Als vliegtuigen ons bedreigen R.K. Handelsreizigers bijeen Auto tegen boom 9- DAN MOETEN WIJ ONS BESCHERMEN JAARVERGADERING TE UTRECHT - MAANDAG 13 MEI 1935 UIT DE SIG AREN INDUSTRIE Toeatand wordt at eed a aomberder Gaa J. D. A. VERKRUISSEN Officieele uiteenzetting L.J Chef Filmdienst N.L.C. Afweermiddelen WERELDTENTOONSTELLING De reis per K.L.M. Dr. Willem Mengelberg Dr. Ir. F. G. Waller Een groot induatrieel overleden Het Holland Huia Bruaael DE TWEEDE „STATENDAM” en Drietal arreatatiea te Rotterdam HAMBURG—AMERIKA LIJN Op Duitsche debiteuren WOONHUIS AFGEBRAND Hulde aan het Hoofd bestuur Verkiezing beatuuraleden MOTORRIJWIEL TEGEN BOOM W. WESTERMAN Zyn toestand verergerd Bezuiniging op pen sioenen Voortaan wordt IJmuiden aangedaan Een civiele zaak SERIE INBRAKEN AAN HET LICHT GEKOMEN ACHTERSTALLIGE HANDELS- VORDERINGEN MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND MOEDERDAG VIERING TE NIJMEGEN 1 Tewaterlating goed verloopen Regeering zal onderhandelen met de werven Studieraad gevraagd DE KRUISER „DE^UYTER” IN ZIJN ELEMENT Vrouw en tien kinderen konden zich bijtijd* redden Luchtbeacherming En deze luchtbeacherming in oorlogatyd ia de taalt van de burgera zelf Deken H. van der Waarden ernatig gewond HET POELIERSBEDRIJF EN DE OMZETBELASTING Studieraadordening, reorganiaa- tie en kernvorming maakten een belangrijk deel der beaprekingen uil De luchtoorlog reeds bak dat om oot» an* de ge- X order De Vele afgevaardigden brachten het hoofdbe. stuur hulde en dank voor het gevoerde beleid. Professor Piccard, is te Warschau aangekomen, waar htj eenige le zingen over zijn stratosfeervlucht zal houden- De bevolking bereidde hem een enthousiaste ontvangst vcid- hade. rland. Uit een en ander blijkt reeds duidelijk dat de luchtbeschermingsdienst geen militaire, maar een civiele saak is, zooals de zorg voor brandweer en politie dat o. a. zijn. Ook de zen dienst richtte men echter reeds bij voor baat, Lc. in vredestijd in. Bjj het uitbreken van een oorlog, zelfs reeds bjj dreigend oor logsgevaar, is het onherroepelijk te laat. Het hoofdbestuur heeft reeds pogingen in het werk gesteld om tot het vormen van een studieraad te komen. Het reorganisatieplan van den buitengewoon.bestuurder is indertijd uit voerig bestudeerd. Dit plan bevatte voorstel- Het Holland Huis Brussel, dat gedurende de Wereldtentoonstelling zijn activiteit zoo krachtig mogelijk ontplooit, is in staat zjjn leden tal van faciliteiten te verschaffen en diensten te be wijzen. Het kantoor in Nederland van deze in stelling. Gebouw Eigen Haard. Wijde Kapelsteeg 1, Amsterdam C., verstrekt hieromtrent alle ge- wenschte Inlichtingen. blinde-darm- complicaties politie te een Nabij Renswoude is Zondagmiddag een mo torrijwiel in een bocht van den weg in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder en de duorljder werden ernstig gewond overge bracht naar het R. K. Ziekenhuis te Amersfoort. De toestand van een hunner is zorgwekkend. de van Poeliers een Daartoe geven Zaterdag is op den weg tusschen Bathmen en Holten een auto tegen een boom gereden, waar schijnlijk doordat er een voorwiel is afgeloopen. De inzittende. Deken H. v. d. Waarden, pastoor te Almelo, liep groote vleesch wonden op en heeft waarschijnlijk een hersenschudding bekomen. De chauffeur Hagelen kwam met den schrik vrij. De auto werd zeer zwaar beschadigd. raarop en ik lingen gelang i wor- •n be un ik voor- N.W. elfjke n ons iland it y s gel- Zeel rm- 'Olde, land, van Crek- Ider- echt naar 1ch- over tos zich lol- agel belangrijk gestegen is. wanneer de regeering mechaniseerings-proces «rlJPt. ril el- U DAT bezit t a> - IIIIIIIIUIIl te in rig nd en la ser rile De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft aan zijn Departement de commissie geïnstal leerd, welke is ingesteld bij gezamenlijke be schikking van de Ministers van Blnnenlandsche Zaken, Financiën en Defensie, met de opdracht te onderzoeken, hoe voor het Rijk en de overige publiekrechtelijke