ONS BLAD De feestelijkheden te Brussel Samenwerking Parijs-Moskou bekrachtigd I 9' Disconto verlaagd Het nieuws van heden Rijksdag 21 Mei bijeen BEZOEK AAN HET NED. PA VILJOEN LA VAL ERG TE SPREKEN OVER ZIJN BEZOEK DE BAROMETER Een avontuur van Kingsford Smith Alfred Rosenberg gedesavoueerd JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 Met ingang van heden 4 pCt. Goede- Maarschalk Piltoedski op zijn doodsbed De mijnramp in China Nog 700 ingeslotenen? De Demonstraties en maal- De luchtvloot - tijden Vinnige kou in België En de gevolgen België’» devaluatie Na de revolutie in Griekenland Staat van beleg opgeheven De grootste van Denemarken Frankrijk ongerust 2 lNMX\Vk\\\UUIII IUIIU Prinses Juliana met het Belgisch Koningspaar op het gala-bal Ministers en gezanten aanwezig Boven de Tasman-zee geraakten de schroef en de motor defect De rede van Hitler zal worden uitgezonden Brug over de Kleine Belt geopend Belgisch disconto ver laagd Wat uitlekt uit de ingestelde enquête DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 10.000 bombardementsvliegtuigen volgens Rothermere van Duitschland ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 tp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C door Frankryk gevolgde mili taire koers door dictator Stalin geprezen DONDERDAG 16 MEI 1933 Onderzeeërs te Brussel Fer kwartaal voor Alkmaar f 2.— De verdere aanwezigen - ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 188 tot sigaren- Het bierverbruik in 1934 verminderd. dat Brusselsche correspondent seint ons serve n Het weer werkte niet mede. De regen stortte by stroomen neer. Desondanks stonden nog enkele honderden belangstellenden in de om geving van het Nederlandsche paviljoen. PEKING. 15 Mei (Reuter) Tengevolge van de Instorting in de myn te Linsjoean. Sjantoeng. zouden nog 700 mijnwerkers Ingesloten zyn. BRUSSEL, 15 Mei. Met Ingang van 15 Mei heeft de Nationale Bank het disconto voor ac cepten verlaagd van 314 tot 2 pCt. Diesel-electrische tractie bij de Ned. Spoorwegen mei Ingang van Woensdag uitgebreid. Centrale Raadsvergadering van de „Hinw" in het Bisdom Haarlem te Rotterdam. Koningin Wilhelmina en Brussel. Stand op Donderdag uur v.m.: 759A Vorige stand: 7MJI BERLIJN. 15 Mei. (D. N. B.) Naar wtf verne men, zal de Führer In de Rjjksdagziting van Dinsdag as. zelf de verklaring der Rljksregee- rlng afleggen. De Rijksdag Is des avonds om 8 uur bijeengeroepen om alle Dultschers In de ge legenheid te stellen naar de rede van Hitler, die per radio zal worden uitgezonden, te luiste ren. BERLIJN, 15 Mei (D. N. B.) De Rijksdag is op Dinsdag, den listen Mei, dm avonds te 8 uur bijeengeroepen. Als eenig punt op de agenda komt voor: een verklaring der Rijksregeering. PARIJS, 15 Mei. De „Agence Econotnique et Flnanctère” en de „Paris Midi” leggen er bij zonderen nadruk op dat Laval bij zijn onder- handelingen te Moskou ook de kwestie der com munistische propaganda in Frankrijk heeft aan geroerd. Beide bladen meenen te weten, dat Stalin in dit opalcht toereikende toezeggingen heeft gedaan. De Nederlandsche Bank heeft het disconto ver. laagd. De tweede spanning voor de nieuwe brug bft Moerdijk geplaatst. Alfred Rosenberg gedesavoueerd? Kingsford Smith aan groot gevaar ontsnapt. Rijksdag op 21 Mei bijeengeroepen. De mijnramp in China. Neg 700 mijnwerkers ingesloten? NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD PRAAG, 15 Mei. (Reuter) Volgens een be richt van over het algemeen welingelichte zijde zal waarschijnlijk morgen te Praag de onder- teekening plaats vinden van het Russisch— Tsjecho-Slowaaksch hulpverleeningspact. om :n in Tengevolge van een voordracht, te Luik ge houden door een bekend economist, die deel uitmaakte van het ministerie van Financiën en die zinspeelde op de mogeiykheld van devalua tie, werden ineens 400 millloen francs terugge trokken. n het iterke penen l den Nader wordt gemeld, dat Laval bij zijn ver trek door een zeer talrijke menigte werd toe gejuicht, waarvoor Laval dankte met de door de microfoon uitgezonden woorden: de Fransch- Sovjet-Russlsche vriendschap is bezegeld. Woensdagavond heeft Laval te Moskou nog een ballet bijgewoond in de opera. Tijdens de pauze had hy opnieuw een hartelijk onderhoud met Stalin. Besprekingen te Londen over de handelsbetrek- klngen tusschen Engeland en Ned.