Naar ordening nw PRUIMTABAK e\ue RADIO-PROGRAMMA DIAMANTINDUSTRIE qee/LVidtJ DONDERDAG 16 MEI 1935 5 Een brief Duurzaam karakter der regeling Uitvoer naar Uruguay Enquête C^aderwijsbezuiniging Het loonconflict te Scheveningen Med ezeggenschap ultimatum R.K. SLAGERSPATROONS Kon. Holl. Lloyd Amsterdamsch Conservatorium De vaste lasten ZWEMMEN Hft nieuwe POLO TEGEN INDIË De twee zeventallen KONINKLIJKE OLIE s Uitvoer boomkweekeri j- producten Indiening van wetsontwerp binnenkort te wachten Wordt zü vervroegd voor lichting 1937? INSCHRIJVING VOOR DIENSTPLICHT Ernstige bezwaren tegen de groote offers, die opnieuw gebracht moeten worden PLAQUETTE VOOR UIVER- BEMANNING Regeering wil gedurende vier maanden hulp verleenen Medezeggenschap bij de gemeente Minister Steenberg he over *t wets ontwerp inzake ondernemers- overeenkomsten n g Vorderingen wegens levering aan Duitschland Dividend van 7*/i procent voorgesteld Ieen BEETJE presto, DOET EEN GROTE WAS Brievenmalen voor H. M.’s onder zeeboot K XVIII Besprekingen tusschen ministers en directie Minderheid van B. en W. van Amsterdam stelt voor hier toe te besluiten MM M Vil naar geblokkeerde 'elsvorderingen 1 2 c De reeders hebben een gesteld AFTREDEN VAN MINISTER MARCHANT Vrij dag 17 Mei 1935 BERLIJN, 356.7 M. 925 Kameror kest. 5 o.io omvang WIJ en •nitM Krankzinnigenverpleging Visscherjj -examen* de IANOSCm DOOOUCT Omroej VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS Het adres dringt er bü de Kamer op aan, al haar invloed aan te wenden om de noodlottige gevolgen van dit ontwerp voor het onderwijs en de onderwijzers zooveel mogelijk af te wen den of te verzachten. De Ministers van Sociale Zaken, Economi sche Zaken en Financiën hebben Woensdag met een deputatie uit het gemeentebestuur van Am. sterdam, de commissie van toezicht op de N.V. Waarborg- en Trustmaatschappij „de Combi natie" en eenlge hoofdambtenaren opnieuw de moeilijkheden, welke de diamantindustrie on dervindt, langdurig onder de oogen gezien. d I n b VI i i i i t c 1 i-’ 1110 Zang. 2 36—3 06 Regerconcert. t. 1 I I De minister meent, dat den arbeiders bij het scheppen van meer geordende verhoudingen in het bedrijfsleven gelegenheid tot medewerking moet worden gegeven. Wordt medezeggenschap In dezen zin opgevat, dan wil de minister gaar ne erkennen, dat de mogelijkheid tot dese medewerking in het wetsvoorstel een begin van verwezenlijking vindt. Aan het middel waarmee sommige leden het verbruikersbelang tegen particuliere mono polies souden willen zien beschermd, t.w. de stichting in bepaalde gevallen, van openbare bedrijven door staat, provincie en gemeente, kan de minister zijn medewerking niet ver leenen. DEN HAAG. Geslaagd als schipper op stoom- zeevlsschersvaartuigen B. v Dorp, Vlaardlngen; M. C. Vrolijk, J. Vrolijk. W. de Jong, H. C. Kuiper, M. de Jager en J. C. Pronk, Scheve ningen; als stuurman: A. de Ridder, G. Wols, J. v d Zwan. J. Westerdijk, J. Korpershoek, Vlaardlngen; W. den Heyer, IJmuiden; J. Haas noot, A. v Duyvenbode, J. v d Bent, N. Hus, R. Berkhey, J. v Roon. A. Zuyderduyn, Katwijk a. Zee; Ph. Bal, J. de Niet, C. de Niet, L. Taal. J. J. Kleyn, T. v d Burg, P. C. Pronk. D. de Zwart. P. de Jong, C. Taal, M Vrolijk, D. Roe- leveld, A. v d Harst, P. Kuiper, Scheveningen. De mfrilster is zich van de gevaren, welke bij een eenzijdige en te gemakkelijke toepassing voor de volkswelvaart dreigen, te zeer bewust om niet het stellige voornemen te koesteren, slechts met de grootst mogelijke behoedzaam heid in het bedrijfsleven in te grijpen en ook het onderlinge overleg tusschen de onderne mers voldoende recht te laten wedervaren. Als resultaat hiervan deelen B. en W. thans den Raad mede, dat een meerderheid in het College zich tegen en een minderheid zich vóór het verleènen van medezeggenschap aan het personeel heeft uitgesproken. De minderheid stelt den Raad voor, het vol gende besluit te nemen: NOORDWIJKERHOUT. Geslaagd voor diplo ma B: C. M. Ammerlar^. B. Balink (eerw. zr. Dulclsslma), J. M. Collignon, G. C. Fre- rlchs, M.C. Heemskerk, M. C. Keune, W. N. van Munster, M. C. C. Schaper, J. L. M. Ver- hey, A. W. de Vries, A. M. de Vries. De directie van het Nederlandsch Clearing Instituut deelt tnede. dat vorderingen wegens of in verband met levering naar Duitschland tar de hieronder genoemde goederen van Ne- derlandschen oorsprong, voorzoover de Invoer in Duitschland plaats heeft op of na 1 Juni 1935, mlt» zij voor het overige zullen blijken te voldoen aan de bij of krachtens Verdrag of Wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling In aanmerking zou den komen alleen tot betaling over de Ne- derlandsch-Duitsche Clearing zullen worden toegelaten* tegen overlegging van een vereffe- ningscertlflcaat, af te geven door of namens bet Crisis Uitvoer Bureau te *s Gravenhage. Onder de bovengenoemde regeling vallen de tolgende goederen (de nummers voor de goede ren zijn die van de desbetreffende posten der Duitsche Handelsstatistiek) 38b2 azalea's; 38d struik- en stamrozen; 38e vruchtboomen. -struiken en -stammen, bessen struiken en dergelijke; 38f laan- en parkboo- men, slerboomen en sierplanten; 38h andere planten: in potten, kuipen of kisten of met potklult; 381 andere planten: zonder kluit, ent- rijs, stekken; 38k overige planten in pot. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp ver bindend en onverbindend verklaren van onder- Sierr ensovereenkomsten. Het doet den Minister van Economische Zaken genoegen, dat vele leden zich met de voorge stelde regeling konden, vereenlgen. Inderdaad wordt dit voorstel door het geheele Kabinet warm ondersteund. De minister zal naar beste vermogen trachten, de eventueele bezwaren, welke zich bü de toepassing van dit wetsont werp. wordt het wet, zouden kunnen voordoen, zooveel mogelük te ondervangen. Inderdaad moet het wetsontwerp worden be schouwd als een eerste schrede op den weg naar een meer geordend bedrijfsleven, maar waartoe dese weg zal voeren, kan nochtans biet met zekerheid worden gezegd. Het hoofdbestuur der Unie van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in verband met bet wetsontwerp ter verlaging van de Openbare Uitgaven. In dit adres worden bezwaren geopperd te gen de groote offers die het onderwüs opnieuw moet brengen, met name het volksonderwü», dat voor verreweg het grootste deel van onze volksgemeenschap de eenlge basis vormt van de ontwikkeling. Geprotesteerd wordt om. te gen de „omrekening" van de reeds verleende eigen pensioenen, terwijl ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen de geleidelüke ver vanging van een derde deel der onderwüzers door kweekellngen met akte, tegen de wüze van beperking van bet aantal scholen voor gJ.o. Door de aanwezige minister» werd met het oog op een en ander toegeaegd. dat de regeering voorioopig en wel gedurende vier maanden een zoodanige hulp zal verleenen, dat de industrie kan blijven doorwerken. 8.30 Het Omroeporkest. -- 10.40 Dansmuziek. In dien tüd zal voldoende gelegenheid be staan de zaak nader te onderzoeken. Van het college van B. en W. van Amsterdam waren aanwezig de burgemeester en wethouder Baas en van de commissie van toezicht de beeren A. Asscher, J. Anderson, directeur der Am- stefdamsche Bank, dr. H. Polak, voorzitter van den Diamantbewerkersbond, dr. Ir. Hacke, di recteur generaal van den Arbeid, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkver schaffing, mr. A. van Doorninck, thesaurler- generaal en mr. Groenevelt Meyer administra teur van het Departement van Zaken. Ongetwijfeld vormen overeenkomsten tus schen ondernemers, betrekking hebbende op hun onderlinge economische verhoudingen, het object der voorgestelde regeling, maar de toepassing daarvan zal alleen kunnen geschie den. als het algemeen belang dit eischt. Daar- om zal ook aan de werknemers gelegenheid moeten worden geschonken, hun oordeel uit te spreken. In verband met den .toestand, zooals deze zich ontwikkeld heeft en die, gelük te vreezen valt, zoo niet aanstonds wordt ingegrepen, tot totale stillegging van het diamantbedrijf zal lelden, achtte de regeering het, hangende het onderzoek, wat ten deze definitief zou kunnen geschieden, noodzakelük te voorkomen, dat Inmlddete-bet bedrijf ten gronde gaat. Ter vergadering bleek, dat naast het bedrijf zelf ook de Amsterdamsche Bank tot financl- eele medewerking bereid is. ROME, 420.8 M. 5 35 Concert. Kamermuziek. TOULOUSE. 