lichamen op de pensioensult- gaven een aanmerkelijke bezuiniging kan wor den verkregen, welke reeds ten aanzien jvan de Rjjksbegrootlng 1936 een bedrag van ongeveer ƒ5.000.000 zal moeten beloopen, en in hoeverre verdere bezuiniging op bovenvermelde uitga ven kan worden verkregen. Btj de algemeene beschouwingen werd door de afdeellng Den Bosch de volgende motie in gediend: „De algemeene vergadering van „St. Chrtetof- fel” dringt er bij het hoofdbestuur op aan ten spoedigste over te gaan tot iyt benoemen van een Studieraad als bedoeld in de redevoerin- De afgevaardigde van de afdeellng Amster dam bracht o.a. naar voren, dat de vereenlging voldoenden Invloed moet zien te krijgen op de mtpg van het economische en sociale leven. e fefdeeling achtte reorganisatie met het oog op de toekomst noodzakelljk. Gevraagd werd om publicatie van het plan van den buitengewoon-bestuurder. Aan het hoofdbestuur word verzocht om met plannen voor kernvorming ter tafel te komen. Het benoemen van een propagandaleider werd in overweging gegeven. De afdeellng Haarlem wees op het groote belang van de vakgroepen. or- ver. van een oorlog van de burgerij terwille van haar eigen welzijn gevergd zullen worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg op 36-jarigen leeftijd overleden de heer J. D. A. Verkruissen. chef van den Filmdienst van de Nationale Landstormcommlssie. De heer Verkruissen had een operatie ondergaan, waarbij zich hebben voorgedaan, die een eind maakten aan zijn jeugdig maar werkzaam leven. De luchtverdediging, hoewel deze bjj tij dige aanwezigheid en ongehinderde schiet- mogelljkheld aan een aanvateeskader zware verliezen kan toebrengen, is toch niet bjj machte om deze aanvallen geheel af te wen den. Naast de luchtverdediging, die een zuiver mi litair karakter draagt, ontstond ook de zorg voor luchtbeschernflng. Aanvankelijk droeg ook deze éen louter militair cachet. Immers ging men oorspronkelijk van de gedachte uit. dat het effect van een luchtoorlog gelegen was in het bombardeeren en vernielen van militaire objec ten, zooals mobilisatie-centra, opslagplaatsen van militairen aard, bruggen, spoorwegwerken, munitiewerkplaatsen en fabrieken van oorlogs materiaal. Naar de „N. R. Crt.” verneemt, is de bouw van een nieuwe Statendam thans in dit sta dium, dat de regeering zich in verbinding zal stellen met de werven, die voor den bouw van onderdeden van het nieuwe schip zouden wor den aangewezen. Naar wij vernemen is thans een zeer ernstige wending gekomen in den gezondheidstoestand van den heer W. Westerman, oud-president van de Rotterdamsche Bankvereenlging. Naar men weet is de heer Westerman reeds eenige maanden ongesteld. Den laatsten tijd was de toestand niet zorgwekkend meer. De dok toren hebben echter nu alle hoop op herstel op gegeven. gen van den heer Max van Poll, gehouden op de districtspropagandavergadegingen en gaat over tot de orde van den dag.” Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier com missie: W M. Palm, directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding van -Ambtenaren zaken; tot leden: mr. H. Albarda. hoofdcommies bjj het Departement van Financiën, P. A. Coe- nen, wiskundig adviseur bij den Pensioenraad, mr. G. Jansen, burgemeester van Hengelo (O.), M. J. Jansen, referendaris bij den Pensloen- laad, mr. W. de Konlng, referendaris bij het Departement van Blnnenlandsche Zaken, K. Lindner, wiskundig adviseur der Rjjksverzeke- ringsbank, mr. dr. M. I. Prins, directeur van de afdeellng Arbeidszaken der Gemeente-secre- tarle van Amsterdam. J. Vennlk, referendaris bij bet Departement van Defensie, dr. J. H. Wes- scilngs, referendaris bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot se ct etaris: J. W. Metskes, commies bjj het De partement van Blnnenlandsche Zaken. Met ingang van den 15en Mei zal de KLM., zooals bekend, beginnen met een dienst van hooge frequentie op Brussel, de stad der Wereld tentoonstelling. Uit Amsterdam en Rotterdam kan men vijfmaal