Minister Marchant’s motieven Kantoor winkelpersoneel en OMROEP ZENDER-MIJ DIEPE INDRUK IN DEN HAAG VERGADERING VAN R.K. BOND DINSDAG 14 MEI 1935 1EN Minder werkloozen In de tweede helft van April x Politieke gissingen Electrische trein naar den Hoek De officieele proefrit De verlaging gaat door OPOE TJADENS OVERLEDEN Oudste inwoonster van Nederland Staking in de venen En de verhouding tot Japan DOOD DOOR SCHULD DE ROOFMOORD TE OYEN Werkloosheid baart zorg BEZU1NIGINGSONTWERP I Klacht tegen dr. Henri Polak Het monopolistisch karakter Uiteenzetting voor de DelfUche afdeeling De Huizer zender wordt 1 Juli definitief buiten gebruik gesteld DRIJVENDE BOK TEGEN SPOORBRUG PROF. VERAARTS BEDANKEN ALS VOORZITTER DER K. D. P. HET LOONCONFLICT TE BUDEL BEPERKING VAN DE MELK. PRODUCTIE Een nobel mensch heeft rust gevonden in de erkenning der Waarheid HANDELSPOLITIEK VAN NED-1NDIE Politieke gevolgen Een nieuw voorstel van den Ryks- bemiddelaar „lbi«” maakt een tusschenlanding DE „MARABOE” GELAND Voetpad geheel vernieuwd In een uitvoerige rede heeft de Bondsvoorzitter den toestand BEGRAFENIS Mr. H. SMEENGE Ned Indië Hieruit blijkt dat de richting waarin wij gaan de te der bedienden geschetst Provinciale i 4 naar, ester. Te Groningen is Maandag overleden de oud ste inwoonster van Nederland, de wed. Postma- Tjadens. Het oudje is 106 jaar geworden. In verband met de bekentenis van den jongen De B. in de gevangenis, is de behandeling van de roofmoordzaak te Oyen, die aanvankelijk op 22 Mei was bepaald, voorloopig van de rol teruggenomen. en eitje vooral dit voorstel thans te aanvaarden, om dat anders de moeilijkheden voor beide par tijen niet sullen ultbliJven. De staking te Valther is Maandag opgeheven. Haar jeugd bracht zij in Noord-Holland door. Op 14-jarigen leeftijd kwam zij naar Gronin gen; de laatste 25 jaar woonde zij in een huisje in een achterstraat van de St. Jansstraat. Mej. Poetma-Tjadens is tweemaal gehuwd geweest; sedert haar 52e jaar woonde zij echter alleen. Zij was, ondanks haar zeldzaam hoogen leef tijd, nog een krasse oude vrouw. Re- trus 3tto gen. j.; ite- fan ver- /oor as. wor sen te, ddags i tijd. kun» tt in- m de sn. ten iele □e- W. ïs.; Jn. ir in. n het Melk» tbrei- door irking mna- jaar; Eli te te Jaar, Jella vee- Irika toon, t. s. ider, Jo- jaar, >ede, Verder constateerde spr„ dat het werktijden besluit voor bedienden nog weinig effectief werkt en dat de wijziging van de winkelslui- Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer in zake bet ontwerp tot het in het leven roepen van een N.V. „Nederlandsche Om roep Zender Maatschappij (NOZEMA)” wordt het volgende onleend. geen probleem is, doch noodzaak. Met Japan, noch met eenig ander land, valt daarover te dlscussleeren. Ook op scheepvaartgebied kent geen probleem doch slechts noodzaak. Maandag is op eenlgszins feestelijke wijze de officieele proefrit gehouden voor autoriteiten en genoodlgden met den electrischen trein Rot terdamHoek van Holland. Deze electrische treinen zullen 15 Mei in den gewonen dienst gaan rijden. Wat betreft het voortgezet gebruik van den Huizer zender gedurende de daguren, kan de minister mededeelen, dat op grond van het een stemmig advies der Commissie voor het Zen- dersvraagstuk, besloten is, dezen zender met Ingang van 1 Juli as. definitief buiten gebruik te stellen. Het speet den voorzitter te moeten consta- teeren dat talrijke overheids- en particuliere instellingen van den nood der kantoorbedien den gebruik maken om hen aan het werk te zetten voor salarissen, die dien naarn eigenlijk niet verdienen. De toenemende werkloosheid baart het bonds- bertuur uiteraard veel zorg. Het aantal werk looze leden bedroeg ultimo 1933 niet minder dan 647, terwijl in dat jaar 105.000 aan steun werd uitgekeerd. tingswet een nieuwe verslechtering voor winkelbedienden beteekent. Wat betreft de publicatie van den secretaris van den Radio-raad in het tijdschrift Radio centrum van 31 Januari jj.. merkt de minister