Als vliegtuigen ons bedreigen R.K. Handelsreizigers bijeen Auto tegen boom DAN MOETEN WIJ ONS BESCHERMEN JAARVERGADERING TE UTRECHT I MAANDAG 13 MEI 1935 Ga» Officiéele uiteenzetting Afweermiddelen Dr. Willem Mengelberg Dr. Ir. F. G. Waller Een groot industrieel overleden Tewaterlating goed verloopen DE TWEEDE „STATENDAM” Drietal arrestaties te Rotterdam HAMBURG—AMERIKA LIJN »n MOTORLOOZE COMPRESSOR Hulde aan het Hoofd* bestuur W. WESTERMAN z Het bestuur der R.K. Kies- vereeniging geschorst De raadsverkiezingen te Wijk aan Zee Deken H. van der Waarden ernstig gewond Bezuiniging op pen* sioenen Vereeniging van Directeuren vergadert te Haarlem Voortaan wordt IJ maiden aangedaan De Duitsche betalings moeilijkheden Regeering zal onderhandelen met de werven „Hier gaat het op den hoop, gind» heeft men honger'* MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON DE KRUISER ,J)E RUYTER” IN ZIJN ELEMENT SERIE INBRAKEN AAN HET LICHT GEKOMEN X Studieraad gevraagd Een civiele zaak Studieraad, ordening, reorganisa tie en kernvorming maakten een belangrijk deel der- besprekingen uit En deze luchtbescherming in oorlogstad is de taak van de burgers zelf Luchtbescherming Zün toestand verergerd De luchtoorlog t een dat de moeilük- ote ken luchtdoelgeschut Verkiezing bestuur tied en a- H. en I r Vele afgevaardigden brachten het hoofdbe. stuur hulde en dank voor het gevoerde beleid. Professor Piccard is te Warschau aangekomen, waar hij eenige le zingen over zijn stratosfeervlucht zal houden. De bevolking bereidde hem een enthousiaste ontvangst met dezen dienst bedoeld wordt, door de ganisatie in vredestijd de maatregelen te eenvoudigen die in het onverhoopt geval Naar de „N. R. Crt." verneemt, is de bouw van een nieuwe Statendam thans in dtt sta dium, dat de regeering zich in verbinding zal stellen met de werven, die voor den bouw van onderdeelen van het nieuwe schip zouden wor den aangewezen. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft aan zijn Departement de commissie geïnstal leerd, welke is ingesteld bij gezamenlijke be schikking van de Ministers van Blnnenlandsche Zaken, Financiën en Defensie, met de opdracht te onderzoeken, hoe voor het Rijk en de overige publiekrechtelüke lichamen op de pensloensuit gaven een aanmerkelijke bezuiniging kan wor den verkregen, welke reeds ten aanzien van de Rüksbegrootlng 1936 een bedrag van ongeveer ƒ6.000.000 zal moeten beloopen, en in hoeverre verdere bezuiniging op bovenvermelde uitga ven kan worden verkregen. DAT EZTT 8A- 11 1- op verschillende punten getroffen worden en onklaar raken. Dit vitale deel van het open bare leven moet terstond hersteld kunnen wor den. Decentralisatie is een eerste vereischte, zoowel voor de hulpdiensten als voor de schuil plaatsen. Tal van kleine posten en kelders zijn pre ferabel boven een enkelen centralen post, die in een oogenblik ontredderd en onbruikbaar kan zijn. de G. lijke ons and te in m er rillen ha- on- -afcd- lagen n. 71 Ben klein land is ten aanzien van. een lucht oorlog vrijwel geheel te beschouwen als „grens gebied” en bij het uitbreken van een oorlog dan ook onmlddellük in zijn geheel in .Jucht- Bevaarstoestand.” Bü de algemeene beschouwingen werd door de afdeeling Den Bosch de volgende motie in gediend; larop n ik ngen üang wor- i be- n ik oor- «1de. md, van ■ek- ler- cht aar ch- «eld- isde. and. #1 el- eel li ver Uw ich ol- gel Uit een en ander blijkt reeds duideHJk dat de luchtbeschermingsdienst geen militaire, maar een civiele zaak te, zooals de zorg voor brandweer en politie dat o. a. zijn. Ook de sen dienst richtte men echter reeds bü voor baat, le. in vredestijd In. Bij het uitbreken van een oorlog, zelfs reeds bij dreigend oor logsgevaar, Is het onherroepelijk te laat. