per flacon, omzetbelasting Inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels happy voorkomt. De veenarbeiders, die in de buurt aan het werk waren, behoorden tot de eersten die poog den te redden wat nog te redden viel. Ook de omwonenden kwamen toegesneld, omdat zjj hun have en goed bedreigd zagen, terwijl spoedig rijks- en gemeentepolitie het blusschingswerk kracht kwamen bilzetten. De brandweer van Haaksbergen werd gerequlreerd, doch de spuit, ofschoon getrokken door drie paarden, bleef telkens in het mulle zand van den landweg, die naar de onheilspellende vuurzee voerde, steken, zoodat ze achtergelaten werd by de boerderij van Hofman, om, wanneer daar eventueel ge vaar dreigde, van dienst te kunnen zijn. van het Cadeaustelsel werden ■n de heeren WC Scheeres, J. Het vuur had intusschen den Buurserdljk be reikt, een landweg, die de afscheiding vormt tusschen het Buurser- en Haaksbergervenne. Men hoopte, dat hier de vuurzee tot stilstand zou komen, en waarschijnlijk zou dit het geval *l)n geweest, wanneer de wind niet een waren vonkenregen over den 3 A 4 M. breeden dijk bad doen nèderdalën'in ttet itiM''dennenbos- schen en laag struikgewas bezette Haaksberger venne, toebehooread* aan den heer B. J. ter Kuile te Enschede, Op dat oogenblik woedde het vuur op zijn hevigst. Het bleef zich met een rezende snelheid over het veen en de bosschen voortplanten, zoodat de boerderij van Hofman, evenals die van Wientjes en Nyhof. ernstig ge vaar liep eveneens een prooi der vlammen te worden. Een hooimijt viel al niet meer te redden, doch een in de nabijheid gelegen bijen stal bleef wonder boven wonder gespaard. BERLIJN, 358.7 M. derspensttgen Zatimung”, Of Ooeta 9.50—13 30 Vroolljl Voor zoover den minister bekend is, is de N. V. Natuurijs Verkoop Bureau een Neder landsche vennootschap, uitsluitend werkende met Nederlandsche arbeiders. Dat deze vennootschap een product invoert, heeft niet ten gevolge, dat het Nederlandsche bedrijfsleven in het algemeen wordt geschaad. Het visscherljbedrljf onder vindt van haar werkzaamheid belangrijke voor- deelen. Onder leiding van den directeur van den Rljksdlenst der Werkloosheidsverzekering «n Arbeidsbemiddeling werd op Dinsdag 7 Mei jl. te Utrecht in hotel „Pai’s Bas" een vergadering gehouden met directeuren van arbeidsbeurzen. De heer Van Lier, referendaris bij genoemden Rljksdienst, heeft een inleiding gehouden over het onderwerp: Opmerkingen over de toepas sing van het vergunningstelsel Ingevolge de wet van 16 Mei 1934 Staatsblad no. 357, tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Eenmaal komt voor ons allen het oogenblik dat we worden „uitgescha- keld". We weten het en vreezen het oogenblik. Maar nog vóór de dood ons léven komt eischen heeft er voor me nigeen reeds een uitschakeling plaats gehad. En voor allen die hun werk.lief hebben is die uitschakeling hard en bitter. Er komt een leeftijdsgrens dat het moet! Maar laten we voorzichtig zijn te vroeg en te snel goede bruik bare krachten voor maatschappij en instellingen uit te schakelen. Krach ten die op het werk zijn ingesteld, er mee vertrouwd zijn en betrouwbaar. Laat ons niet al te haastig en te on nadenkend krachten uitschakelen. Eens komt voor allen de groote dag en die zal bitter genoeg wezen. Dan worden we door den grooten Bestuur der uitgeschakeld uit het levenswerk, maar indien we dit goed volbracht hebben, zal die uitschakeling tevens zijn een ingaan tot beter. Op het departement van Economische Zaken heeft zich een deputatie