328.fi M. 7.05 Opera-con- cert. 7 20 Pianorecital. 8.10 Concert. 1000 Operetteconcert. 10.05 Orkestconcert 10.20 St. Paul (accordeonnlst) en zijn orkest. 10 40 Opera-arla's. 11.05 Militair concert. 11.20 Operette-aria’s. 11.35 Balonorkest. 11.55 Tango's 12.05 Phllharmonlsch orkest. WEENEN. 506.8 M. 8.00 Zang: H. Wie demann (bariton). 1030- Pianorecital. 11.40—1.20 Het Notstandorkest. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN De onthulling van de plaquette door de Ne- derlandsche schooljeugd aangeboden aan de be manning van de ..Ulver” zal plaats hebben op Zaterdag 18 Mei des morgens om half twaalf op Schiphol. Uit elke provincie zal een kind de provincie vertegenwoordigen. Voor zoover mogelijk zullen deze kinderen daartoe door het Ulver-schoolcomlté aangewezen in den loop van den morgen per vliegtuig op Schiphol arriveeren. Naar het „Handelsblad” verneemt, heeft Minister van Defensie dan de burgemeesters bericht, dat bet, in verband met het Ingediende wetsontwerp tot wüzlglng der Dienstplichtwet, gewenscht is, rekening te houden met de mo- gelükheid, dat de algemeens inschrüvtng voor den dienstplicht voor de lichting 1937 niet In Januari 1938, doch reeds in October 1935 ge houden zal worden. In de vergadering van 17 December 1926 van den Raad der gemeente Amsterdam werd in handen van B. en W. tot praeadvies gesteld een, motie van het raadslid Van Meurs, luidende als volgt: „De Raad, van oordeel, dat het gewenscht Is een onderzoek in te stellen naar de vraag, of het wenschelük en mogelük is aan het perso neel in dienst van de Gemeentebedrijven en -diensten medezeggenschap te verleenen; noodigt B. en W. uit, dit onderzoek in te stellen of te doen instellen en eventueel voor stellen bü den Raad In te dienen.” Na het vraagstuk van de medezeggenschap aan een voorioopig onderzoek te heboen onder worpen, besloot het toenmalige College van B. en W. op 13 April 1928 het in de motie ge vraagde onderzoek op te dragen aan een Com missie, bü welker samenstelling gestreefd Is naar veelzüdlgheid. Deze Commissie bracht op 20 April 1931 een uitvoerig rapport uit. waarover B. en W. thans praeadvies hebben uitgebracht. In verband met de moellükheden, welke de Nederlandsche exporthandel op Uruguay onder vindt ter zake van de beschikbaarstelling van deviezen, is het van belang op korten termün een overzicht te verkrügen van de in Uruguay uit goaderenleveranties voortspruitende achte. - stalllge vorde^ngen. Hiermede zün alleen be doeld de goecWenvorderingen, hoe gering ook, die in Nederland gevestigde personen, firma’s of instellingen op publiek- of privaatrechtelüke lichamen of particuliere personen in Uruguay op 30 April' 1935 hebben uitstaan en waarvan de afdoening vertraagd of belemmerd wordt door het niet-beschikbaar stellen van deviezen door de betrokken valuta-contróle-instantie. Ten behoeve van deze enquête is een formu lier ontworpen, hetwelk belanghebbenden op aanvrage kunnen verkrügen bü het Bureau Be talingsverkeer van het Departement van Eco nomische Zaken, Bezuidenhoutscheweg 107. ’s-Gravenhage- Bedoeld formulier dient ulterlük 30 Mei a-s. Ingevuld aan dat adres te worden teruggezonden. Bü terugzending kan desgewenscht gebruik wor den gemaakt van de bügevoegde dlenstenveloppe, welke zonder frankeering kan worden verzonden. Men zorge voor een duidelüke en volledige invulling, terwül het in het belang van de be trokkenen moet geacht worden, de formulieren zoo spoedig mogelük in te vullen