op. dat ook hij dergelijke publicaties uit hoofde van de functie van den schrijver ten eenenmale ontoelaatbaar acht. Uiteraard verdiept men zich te Den Haag ook in de politieke gevolgen van mlAister Marchant’s overgang tot het katholicisme. De uitersten vormen daarbij: aan den eenen kant zij, die meenen, dat er niets zal verande ren; aan den anderen kant zij, die meeuen, dat het geheele kabinet hiermede aan het rollen is gebracht. De eersten voeren als argument aan, dat de Vrijzinnig Democraten, die thans reeds, ver geleken bjj hun sterkte in de Kamer, een rela tief te grooten Invloed in het kabinet deden gelden, na den uitslag der Jongste Statenver kiezingen niet veel aanspraak mogen maken op herstel van dien invloed, terwijl de katholieken, die zich sterker dan de Vrijz. Democraten hand haafden met een portefeuille meer, niet over het paard zullen worden getild. Tegen deze opinie valt aan te voeren, dat de Positie van den heer Marchant als katholiek minister blijvend te scheef zou zijn om hem of den formateur aanlokkelijk te lijken. Zij, die het andere uiterste meenen, bouwen hun oordeel op de heele politieke constellatie van het oogenbllk. Nu het, zeggen zij, steeds •■srschjjnHjker wordt, dat de Katholieken en de Socialisten het bezuinigingsplan der regee- Ung niet willen aanvaarden, vraagt men zich wat er gebeuren zou, wanneer deze oelde Partijen samen bet plan afstemden. Moeten zij •■men een regeering vormen? Dat kan niet an ders dan tot groots moeilijkheden leiden, zoo Poote, dat men naar verluidt bet debat liever niet afwacht, en reeds tevoren, bulten het Parlement om. een crisis in de regeering voor- •Pelt, een crisis, die quasie als uitgangspunt **emt bet aftreden van minister Marchant. ®*ertegen zou men kunnen opmerken, dat een dergeijjke wijze VMn de pojjtieke moeilijkheden den weg gaan, een weinig eervollen terug tocht van het kabinet zou vormen. Tusschen deze beide groepen staan zij. die een •envoudlg vervangen van den aftredende door Zondagmiddag is in Huize ..De Liefde” aan de Da Costakade te Amsterdam het twee- daagsch congres van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assislë” begonnen onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer A. L Cor nells. Nadat het congres met den christeljjken groet was geopend en het strijdlied door alle aanvezigen was gezongen, hield de voorzitter de heer Cornells een uitvoerige openingsrede, waarin hij er allereerst aan herinnerde, dat het thans de eerste maal is in de zeven en twintig jaar, dat de bond bestaat, dat de bonds vergadering werd geleid door een ander dan den heer P. v. Hamersveld, die verleden jaar den pensioengerechtigden leeftijd bereikte. Voorts vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat het percentage adsplrant-leden de laat ste jaren zeer sterk is gedaald, in de laatste twee jaar zelfs van 5 tot IK pet. Het aantal jeugdige leden van den bond is daardoor on evenredig laag, hetgeen natuurlijk voor een belangrijk deel tè wijten is aan de werkloos heid onder de jeugdige bedienden, van wie velen zelfs nooit aan den slag zijn kunnen komen. Meer dan ooit te voren dringt het besef door dat arbeid, in stede van een vloek, eer. zegen beteekent. Komende tot de bespre king van den algemeenen economlschen toe stand vroeg spr. zich af, waar het einde zal zijn van het s.g. aanpassingsproces. Spr. herinnerde er aan, dat Ir. Guljé, voor- De beer Hart gaf voorts uiting aan de teleur stelling en ontstemming over het verloop van de acheepvaartconferentie te Kobe en zeide. den indruk te hebben verkregen, dat deze afloop ook in Japansche Regeeringskringen wordt be treurd. Men moet echter de toekomst af wachten. Omtrent de handelsbeaprekingen is weinig gezegd, doch hij verkreeg wel den indruk, dat ook ir. Japan de meenlng veld wint, dat resul taat daar zeer wenschelljk wordt geacht. gewaarschuwd tegen overschatting van zitn be-, sprekingen. De Ned.