I en Groote bosch- heidebrand RADI&PROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG Kerkelijk leven Sport en spel VRIJDAG 10 MEI 1935 IJsbedrijf te IJmuiden Het blusschingswerk Audiëntie VOETBAL Dr. Idenburg in Indië terug Kath. Amsterdamsche Sportdag Voorlichting by beroepskeuze Conflict in de venen v PASTOOR H. J. M. DEKKERS CARILLONSPEL EN BUMA Nederland—België (Ingezonden MededeeHng) Naburige kerk liep groot gevaar HULDEBLIJK VOOR DE K18 MIDDENSTANDSOVERLEG DUITSCHE VLUCHTELINGEN WATERPOLO APELDOORNS ECHOPUT De „Maaakerk” heeft pech Wielrijders naar België SPAARNE-BANK t Moeilijk blusschings- werk Passagiersdienst op Zuid-Amerika Koffiediefstal op groote schaal In het Huis*van Bewaring te Groningen opgesloten Koel weer en toenemende bewolking te wachten Geen verzoek tot toekenning van verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad „Onze Marine” zal zich tot den minister wenden HANDELSBESPREK1NGEN MET JAPAN Loeiende vuurzee vernielt een stuk natuurschoon onder Haaks bergen over een opper vlakte van 100 H. A. De s tads beiaardier te Zutphen moet maar fantaseeren RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEENEN Door invoering van buitenlandsch product wordt het Nederlandsch bedrijfsleven niet geschaad DOMINICAANSCHE DERDE ORDE De vlammen gestuit Het vuur breidt zich steeds uit ZWARE BOSCHBRAND BIJ EIBERGEN BESCHERMING VAN DE ARBEIDSMARKT BLIJFT D.J.K. EERSTE KLASSER? na E Eenige bekende havendieven aangehouden Deputatie van K.H.L.-personeel op het departement ontvangen Boterpry* idf. Voorstel van den Ryksbemidde- laar tot loonsverlaging aangenomen Sluiting vermoedelük niet definitief Wijmgingen in het Belgisch elftal Zaterdag 11 Mei 1935 Alle pijnen nu geheel verdwenen S. V. H.—D. J. K. wordt toch overgespeeld Ved wild omgekomen i bultenlandsch ajK*a3 KWz‘tiltJ.iJ 11 X O4CMW0" 3.20 Vroolljk progr. 6.30 Con- VB RW IJZEN WIJ belangen (Standaard), Bttfnen Ber- III d. Weyer (Union). Pappaert Reserves itfn het •nu •mi (Llerache 8K) (Antwerp PO.) en Bmel- Het verbrande gedeelte beslaat naar schatting een oppervlakte van 100 HA. Door het aanleggen van een tegenbrand kon her vuur ten zuld-ooeten van den Buuraerdyk worden gestuit, waardoor het Stobbenven, toe- behoorende aan den heer Ter Kulle, een natuur reservaat dat een oppervlakte heeft van pijn. door zyn BANDOENG, 9 Mel. (Aneta). De pastoor te TJllatjap, H. J. M. Dekkers, Is in het Borro- meus-zlekenhuis te Bandoeng opgenomen. B 01 8. I 3.35 Gramofoon 5.20 Gramofoon 5.50 7.20 Salonorkest 9.20 i La- Fhllh. 5 H.A., gespaard bleef Aan den anderen kant kwam het vuur tot stilstand door een aangren zend welland. Omstreeks half zes In den namid dag behoefde voor uitbreiding niet meer worden gevreesd, dank zij vóór een deel ook aan de omstandigheid dat de felheid van den wind was algenomen. Toch is men er op voorbereid, dat het nog dagen kan duren, voor het vuur geheel is gedoofd. BOEDAPEST, 549.5 M. 6.60 Salonkwln- tet 7.06 Operettaconcert: Het Boedapes- ter Concertorkeet 8.55 Zlgeunerkapel 10.06 Fragm uit de klankftlm „Budapeeter Bljder" 10.30 Gramofoon. BRUSSEL I, 483.9 M. 11.18—120 Het orkest Constantin 4.20 Concert Gramofoon 11.20 Concert. - De brand is ontstaan in de Buureervenne. en kele honderden meters verwijderd van de Duit- sche grens, welke terreinen, deels bosschen, deels heide, het eigendom zijn van den heer J. o H. Jordaan uit Haaksbergen en van den heer G J. Wientjes. De groote droogte van het veen en de krach tige Oostenwind maakten dat het vuur met een enorme snelheid om zich heen greep en in een minimum van tijd eenlge honderden vierkante meters bosch en helde tn vuur en vlam had gezet. Zoo’n geraas maakte de loeiende vuurzee, vertelde ons de gemeente-veldwachter Lu cas dat zes vliegtuigen het niet zouden heb ben overtroffen. De veenarbeiders, die in de buurt aan het werk waren, behoorden tot de eersten die poog den te redden wat nog te redden viel. Ook de omwonenden kwamen toegesneld, omdat zij hun Naar wij vernemen zal door Directie en Com missarissen van De Spaarne-Bank NV. aan de op 23 Mei as. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders worden voot gesteld. de over 1(34 behaalde winst geheel toe te voegen aan de reserves. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal as. Zaterdag geen audiëntie verleenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de vólgende week Dinsdag. Woensdag en Donder dag geen audiëntie verleenen. De commtesienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 33 ct. (Union). Meuldermans (Beerschot), Dewlnter (Beerschot), Bastin (Union). Mondelé (Daring) en Joacim (Berchem). LANGENBERG, 4J5.9 M. 11.90 Blaas- concert 3.30 Vroolljk progr. 6.20 Con cert. Voor de samenstelling der elftallen, welke op 26 Mei Den Haag en Haarlem zullen ontmoeten, zijn thans enkele selectiewedstrijden vastgesteld. Zoo zullen komenden Zaterdagmiddag drie junlo- renelftallen samengesteld uit de A-elftallen der Amsterdamsche vereenigingen eenlge oefenwed- worden ge- (smeer DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 11.30 Oevar concert 1.03 Gevarieerd 'concert 8.50 Volksmuziek uit Polen (gr.pl.) 7.30 Vroolljk progr. DROITW1CH. 1500 M. 10.30 Het Bchot- •che Studlo-orkeet 11.05 Orgelconcert: Sydney Ouatard 1185 Gramofoon 12.30 Het Commodore Grand orkest 1.30 Het Radlo-Mannenkoor 2.35 Gramofoon 3 05 Sydney Balnea' Band 4.35 Am brose's Embassy Cluborkeat 8.50 Fred Hartley's Novelty Kwintet 7.20 Gala- Jublleumvooratelltng 9 20 Ben progr. v. liederen uit de voorstellingen, bijgewoond door den Koning en de Koningin sinda 1910 10.2011.20 Het BBC-dansorkest. Donderdagmiddag omstreeks half een brak op den Honesch onder de gemeente Haaksbergen een bosch- en veenbrand uit, die, aangewakkerd door een feilen wind, spoedig een zoo groeten omvang had aan genomen, dat het landachap één loeiende en gierende vuurzee geleek. Op het departement van Economische Zaken heeft zich een deputatie aangemeld, bestaande uit 32 man personeel van den Kon. Holl. Lloyd, welk personeel de dupe Is geworden van het staken van den passagiersdienst op Zuid- Amerika. Aangezien de minister In conferentie was, werd een afvaardiging van vijf leden namens den minister ontvangen door den administra teur, dr. Groeneveld Meyer, tegenover wlen de voorzitter der delegatie, de heer Schröder, de ernstige gevolgen, die het stopzetten van den passagiers-dlenst voor het personeel mede bracht. uiteen zette en daarbij wees op de be langrijke plaats, welke deze dienst gedurende vele Jaren heeft Ingenomen in het Internatio nale scheepvaartverkeer. De deputatie sprak de hoop uit, dat een mid del zou worden gevonden, dat zou kunnen lei den tot hervatting van het passa giersverkeer op Zuid-Amerika. De heer Oroeneveld Meyer heeft van deze bespreking verslag uitgebracht aan den Minister van Economische Zaken. k lat cn het bestuur van het Nationaal Oomité tot Beteugeling van het Cadeaustelsel werden resp. aangewezen de heeren W. C. Scheeres, J. K. W. F. van Bommel en Mr. F. J. H. Bach. Nu leder der drie bonden terzake definitief zijn standpunt heeft bepaald, werd vastgesteld, dat een verzoek tot toekenning van verordenende be voegdheid aan den Mlddenstandsrasul, door de drie Ned Mlddenstansbonden, welke den Mid- denstendsraad constltueeren, niet zal worden Ingediend. PARUS. 312.8 M. 11.25 Gramofoon 11.55120 Luclan Bellanger’* ork. 5.50 Actualiteiten voor Katholieken. „Jugementa sur les humanltéa greco-latlnes” door pater Pousard 8.50 Gramofoon 7.35 Populair orkestconcert 830 Het Omroepdansorkest 8 50 Populair concert. ROME. 420.8 M. 4 30 Concert 8.10 Bymphonleconcert. TOULOU8E. 328.8 M. 6.05 Cellorecital 6.40 Operette-aria'e 7.05 Concert 7.35 Klaqkfllmfragmenten 7.50 Operette- aria'e 9.00 Weenech orkeztconcert 9.05 Oude liederen 9.40 Dansmuziek 10.05 Salonorkeetconcert 10.35 Hawalan gi taar-concert 10 55 operette-aria'e 11.05 ArgentUneche tango's 11.40—11.80 Ml lltalr concert. Donderdagochtend te ongeveer half twaalf is een groote boachbrand uitgebroken op de terreinen van de Rekkensche Inrichtingen voor de verpleging van zwakzinnigen en peycho- pathen. De brand, aldus de Telegraaf, liet zich aanvankelijk door den sterken wind gevaarlijk aanzien, zoodat de hulp van de brandweer te El bergen werd Ingeroepen. Het eigen personeel, dat inmiddels met man en macht de blus- schlng was begonnen, wist echter den brand tot staan te brengen, zoodat het kerkgebouw der Inrichtingen niet langer gevaar liep en het ingrijpen der brandweer van Elbergen achter wege kon blijven. Hoe groot de schade is, die door den brand is aangericht, kan thans nog niet worden vast gesteld. XII-AAN. 868.8 M. 4.35 Dansmuziek 6 35 Gcvar. concert 8.50 Gesyncopeerde muziek. WEENEN. 