daags erheen, viermaal in een Fokker Douglass-vliegtuig der K.L.M., één maal in een snelle Wibault der Air Prance. In de tegenovergestelde richting bestaan er zes da- geljjksche diensten, waarvan de laatste om 31.45 uit Brussel vertrekt. De duur der reis per Fok- ker/Douglass AmsterdamRotterdamBrussel bedraagt 60 minuten. In aansluiting op de aankomst- en vertrek tijden der vliegtuigen wordt een autobusdienst onderhouden tusschen het vliegveld Haren te Brussel en de tentoonstelling, waarmee de lucht reizigers gratis vervoerd worden. De weg van Haren naar de tentoonstelling voert niet door het Brusselsche stadsgewoel, zoodat de reiziger tien minuten, nadat hfj uit het vliegtuig gestapt is. het terrein van de Wereldtentoonstelling be treedt. Voor de trajecten AmsterdamBrussel. Rot terdamBrussel. GroningenBrussel en Twente Brussel geeft de K.L.M. één- en tweedaagsche retourbiljetten uit tegen zeer verminderd tarief, waarin de toegangsprijs tot de Tentoonstelling begrepen Is. Immers kunnen dergelijke plaatsen, hetzij door latere bezetting met troepen tc^, militaire ob jecten bestemd worden en zou men te laat be- Op Brakkensteln bij Nijmegen is Zondag op initiatief van de paters van het Allerheiligst Sacrament de moederdag op zuiver katholie ken grondslag gevierd De bevolking van Brak kensteln had uit vele huizen de driekleur uit gehangen. terwijl des morgens bijna alle meis jes der parochie in de Brakkenstetnsche kapel ter H. Tafel naderden voor hun moeder. Om tien uur werd een plechtige Hoogmis opgedra gen ter intentie van de moeders, over wie Rector Schelstraete 8.S.S. een treffende rede hield, waarin hij schetste de groote beteekenis van de moeder in de opvoeding van de katho lieke jongeren. Des middags trokken de kinderen van bet rectoraat met vlaggen door heel de buurtschap. Na een plechtig Lof werd in Roomsch Leven een feestbjjeenkomst gehouden, waar na hst openingswoord van Rector Schelstraete SS.8. door den weleerwaarden heer W. v. d. Waar den, jeugdleider van het Bisdom Den Bosch, gesproken werd over het meisje als kind, als opgroeiende vrouw en als de moeder van het nieuwe geslacht. De avond werd verder gevuld met tooneel en voordrachten, waarvan de moeder het middel punt vormde. merken dat ook daar luchtbescherming georga niseerd had dienen te worden. dat de uitkeering aan de ongehuwde werkloo- zen niet zal worden verhoogd. De afdeellng Breda was teleurgesteld, dat nog zoo weinig werd gedaan in de richting van de ordenlngsgedachte en drong aan op her ziening van de inwendige organisatie der ver een iglng. Door vele afgevaardigden werd dank ge bracht aan de aftredende hoofdbestuursleden Hoornberg en Distelbrlnk. De voorzitter merkte op, dat het hoofdbe stuur geen invloed heeft uitgeoefend op hei afreden van den heer Hoornberg en voor de wijze waarop het aftreden is geschied niet ver-’ antwoordelfjk mag worden gesteld. berg, en de 30-jarlge C. B., wonende te Rotter dam. Zjj vormden een combinatie, die geregeld samenwerkte met eenige bekende Rotterdam, sche inbrekers. Het onderzoek heeft tevens uitgewezen. Zondagavond reed de 27-Jarige motorrijder B. Bronkhorst-Leyts uit Breda op den rijksweg van Laren naar Bussum. Ter hoogte van het kruis punt Craaüoo naderde in volle vaart ’n auto uit Amsterdam, die aldaar het kruispunt overstak. Volgens ooggetuigen zou de automobilist daar bij geen richting hebben aangegeven, zoodat de motorrijder in de meenlng verkeerde, dat hij den nieuwen rijksweg naar Laren zou volgen. Een hevige botsing volgde. B. bekwam een ern stige hoofdwonde en een hersenschudding. Hij is naar de Majellastichtlng te Bussum vervoerd. De automobilist bleef ongedeerd. De auto en de motor werden zwaar gehavend. In de Zaterdag te Utrecht voortgezette al gemeene jaarvergadering van de Ned. R. K. Vereenlging van Handelsreizigers en Handels- agenten. „St, Christoffel" werd medegedeeld, dat de verhooging van de bijdrage voor de werkloozenkas van 8 op 10 gulden, die aan vankelijk op 1 Juli zou Ingaan, hopelijk zal worden uitgesteld tot 1 Januari 1936. Ook zal getracht worden de goedkeuring van den mi nister te verkrijgen voor de verhooging van de uitkeering voor gehuwden van f 3 tot f 3.50 Aan het jaarverslag van den waarnemend algemeen secretaris M. Ch. de Graaff ontlee- nen wij dat in 1934 238 nieuwe leden werden aangeworven. 