1 Morgen onthulling! Nog een verrassing op komst! RADIOPROGRAMMA KON. HOLL LLOYD PAARDENSPORTFESTIJN TE BUSSUM ONZE OMROEPER HOUDT WOORD VRIJDAG 17 MEL 1935 Minister Marchant’s overgang 5 Humeur VROUW GESTOKEN Publicatie van radio programma’s STEUN AAN SCHEEPVAART Besprekingen met de regeering DE MOORD IN DEN IJPOLDER Zaak teruggewezen POGING TOT OPLICHTING HARDNEKKIGE CONSTIPATIE KIND DOODGEREDEN Leermee«ter-gezel typografie UIT DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING C. Dietrich met Chassy en L. Wyler met Rudnianszky winnen het springconcours AMERIKAANSCH BEZOEK AAN BOSKOOP DE BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS K.L.M. werkt samen met Avio Linee Italiane LUCHTVAARTVETERAAN NAAR DE VLOOTSCHOUW WETSONTWERP VASTE LASTEN AMSTERDAM—ROME DOOR DE LUCHT DREIGENDE KORTING OP PENSIOENEN - OM DEN „ZILVEREN VLEUGEL VAN AMSTERDAM’’ Meester in de rechten moet Dins dag terecht staan Neem ’n AKKERTJE bij Rhewmatische pijnen, Spierpijn enz. Fraaie prestaties in de cross-country FEDERATIEBESTUURDER VEROORDEELD Ook het Gerechtshof acht dit over treding der Auteurswet Valschheid in geschrifte? Wat zij al innam, niete hielp Gerry Shaw ala eeregaat op Schiphol Comité gevormd Vijftien sportvliegers nemen aan den wedstrijd deel Zaterdag 18 Mei 1935 Voorloopig genoegen ter wille van het aanpassingsontwerp ■Wereldtentoonstelling El 1648 M. Het jaarlijksche concours-hippique van (Ingezonden MededeeHngI op mrat succes --- De brief was dus eigenlijk geheel overbodig. Wijl mr. Marchant de beslissing van den Minis terraad haad gevraagd en zich uiteraard naar het advier van dien Raad zou gedragen. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Zondagmiddag zal In het jaarbeursrestaurant te Utrecht een buitengewone algemeene verga dering worden gehouden van de R.K. Onder- wijzersvereenlglng In het Aartsbisdom .J3t. Le- buïnus" ter bespreking van de plannen der regeering tot bezuiniging by het onderwijs. De vergadering begint om half één. Het „Handelsblad" bericht, dat het zeer waar schijnlijk Is, dat het wetsontwerp Inzake de vaste lasten, dat thans als eerste wettelljke maatre gel op dit gebied bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend, betrekking zal hebben op hypo theken van landelijken eigendom. Dinsdag zal de Rotterdamsche rechtbank de zaak in behandeling nemen tegen den Haag- schen meester In de rechten E., die verdacht wordt pogingen te hebben gedaan een Ameri- kaansche verzekeringsmaatschappij voor 24.000 op te lichten. E. had aangifte gedaan van vermissing van een zakje juweelen in den trein naar Parijs. Uit het onderzoek, dat de vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij Instelde, bleek, dat verdachte geen reden kon opgeven, waar om hij de juweelen mede naar Parijs had ge nomen. Mr. Bourlier uit Den Haag zal verdachte ver dedigen. Veertien dagen geleden heeft de Haarlem- sche rechtbank de zaak behandeld tegen den 28-jarigen koopman 8., die op den laten avond van I April jJ. de 30-jarige mej. Schr. met een mes gestoken had In den linkerbovenarm, en in den hals. De dader ontkende, dat hij de vrouw bad willen dooden. De elsch luidde 8 maanden gevangenisstraf m. a. v. pref. De verdediging, mr. L. O. van Dam. pleitte clementie. Dinderdagmorgen wred de dader tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. om dergelüke -1 en Nauwelijks was de Omroeper- Prijsvraeg verschenen, of onze a.s. jubilaris zon alweer een nieuwe attractie. Betreffende de verleende voorlooplge surséance van betaling aan den Kon. Holl. Lloyd vernemen we nader: De eerste aanleiding tot dezen ingrijpenden maatregel Is de onlangs geheel onverwacht ont vangen mededeellng van den minister van Eco nomische Zaken, dat de bestaande financieele re geling niet kon worden bestendigd. Hoewel de raad van commissarissen achrifteiyk en de directie en commissarissen tezamen mondeling de regeering hebben gewezen op de ernstige ge volgen. welke een surséance van betaling heeft, is het niet mogelijk gebleken deze te vermijden. De Woensdag ten departemente van Economi sche Zaken met commissarissen en directie ge houden besprekingen hebben