aangemeld, bestaande uit 33 man personeel van den Kon. Holl. Lloyd, welk personeel de dupe 1* geworden van het staken van den passagiersdienst op Zuld- Amerika. Aangezien de minister in conferentie was, werd een afvaardiging van vijf leden namens den minister ontvangen door den administra teur, dr. Oroeneveld Meyer, tegenover wien de voorzitter der delegatie, de heer Schröder, de ernstige gevolgen, die het stopzetten van den passagiers-dienst voor het personeel mede bracht, uiteen zette en daarbij wees op de be langrijke plaats, welke deze dienst gedurende vele jaren heeft Ingenomen in het internatio nale scheepvaartverkeer. De deputatie sprak de hoop uit. dat een mid del zou worden gevonden, dat zou kunnen lei den tot hervatting van het passaglersverkeer op Zuid-Amerika. De heer Oroeneveld Meyer heeft van deze bespreking verslag uitgebracht aan den Minister van Economische Zaken. In een Donderdag te Assen gehouden con ferentie tusschen de beide partijen, betrokken bij het conflict in de venen met den Rijksbe- middelaar, burgemeester H. P. J. Bloemen, Is het voorstel van dezen om het loon met 7H pet. te vertagen, aangenomen Heden wordt nog een gecombineerde verga, dering gehouden van werkgevers en werkne mers, doch aangenomen kan worden, dat het conflict thans als geëindigd kan worden be schouwd. BRUSSEL II, 321.9 M. U.17 Oramofoon 12.301.30 Oramofoon 3.30 Gramo- foon 3.50 Gramofoon 4.30 Oramofoon 6 05 Oramofoon met sanglntermezzo 6 35 Oramofoon 7.20 Het Radlosympho- nie-orke»t 10.3011.20 Concert. DEUT8CHLANDSENDER, 1571 M. 11 20 Gevar concert 5.50, 7.30 UA LUXEMBURG, 1304 M. 8.06 Gramo- 'oonmustek 13.32 Middagconcert door let Radlo-Orkest o 1. v. Henrt Pensla Vlve I'Avenir, maracli. Frantzen Amour tzlgane, Léhar. La Dame blanche, Boleldleu. Roméo et Jujlette. Gounod. Im Prater blUh'n wie der die BAume. Stolz Ballet des Parfums. Dvorak. Les Alfa d’Yvaln, Salabert 1.20 Koereen. Daarna gramoloonmuzlek 4 30 Pianorecital door René Delporte. Erude. Chopin. Mazurka, idem. Wals, idem 4 55 Operette-arla's van Jacques Offenbach door Suzanne Brindejont. begeleid door Jacques BrlndejontOffgnbach, plano 5.30 Plult- reettai door Edmond Dehosse 8 05 Popu laire oude en moderne liederen 6 35 Ge varieerd concert en dansmuziek 8.35 On bekende romances van Offenbach, door Su zanne Brlndejont-OKenbach. zang. Bege leiding vap Jacques Brlndejont-Offenbach 9 05 Vloolreclta! door Madeleine Massart La Folia. Corelli. Grave. Friedmann-Bach. Slclllenne et Rlgaudon. Francoeur. La PV>n- talne d’ Aréthuae. Szymanowaky Berceuse. Strawtnaky Bchenn. Idem. Spaansche Dans. Y. de Falls 9 35 Oramofoonmuzlek 10 00 Franach concert door het Radlo-Or- keat o. 1. v. Henri Pensla. Prélude aympho- nlquq, G. Sporck. Divertissement Petlt- Ruaalon. Caaadesua. Voice que le Prlntempa Debuasy-Salabert Bur le lac. Godard-Sa labert Berceuse Ravel Madrid, Peaae. tx>ut- se. spite. Charpentier La plus que lente, wals. Debussy Daarna gramoloonmuzlek 10 50 Music-Hall m. m V. het Radlo-orkest o. 1. V. Henri Pensla Daarna grsmofoonmu- Reeds jaren is het de gewoonte dat de stads beiaardier te Zutphen op Donderdagochtend tij dens de weekmarkt allerlei bekende liedjes van den Wljnhutstoren laat klinken. Dit is bekend als de z.g „Boerendans”. De carlllonnlst. de heer Ferd. Engelsma, is thans echter in zijn keuze van de liedjes zeer beperkt geworden, daar het te- meentebestuur door „Buma" het bureau voor auteursrechten te Amsterdam, is aangeschreven, dat in het vervolg muziek-auteursrechten betaald