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier com missie: W. M Palm, directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding van -Ambtenaren zaken; tot leden: mr. H. Albarda, hoofdcommies bjj het Departement van Financiën, P. A. Coe- nen, wiskundig adviseur bij den Pensioenraad, mr. G. Jansen, burgemeester van Hengelo (O.), M. J. Jansen, referendaris bij den Pensioen raad, mr. W. de Konlng, referendaris bij het Departement van Blnnenlandsche Zaken, K. Lindner, wiskundig adviseur der Rüksverzeke- ringsbank, mr. dr. M. I. Prins, directeur van de afdeeling Arbeidszaken der Gemeente-secre- tarie van Amsterdam, J. Vennlk, referendaris bij bet Departement van Defensie, dr. J. H. Wes- sclings, referendaris bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot se cretaris: J. W. Metskes, commies bij het De partement van Blnnenlandsche Zaken. „De algemeene vergadering van „St. Christof- fel” dringt er bij het hoofdbestuur op aan ten spoedigste over te gaan tot het benoemen van een Studieraad als bedoeld in de redevoerin gen van den heer Max van Poll, gehouden op de dlstrictspropagandavergadetringen en gaat over tot de orde van den dag.” Het bestuur van den kring Haarlem van de R- K. Staatspartij heeft van 11 Mei 1935 af het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht” te Wijk aan Zeer ingevolge artikel 175 Bijzonder Reglement V C tot na de ge meenteraadsverkiezingen geschorst. De heer J. Bisschep te Beverwijk is tijdelijk aangewezen, de belangen der Kiesvereeniging te Wijk aan Zee te behartigen. Eventueele door bet bestuur te Wijk aan Zee te houden vergaderingen of te nemen besluiten zullen door de R. K. Staatspartij niet worden erkënd. dag i-rt od Eenigen tijd geleden hebben wij melding ge maakt van een merkwaardige uitvinding op het gebied der licht-techniek, door een Velsenaar, den heer Stanley Staukau, die een fabriek van verwarmingsapparaten exploiteert. De uitvinder meende destijds tevens den grondslag te hebben gevonden voor een nieuw aandrijf-mechanlsme voor stationnaire machines. Deze verwachting is thans werkelijkheid ge worden. De heer Stanley is er in geslaagd een motorloozen compressor te construeeren. die ojp. op t gebied der koeltechniek buitengewone re sultaten belooft te geven. De vinding is bereids door een aantal deskundigen onderzocht en naar men ons mededeelde van groote waar de bevonden. In samenwerking met de metaal- warenfabriek der Fa Luyt en Co. te Kromme nie, is reeds patent aangevraagd voor de geheels wereld. Het is de bedoeling om dit nieuwe aandrijf mechanisme allereerst toe te passen in de koel techniek. De uitvoering is zoodanig, dat op het gebied van koelinstallaties in de toekomst wel lagere prijzen verwacht kunnen worden. Ook de bedrijfskosten zullen veel lager zijn, omdat os. water en smeermiddelen overbodig zijn, terwijl de levensduur onbeperkt zou wezen. De uitvinding is de vrucht van jarenlange studie en experimenten, ten deele in Zuid-Ame- rika en Indië, waar de heer Stanley als electro- machlne-technlker werkzaam Is geweest. De afgevaardigde van de afdeeling Amster dam bracht os. naar voren, dat de vereeniging voldoenden invloed moet zien te krijgen op de ordening van het economische en sociale leven. De afdeeling achtte reorganisatie met het oog op de toekomst noodzakelijk. Gevraagd werd om publicatie van het plan van den buitengewoon-bestuurder. Aan het hoofdbestuur werd verzocht om met plannen voor kernvorming ter tafel te komen. Het benoemen van een propagandaleider werd in overweging gegeven. De afdeeling Haarlem wees op het groote belang van de vakgroepen. Op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam is Zaterdagochtend H. M.’s kruiser „De Ruyter”, die op deze werf in aanbouw is in zijn element gelaten. De plechtigheid had een zeer eenvoudig ka rakter en geschiedde uitsluitend in tegenwoor digheid van de directie der werf Wllton-Feyen- oord, den commandant van den nieuwen krui ser, kapitein ter zee A. C. van der Zande Lacoste en bet op den bouw toeziend perso neel. Tegen half elf werden de deuren van het dok, waarin de nieuwe oorlogsbodem werd gebouwd, langzaam geopend. Omstreeks twaalf uur was de tewaterlating voltrokken. Deze tewaterlating had een zeer vlot verloop en geschiedde zonder eenige stoornis. Eind 1932 is met den bouw van den nieuwen kruiser aan