nochtans er toe ge leld. dat aan den Kon. Holl. Loyd werd bericht, dat de regeering bereid is. indien de surséance van betaling onmiddellijk wordt aangevraagd, na de verleenlng van de voorlooplge surséance de Benas te machtigen en in staat te stellen om een verder crediet te verleenen met de bedoeling den Kon. Holl. Lloyd in staat te stellen tot voortzet ting van het bedrijf gedurende den tijd, welke noodlg is om tot een definitieve regeling te ko men inzake de voortzetting van den dienst van Amsterdam op de Oostkust van Zuid-Amerika. Voor dit doel zullen besprekingen worden ge houden met den Kon. Holl. Lloyd. De directie moet zich voorshands van verder commentaar onthouden, daar zij uit den aard der zaak overleg moet plegen met de door de rechtbank benoemde bewindvoerders. Zeer binnenkort Is thans, volgens de Tele graaf. Indiening bij de Tweede Kamer van het bij het bezulnigingsontwerp aangekondigde wetsontwerp tot steunverleenlng aan de scheep vaart tot een bedrag van rond f 8 mlllloen te verwachten. de Ooolsche Landbouw Sportvereeniglng te Bus- sum is langzaam een der belangrijkste gebeur tenissen op paardensportgebled In ons land ge worden. Elk jaar neemt de belangstelling toe en ook dit jaar Is het concours, waarvan gis teren de eerste dag gehouden werd, weer zeer belangrijk. Donderdagmiddag fietste de twaalfjarige J. H. uit de Keizer Ottostraat te Bussum op den Voormeulenweg, toen hij kwam te vallen, juist voor een passeerenden vrachtauto, waarvan de wielen den knaap over het hoofd gingen. De jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de Majella- stlchtlng overgebraebt. eemge mouei van minister Colfjn was een politiek motief: de Voorzitter van den ml- zich met Alle abonné's gaat hij betrekken in zijn feestelijke stemming ter gelegenheid van het feit, dat binnenkort voor de 100.000e maal zijn diensten zullen worden ingeroepon. had laatstgenoemde. enkele ambtgenooten, besloten minister chant te adviseeren, zijn portefeuille ter schikking te stellen. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche recht bank beeft interlocutoir vonnis gewezen in de strafzaak tegen den verdachte die terecht heeft gestaan wegens den moord In den IJpolder in der. nacht van 27 op 28 September 1933. Tegen den verdachte had de officier wegens doodslag vtftlen Jaar gevangenisstraf geëlscht De rechtbank heeft de zaak voor nader on derzoek op enkele onderdeden teruggewezen naar den rechter van Instructie en de behan deling aangehouden tot dit onderzoek zal zijn geschied. Reeds vóór dat de brief van minister Oud. Waarin deze aankondigde ontslag te zullen ne men als minister, indien mr. Marchant het kabinet niet verliet, minister Colijn had bereikt, na gepleegd overleg met Mar- be- HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 Orvltropla 9.0010 00 Gramofoon 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 De Zonnekloppers 1.00 De Flierefluiters 2.00 Vroege or gelmuziek 2 20 De Notenkrakers 2.45 Platen der maand 3.30 Eddy Wals en zijn orkest -5.00 Lotte Leonard zingt 5 45 Aansluiting met Olympisch Stadion te Amsterdam. Reportage van den interna tionalen Voetbalwedstrijd NederlandEnge land door ir. A. v. Emmenes 8.00 Herha ling v SOS-ber. 8 03 Vaz Dlas 8.10 Men vraagt’ en wij draaien.... 8.30 Cor Steyn, orgel en Isja Rossican, plano 9.00 Jan Musch draagt voor: Fragm. uit ..Dageraad" Herman Heyermans 9.20 Opera-programma. Het Vara-orkest 10.00 Vaz Dlas 10.05 Nabeschouwing Neder landEngeland door O. H. Oeudeker 10.20 Operette-programmaHet Vara-orkest 11.00 Ernst Busch zingt 11.15 Zater dagavond filmpjes 11.2512.00 Vrool^ke gramofoon platen. Had nu minister Marchant die einde De- cembeer door een pater Franciscaan in Den Haag in de Katholieke Kerk werd opgeno men niet gezwegen, dan zou hü het heele ontwerp, vlak voor de indiening, hebben laten springen. Daarom zweeg de minister, vast over tuigd. dat de zaken betreffende het ontwerp veel vlotter zouden verloopen dan zij achteraf geloopen zijn. UTRECHT. Geslaagd voor het diploma hand- zetten: A. Versluis te Utrecht; H. P. Bouman te Rotterdam; R. Jonkhart te Amersfoort; A. P. KlUs te Princenhage; P. Spruüt Jr. te Schie dam; W. de Jager te Harlingen; N. A. M. van Blerk te Nijmegen; A. J. Zaumbrecker te Al* phen a. d. Rijn. Geslaagd voor het diploma boekdrukken: J. Kaashoek te Vllsslngen; J. M. de Boer te Am sterdam; R. Westerink te Den Haag; J. H. van Sohtjndel te Nijmegen; N. J. T. Hoogendoorn te Gouda: M. Wejjburg te Utrecht. Geslaagd voor het diploma machlnezetten: D. C. Quick te HUlegersberg; B. Wannet te WEENEN, 506.8 M. 8.15 Flultrecltal 8.55 Het Weensch Symphonic-orkest 9.50 ..Singendes. klingendes Wien". potp 10.55 Dansmuziek 12.201-20 Gramofoon. