Wenschen der middenstanders Diesel-dienst uitgehreid KERNVORMING MET INGANG VAN WOENSDAG J DONDERDAG 16 MEI 1935 Noodtoestand tuinbouw Moeilijkheden van den export Rector Bot» apreekt Jeugd in nood BEZU1NIGINGSONTWERP Ontaarde vader HET BIERVERBRUIK Oorzaken „DE HOOGE VELUWE” Actie tot behoud Stof en geest waar- deeren Het aanbrengen van verbeteringen Verdere mechanisatie tijdelijk verboden DE TRAM OP SCHOUWEN EN DUIVELAND Overeenkomst inzake wedér- zijdache toelating De nieuwe brug bij Moerdijk Jongelieden naar Duitschland Slecht gedrag tegenover zijn kinderen Tal van actiepunten voorgesteld op de Centrale Raadsvergadering der Haarlemsche „Hanze” Maatregelen voor de sigaren industrie in voorbereiding TOURINGCAR-ONDERNEMERS Neem *n AKKERTJE bii Gavotte Kou. Griep. Influenza enz. ra Beschadigingen veroorzaakt door cumulatie van buiging atrillin- gen op bepaalde plaatsen van de krukas Een der eerste foto’s, welke een duidelijk beeld geeft van de groote verwoesting, die de aardbeving op Formosa heeft aangericht Tweede spanning geplaatst Verbetering Kernvorming Demonstratief congres van N.V.V. en S.D.A.P. Per hoofd der bevolking gedaald at"!aI2T,talln<scontlnfenten door Dultsch- an*ryk. wordt ’erhoogd; besluit deze ^X?eniUS U bPen»en den Minister en ae pers. Deputatie van onze jeugdige werk- loozen naar Genève M «Tri on- de be- in uitzonderingsgevallen met zes Totaal 73.000 zijn Foor Uit een uil- »r- Om zeker te zijn dat een uitvoering betrouw baar is, worden behalve een groot aantal proef- loopen voor metingen, enz. onafgebroken proef- loopen bU vollast en max. toeren van resp. 100, 200 en 400 uren gedaan. 17000 17000 19.000 10.000 10.000 t de dat rare Tit- ene Talrijke wenschen, getuigend van de groote moeilijkheden, waarmee vooral de handeldrij vende middenstand te kampen heeft, kwamen OP de Centrale Raadsvergadering van de ,Jïan- la hat Bisdom Haarlem, gisteren te Rotter- Het vraagstuk van de bevestiging van deze contragewichten op de bestaande assen leverde wederom vele moeilijkheden op, vooral omdat voor een gunstig trllllngsbeeld een losse be vestiging gewenscht is, terwijl ter vermijding van beschadiging van krukassen en contrage wichten de bevestiging zeer stijf dient te zijn. Door vele uitgebreide proefnemingen is thans ook vastgesteld, dat de storende cri tische toeren binnen de gebruikstoerental- len (800—1400) vermeden kunnen worden door aanbrenging van contragewichten op de bestaande krukassen tegenover de kruk- wangen, waardoor tevens de lagerdrukken verminderen. Nederland België Frankrijk Tsjecho-Slowakije Oostenrijk loor ran >eel be ien wijl ran De moeilijkheden, die de toufingcaronderne- mer bij de uitoefening van zjjn bedrijf onder vindt hebben het bestuur van den Nederland- schen Bond van Touringcar-ondernemers aan- de nje. zijn len- bln- oor V. den avié >rde ool- lag. VIb oor ave lel ies cht het ?za- bu- ;en. den n-ne voor i te hij ten. zul- Naar wij vernemen, hebben de betrokken Mi nisters besloten te bevorderen aan de Staten- Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uitbreiding van de mechaniseering in de sigarenindustrie. De Ganz-Btork motoren (een geheel nieuw ontworpen motor), waarmede 5 treinstellen voor proef zijn uitgerust, hebben, afgezien van normale kinderziekten, tot heden goed voldaan. Door den motorleverancier worden voor de zen gedeeltelijken dienst kosteloos de noodige motoren gereviseerd en onderhouden. Naar aanleiding van verschillende in de pers verschenen berichten betreffende financiëele verplichtingen, die het Rijk zou hebben aan gegaan met betrekking tot den aankoop van het landgoed ,43e Hooge Veluwe", vernemen wij van bevoegde zijde, dat van eenigerlel verplich ting van het Rijk tegenover de opgerichte stich ting geen sprake is. Met machtiging van de regeering is een ge deelte van het restant van het saldo van de Ned. Uitvoer-Maatschappi) in liquidatie belegd in een rentedragende hypothecaire