en op te zenden. Nadere Inlichtingen en zoo noodig meerdere formulieren zün te bekomen bü het Bureau Be talingsverkeer, Bezuidenhoutscheweg 107, tele foon Den Haag 720044, Interlokaal letter L. Toestel 2. venhage (tel. 180670). Aanvragen voor vereffeningscertlflcaten verzoeken om inlichtingen dienen voor de be treffende goederen te worden gericht aan ge noemde gedelegeerde. B. en W. stellen bü een tak van dienst, welke hiervoor naar hun oordeel in aanmerking komt, één of meer Commission in, ten einde aan de ambtenaren en werklieden, werkzaam bü dien tak van dienst, medezeggenschap te verleenen ten aanzien van de omstandigheden waaronder en de wüze waarop de ambtenaren en werklieden hun werkzaamheden verrichten. De Commisslën zün bevoegd, ten aanzien van de omstandigheden waaronder en de wüze waar op het personeel zijn werkzaamheden verricht, aan het hoofd van den tak van dienst alle voorstellen te doen, welke zü in het belang van den gang der werkzaamheden of van het perso neel achten en dienen het hoofd van den tak van dienst hieromtrent van advie». Aan de Commisslën is voorts opgedragen de, zooveel mogelük, volledige beveiliging van per sonen tc verzekeren tegen gevaren in en door het bedrüf. B. en W. stellen te dezer zake nadere voorschriften vast. De werkzaamheden der Ootnmlssiën bepalen zich uitsluitend binnen de grenzen van den tak van dienst, respectievelük de onderafdeeling, af- deeling of afdeellngen, bü welke zü zün inge steld. Wegena gezondheidsredenen beeft de beer U. Schults, hoofdleeraar aan het Amsterdamsch Conservatorium, als zoodanig ontslag aange vraagd. d Zelfs Uw lievelingskostje lust Ge niet meer, doordat Uw spijsvertering niet goed werkt en Uw maag in de war is. Uw darmen ledigen zich niet voldoende. Daardoor ontstaan ingewand-stoomisaen riekende adetn, beslagen tong, opgezwollen buik, pijn an druk in de maagstreek, hoofdpijn. Wacht niet langer I Verwijder uil Uw dar men de giftige afvalstoffen met de nieuwe Laxeer-Akkertjes. De bijzondere bestand- deelen zuiveren tegelijkertijd Uw bloed. Uw spijs verterings-organen gaan weer normaal werken. Uw geheele gestel «al verbeteren. Ge gevoelt U verjongd, want P«r IS tfuks 60 cent VtaJaan. ■Scfvoon.&hip aam- DEUT8CHLAND8ENDEK, 1571 M. 12.20 De kapel Franz Hauck. 2 05 Gevari eerd concert. 3.35 kinderkoor. 4.20 Mlcro- foondebutanten. 6.20 Marianna Rau-Hög- lauer: Belersche en Zwablsche volksliede ren. 11.2013.2Q Dansmuslek. DROITWICH. 1500 M. 1120 Orgel spel: Reginald New. 12.10 Het Trocadero Clneme-orkeat 12.50 Ord Hamilton’s ,20th Century Band 135 Johan Hock's Kamer orkest. 320 Het Schotacbe studlo-orkest 4.05 Gramofoon. (Brltsche en Amerlkaanache Dance-Bands). 4 35 Emilio Colombo’s or kest. 5.25 Het Victor Olof Sextet. 7.50 Fred Hartley’s Novelty kwintet. 8 50 BBC-sym- phonleorkest. 11.05—2.20 Dansmuziek. HAMBURG. 3313 M. 12.80 Blaaschor- kest. 2.40 Vroolljk concert. 4.20 De .Bre mer Stadtmuslkanten”. 5.20 populair or kest en het Omroepdansorkest. 9 25 Het kamerorkest van het Grenzlandorkeat. 11.20 Het Grenzlandorkest. Als de afzenders eens wisten hoe groote vreugde de ontvangst van een brief een verren vriend bereiden kan, hoe veel vaker zouden zij zich aan de schrijftafel zetten. Het excuus van weinig schrijven is meestal: ik heb niets bijzonders te vertellen. Dit kan heel goed waar zijn, maar men moet niet vergeten dat het minder gaat om wat er geschreven "aaram, dat er geschreven óögenschijnlijk onbelang- SLSCNTS^ Woensdagochtend Is op het Departement van Economische Zaken een conferentie gehouden tusschen de ministers Steenberghe, Oud en Siotemaker de Bruine en de directie van den Kon. Holl. Lloyd. Deze conferentie werd mede bügewoond door de heeren Zaalberg, directeur van de B.E.NA S, mr dr. van Doorninck, thesaurier-generaal van het departement van Financiën en dr. Hlrsch- feld, directeur-generaal van Handel en NUver- heid. De leiding van het Crisis Uitvoer Bureau deelt nog mede, dat vereffeningscertlflcaten alleen geldigheid zullen hebben, wanneer ten genoege van dit Bureau wordt bewezen, dat de uitvoer van de daarin vermelde goederen naar Duitsch land daadwerkelük plaats heeft. Voor de In de publicatie van het Nederlandsch Clearing Instituut genoemde goederen Is de uitreiking van vereffeningscertlflcaten door het Crisis Uitvoer Bureau gedelegeerd aan de Com missie voor uitvoer van Boomkweekerü-pro ducten naar Duitschland, Zeestraat 84, 'sGra- FARIJS, 312.8 M. 12.25 Concert. 