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN LANGENBERG, Landesorchester henzollern 4.20 Vrooljjk progr. Het Omroepkoor Z.ZZ Z~..—.'. Gevar. progr. MILAAN. 368.6 M. 25 Dansmuziek 7 35 Gevar. concert^— 9.10 Symphonle-con- cert. JR» De Amsterdamsche Aero Club bericht ons, dat reeds vijftien sportvliegers ingeschreven hebben voor den wedstrijd om den door haar uitgeloofden wlsselprljs, den „Zilveren Vleugel van Amsterdam". Voor dezen wedstrijd, welke geheel een na vigatie- en behendlgheldswedstrljd is, men zou bijna zeggen een perfect uitgevoerde nor male vliegtocht langs een voorgeschreven rou te bestaat in den kring van vliegers, zoowel als daarbuiten, groote belangstelling. Het is mogelijk, dat vóór sluiting der Inschrijving nog meer deelnemers zich zullen melden. De wedstrijd zal op Zaterdag 25 Mei as. ge houden worden. Het starten begint om half een des middags. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft inter locutoir arrest gewezen in de strafzaak tegen den 46-jarigen ex-gemeente-architect S. M. uit Hulzen, verdacht van valschheid in geschrifte en gebruik maken van het valsche geschrift. De rechtbank had hem vrijgesproken, doch in hooger beroep requireerde de procureur-gene- raal anderhalf jaar gevangenisstraf. Het Hof acht het noodzakelijk nog een nader onderzoek in te stellen naar het aantal gebruikte steenen. Woensdag 29 Mei zullen nog vijf getui gen worden gehoord, o.w. de chef-werkman G. Schaap, de boekhouder van Huizen. Molenaar en de heer Boomsma te Bussum. Hoe rij tenslotte beter werd «Sinds heel lang was ik lijdende aan storin gen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogeljjk was, wat Ik al Innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds Ik aan de Kruschen Salts-kuur begonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil Ik mijn bewondering uitspreken over de goede werking van Uw Kruschen Salts. Ik zal Kruschen Salts dan ook aan al mijn kennissen en familie aan raden.” Mej. P. 8. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur self om de afvoerorganen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle verglft'ge afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiver heden, welke. Indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Begin morgen met de „kleine, dagelljksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste stap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels HeetwchappiJ voorkomt. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft den voorzitter van den Ned. Fed. Bond van perso neel in openbaren dienst, 8., wegens opruiing tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had vrijspraak gere- qulreerd. De rechtbank had hem tot drie maan den veroordeeld wegens het publlceeren van een opruiend artikel Springconcours: 1 en 2 O.,Dietrich met Chas- sy (eig. D. H. Pasman) en L. Wij Ier met Rud- nianszky Cs Oravenhaagsche Concours- en Handelsstal) 0 ft. 63 sec.; 3 Ph. Pander met Cocktail. 0 ft 65 sec.; 4 en 6 K. Hensen met Allee (eig. J. v. d. Eynden, Arnhem) en E. van oer Haar met Espolr, 0 ft 68 zee.; 6, 7 en 8 H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst met Donizetti, luit. C. Tonnet met Duke of Duleek, Amsterdamsche Rljtulg-Mlj., met Quick, o ft 6!) sec.; 9 Stal .Duinhoeve" met Buchanaw. 