31 December 1984 bedroeg het aantal leden 1816. Uit de werkloozenkas werd gedurende 1934 pl.m. f 35.000 uitgekeerd, ongeacht het bedrag dat door de correspondenten via gemeentelijke instellingen werd uitbetaald. In het bijzonder geldt dit voor plaatsen die niet meer dan 80 K. M. van de grens gelegen MJn, aangezien zelfs bij den snelsten luchtwaar schuwingsdienst tenminste een kwartier gemoeid is met berichtgeving aan en vertrek der eigen vliegtuigen, om een geslgnaleerden aanvaller te kunnen gaan bestrijden. willen ;n ha- g on- raad- dagen Lm. Ti Zondagmiddag omstreeks 12 uur bemerkte een voorbijganger, dat uit het dak van de woning van den heer v. d Steen in de Mispelhoefstraat 8 te Eindhoven vlammen sloegen. OnmiddeUjjk waarschuwde hU de bewoners. Op dat oogenblik bevond zich alleen de vrouw met haar tien kleine kinderen in het huls. Zij spoedde zich met haar kroost ijlings naar buiten. De inmid dels gewaarschuwde brandweer was snel ter plaatse, doch het vuur had zich toen reeds door het geheele huis verspreid, zoodat zij niet kon verhinderen, dat dit geheel een prooi der vlam men werd. Verzekering dekt de schade. Evenwel bleek bij deze laatste objecten reeds moeilijk een grens te trekken tusschen gevaar- loopende objecten en andere, die men zou ont zien. Fabrieken en Inrichtingen voor de vervaar diging van volmaakt onschuldige producten, kunnen in het oog van den aanvaller toch van belang zijn als doel, dat voor vernietiging of beschadiging in aanmerking komt. Er viel dus op den duur geen onderscheid te maken tusschen welke trefbare objecten ook en evenmin was de zekerheid gegeven dat projectielen steeds bin nen den naasten omtrek van het gekozen doel zouden neervallen. Zelfs bij de uitmuntende richt-apparatuur van den modernen bommen werper blijft er ongeveer 20 pCt. trefkans voor in de omgeving van het doel gelegen complexen, alwaar zich de zgn. „onschuldlgen” zullen be vinden. zoodat de aanslagen, welke voor het poeliers, bedrijf moordend zijn, ten onrechte zijn opge er connecties bestonden tusschen de drie ge noemden en twee zeer bekende Rotterdamsche inbrekers, namelijk den 40-jarigen los-werk man C. v. d B. en den 32-Jarlgen schilder J. K. Dezen hebben, naar thans aan 1 licht is geko men, in begin van Januari jl. ook een Inbraak gepleegd in de hofstede van den landbouwer C. J. V. aan den Ringdijk te Schlebtoek, waar de daders een flink geldsbedrag en eenige sie raden hebben buitgemaakt. J. van C. dreef ook nog een handel in re volvers en Jachtgeweren, waarvan hij enkele exemplaren zich bij diefstal had toegeëigend. Eenige geweren zijn door de politie in beslag genomen, terwijl een geweer, dat door Van C. aan een caféhouder alhier was verkocht, even eens in handen viel der politie. De daders zijn heden naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht. op verschillende punten getroffen worden en onklaar raken. Dit vitale deel van het open bare leven moet terstond hersteld kunnen wor den. Decentralisatie is een eerste verelschte. zoowel voor de hulpdiensten als voor de schuil plaatsen. Tal van kleine posten en kelders zijn pre ferabel boven een enkelen centralen post, die in een oogenblik ontredderd en onbruikbaar kan zjjn. Op 75-jarigen leeftijd is Vijjdagavond om tien uur te Delft overleden dr. Ir. F. G. Waller, president-commissaris der Ned. Gist- en Spi ritusfabrieken te Delft, commissaris van tal van andere vennootschappen in den lande, iemand die op industrieel gebied in ons land een groote plaats heeft Ingenomen. Reeds geruimen tijd was de heer Waller on gesteld, het einde is thans gekomen, en van de groote