Wenschen der middenstanders Dièsel-dienst uitgebreid 1 KERNVORMING MET INGANG VAN WOENSDAG i ^>5 y DONDERDAG 16 MEI 1935 I Reclasseeringsdag •- t Rector Bots spreekt HET WERKFONDS Jeugd in nood BEZU1NIG1NGSONTWERP Ontaarde vader HET B1ERVERBRUIK TOUR 1NGC AR-ONDERNEMERS waardeiyk Geen demonstratie Oorzaken Actie tot behoud hanzebond van slagers- PATROONS Het aanbrengen van verbeteringen Verdere mechanisatie tijdelijk verboden Maatregelen voor de sigaren industrie in voorbereiding Jongelieden naar Duitschland Academische examens De nieuwe brug bij Moerdijk Slecht gedrag tegenover zijn kinderen Beschadigingen veroorzaakt door cumulatie van buiging strillin- gen op bepaalde plaatsen van de krukas ri les dit fct- -o- Neem ’n AKKERTJE Deputatie van onze jeugdige werk- loozen naar Genève Stof en geest waar- deeren DUIVELAND lal van actiepunten voor gesteld op de Centrale Raadsvergadering der Haarlemsche „Hanze” „De ongunst der tijden eischt eenheid van actie” Demonstratief congres van N.V.V. en S.D.A.P. „DE HOOGE VELUWE” Moeilijkheden voor het bedrijf -- Mr. Crena de longh zou als bestuurslid benoemd worden Per hoofd der bevolking gedaald Kernvorming Verbetering Overeenkomst inzake wedér- zijdsche toelating r, zes „het groot-kapitaal” van de Totaal 73.000 in zijn loot >n Nederland België Frankrijk Tsjecho-Siowakije Oostenrijk 17.000 17 000 19.000 10.000 10.000 den lavié orde ■ooi- luD- □or- t de dat rare oor ran eel be ien rül rit me LEIDEN. Taalkundig doctoraal examen In dologie, de heer F. J. Asperlagh. in tegenover Naar wij vernemen, hebben de betrokken Mi nisters besloten te bevorderen aan de Staten- Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uitbreiding van de mechanlseering in de sigarenindustrie. Zooals bekend is, beeft het Internationaal Christelijk Vakverbond een petitionnementsactie georganiseerd om de Internationale Arbeid*, conferentie, welke de volgende maand te Ge nève bijeenkomt, te wijzen op den geweldigen ernst der werkloosheid onder de Jeugdige per- I nonen. der te cht- een ran rij. Het zag dus sden erne voor a te bij hee tten, ail- i.^ het *w- bu- ren. lag. VIb ier- MT 4* M Gevatte Kou. Griep. Influenza enz. 3 mer bij de uitoefening van zijn bedrijf onder vindt hebben het bestuur van den Nederland- schen Bond van Touringcarondernemers aan- Naar het „Handelsbtad” verneemt, zal in de plaats van mr. Beyen, die in verband met zijn vertrek naar Bazel uit het bestuur van het Werk fonds is getreden, mr. D. Crena de longh, presi- dent-directeur van de Nederlandsche Handel-My. tot bestuurslid van het fonds worden benoemd. Het ligt niet in het voornemen het gebruik van bestaande machines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachlnes afhankelijk te stellen van de toestemming van de Regee ring. Ook eiders traden lagerbeschadlgingen bij I DE TRAM OP SCHOUWEN EN Om zeker te zijn dat een uitvoering betrouw baar is, worden behalve een groot aantal proef- loopen voor metingen, enz. onafgebroken proef- loopen bij vollast en max. toeren van reep. 100, 200 en 400 uren gedaan. neeaheer naar'een niët-katholiek ziekenhuis gedirigeerd en vroeg maatregelen, die zulke o- >or In verband hiermede zal de Arbeidsinspectie aezer dagen beginnen met een inventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van compleet- en bosjes- machlnes na 15 Mei 1935 aan een toestemming worde gebonden. Deze wet zal dan voor een bepaalden tijd gelden; in welke periode de Regeering de gelegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, zonder dat In tusschen ernstige verstoringen van het tech nisch productie-apparaat en daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. herhaalde malen heeft het aangeklopt bij de be voegde autoriteiten. Nog niet zoo heel lang ge leden is er een uitvoerig gemotiveerd adres ver zanden bij de behandeling der begroeting van het