moeten worden voor elk nummer, dat het caril lon laat hooren, wanneer dat valt onder de be palingen van het auteursrecht. Gevolg hiervan U. dat het gemeentebestuur den heer Engelsma heeft opgedragen alleen die liedjes te spelen, waarop geen auteursrechten vallen. De heer Engelsma zal dus voortaan op derdag zijn programma belangrijk moeten krimpen en maar wat moeten fantaseeren. Minister Oud heeft thans de vragen beant woord van het Tweede Kamerlid Stumpel over het verhuren van fabriekspanden aan het Na tuurijs Verkoop Bureau van Noorsch Lis IJmuiden. Aan dit antwoord ontleenen we, dat de on- derhandelingen in een zoodanig stadium ver- keeren, dat de verhuring tegen een huurprijs van f 3800 per jaar binnenkort haar beslag zal krijgen. Het is den minister bekend, dat 'de impor teur van Noorsch Ijs prjjzenconcurrentle aan doet aan de te IJmuiden gevestigde Nederland sche IJsfabreken. Niet bekend is hem, of de ze fabrieken haar prijzen beneden kostprijs hebben verlaagd en zÜ tegen de valutaconcur- rentle van den Noorzchen importeur niet kun nen opwerken. De bedoelde verhuring is naar de meenlng van den minister niet in strijd met de toezeg gingen der Regeerlng. dat maatregelen zullen worden getroffen tot het tegengaan van vestiging van buitenlandsche bedrijven te lande. HILVXRSI M. 3015 M. VARA 8 00 strijkorkest 8.30 Pianorecital: Daal Win» 8 45 Schalmei 8.00 Dubbel X-ensem- ble 9.30 Oramofoon 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 13.00 Orvltropla 13.45 De Zonnekloppers 1.15 De Flierefluiter» 3.00 Gedeelte Uit het Koekoek- en Nachtegaal-concert O. F. Hkndel 3 30 Beoefening der huismu ziek 3.00 VloolrecltalEddy Wall» 3.30 „Czaar en Tlmnjgrinan”. Verkorte opera V. Lortzlng 4.35 Orgelspel Cor Steyn 5.15 Planoduetten 8 02 Platen der maand 8.50 Olel Smit, altviool en Jan Vogel, plano 7.00 Oronlngach uurtje 8.00 Herhaling van 808-her. 8.03 Vas Dia» 8.10 Men vraagt! en wjj draaien.... 8.30 Var»-orkest 9 15 Michel Swaab 9.30 Vara-orkest 10.00 Vas Diaa 10.15 Vara-orkeat 11.0013.00 Vroolljke gramofoonplaatjea. HUIVEN. 1875 M. KRO 8.00—9.15 Oramofoon 10.0010.30 Oramofoon 103011.00 Mugiekultzendlng voor fabrie ken 11.0011.30 Mendelasohn Program ma (gramofoon) 11.3013.00 Godadten- atlg halfuurtje door pastoor L. H. Perqutn 13.0113.15 Politieberichten 13.15— 1 00 Het Kro-orkeet 1.00130 „Revelle- rle” (gramofoon) 1.303.00 De Kro-Boya 3 00—3 30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 3 303.00 Sporthalfuurtje 3.00 4 00 KlnderujjrtJe 4.15-4 30 Gramo foon 4.305 15 Het Kro-orkest 5.15 5.30 Het eigen liedje (gramofoon) 5.30 6.20 Het Kro-orkeat 6.206.45 Journa listiek weekoverzicht 6.46—7.00 Gramo foon 7.00—7.15 Politieberichten 7.15 7.35 „Katholieke opvoeding" door A. v d. Orlendt 7358.00 En nu singen de kin deren (gramofoon) 8 008.05 Vaz Dlaa 8.06830 De Kro-Boys 8.308 40 Voordracht door Léon van der Hulst 8 40 9.00 De Kro-Boy» 9.00—9.10 „Brabant- eche cultuur en de a». feesten in 's-Herto- genboach” door H. v. d. Eerenbeemt 9.10 9.30 Marlmba-Xylophoon-programma door Jack Miner 9.309 40 De Kro-Boys 9.409.50 Voordracht door Léon van der Hulst 9 5010.00 Vervolg Marlmba- Xylopboon-programma 10.00—11.00 U belt.w(J draaien Plm. 10 30 Vaz Diaa 11.00—1130 De Kro-Boy» 11 15 Pre- Ctaletydaeln 11.3013.00 Disco Theater Tournée. Op 18 en 19 Augustus a .s. zal In het St. Do- mlnlcuscollege te Neerbosch hst Vierde Natio naal Congres der Derde Orde van St. Domlnl- cus plaats hebben. Naar het tijdschrift ,J3t. Dominions’ Derde Orde” meldt, is een splitsing Zondag 18 Au gustus vergaderen de mannen, Maandag 19 Au gustus de vrouwen noodzakelijk gebleken, omdat de ruime zalen van het 8t. Domlnlcuz- college het Jaarlijks groeiend aantal deelne mers niet meer bergen konden. LANGENBEBG, 455.9 M. 11.30 Blaas- concert 3J0 Vroolijk progr. 