gevangen. Zaterdag is op den weg tusschen Bathmen en Holten een auto tegen een boom gereden, waar schijnlijk doordat er een voorwiel is afgeloopen. De inzittende. Deken H. v. d. Waarden, pastoor te Almelo, liep groote vleeschwonden op en heeft waarschijnlijk een hersenschudding bekomen. De chauffeur Hagelen kwam met den schrik vrij. De auto werd zeer zwaar beschadigd. Jnulden aan te loopen en Ie afvaart van het ma. Op 76-jarlgen leeftijd is Vrijdagavond om tien uur te Delft overleden dr. ir. F. G. Waller, president-commlssaiis der Ned. Gist- en Spi ritusfabrieken te Delft, commissaris van tal van andere vennootschappen in den lande, iemand die op industrieel gebied in ons land een groote plaats heeft Ingenomen. Reeds geruimen tijd was de heer Waller on gesteld, het einde is thans gekomen, en van de groote fabriekscomplexen te Delft waait thans de vlag halfstok. Naast de luchtverdediging, die een zuiver mi litair karakter draagt, ontstond ook de zorg voor luchtbescherming. Aanvankelijk droeg ook deze een louter militair cachet. Immers ging men oorspronkelijk van de gedachte uit. dat het effect van een luchtoorlog gelegen was in het bombardeeren en vernielen van militaire objec ten, zooals moblllsatie-centra, opslagplaatsen van militairen aard, bruggen, spoorwegwerken, munltiewerkplaatsen en fabrieken van oorlogs materiaal. Evenwel bleek bjj deze laatste objecten reeds moeilijk een grens te trekken tusschen gevaar- loopende objecten en andere, die men zou ont zien. Fabrieken en Inrichtingen voor de vervaar diging van volmaakt onschuldige producten, kunnen in het oog van den aanvaller toch van belang, zijn als doel, dat voor vernietiging of beschadiging in aanmerking komt. Er viel dus op den duur geen onderscheid te maken tusschen welke trefbare objecten ook en evenmin was de zekerheid gegeven dat projectielen steeds bin nen den naasten omtrek van het gekozen doel zouden neervallen. Zelfs bü de uitmuntende richt-apparatuur van den modernen bommen werper blüft er ongeveer 20 pCt. trefkans voor ia de omgeving van het doel gelegen complexen, alwaar zich de zgni „onschuldigen” zuilen be vinden. In het büzonder geldt dit voor plaatsen die niet meer dan 80 K. M. van de grens gelegen «ün, aangezien zelfs bü den snelsten luchtwaar schuwingsdienst tenminste een kwartier gemoeid is met berichtgeving aan en vertrek, der eigen vliegtuigen, om een geslgnaleerden aanvaller te kunnen gaan bestrijden. merken dat ook daar luchtbescherming georga niseerd had dienen te worden. De Vereeniging van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon houdt op 15 Mei ix haar derde algemeene vergadering. In den voor middag wordt een hulshoudelüke vergadering gehouden, waarna een bezoek zal worden ge bracht aan de tentoonstelling „Flora” te Heem stede. Het gemeentebestuur van Heemstede zal de deelnemers officieel ontvangen. Des namiddags 2.30 uur wordt de openbare vergadering gehouden in de Raadzaal der ge meente Haarlem, die voor dit doel door het ge meentebestuur van Haarlem welwillend be schikbaar is gesteld. De heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelüke Hulpbank te Leiden, zal een in leiding houden over de ten dienste staande mid delen tot bet verschaffen van credieten en voor schotten aan personen, die thans op de open bare instellingen van armenzorg zün aange- wezen. Na afloop van de openbare vergadering volgt de offlcleele ontvangst door het gemeentebe stuur van Haarlem in de hal van bet Stadhuis. Door verschillende afgevaardigd? kwestie van het onverwacht aftredi algemeen secretaris, J. Hoornberg sproken. De afdeeling Utrecht verzocht advertenties, waarin reizigers op provlsie-basls worden ge vraagd. uit het orgaan te weren. De afdeeling Eindhoven achtte het onblllük dat de ultkeerlng aan de ongehuwde werkloo- zen niet zal worden verhoogd. De afdeeling Breda was teleurgesteld, dat nog zoo weinig werd gedaan in de richting van de ordeningsgedachte en drong aan op her ziening van de inwendige organisatie der ver eeniging. Door vele Afgevaardigden werd dank ge