2U. 100.000is op komst De voetbalwedstrijd België-Nederland. Medische Kroniek Tv LIPS’ R1JWIELREFLECTORS CRISIS-DIERMEELB ESLUIT WERELDTENTOONSTELLING De geaondheidakolonte voor kinderen te Scheveningen it al weer bevolkt. De Verontschuldiging voor ongepast artikel aangeboden «al hebban, la „HET GEI F. GEVAAR” Monopolie voor den invoer van gedroogde visch, enz. Tegen aanrijding van wielrijders op donkere wegen Henri Purcell’s „Fairy Queen MAANDAG Hat Nederiandsche elftal tijdens het spelen ven het Wien Naerlands Bloed voor hot begin van den Zondag te Brussel gespeolden voetbalwedstrijd tegen België - e - M .50 MOr? i B J 4 eten voor i De aanleiding over- Jet ste lichaamsbeweging, recht laat wedervaren. TH. H. SCHLICHTTNG. tg. vitalistische rich- I vaak daarin, dat er levenskracht Dor- Lips* rie^vooc. De N V Ups (Aid. Slotenfabriek) te drecht zond ons dezer dagen een paar Rljwlelreflectors, welke wel de aandacht waard zijn. De Directie der N.V. Ups Is bij de constructie Op vragen van bet Tweede Kamerlid Roestam, in verband met den Inhoud van een op rijm gesteld artikel („Het gele gevaar**) in het nummer van 1 April J.l. van het Indologenblad, orgaan der Indologenvereenlglng te Lelden, heeft minister Colljn geantwoord, dat hij van oordeel is. dat een zoodanig geschrijf aller minst bevorderlijk is aan de goede verstand houding tusschen de verschillende bevolkings groepen, In het bijzonder in Nederlandsch-In- In den vervolge artikelen van dergeljjken aard ter publicatie worden aangenomen. - Vermits in het supplement van het sedert verschenen nummer van het Indologenblad van 1 Mei jJ_ het vereenlgingsbestuur van zijn af keuring over het artikel heeft doen blijken en namens de vereenlging In het openbaar veront schuldigingen heeft aangeboden, behoeven van Regeeringswege geen verdere maatregelen ter zake te worden genomen. weten op welke dagen in V935 onweers- en na- gelbulen kunnen worden verwacht, het zg. on- 1 30 n.m. over in N.O. richting tos Groningen. Te 4 uur verbreedde het front zich plotseling en reikte toen van N.-punt N.-Hol land tot Z.-Limburg. Op dat oogenblik hagel te Kedichem. U Juli. Cadier en Keer (L.) Groote hagel steenen, zwaarste hagelslag sedert 25 jaar. Veel schade. Tijd 3 uur n.m. Veel regen met storm vlagen in Z.-Limburg. Overigens kwamen hagelbuien voor op 50 an dere dagen, vooral in de maand Mei. Het is niet mogelijk een kort overzicht te geven van den algemeenen onweerstoestand in Nederland in 1908. Vergeleken met het 20-jarig gemiddelde aantal onweersdagen In elke maand was het aantal normaal In Februari, Maart en September, iets kleiner dan normaal in Janu ari en December, vrij veel te klein in Juni, zeer gering in October, grooter dan normaal in April, Mei, Juli, Augustus en November. Lezers, die meer bijzonderheden wenschen, wil Ik gaarne, voor zooverre mogelijk, daaraan bel- pen. (Nadruk verboden). Onder de kunst-evenementen. welke .Brussel zullen plaats vinden in verband met de wereldtentoonstelling, valt bijzonder op de aangekondigde opvoering van Purcell’s -Fairy Queen**. Deze aal gegeven worden op den w—en van de beroemdste definities Is die van H F. X. Bichat, een der grondleggers van de moderne geneeskundige (omstreeks 1800): „Het leven is bet geheel der strevingen, die aan den dood weerstand bieden.