13»— 2.20 Gramofoon. 8.40 ..19 Ans". operette v. Pascal en Jean Bsstla. 10.5011.30 Gra- mofoon. dan wel daai wordt. Zelfs de - rijkste gebeurtenissen krijgen leven en kleur - als zij door een vrienden hand worden neergeschreven en ook al zouden er in het geheel geen nieuwtjes te melden zijn, een paar hartelijke woorden vinden altijd hun weg, zij verstevigen de vriendschaps banden en slaan een brug over de grootste afstanden heen. Laten we het ons niet te gemakke lijk maken en ons niet te gauw ont staan van den vriendenplicht om bij tijd en wijle eens tets van ons te la ten hooren, want vooral voor hen die eenzaam zijn, kan een brief zulk een groote weldaad wezen. Het adres spreekt er ook teleurstelling over uit, dat dit ontwerp de arbeldsmogelükheid der werklooze jonge onderwüzers in de toekomst nog geringer maakt dan deze reeds is. Berekend wordt, dat bü verwezenlüking van dit bezuini gingsplan het aantal wachtgelders tot ten minste 5500 zal stügen. PARIJS, 1648 M. 12.35 Orkestconcert 3 30 Gramofoon. 8.30 Concert op oude In strumenten. 10.50 Dansmuziek. Aan de opvarenden van Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII zullen brievenmalen worden verzon den naar Fremantle op 23 Met met den trein van 13.15 van Amsterdam en op 31 Mei met den trein van 19.41 van Amsterdam en voorts naar Soerabaja op 13 Juni met den extra-mall- trein van 7.38 van Amsterdam en op 30 Juni met den extra-mailtreln van 14.45 van Am sterdam. Correspondentie voor de opvarenden, welke na de verzending op 20 Juni ter post bezorgd wordt, zal naar Batavla-centrum worden ge zonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de correspondentie, om In de bedoelde brieven malen te worden opgenomen, volledig gefran keerd moet zün en voorzien van twee elkaar snijdende lünen over het geheele adres. KALUNDBORG. 1261 M 12.20 Carl Rydahl's Instrumentaal Ensemble. 3.20 Louis Prell’s Instrumentaal Ensemble. Ca. 4.05 Zang. 8.30 Het Omroeporkest. 9.35 Zang. 10.15 Saxafoon-recltal. 10.40 Het Omroeporkest. 112013.50 LANGENBEBG, 455.9 M. 12.30 Het Omroepklelnorkest. Populair programma. 4.30 720 Het Omroepklelnorkest. MILAAN, 368.6 M. 525 Kamerorkest 7.35 Oevar. concert. 9.10 ,Xa cltta roes”, operette In drie actes v. Lombardo en Ran- zato. Het aftreden van Minister Marchant zal. naar de Telegraaf verneemt. Zondag 26 Mei besproken worden op een buitengewonen par tijraad van L- - - Bond. Vrüdag komen J-‘L_' fracties van Tweede Kamer en Eerste Kamer machtlgd tot de op te richten centrale toe te in gemeenschappelijke vergadering Mjeen, l treden. De positie van den ondernemer is In menig opzicht een andere geworden, dan veronder steld wordt door de leden die tegen het wets ontwerp ernstig bezwaar hadden. De zelfver- antwoordelükheld van den ondernemer heeft zich In sterke mate ontwikkeld tot medever- antwoordelükheld voor alle bü de onderneming betrokken groepen. Neemt men de uit het De- drüfaleven zelf opgekomen, ontwikkeling in aanmerking, dan wordt de tegenstelling tus schen wat thans reeds bestaat en wat de re geering met dit wetsontwerp beoogt, veel min der principieel. En reeds In menig opzicht Is de contracte en bedrüfsvrüheid van overheids wege aan beperking onderworpen. De minister staat in leder geval niet achter bü den voorzitter van den raad van ministers in waardeerlng voor den drang tot eigen initia tief en van hem zün geen maatregelen te ver wachten. die de middelmatigheid ten troon zuljen verheffen. Van