-Indlë. Prinses Juliana te Stalin, Molotow, Lltwlnow en Laval wenachen elkaar geluk met de Fransch-Russische overeen komst tot wederzydsche hulpverleenlng. welke overeenkomst een geest van vriendschappelijk vertrouwen aldus het communiqué in bet leven heeft geroepen. Genoemde staatslieden hebben ingezien, dat zy hetzelfde doel nastreven, n.l. de handhaving van den vrede door de organisatie van een collectieve veiligheid. Verder hebben zy samen de verplichtingen in gezien, welke onvermijdelijk zyn voor de staten, die duideiyk hun vredeswil hebben te kennen gegeven door deel te nemen aan het zoeken naar wederzydsche garanties. MOSKOU, 1* Mei (Reuter). In verband met de besprekingen van minister Laval met de Sov jet-Ruu isr he autoriteiten te Moskou werd hedenavond een gemeenschap pelijk communiqué verstrekt, waarin in bunf*Mk hot vuigpnda wordt guuogd. van het 1 straat te 1 die door 1 opgericht rol heeft hoofdstad. Regeeringsmaatregelen in voorbereiding waar door verdere mechanisatie in de industrie tijdelijk wordt verboden. Overeenkomst met Duitschland inzake weder- sijdsche toelating van jongelieden ter bekwa ming in beroep en taal. PARUS, 15 Mei (Reuter) In welingelichte kringen is men verontrust over de winst, welke de communisten by de jongste gemeenteraads verkiezingen behaald hebben. Men acht het niet uitgesloten, dat de regeering een wijziging in de bepalingen voor de Senaatsverkiezingen zal voorstellen, om zooveel mogelijk te verhinderen, dat de communisten in den Senaat zitting ne men. Naar beweerd wordt, zal de Minister van Fi nanciën in de Vrydag te houden zitting van den Ministerraad een plan tot dekking v begrootingstekort ontvouwen, dat eenigé bezuinigingen Inhoudt, vooral op de pem van de oud-stryders en de bydragen vi staat in de sociale verzekeringen. Officieel communiqué over Laval’s besprekingen te Moskou. Fransch-Russische samenwerking bezegeld. KEULEN, 15 Mei Naar „Reuter" meent te weten, zou een door Alfred Rosenberg geschre ven boek over het nieuwe Dultiche heldendom worden ingetrokken en zouden de boekhande laren opdracht hebben gekregen alle exempla ren van het boek voor het einde der week te rug te zenden. Er zou hier sprake zijn van het enkele dagen geleden verschenen werk van Rosenberg, dat een verweer behelst tegen de critlek op „Der Mythos des 20sten Jahrhunderts” geleverd in t van Katholieke zyde gepubliceerde boek „Antl- mythos". „Op dez* staten rust op de eerste plaats de plicht, hun nationale ver dedigingsmiddelen in geen enkel opzicht te laten verzwakken. Te dien aanzien bezit Stalin volkomen begrip en goedkeuring voor Frank rijks politiek van nationale verde diging, om zijn legermacht te hand haven op het peil zijner veiligheid.” ATHENE, 15 Mei De tijdens den opstand der Venizelisten afgekondlgde staat van beleg is thans opgeheven op enkele beperkende maat regelen na. Er blijft een beperkte censuur Ingesteld. ter wijl de bladen niet zullen mogen schrijven over oe kwestie .Republiek of monarchie”, over de blnnenlandsche politiek tn het verleden en over den laatsten opstand. Overtredingen worden gestraft met in beslagneming. De verkiezingen zyn een week uitgesteld, zy zullen thans op 9 Juni worden gehouden. Naar de Beriynsche .Rachtausgabe” uit Athtene verneemt, zou de Griekacbe regeering besloten hebben alle Communistische