-Indische Handelspolitiek is onveran derlijk en gaat rustig voort in dezelfde richting waarin zij is uitgestippeld. Zij brengt consolida tie zonder overhaasting, doch in snel tempo. Voor de goede orde, zoo zeide de directeur, zette ik deze gedachte in Japan nog eens dui delijk uiteen, waarbij er de nadruk op gelegd wend, dat agressie ons volkomen vreemd is. De gevolgde gedragslijn staat voor ons echter on wrikbaar vast en deze moet worden gevolgd tot veiligstelling van onzen export, tot bevorde ring van onze eigen Industrie en tot bevordering van de wederzljdsche belangen met het Moeder land. Deze politiek is tevoren goed overwogen en Nederland deed niet met genoegen van den vrijhandel afstand, doch werd daartoe ge dreven door de ontwikkeling van de wereld situatie. Bij de K. L. M. is bericht binnen gekomen, dat dg „Ibis" op de thuisreis wegens het slechte weer een tusschenlanding te Basrah heeft ge maakt. W|j vernemen, dat, in tegenstelling met daar omtrent loopende geruchten, de voorgenomen regeling der beperking van den melksteun 1 Juni as. zal ingaan. As. Zaterdag vergaderen de leden van de advlesclube voor de financiën en onderwijs zaken. instellingen van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren, te Utrecht, over het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. Het ontwerp zal worden ingeleid door de heeren J. C. Haspels, secretaris der gemeente Enkhuizen (algemeen gedeelte)K. de Boer, secretaris der gemeente Hardlnxveld (afdeeling betrekking hebbend op het onderwijs) en J. van Wijk, referendaris ter secretarie van 's-Graven- hage (afdeeling betrekking hebbend op sociale vraagstukken). BATAVIA, 13 Mel (Aneta) Mr. Hart, di recteur van het Departement van Economische Zaken, heeft in een Interview, naar aanleiding van het zakelijk deel van zijn bezoek aan Japan Het boekjaar 1933 van de bondshulshoudlng kor. afgesloten worden met een batig saldo van 14.177, terwijl 1934 een voordeelig saldo het zien van 4322. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden mej. P. M. Vleugel te Hilversum, en de heeren A. Corne lls. Amsterdam, Joh. v. Beek, Eindhoven. G. Geertjens. Maastricht en P. A. v. d. Ven, 's Her- togenbosch herkozen. De bondsvoorzitter, de heer A. J. Cornells, werd als zoodanig bij acclamatie herkooen. Nadat nog de begrootlng voor 1935/36 slui tende met een totaalbedrag aan- inkomsten en uitgaven van ƒ96.511 was aangenomen, werd het congres omstreeks zes uur tot Maandag morgen verdaagd. Maandagmiddag is in Huize De Liefde te Am sterdam de jaarvergadering van den Ned. R. K. Bond van Handels-. Kantoor- en WinkellBedien- den voortgezet en beëindigd. Na de pauze werd allereerst behandeld een drietal wijzigingen In het reglement der werk- loosenkas, welke wijzigingen door den bonds- pennlngmeester, den heer A. de Graaf, werden toe gelicht. In de vijf jaren, welke de crisis nu duurt, heeft de Bond meer gedaan dan welke ook; doch thans is het oogenbllk aangebroken dat oe bepalingen eenlgszins worden aangepast aan de crisisregeling. Worden deze wijzigingen aangenomen, dan nog zullen de bepalingen gunstiger zijn dan die van de zusterorganisaties. Het eindresultaat zal moeten zijn dat een bezuiniging van f 10.000 dient te worden be reikt. Gevolg zal zijn dat de oudere leden groo- tere rechten op ultkeerlng zullen krijgen. Als de flnancleele toestand verbeterd is. zullen uit gewerkte voorstellen terzake worden gedaan. Het Bondsbestuur zal overwegen of er rege lingen te treffen zijn om leden, die moeilijk heden hebben met de contrlbutlebetallng, tege moet te treden. Na deze toezegging werden de betreffende voorstellen van Nijmegen en Den Haag inge trokken. De mogelijkheid om voor de jeugdige k*n- toorbedienden een aparte contiibutieregeling te ontwerpen, zal nader worden bezien. Ten aanzien van de contributie voor gehuw de leden werd op praeadvles van het bonds bestuur de volgende regeling goedgekeurd; ge huwde leden met 1 of 2 kinderen gaan 1 klasse terug, die met 3 tot en met 5 kinderen 3 en die met 6 gaan 3 klassen