bracht aan de aftredende hoofdbestuursleden Hoornberg en Distelbrink. De voorzitter merkte op, dat het hoofdbe stuur geen invloed heeft uitgeoefend op het afreden van den heer Hoornberg en voor de wüae waarop bet aftreden is geschied niet ver antwoordelijk mag worden gesteld. Het hoofdbestuur heeft reeds pogingen in het werk gesteld om tot het vormen van een studieraad te komen. Het reorganisatieplan van den buitengewoon-bestuurder is indertüd uit voerig bestudeerd. Dit plan bevatte voorstel- Bü aanvallen met gasbommen wordt wel T uiterste van den beschermlngsdlenst gevergd. Noodlg zün hierbü gasmaskers en teoleerende kleedlng. Ook hiervan is de aanschaffing ge meentezaak. Het is* niet doeniük eiken burger van een gasmasker te voorzien, men bepale zich tot het personeel van de hulpdiensten. Uiter aard kunnen particulieren zich gasmaskers aanschaffen, er bestaan plannen om te komen tot het keuren en merken van handelsgasmas- kers, zoodat het publiek althans eenige garan tie heeft. Indien het tot aanschaffing voor eigen gebruik wil overgaan. De Rükslnrichtlngen aan de Hembrug zün overigens bereid om op daartoe gedaan verzoek advies te geven inzake de aanschaffing der maskers. Een bruikbaar masker behoeft tegen woordig niet meer dan 5.A 30.te kosten. Ook de beschermende kleedlng wordt reeds practlscher en goedkooper uitgevoerd. Bü de aanschaffing van materiaal voor de luchtbescherming vergete men niet „schull- Er dient voorbereiding en oefening te zün, waarmede veel tüd gemoeid is. Ook met het aanschaffen der middelen en de behandeling daarvan wachtte men niet tot deze op □ogenblik dringend noodlg zouden zün. Er dreigt voor den Nederlandschen tuinbouw een nieuw gevaar, dat de bestaande moeilük- heden in ernstige mate zal vergrooten. De eer ste resultaten ervan heeft de tuinbouw reeds ondervonden. Het zün nJ. de betalings-moeilükheden met Duitschland, welke in den tuinbouw thans groote onrust teweeg brengen. „Den noodtoestand voor den export zie je zoo aankomen" zoo zeide ons de voorzitter van den Bond Westland, de beer J. Barendse. De Duitsche Regeering zegt: „Voor zooveel mag je hier invoeren, en daarmee houdt het op." Maar die hoeveelheid is zoo gering, dat de toegestane gelden snel verbruikt zün. En het zonderlinge is, dat het Duitsche volk snakt naar de Nederlandsche groenten, in het bijzonder de sla, terwijl er slechts 20 pCt. van hetgeen ter veiling wordt aangevoerd, naar Duitschland verzonden mag worden, om vla de clearing verrekend te worden. Zoo heeft men den toestand, dat binnenkort hier de groenten op een hoop gaan, en men in Duitschland er naar snakt. De heer Barendse was dan ook van meening, dat onze Regeering het uiterste zal moeten doen om van Duitschland gedaan te krügen, dat meer geld voor onzen tuinbouwexport beschik baar wordt gesteld, wil hü niet ten onder gaan. I-nmers Is Engeland al vrüwel onbereikbaar ge worden door zün hooge invoerrechten, benevens door steeds opgevoerde zelf-voorzlenlng. En nu rest als beteekenende afnemer voor onzen tuinbouw alleen nog Duitschland, dat wei onze producten kan gebruiken, maar geen geld geeft. Het is dan ook moeilü4 te overzien wat het moet worden, wanneer de volle oogst gaat komen. Als typisch feit wees de heer Barendse er op, dat voor de 20 pCt. sla, die thans nog naar Duitschland gaat, door het Clearlng-lnstituut een bepaald bedrag per krat wordt gesteld, om dat men in Duitschland wel meer wil betalen, doch dan zouden de beschikbare gelden te snel verbruikt zün en minder sla geëxporteerd, waar door sommige tuinders gedupeerd zouden wor den. De Regeering zal in de regeling der clearing een belangrüke wijziging moeten brengen, zal de tuinbouw-export naar Duitschland nog eenl- germate mogelük zün. Na een serenade, dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond aan het Amstelhotel te Amsterdam ge bracht in verband met zijn veertig jarig dirigenten-jubileum, heeft de Belgische gezant aan den heer Mengelberg medegedeeld, dat hij benoemd is tot officier in de Kroon orde van België en hem de