506.8 M. 6.55 .Singen. chen, Tanzen” 8.30 Het Weenach PI Orkeet 9 45 Dansmuziek 11.1013.30 Populair concert. Naar verluidt zou het niet In het voornemen liggen, den Apeldoomachen echoput, die voorloo- pig gesloten blijft, te doen verdwijnen. Rijks waterstaat zou de sluiting gelast hebben In verband met de plannen, om den slechten ver- keerstoestand, die by den put heerscht, te ver beteren. Door de groote hitte en den vonkenregen viel vuurzee moeilijk te benaderen. Maar ook al was dit niet t geval geweest, dan nog zou het blusschingswerk weinig resultaat hebben opge leverd, daar het vuur met ‘n razende snelheid door den wind werd voortgedreven. Toch bleef men niet werkeloos toezien. BRUSSEL H, 3213 M. 11.17 Gramofoon 12.201.20 Gramofoon 3.20 Gramo foon 3.50 Gramofoon 4 20 Gramofoon 6 05 Gramofoon met zanglntermezzo 6.35 Gramofoon 7.30 Het Radlosympho- nle-orkest 10 20—11.30 Concert. In een Donderdag te Assen gehouden con ferentie tusschen de beide partijen, betrokken bij het conflict In de venen met den Rijksbe- mlddelaar, burgemeester H. P. J. Bloemers, is het voorstel van dezen om het loon met pet. te verlagen, aangenomen. Heden wordt nog een gecombineerde verga dering gehouden van werkgevers en werkne mers, doch aangenomen kan vorden, dat het conflict thans als geëindigd kan worden be schouwd. In verband met het feit, dat Isenborg en Joacim gekwetst zijn, zijn er eenlge wijzigin gen aangebracht in het Belgische elftal, dat Zondag aa. tegen Nederland uitkomt. De llnksbinnenplaata wordt thans bezet door Van Caelenberg (Union 8t. O.), terwijl Vlellle-* voye van Bressoux linksbuiten speelt. De Vries, wiens uitkomen eveneens onzeker was, te door de dokters goedgekeurd. T< Kruschen Balts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen te. Zeer gaarne send ik U dan ook dit schrijven, om ook an deren te overtuigen, dat Kruschen Balts schit terend te.” Mevr. 8. te W Stijfheid, rheutnatlek, ischias enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit - Kruschen Salto te samengesteld, sporen nieren en Ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggenomen Binnen korten tijd sullen de pijnen verdwenen zijn, en voor goed. want de „kleine dagelijksche doste” Kru schen te het natuurlijke recept voor een vol komen inwendige zuiverheid. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salto te uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f LM per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. Het vuur had intusschen den Buurserdijk be reikt, een landweg, die de afscheiding vormt tusschen het Buurser- en Haaksbergervenne. Men hoopte, dat hier de vuurzee tot stilstand zou komen, en waarschijnlijk zou dit het geval. si)n geweest, wanneer de wind niet een waren vonkenregen over den k 4 M. breeden dijk bad doen nederdalen tn het met dennenboe- •then en laag struikgewas bezette Haaksberger- venne, toebehoorende aan den heer B. J. ter Kulle te Enschede. Op dat oogenblik woedde het vuur op zijn hevigst. Het bleM zich met een razende snelheid over het veen en de bosschen voortplanten, zoodat de boerderij van Hofman, evenals die van Wientjes en Nijhof, ernstig ge vaar liep eveneens een prooi der vlammen te worden. Een hooimijt viel al niet meer te redden, doch een in de nabijheid gelegen bijen stal bleef wonder boven wonder gespaard. «lek 1130 Dansmuziek door bet Radlo- Jaaz-orkMt o. i, v. BERLIJN. 