Landbouw-Crisisfonds aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het hoofdbestuur zal blij ven doorgaan voortdurend bij de regeerlngsper- sonen aan te kloppen. Er ontstond daarna een langdurige discussie. Met algemeene stemmen ging de vergadering accoord met de maatregelen, welke het hoofdbe stuur tot nu toe heeft genomen inzake deae kwestie). Door den motorleverancier worden voor de zen gedeeltelijken -- „De Volkskrant” is thans in de gelegenheid j omtrent bet resultaat dezer actie, welke in Nederland bij de katholieke jeugdige werkloozen tot 24 Jaar georganiseerd werd door het Ver bond „De Jonge Werkman" en in bet bisdom Haarlem door de 8t. Jozefsgezellenvereenlglng, het volgende mede te deelen. De aandacht dient er op gevestigd, dat alleen geteekend werd door werklooee personen die den leeftijd van 24 jaar niet hebben over schreden. In Nederland werden op 1100 lijsten van 17000 werkloozen handteekeningen verza- trekken tegen spoorwegen. Na de geanimeerde koffietafel werden de be- spreklngen over de voorstellen voortgezet. Eerst kregen de depothouders den wind van voren. Zij brengen aldus de afdeeling Pijn- acker den vijand in huis. Zij verdedigen de belangen der grootbedrijven in de vergaderin gen der middenstanders. Zoek dat plaatselijk uit, adviseerde bet bestuur, want de kwestie is te gecompliceerd, de gevallen zijn te zeer 'it- eenloopend van aard om één. twee drie een al gemeene richtlijn in deze kwestie te geven. Am sterdam lichtte deze moeilijkheden zéér duide lijk toe met enkeie gevallen waarin midden standers alleen door het aannemen van een de pót zich als middenstanders konden handha ven, en stelde voor om de kwestie in de komen de maanden ernstig Xe bestudeeren om haai ■op de najaarsvergadering definitief aan de orde te stellen. De vergadering vereenigt zich hiermee. dergelijke motoren op; dit verschijnsel deed zich ook voor bij de eerste proefnemingen der N. B.-motonen vóór aflevering. Deze beschadi gingen werden toegeschreven aan de toen voor motoren alleen nog maar bekende torsie trillin gen, welke door aangebrachte wijzigingen ge heel binnen hinderlijke grenzen werden terug gebracht, waarna de toen als elsch gestelde 100 uren proefloopen met vollast en max. toeren zonder storingen en gebreken werden volbracht (een zware proef voor een nieuwen motor). Aangenomen werd toen dat de motor goed was. In een persconferentie, belegd door de de uitvoering van den Reclasseeringsdag Het vraagstuk van de bevestiging van deze contragewichten op de bestaande assen leverde wederom vele moeilijkheden op, vooral omdat voor een gunstig trllllngsbeeld een losse be vestiging gewenscht is, terwijl ter vermijding van beschadiging van krukassen en contrage wichten de bevestiging zeer stijf dient te zijn. Behandeld werd daarna bet voorstel der R. K. Slagerspatroonsvereeniglng „St. Bavo” te Haar lem, bij de Nederlandsche Veehouderij Centrale met den meesten spoed aan te dringen op ver betering in het opleveren van spek. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur er van doordrongen is. dat de afname van spek door de N. V. C. afhangt van internationale mo gelijkheden. Het hoofdbestuur is echter zeer ze ker bereid in de richting, welke dq afdeeling Haarlem aangeeft, werkzaam te zijn. De afdeeling Arnhem drong er op aan stappen bij de regeering te doen om te bewerkstelligen, dat ingevroren varkens, die in de vrieshuizen liggen opgestapeld, in den binnenlandschen han del woeden gebracht. De voorzitter had ernstige bezwaren tegen dit voorstel. Het hoofdbestuur Is de meening toege daan. dat men op zeer groote bezwaren zal stut ten. Verschuivingen in den handel sullen er het gevolg van ztfft. Het kan slechts nadeel voor de bedrijven opleveren. Het voorstel werd verworpen. Ten slotte werden aangenomen de voorstellen van de R.K. Slagerspatroonsvereeniglng .J8t Hippolytus” te