opheffing der concur rentie is in het wetsvoorstel geen sprake, slechts van een beknotting harer uitwassen. De minister bevestigt gaarne, dat het niet in zün voornemen ligt, ondememersovereen- komsten verbindend te verklaren, welke de strekking hebben* te geraken tot een gesloten bedrüf- Het ligt geenszins in de bedoeling, In het bedrüfsleven in zün ganschen omvang een kunstmatige prüsbepallng ten gunste van een bepaalde bevolkingsgroep te bewerkstelligen. In het vereenlglngsgebouw „St. Josephgezel- len” te Rotterdam is Dinsdag de zeventiende jaarvergadering begonnen van den R.K. Hanzc-» bond van slagerspatroons, onder voorzitterschap van den heer G. C. Scholtes. Ter gelegenheid van deze jaarvergadering Is In hetzelfde gebouw een. -interessante' tentoonstelling op slagerij- gebied, de A. T. O. 8. geopend, waaraan een nationale vakwedstrüd verbonden is. De voor zitter de heer Scholtes schetste in zün ope ningsrede de moellükheden, waarmede de be drijven onder de huidige tüdsomstandlgheden hebben te kampen en hü sprak den wensch uit óat de leden er in mogen slagen dezen moeilük- heden het hoofd te bieden. - De jaarverslagen werden goedgekeurd. Lang durige discussies volgden over de voorstellen tot contributieverlaging. Doordat de begroo- tingspost, waarop 14.000 aan contributie stond vermeld, werd goedgekeurd, kwamen de voorstellen te vervallen. De begrooting werd met algemeene stemmen aangenomen. In de contributie zal geen verandering worden ge bracht. De heeren G. C. Scholtes, F. van Gelooven, J. de Lange en J. Schattorjé werden met alge meene stemmen als bestuursleden herkozen Aan de orde was daarna het zeer belangrijke punt van bespreking: de ordening en saneering van het vleesch- én vleeschwarenbedrijf In ons land. Drs. H. L. Jansen hield een zeer uitvoerige Economische beschouwing over deze kwestie. Spr. legde er den nadruk op dat men van wet- telijke regelingen van bovenaf weinig heil kan verwachten. Het bedrüfsleven zelf moet regelend optreden. Dit optreden moet bestaan in het stichten van een centrale, gevormd door ver- I schillende groepen van de afzonderlüke bedrü- ven. Het doel van de centrale Is regeling en be- hartlging van de belangen der verschillende I groepen in den meest ultgebreiden zin, met in achtneming van de belangen der gebruikers. Hierna werden de afdeelingsvoorstellen behan- I deld. Wat een voorstel betreft waarin het hoofdber I stuur wordt opgedragen zoo spoedig mogelük de noodige maatregelen te treffen ten einde te ge- I raken tot landelijk erkende en tevena vastge stelde normen voor vakbekwaamheid in het sla- gersbedrüf. deelde drs. Jansen mede dat reeds I een wetsontwerp tot het regelen van vestigings- eischen is ingediend. Spr. zeide stelling te moeten nemen tegen het voorstel van de R. K. slagersvereenglng .Breda”, waarin zü het hoofdbestuur verzoekt er bü den Minister van Economische Zaken op aan te drin gen het slagersbedrüf in te schakelen in de landbouwcrisiswet. Verschillende afdeellngen voerden daarna over I het voorstel tot saneering het woord. I Nadat de heer Jansen nogmaals scherpe crltiek rten~*Vrijvinnig Democratischen op het voorstel had uitgeoefend werd het door de afd. Breda ingetrokken. Na eenlge discussie werd de vrüzinnlg-democratische het hoofdbestuur met algemeene stemmen ge- Naar wü vernemen, is de Indiening bü de Tweede Kamer van een eerste ontwerp van wet betreffende de vaste lasten zéér binnenkort te verwachten. De regeering kan niet volledig Instemmen met de meening van andere züde geult, dat de regeering van gevoelen zou zün, dat het ont werp hoofdzakelük strekt tot leniging van den crisisnood In het bedrüfsleven. De voorgestelde regeling is niet in hoofdzaak met doel in een ontwerp van wet neergelegd. Dit immers ware in strüd met de opvatting der regeering, dat structureele wüzlgingen In het economisch leven de indiening van dit ontwerp vereischen. Voor wat betreft de verbindendverklaring sullen in den algemeenen