terug. Onder applaus der vergadering werd besloten f 500 extra beschikbaar te stellen voor Herwon nen Levenskracht Ook in 1936 aal een zelfde bedrag worden geschonken. Nadat de begrootlng was goedgekeurd werd de vergadering gesloten. Namens Ir^V A. Mussert. Algemeen Leider der Nationaal-Socialistlsche Beweging in Ne derland, heeft Mr. A. J. van Vessem, advocaat te Utrecht, bij den Officier van Justitie te Am sterdam een klacht Ingediend tegen den heer Henri Polak, waarin verzocht wordt tegen den heer Polak vervolging in te stellen wegens de strafbare feiten, door deze gepleegd door de publicatie van een artikel in „Het Volk” van 13 April 1935, in het bijzonder vervolging we gens opruiing tot moord op de leden en aan hangers der Nationaal-Socialistlsche Beweging, zulks bepaaldelijk op grond van de volgende zin snede, blijkens de daaraan voorafgaande zin snede gericht tegen de leden en aanhangers van de Nationaal-Socialistlsche Beweging: .Dultschland heeft ons geleerd, dat tegen deze mlsdadlgersbenden de rede niet baat. Wie ens land, ons volk, wil behoeden tegen het lot dat Dultschland en zijn volk heeft getroffen, moet er op los slaan. Den genadeloozen géén genade. Tegenover de geweldenaars het geweld. Al het andere is nutteloos.” In de klacht wordt er de aandacht op geves tigd. dat reeds in „Het Volk” van 9 Februari 1935 een artikel verscheen, onderteekend A. B. K.(Ieerekoper), waarin tot geweldpleging werd aangezet in de zinsnede: ..Indien de fascisten met een stoet een arbeidersstraat intrekken om daar te colporteeren, dan verdienen zjj te wor den uiteengeslagen.” Maandag is op het vliegveld Waalhaven het zevende Douglas-vllegtuig. de .Maraboe”. ge land. De machine werd bestuurd door den heer Sillevis. Met sterken tegenwind heeft de ma chine den overtocht van Cherbourg naar Rot terdam in circa twee uur volbracht. Maandagmorgen is een drijvende bok van een Rotterdamsche transportfirma, die de nieuwe spoorbrug van Vlissingen naar Zwolle had ver voerd, op de terugreis te Deventer tegen de spoorbrug over den IJsel gebotst, doordat men geen rekening had gehouden met den water stand. Met een hevlgen slag botste de bok tegen de brug. Het Noordelijk voetpad werd vernield. Zware ijzeren balken werden verbogen en knap ten af. De hoofdliggers van de brug werden ontzet. Van den bok brak een deel van den kop af. Het spoorwegverkeer en het rjjverkeer over de brug ondervonden geen stagnatie, doch het voetgangersverkeer wordt geleid over het Zui delijk voetpad. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Om 11 uur 43 vertrok van het station DB. de trein, die uit vier derde klas rijtuigen be stond, vereerd ter weerszijden met linten in de stadskleuren van Rotterdam (H. van Hol land), Maassluis, Vlaardlngen en Schiedam. Tot de autoriteiten, die dezen rit meemaakten behoorden o.a. burgemeester T. Droogleever Fortuyn van Rotterdam met de wethouders Hanemaayer, Stemerding en De Jong en de gemeente-secretaris mr. Smeding, de vier wet houders van Schiedam en B. en W. van Vlaar dlngen en Maassluis. De trein stopte in Schiedam, Vlaardlngen en Maassluis om de plaatselijke autoriteiten op te nemen. In Vlaardlngen hadden reizigers voor een fraai bloemstuk, waarvan een spoorrijtuig het hoofdmotief vormde, gezorgd, dat van een ge dicht vergezeld ging, waarin Vlaardlngsche rei zigers eenlge wenschen aan de directie der SB, kenbaar maakten. Aan boord van de „Prague”, een der Har- wlch-booten te Hoek van Holland, werd een lunch gebruikt, waar verschillende sprekers het woord voerden. zltter van de R. K. Werkgeversvereeniging in December jj. heeft vastgesteld, dat de loonen in alle bedrijven reeds zoozeer zijn gedaald, dat de werkgevers het niet meer met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen, nog zwaardere offers van hun personeel vragen. Beteekent dit, dat het einde van het aanpassingsproces bereikt is? De nieuwe be zuinigingsplannen van de regeering doen in dit opzicht het ergste vreezen. Daarbij