Delft, om algeheele teruggave van accijns op rund- en kalfsvleesch bij voorwaar delijke goedkeuring en bij benadering van rund vee de verzekering niet te doen vervallen. De voorzitter sprak daarna een slotwoord en sloot de vergadering. De Ganz-Stork motoren (een geheel nieuw ontworpen motor), waarmede 5 treinstellen voor proef zijn uitgerust, hebben, afgezien van normale kinderziekten, tot heden goed voldaan. Naar aanleiding van verschillende in de pers verschenen berichten betreffende flnanciéele verplichtingen, die het Rijk zou hebben aan gegaan met betrekking tot den aankoop van het landgoed ..De Hooge Veluwe”, vernemen wij van bevoegde zijde, dat van eenigerlel verplich ting van het Rijk tegenover de opgerichte stich ting geen sprake is. Met machtiging van de regeering is een ge deelte van bet restant van bet saldo van de Ned. Ultvoer-Maatschappij in liquidatie belegd -- - in een rentedragende hypothecaire geldleening, - Dulveland. Op deze ver- versteekt aan de stichting: „Het nationale park ga de ring. welke bijgewoond is door een verte- De Hooge Veluwe". genwoordlger van den Minister van Water- Aan het verstrekken van deze leenlng is o.m. staat, werd een motie aangenomen, waarin de de voorwaarde verbonden, dat het door de wensch en de hoop wordt uitgesproken, dat de stichting aan te koopen landgoed „De Hooge regeering. overtuigd van de uitzonderlijke lig- Veluwe” bestemd zal worden tot natuunnonu- glng der streek en de ontstentenis van eenlge ment en dat dit landgoed vóór het publiek zal andere rallbaan, al die naaatregejen sal willen worden opengesteld. nemen, dat de opheffing van de tram op het Deze transactie houdt mede verband met een eiland Schouwen en Dulveland en St. Philips- aan het Rijk gedane schenking van een kunst tand tot en met Steenbergen worde voorkomen. J collectie van groote waarde. i de hje. ziji» len- bin- De N. S. verwachten, dat thans binnen niet al te langen tijd de de finitieve verbetering zal zjjn vast gesteld en hebben daarom besloten ingaande Woensdag den-D.E. -dienst weer uit te breiden tot 4000 trein stel k.m. per dag en dezen dienst voort te laten duren tot weer tot uitbreiding van den volledigen dienst kan worden overgegaan. Bil de thans vastgestelde oorzaken van de motorbeschadlgingen vallen de kosten voor proefnemingen met verbeteringen aan en her stelling van de motoren geheel ten laste van den leverancier die zijn verplichtingen loyaal nakomt. Woensdag is de 17de jaarvergadering van den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons te Rotter dam voortgezet. Het bestuur verklaarde paraat te blijven om meer uniformiteit in de toepassing der keurta- rleven te verkrijgen. Ook op het gebied van de slacht tarieven zal alles worden ondernomen om meer uniformiteit te verkrijgen. Vanuit de vergadering werd geklaagd over het feit, dat op de wenschen van den R.K. georgani- seerden slagerastand door de regeering zoo wei- deelde mede, dat er geruchten Deze keuze hangt samen, aldus het blad, met hef feit, dat men het wenscheiyk achtte, weder iemand uit de financieels wereld In het bestuur zitting te doen nemen, In hoofdzaak met het oog op de beoordeellng van den financftei-economi- schen kant van de ter sprake komende in dustries le projecten. Mr. Beyen heeft destijds, toen de heer Zaal berg aftrad, het voorzitterschap in diens plaats aanvaard, terwijl het bestuur, waarin toen eeo vacature was gekomen, niet werd aangevuld. Hex is geenszins onwaarschijnlijk, dat dit thans wel zal gebeuren, en dat men dan tevens net nieuw te benoemen bestuurslid met het voorzitterschap zal belasten. Momenteel is echter omtrent de voorziening in de voorzittersvacature nog geen definitieve be slissing genomen. De voorzitter zeide niets te voelen voor een demonstratie. Het hoofdbestuur is dezelfde mee ning toegedaan wat de grieven der leden betreft. Het wil echter