0 ft 73 sec.; 10 H. Reemst met Toska, 0 ft. 80 sec.; 11 R. Blauwendraad met Corry IV, 0 ft. 83 sec.; 12 J. A. Ruys met Mary Gold, 4 ft 65 sec.; 13 luit. Pabud de Mortanges, met Madel wie du. 4 ft. 60 sec. Eervolle vermeldingen: C. Dietrich met Prin cess Mary, 4 ft. 75 sec.; R. Verbeek met Nellie III. 4 ft. 78 sec.; luit. Steenkamp met Ram bam. 4 ft 70 sec. Concours schoonste rijpaarden, gereden door dames (combinatie amazone-paard-auto)1 mevr, de Jong-Schouwenburg met Müdel wie du; 3 mej. Thea Stokvis met Lady Aynsley; 3 mevr. Pattkammer met Otseau (A. R. M); Pahud de Mortanges met Martroix; mevr. Pahud de Mortanges met Martroix; S mevr. 8. M C. van Reede met Tobby; 6 mej. E. Pauptit met Preussenj&ger (Oranjemanege); t H Hertzberger met Dame en Bleu II. Cross-country (snelheidsparcours) osn den beker van Bussum; 1 L. H. M. van Loon. Til burg, met Czardas, 2 mln. 43 sec.; 2 tuit O. Tonnet met Duke of Duleek (eig. jhr. W. Oe- vaerts van Nuland). 3 mln. 53 sec.; 8. mej- Pauptit met Preussenjkger (eig. Oranje-Msmege, Scbevenlngen)4 Treffers met Charlotte Oor- day (eig. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij) 1 mln. 2 sec.; 5 Stal „Duinhoeve". Den Haag, met Derry, 3 min 6 sec.; 6 P. Leeuwenberg met Rap (eig. H. J. Warnings, Laren N.-H.), 3 min. te maken, en de zon. die slechts enkele malen door het wolkendek wist te dringen, gaf te weinig kleur aan het feest Laten wij hopen, dat men het wat dit betreft a.s Zaterdag, op den tweeden dag van het concours, beter treft. Reeds des ochtends om elf uur werd begon nen met het springconcours, dat des middags om twee uur werd voortgezet. Het parcours, dat ongeveer 540 meter lang was, telde In totaal veertien hindernissen, met een maximum hoog te van 1J0 meter. De beste prestaties vielen In het eerste ge deelte, toen de heer C. Dietrich op Chassy van den heer D. H, Pasman, te Scbevenlngen zon der fouten het parcours aflegde in 63 sec„ wat eveneens en In denzelfden tijd gelukte aan den heer L. Wjjler op Rudnlanszky van den ’sGra- venhaagschen Concours- en Handelsstal. Deze ruiters deelden den eersten en tweeden prijs samen, terwijl de derde T»rljs ten deel viel aan den heer Pander uit Wassenaar met Cock tail die een foutloos parcours maakte in 65 sec. Om drie uur volgde het concours schoonste rijpaarden, gereden door dames, waarvoor als eere-prtfs een groote zilveren medaille, aange boden door H. K. H. Prinses Juliana, beschik baar gesteld was. Het was eigenlijk een nummer amazone, paard en auto, waarbij de dames met hun auto het terrein opreden tot voor de .tri bune, waar zij te paard stegen. Hier werd de eerste prijs door de jury toe gekend aan mevr, de Jong Schouwenburg met Mkdel wie du van Lt. Pahud de Mortanges, ter wijl mej. Thea Stokvis met Lady Aynsley op den tweeden prijs beslag legde. Nadat de heer Treffers met Olseau van de Amsterdamsche Rljtulgmaatschapplj een hooge- schoolnummer ten beste had gegeven, werd een aar.vang gemaakt met den polo-wedstrljd tus- schen een Antwerpsch en een Brusselsch team. De ploegen van vier spelers bestonden resp. uit de heeren Milton M. Brown, Frederique Good, Henri Good, Jean Laurencin en Vicomte a. de Jonge. André Janssen. William Grlsar en capt. Cullings. Arbiter was de heer I<ettlpuxt. Het polospel mag wel een der oudste spelen op sportlef gebied genoemd worden en stamt eigenlijk uit Perzlé. In 1859 speelden de Engel- sche officieren van het Indische leger het spel te Calcutta. Daar het spel, dat In een zeer snel tempo gespeeld wordt, ontzettend veel van de - paarden vergt, wisseien de ruiters elke acht minuten van paard. Deze acht minuten worden chukker genoemd en in den regel bestaat een wedstrijd uit zes chukkers. Met de slaghamers slaan de spelers een kleinen bal voort van ge perst bamboe, terwijl aan beide zijden van het veld een goal is. De demonstratie, die gisteren werd gegeven, vlei zeer in den smaak van het publiek, dat thans voor het eerst dit spel hier te lande kon zien beoefenen. Duidelijk bleek hoeveel er van de rijkunst der spelers en van het uithoudings vermogen der pennies werd gevergd. De Ant- werpeche ploeg nam. nadat aan belde zijden om beurten tweemaal een doelpunt was ge scoord, een voorsprong, die steeds meer ver groot werd, zoodat de Antwerpsche spelers ten slotte met 112 wonnen. Het slotnummer van den middag was de cross-country (snelheids-parcours) om den beker van Bussum. Elke deelnemer reed afzon- deiltjk