356.7 derspenstlgen ZShmung", o, Ooeta 9.50—12.30 Vrool Met het oog daarop hebben burgemeester en wethouders van Velsen reeds in November 1934 den minister telegrafisch gewezen „op uiter mate groot belang zoowel voor IJmuldens reedersbedrijf als voor vlschhandel gelegen in de mogelijkheid tot kunnen blijven dóórwerken van de N. V. Natuurijs Verkoop Bureau” t'en derhalve aangedrongen op hernieuwing van het huurcontract met deze vennootschap, opdat het visscheri)bedrijf „niet door stagnatie na- tuurijsleverantie overgeleverd worde aan wil lekeur van kunstjjstrust, hetwelk beteekent groote schade en nadeel voor toch reeds zwaar getroffen vtescherilbedryf.” HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8 00 Strijkorkest 8.30 Pianorecital: Daaf Wins 9-45 Schalmei 9.00 Dubbel X-ensem ble 9.30 Gramofoon 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 13.00 Orvltropia 13.45 De Zonnekloppers 1.15 De Flierefluiters 2 00 Gedeelte uit het Koekoek- en Nachtegaal-concert. G. F. Htndel 2.20^eoefenlng der hulsmu slek 3.00 VloolrecltalEddy Walls 3 30 „Czaar en Tlmnierman". Verkorte opera v. Ixirtzlng 4.35 Orgelspel Cor Steyn 5 15 Planoduetten 6.02 Platen der maand 6.50 Glel Smit, altviool en Jan Vogel, plano 7.00 Gronlngsch uurtje 8.00 Herhaling van SOS-ber. 8.03 Vaz Dlaa 8.10 Men vraagt! en Klj draaien.... 8.30 Vara-orkest 9.15 Michel Swaab 9.30 Vara-orkest 10.00 Vaz D1M 10.15 Vara-orkest 11.0013.00 Vrooiyke gramofoonplaatjea. Have en goed bedreigd zagen, terwijl spoedig 'ï'ilks- en gemeentepolitie het blusschingswerk kracht kwamen bijzetten. De brandweer van Haaksbergen werd gerequireerd, doch de spuit, ofschoon getrokken door drie paarden, bleef telkens in het mulle zand van den landweg, die naar de onheilspellende vuurzee voerde, steken, zoodat ze achtergelaten werd by de boerdery van Hofman, om, wanneer daar eventueel ge vaar dreigde, van dienst te kunnen zyn. Onder leiding van den directeur van den RUksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling werd op Dinsdag 7 Mei j.l. te Utrecht in hotel „Pays Bas” een vergadering gehouden met directeuren van arbeidsbeurzen. De heer Van Lier, referendaris by genoemden Ryksdienst, heeft een inleiding gehoudeh over het onderwerp: Opmerkingen over de toepas sing van het vergunningstelsel Ingevolge de wet van 16 Mei 1934 Staatsblad no. 257. tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. LUXEMBURG, 1304 M. 8.06 Gramo- 'oonmuzlek 13.33 Middagconcert door let Radlo-Orkest O 1. v. Henri Peneis Vlve 1' Avenlr, marech. Frantzen. Amour tzlgane, Léhar. La Dame blanche, Boleldteu. Roméo et Juliette. Gounod. Im Prater blüh'n wie der die Blume, Stolz. Ballet des Parfums. Dvorak. Lee Alre d'Yvaln. Salabert 1.20 Koersen. Daarna gramofoonmuzlek 4 20 Pianorecital door René Delporte. Erude. Chopln Mazurka, Idem. Wals. Idem 4 55 Operette-arla's van Jacquee Offenbach door Suzanne Brlndejont. begeleid door Jacquee BrlndejontOffjnbach, pleno 5.30 Flult- recltal door Edmond Dehosee 6.05 Popu laire oude en moderne liederen 6 35 Ge varieerd concert en dansmuziek 8.25 On bekende romances van Offenbach, door Su zanne Brlndejont-Offenbach. zang. Bege leiding van Jacques Brlndejont-Offenbach 9 05 Vloolrecltal dóór Madeleine Massart. La Foils. Corelli. Grave, Friedmann-Bach. Slclllenne et Riga udon, Francoeur. La Fon taine d’ Aréthuee. Szymanowsky Berceuse, Strewlnsky. Scherzo. Idem. Bpaansche Dans. Y de Falla 9.35 Gramofoonmuzlek 10.00 Franach concert door het Radlo-Or kest o. 1. v. Henri Peneis. Prélude sympho- nlque„ G. Sporck. Divertissement Petit- Russlon, Casadesus. Voice que le Prlntemp* Debuaey-Salabert Bur le lac. Godard-Sa labert. Berceuse Ravel MZBrld, Pease. Loui se, spite. Charpentier. La plus que lente, wale. Debussy. Daarna gramofoonmuzlek 10.50 Music-Hall m. m v. het Radlo-orkest o. 1. v. Henri Peneis. Daarna gramofoonmu- De Kon. Belgische Wlelryders Bond deelt, naar aanleiding van de vele aanvragen van tcuristen. mede, dat de douanekaarten voor wlelryders. die België wenschen te bezoeken, aan het hoofdconsulaat In Den Haag (Wagenstraat 72) verkrygbaar zyn. Op vertoon van deze kaart wordt zonder eenlge verdere formaliteit de grens gepasseerd. Te Den Haag vergaderde de