andere wegen bewandelen. Reeds gen, zoodat verbetering der motoren noodza kelijk was. Behalve de juist genoemde storingen, welke inkrimping van den dienst noodzakelijk maak ten, zijn, zooals vanzelf spreekt, ook andere minder belangrijke storingen opgetreden. Deze waren evenwel gering in aantal en alle op zichzelf staande gevallen en normaal optre dende storingen bij nieuwe motoren in een nieuw bedrijf. Talrijke wenschen, getuigend van de groote moeilijkheden, waarmee vooral de handeldrij vende middenstand te kampen heeft, kwamen op de Centrale Raadsvergadering van de .Han ze" in het Bisdom Haarlem, gisteren te Rotter dam gehouden, by de behandeling van de voor stellen der afdeellngen ter sprake. De eerste uitvoeringen hebben geen goed resultaat opgeleverd, thans zijn twee uit voeringen van contragewichtsbevestlglng in beproeving, waarvan goede resultaten worden verwacht. leiding gegeven hieraan in het bijzonder zijn aandacht te schenken. Ter bespreking van de maatregelen, die de belangen van het touringcarbedrljf raken, heeft het bestuur van den Bond alle touringcaronder nemers in Nederland opgeroepen voor eene vergadering op 21 Mei te Utrecht in het Jaar beursgebouw. A(ls resultaat van langen Ingespannen arbeid werd vastgesteld, <Tat de lagerbe schadlgingen veroorzaakt werden door cumulatie van buigingstrillingen by be paalde (critisqhé) toeren, op bepaalde plaatsen van de krukas. In Hotel Juliana te Zlerikzee Is Woensdag middag een drukbezochte vergadering gehouden van het actiecomité tot behoud van de Stoom tram op Schouwen en !__.22. 2„ kalenderjaar. Van aantal worden 50 vergunningen toegewezen slechts |aan Gastarbeitnehmer in het hotelbedryf en 50 aan de overige. verkrijging eener verbiyfsvergunning vers zich verbinden Gastarbelt- dezen voldoende productief werk salarieeren volgens collectieve by gebreke daarvan volgens Zooals gemeld, wordt Zaterdag in geheel Ne derland een nationale reclasseeringsdag gehou den, aan welke actie de reclasseeringsinstel- lingen van alle gezindten deelnemen. Het doel is tweeledig: in de eerste plaats wil men bet publiek, dat voor het meerendeel weinig ct niets van de reclasseering weet, de oogen ope nen voor dezen onmlsharen en diep mensche- lyken socialen arbeid; anderzyds is het voor de noodzakeiyke uitbreiding van het werk dringend noodig, dat de financiën van de in stellingen worden versterkt. Rector Bots huldigde de werkkracht van den voorzitter, den heer Stumpel, in t belang van den middenstand en wees erop, hoe thans én het stoffelyke én het geestelyke doel der orga nisatie zichtbaar een steun vindt in den geest des tyds. Mfen keert zich steeds meer af van het individualisme, zoekt aanéénsluiting en zoekt verdieping. Spr. waarschuwt ook tegen een scheiding van deze belde doeleinden, die slechts onder-scheiden mogen worden, wy moe ten >de groote fout der negentiende eeuw, die alle sferen van het denken splitste, ver en y den. Voor ons ligt het geestelyke niet als een oase in de woestyn van het stoffelyke. Dit laatste kan evenzeer een ideaal zun. wanneer men het slechts weet te zien als een middel om in den hemel te komen. De heer Jan Bakker wekte nog op tot groo- tere activiteit in de afdeellngen en tot samen- loonsverlagingen - -“cretaris cvT-, beantwoordde een aantal schrifteiyke vragen. “.Tr, nooiasaaenjK van organlsatorischen aard en 2*^00 ^rbSdenrtvA^i^eke'!. hoeverre nadat de voorzitter allen nog hartelyk dank had der onderne- gebracht, ging de vergadering in de beste stem- mlngs-lnkomsten middelen biedt, die dit euvel mlng gezameniyk in extra-trams naar de ten- met be laste commissie, was het vooral een uiteenzet ting van Pater Patrlcius van het R. K. Consul tatiebureau te Helmond en bestuurslid van de Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen, die aller aandacht had. Pater Patrtcius zeide o.m. dat men een goed