maatregel van be stuur zoo noodig bepalingen worden opgenomen, welke ten doel hebben verstarring van bet be drijf tegen te gaan. Ook zullen bepalingen moeten worden op genomen, welke het mogelük maken loopende contracten af te wikkelen zonder hiermede in •trüd te komen met de verbindendverklaring. Ter geruststelling kan de minister mede- deelen. dat onder de te stellen voorwaarden waarborgen tegen prüaopdrijvlng niet zullen ontbreken. Ten slotte zullen regelen moeten worden gesteld, welke de belangen van afnemers, we- derverkoopers, verwerkende Industrieën en le veranciers beschermen. Bü de onverblndend- verklaring zullen In den algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden opgenomen, welke beoogen te verhinderen, dat de onver- blndendverklaring een ongebreidelden concur- rentiestrüd tusschen de bedrüfsgenooten ont ketenen zal. De Waterpolo-Commissle van den Koninklij ken Nederlandschen Zwembond heeft de vol gende zeventallen samengesteld, welke reap, tegen het Indische dames- en heerenzevental zullen uitkomen op Zondag 26 Mei, des mid dags te half drie in het Sportfondsenbad te Amsterdam. Dames: doel mej. Phlllppo (HDZ). achter: mevr, de Groot-v. Gelder (ZIAN), mej. D. Ke telaar (HDZ) en N. Senff (ADZ); voor: mej. L. Bllgtlng (HDZ), mej. W. de Groot (Kr. Rüh. Utrecht) en mej. D. Hüsken (ADZ). Reserves: mej. A. Agtereek (HDZ) en mej. P. Meyer (HDZ). Heeren: doel H. Paerl (Y). achter: C. G. van Aalst (HZ en PO). J. J. Köhler (Y), G Begter (RZO); voor: J. W. van Daatselaar (UCZ), J. Franken (Zwemlust, Utrecht) en F. v. d. Bosch (Y). Res.: A. J. Braam (HPO). In de Woensdag gehouden vergadering van commissarissen der Kon. Petroleum Maatschappü werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1934 te bepalen op 7M procent (vorig jaar procent). 1 li i r d a t d De Scheveningsche vlsschersvloot Is nog steeds niet ter haringvlsscherü uitgevaren doordat de bestaande moellükheden nog niet zün opgelost. Nu krachtens regeeringsbesluit slechts met kleine vleet mag worden gevischt, hebben de reeders besloten met 12 koppen te varen in plaats met normaal 14. De vlsschers hebben echter voor de schepen *n volledige bemanning van 14 koppen gewild en aangezien de reeders daaraan niet wilden, is er deze week niet aangemonsterd. De besturen van samenwerkende organisaties van werknemers zün het intusschen eens ge worden met de reeders en adviseerden den le den naar zee te gaan op een basis van 13 kop pen. Een groot deel der leden weigerde echter dit advies op te volgen. Woensdagavond heelt de Reedersvereeniging Scheveningen vergaderd en besloten, een ulti matum te stellen. Wanneer men zich vóór Vrü- dagavond niet heeft aangemeld, zullen verschil lende toezeggingen, door de reeders gedaan, weer vervallen. Ongunstiger worden dan het garantieloon, het jaagloon en de bepalingen voor de Kanaalvlsscherü. De bemanning zal dan nog sterker worden beperkt, het boetgeld verlaagd, benevens het monteursgeld. In verband hiermede wordt Donderdagoch tend een manifest verspreid door de samenwer kende organisaties. Hierin wordt nogmaals ge adviseerd, de voorstellen te aanvaarden omdat bereikt is wat bereikt kon worden. Voor het geval het tot een staking komt, zal aan de stakers, onder geen voorwaarde flnan- ceele steun worden verleend. Ook de steunultkeerlngen zullen dan wel ver vallen. De reeders hebben zich verbonden, niet uit te varen zoolang het conflict niet is opgelost. Intusschen houden de voorstanders van de staking nog voet bü stuk. Voor de woningen der schippers wordt gepost. 8.05 Gram, „’concert door het Ra- dlo-orkest onder leiding van Henrl Peneis. Salut 4 la France, marach. Scasaola. Pup- penwalzer. Bayer. Suite varlée. Plerné. De- mande et Réponae. Taylor. 13.50 Uitzen ding voor den Elzas. Het Radio-orkest o. l.v. Henrl Penale. BablUage. Gillet. Scène* plttoreaques. Massenet. Humoresque. De- maret. Orpheus In de Onderwereld. Offen bach. 1.30 Koersen. Daarna: Gramofoonmu- zlek. 6.35 Gevarieerd concert- en Dansmuz. 