komt dat de kosten van het levensonderhoud met de aan passing der loonen geen gelijken tred hou den. De levensmiddelenprijzen zijn nog steeds hoog. Hetzelfde geldt voor de wonlnghuren en de belastingen. Op het ultimatum, dat door de metaalbewer- kersbonden is gericht aan de directie der N.V. „Zincs de Ia Campine” te Budel inzake de be kende loonsverlaging (in vijfde instantie), thans van 10 pCt. voor de Hollanders en 20 pCt. voor de Belgische orbetders. welke door de betreffende organisaties niet is aanvaard, heeft de directie geantwoord, dat zij zich ge noodzaakt ziet de loonsverlaging door te zet ten. Aan de arbeiders, die tegen het verlaagde loon willen werken, is medegedeeld, dat zij zich vóór 17 Mei kunnen opgeven en dat zij, die zich vóór genoemden datum niet opgeven met ingang van 21 Mei zullen worden beschouwd als geen deel meer uitmakende van het fabrieks- personeel. De organisaties hebben inmiddels het ultimatum ter kennis van den rijksbemlddelaar gebracht. Zondag werd het feit herdacht der 100- jarige stichting van het huis der zusters-- Franciscanessen. In het Moederhuis te Heythuizen verwelkomden de zusters en geestelijkheid. ZJ1. Xxc. Mgr. dr. Lemens bü den ingang. Een kiekje van het plechtige oogenblik als de Bisschop zie h naar de kapel begeeft om een Pontificale Hoogmis te celebreeren Onder zeer groote belangstelling uit alle dee- len van 1 land heeft Maandagmiddag te Assen de ter-aarde-bestelling plaats gehad ’van het stoffelijk overschot van mr. H. Smeenge. Onder de ingekomen condoleances was o m een telegram van H. K. H. Prinses Julian*, waarin H. K. H. de Vereeniging .Bchutt*» vaer" haar deelneming in het verlies betuigt. Het telegram was onderteekend met: „Uw B«- schermvrouw in droev? dagen”. In verband met geleverde beschouwingen als zou er in het nieuwe bedrijf van een zekere belangentegenstelling tusschen Staat en om roeporganisaties sprake zijn, vestigt de minis- tei er de aandacht op, dat het, in overeenstem ming met het karakter van bet gemengd be drijf als zoodanig, van meet af aan zijn bedoe ling is geweest door dezen vorm te bereiken, dat overheid en jjartlculieren, zoowel in de ka- pitaalvoorzienlng als in de uitoefening van de zeggenschap, eendrachtig samenwerken tot het bereiken van het bepaaldelijk gestelde doel. De vertegenwoordigers van den Staat hebben tot taak naast het belang van den Staat mede en dit zeker niet in het minst dat van de algemeenheid, belichaamd in het in het leven geroepen bedrijf, te behartigen. Het wil den minister voorkomen, dat het in- rutmen van een monopolistische positie voor de NOZEMA. met het oog op haar levensvat baarheid, niet gemist kan worden. Dit monopolie strekt zich evenwel slechts uit tot de zendinrichtingen voor den Nederland schen radio-omroep, terwijl voor den aanleg en het gebruik van zendinrichtingen, bestemd voor anderen omroep dan een algemeenen radio- omroep voor Nederland, aan de NOZEMA slechts een recht van voorkeur wordt gegeven. De minister voegt hieraan toe. dat het schep pen van een dergelijk monopolie één van de voorwaarden is geweest, waarop de samenwer king tuschen de betrokkenen berust; hij zou bet daarom ten zeerste betreuren, wanneer door een verandering op dit punt het welslagen van de regeling gevaar zou loopen. Met betrekking tot de exploitatie van radlo- centrales, merkt de minister op, dat hij, afge zien van wenschelijkheid en practische uitvoer baarheid van de exploitatie van radio-centrales door de NOZEMA. niet kan inzien waarom a priori de mogelijkheid om hiertoe over te gaan voor de NOZEMA uitgesloten zou moeten worden, waar ieder ander wél tot dergelijke exploitatie kan overgaan. Het bestuur van de Delftsche afdeeling van de Kath. Democratische Partij heeft den gewe zen leider Prof. dr. J. A. Veraart bereid gevon den in een openbare vergadering, te houden op Maandag 27 Mei, des avonds kwart over acht, in de Stads Doelen te Delft, zj)n bedan ken als voorzitter der Partij uiteen te zetten. een