geldleening, verstrekt aan de stichting: „Het nationale park De Hooge Veluwe”. Aan het verstrekken van deze leening is ojn. de voorwaarde verbonden, dat het door de stichting aan te koopen landgoed „De Hooge Veluwe" bestemd zal worden tot natuurmonu ment en dat dit landgoed voor het publiek zal worden opengesteld. Deze transactie houdt mede verband met een aan het Rijk gedane schenking van een kunst collectie van groote waarde. en ver- behalve leiding gegeven hieraan in bet bijzonder zijn aandacht te schenken. Ter bespreking van de maatregelen, die de belangen van het touringcarbedrijf raken, heeft het bestuur van den Bond alle tourlngcaronder- nemers in Nederland opgeroepen voor eene vergadering op 21 Mei te Utrecht in het Jaar beursgebouw. met de betreffende in- -geval worden ge- ondersteunt het beleid van het Het ministerie van Sociale Zaken maakt be kend, dat tusschen Nederland en Duitschland een regeling is getroffen inzake wederzjjdsche toelating van jongelieden van beiderlei kunne ter bekwaming in hun beroep en in de taal. Gastar beitnehmer). Deze mogen in beginsel niet ouder zijn dan 30 jaar. Het ligt niet In het voornemen het gebruik van bestaande machines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachlnes afhankelijk te stellen van de toestemming van de Regee ring. Ook elders traden lagerbeschadigingen bij dergelijke motoren op; dit verschijnsel deed zich ook voor bij de eers£e proefnemingen der N. S.-motoren vóór aflevering. Deze beschadi gingen werden toegeschreven aan de toen voor motoren alleen nog maar bekende torsletrillln- gen, welke door aangebrachte wijzigingen ge heel binnen hinderlijke grenzen werden terug gebracht, waarna de toen als eisch gestelde 100 uren proefloopen met vollast en max. toeren zonder storingen en gebreken werden volbracht (een zware proef voor een nieuwen motor). Aangenomen werd toen dat de motor goed was. In verband hiermede zal de Arbeidsinspectie dezer dagen beginnen met een inventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het In gebruik stellen van compleet- en boejes- machines na 15 Mei 1935 aan een toestemming worde gebonden. Deze wet zal dan slechte voor een bepaalden tijd gelden; in welke periode de Regeering de gelegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, zonder dat in tusschen ernstige verstoringen van het tech nisch productle-apparaat en daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. dam gehouden, bjj de behandeling van de voor- I stellen der afdeelingen ter sprake. en de bonds- --’'.-I in 1934 tegenover Woensdagmiddag te vijf uur is de tweede spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk op de pijlers geplaatst. Het petitionnement zal nu aan de Interna tionale Arbeidsconferentie te Genève met de verzamelde handteekeningen worden aange boden door een deputatie van honderd jeug dige werklooeen. Het RK. Werkliedenverbond heeft het mogeiijk gemaak't, dat tot deze depu tatie 25 Nederlandsche katholieke jeugdige werklooeen zullen behooren, vijf uit elk der bis dommen; 20 leden van „De Jonge Werkman” en 5° der Sint Joeefsgezellen. Het plan bestaat, dat onze jongens zich op 3 Juni zullen voegen bij ïiun Belgische lotge- nooten en georganiseerde collega’s en voor een avond en nacht zullen worden gehuisvest te Brussel in de pas geopende Kajotterscentrale aan de Poincarélaan. Op 4 Juni wordt de reis vanuit Brussel voort gezet naar Parijs, waar gedurende een opont houd van drie uren bet Fransche Christelijk Vakverbond aan Belgen en Nederlanders met de Fransche werklooze Genève-gangers een maaltijd zal aanbieden in een der instellin gen van dat Verbond. Op den 6en Juni des middags omstreeks 5 uur zal de geheele deputatie van jeugdige werk- loozen door de Internationale Arbeidsconferen- tie in Genève in het gebouw van het I_A.B. worden ontvangen, waarna des avonds een groote Internationale bijeenkomst in een gebouw der Zwitsersche vrienden