onder scheiding overhandigd. er connecties bestonden tusscben de drie ge noemden en twee zeer bekende Rotterdamsche inbrekers, namelük den 40-jarigen los-werk- man C. v. d. B. en den 32-jatigen schilder J. K. Dezen hebben, naar thans aan t licht is geko men, in begin van Januari jl. ook een Inbraak gepleegd in de hofstede van den landbouwer C. J. V. aan den Rlngdük te Schiebroek, waar de daders een flink geldsbedrag en eenige sie raden hebben buitgemaakt. J. van O. dreef ook nog een handel in re volvers en jachtgeweren, waarvan hü enkele exemplaren zich bü diefstal had toegeëigend. Eenige geweren zün door de politie in beslag genomen, terwijl een geweer, dat door Van O. aan een caféhouder alhier was verkocht, even eens in handen viel der politie. De daders zün heden naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht. Sedert 1932 tot heden toe werden te Schie broek verschillende inbraken gepleegd, in het bijzonder bü landbouwers. Hoewel de politie üverlge pogingen aanwendde om de daders te arresteeren, mocht dit niet gelukken. Door een büzondere toevallige omstandigheid is het de politie volgens de Telegraaf echter gelukt een drietal aan te houden en achter slot en grendel te zetten. Het zün de 40-jarige J. van C. van Schiebroek, de 26-jarige W. L. K van Hlllegers- berg, en de 30-jarige C. B., wonende te Rotter dam. Zü vormden een combinatie, die geregeld samenwerkte met eenige bekende Rotterdam sche Inbrekers. Het onderzoek heeft tevens uitgewezen. Door den Regeerlngs-persdlenst is dezer dagen aan een aantal persvertegenwoordigers gele genheid gegeven, om zich een indruk te vor men van hetgeen hier te lande reeds is gedaan ten aanzien van de organisatie der luchtbescher ming. Daartoe ontving de heer A. J. Lievegoed, chef van dezen dienst, de genoodigden op het De part. van Bultenlandsche Zaken, alwaar hü In een korte toespraak wees op de beteekenis van offlcleele toelichting van deze kwestie, waaromtrent onder het publiek nog zooveel mis verstand heerscht. Teneinde te voorkomen, dat deze voorlichting op dit oogenblik verkeerd zou worden uitge legd, verklaarde de heer Lievegoed nadrukke- lük, geen ander doel te hebben met deze con ferentie, dan het bevorderen van deskundige informatie aangaande middelen en mogelükhe- den tot bescherming tegen een gevaar, waarte gen men meer zal kunnen uitrichten, naarmate het putillek beter is voorgelicht. Naar wü vernemen Is thans een zeer ernstige wending gekomen in den gezondheidstoestand van den heer W. Westerman, nud-presidens van de Rotterdamsche Bankvereeniglng. Naar men weet is de heer Westerman reeds eenige maanden ongesteld Den laatsten tüd was de toestand niet zorgwekkend meer..De dok toren hebben echter nu alle hoop op herstel op gegeven. Er zal contact worden gezocht met ander» groepen van personen die nog niet In bedrüfs- raden georganiseerd zün en wel voomamelük met die groepen van personen, welke als hpofd. arbeiders warden beschouwd. De propaganda moet door de afdeellngen systematisch worden gevoerd. Vooral de me thode van huisbezoek is doeltreffend. Het aanstellen van een gesalarieerd propa gandist acht hét hoofdbestuur niet gewenscht. *Ten aanzien van het karakter der vereeni ging merkte spr. op, dat .-S1- Christoffel” als vakorganisatie In optima forma moet worden beschouwd. Kernvorming zal worden bespro ken In het hoofdbestuur en getracht zal wor den daarvoor rlchtlüneR te vinden. Het hoofd bestuur zal gedaan zien te krügen dat de ad vertenties voor provisie-reizlgers niet meer in het orgaan worden geplaatst. begrüpt gü wat een noodlg zün. Ook waar het betreft plaatsen die zonder eenlg militair of economisch belang zün, wane toen zich niet gevrijwaard voor luchtaanvallen. Immers kunnen dergelüke plaatsen, hetzü door latere bezetting met troepen tot militaire ob jecten bestemd worden en sou men te laat be ting en ventilatoren. Bü de voorlichting der inwoners, die door de gemeenten moet worden ter hand genomen verzulme men niet te wüzen op het groot be lang der zelfbescherming. Er zün daarvoor