nieuwen minister verwachten. Men noemt daarbij den door mr. Marchant zelf benoemden dtrecteur-generaal, wiens groote invloed op de onderwijs-politiek van den heengaanden be windsman overbekend was. De vraag blijft ech ter of deze ambtenaar, die in zijn vaste positie van thans de touwtjes van de politiek reeds stevig in de hand hield, haar zou verruilen voor het betrekkelUk wankele, in ieder geval minder duurzame ambt van minister, waarvan het op vangen van de parlementaire debatten hem nieuw kan zijn. Het eenig verstandige lijkt ons op dit mo ment: de dingen, die komen, rustig tegemoet zien. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 554.500 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereeniglngen in de week 22 t. m. 27 April 1935 heeft bedragen 272 pCt.. d.i. 0.8 pCt. minder dan in de vorige verslagweek (8 tun. IS April 1935), toen de werkloosheid 28.0 pCt, bedroeg. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 232 en 26.1 pCt. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 27 April 1935 in totaal 385660 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 368464 mannen. Hiervan waren werkloos 368.484 per sonen, onder wie 355.166 mannen. Op 13 April 1935 bedroeg het aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal or ganen 395.953. onder wie 378.851 werkloosen Het aantal ingeschreven werkzoekenden is se dert 13 April verminderd met 10293, het aantal werkloozen met 10622. Blijkens een op 1 April 1935 gehouden tel ling stonden op dien datum bij 322 organen der arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 en meer inwoners ingeschreven: 11658 werklooae mannen jonger dan 18 jaar; 57475 werklooze mannen van 1825 jaar; 56701 werkloos man van 26—30 jaar; 198.185 werklooze mannen van 31 Jaar en ouder. Einde 1934 bedroeg het aantal werkloose le den 754. In dat jaar werd aan steun in totaal uitgekeerd een bedrag van 107.000. Sindsdien is het aantal werklooce leden nog schrikbarend gestegen tot 857. De verlaging van den verkloosensteun in Juli 1934, aldus vervolgde spr., rekenen wij de regeering aan als een ernstige fout. Al staan wu afkeerig tegenover iedere revolutionnaire gezindheid, het is toch wel te begrepen, dat deze maatregel een geest van opstandigheid heeft teweeg gebracht. Wat de positieve regeeringsmaatregelen be treft als het 60 milUoen-plan en de oprichting van regionale industriebanken, de bedienden pioflteeren hiervan slechts sporadisch. Nood- zakelük zal het zijn om bjj wettelijken maatregel een einde te maken aan het euvel, dat gepen- sionneerde militairen en rijksambtenaren op kantoren worden te werk gesteld. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen bij de Provinciale Landbouw-Crisls-Organisaties. alsmede bjj de afdeelingen Zuivelcontróle der Crisis-Zulvel-Centrale. als hoedanig de Boter en Kaascontrólestatlons fungeeren. Collectieve arbeidsovereenkomsten, regeling van de medezeggenschap voor de bedienden en wettelijke regeling van de rechtspositie voor het handels-, kantoor- en winkelpersoneel blij ken steeds meer noodzakelijk te worden. Het bondsbestuur heeft daarvoor dan ook verschil lende acties gevoerd, waarvan er enkele mqt eenig succes zijn bekroond. Teleurstellingen zijn echter niet uitgebleven .Verheugend is het ech ter, dat de bond steeds krachtiger wordt en dat zjjn ledental thans bijna 8000 bedraagt. Tenslotte heette de voorzitter den aanwezigen welkom, in 1 bijzonder den bondsadvlseur, den zeereerw. heer J. Bots, den rechtskundigen ad viseur mr. P. Wltteman, den oud-bondsvoorzit- ter, den heer A. v. Hamersveld cn den heer W. Steinmetz, voorzitter van den R. K. Voiks- bend en lid der Tweede Kamer. Aan de orde was daarna de bespreking van het beleid van het bondsbestuur en van de jaarverslagen van den secretaris den heer A. Eoersma, en van den penningmeester, den heer A. de Graeff. Aan het jaarverslag van den secretaris ont kenen wij de volgende bijzonderheden: Einde 1932 telde de organisatie 7386 