zal gehouden worden. Het Internationaal Christelijk Vakverbond zag dus 73.000 jeugdige werklooeen uit zijn rfjen, die op dit petitionnement hun handteeke- ning als een smartkreet om werk plaatsten. Direct moet hierbij worden opgemerkt, dat het gebied der bulgingstrillingen (In tegen stelling met dat der torsie trillingen bij moto ren onbekend terrein was, metingen waren, voor zoover bekend, nimmer verricht toestellen hier voor bestonden niet, zoodat studie en proef nemingen om gebrek te locallseeren, zeer tijd- roovend waren. Eerst moesten, nog de toestel len voor de metingen worden ontworpen en gebouwd. Thans zijn door de gedane metingen de aard der trillingen, critische toeren, knooppun ten enz. vastgelegd en Is hiermede het optre dende gebrek gelocaliseerd. In Hotel Juliana te Zierlkzee is Woensdag middag een drukbezochte vergadering gehouden van het actiecomité tot behoud van de Stoom tram op Schouwen en Duiveland. Op deze ver gadering. welke bijgewoond is door een verte genwoordiger van den Minister van Water staat, werd een motie aangenomen, waarin de wensch en de hoop wordt uitgesproken, dat de regeering, overtuigd van de uitzonderlijke lig ging der streek en de ontstentenis van eenige andere railbaan. al die maatregelen zal willen nemen, dat de opheffing van de tram op het eiland Schouwen en Duiveland en 8t. Philips land tot en met Steenbergen worde voorkomen. Even werd de „woestijn der stoffelijke be langen" onderbroken door een „oase van gees telijk leven”. Pater Alexander O.M.Cap. kreeg buiten de agenda om het woord tot het uitspreken van een rede over de kernvorming in de middenstandsorganisatie. Pater Alxeander schetste als doel der kern vorming: naar het voorbeeld van Christus het eigen leven opvoeren tot de bovennatuurlijke volmaaktheid om langs dezen weg den weg der zelfheiliging de maatschappij te ver beteren. De kernen vormen clubs van een acht- of tiental menschen van beproefden godsdienst zin en verstandigen ijver, die onder leiding van een priester, géén sociale of economische of zelfs apologetische cursussen organiseeren, doch zich zelf gedeeltelijk vormen om bewust te leven naar* de beginselen van den godsdienst. Het gaat met deze kernvorming nog lang niet naar wensch. Goed geteld werken thans onder de middenstanders In het bisdom Haar lem zeven clubs, waarvan twee in Amsterdam. Spreker heeft zijn oorspronkelijk enthousiasme reeds vervangen door nuchteren realiteitszin, doch blijft stuwen naar de verwezenlijking der geestelijke elitevorming in onze standsorgani- satie. Pater Alexander’s rede werd met groote aan dacht gevolgd. Bij de voortgezette bespreking der afdeelings- voorstellen oefent de president, de heer Stum- De rechtbank te Leeuwarden heeft den 18- jarlgen J. de W., arbeider te Stiens, wegens poging tot moord op zijn vader, P. de W., tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek der voorlooplge hechtenis en twee proefjaren onder bijzondere voorwaarden. De eisch tess twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De zoon had wegens het slechte gedrag van den vader tegenover de kinderen zulk een wrok tegen dezen gekregen, dat hij besloot, hem neer te schieten. Bjj zijn patroon stal hjj een jacht geweer en ging daarop oefenen met de gestolen hagelpatronen. Veertien dagen later, toen de mishandelingen weer plaats hadden, heeft de zoon het geweer gehaald en twee schoten hagel op zjjn vader gelost, die gewond werd aan hand en rug. De vader stond terecht wegens een zeden delict. De eisch tegen hem was vier jaar ge- >aagenisstraf. Hjj is nu veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. gen, zoodat verbetering der motoren noodza kelijk was. Behalve de juist genoemde storingen, welke Inkrimping van den dienst noodzakelijk maak ten, zijn, zooals vanzelf spreekt, ook-andere minder belangrijke storingen opgetreden. Deze waren evenwel gering in aantal en. alle op zichzelf staande gevallen en