6.20 Con cert. Te Den Haag vergaderde de Commiwie van Overleg uit de Drie Nederlandsche Midden standsbonden De heer Ed. G. Bchürmann. voorzitter van den K. N. M. B. droeg volgens toerbeurt het voorzit terschap der Commissie over aan den heer W C. Scheeres, voorzitter van de Vereenlglng van den Chr. HandeldrUvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland. Met instemming werd kennis genomen van de mededeellng dat de Nederlandsche Mldden- standrbsnk alsnog geplaatst is op de H)st van banken, voorkomend in de circulaire van het College van Toezicht op de Bedrljfsvereenlgln- gen. houdende voorschriften voor belegging van reserves en kasgelden door Bedil)fsvereenlglnqen tot Uitvoering van de Ziektewet Als vertegenwoordiger* der drie bonden in de hoofdcommissie voor de Normalisatie, het Dage- lljksch Bestuur der Vereenlglng Nederl. Fabri- HAMBURG. 331.9 M. 1.40 Vroolljk con cert 6.30 ..Halka”. Poolsche opera - nluseko 7.30 Gevar. progr. 10301330 Dansmuziek. Vervolgens werd een inleiding gehouden doe» den heer J E. v. Riet, directeur der gemeente lijke en districtsarbeidsbeurs te Rotterdam, over het onderwerp: Voorlichting bij beroeps keuze in den tegenwoordlgen tijd, waarbij de inleider deed uitkomen, dat Juist bij de groote werkloosheid onder Jeugdigen het gevaar voor het aanvaarden van arbeid, waarvoor de jeugd niet geschikt is. zeer groot is en daardoor de gelijke voorlichting by beroepskeuze zeker even goed gewenscht moet worden geacht als in tij den van hoogconjunctuur. By vorige branden, die men in deze omgeving heeft gekend, laaide het vuur som* na dtie weken weer opnieuw op. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In het duister. Men vermoedt dat een der veen arbeiders tijdens het schaftuur onvoorzichtig met vuur is omgesprongen. De burgemeester van Haaksbergen, Jhr. von Heyden, was met den gemeen te-secretaris by het blusschingswerk aanwezig en nam daarin een werkzaam aandeel. KALL’NDgORO, 1281 M. 11.20—120 Concert 2 50 Het Omroeporkest 730 Het Omroeporkest 9.10 Concert 10.30 —1135 Dansmuziek. Reserves *yn v. d. Weyer (Union). Pappaert (Union). Meulderman* (Beerschot), Dewlnter (Beerschot), Bastin (Union). Mondelé (Dsring) Joaclm (Berchem). PARIJS, 1948 M. 1136 Orkestconcert 730 Jeanne d' Are-progr. 9.50 Dans muziek. PARIJ8. 312.8 M. 11.26 Gramofoon 11.55130 Lucien Bellanger’» ork. 5.50 Actualiteiten voor Katholieken. „Jugeinents aur le» humanités greco-latlnee" door pater Pousard 6 50 Gramofoon 7.35 Populair orkestconcert 8 30 Het Omroepdaneorkeet 9.50 Populair concert. ROME, 4203 M. 4.30 Concert 8.10 Bymphonleconcert. Begin Maart was de politie te Rotterdam ter oore gekomen, dat er uit een pakhuis ge regeld koffie werd gestolen door bekende havendieven. De gestolen balen werden per i roeiboot vervoerd. Waar het pakhui* gelegen was wist de politie evenwel niet. Einde Maart werden W. J. K. en J. D. W. met een roeiboot uit de haven aangehouden, vlak by de Erven van G. van Sillevolt. Men vermoedde dat de balen koffie uit bet pakhuis van deze firma waren gestolen. By het verder onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de koffie by den explditeur O. C. in de Nieuwe Haven werd afgeladen, die dan aan den koopman