** Op het eerste ge zicht schijnt het een heel gewoon woord te zijn, een gemeenplaats; maar de kracht van de defi nitie, en de waarheldskem daarvan ligt juist in de tegenstelling tusschen dood en leven. Het is alsof Bichat bij zich zelf gedacht heeft: laten wij nu niet al te wjjsgeerig en abstract gaan redeneeren, en vooral niet over de een of andere bijzondere levenskracht spreken, want daarmee spreken we toch eigenlijk over onbekende din gen. In de dagen van Bichat bestond in de geneeskunde en biologie de i ting; en haar leer bestond een aparte kracht was, die levenskracht ge noemd moest worden. Men kende de zwaarte kracht, de electrische kracht, de kracht van chemische affiniteit enz.; welnu, zelden de vi- talisten, zoo is er ook een levenskracht. Later is heel duidelijk gebleken, datd eze theorie on houdbaar was. want terwijl alle andere krach ten zijn te meten, werd er van de levenskracht nooit iets gevonden. De genadeslag aan de leer van de levenskracht werd toegebracht door de wet van het behoud van arbeidsvermogen. Men ontdekte dat het arbeidsvermogen steeds het zelfde blijft, dat er niets geen kracht verloren gaat en dat er niets bij komt. Er zijn wel ver schillende soorten arbeidsvermogen of energie, maar die verschlllende^soorten kunnen volgens vaste verhoudingen in elkaar omgezet worden. Zooveel electrische energie (Kilowatt uur) kan in zooveel warmte worden omgezet; zooveel warmte in zooveel beweging; zooweel beweging wederom in zoveel electrische of chemische energie. En daarbij bemerkte men nooit iets van een aparte levenskracht, waardoor een bepaalde hoeveel heid energie kan vermeerderen of verminderen. De aanhangers van de theorie van de levens kracht hadden zich dan ook deerlijk vergist. Stel u voor, dat een aantal werklieden een zware vracht langs een moeilijken weg naar een hoo- ger punt moeten vervoeren. Als het *n moeilijk werk is en de werklieden niet geschoold zijn, is er kans dat zjj dien last niet kunnen vervoeren Nu komt er'een opzichter bij, die commando's geeft met zijn handen in zijn zak. Nu gaat het werk gesmeerd: de werklieden behoeven zich zelfs minder in te spannen. Er wordt een groot en uitstekend effect bereikt, zonder dat de kracht grooter is geworden. Evenzoo is het leven veel meer leiding geven dMb kracht. Door het laven werkt alles samen, als op commando, en wordt een schitterend resultaat bereikt. Bichat had dus blijkbaar goed gezien, dat deze aparte zg. levenskracht geen kracht was: boven dien kon men in dien tijd tot in het oneindige praten over de levenskracht, zonder Mn stap vesdez te komen. Hjj gaf daarom zijn definitie: het leven is het geheel van die strevingen, die weerstand bieden aan den dood. Dat is ten minste duidelijk: als iets dood is, leeft het niet meer. Daaraan twijfelt niemand, ook niet de gene, die het lichaam als een machine be schouwt. Want dat is het eigenaardige van het leven, dat de dóód ér bij hoort. Alle levende wezens leven slechte een bepaalden tijd; som mige enkele uren, andere dagen, andere weken. weersboekje van De Bilt van 1908 magten raad plegen, en schrijft d^p: .JMt jaar twee dagen later dan in 1908, met een verschil van Qtm. 27 minuten.** Ik kan de gronden niet beoordeelen, waarop de geachte lezer deze uitspaak. vestigt en ik kan dus ook niet zeggen of deze voorspellingen zullen uitkotten, maar *t is toch wel van belang later eens na te gaan of zij vervuld zullen wer den. In elk geval is het een zaak, die velen be langstelling zal inboezemen, reden waarom Ik hieronder een kort overzicht geef van de voor naamste hageldatums ta 1908. 31 Mei. Hoogezand. Groote schade aan veld vruchten. Terbregge 729. Maarssen, veel schade. Numansdorp, steenen 2.5 c.M. N.-Lekkerland, Helmond. Een onweersbui kwam 520 uur uit het N.W. in Zeeland ons land binnen en trok in Oostelijke richting, woedde over de Zuidelijke helft van ons land en zette haar weg tot ver in Dultschland voort. 30 Mei. Leeuwarden, Makkum, Bellingwolde. Denekamp. Onweer over bijna geheel Nederland, om 1020 Z.-Limburg binnenkomende, eerst van naar N., later van Z.Z.O. naar N.N W trek kende, in Z.-Hoiland verstervende. Om midder nacht begon een bui met een front van Utrecht (stad) door Achterhoek Gelderland naar Dultschland. Deze buit trok in Noordelijke rich ting en bereikte 7 uur vm. Ameland. 