begrip dient te hebben van de sfeer, waarin de misdaad wordt geboren. De maatschappij zeide hy is voor een goed deel oorzaak dat da criminaliteit toeneemt. De steun, dien werk loozen genieten, is alleen voldoende om hen in het leven te houden; van ontspanning is geen sprake. De sociaal-economlsche verhoudingen zyn van dien aard, dat velen op den weg der misdaad gedreven worden. Daarbij komt, dat de gevan genis niet verbetert, maar verbittert. Ook de opvoeding speelt, wat het vraagstuk der cri minaliteit betreft, een groote rol. Maar in lederen mensch. die gevallen schuilt nog iets goeds en het Is de plicht maatschappy. hem de helpende hand toe steken. Voor dit werk is de Nationale Reclassee ringsdag in het leven geroepen, wy vinden hierin, aldus de pater, naast een barmhartig- heidsmotief, dat voor zichzelf spreekt, een so ciaal motief, wyi de aandacht van het publiek op de reclasseering wordt gevestigd; tenslotte een solidariteltsmotief omdat boven politiek en religie uit het nationale solidariteitsgevoel er door wordt aangekweekt. De ongunst der tij den zoo besloot Pater Patrlcius eischt eenheid van actie. De dag van den 18en Mei moet slagen als men hem ziet in het licht van bet gemeenschapsdoel van de reclasseering! In het najaar 1934 moest de Diesel-elec- trische Tractie ingevolge storingen met de Maybach-Werkspoor-motoren ingekrompen worden. Verwacht werd, dat de D. E. tractie weer in vollen omvang binnen korten tyd zou kunnen worden hersteld. Deze verwachting is niet bewaarheid. Het publiek zal echter wel gaarne om trent den,stand vgn zaken Ingelicht wor den. Ir. W. Hupkes, chef van den dienst van Tractie en Materieel, deelt ons over den gang van zaken het volgende mede: De motoren, welke aanvankelijk zonder be langrijke storingen dienst deden, begonnen na ongeveer 20.000 K.M. siytage aan de rollen- lagers te vertoonen; met deze beschadigingen konden de motoren nog ongeveer IÓ.000 K.M. afleggen, waarna het spel in dé lagers zoo groot werd, dat verdere beschadigingen als de fecte trlllingdempers en breken van cilinder- geleidestukken ontstonden. By behooryke contróle konden de motoren dus ongeveer 20.000 K.M. afleggen, daarna moest de motor gereviseerd worden om be schadigingen, welke bedrijfsstoringen kunnen veroorzaken, te voorkomen. De motoren behooren echter ongeveer 100.000 KM. zonder groote revisie af te kunnen leg- '-Mt. sB-r* M Een der eerste foto’s, welke een duidelijk beeld geeft van de groote verwoesting, die de aardbeving op Formosa heeft aangericht TWeede spanning geplaatst Het plan bestaat, dat onze jongens zich op 3 juni zullen voegen by hun Belgische lotge- Woensdagmlddag te vyf uur is de tweede nooren en georganiseerde collega's en voor een spanning voor de nieuwe verkeersbrug over avond en nacht zullen worden gehuisvest te het Hollandsch Diep by Moerdyk op de pylers Brussel in de pas geopende Kajotterscentnüe <un de Poincarélaan. eep Op 4 Juni wordt de reis vanuit Brussel voort- gezet naar Parijs, waar gedurende een opont houd van drie uren het Fransche Christelijk Wkverbond aan Belgen en Nederlanders met de Fransche werklooae Genève-gangers een maaltijd aal aanbieden in een der instellin gen van dat Verbond. Op den Sen Juni des middags omstreeks 5 uur zal de geheele deputatie van jeugdige werk- looeen door de Internationale Arbeldsconferen- tie in Oenève in het gebouw van het I-A.B. worden ontvangen, waarna des avonds een groote Internationale bijeenkomst in een gebouw der Zwltaersche vrienden zal gehouden worden. vergadering hoofdbestuur. Purmerend richtte zyn pyien tegen den on- rechtvaardlgen druk der wegenbelasting, die den kleinen auto-gebruiker aanzieniyk zwaar der treft dan den grooten, en stelt vóór te agee ren voor haar vervanging door een benzinebe^ lasting die tenminste evenredig groot en klein gebruiker drukt. Het bestuur hadXwLÏ “ese,-motoren