Commissie van Overleg uit de Drie Nederlandache Midden standsbonden. De heer Ed. O. SchUrmann. voorzitter van den K. N. M. B. droeg volgens toerbeurt het voorzit terschap der Commissie over aan den heer W. C. Scheeres, voorzitter van de Vereenlging van den Chr. liandeldryvenden en Industrieelen Middenstand In Nederland. Met instemming werd kennis genomen van de mededeeling. dat de Nederlandache Midden- standrbank alsnog geplaatst te op de Ujst van banken, voorkomend in de circulaire van het College van Toezicht op de Bedryfsvereenigin- gen, houdende voorschriften voor belegging van reserves en kasgelden door Bedi yfsvereenlglnqen tot Vitvoering van de Ziektewet. Als vertegenwoordigers der drie bonden in de hoofdcommissie voor de Normalteatie. het Dage- lyksch Bestuur der Vereenlging Ne0erl. Fabrl- V itgeschakeld Eenmaal komt voor ons allen het oogenblik dat we worden „uitgescha keld". We weten het en vreezen het oogenblik. Maar nog vóór de dood ons leven komt eischen heeft er voor me* nigeen reeds een uitschakeling plaats gehad. En voor allen die hun werk lief hebben is die uitschakeling hard en bitter. Er komt een leeftijdsgrens dat het moet! Maar laten we voorzichtig zijn te vroeg en te snel goede bruik bare krachten voor maatschappij en instellingen uit te schakelen. Krach ten die op het werk zijn ingesteld, er mee vertrouwd zijn en betrouwbaar. Laat ons niet al te haastig en te on nadenkend krachten uitschakelen. Eens komt voor allen de groote dag en die zal bitter genoeg wezen. Dan worden we door den grooten Bestuur der uitgeschakeld uit het levenswerk, maar indien we dit aoed volbracht hebben, zal die uitschakeling tevens zijn een ingaan tot beter. KALUNDBORG. 1261 M. 11.30—120 Concert 2.50 Het Omroeporkest 7.30 Het Omroeporkest 9.10 Concert 10.30 1135 Dansmuziek. HITZEN, 1673 M. KRO 8 00—9.15 Gramofoon 10.00—10.30 Gramofoon 10 3011.00 Muglekultzendlng voor fabrie- ken 11.00—11.30 Mendelssohn Program ma (gramofoon) 1100—12.00 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.0112.15 Politieberichten 12.15— 100 Het Kro-orkeet 1.00—1.20 „Revelle- rle” (gramofoon) 1.202 00 De Kro-Boy* 2.003 30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.303.00 Sporthalfuurtje 3 00 4.00 Klnderuurtja 4.15—4.30 Gramo foon 4 30515 Het Kro-orkest 5.15 5 30 Het eigen liedje (gramofoon) 5.30 6 20 Het Kro-orkeat 6.20 -6.45 Journa listiek weekoverzicht 6.457 00 Gramo foon 7.007.15 Politieberichten 7 15 7.35 „Katholieke opvoeding" door A. v d. Grlendt 7.35—6.00 En nu zingen de kin deren i gramofoon) 8008 0s Vaz Dlas 8.058 30 De Kro-Boys 8 308 40 Voordracht door Léon van der Hulst 8 40 9.00 De Kro-Boys 9.009.10 ..Brabant- •che cultuur en de is. feesten In 's-Herto- genboach" door H. v. d. Eerenbeemt 9 10 9.20 Marlmba-Xylophoon-programma door Jack Miller 9.209 40 De Kro-Bovs 9.409.50 Voordracht door Léon van der Hulst 9 5010.00 Vervolg Marlmba- Xylóphoon-programma 10.00ïï.00 U belt. wy draaien Pl.m. 10.30 Vaz Dlaa 110011 30 De Kro-Boys 11.15 Pre- Claletydseln 11.3013.00 Disco Theater Tournée. Vervolgens werd een inleiding gehouden door den heer J. E. v. Riet, directeur der gemeente lijke en districtsarbeidsbeurs te Rotterdam, over het onderwerp: Voorlichting by beroeps keuze in den tegenwoordlgen tyd. waarby de inleider deed uitkomen, dat juist by de groote werkloosheid onder jeugdigen het gevaar voor het aanvaarden van arbeid, waarvoor de jeugd niet geschikt Is, zeer groot is en daardoor de- geiyke voorlichting by beroepskeuze zeker even goed gewenscht moet worden geacht als In ty- den van hoogconjunctuur. Op 18 en 19 Augustus a.s. zal In het St. Do- mlnlcuscollege te Neerbosch het Vierde Natio naal Congres der Derde Orde van 8t. Domlni- cus plaats hebben. Naar het tijdschrift ,j3t. Dominlcus' Derde Orde” meldt, Is een splitsing Zondag 18 Au gustus vergaderen de mannen, Maandag 19 Au gustus de vrouwen noodzakeiyk gebleken, omdat de ruime zalen van het 8t. Domlnicus- college het jaariyks groeiend aantal deelne mers niet meer bergen korfden. In dezen tyd van het jaar speelt de tempera tuur In de