C. B., aan de Crooswyk- sche kade telkens een sein gaf, wanneer er koffie was aangekomen. De politie nam by hem een groote party koffie in beslag. De party was 7700 K.G. groot, terwyl bleek, dat van de Erven van Sillevolt slechts 1400 K.G. gestolen was. B is gearresteerd en werd ondervraagd naar de herkomst van de balen koffie, die by C. gebracht zón. Hij verklaarde de koffie van K. te hebben betrokken, die zeide ze gekocht te hebben. B. verklaarde, de overige balen koffie via den expediteur C. van den chauffeur J. J. de G. gekregen te hebben J. J. de G. is gearresteerd en bekende, dat hy te samen met J. G. van een groot veem te Rotterdam, waar zy beiden werkzaam waren, de balen heeft gestolen. Een derde kameraad, de loodsknecht A. S. vervoerde de gestolen waren. In het geheel zyn zes personen gearresteerd, die naar het Huls van Bewaring zyn overge bracht. De recherche onderzoekt nog of de expedi teur C. wist, dat de balen gestolen waren. MILAAN, 368.6 M. 435 Dansmuziek 635 Gevar. concert 8.50 Gesyncopeerde muziek. De Kon. Belgische Wielryders Bond deelt, naar aanleiding van de vele aanvragen van touristen. mede, dat de douanekaarten voor wielryders, die België wenschen te beaoeken. aan het hoofdconsulsat in Den Haag (Wagenstraat 73) verkrijgbaar zfjn. Op vertoon van deze kaart wordt zonder eenige verdere formaliteit de grens gepasseerd. Voor de samenstelling der elftallen, welke op 26 Met Den Haag en Haarlem zullen ontmoeten, zijn thans enkele selectiewedstrijden vastgesteld. Zoo zullen komenden Zaterdagmiddag drie Junio renelftallen samengesteld uit de A-elftallen der Amsterdamsche vereeniglngen eenige oefenwed strijden spelen. Deze wedstrijden worden ge speet* op het RK. Sportpark. Watergraafsmeer en vangen aan om 4 uur. Het A en B elftal heb ben het St. Ignatius-College als tegenstander, terwyl t C elftal, den Amsterdamschen kampi oen. DOSS a, zal bekampen. Deze laatst* wed strijd begint om half zes. Gespeeld wordt na de finales van het Katholiek Schoolvoetbaltournooi op de velden van 8t. Louis. Wilskracht en NVA. Ter bepaling van het vertegenwoordigend Am- sterdamsch elftal is er Woensdagavond 15 Mei a*. een selectiewedstrijd op het hoofdterrein van Wilskracht. R.K. Sportpark, Watergraafsmeer. Er zijn twee proefelftallen, welke er als volgt ultzlen. Wit: Doel’ J. Melkert. RKAV; achter: J. de Wit en H. Postma, RKAV: midden: B. Jansen, Zwaluwen, W. de Bruyn. VIC, en E. v. d. Boo gaard, Constantlus: voor: G. Sieverding, NEA, W Neuteboom. The Unity. J Sieverding. NEA, W. Schermer, VIC, en M. Haakman, NVA. Rood: Doel: Jos. Hendrlkx. VIC; achter: M. Hamers, NVA. en H. Wijfjes, NEA; midden: J. Btalenberg, W. Spiekerman en Joke Keiser, allen Wilskracht; voor: F Overtoom, De Meer, A v Westrop. VIC, P Brokx. ZPC, N. N., H. van Arnhem. The Victory. Reserves zyn: A. v. d. Meer Jr.. Zwaluwen, van Erp, India, P. van Dam, The Victory, J. v. d. zy- den, VIC. en J. v. d Fluit, RKAV De spelers van WA waren niet beschikbaar. Deze avondwedstryd vangt aan om zeven uur en zooals gebruikelyk heeft men tot dezen oefen wedstrijd vrijen toegang. Het comité „Onze Marine”, dat zich gevormd heeft, teneinde te trachten om te komen tot een huldeblijk voor de bemanning van de K XVIII verzoekt, naar aanleiding van het gepubliceerde vanwege het marinebestuur, mede te deelen. dat het zich niet eerder met het Departement van Defensie in verbinding heeft kunnen stellen, omdat het comité eerst zekerheid moest hebben of het Nederlandsche volk wel voldoende op het plan