by een benzl- ne-belasting den dans ontspringen. De voor- deekj® niee, dat hiervoor na overW met de B.O.V-A.O.. een oplossing werd gero? motorL'*™ Kewlch‘belastln8 speciaal van deze motoren, en verzekerde dat het verzet tegen de wegenbelasting in de Tweede Kamer steed, groeit, sterker zelfs dan men daar bulten ver- Loosduinen zag hlerby nog kans van lee, tel--- -- *2?.leer I nlg gereageerd wordt. De voorzitter deelde mede, dat er geruchten gaan, dat er thans tot een nieuwe afslachting zal worden overgegaan. Spreker zeide voorts, dat het hoofdbestuur steeds op het standpunt heeft gestaan, dat algeheele opheffing der crisislasten op het vleesch en ook op het vet moet worden verkregen. Spr. zeide de vergadering weinig hoop te kunnen geven. Aan de orde kwam daarna het voorstel van de R.K. Slagerspatroonsvereeniglng „St. Petrus” te Amsterdam, waarin het hoofdbestuur opge dragen wordt, er by de regeering op aan te drin gen, dat een begin wordt gemaakt met de liqui datie der vakcentrale. Tegelykertyd werd behan deld het voorstel van de afdeeling Zaandam, be sprekingen te houden met de regeering om het te veel aan vee aan de slachthuizen te doen slach ten en daarna aan geheel uitgebeende bouten in de slagerijen te doen verkoopen en het voorstel van de R.K. Slagerspatroonsvereeniglng te Zaan dam, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht, 'n demonstratie te organiseeren, van alle Neder landsche slagers, al of niet georganiseerd. De on kosten zouden uit diverse bondskassen betaald moeten worden. Op Zaterdag 1 Juni zullen de besturen van het N.V.V. en van de S.D.AJ». te Utrecht een demonstratief congres houden naar aanleiding van het bezuinigingsontwerp. Sprekers zullen zyn de heeren Albarda, de la Bella, Van Meurs en Thyssen Zooals men weet, zal het R.K. Werklieden verbond op 31 Mei in verband met het bezul- nigingsontwerp een congres houden, waarop tot moord op zyn vader. P. de W„ pater mr. dr. Beaufort en mr. Van Maarseveen één j—. - als Inleiders zullen optreden. vler maanden Toorwaardelijk, met aftrek der I ^gdige voorlooplge hechtenis en twee proefjaren onder bUzondere voorwaarden. De elsch vAis twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor- TOURINGCAR-ONDERNEMERS waardeiyk met een proeftyd van drie jaar. De zoon had wegens het slechte gedrag van De moeliykheden. die de touringcaronderne- den vader tegenover de kinderen zulk een wrok tegen dezen gekregen, dat hy besloot, hem neer te schieten. By zyn patroon stal hy een jacht geweer en ging daarop oefenen met de gestolen hagelpatronen. Veertien dagen later, toen de mishandelingen Het internationaal Christeiyk Vakverbond weer plaats hadden, heeft de zoon het geweer dus 73.000 jeugdige werklooeen uit zyn gehaald en twee schoten hagel op zyn vader ryen. d[e Op ju petitionnement hun handteeke- gelost, die gewond werd aan hand en rug mng als een smartkreet om werk plaatsten. De vader stond terecht wegens een zeden delict. De elsch tegen hem was vier jaar ge- Het petitionnement zal nu aan de Interna- vangenlsstraf. Hy is nu veroordeeld tot vyf jaar u<jnaJe Arbeidsconferentie te Oenève met de gevangenlnatraf. verzamelde handteekeningen worden aange boden door een deputatie van honderd jeug dige werklooeen. Het RK. Werkliedenverbond heeft het znogeiyk gemaakt, dat tot deae depu tatie 25 Nederlandsche katholieke jeugdige werkloosen zullen behooren, vyf uit elk der bis dommen20 leden van „De Jonge Werkman” en 5 der Sint Joeefsgezellen. Het transport verliep naar wenseh. Het ge vaarte passeerde omstreeks twee uur Wlllems- dorp, komepde van de Dordtsche Kil. Daarna werd koers gezet naar den nieuwen pyier aan den suideiyken oever. Om drie uur was de plaats van bestemming bereikt. Het brugge- deelte werd toen tusschen den eersten en den tweeden pyier gesleept en daarna In de lengte richting van de brug gedraald. By hoqg water om vier uur was da spanning ruim twee meter boven den pyier. Toen het water viel en de bekken werden volgepompt, waarop de span ning rustte, zakte het gevaarte snel. Omstreeks - vyf uur was de spanning op het bruggehoofd - ---dienst kosteloos de noodige aangebracht, motoren gereviseerd en onderhouden. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt hebben de brouwerijen in 1934 1.512.000 H. L. bier afgeleverd, 1.609.000 HL. in het vorig jaar. Haar afzet met blnnenlandsche bestemming (1.429.000 HL.) is wederom niet onbelangryk achteruitgegaan (met 103.000 HL. of zeven pro. cent). X Verbruik van binnen- en bultenlandsch bier per hoofd der bevolking daalde met IA L (of plm. acht procent). principieel onaanvaardbare dingen voortaan onmogeiyk zullen maken. De kwestie zal wor den onderzocht. Dezelfde afdeeling fulmineerde tegen de vaste lasten, waaronder de middenstand gebukt gaat. De Kamer-fractie fulmineert er óók tegen, verklaarde de voorzitter, en de gezameniyke bonden niet minder. Hy noemde een paar voor beelden. Deze ontlokten Amsterdam de be zorgde opmerking, dat men zich vooral niet tot enkele lasten moest bepalen alle moeten geiykeiyk naar beneden, wil men niet weer andere groepen de huiseigenaren bijvoor beeld eenzydlg dupeeren. Na nog enkele opmerkingen over reclame campagnes en over een pensioenfonds voor middenstanders en nadat de voorzitter nog eens den nadruk had gelegd op de onvereenig- baarheid van het lidmaatschap der stands- organisaties en de N5.B. verkreeg Rector Bots, de bondsadviseur, het woord. Even werd de „woestyn der stoffelyke be langen" onderbroken door een „oase van gees telijk leven”. Pater Alexander O-M-Cap. kreeg buiten de agenda om het woord tot het uitspreken van een rede over de kernvorming in de middenstandsorganisatie. Pater Alxegnder schetste als doel der kern vorming: naar het voorbeeld van Christus het eigen leven opvoeren tot de bovennatuuriyke volmaaktheid om langs dezen weg den weg der zelfheiliging de maatschappy te ver beteren. j- De kernen vormen clubs van een acht- of tiental menschen van beproefden godsdienst en en verstandigen yver, die onder leiding van een priester, géén sociale of economische of zelfs apologetische cursussen organiseeren. doch zich zelf gedeelteiyk vormen om bewust te leven naar de beginselen van den godsdienst. Het gaat met deze kernvorming nog lang niet naar wensch. Goed geteld werken thans a onder de middenstanders in het bisdom Haar lem zeven clubs, waarvan twee In Amsterdam. Spreker heeft zyn oorspronkelyk enthousiasme reeds vervangen door nuchteren realiteitszin, doch blyft stuwen naar de verwezeniyking der geestelyke elitevormlng in onze st*ndsorganl- satie. Pater Alexander’s rede werd met groote aan dacht gevolgd. By de voortgezette bespreking der afdeellngs- voorstellen oefent de president, de heer Stum pel, instemmend met de afd. Leiden, scherpe critiek uit op het Ryksinkoopbureau. dat een acht- A tien miilioen per jaar leveranties aan den middenstand onttrekt, en hem eenvoudig blameert doordat het van de suggestie uitgaat, dat de middenstand zyn distributieve functie niet naar behooren kan vervullen. Leidschen- dam vulde aan met eveneens te protesteeren tegen het Centrale Verkoopbureau van de ge meenten. Leiden stelde vervolgens de precaire vraag of niet beter, terwllle van een goedkooper en meer effectief werkende centralisatie het dio cesane Hanzebureau kan worden gecombineerd met het nationale. De contributie zou dan min der kunnen worden. Het bestuur had de mogeiykheid van dit laatste reeds in zyn prae-. advies ontkend daar het werk van X diocesane bureau toch moet worden gedaan. Amsterdam ontkende ook de wenscheiykheid van een lagere contributie. Hoe meer middelen het bestuur ter beschikking staan, hoe grooter activiteit het in het belang der middenstanders kan ont plooien. Nadat