weersgesteldheid een overwegende rol. omdat by een temperatuur onder de nor male het weer voor ons gevoel guur en by een temperatuur boven de normale warm te. Dit is te meer het geval, omdat op dagen met een temperatuur boven de normale de positieve af wijking gewoonlyk groot is en dus het weer da- deiyk het karakter krygt van zeer warm weer. De temperatuur nu wordt hoofdzakeiyk be paald door die van de lucht, welke door den wind wordt aangevoerd en daardoor zyn de tegenstellingen tusschen een wind uit N.W. tot N.O., dus In het algemeen een Noordeiyken wind, en wind uit Zuideiyke richtingen, wat de tem peratuur aangaat, heel groot. Voor de vooruit zichten te het dus van het grootste belang na te gaan welke hoofdwindrichting te verwachten te. Is het vooruitzicht Noordeiyke wind, dan moe ten wy koel weer verwachten, terwyi een Zul- deiyke wind ons warm weer zal brengen en een Westeiyke een ongeveer normale temperatuur. In het midden der week had zich over geheel West-Europa een groot gebied van hoogen druk ontwikkeld, waarvan de kern tusschen Ijsland en Schotland lag. Ons land kwam daardoor te lig gen In een Noordoosteiyke luchtotroomlng. Deze luchtetroomlng was koel en hoogere temperatu ren over dag kwamen grootendeete door sterke zonnestraling tot stand. Deze algemeene luchtdrukverdeellng zal hoogstwaarschyniyk slechts in dien zin verande ren. dat over Skandlnavlë een nieuw depressle- gebled tot ontwikkeling komt, waarvan de be- teekente te, dat tegen het einde der week hiervan een ongunstige invloed op de weersgesteldheid In ons land zal uitgaan. Toenemende bewolking te daardoor te verwachten. De regenkans biyft vooralsnog gering, doch tegen het einde der week kunnen lichte buien optreden. De wind zal uit het Noordeiyke kwadrant biyven waaien en na voorlooplg iets warmer weer zal opnieuw tegen het einde der week afkoeling komen. De kans op warm weer met Zuldeiyken wind te dus uiterst gering. In de eerstvolgende dagen zal de weersgesteld heid hoofdzakeiyk worden beheerscht door die over de landen rondom de Oostzee, waar weer voorlooplg ongunstiger wordt. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen In de beide beenen; na ge bruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pynen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pyn in beide beenen. zoo zelfs, dat ik soms geen vyf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik geprobeerd, oa smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonne baden- Niets heeft eenlge verlichting gegeven. werkeiyk ten einde raad, heb ik een potje De waterpolo-commissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond heeft In haar verga dering van Woensdagavond vastgesteld dat de over te spelen waterpolo-wedstrtjd 8VH—DJK op Zondag 19 Mei aa. om twee uur in het „Zwarte Plasje” te Hllligersberg zal worden ge speeld Deze wedstryd zal. zooals bekend, voer DJK de beslissing brengen of zy al dan niet In de eerste klasse zal blljyen. De bosschen en heidevelden in deze omgeving zijn rijk aan wild. Tientallen hazen en konynen kwamen dan ook. opgeschrikt door het vuur, te voorschijn, om een goed heenkomen te zoe ken. doch zich aan alle kanten door de vlam men omringd ziende, kropen ze weer In hun holen terug of kwamen om het leven. Ook vele nesten vooral kieviten treft men hier in msssa's aan werden door het vuur verteerd. By het blusschen trapte een der vrywilligere In een nest, waarin een korhaan op 10 eieren zat Begin Maart was de politie te Rotterdam ter oore gekomen, dat er uit een pakhuis ge regeld koffie werd gestolen door bekende havendieven. De gestolen balen werden per roeiboot vervoerd. Waar het pakhuis gelegen was wist de politie evenwel niet. Einde Maart werden W. J. K. en J D. W. met een roeiboot uit de haven aangehouden, vlak by de Erven van O. van Slllevolt. Men vermoedde dat de balen koffie uit het pakhuis van deze firma waren gestolen. Bij het verder onderzoek kwam men tot1 de ontdekking, dat de koffie by den expiditeur O. C. In de Nieuwe Haven werd afgelswien, die dan aan den koopman C. B., aan de Crooswyk- sche