zou reageeren. Nu vooral de laatste dagen Is gebleken, dat er een buitengewoon groote belangstelling is in slis deelen de* land voor de voorlooplge ptannen, zoodat thans zekerheid bestaat, dat deze even tueel verwezenlykt zullen kunnen worden, beert het comité dan ook besloten ten spoedigste over deze aangelegenheid een audiëntie aan te vra gen by den minister van Defensie. Met het oog daarop hebben burgemeester en wethouders van Velsen reeds in November 1934 den minister telegrafisch gewezen „op uiter mate groot belang zoowel voor reedersbedryf als voor vischhandel gelegen in de mogeiykheid tot kunnen biyven doorwerken van de N. V. Natuurijs Verkoop Bureau” en derhalve aangedrongen op hernieuwing van het huurcontract met deze vennootschap. opdat het visscherybedrijf „niet door stagnatie na- tuurijsleverantle overgeleverd worde aan wil lekeur van kunstystrust, hetwelk beteekent groote schade en nadeel voor toch reed* zwaar getroffen visscherljbedrljf." De bosschen en heidevelden in deze omgeving zyn ryk aan wild. Tientallen hazen en konynen kwamen dan ook, opgeschrikt door het vuur, ts voorschijn, om een goed heenkomen te zoe ken, doch zich aan alle kanten door de vlam men omringd ziende, kropen ze weer in hun holen terug of kwamen om het leven. Ook vele nesten vooral kieviten treft men hier in msssa's aan werden door het vuur verteerd. By het blusschen trapte een der vrywllllgers in een nest, waarin een korhaan op 10 eieren zat te broeden. Het hoen vloog op, terwyl de eieren nog behouden konden worden. Voorts zagen we eenige reeën de vlucht nemen. De waterpolo-commlssle van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond beeft in haar verga dering van Woensdagavond vastgesteld dat de over te spelen waterpolo-wedstrijd SVH—DJK op 7x>ndag 19 Mei as. om twee uur in het .Xwarte Plasje" te Hllligersberg aal worden ge- spe^ld Dese wedstrijd aal. aooal* bekend, voor DJK de beslissing brengen of zy al dan niet in de eerste klasse aal biyven. De vier buitenlanders, die uit het Dultache concentratiekamp by de Nederlandsche grens zyn gevlucht en in ons land zUn gearresteerd, zyn In afwachting van de regeling van hun uit levering nur Dultschland in het Huis van Bewaring te Groningen opgesloten. 1.05 Gevarieerd concert iolksmuzlek uit Polen (gr.pl.) lyk progr. DftoITWICH. 1509 M. 1030 Het Sehot- ache Studto-orkest 1106 Orgelconcert: Sydney Ouatard 1135 Oramofoon 12 20 Het Commodore Grand orkest 130 Het Radlo-Mannenkoor 2.35 Gramofoon 3.06 Sydney Balnea’ Band 435 Am brose's Embassy Cluborkest 6.50 Fred Hartley’» Novelty Kwintet 7.20 Oala- jublleumvooritelllng 930 Ben progr. v. liederen uit de vooretelllngen. bygewoond door den Konlng en de Koningin »lnd» 1910 10.30—11.30 Het BBC-danaorkeet. Het »s. Maaskerk". dat op de uitreis te Las Palmas arriveerde met machlneschade, biytt een defecten motor te hebben. Hte schip zal aldaar repareeren en vermoe delijk 11 Mei de reis kunnen voortsetten. (Standaard), Bttjnen Ber- ebem) en Claeeeens (Union) Voor: Devries (Aantwerp F. O.), Voorhoof (Llerscbe 8.K.), Breine (Sparta-Praag), Van Caelenberg (Union) en Vleillevoye (Bressoux). slak 1130 Dansmuziek door bet Radlo- Jaaa-orkast o. i, v. Parry Jusa. BERLIJN, 356.7 M. 730 „Der Wl- ra v. Hermann progr. BEBOMt'NSTER. 