be paalde gedragsregels opgesteld. Nooazakelük is de zorg voor een kelder, die niet kan instor ten en geen lucht van buiten toelata. Hoe men zich bü luchtgevaar op straat heeft te gedragen kunnen goed voorbereide oefeningen leeren. Propaganda voor medewerking met den lucht beschermingsdienst is van groot belang; zelfs bü het kleinst denkbaar nuttig effect van de voorzorgsmaatregelen is men verplicht ter wille daarvan reeds het uiterste te doen. Een wette. Hjke regeling van deze geheele organisatie is gewenscht en trouwens in een gevorderd sta dium, waarbü de indeeling der gemeenten en stadswüken in bepaalde .gevaar-klassen” te vens wordt beoogd. Majoor Schimmel wees er tenslotte, na een uitgebreide beschouwing van de wordingsge schiedenis van den L. B. D. en van de gedrags regels voor het publiek, nadrukkelük op, dat or- ver- van een oorlog van de burgerü terwllle van haar eigen welzün gevergd zullen worden. Daarvoor zou een veel te groot aantal stuk- benoodigd zün, waarbü het bezwaar komt, dat diC geheel mechanische geschut zeer kostbaar is. Alleen de meest vitale centra zullen ten onzent met dit geschut ver dedigbaar zün, terwül voor het overige de jacht vliegtuigen beschikbaar zün, die in vele ge vallen echter eerst ter plaatse zullen zün, wan neer de aanval reeds geschied is en zü dus hoogstens tot achtervolging kunnen overgaan. werd de van den Jr., be- De luchtverdediging, hoewel deze bü tü- dige aanwezigheid en ongehinderde schlet- mogelükheid aan een aanvalseskader zware verliezen kan toebrengen, is toch niet bü machte om des» aanvallen geheel af te wen den. Veronderstelt eens, dat allen, die bü het on- derwüs betrokken zün, van de eenvoudigste bs- waarschoolonderwüzeres af tot de professoren van de unlversiteit, in gezamenlük overleg alle beslissingen zouden moeten nemen, die betrek king hebben op het onderwüs. Voelt gü dan voor welk “n ontzettenden berg van moeilükheden kiflk een onderwüscorporatle zou komen te staan en I geweldige, goedwillende krachten om te komen tot een corporatie. Voor handel en nüvërheld zün heden nog grootar, nog zwaarder. Twee voor name elementen ontbreken daar nog, die bü het onderwüs wel aanwezig zün, namelük be kwaamheid en behoefte. En toch, onontbeerlük voor een goeden gang van zaken in het bedrijfsleven, noodzakelijk voor het verdwünen der economische wanorde' beslissend voor een goede oplossing van het sociale vraagstuk om te komen tot de sociale liefde en sociale rechtvaardigheid, is: Maat schappelijke orde. Ten slotte wees spr. er op, dat er veel en hard gewerkt zal moeten worden, om in afzienbaren tüd iets te bereiken in corporatieven zin. In de Zaterdag te Utrecht voortgezette al gemeene jaarvergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handels- agenten, ,Bt. Christoffel” werd medegedeeld, dat de verhooglng van de büdrage voor de werkloozenkas van 8 op 10 gulden, die aan- vankelük op 1 Juli zou Ingaan, hopelijk worden uitgesteld tot 1 Januari 1836. Ook 'zal getracht worden de goedkeuring van den mi nister te verkrijgen voor de verhooglng van de ultkeerlng voor gehuwden van f 3 tot f 330 Aan het jaarverslag van den waarnemend algemeen secretaris M. Oh. de Graaft ontlee- nen wü dat In 1934 238 nieuwe leden werden aangeworven. 31 December 1934 bedroeg het aantal leden 1816. Uit de werkloozenkas werd gedurende 1934 pijn, f 25.000 uitgekeerd, ongeacht het bedrag dat door de correspondenten vla gemeentelüke Instellingen werd uitbetaald. Tot algemeen secretaris werd gekozen de heer M. Ch. de Graaff, Haarlem; tot algemeen penningmeester de heer J. v. d. Meer, Baam. De hoofdbestuursleden L. F. Hofmeester. Am sterdam; H. M. Lammers, Heemstede, L. Mlrck, Tilburg, werden herkoeen. Gekozen werden tot hoofdbestuuralld heeren P. Hylkema, Leeuwarden, en A. F. Kennis, Den Bosch. De begrootlng voor 1935 werd uitvoerig be. sproken en zonder hoofdelüke stemming goed gekeurd. Een voorstel van de afdeeling Am sterdam om tot contributie-verhooging over te gaan zal voor het hoofdbestuur een 'punt van overweging uitmaken. Tot