het ongeveer 1250 meter lange parcours, dat hindernissen als hekken en hagen bad en gedeeltelijk over wallen liep. Er werd uitflui tend op snelheid gereden. Omgooien der hin dernissen werd niet gestraft, evenmin als fout tijden, mits de ruiter tijdig zijn fout herstelde. Er namen in totaal 13 ruiters aan den strijd deel, van wie er drie het parcours binnen de arte minuten aflegden. De eerste ruiter, aan wit dit gelukte, was luit. Tonnet met Duke of Duleek, die een tijd maakte van 2 mln. 53 sec. Met hetzelfde paard werd luit. G re ter ip 1933 winnaar. De bekerhoudster van het vorig Jaar, mej Pauptit met Preussenjkger, evenaarde haar prestatie en maakte een tijd van 2 min. 56 sec. Zij bleef hiermede echter 3 sec. boven den tijd van luit. Tonnet, zoodat zij den beker in ieoer gevaj moest afstaan. Deze werd gewen net door den heer Leo H. J. van Loon uit Til burg, die als laatste deelnemer slechts 2 mln. 43 sec. noodlg had om het parcours af te leggen. De uitslagen luidden: 455.9 M. 12.30 Het Gau WürttembergHo- 10 Vroolyk progr. 6.85 7.10 Concert 8.30 hobo's, 9.30 Repoi 10.50—1 30 Gouda; W. C. BUleveld te Delft; J. L. H. Lutfs I te Utrecht;. A. Meijer te GoriUfjhem; C. L. Bonnemaljers te Utrecht; W. "Hi. van Es te Hilversum; A. Herman te Amersfoort; H_ G. Versluis te Utrecht; A. van Meerten ie Utrecht; G. Römer te Koog a.d. Zaan; R. de Koek te 8. Sommiger humeur is zoo licht beïn vloed. Het weer, een minder prettig lichamelijk gevoel, een nacht met wat minder goeden slaap, het is al vol doende om het humeur van velen in de war te sturen. Het aantal van hen, wier humeur onverstoorbaar goed is, is maar heel klein. Reden te meer c menschen in waarde te houden hun geselschap te waardeeren. Want niet alleen dat zij zelf goed gemutst zlfn, hun zonnige natuur werkt aanstekelijk op de omgeving, verdrijft de muizenissen bij anderen, schept een gemoedelijke sfeer, waarin het prettig werken i». ’t Is niet altijd doenlijk de oorzaken welke ons kunnen beïnvloeden te ver- mijden, maar wij kunnen er ons op trainen niet aanstonds den invloed van het minste of geringste op ons humeur te ondergaan. We moeten leeren om ons over hon- derd-en-één ding heen te zetten, den blik af te wenden van het don kere en sombere en te keeren naar het licht, dat er, zoo grauw kan een dag niet zijn, toch altijd is. Den 17den Mei 1930 was de aanvangsdatum van het Nederlandsche luchtverkeer. Om 12.45 kwam een voor passagiersvervoer verbouwd, open oorlogsvliegtuig, bestuurd door den heer Gerry Shaw, met twee journalisten en een zak ochtendbladen aan boord, op Schiphol aan. Dit was het begin van den anderdaagschen dienst naar Londen, uitgevoerd door de KLM. in samenwerking met de Aircraft Transport and Travel Ltd. Den iaden Mei aa. zal door middel van een vlootschouw dit historisch feit herdacht worden en als merkwaardige bijzonderheid kunnen wjj vermelden, dat daarbij de heer Gerry Shaw aan wezig zal z(jn. Vijftien jaar geleden bestuurde hij het eerste toestel naar Schiphol, thans komt hij als passagier naar de Amsterdamsche lucht haven, waar hjj dien dag de eeregast der K.L.M. zal zijn. Feit Is dan ook, dat niemand, behalve de on- middelljjk daarbjj betrokkenen van de bekeering op de hoogte werd gesteld z« was ook voor naaste familieleden een volkomen verrassing en feit is ook, dat met name minister Colijn in dit zwijgen in het geheel geen bezwaar heeft ge kten. Van dit zwijgen heeft trouwens ook minis ter Oud in zijn brief aan dr. Colijn, zeer te recht, niet gerept. Het was onder de gegeven omstandigheden minstens verklaarbaar. Amsterdam; A. Plantinga te Amsterdam; Schulte voerder te Amsterdam; J. M Groes te Hillegersberg; W. Osseweljer te Rotterdam; T. Kooljman te Utrecht; O. Pauw Jr. te Amster dam; W. G. de Buljzer te Amsterdam; Fr. P. van Leeuwen te Rotterdam; P. v. d. Spek te 'sGravenzande; W. D. Veenman te Utrecht en H. J. R. Oolbekking te Amsterdam. „Shell Aviation News” deelt mede, dat de K.L.M. binnenkort in samenwerking met de Avio Linee Italiane de luchtlUn Amster damMilaanRome gaat exploiteeren. Óp het traject AmsterdamMilaan wgarop thans reeds wordt gevlogen blijft men vliegen