kade telkens een sein gaf. wanneer er koffie was aangekomen. De politie nam by hem een groote party koffie in beslag. De party was 7700 K G. groot, terwyi bleek, dat van de Erven van Slllevolt slechts 1400 K.O. gestolen was. B is gearresteerd en werd ondervraagd naar de herkomst van de balen koffie, die by C. gebracht zyn. Hij verklaarde de koffie van K. te hebben betrokken, die zelde ze gekocht te hebben. B. verklaarde, de overige balen koffie via den expediteur C. van den chauffeur J. J. de O. gekregen te hebben. J. J. de O. te gearresteerd en bekende, dat hy te samen met J. O. van een groot veem te Rotterdam. waar zy beiden werkzaam waren, de balen heeft gestolen. Een derde kameraad, de loodsknecht A. S. vervoerde de gestolen waren. In het geheel zyn zes personen gearresteerd, die naar het Huls van Bewaring zyn overge bracht. De recherche onderzoekt nog of de expedi teur C. wist, dat de balen gestolen waren. Voor zoover den minister bekend is, te de N. V. Natuurys Verkoop Bureau een Neder- landsche vennootschap, uitsluitend werkende met Nederlandsche arbeiders. Dat deze vennootschap een product Invoert, heeft niet ten gevolge, dat het Nederlandsche bedrijfsleven In het algemeen avordt geschaad. Het visscherijbedryf onder vindt van haar werkzaamheid belangrijke voor deden. Het ss. Maaskerk”. dat op de uitreis te Las Palmss arriveerde met machineschade, blijkt een defecten motor te hebben. Hte schip zal aldaar repareeren en vermoe- deiyk 11 Mei de rete kunnen voortzetten. strijden spelen. Deze wedstrijden speeld op het RJC- Sportpark, Wiatea^jaaf: en vangen aan om 4 uur. Het A en B elftal ben het St. Ignatius-College als t......- terwyi t 0 elftal, den AmsterdamSdhen kam: oen, DOS8 a, zal bekampen. Deze laatste wed strijd begint om half ses. Gespeeld wordt na de finales van het Katholiek Schoolvoetbaltoumool op de velden van 8t. Louis. Wilskracht en NVA. Ter bepaling van het vertegenwoordigend Am- sterdamsch elftal is er Woensdagavond 15 Mei as. een selectiewedstrijd op het hoofdterrein van Wilskracht, R.K. Sportpark, Watergraafsmeer. Er zyn twee proefelftallen, welke er als volgt ultzlen. Wit: Doel- J. Melkert, RKAV; achter: J. de Wit en H. Postma. RKAV; midden'. B. Jansen, Zwaluwen, W. de Bruyn. VIC, en E. v. d. Boo gaard, Constantlus: voor: G. Sieverding, NE A, W. Neuteboom. The Unity, J. Sieverding, NBA, W Schermer, VIC, en M. Haakman, NVA. Rood: Doel: Jos. Hendrikx, VIC; achter: M. Hamers. NVA. en H. wyfjes, NBA; midden: J. Stalenberg, W. Spiekerman en Joke Keizer, allen Wilskracht: voor: F. Overtoom, De Meer. A. v. Westrop. VIC. P Brokx, ZPC, N. N„ H. van Arnhem. The Victory. Reserves zyn: A- v. d. Meer Jr., Zwaluwen, van Erp, India. P. van Dam. The Victory, J. v. d. zy- den, VIC. en J. v. d Fluit. RKAV. De spelers van WA waren niet beschikbaar. Deze avondwedstrijd vangt aan om zeven uur en zooals gebrulkeiyk heeft men tot dezen oefen- wedstryd vrijen toegang. Het comité „Onze Marine”, dat zich gevormd heeft, teneinde te trachten om te komen tot een huldebiyk voor de bemanning van de K XVIII verzoekt, naar aanleiding van het gepubliceerde vanwege het marinebestuur, mede te deelen, dat het zich niet eerder met het Departement van Defensie in verbinding heeft kunnen stellen, omdat het comité eerst zekerheid moest hebben of het Nederlandsche volk wel voldoende op het plan zou reageeren. Nu vooral de laatste dagen is gebleken, dat er een buitengewoon groote belangstelling te In alle deelen des land voor de voorloopige plannen, zoodat thans zekerheid bestaat, dat deze even tueel verwezenlykt zullen kunnen worden, heeft het comité dan ook besloten ten spoedigste over deze aangelegenheid een audiëntie aan te vra gen by den minister van Defensie. Reeds jaren is het de gewoonte dat de stads- belaardler te Zutphen op Donderdagochtend ty- dens de weekmarkt allerlei bekende liedjes van den Wijnhuistoren laat klinken. Dit is bekend als de z.g „Boerendans". De carillonnist, de heer Ferd. Engelsma, is thans echter in zyn keuze van de liedjes zeer beperkt geworden, daar het ge meentebestuur