den heer Distelbrink. den aftredenden penningmeester, rithtte de voorzitter waardee- rende woorden, welke door de vergadering met een krachtig applaus werden onderstreept. Aan de heeren Hoornberg en Distelbrink werd een souvenir aangeboden. Op voorstel van de af. deellng Den Haag werden deae scheidende func tionarissen bü acclamatie benoemd tot leden van verdienste. Da beer Distelbrink sprak een dankwoord. De firma Wambersle en Zn. C. V. o. A. hoofd- passage-agenten der HamburgAmerika-lün, deelt ons mede, dat deze lün, die reeds jaren een geregelden passaglersdlenst naar Curacao en Centraal Amerika met de motorschepen „Cari- bia” en „Cordillera”, 12300 ton groot, onder houdt besloten heeft, ten gerieve van de Hol- landsche passagiers. Wel te beginnen met ..Cordillera” 26 Mei van IJmuiden. len. waardoor de beteekenis der vakgroepen zou verminderen. Het hoofdbestuur acht hel momenteel niet noodzakelük tot publicatie van het plan over te gaan. Spr. hoopte dat de re geling van de rechtspositie spoedig haar be slag zal krügen. Alles zal worden gedaan om opgenomen te worden In de bedrijfsraden Het Congres van de Ned. R K. Vereeniging van handelsreizigers en -agenten ,Bt. Christof- fel” Is Zaterdagmiddag te Utrecht geopend met een rede van den alg. voorzitter, den heer J. B. Tilman, waaraan wü het volgende ontleenen: In een wereld, waar heel het maatschappelijk leven dreigt Ineen te storten, waar alles ruischt en bruist en opstandig Is; in een wereld, waar heel het bestaande econdmische leven dreigt te versplinteren, waar oproerslgnalen klinken van alle kanten; in een wereld ook in Nederland waar iedere mensch en iedere groep van menschen haast met wanhoop de üzlg doi^kere toekomst inziet, waar iedereen grijpt met aller uiterste krachtsinspanning om staande te kun- neh blüven (en toch helaas met weemoed ztsn wü zoovelen ten onder gaan)in deze met ram pen en tegenspoeden overladen werdd, willen wü rustig onze jaarvergadering houten. Rustig, omdat ons vertrouwen In de Godde- lüke Voorzienigheid ongeschokt te. Het dringende vraagstuk van het oogenblik te: Scheppen van economische orde. Noodzake lük te, dat tusschen de verschillende groepen en standen volmaakte overeenstemming komt voor een blüvende en doelmatige ordening. Er wordt zooveel gesproken over een corpo ratieve maatschappü. maar hebt gü u wel eens een voorstelling gemaakt, hoe een geordende cc uit moet sienf t De organisatie van den L. B. D. bestaat uit verschillende onderdeelen. waarvan een der voornaamste de waarschuwings- en alarmee- ringsdienst is. Niet minder gewichtig is de bü oorlogsgevaar af te kondigen „verduistering” plaats gasmaskers, chemicaliën voor ontsmet- der gemeenten, die voor de dorpen direct een totale zal zün en voor de steden in beperkten zin zal gelden. Van het hoogste belang is deze verduistering, die verkregen wordt door het doo- ven of afschermen van alle naar buiten uit stralende lichtbronnen, bü avond en tüdens den nacht volledig te doen zün, daar een enkel licht reeds een fatale aanwüzing aan den vü- and kan geven. De radio-waarschuwing die gegeven wordt bü dreigend luchtgevaar zal voor dicht bü de grens gelegen gemeenten niet tüdig kunnen ge schieden. Ook kan door vernieling der radio zenders deze alarmeering geheel of gedeeltelük spaak loopen. Voor dit geval zullen met succes reserve-renders op de korte golf gebezigd kun nen worden, terwül de grensgemeenten voor eigen telefonische alarmeering vanuit *n voorult- geplaatsten wachtpost kunnen zorgdragen. Het personeel van den luchtbeschermlngs- en waar- nemlngsdienst bestaat uiteraard uit niet-dienst- pllchtlgen, afgekeurde en oude mannen, bene vens de vrouwen; deze laatsten in ’t büzonder als ordonnances, telefonisten, verpleegsters en der gelüke. Aangezien deze geheele Instelling een civiele dienst te, behoeft niet voor conflicten met den vüand gevreesd te worden. De medewer kenden zün evenals politie en brandweer te be schouwen als non-combattanten. Bü een zoo goed mogelüken opzet heeft men tenminste tien procent der