normaal optre dende storingen bij nieuwe motoren in een nieuw bedrijf. Woensdag werd te Rotterdam de 53e Jaarver gadering gehouden van den Centralen Raad der Hanze" In het Bisdom Haarlem. Om negen uur hedenochtend verzamelden zich de katholieke middenstanders, die uit het heele bisdom waren samengekomen, in de dekenale kerk van St. Laurentius, waar de zeereerw. heer Mol, geestelijk adviseur van de Rotterdamsche afdeeling, de H. MIs opdroeg voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Bondsleden. Hierna begaven de afgevaardigden en leden, waarvan vele getooid waren met het Hanze - insigne, naar de zaal van het „Bristor’-Hotel Coomans, waar tegen tien uur de vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer E. J. M. Stumpel, die, nadat alle aan wezigen het Bondslied hadden gezongen, net woord nam tot het verwelkomen van de aan wezigen en tot het houden van enkele inlei dende beschouwingen. Bpr. wees in den aanvang van zijn rede op den groetenden steun, dien de middenstand van burgerlijke en kerkelijke overheden mag dervinden vooral ook van de laatste. Als jongste bewjjs hiervan noemt hij een verklaring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aan rector Bots, 'n verklaring, die spreker ge machtigd is thans in het openbaar mede te deelen. Zij luidt: „In dezen tjjd coöperaties op richten is strijdig met de liefde en daarom ongewenscht.*’ De eerste uitvoeringen hebben geen goed resultaat opgeleverd, thans zijn twee uit voeringen van contragewichtsbevestiglng in beproeving, waarvan goede resultaten worden verwacht. Op Zaterdag 1 Juni zullen de besturen van het N.V.V. en van de 8DA.P. te Utrecht een demonstratief congres houden naar aanleiding van het bezuiniglngsontwerp. Sprekers zullen zijn de heeren Albarda, de la Bella, Van Meurs en Thijssen Zooals men weet, zal het R.K. Werklieden verbond op 31 Mei in verband met het bezul- nigingsontwerp een congres houden, waarop pater mr. dr. Beaufort en mr. Van Maarseveen als inleiders zullen optreden. De N. S. verwachten, dat thans binnen niet al te langen tijd de de finitieve verbetering zal zijn vast gesteld en hebben daarom besloten ingaande Woensdag den D.E.-dienst weer uit te breiden tot 4000 trein stel k.m. per dag en dezen diénst voort te laten duren tot weer tot uitbreiding van den volledigen dienst kan worden overgegaan. Bj) de thans vastgestelde oorzaken van de motorbeschadiglngen vallen de kosten voor proefnemingen met verbeteringen aan en her stelling van de motoren geheel ten laste van den leverancier die zijn verplichtingen loyaal nakomt. Rector Bots huldigde de werkkracht van den voorzitter, den heer Stumpel, in X belang van den middenstand en wees erop, hoe thans én het stoffelijke én het geestelijke doel der orga nisatie zichtbaar een steun vindt in den geest des tijds. Mlen keert zich steeds meer af van het individualisme, zoekt aanéénsluiting en zoekt verdieping. Spr. waarschuwt ook tegen een scheiding van deze beide doeleinden, die slechts onder-scheiden mogen worden. Wij moe ten de groote fout der negentiende eeuw, die alle sferen van het denken splitste, ver mijden. Voor ons ligt het geestelijke- niet als een oase in de woestijn van het stoffelijke. Dit laatste kan evenzeer een ideaal zijn, wanneer men het slechts weet te zien als een middel om in den hemel te komen. De heer Jan Bakker wekte nog op tot groo- tere activiteit in de afdeelingen en tot samen werking met het Centraal Bureau. De secretaris beantwoordde een aantal schriftelijke vragen, hoofdzakelijk van organisatorischen aard en nadat de voorzitter aUen nog hartelijk dank had gebracht, ging de vergadering in de beste stem ming gezamenlijk in extra-trams naar de ten toonstelling der slagers. Met luide instemming begroette de vergade ring deze verklaring. De voorzitter spoorde de leden aan met zulk een steun In den rug krachtig samen te wer ken met het hoofdbestuur, opdat door de or. ganlsatles al