met Douglas DC 2; het traject MilaanRome wordt door de AX.I. bevlo gen met de Fiat G 18, een nieuw type vliegtuig, dat bij het Invliegen bewezen heeft zeer goede hoedanigheden te be zitten. De Algemeene Wereldtentoonstelling van Brussel heeft pas haar dag van in wijding gevierd en nu reeds verheugt zij zich In de verzekering van schitterend, zegevierend succés, hetwelk de stout moedigste verwachtingen overtreft. Bij tienduizenden ja, wel eens hon derdduizenden treden de bezoekers over den drempel van de Worlds Fair, niet alleen toegestroomd uit alle deelen van België maar ook van de omgrenzende landen. Een eerste bezoek aan de Tentoonstel ling brengt hen algemeen onder den In druk dat men nimmer een zoo stemmi ge. een zoo volledige samenvatting van verscheidenheden vereenigd zag in inter nationale bijeenkomsten van dien aard. Zij mag te recht een zinnebeeld heeten van een wereldbeschaving, in haar schil derachtigste, bekoorljjkste en evenzeer leerrijke verschijning. De tentoonstelling doorloopen beteekent in een paar uren een reis door de wereld. Alle bezoekers halen er het grootste voor derf uit: Fabrikanten en handelaars put ten nuttige inlichtingen uit de proefne mingen van vreemde volkeren: kunst liefhebbers krijgen er een onvergelijk bare synthesis te bewonderen van de evolutie van al de kunstvormen, liefheb bers van het ultheemsch-schilderachtlge genieten er de voldoening van hun lust naar nieuwe gewaarwordingen. Kortom, allen staan in verrukking voor het on- vergeetbaar schouwspel dat zich voor hun oogen ontrolt. Alle gewenschte inlichtingen betref fende België, Brussel en de Tentoonstel ling. zijn verkrijgbaar bij de Belgische Consulaire Agenten en bij alle Reis agentschappen. Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in het geschil tusschen de vier omroepvereni gingen eenerzljds en de drukkerij „De Spaarne- stad" anderzijds, over de publicatie van het „omroepmenu" in „De Humorist”. De omroepvereeniglngen hadden tegen deze publicatie, waarin zü een schending van hun auteursrecht zagen, bezwaar gemaakt. De rechtbank te Haarlem had „De Spaar- nestad” bevolen deze publicatie te sta ken, met bepaling, dat „De Spaarnestad" een dwangsom van duizend gulden zou verbeuren voor elke overtreding van deze rechterlijke be slissing. Tegen dit vonnis van den president is „De Spaarnestad" in appèl gegaan. Het Hof heeft thans dit appèl afgewezen Het verbod tot publicatie van het omroepmenu blijft dus gehandhaafd. Het Hof overwoog o. m., dat dergelUke om- roep- program ma’s wel degelijk onder de auteurswet vallen. „De Spaarnestad" had o.m. aangevoerd, dat een radio-program elk nieuw creatief element mist en daarom niet in aan merking komt voor de bescherming van het auteursrecht. °ntwe“^'i°“AÏril7n\ ..o^Ten^Z^ver^^’^ niettemin heeft de wetgever in artikel 10 der auteurswet bepaald, dat daaronder ook zouden vallen „alle andere geschriften", waarmee Juist is bedoeld, programma’s onder bescherming der auteurswet te brengen. Het Hof heeft ook het verweer van „De Spaarnestad”, als zou ztf haar „omroepmenu" niet ontleenen aan de gegevens van de omroepvereeniglngen maar aan alge meen bekende gegevens, verworpen. Het Hof neemt aan. dat „De Spaarnestad" gegevens voor haar „Omroepmenu” wel degelijk aan de officieele programma’s der omroepvereenigln gen ontleent. Het Hof bekrachtigt dus het vonnis van den president en veroordeelt ,J> Spaarnestad" tot betaling van ƒ315 aan proceskosten. Naar aanleiding v<an een oproep in verschil lende bladen heeft zich een voorloopig comité gevormd ter verdediging van de rechten der gepenslonneerden dat pogingen aan zal wenden om de dreigende korting op de pensioenen te voorkomen. Dit Comité bestaat uit de heeren C. C. A. Last, oud-hoofdinspecteur van den arbeid, K. van Schouwen, oud-ontvanger der directe be lastingen, F. A. H. Barthelemy, oud-agent van de Rijksverzekeringsbank. H. J. Hendriks, oud- inspecteur le klas van den Raad van Arbeid, L. Dijkhuis, oud-burgemeester, B. J. Verbrugh, oud-kolonel der militaire administratie en J. K W. Zwang, oud-dlrecteur der P. T. T. Dinsdag 21 Mei zal er vergadering worden gehouden