door „Buma” het bureau voor auteursrechten te Amsterdam, is aangeschreven, dat In het vervolg muzlek-auteurarechten betaald moeten worden voor elk nummer, dat het caril lon laat hoeren, wanneer dat valt onder de be palingen van het auteursrecht. Gevolg hiervan is. dat het gemeentebestuur den heer Engelsma heeft opgedragen alleen die liedjes te spelen, waarop geen auteursrechten vallen. De heer Engelsma zal dus voortaan op Don derdag zyn programma belangrijk moeten in krimpen en maar wat moeten fantaseeren. De vier buitenlanders, die uit het Duitoche concentratiekamp by de Nederlandsche grens zyn gevlucht én lm ons land zyn gearresteerd, zijn in afwachting van de regeling van hun uit levering naar Dultochland in het Huls van Bewaring te Groningen opgesloten. Ferry Juaa. M. 7.30 .JSer Wl- opera v. Hermann ilyk progr. BEBOMUN8TER. 539.6 M. 520 Gramo foon 6.30 Klokgelui 7.10 Het Zlther- kwartet 8 30 Spel met muslek. Hierna tot 10.20 Gramofoon. Minister Oud heeft thans de vragen beant woord van het Tweede Kamerlid Stumpel over het verhuren van fabriekspanden aan het Na tuurijs Verkoop Bureau van Noorsch IJs te IJmuiden. Aan dit antwoord ontleenen we, dat de on- derhandellngen In een zoodanig stadium ver- keeren, dat dé verhuring tegen een huurprijs van f 2800 per jaar binnenkort haar beslag Zondag zal dus het volgende Belgische eü- tai in het veld verschynen: Doel: Chrtetlaens Achter: Paverlck llnx (Union) Midden: Dahlem ehem) en Cteeasens (Union) Voor: Devries (Aantwerp F. O.), Voorhoof (Uenche 8.K.), Bralne (Sparta-Praag). Vad Caelenberg (Union) en VlelUevoye (Bressoux). •te broeden. Het hoen vloog op, terwyi de eieren nog behouden konden worden. Voorts zagen we eenige reeën de vlucht nemen. zal krijgen. Het is den minister bekend, dat de impor teur van Noorsch ys prijzenconcurrentle aan- dpet aan de te IJmuiden gevestigde Nederland sche IJsfabreken. Niet bekend Is hem, of de ze fabrieken haar prijzen beneden kostprijs hebben verlaagd en zij tegen de valutaconcur- rentle van den Noorschen Importeur nlfct kun nen op werken. De bedoelde verhuring is naar de meenlng van den minister niet tn stryd met de toezeg gingen der Regeering, dat maatregelen zullen worden getroffen tot het tegengaan van de vestiging van bultenlandsche bedryven hier te lande. By vorige branden, die men in deze omgeving heeft gekend, laaide het vuur soms na drie weken weer opnieuw op. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Men vermoedt dat een der veen arbeiders tydens het schaftuur onvoorzichtig mei vuur is omgesprongen. De burgemeester van Haaksbergen, jhr. von Heyden, was met den gemeente-secretaris by het blusschingswerk aanwezig en nam daarin een werkzaam aandeel. Voor de In het Kon. Besluit van 14 Septem ber 1934 vastgestelde bedryven en beroepen zyn reeds ruim 20 000 aanvragen tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen behan deld. In het algemeen mag worden vastgesteld, dat door deze wet de belangen van de Neder- lantlsche arbeidsmarkt zeer zyn bevorderd, zon. der de belangen van het bedrijfsleven te schaden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS HAMBURG, 331.9 M. 1.40 Vrooiyk con cert 6 30 ..Halka”. Poolsche opera v. Mo- nluszko 7.30 Gevar. progr. 10.2013.20 Dansmuziek. PARIJS, 1648 M. 1185 Orkeetconoert 7.20 Jeanne d’Arc-progr. 9.50 Dans muziek. BATAVIA, 9 Mel (Aneta). Heden keerde Dr. P. Idenburg met het as. „Dempo” uit Nederland terug. Naar men weet, had Dr. Idenburg de opdracht in Nederland een rapport samen te stellen om trent de Nederlandsch-Japansche hand elsbespre kingen te Batavia. Ten gevolge van de mislukking der Neder- landsch-Japansche scheepvaartconferentle te Kobe, kon deze opdracht niet geheel worden vervuld. De beer Idenburg verstrekte aan bevoegde au toriteiten In Nederland, naast bet rapport der Nederlandsche delegatie, nadere toelichtingen omtrent deze handelsbesprekingen. Omtrent een eventueele hervatting van de onderhandellngen te Batavia at te 's Graven- hage kan nog niets nadere worden medegedeeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6