7.45 Gramofoonmuz. 8.36 Gevarieerd conc. het Radlo-Orkest onder leiding van Henrl Pensis. Slavische marsch. Tschalkofskl. Le chant de la Source. Amadeï. Cortëge humo- rlBtique, Juon. Aragonaise. de Falla. 8.45 Cow-doy concert door de Cowboy-Schoen fabrieken Balletmuziek uit „Undlne” Lortzing. Llchtertanz der Brfite, Rubin stein. Da« Töchterpenaionat, Mohr Les Millions d’Arlequin, Drigo. Suite oriëntale Popy. 9.45 Zang door Marguerite Brullez. Aria uit ..Orphée”. Gluck. Aria uit ..Sad ko”. Rimskl-Korsakow. Kol Nidrey. Aubert. Berceuse, idem. Der Re be le der Gabele, ld. L*Amour de mol, Caecilia. Daarna: Gram, muziek. 10.15 Populair concert door het Radio-orkest onder leiding van Henrl Pensis. Wilhelm Tell, Rossini. Gracleux Pade. Delaunay. Souvenir de Tendresse, Ketelbey. Extase. Ganne. Stille Nachte, Frlml. No. No, Nanette. Youmans.. 10.50 Dansmuziek van gram, platen. De Minister moet ten stelligste ontkennen, dat er een verschil zou bestaan tusschen het standpunt, dat de regeering aanvan- kelük ten aanzien, van het ontwerp Innam, en dat, In December door haar aanvaard. Van den aan vang immers heeft zü het onderhavige wetsontwerp beschouwd als «en maatregel, waaraan duurzaam behoefte sou bestaan. BEBOMUNSTER, 589.6 M. 8.10 Het _eporke*t. 9.40 .Ble helle Nacht," ope- v. Richard Fleury. BOEDAPEST, 549.5 M. 8.10 Het Ber- tha-8alonorke*t. 10.16 Pianorecital: 1066 Opera-orkest. BRUSSEL I, 483.9 M. 13.15 Gramofoon 1360 Het Balonorkest. 1.60 Gramofoon. 6.15 Chopln-recltalWllmet (piano). 660 Optreden van het .Bax Qustu 6.35 Gra mofoon. 736 Het .Blue Qustuor." 820 Het Omroeporkest. BRUSSEL II, 321.9 M. 13.17 Gramo foon. 130 Gramofoon. 5.30 Gramofoon. 6.50 Het Balonorkest. 8.30 Gramofoon. 8.33 Het Radiosymphonle-orkest. 9.30 Paul Gilton concert: Het Radlo-symphonle- orkest. 102011.30 Het Vlanara-Trio. Huizen, ibis m. kro 8.00- 9.15 Gramofoon. 10.001030 Gramofoon. 1030 11.00 Muzlekultzendlng voor fabrieken. Gramofoon. 11.001130 Gramofoon. 11.30 13.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 13.01—13.15 Politieberichten. 13.15—1.00 De KRO-Boye. 1.001.30 ..Ster ren aan den loopenden band’’. 120160 De KRO-Boye (vervolg). 1.503.10 „Ster ren a. d loopenden Band.” 3.103 00 De KRO-Boys (Vervolg). 3.004.00 Gramo- foon-Operamuzlek. 4.154.30 Zangrecltal door J. de Vries, tenor. 430 Het KRO-Ka- merorkest. 6.00—5.15 Vervolg zangrecltal. 5 1Ö6.00 Het KRO-Kamerorkest. Sollet Fr. Boshart. 6.00—6.15 ..De Volkenbondsdag’’ door Th. Bchaepman 6.157.00 Weensch program door het KRO-Kamerorkest. 7.00 7.15 Politieberichten. 7.16735 ..Reizen door de Ver. Staten van Noord-Amerlka door Jhr. Dr. J. C. Mollerus. 7357 45 ..Drie Droommelodle«n op orgel’’. 7.45 8 00 P.T.T.-kwartiertje. 8.00—8.05 Vaz Dlas 8.058.30 Het Konlnklük ’s-Hertogenbosch Mannenkoor. 8 30—9 00 Het KRO Sympho- nle-orkest (ÜB.O.). 9.009.16 Het Ko nlnklük ’s Hertogenbosch Mannenkoor. 9 15 10 00 Het KRO Symphonle-orkest (U S.O 10.0010.15 ..De wonderauto van Judocus Smit” door Jaap Valk. 10.161030 ..Twee Nederlandsche liedjes In lü*t (le tableu). 103010.36 Vas Dlaa. 10.3611.16 John Kristel en zUn orkest Solozang: Clas Mar (sansl. met Heek ’s-Gravenhage). 11.15 130 Twee Neerlandsche liedjes In lü*t (3e tableau). Gramofoon. 11.3013.00 John Kristel en zijn orkest (vervolg). HILVERSUM. 901.5 M. VARA 8.00 Gramofoon. 10.35 Gramofoon. 11 00 Plano recital: Jo Goudsmlt. 11.4512.00 Gramo foon. AVRO. 12 00 Gramofoon. 12.15 Ko vacs. 2.00 Mleke FlinkVerstraete leest twee schetsen. 2.30 Gramofoon. 3.10—-4.00 AVRO-Declbels. VARA 4.00 Gramofoon. 6.30 De Notenkrakers. 6.00 De Notenkra ker». 6.15 Gramofoon. 6.30 Eddy Walls en zijn orkest. 7.20 Orgelconcert: Joh. Jong. 7.508.00 Vaz Dlas. Daarna: Herhaling van SOS-berlchten 10.00 Vaz Dlas. 11.00 Jazz-programma (gramofoon). 1 3012 00 Populaire gramofoonmuzlek. LUXEMBURG. 1304 M. muziek. 12.20 Midi'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6