fabriekscomplexen te Delft waalt thans de vlag halfstok. Er zal contact worden gezocht met andere groepen van personen die nog niet In bedrjjfs- raden georganiseerd zijn en wel voornamelijk met die groepen van personen, welke als hoofd, arbeiders worden beschouwd. De propaganda moet door de afdeellngen systematisch worden gevoerd. Vooral de me thode van huisbezoek is doeltreffend. Het aanstellen van een gesalarieerd propa gandist acht het hoofdbestuur niet gewenscht. Ten aanzien van het karakter der vereenl- ging merkte spr. op, dat „St. Christoffel” als vakorganisatie in optima forma moet worden beschouwd. Kernvorming zal worden bespro ken in het hoofdbestuur en getracht zal wor. den daarvoor richtlijnen te vinden. Het hoofd bestuur zsd gedaan zien te krijgen dat de ad vertenties voor provisie-relzlgers niet meer in het orgaan worden geplaatst. Het bestuur van de Vereenlging va/ en Wüdhandelaren in Nederland heeft ccx telegram aan den Minister van Financiën ver zonden. waarin erop wordt gewezen, dat de uitspraak der Tariefcommlssie ten aanzien De toestand in de Nederlandsche sigaren industrie wordt van dag tot dag somberder. De werkloosheid, die het voorgaande jaar reeds belangrijk toenam, beweegt zich in de laatste maanden zoodanig in stijgende lijn, dat het aantal werklooeen momenteel tot over de 4000 gestegen is. Van 2 Maart tot 27 April nam het aantal werkioozen toe van 3197 tot 4176 en het laat zich aanzien, dat dit aantal, dat sindsdien weer zal blijven toenemen, niet spoedig in het van de industrie in- uitspraak der Tariefcommlssie van poeliers op een dwaling berust ZIJ verzoeken den Minister, volgens art, 15 der Omsetbelastingwet, gebruik te maken van zijn macht, wijl deze uitspraak in strijd is met de wet en de behandeling in de Kamers, Daarvoor zou een veel te groot aantal stuk ken luchtdoelgeschut benoodlgd zijn, waarbij het bezwaar komt, dat dit geheel mechanische geschut zeer kostbaar is. Alleen de meest vitale centra zullen ten onzent met dit geschut ver dedigbaar zijn, terwijl voor het overige de jacht vliegtuigen beschikbaar zijn, die in vele ge vallen echter eerst ter plaatse zullen zijn, wan neer de aanval reeds geschied is en zij dus hoogstens tot achtervolging kunnen overgaan. Een klein land is ten aanzien van een lucht oorlog vrijwel geheel te beschouwen als „grens gebied” en bjj ,het uitbreken van een oorlog dan ook onmlddellijk in zijn geheel in Jucht- «evaarstoestand* Tot algemeen secretaris werd gekozen de heer M. Ch. de Graaff, Haarlem; tot algemeen penningmeester de heer J. v. d. Meer. Baam. De hoofdbestuursleden L. F. Hofmeester. Am sterdam; H. M. Lammere, Heemstede, en H. L. Mlrck. Tilburg, werden herkozen. Gekozen werden tot hoofdbestuurslid heeren P. Hylkema, Leeuwarden, en A. F. G. Kennis, Den Bosch. De begrooting voor 1935 werd uitvoerig be. sproken en zonder hoofdelijkc.steinmlng goed gekeurd. Een voorstel van de afdeellng Am sterdam om tot coptributle-verhooging over te gaan zal voor het hoofdbestuur een punt van overweging ultmaken. Tot den heer Distelbrlnk. den aftredenden penningmeester, richtte de voorzitter waardee- rende woorden, welke door de vergadering met een krachtig applaus werden onderstreept. Aan de heeren Hoornberg ei^ Distelbrlnk werd een souvenir aangeboden. Op voorstel van de af. deellng Den Haag werden deze scheldende func tionarissen bij acclamatie benoemd tot leden vau verdienste. De heer Distelbrlnk sprak een dankwoord. Ook waar het betreft plaatsen die zonder •enig militair of economisch belang zijn, wane •oen zich niet gevrijwaard voor luchtaanvallen. Bij aanvallen met gasbommen wordt wel t uiterste van den beschermlngsdlenst gevergd. Noodig zijn hierbij gasmaskers en isoleerende kleeding. Ook hiervan is de aanschaffing ge meentezaak. Het is niet doenlijk eiken burger van een gasmasker te voorzien, men bepale zich tot het personeel van de hulpdiensten. Uiter aard kunnen particulieren zich gasmaskers aanschaffen, er bestaan plannen om