burgerbevolking noo dlg om dezen dienst ideaal te doen function- neeren. De organisatie kan natuurlük aange vangen worden met beduidend veel minder hulp krachten. De meeste gemeenten doen het op ’t oogenblik trouwens met zeer veel minder per soneel. Bü luchtalarm volgt onmlddellük totale verduistering der lichtbronnen, van belang is zooals ook bü de luchtbeschermings-oefening te Berlün geschiedde, het licht af te schennen met blauwe bedekkingsmiddelen. Roode of ge le afscherming te ten eenenmale onvoldoende. Ook voorkome men het ontsteken van licht in ongebruikte kamers waar men geen gordünen heeft hangen, of op dakkamertjes, door den lichtbal los te draaien. Voorts moeten bü alarm in de bedreigde ge meenten de publieke diensten op den gevaars- toestand worden ingesteld. Allereerst ds brand weer en de geneeskundige dienst, daar reeds bü een eenvoudigen aanval met brisant-bommen huizen verwoest kunnen worden en in brand geraken. Deze bommen, waarvan men er heeft van 50 tot 1000 K.G., zün voldoende om bü een enkelen voltreffer een gewoon huis met den grond gelük te maken. Er zal dus voor gekwets ten moeten worden gezorgd en voor bestrij ding van branden. Bü een aanval met brandbommen krijgt alles een ernstiger aanzien, daar deze, die niet meer dan 3 A 5 K.G. wegen, bü honderden door een enkel vliegtuig kunnen neergeworpen worden. Zü zün vervaardigd van electron en gevuld met thermiet en kunnen bü ontbranding een hitte van 2000 A 3000 graden Celsius ontwikke len, waardoor zü nagenoeg onbluschbaar zün. Hun brandduur bedraagt echter niet meer dan één minuut. Het gevaar is daarbü gelegen in de secundaire branden, die zü aanrichten. Bü het neerwerpen van de lading van één vliegtuig kan men aannemen dat er kans blüft bestaan op het uitbreken van circa vüftig branden. Hiermee zal dus de brandweer voor een reu zentaak komen te staan, die alleen verricht kan worden met algemeene assistentie der bevolking. Men kan trachten de vuurhaarden dadelijk te smoren met behulp van zand, vooral echter ook door ontruiming van de zolders waar geen brandbaren rommel mag achterblüven. Ook de waterleiding kali bü een luchtaanval Majoor A. H. Schimmel, die met den Kapitein A. J van Riessen bü deze conferentie tegen woordig was, gaf daarna als chef van den Lucht beschermingsdienst bü den Generalen Staf, een overzicht van hetgeen onder dezen dienst ver staan moet worden. Daartoe dient men zich eerst rekenschap te geven van het begrip „luchtoorlog”. Eerst tegen het eind van den oorlog begon het luchtwapen een zelfstandige plaats in te nemen en werd het als op zich zelf staande strijdkracht aangewend. Welk een belangrijk verschil er echter bestaat tusschen het vermo gen, dat het luchtwapen toen bezat en het vermogen dat hetin een mogelük volgenden oorlog hebben zal, kan men reeds berekenen, wanneer men de snelheden vergelükt die een jachtvliegtuig in 1918 kon bereiken en die, wel ke thans gelden. In 1918 bedroeg de maximum snelheid 180 KM. per uur, terwül een moderne jager het maximum van 400 K Jd. haalt in den- zelfdAn tüd. Deze snelheden en het daardoor toegenomen strijdvermogen gelden voor de andere vlieg tuigtypen, bommenwerpers en verkenners naar dezelfde verhouding. Daarenboven verhoogde men de veiligheid en het draagvermogen, terwül het blindvllegen en de toepassing der radlopei- ling Inmiddels eveneens mogelük werden. Al be staat er practisch dus nog geen ervaringsmate riaal voor een toekomstigen luchtoorlog, toch kan men veilig aannemen dat deze ons voor ernstige problemen zal stellen. De luchtoorlog Is in het buitenland reeds gepropageerd als de beslissende strijdkans voor toekomstige conflicten. Militaire deskundigen van naam In meer dan een land, drongen zelfs aan op vervanging van een belangrijk deel der bestaande wapens, door uitgebreide luchtstrüd- krachten. Even snel is echter ook de ontwikkeling der luchtverdediging vooruitgegaan. Jachtvliegtui gen en luchtdoelartillerie ondergingen de grootst mogelüke verbeteringen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5