leden; einde 1934 was dit aantal gestegen tot 7826. De toename van het ledental in deze twee jaren bedroeg dus 440. Vergeleken met einde 1933 had de bond echter een ledenverlies van 64. Tusschen het bondsbestuur en de afdeelln- gen bestaat een samenwerking, welke buiten gewoon vlot en over bet algemeen zeer pro ductief is. De bond nam het besluit het lidmaatschap niet vereenlgbaar te verklaren met dat van een nationaal-socialistische of fascistische organi satie. De bond verloor als gevolg van dezen maatregel een tien k vijftiental leden. Het jaarverslag van den secretaris maakte voorts melding van de gevoerde salaris-acties, da actie voor een behoorlijke wettelijke rege- l<ng van den arbeidstijd der bedienden, de actie ter verbetering van de rechtspositie der han dels-, kantoor- en winkelbedienden, de actie tol wering van buitenlandsche arbeidskrachten en de actie voor een veertlendaagsche vacan- tie. Aan het verslag van den penningmeester h het volgende ontleend: Werd in 1933 de balans van de werklooeenkas afgesloten met een ver lies van f 17.097, welk bedrag aan het reserve- kapltaal moest worden onttrokken, de ingevoer de verhooglng van de bijdrage voor de werk- looeenkas herstelde het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven. Het vermogen der werklooaenkas bedroeg ein de 1933 ƒ34 339, tegen ƒ37.664 aan het einde van 1934 Een onzer redacteuren schrijft ons uit Den Haag: In parlementaire en departementale kringen heeft de overgang van minister Marchant tot bet Katholicisme en de consequentie, welke hij daaraan verbond, diepen Indruk gemaakt. Ieder bespreekt dit voor zoover men zich herinnert eenlge feit in de geschiedenis van den terugkeer tot de Moederkerk, die de laatste tientallen Jaren in ons land wel enkele geleer den, een Ledeboer. een Valckenier Kips, een Granpré Molière een Van Eeden, in Haar mys tiek lichaam opnam, doch nog nimmer een re- geerend kabinetsminister. Men bewondert in den heer Marchant voor alles den moed, die hem tot deze daad bracht. Want er behoort ongetwijfeld groote moed toe om zich op den leeftijd van dezen minister te werpen op de studie van een geheel nieuwe levensopvatting, zich los te maken van een tra ditie, waar men zoo geheel mede vertrouwd is en alles, ook een functie als de zijne achter te stellen bjj het leven naar een nieuwe overtui ging. Wat den heer Marchant tot de waarheid van het katholicisme heeft gebracht, waar hij het Heilig IXopeel ontving en wanneer, dat alles gist men slechts. De Minister zelf acht het niet wenschelijk over deze intieme bijzonderheden van zijn zieleleven nadere mededeellngen te verstrekken. En hoe gaarne men ook tot eigen leering of tot sterking van anderen een ollk zou willen werpen op het proces, dat zich hier af speelde, men respecteert geheel en al zijn ver langen tot zwijgen. Wat niet wegneemt, dat men in alle gepaste bescheidenheid wel veronderstellingen maakt omtrent zijn motieven. Men herinnert zich bijvoorbeeld, dat mr Marchant zich in den langen tijd van zijn Ka merlidmaatschap nimmer deed kennen als een materialist verre van dat: hij kende steeds aan ethische waarden een groote betee- kenls toe. Zijn sociale opvattingen, neergelegd in bet program van den Vrijz. Democratlschen Bond, naderde ook steeds zqer dicht die van de katholieken. Deze beide parallelpunten van zijn eigen overtuiging met die van het katholicisme gaven hem mogelijk de eerste aanleiding zich nader met ons leven en onze wereldbeschou wing vertrouwd te maken. Een andere gang van zaken, die misschien ook al/’gevolg van een nadere bestudeerlng der ka tholieke leer optrad, zou zijn, dat een man van krachtige overtuiging, die de heer Marchant was, de man, die gaarne de dingen met ironie en sarcasme tegemoet treedt, op een andere krachtige overtuiging stuitte, die hem geen ruimte liet voor sarcasme of ironie, doch hem vasthield in den greep van haar onverbiddelijke consequenties. Het feit, dat hij, blijkens een zeer recente, door ons ook