en Sociaal Democratische dagbladen te verbieden. Men bleek aan den heer Franck, gouverneur van de Nationale Bank, gevraagd te hebben, wie er goud aan de Nationale Bank hadden onttrokken. Hierop antwoordde de heer Franck „De Belgische banken". Wat het opvragen van goua betreft, dit zou gedurende de week, die aan de devaluatie vooraf ging. 4 milliard francs bedragen hebben, waarvan 2 milliard toegege ven werd in de weekbalans, terwijl de andere twee afkomstig waren uit de particuliere re- van de Nationale Bank. Toen gevraagd werd of de regeering-Theunls hiervan op de hoogte was, werd dit door den heer Franck be vestigd. WELLINGTON. 15 Mei. (Reuter). De bekende vlieger Kingsford Smith, die te Sidney was op gestegen om met de „Southern Cross een jubi- leumvlucht te ondernemen van Australië naar Nieuw Zeeland heeft boven de Tasrr.anzee in groot gevaar verkeerd daar de propeller en de motor van zyn toestel niet meer functionneerden. De vlieger zond noodseinen uit, maar er waren geen schepen in de buurt die te hulp konden komen. Kingsford Smith heeft echter, aldus seint Reu ter nader, toch de kust weien te bereiken en landde te 15.30 plaatselyken tijd veilig en wel te Mascot. lin en Laval bood de persafdeellng van het mi nisterie van Bultenlandsche Zaken op *t vlieg veld Toesjino, by Moskou, den Franschen jour nalisten een lunch aan. Des middags hebben de gasten demonstraties bijgewoond van zweef vliegtuigen en parachutisten van naam. Des avonds bezocht Laval In gezelschap van Lltwlnow de opera, waar hy door een warm applaus werd ontvangen. Na de opvoering van de opera „Sadko" vereenigde een souper de leden van de Fransche delegatie, met Lltwlnow, Molotow. alle volkscommissarissen, het corps diplomatique, de Fransche ambassade en de pers. LONDEN, 15 Mei. (Reuter) In het Hooger- huls verklaarde de Engelsche courantenkoning lord Rothermere heden, dat Duitschland mo menteel 10.000 bombardements-vllegtulgen be zit, welke gebouwd zijn voor lange tochten en een lading van byna een ton explosieve stof fen kunnen vervoeren. De lord verklaarde volkomen in te staan voor zjjn gegevens, welke hy door een persoonlijk onderzoek had verworven. Rente voor beleening van Effecten, verlaagd tot 4H pCt. Rente voor beleening van ren, verlaagd tot 4H pCt. Rente voor voorschotten in Relce- ning-courant, verlaagd tot 4M pCt. Met belangstelling liet H. M. zich voorlichten eek over details die sjj bezichtigde. Ongeveer een aar duurde het bezoek. Over twaalf keerden Koningin en Prinses naar het paleis terug. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 15 Mei: De laatste week heerscht er in België een vinnige koude. In het West-Vlaamsche stadje Ronse en in de omgeving daarvan viel zeer veel sneeuw, wat tot gevolg had, dat op de markt al daar de producten voor een ongeloofelijk lagen prijs werden verkocht. Zoo was b.v. de prijs van de boter 10 i II fra. per K.G. Dit is een Neder- landache waarde van 50 ct. Het rentetarief van De Nederland sche Bank is met ingang, van heden als volgt gewijzigd: Wisseldisconto, verlaagd tot 4 pCt. Promessendisconto, verlaagd 4H pCt. Woensdagavond zyn twee Nederlandsche on derzeeërs in de Kanaalhaven te Brussel aan gekomen. Het zyn de O 13 en de O 15 uit Den Helder. De O 13, metende 600 ton. staat onder bevel van commandant Bickering Visser en heeft een bemanning van 31 koppen. De O 15 van 610 ton, staat onder bevel van commandant Nolle en heeft? eveneens een bemanning van 31 personen. De onderzeeërs blijven tot 32 Mei te Brussel Officieren en bemanning van beide dulkboo- ten zullen heden by het tweede bezoek van de Nederlandsche vorstinnen aan de Wereldten toonstelling, de eerewacht vormen. Kort na de aankomst van de onderzeeërs liepen een groot aantal menschen naar de Kanaalhaven om de Nederlandsche duikbooten te zien en de bemanning bartelijk toe te juichen. w KOPENHAGEN. 