18 Juni. Kedichem. Zware hagelslag, groote schade aan veldvruchten. Een smalle onw< talen schud, waarin een reflector is opgeno men. Het materiaal, alsook de witte mof fellak. maal neen. In het grootste gedeelte der gevallen hebben wij eerst, wanneer er iets ziek is, ge merkt, hoe ingewikkeld de zaak eigenlijk is. Maar stel u nu eens voor, dat wij werkelijk zulk een armbeweging volkomen nauwkeurig zouden kunnen beschrijven; aangeven welke allerfijnste chemische omzettingen er in de microscopische spiervezels geschieden, op welke wijze de gelei ding van den prikkel langs de zenuwbanen gaat; hoe het geschiedt dat elk van de meer dan twintig spieren, die daarbij in beweging komen, zich juist maar zooveel samentrek, dat zjj de beweging van het geheel ondersteunt en niet hindert, dan, zou men zeggen, is het raadsel des levens opgelost- Het tegendeel is het geval. Hoe meer wij ondervinden, dat alles zoo ingewikkeld en tegelijk zoo eenvoudig is, des te meer onder vinden wij, dat juist die eenvoud het raadsel is. Het ingewikkelde kunnen wij bij wijze van spreken uitleggen; maar de eenvoud, d.l. dat al dat ingewikkelde als het ware van zelf en zonder moeite geschiedt, dat ontsnapt ons be grip. Hoe meer Inzicht dus in de ingewikkeld heid en samengesteldheid van de levensproces sen, des te grooter eerbied voor den eenvoud van het leven. En die eenvoud is het nu juist, wat hek on verklaarbare is. Alle détails, die wij aan het levende organisme kunnen nagaan, kunnen wij misschien weLeetu namaken; maar de eenvoud, waardoor in een oogenblik tienduizenden détail- processen in werking gesteld worden, zóó dat alles met elkaar samenwerkt iedereen begrijpt dat wij dat niet kunnen namaken, omdat wij het niet begrijpen, en nboit zullen kunnen be grijpen. En wel om deze reden, dat ons verstand' anders werkt dan de „natuur. Wij gaan stukje voor stukje te werk, steentje voor steentje, en ten laatste verrijst er een gebouw. Maar in het leven is het anders: er is een zaadje, en dat is reeds een geheel, en dat groeit tot een boom, die ook hetzelfde geheel is. Het verstand dat in de natuur zit, begint bij het geheel, en de deelen groeien er aan; wjj beginnen met deelen, die wij met cement of spijkers aan elkaar ma ken. Het dichtste nadert men tot het begrip leven door de beschouwing van een goed kunstwerk. Ook daar is van den beginne af een eenheid ge weest, een centrale idee, en de détails behoeven daar slechts Ingepast te worden. De beschouwer. Dezer dagen heeft de afkondiging plaats ge had van bet Crisis-Diermeel besluit 1935 L hetwelk beden in werking treedt. Het besluit' beoogt voor den Invoer van ge droogde visch, gedroogd vleesch, en gedroogd bloed, alsmede voor alle soorten visch-, wal- vlsch-, dier-, vleesch-, boender-, vleeschbeen- der- en bloedmeel, welke producten voor zoo ver noodlg bij K. B. van 3 Mei 1935, als crisis, producten zijn aangewezen, een monopolie te vestigen. politie autoriteiten op donkere wegen streng gekeurd en bet is werkelijk buitengewoon, op hoe groe ten afstand dit beveiligt ngsmiddel aan achterop-rijdenden automobilist opvalt. Patentrechten voor Nederland, alsook bet buitenland, zijn aangevraagd en ten deele reeds verkregen. een bestuur. Wanneer wij nu denken aan be stuur, dan denken wjj aan een menscheljjk intellect, dat bestuurt, (Dat wil niet zeggen, dat elk bestuur intelligent is). Maar is nu ook het levensbeginsel een intellect, zooals wij ons dat voorstellen? Zeker niet, en dat is het vreem de. Wanneer wij menschen, iets gaan besturen, de stof gaan beheerschen b.v. als wij een brug gaan bouwen, dan bouwen wij dat stukje voor stukje op, en ten slotte is daar een geheel. Pre cies het tegenovergestelde in het leven. Wanneer iemand den