meerdere afdeellngen een organisatorische liefdesverklaring jegens het diocesane bureau hadden afgelegd, trok Lelden na door den voorzitter nog herinnerd te «ün aan het woord van wyien Mgr. Ariëns - «Centralisatie is de dood” zyn voorstel in. Op de aansporing van RLjswyx om een actie te ontplooien tegen het verleenen van extra- korting aan particuliere combinaties en ver- •«nlgingen, antwoordde het bestuur, behalve met een welwillende toezegging, ook met een *eder-aansporing tot de middenstanders zelf hierin vóór te gaan en zelf zulke extra-kortln- •en óók niet te verleenen. Ryswyk bracht vervolgens een geval ter •prake van een door haar tegen ziekte ver zekerd lid, dat door den controleerenden ge neesheer naar een nlet-katholiek Direct moet hlerby worden opgemerkt, dat heg gebied der buigingstrillingen (in tegen stelling met dat der torsietrilllngen) by moto-' ren onbekend terrein was. metingen waren, voor zoover bekend, nimmer verricht toestellen hier, voor bestonden niet, zoodat studie en proef nemingen om gebrek te localiseeren, zeer tyd- roovend waren. Eerst moesten nog de toestel len voor de metingen worden ontworpen en gebouwd. Thans zyn door de gedane metingen de aard der trillingen, crltische toeren, knooppun ten enz. vastgelegd en is hiermede het optre dende gebrek gelocaliseerd. Doer vele witgebreide proefnemlhgên Is thans ook vastgesteld, dat de storende crl tische toeren binnen de gebruikstoerental- len (g001400) vermeden kannen worden door aanbrenging van contragewichten op de bestaande krokasoen tegenover de krnk- wangen, waardoor tevens de lagerdrakken verminderen. Ter moeten werkgevers nehmer zoodra verrichten, te overeenkomst en L„ den ter plaatse in hun beroep geldenden loon- standaard. In de ovenge gevallen moet de werk gever zich verbinden Gastarbeitnehmer te be- loonen overeenkomstig den gepresteerden ar beid. Voor de uitvoering van deze regeling in Ne derland is aangewezen de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar- I beidsbemiddeling te Den Haag. Het ministerie van Sociale Zaken maakt be kend. dat tusschen Nederland en Duitschland een regeling is getroffen inzake wederzydsche toelating van jongelieden van beiderlei kunne ter bekwaming in hun beroep en in de taal. (Gastarbeitnehmer). Deze mogen in beginsel niet ouder zyn dan 30 jaar. De verbiyfsvergunning wordt voor één jaar gegeven. zy kan in uitzonderingsgevallen met maanden worden verlengd. Het aantal toegelaten Gastarbeitnehmer be draagt ten hoogste 100 per I1"irirrr. dit - - '•"■Wi ‘s' 'W De rechtbank te Leeuwarden he^ft den 18- jarigen J. de W„ arbeider te Stiens, wegens - tot jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan twee proefjaren onder Castricum opende het vuur met een aanval op de personeelscoöperaties in de groote bedry. ven. De fabrikanten, die by den verkoop van hun producten voor 90 pCt. op den midden stand zyn aangewezen, steunen nog veel te veel deze coöperaties, die tegen de belangen van dienzelfden middenstand ingaan. Van verschil lende kanten vond deze aanval steun. Amster dam noemde als voorbeeld kolenleveran. ties der mynen aan groot-lndustrieelen, die op deze wyze goedkooper brandstof ter be schikking van hun employé's kunnen stellen. Dat het voordeel dezer employé’s hiermee vol strekt niet gediend wordt, betoogde de afd. Den Haag, die er op wees, dat zulke goedkoope leve- argument wCTkïëg'meï het Centraal Bureau. ^et ^tuur cwn o-aarn. A M beantwoordde een -- Het bestuur greep gaarne de suggestie van hoofdzakeiyk verbindendverklaring der onderne- gebracht, ging de vergadering den v kop kunnen indrukken. Besprekingen I töönsteUing der slagers. vooral plaatseiyk met de betreffende in-1 dustrieelen sullen in ieder geval worden ge voerd om hierin verbetering te verkrijgen. De ondersteunt het beleid van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13