14 Mei. (Reuter) Onder groote belangstelling is vanmiddag de brug over de Kleine Belt officieel geopend. De brug is de grootste van Denemarken en Is gebouwd door Deensche en Dultsche ingenleurs-finna’s. Dinsdagmiddag, precies om 3 uur. zetten de twee treinen zich in beweging over de brug. De locomotief van den trein, waarin de Deen sche koning had plaats genomen, verbrak een zijden lint; ty<jens den rit loeiden de sirenes van tien schepen onder het bouwwerk. Om 3.10 uur kwam de koninklyke trein aan de andere zijde aan. waar het nieuwe station Fredericia is aangelegd. De Deensche minister van verkeer heeft een groot aantal gelukwenach-teiegrammen ont vangen. Onze d.d. 15 Mei: De parlementaire onderzoeklngscommlssle, ingesteld om de verantwoordelijkheid voor de devaluatie vast te stellen, had besloten aan de debatten, getuigenissen en nasporingen in bet geheel geen ruchtbaarheid te geven. Niettemin zijn er allerlei dingen uitgelekt. Woensdagochtend bracht Laval, die zelf een wensch In deze richting te kennen had gegeven, een bezoek aan een militair vliegkamp in de nabijheid van Moskou. By hooge uitzondering werd ook aan de Fransche journalisten toegang verleend. Eskaders oorlcgsvllegtuigen voerden achijn- aanvallen uit, waarover Laval na afloop aan volkscommissaris Woroejllow zijn warme be wondering betuigde. De salon van deze adellijke vereeniglng werd reeds te neven uur eeobend. daar 1700 genoo- Woensdagmorgen hebben Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana een bezoek aan het Nederlandsch Pa viljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel gebracht. Van dit bezoek *an de Hollandsche afdeeling werd tevens gebruik gemaakt om de Ne derlandsche kolonie te Brussel in nauwer contact te brengen met de Koningin en Prinses. Oud-minister mr. T. J. Verschuur, regeeringscom- missaris voor de Nederl. deel name aan de wereldtentoonstelling ontving -met mevr. Verschuur de hooge gasten. Een koor van een honderd-twin- tigtal leerlingen der Julianaachool te Brussel hief het Wilhelmus aan zoodra de vorstelijke vrouwen de groote statietrap van het Neder landsch Paviljoen betraden. Bij de plechtige ontvangst waren ook genoodigd burgemeester Max, voorzitter van het Uitvoerend Co mité der Tentoonstelling, graaf Adrien van der Burgh, regeerings- commissaris bij de expositie, en de heer Charles Fonck, difecteur-gene- raal der Expositie welke autoriteiten na het bezoek aan "t Nederlandsche Paviljoen de hooge gasten rondge leidden over de verdere terreinen der tentoonstelling. Aan de lunch, die Woensdagmiddag door de Belgische vorsten aan Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana werd aangeboden, is ook deelgenomen door den eersten Minister van Zeeland. Deze is na de lunch nog geruimen tyd in gesprek gebleven met Koningin Wilhelmina, in tegenwoordigheid van Koning Leopold en den Nederlandschen gezant. De wandeltocht kon Woensdagmiddag we gens het zeer gure weer niet worden uitge voerd. Toch heeft Prinses Juliana in een hofauto een tocht gemaakt naar Tervueren, Groenen- dael rn*irt~Tli>iihinafQiid De voofkvond werd door de beide Koninklyke families imiem doorgebracht. Koningin Wilhelmina heeft' Woensdag negen uur klle Belgische hofdïgwitari een gezamenlijke audiëntie ontvangend BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Woensdagavond begaf H.K.H. Prinses Juliana zich in gezelschap van Z.M. Koning Leopold en Koningin Astrid naar het schitte rend aristocratisch bal in den salon Concert Noble, Aarlen- Brussel, een vereeniging, Koning Leopold 11 werd en steeds een voorname gespeeld in de Belgische Uit Moskou wordt nog door Havas geseind, dat uit het officieel communiqué biykt, dat Frankrijk en Rusland overeen gekomen zyn, de diplomatieke besprekingen voor de sluiting van een regionaa. pact