te komen tot het keuren en merken van handelsgasmas- kers, zoodat het publiek althans eenige garan tie heeft, indien het tot aanschaffing voor etgen gebruik wil overgaan. De Rijksinrichtingen aan de Hembrug zfjn overigens bereid om op daartoe gedaan verzoek advies te geven Inzake de aanschaffing der maskers. Een bruikbaar masker behoeft tegen woordig niet meer dan 5.k 30.te kosten. Ook de beschermende kleeding wordt reeds practischer en goedkooper uitgevoerd. Bjj de aanschaffing van materiaal voor de luchtbescherming vergete men niet .schull- plaats"-gasmaskers. chemicaliën voor ontsmet ting en ventilatoren. Bij de voorlichting der inwoners, die door de gemeenten moet worden ter hand genomen verzulme men niet te wijzen op het gróót be lang der zelfbescherming. Er zijn daarvoor be paalde gedragsregels opgesteld. Nooazakelijk is de zorg voor een kelder, die niet kan instor ten en geen lucht van buiten toelata. Hoe men zich bij luchtgevaar op straat heeft te gedragen kunnen goed voorbereide oefeningen leereu. Propaganda voor medewerking met den lucht beschermingsdienst is van gi'oot belang; zelfs bij het kleinst denkbaar nuttig effect van de voorzorgsmaatregelen is men verplicht ter wille daarvan reeds het uiterste te doen. Een wette. Ujke regeling van deze geheele organisatie is gewenscht en trouwens in een gevorderd sta dium, waarbij de indeeling der gemeenten en stadswijken in bepaalde „gevaar-klassen” te vens wordt beoogd. Majoor Schimmel wees er tenslotte, na een uitgebreide beschouwing van de «wordingsge schiedenis van den L. B. D. en van de gedrags regels voor het publiek, nadrukkelijk op, dat met dezen dienst bedoeld wordt, door de ganisatie in vredestijd de maatregelen te eenvoudigen die in het onverhoopt geval Sedert 1932 tot heden toe werden te Schle- broek verschillende inbraken gepleegd, in het bijzonder bij landbouwers. Hoewel de ijverige pogingen aanwendde om de daders arresteeren, mocht dit niet gelukken. Door bijzondere toevallige omstandigheid is het de politie volgens de Telegraaf echter gelukt een drietal aan te houden en achter slot en grendel te zetten. Het zijn de 40-jarlge J. van C. van Schiebroek, de 26-jarige W. L. K., van Hlllegers- Op de werf Wllton-Feyenoord te Schiedam is Zaterdagochtend H. M.’s kruiser „De Ruyter”, die op deze werf in aanbouw is in zijn element gelaten. De plechtigheid had een zeer eenvoudig ka rakter en geschiedde uitsluitend in tegenwoor digheid van de directie der werf Wllton-Feyen oord, den commandant van den nieuwen krui ser, kapitein ter zee A. C. van der Zande Lacoste en het op den bouw toeziend perso neel. Tegen half elf werden de deuren van het dok, waarin de nieuwe oorlogsbodem werd gebouwd, langzaam geopend. Omstreeks twaalf uur was de tewaterlating voltrokken. Deze tewaterlating had een zeer vlot verloop en geschiedde zonder eenige stoornis. Eind 1932 is met den’ bouw van den nieuwen kruiser aan gevangen. De organisatie van den L. B. D. bestaat uit verschillende onderdeelen, waarvan een der voornaamste de waarschuwings- en alarmee- ringsdlenst i*. Niet minder gewichtig is de bjj oorlogsgevaar af te kondigen „verduistering” der gemeenten, die voor de dorpen direct een totale zal zijn en voor de steden in beperkten zin zal geiden. Van het hoogste belang is deze verduistering, die verkregen wordt door het doo- ven of afschermen van alle naar buiten uit stralende lichtbronnen, bij avond en tijdens den nacht volledig te doen zijn, daar een enkel licht reeds een fatale aanwijzing aan den vij and kan geven. De radio-waarschuwing die gegeven wordt bij dreigend luchtgevaar zal voor dicht bjj de grens gelegen gemeenten niet tijdig kunnen ge schieden. Ook kan door vernieling der radio zenders deze alarmeering geheel of gedeeltelijk spaak loopen. Voor dit geval zullen met succes reserve-zenders op de korte golf gebezigd kun nen worden, terwijl de grensgemeenten voor eigen telefonische alarmeering vanuit "n voorult- gepiaatsten wachtpost kunnen