arm oplicht, dan gebeurt er in werkelijkheid zoo enorm veel, zooveel ingewik kelde zenuwprikkellng en geleiding, zooveel spierbeweging, dat men daarover tweehonderd bladzijden schrijven kan. zonder één overtollig woord te plaatsen. Maar redeneert het leven er zoo lang over, of liever bemerkt men, dat pet leven deze bewe ging uit kleine stukjes opbouwt, zooals wjj men schen een brug bouwen? Als ik niet vreesde, te,worden,rou duizend- ra'g^'n^tas “^»«t"voor“bet’omgaan der ln- dologenvereenlging te Lelden. De voorzitter dezer vereenlging, terzake op van dezen maat regel is gelegen in de navolgende omstandig heden: Naar middelen moest worden ultgésjen om een nieuw afzetgebied voor ondermelk te ver krijgen. Nadat de verschillende consequeni wogen waren, heeft de Minister van sche Zaken besloten maatregelen te treffen, waardoor de Nederiandsche Zulvelcentrale in staat gesteld wordt van meikpoederproducen- ten hoeveelheden mager melkpoeder aan te koo- pen tot een gezamenlijke hoeveelheid van ten hoogste 5 mi Ui oen kg. tot een prijs van 7 et. per Kg. netto. Dit melkpoeder zal door de Nederiandsche Meelcentrale, welke de aangekochte voorraden overneemt, beschikbaar gesteld worden voor pluimvee- en varkenshouders tegen soodanlgen prijs, dat voorkomen wordt, dat bet plulmvee- en varkensvoeder in prijs zal stijgen. Het Oriste-Diermeelbesluit 1935 I vestigt voor den Invoer van alle visch- en dlermeelproduc- ten een monopolie, dat in handen gelegd is van de Nederiandsche Meelcentrale. Het te bereke nen prijsverschil zal f le— per 100 K. G. be dragen. Waar deze maatregel uiteraard een hoogende werking op de binnenlandse! raden der vermelde producten tevens bepaald, dat de op 13 Mei bij bedrij ven ep handelaren aanwezige voorraden boven een minimum hoeveelheid van 500 K.G. aan een heffing van f L— per 100 KG. zijn onder laten zich rustig buigen, sender breken of af schilferen. Dit schild kan door middel van een boutje stevig aan bet asbterspatbord worden bevestigd. Een en ander is onder toezicht der FOTOREPORTAGE oo g<* da ge teil namaken, maar als hij geen kunstenaar is, d.w.z_ geen oorspronkelijke vruchtbare ar tistieke idee heeft, zal hij nooit een waar kunst werk tot stand brengen. Doch dit is slechts een vergelijking, die noch aan de geweldige ingewik keldheid, noch aan den subllemen eenvoud van één natuurlijke levensuiting, als de eenvoudig- menschen 80 A 70 jaar, olifanten over de hon derd en sommige boomen kunnen vele honder den jaren leven. Wanneer het leven nu niet verschillend ware van den dood, waarom zou de dood er dan rijn? Het leven is dan geen natuurkundige kracht, doch het levensbeginsel is veeleer een leiding. c Minister Dwckers «Is fowtehouwer bij dwn voetbal wedstrijd België Holland .’i' 5- en uitvoering hiervan niet over één nacht tjs gegaan. In overleg met de Commissie van We- genverkeer van het Ministerie van Waterstaat, alsook met de poUtie-autoritelten der gro&e steden, is de uitvoering en samenstelling ge schied. De reflectors bestaan uit een groot «rit me- MZm» f -y. v» N« overwinning van hot Nadarland- »cha voetbalelftal te Brussel. V.l n r. Bob Glendenning omarmt Andriesse Leo Malle, Kik Smit, Herberts en Otto de Vries w* ■jA NATUURUJK DOET MEE! DENK ER ECHTER OM, DAT UW OPLOSSING VÓÓR OF OP 15 MEI IN ONS BEZIT MOET ZUN. Prijzen ter waarde van 188.—» f 38^- sa 38.— bet Departement van Koloniën gehoord, heeft verklaard te betreuren, dat het sedert af getreden te dier zake verantwoordelijk lid der commissie van redactie van het vereenl- gingsorgaan de opname van het artikel niet heeft geweigerd; dat het bestuur bereids maat- «WW*****’ NOG KORTEN TUD EN VOOR DE 198.088e MAAL ZAL DE HULP VAN ONZEN' OMROEPER WORDEN «GEROEPEN Til a. 1 <1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4