voor Oost-Europa te hervatten, welk pact met name Duitschland, Polen en Sovjet-Rusland aan elkaar zou moe ten binden. Verder wordt gemeld, dat Laval heden. Woensdagavond om kwart voor elf uit Moskou naar Warschau afreist. Hy zal aanwezig zijn by de begrafenis van Pllsoedskt Verder werd erkend dat het sluiten van het Fransch-Russische hulpverleeningspact in het geheel geen afbreuk doet aan het belang, het welk gelegen is in de onmiddeliyke voortzetting van de totstand-brenging van een regionaal pabtk voor Oost-Europa. Dit pact dient de staten te omvatten, welke men oorspronkeUjk op het oog had en wel op de basis van non-agressie. overlegpleging en het niet-verleenen van hulp aan een aanvaller. Deze opbouwende arbeid wil niemands medewerking buitensluiten en zal. Integendeel, zyn volledige verweaeniyklng slechts kunnen vinden door een vrijwillige en oprechte samenwerking van alle belanghebbenden. MOSKOU, 15 Mei (Reuter) Laval heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Stajltl- fabriek, die de trots is van de moderne .Russi sche techniek. Tydens de ontmoetlng^Van Sta- Economische Zaken. Vervolgens van den heer Lippens, voorzitter van den Senaat en van den heer Poncelet, voorzitter van de Kamer Daarna namen de Koninklyke personen plaats op een esclade, luisterrijk ingericht, aan de rechterzijde van den danssalon onder majm- tueuze kroonluchters. om half twaalf werden de koninklyke gas ten, de ambassadeurs, de gezanten en de minis ters naar bet konlnkiyk buffet geleid, de andere gasten naar een ander buffet in den linkervleugel van het gebouw. Om half een verlieten Koning Leopold, Koningin Astrid en Prinses Juliana en hunne hofhouding bet baL Onder de aanwezigen waren de ambassadeurs van Brazilië, Spanje. Frankrijk. De Vereenig de Staten van Amerika, Engeland. Italië. Ar gentinië, Bulgarije, Chili, Denemarken, Egypte. Finland, Griekenland, Hongarije, Ierland en Lithauen. Verder Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, gezant van Nederland, van den Berkhof. Van Cockengen, Baron van Voorst tot Voorst, attaché’s en Peters, landbouwcon- sulent by de Nederlandsche legatie, en Baron van Boetzelaer, gezantschapsraad. Ook waren nog tegenwoordig de gezanten van Polen, Roemenië. Zweden, Zwitserland. Tsjecho-Slovakye, Turkye, Joego-Slavië, bene vens Baron Houtart, gouverneur van de orovin- cie Brabant en Baron Holvoet, gouverneur van Antwerpen, de ministers, voorzitters van Kamer en Senaat en de leden der hofhouding, staats ministers Janssen, Carton de Wlart en Francqui en verschillende generaals van het Belgische leger. digden werden verwacht, allen gekozen uit de diplomatenkringen, den Belgischen adelstand, regeeringskringen, de hoogste militaire krin gen en uit de meest representatieve milieus van industrieelen en groot-flnanciers. Te tien uur deden de Koninklyke personen hun intrede, terwyi de symphonic van het Konlnkiyk Gldsenrepiment, onder leiding van kapitein Arthur Prevost, de „Brabanconne” en vervolgens het .Wilhelmus" speelde. De Belgische majesteiten en H.K.H. Prinses Juliana werden ontvangen door een commissie uit de drie Inrichtende vereenigingen, nJ. Con cert Noble. Cercle d’Eterier Beiges en Soclété Royale Hippique de Beiges, waarby zich een delegatie voegde van de bekende aristocratische club uit Parijs .Xes Baisons de Paris”, die mo menteel te Brussel vertoeft 'n verband met het internationaal Concours Hippique. De ontvangst van de Belgische vorsten en van HK.h. Prinses Juliana geschiedde in den gelen salon, in den rechter-vleugel van het ge bouw. Daarna had de voorstelling plaats van de ambassadeurs, de gezanten en zaakgelastigden van bultenlandsche mogendheden en van de Aanwezige Belgische ministers Devèze, Minister vu Defensie en van Lsacker, Minister van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1