te 3 uur ’s middags in Excelsior, Vree straat te Den Haag, waar alle gepenslonneerden en wachtgelders toegang hebben. Over den overgang van minister Marchant tot de Katholieke Kerk deelt de „Maasbode het volgende mede: Minister Marchant heeft In den ministerraad Van 7 Mei medegedeeld, dat hy katholiek was geworden. HU wilde zijn collega's een beslissing vragen zonder meer Die beslissing is toen niet gevallen: de heeren waren uiteraard verrast en besloten de zaak aan te houden tot den vol genden ministerraad. De zaak is niet meer in een volgenden ministerraad gekomen. ROME. 429.8 M. 5.30 Concert 9.10 Concert. TOULOVSE, 828.8 M. 7.06 Vioolrecltal 7.20 Liederen voordracht 8.05 Orkest- concert 8.50 Dansmuziek 9.20 Concert. „Frasquita”, Léhar 10.40 Opera-concert 11.06 Argentijnache tango's 11.35 Schrammel-ensemble 11.55 Melodieën 12.06 Weensch orkestconcert 12.4012.50 Militair concert. Wat over de rol van het hoofdbestuur van den Vrljz.-Dem Bond in de pers verspreid wordt, is evenmin Juist. Dit bestuur heeft minister Marchant’s aftreden evenmin bewerkstelligd. Op 6 Mei ontving mr. Marchant een briefje van prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van den V. D. Bond. Het briefje hield het verzoek in om een verklaring te geven omtrent de loopende geruchten. Minister Marchant heeft op dit briefje wél geantwoord. Z.Exc. deelde na den ministerraad van 7 Mei aan den Leidschen hoogleeraar mede, dat hy diens vraag pas na een week kon beantwoorden, omdat de behan- •s deling der aangelegenheid van den ministerraad van 7 Mei naar den Raad van 14 Mei was ver schoven. Een select publiek had zich Donderdagmid dag verzameld op het fraaie sportpark „Zuid” op het voormalige werk IV te Bussum, waar de, Gooische Landbouwsportvereeniging ook nu weer haar concours hield. Bekende figuren uit de paardensportwereld gaven hier in grooten getale acte de présence evenals vele officieren van de bereden wapens. Ook vele autoriteiten gaven hier door hun aan wezigheid cachet aan dit paardensportfeest. dat op dezen eersten dag reeds uitnemend slaagde dank zij de goede organisatie van Ir. J. P. Leeuwenburg en zijn staf. Dat de stemming en de sfeer niet zoo waren als anders moet op reke ning worden geschreven van het weer, dat helaas weinig medewerkte om het verblijf op de tribunes voor de toeschouwers aangenaam de Lingbeek’s en Kersten's en. misschien met andere rechtsche leden, sou minister Marchant, naar dr. ColDn’s meening, by de verdediging van zijn onderdeel-van het aanpassingsontwerp. de nederlaag kunnen lyden. Eerst daarna, dus nadat hy dit had laten weten aan minister Marchant, ontving minister Colijn den boven bedoelden brief van mr. Oud. HUIZEN, 1875 M. KRO 800—9.15 Gramofoon 10.0010.30 Gramofoon 10.3011.00 MUaiekultzondlng voor fabrie ken (gramofoon) 11.0011.30 Gramofoon 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.0112.15 Politieberichten 12.15—12 30 Zangen van Don en Wolga (gramofoon) 12 301.00 Het Kro-orkest 1.16l.Ss Het Kro-orkest (vervolg) 1.652.25 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd 2.25—2.55 Sporthall uurtje 2.553.00 Vredesboodschap van de kin deren van Wales 3.004.00 Klnderuurtje 4.15—4.45 De Kro-Boya 4.455.00 .Wlen wie es slngt”,... (gramofoon) 5.005.20 De Kro-Boys (vervolg) 5.20 5 45 Journalistiek overzicht 5.457.45 Internationale voetbalwedstrijd Nederland reland Reportage door Passepartout 7.55 Gramofoon 7.558.00 Vaz Dlas 8.008.15 Politieberichten 8.15—8.35 ..Katholieke opvoeding” door A. d. Griendt 8 35—9.00 Gramofoon 9.00 11.00 ..Die Walküre”. muziekdrama (eerste gedeelte van de trilogi des Ring des Ntbe- lungen). aansluiting met den Stadsschouw burg. Amsterdam 11.0011.05 Vaz Dlas 11.05—12.00 Gramofoon. LUXEMBURG. 