539.6 M. 5 30 Oramo foon 6.30 Klokgelui 7.10 Het Zlther- kwartet 830 Spel met muslek. Hierna tot 10.20 Gramofoon. TOULOUSE, 328.6 M. 6.06 CeHor»cltal 6 40 Operette-arla's 7 05 Concert 735 Klaqkfllmfragmenten 7 50 Operette- arla’s 9 00 Weenach orkeateoncert 9 05 Oude liederen 9.40 Dansmuziek 10.06 Salonorkestconcert 1035 Hawalan gi taar-concert 1Q.55 Operette-arla’s 11.05 Argentljnsche tango's 11.4011.50 Ml lltalr concert. In dezen tyd van het jaar speelt de tempera tuur in de weersgesteldheid "teen overwegende rol, omdat bij een temperatuur onder de nor male het weer voor ons gevoel guur en by een temperatuur boven de normale warm is. Dit is te meer het geval, omdat op dagen met een temperatuur boven de normale de positieve af wijking gewooniyk groot is en dus het weer da delijk het karakter krygt van zeer warm weer. De temperatuur nu wordt hoofdzakelyk be paald door die van de lucht, welke door den wind wordt aangevoerd en daardoor zijn de tegenstellingen tusschen een wind uit N W tot N.O., dus in het algemeen een Noordelijken wind, en wind uit Zuldeiyke richtingen, wat de tem peratuur aangaat, heel groot. Voor de vooruit zichten is het dus van het grootste belang na te gaan welke hoofdwindrichting te verwachten is. Is het vooruitzicht Noordeiyke wtnd, dan moe ten wy koel weer verwachten, terwyl een Zui- deiyke wind ons warm weer zal brengen en een Westeiyke een ongeveer normale temperatuur. In het midden der week had zich over geheel West-Europa een groot gebied van hoogen druk ontwikkeld, waarvan de kem tusschen IJstand en Schotland lag. Ons land kwam daSrdoor te lig gen in een Noordooeteiyke luchtstroomlng. Deze luchtstroomlng was koel en hoogere temperatu ren over dag kwimen grootendeels door sterke zonnestraling tot stand. Deze algemeene luchtdrukverdeellng zal hoogstwaarschyniyk slechts in dien zin verande ren dat over Skandinavië een nieuw depressie- gebied tot ontwikkeling komt, waarvan de be- teekenls is. dat tegen het einde der week hiervan een ongunstige invloed op de weersgesteldheid in ons tand zal uitgaan. Toenemende bewolking is daardoor te verwachten. De regenkans biyft vooralsnog gering, doch tegen het einde der week kunnen lichte buien optreden. De wind zal uit het Noordelyke kwadrant biyven waaien en na voorloopig iets warmer weer zal opnieuw tegen het einde der week afkoeling komen. De kans op warm weer met Zuldeiyken wind 1* dus uiterst gering. In de eerstvolgende dagen zal de weersgesteld heid hoofdzakelyk ivorden beheerscht door die over de landen rondom de Oostzee, waar het weer voorloopig ongunstiger wordt. Voor de in het Kon. Besluit van 14 Septem ber 1934 vastgestelde bedrijven en beroepen zljta reeds ruim 30.000 aanvragen tot het doen v^F richten van arbeid door vreemdelingen behan deld. In het algemeen mag worden vastgesteld, dat door dese wet de belangen van de Neder landsche arbeidsmarkt zeer zyn bevorderd, zon der de belangen van het bedrijfsleven te schaden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BATAVIA, 9 Mei (Aneta). Heden keerde Dr. P. Idenburg met het ss. ,J3emi>o” uit Nederland terug. Naar men weet, had Dr. Idenburg de opdracht in Nederland een rapport samen te stellen om trent de Nederlandsch-Japansche handelsbespre- kingen te Batavia. Ten gevolge van de mislukking der Neder- tandsch-Japansche scheepvaartoonferentie te Kobe, kon deze opdracht niet geheel worden vervuld. De heer Idenburg verstrekte aan bevoegde au toriteiten in Nederland, naast het rapport der Nederlandsche delegatie, nadere toelichtingen omtrent dete handelsbesprekingen. Omtrent een eventuéele hervatting van de onderhandelingen te Batavia of te s Graven- hage kan nog niets nadere werden medegedeeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 20