geciteerde Kamerrede, St. Tho mas aanzienlijk hooger schatte dan Rousseau, wijst sterk in deze richting. Tenslotte kwam hij als Kamerlid en nader hand als minister herhaaldelijk met hoogstaan de katholieken in aanraking. De wijze, waarop zij bet leven en datgene, wat na het leven komt, aanvaarden, moet hem, als nadenkend mensch, meermalen hebben getroffen. Hoe dit alles ook zif, vast staat slechts, dat deze minister op allen met wie hij samenwerkte, een indruk maakte van een ernstig, eerlijk en doortastend man, die voor zjjn overtuiging uit kwam met de geestdrift eigen aan een veei jongeren leeftijd, dan de zijne. Het kan slechts verheugen, dat iemand van zulke verstande- en karaktergaven rust mag vinden in de erkenning der waarheid. Genoemde commissie is na ernstige overwe ging en met inachtneming van alle hierbij be trokken belangen mede aan de hand van de haar ter beschikking gestelde cijfers eenstem mig tot de slotsom gekomen, dat het zoowel in het belang van den Nederlandschen omroep als in dat van de omroeporganisaties in het bij- zonder geacht moet worden, dat de Huizer zen- der ook gedurenden den overgangstoestand bul ten bedrijf wordt gesteld en dat tijdens dien toestand ten behoeve van de uitzendingen over de 1875-golf uitsluitend van den krachtlgen Rijkszender te Kootwijk, die op voor de om roeporganisaties aanvaardbare voorwaarden ter beschikking zal kunnen worden gesteld, gebruik zal worden' gemaakt. Bü de liquidatie van den Huizer zender, waar over door de Commissie voor het Zenders- vraagstuk thans onderhandelingen worden ge- 'oerd' zal met rischen van goede trouw en goe de koopmanschap ten volle rekening worden gehouden. Wat de energie van de nieuwe zenders aan gaat, kan de minister mededeelen dat het in het voornemen ligt het definitieve zenderoom- p.ex voor groot vermogen (maximaal 150 K.W.) in te richten, terwijl ook reeds gedurende den overgangstoestand met den Kootwjjk-zender met groote energie zal kunnen worden uitge zonden. waaraan in het bijzonder in de avond uren behoefte bestaat, terwijl nagegaan zal Of ten aanzien van den NBB.-zender te Hilversum dezelfde mogelijkheid bestaat Op het Provinciehuis te Assen had Maandag middag wederom een conferentie plaats tus schen de betrokken partijen bfj het conflict in de venen en den Rijksbemlddelaar, mr. Bloe- mers, burgemeester van Arnhem. Tegenwoordig waren de vervenersbonden uit Nieuw-Weerdinge, Roswlnkelerveen, Tweede Exloërmond en Emmer Erfscheiderveen, als mede de betrokken landarbeldersbonden. De conferentie, die vijf uur duurde, heeft geen direct resultaat gehad. De verveners bleven op 10 pCt. loonsverla ging over de geheele linie staan. Enkele ver veners waren bereid dit tot 7 pCt. terug te brengen. De werknemers hebben blijk gegeven in de richting te willen gaan van een oplossing, zoo- als die in Valthermond is gevallen. Tenslotte heeft de Rijksbemlddelaar een voor stel gedaan, n.l. om een algemeene loonsverla ging van pCt. toe te passen, behalve ten aanzien van de fabrieksturf, waarvoor het loon op het oude peil zal gehandhaafd blijven. De loonen voor de persturf zullen hierbij met 5 pCt. worden verlaagd, terwijl het uurloon ge lijk zal blijven aan dat van 1934. De emolumenten zullen daarbij met 20 pCt. worden verlaagd, terwijl het broodgeld zal ver vallen. Het halen en brengen der machines zal tenslotte op dezelfde wijze geregeld worden als in Valthermond. Vóór 17 Mei a.s. moeten partijen den Rijks- bemiddelaar mededeelen of zij dit voorstel aan vaarden. Mr. Bloemers gaf partijen in overweging toch De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van H. D. F. R„ bestuurder op de N.Z.H.T.M., die te Haarlem een stllstaanden auto aanreed, waarbij mej. v. d. B. het leven verloor en wegens dood door schuld is veroor deeld door het Hof te Amsterdam tot zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk. (De rechtbank te Haarlem had hem vrijgesproken).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13