zorgdragen. Het personeel van den luchtbeschermings- en waar- nemlngsdlenst bestaat uiteraard uit niet-dlenst- piichtigen, afgekeurde en oude mannen, bene vens de vrouwen; deze laatsten in ’t bijzonder als ordonnances, telefonisten, verpleegsters en der gelijke. Aangezien deze geheele instelling een civiele dienst is, behoeft niet voor conflicten met den vijand gevreesd te worden. De medewer kenden zijn evehals politie en brandweer te be schouwen als non-combattanten. Bij een zoo goed mogelijken opzet heeft men tenminste tien procent der burgerbevolking noo dig om dezen dienst Ideaal te doen function- neeren. De organisatie kan natuurlijk aange vangen worden met beduidend veel minder hulp krachten. De meeste gemeenten doen het op t oogenblik trouwens met zeer veel minder per soneel. Bij luchtalarm volgt onmlddellijk totale verduistering der lichtbronnen, van belang is zooals ook bij de luchtbeschermings-oefenlng te Berlijn geschiedde, het licht af te schermen met blauwe bedekkingsmlddelen. Roode of ge le afscherming is ten eenenmale onvoldoende. Ook voorkome men het ontsteken van licht in ongebruikte kamers waar men geen gordijnen heeft hangen, of op dakkamertjes, door den lichtbol los te draaien. Voorts moeten bij alarm in de bedreigde ge meenten de publieke diensten op den gevaars- toestand worden Ingesteld. Allereerst ds brand weer en de geneeskundige dienst, daar reeds bij een eenvoudigen aanval met brisant-bommen huizen verwoest kunnen worden en in brand geraken. Deze bommen, waarvan men er heeft van 50 tot 1000 K.G., zijn voldoende om bij een enkelen voltreffer een gewoon huis met den grond gelijk te maken. Er zal dus voor gekwets ten moeten worden gezorgd en voor bestrij ding van branden. Bij een aanval met brandbommen krijgt alles een ernstiger aanzien, daar deze, die niet meer dan 3 A 5 K G. wegen, bij honderden door een enkel vliegtuig kunnen neergeworpen worden. Zij zijn vervaardigd van electron en gevuld met thermiet en kunnen bij ontbranding een hitte van 2000 A 3000 graden Celsius ontwikke len, waardoor zij nagenoeg onbluschbaar z|jn. Hun brandduur bedraagt echter niet meer dan één minuut. Het gevaar is daarbij gelegen in de secundaire branden, die zij aanrichten. Bij het neerwerpen van de lading van één vliegtuig tan men aannemen dat er kans blijft bestaan op het uitbreken van circa vijftig branden. Hiermee zal dus de brandweer voor een reu zentaak komen te staan, die alleen verricht kan worden met algemeene assistentie der bevolking. Men kan trachten de vuurhaarden dadelijk te smoren met behulp van zand, vooral echter ook door ontruiming van de zolders waar geen brandbaren rommel mag achterblijven. Ook de waterleiding kan bij een luchtaanval Er dient voorbereiding en oefening te zijn, waarmede veel tijd gemoeid is. Ook met het aanschaffen der middelen en de behandeling daarvan wachtte men niet tot deze op een oogenblik dringend noodig zouden zijn. is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde pe riode in totaal een bedrag van ongeveer RM 1.100.000 met de begunstigden afgerekend. De volgordenummers van deze posten lagen tus schen 11631 en 13613. Het totale bedrag van de op hgt TreuhAn- derkonto NlederlAnde uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM 213 millloen. De TreuhAnderkonto-posten waar voor koersflxeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. Majoor A. H. Schimmel, die met den Kapitein A. J. van Rieseen bij deze conferentie tegen woordig was, gaf daarna als chef van den Lucht- beschermingsdienst bij den Generalen Staf, een overzicht van hetgeen onder dezen dienst ver staan moet worden. dient men zich eerst rekenschap te geven van het begrip „luchtoorlog". Eerst tegen het eind vah den oorlog begon het luchtwapen een zelfstandige plaats in te nemen en werd het als op zich zelf staande strijdkracht aangewend. Welk een belangrijk verschil er echter bestaat tusschen het vermo gen. dat het luchtwapen toen bezat en het vermogen dat