het mogelijke kan worden be proefd. vóór de hulp van de overheid waar om men vaak al te snel vraagt wordt in geroepen. Spr. wees daarbij op de werking der com missies van bijstand, waarin de afdeeling Am sterdam een voorbeeld geeft. Met applaus huldigde de vergadering de heeren De Wolf uit Purmerend, jubileerend voorzitter van het fonds U. B. O., en Langeveld, administrateur van den Bond. De vergadering vereenigde zich met huldate Negrammen aan H. M. de Koningin en aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer Peters, onderstreepte de woorden van den voorzitter gewijd aan de commissie van bij stand. waarin de goede bestuurder zijn persoon en zjjn ervaring ten dienste van zijn leden, stélt en zoo veel goeds kan verrichten. Een tweetal aanwezige leden werd vervolgens aangezocht zorg te dragen voor de notulen van deze vergadering. Nadat van bestuurswege eer.i- ge mededeelingen waren gedaan, bracht de se cretaris. de heer Th. M. Dresné, een verkort jaarverslag uit, waaraan wjj het volgende ont kenen Het jaar 1934 bracht voor den middenstar d geen wijziging ten goede. De omzetten liepen nog steeds verder terug, terwijl vooral de vaste lasten slechts in een zeer langzaam tempo kon den verminderen Kapitaal-vermindering bleef doorgaan en tal van bedrijven kwamen dan ook in flnancieele moeilijkheden. De verwezenlijking van het Ordenings-, Sa- neerings- en Beschermlngsprogram, destijds rot behoud van het gezonde middenstandsbedrljf ontworpen, werd door de Haarlemsche organi satie naar krachten bevorderd. Door het Centraal Hanze-bureau werd nog een rapport uitgegeven, dragend als titel: „Kan de diocesane Bond, en zoo ja, in hoeverre, con creet medewerken aan de verwezenlijking van het O.S-B.-program?’* Het resultaat van de actie begint reeds merk baar te worden. Tal van bedrijven trachten door verticale bedrijfsorganisatie ordening te krijgen. Gesteund echter door de Bedrjjfsradenwet- Verschuur, moeten ook de bedrjjfsgenooten zelf de handen aan den ploeg slaan en zich vol doende voorbereiden op de mogelijkheden tot bedrjjfsordenlng met behulp van de overheid. Met belangstelling wordt thans gewacht op wat door B. en W. van Amsterdam zal worden gedaan ten aanzien van de ordening in bepaal de middenstandsbedrljven. Waar ook in enkele andere plaatsen levens middelenraden waren opgericht, werd door het Centraal Hanzebureau een rapport uitgegeven, behelzende „doel, oprichting, samenstelling en werkwijze” van deze raden. Iedere maand verscheen 'n bondsclrcuhüre. waarin steeds weer nieuwe actle-punten wer den aangekondlgd. Deze met warmte geschreven maand-circulaires geven den plaatseljjken bestu ren nieuw voedsel voor de activiteit in hun »f- deelingen. Van meer dan één zijde mocht het Hoofdbestuur vernemen, dat steeds met belang stelling de bondscirculaire wordt tegemoetgezien. De maandelfjksche vergaderingen van het Hoofdbestuur, voorafgegaan door die van het dagelfjksch bestuur, waren steeds van beteeke- nls, zoowel door het aantal als door den aard van de behandelde onderwerpen. Een kleine greep bewees, dat ook in de af deelingen volop actief leven heerschte. Na een overzicht van de mutaties werkzaamheden in de verschillende organen eindigt het verslag met een oprecht dankwoord aan den geestelijken adviseur, wiens bezielende medewerking bet hoofdbestuur voort durend aanmoedigt. Den secretaris werd voor dit verslag dank ge bracht. Voor een vacature in den Mlddenstandsraad, ontstaan door het bedanken van den heer Struycken, had het bestuur den voorzitter, den heer Stumpel, aangesteld. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Na een opwekking tot grootere belangstelling *n het „Comité van Actie voor het Midden- etandsbedrljf” kwamen de voorstellen van de afdeelingen aan de orde. Om half één werd de vergadering afgebroken »oor de koffietafel. Hedenmiddag werd door allen gezamenlijk een bezoek gebracht aan de A T.OB. de Al- gemeene Tentoonstelling op Slagersgebied welke georganiseerd werd in het Vereenigings- gebouw op het Stationsplein te Rotterdam, waar gisteren de Ned. R. K. Hanzebond van Slagers- patroons zjjn Jaarvergadering hield. Het transport verliep naar wensch. Het ge vaarte passeerde omstreeks twee uur Wlllems- dorp, komende van de Dordtsche Kil. Daarna werd koers gezet naar den nieuwen pijler aan den zuidelijken oever. Om drie uur waa de plaats van bestemming bereikt. Het brugge- deelte werd toen tusschen den eersten en den tweeden pijler gesleept en daarna in de lengte richting van de brug gedraald. Bij hoog water om vier uur was de spanning ruim twee meter boven den pijler. Toen het water viel en de bakken werden volgepompt, waarop de span ning rustte, zakte het gevaarte snel. Omstreeks vijf uur was de spanning op het bruggehoofd aangebracht. In het najaar 1934 moest de Diesel-elec- trisebe Tractie Ingevolge storingen met de Maybach-Werkspoor-motoren ingekrompen worden. Verwacht werd, dat de D. E. tractie weer in vollen omvang binnen korten tjjd sou kunnen worden hersteld. Deze verwachting is niet bewaarheid. Het publiek zal echter wel gaarne om trent den stand van zaken Ingelicht wor den. Ir. W. Hupkes, chef van den dienst van Tractie en Materieel, deelt ons over den gang van zaken het volgende mede: Castricum opende het vuur met een aanval op de personeelscoöperatles in de groote bedrjj. ven. De fabrikanten, die by den verkoop van hun producten voor 90 pCt. op den midden stand zjjn aangewezen, steunen nog veel te veel deze coöperaties, die tegen de belangen van dienzelfden middenstand Ingaan. Van verschil lende kanten vond deze aanval steun. Amster dam noemde als voorbeeld kolenleveran. ties der mijnen aan groot-lndustrieelen, die op deze wijze goedkooper brandstof ter be schikking van hun employé's kunnen stellen. Dat het voordeel dezer employé’s hiermee vol strekt niet gediend wordt, betoogde de afd. Den Haag, die er op wees, dat zulke goedkoope leve ranties vrijwel steeds fungeeren als argument voor loonsverlagingen. Het bestuur greep gaarne de suggestie van Rotterdam aan om te onderzoeken in hoeverre de wet op verbindendverklaring der ondeme- mings-lnkomsten middelen biedt, die dit euvel den top kunnen Indrukken. Besprekingen dustrieelen zullen in ieder voerd om hierin verbetering te verkrijgen vergadering c~ -- j hoofdbestuur. Purmerend richtte zjjn pijlen tegen den rechtvaardigen druk der den kleinen auto-gebruiker aanzienlijk .4» Volkskrant” Is thans in de gelegenheid omtrent het resultaat dezer actie, welke in Nederland bjj de katholieke jeugdige werklooeen tot 24 jaar georganiseerd werd door het Ver bond „De Jonge Werkman” en in het bisdom Haarlem door de St. Jozefsgezellenvereeniging het volgende mede te deelen. De aandacht dient er op gevestigd, dat alleen geteekend werd door werklooae personen die den leeftijd van 24 jaar niet hebben over- in Nederland werden op 1100 lijsten van 17000 Jeugdige werklooeen handteekeningen verza meld. Ajls resultaat van langen ingespannen arbeid werd vastgesteld, dat de lagerbe schadigingen veroorzaakt werden door cumulatie van bulgingstrillingen bij be paalde (critische) toeren, op bepaalde plaatsen van de krukas. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt hebben de brouwerijen 1.512.000 H. L. bier afgeleverd, 1.600.000 HL. in het vorig jaar. Haar afzet met binnenlandsche bestemming (1.429.000 HLi.) is wederom niet onbelangrijk achteruitgegaan (met 103.000 HL of zeven pro cent). X Verbruik van binnen- en bultenlandsch bier per hoofd der bevolking daalde met 1.5 L (of plm. acht procent). De motoren, welke aanvankelijk zonder be langrijke storingen dienst deden, begonnen na ongeveer 20.000 KM. slijtage aan de rollen- lagers te vertoonen; met deze beschadigingen konden de motoren nog ongeveer 10.000 K.M. afleggen, waarna het spel in de lagers zoo groot werd, dat verdere beschadigingen als de fecte trilllngdempers en breken van cilinder- geleldestukken ontstonden. BIJ behoorljke contróle konden de motoren dus ongeveer 30.000 KM. afleggen, daarna moest de motor gereviseerd worden om be schadigingen, welke bedrijfsstoringen kunnen veroorzaken, te voorkomen. De motoren behooren echter ongeveer 100.000 K m zonder groote revisie af te kunnen leg- Ter bespreking van den noodtoestand, welke in den tulnbouw-export bestaat, Is Dinsdag middag te Den Haag een buitengewone alge- meene vergadering gehouden van de veiling- vereenigingen in de provincie Zuld-Holland. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Prov. commissie van Vellingver- eeniglngen in deze provincie, den heer J. Ba- renöse uit Poeldijk en werd bijgewoond dooe den Regeeringscommlssaris voor den Tuinbouw, tevens voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland, den heer F. V. Valstar en Mr. Niemöller, secretaris van dit bureau. Mr. Niemöller heeft een uiteenzetting ge geven van de afgesloten handels verdragen. De heer F V. Valstar betoogde dat de Regee ring aeker de moeilijkheden van den tuinbouw wel kent en tracht verbeteringen aan te bren gen. Deze week worden opnieuw besprekingen gehouden met de Duitsche commissie, waar de export-gelegenhedén worden behandeld. Hoe de regeering zich ook sou verweren, de Regeering en ook spr. als Regeeringscommlssa ris hebben de overtuiging dat de moeilijkheden op exportgebled met Duitschland dit jaar bui tengewoon groot zullen zjjn en ieder oogenblik verrassingen zjjn te verwachten. Verschillende sprekers hebben daarna het woord gevoerd, waarna de vergadering tenslotte de volgende motie met algemeene stemmen aannam en besloot nader een schrijven aan de regeering te richten. De Prov. Veilingorganisatie in Zuld-Holland, omvattende den geheelen tuinbouw in deze pro vincie en allergrootste gedeelte van den tuin bouw in Nederland, in algemeene vergadering bijeen; overwegende, dat de beschikbare beta- lings-contlngenten voor den uitvoer van groen- fruit naar Duitschland gedurende bet tweede kwartaal van het vorig jaar zijn uitge- voerd; overwegende, dat daardoor voor meer dan de helft der hoeveelheid, welke vorig jaar naar Duitschland is geëxporteerd, thans geen afzetgebied te vinden is; overwegende dat vol komen ontwrichting van de groenten- en fruitmarkt het gevolg,zal zijn; spreekt als hese overtuiging uit, dat de tuinbouw In’Zuld-Hoi- F"? ^‘«fe-lntensentieve tak van bet Nederlandsche bedrijfsleven is _n daardoor h^“ W°rdt °ry* kleven, tenzij De verblijfsvergunning wordt voor één jaar gegeven. ZIJ kan maanden worden verlengd. Het aantal toegelaten Gastarbeitnehmer be draagt ten hoogste 100 per kalenderjaar. Van dit aantal worden 50 vergunningen toegewezen aan Gastarbeitnehmer in het hotelbedrljf en 50 aan de overige. Ter verkrijging eener verblijfsvergunning moeten werkgevers zich verbinden Gastarbeit nehmer zoodra dezen voldoende productief werk verrichten, te salarieeren volgens collectieve overeenkdmst en bij gebreke daarvan volgens den ter plaatse in hun beroep geldenden loon- standaard. In de ovenge gevallen moet de werk gever zich verbinden Gastarbeitnehmer te be- loonen overeenkomstig den gepresteerden ar beid. Voor de uitvoering van deze regeling in Ne derland is aangewezen de directeur van den rljksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling te Den Haag. 0 - pel, instemmend met de afd. Leiden, scherpe critiek uit op het Rijkslnkoopbureau. dat een acht- tien millloen per Jaar leveranties aan den middenstand onttrekt, en hem eenvoudig blameert doordat het van de suggestie uitgaat, dat de middenstand zijn distributieve functie niet naar behooren kan vervullen. Leldschen- dam vuWe aan met eveneens te protesteeren tegen het Centrale Verkoopbureau van de ge meenten. Lelden stelde vervolgens de precaire vraag of niet beter, terwlile van een goedkooper en meer effectief werkende centralisatie het dio cesane Hanzebureau kan worden gecombineerd met het nationale. De contributie zou dan min der kunnen worden. Het bestuur had de mogelijkheid van dit laatste reeds in zjjn prae- advles ontkend daar het werk van X diocesane bureau toch moet worden gedaan. Amsterdam ontkende ook de wenscheiykheid van een lagere contributie. Hoe meer middelen het bestuur ter beschikking staan, hoe grooter activiteit het in het belang der middenstanders kan ont plooien. Nadat meerdere afdeelingen een organisatorische liefdesverklaring jegens het diocesane bureau hadden afgelegd, trok Leiden na door den voorzitter nog herinnerd te Zijn aan het woord van wijlen Mgr. Ariëns „Centralisatie is de dood” zjjn voorstel in. Op de aansporing van Rijswijk om een actie te ontplooien tegen het verleenen van extra- kortlng aan particuliere combinaties eenlglngen, antwoordde het bestuur, met een welwillende toezegging, ook met een weder-aansporlng tot de middenstanders zelf hierin vóór te gaan en «elf zulke extra-kortln- gen óók niet te verleenen. Rijswijk bracht vervolgens een geval ter sprake van een door haar tegen ziekte ver zekerd lid, dat door den controleerenden ge neesheer naar een nlet-kathollek ziekenhuis was gedirigeerd en vroeg maatregelen, die zulke principieel onaanvaardbare dingen voortaan onmogelijk zullen maken. De kwestie zal wor den onderzocht. Dezelfde afdeeling fulmineerde tegen de vaste lasten, waaronder de middenstand gebukt gaat. De Kamer-fractie fulmineert er óók tegen, verklaarde de voorzitter, en de gezamenlijke bonden niet minder. Hij noemde een paar voor beelden. Deze ontlokten Amsterdam de be zorgde opmerking, dat men zich vooral niet tot enkele lasten moest bepalen alle moeten gelijkelijk naar beneden, wil men niet weer andere groepen de huiseigenaren bijvoor beeld eenzijdig dupeeren. Na nog enkele opmerkingen over reclame campagnes en over een pensioenfonds voor middenstanders en nadat de voorzitter nog eens den nadruk had gelegd op de onvereenlg- baarheid van het lidmaatschap der stands- organisaties en de N.8B. verkreeg Rector Bots, de bondsadviseur, het woord. Zooals bekend is, heeft het Internationaal Christelijk Vakverbond een petitionnementsactie georganiseerd om de Internationale Arbeid» conferentie, welke de volgende maand te Ge nève bijeenkomt, te wijzen op den geweldigen ernst der werkloosheid onder de jeugdige per sonen. on- wegenbeiastlng. die -ZWAAT" der treft dan den grooten, en stelt vóór te agee. ren voor haar vervanging door een benzinebe- lastlng die tenminste evenredig groot en klein gebruiker drukt. Het bestuur had bezwaar ge maakt omdat de Diesel-motoren bij een benzl- ne-belasting den dans ontspringen. De voor- Werv<»>- n» overleg met de B O.V.A G.. een oplossing werd gevon. den in een gewichtbelasting speciaal van deze motoren, en verzekerde dat het verzet tegen de wegenbelasting in de Tweede Kamer steeds groeit, sterker zelfs dan men daar buiten ver moedt. Loosduinen zag hierbij nog kans van leer te trekken tegen „het groot-kapltaal” van de spoorwegen. Na de geanimeerde koffietafel werden spreklngen over de voorstellen voortgezet. Eerst kregen de depóthouders den wind van voren. Zij brengen aldus de afdeeling Pjjn- acker den vijand in huis. Zfj verdedigen de belangen der grootbedrijven in de vergaderin gen der middenstanders. Zoek dat plaatselijk uit, adviseerde het bestuur, want de kwestie is te gecompliceerd, de gevallen zijn t e zeer Jit- eenloopend van aard om één, twee drie een al gemeene richtlijn in deze kwestie te geven Am sterdam lichtte deze moeilijkheden zéér duide lijk toe met enkeie gevallen waarin midden standers alleen door het aannemen van een de pót zich als middenstanders konden handha ven, en stelde voor om de kwestie in de komen de maanden ernstig te bestudeeren om haar op de najaarsvergadering definitief aan de orde te stellen. De vergadering vereenlgt zich hiermee.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5