het in een mogelijk volgenden oorlog hebben zal, kan men reeds berekenen, wanneer men de snelheden vergelijkt die een Jachtvliegtuig in 1918 kon bereiken en die, wel ke thans gelden. In 1918 bedroeg de maximum snelheid 180 KM. per uur, terwijl een modem» jager het maximum van 400 KM. haalt in den- zelfdan tijd. Deze snelheden en het daardoor toegenomen strijdvermogen gelden voor de andere vlieg tuigtypen, bomnM^perpers en verkenners naar dezelfde verhoi^mg Daarenboven verhoogde men de veiligheid en het draagvermogen, terwijl het blindvliegen en de toepassing der radiopel- Ung inmiddels eveneens mogelijk werden. Al be staat er practisch dus nog geen ervaringsmate riaal voor een toekomstigen luchtoorlog, toch kan men veilig aannemen dat deze ons voor ernstige problemen zal stellen. De luchtoorlog is in het buitenland gepropageerd als de beslissende strjjdkans voor toekomstige conflicten. Militaire deskundigen van naam In meer dan een land, drongen zelfs aan op vervanging van een belangrijk deel der bestaande wapens, door uitgebreide luchtstrijd krachten. Even snel Is echter ook de ontwikkeling der luchtverdediging vooruitgegaan. Jachtvliegtui gen en luchtdoelartlllerie ondergingen de grootst mogelijke verbeteringen. len. waardoor de beteekenis der vakgroepen zou verminderen. Het hoofdbestuur acht het momenteel niet noodzakelijk tot publicatie van het plan over te gaan. Spr. hoopte dat de re geling van de rechtspositie spoedig haar be slag zal krijgen. Alles zal warden gedaan opgenomen te worden in de bedrijfsraden. De firma Wambersle en Zn. C. V. o. A. hoofd- passage-agenten der HamburgAmerlka-Hjn, deelt ons mede, dat deze Hjn, die reeds Jaren een geregelden passagiersdienst naar Curacao en Centraal Amerika met de motorschepen „Carl- bla" en „Cordillera”, 12.500 ton groot, onder houdt besloten heeft, ten gerieve van de Hol- landsche passagiers, IJmulden aan te loopen en wel te beginnen met de afvaart van het ms. „Cordillera” 26 Mei van IJmulden. Door verschillende afgevaardigden werd de kwestie van het onverwacht aftreden van den algemeen secretaris, J. Hoornberg Jr„ be sproken. De afdeellng Utrecht verzocht advertenties, waarin reizigers op provlsle-basls worden ge vraagd, uit het orgaan te weren. De afdeellng Eindhoven achtte het onbillijk In de week van 6 tot en met 11 Mei 1935 is door De Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met begunstigden afgerekend. De nummers deze posten liepen van 76571 tot 76747. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen blik omstreeks RM 54 millloen. De Sonder- konto-posten waarvoor koersflxeering is ver kregen, zjjn hieronder begrepen. Aan TreuhAnderkonto-posten Door den Regeerings-persdienst is dezer dagen Ban een aantal persvertegenwoordigers gele genheid gegeven, om zich een indruk te vor men van hetgeen hier te lande reeds is gedaan ten aanzien van de organisatie der luchtbescher- ming. Daagoe ontving de heer A. J. Lievegoed, chef van dezen dienst, de genoodlgden op het De part. van Bultenlandsche Zaken, alwaar hij in een korte toespraak wees op de beteekenis van officieele toelichting van deze kwestie, waaromtrent onder het publiek nog zooveel mis verstand heerscht. v Teneinde te voorkomen, dat deze voorlichting op dit oogenblik verkeerd zou worden uitge legd, verklaarde de heer Lievegoed nadrukke lijk. geen ander doel te hebben met deze con ferentie, dan het bevorderen van deskundige informatie aangaande middelen en mogelijkhe den tot bescherming tegen een gevaar, waarte gen men meer zal kunnen uitrichten, naarmate het puWiek beter te voorgelicht. Na een serenade, dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond aan het Amstelhotel te Amsterdam ge bracht in verband met zijn veertig jarig dirigenten-jubileum, heeft dfe Belgische gezant aan den heer Mengelberg medegedeeld, dat hij benoemd is tot officier in de Kroon orde van België eh hem de onder scheiding overhandigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15