1304 M. 8 05 Gramo- foonmuziek 12.50 Gram .muziek 1.05 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest Henri Pen als. Ouv. „Hamlet”. Gade. Berceuse. Dvorak. Chanson trtste, Tschnl- kofski. Pesther Kinder. Ziehrer. Trfiumerei, Schumann. Sur le Lac, Godard. Suite No. l, Micheli. De Drie Musketiers, Benatzky 4.05 Koersen. Gramofoonmuziek 4.20 Pianorecital door Félicia Blumenthal. Handel. Chopin, Schubert, Liszt, Albeniz 4.50 Zang door Vénant Pauké. Benvenuto Cellini, Dlaz. Vision fugitive, Massenet. Don Qulsotte, Massenet. Rlgoletto, Verdi 5.15 Gramofoonmuaiek 5.20 ..Goodwill Day” M. m. v. Kinderkoor etc. Toespraken in de verschillende talen 5.50 Gramofoonmu ziek 6.05 Populaire oude en moderne liederen 6.35 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.45 Gramofoonmuziek 8 35 Zang door Bernadette Delprat, zangeres van de Opéra-Comique. Groote aria van de gravin uit ..Les Noces de Figaro”. Mo zart. Invitation au yoyage, Duparc, Aria van Mimi uit ..La Bohème”. Puccini. Ma Poupée chérie, de Séverac. Aria uit ..Loui se”. Charpentier. Le Bonheur est Chose lé- gère, St. Saëns 9.05 Gramofoonmuziek 10.10 Gevarieerd Fransch concert door het Radlo-orkest o 1 v. Henri Pensls Danse burlesque. Pesse. Menuet royale. Février Delmas. Sérénade cftline, DeJmas. Fète ma- drllène. Rousseau. Andante. Spork. Daarna gramofoonmuziek 10.40 Music-Hall m. m. v. het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pen- si3 1130 Dansmuziek van gramofoon- platen. BERLIJN. 3M.T M. 7 45 Serenade 3 hoorn, hobo-barlton en fagot irtage v. een „Kompanleleat” Het Omroeporkest. BEROMUNHTER. 539.6 M. 6.30 Gramo foon 7 30 Klokgelui der Züricher Kerken 7.40 Het Gemengde Koor „Frohslnn" 8 35 Opera-arla'a: Jane Attl (sopraan). BOEDAPEST, M9.S M. 11.05 Zigeuner- kapel 11.40 Jazzorkest. BRUSSEL I, 483.9 M. 13.15 Gramo foon 12 50 Het Omroeporkest 1.50 3.30 Gramofoon 4.35 Gramofoon 5 30 Concert 6.30 Gramofoon 6.50 Het ensemble „Pro Muslca" 8.30 Het Radlo- symphonle-orkeö 9.40 Vervolg concert 12.3013.30 Concert. BRUSSEL II, 321-9 M. 13.17 Gramo foon 13.50 Het Salonorkest 1.502.20 Gramofoon 4 20 Gramofoon 4 50 Gra mofoon 5.15 Pianorecital 5.40 Gramo foon 5-50 Cellorecital 6.50 Het Salon»- orkest 7.35 Gramofoon 8.20 Het Om roeporkest 10.30 Gramofoon 11.30 12.20 Concert. DEUTSCHLAN’DSENDER. 1571 M. 3 05 Gevar concert 7.05 Herbert Fröh lich'» orkest 8.30 „Ausgang am Wo- chenend", reportages 11.301.15 Dans muziek. DROITWICH. 1500 M, 11.30 Gramo foon 12 Os Het BBC-Northern-orkest 120 Het Commodore Grand-orkcst 2.30 Het Bel faster Omroeporkest 3'20 Orgel spel door Donald Thorne 3.50 Het J. H. Squire Celeste Octet 4.50 Gramofoon 5.35 Ord Hamllton'a ,.30th Century Band" 7.50 Gramofoon (filmschlagers) 8.15 Tweede acte v. .JMe Fledermaus". operette v. Johann Strauss 10.30 Het BBC-Thea ter-orkest 11.3012 30 Dansmuziek. Op 8 Md echter schreef dr Colijn rijn reeds boven uiteengezet gevoelen aan rijn collega van Onderwys, die dezen brief ontving op 9 Mei; op 10 Mei was minister Marchant op het Bouw- oongres te Amsterdam; op 11 Mei zond hjj zjjn verzoek om ontslag aan Hare Majesteit de Ko ningin; op 12 Mei berichtte dr. Colijn aan mr. Marchant, dat hjj het verzoek om ontslag gaar ne gepubliceerd zag in de avondbladen van 13 Mei. den dag voordat de Tweede Kamer weer bijeen kwam; 13 Mei verzond de heer Marchant ook zyn bedankbrief voor den Vrljz. Dem. Bond met begeleidend schrijven aan prof. Kranen burg en gaf hij het communiqué dl aan het correspondentiebureau. Waarom minister Marchant zoo lang zweeg, Verklaart het blad als volgt: De zaak is deze, dat het kabinet in December aacht, dat het „aanpassingsontwerp" in Janu- _j£if kon worden ingediend. Onderwijs moest er Staatsblad zou staan. PARI48, 1648 M. 12 35 Orkestconcert 8.20 Gevar. progr. 10.50 Dansmuziek. PARIJS. 312.8 M. 12.25 Gramofoon 12 45 L. Bellanger's ensemble 6.50 Actua liteiten voor Katholieken door pater Pon- sard 7.50 Gramofoon 8.10 Klankfllm- f ragmen ten 8.35 Orkestconcert 9.20 Dansmuziek 10.5012.05 Gramofoon. Het gezelschan van 150 Amerikanen, leden van Horticultural Societies en Garden Clubs, dat momenteel ons land bezoekt, heeft Donderdag morgen verschillende kweekerljen te Boskoop bezichtigd. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft het Gemeentebestuur van Boskoop een officieele ontvangst ten Raadhulze gehouden, waar de burgemeester, mr. E. P Verkerk, een woord van welkom sprak, hetwelk door den heer J. T. Scheepers uit New-York werd beantwoord. BIJ deze ontvangst waren ook enkele burge meesters uit den omtrek aanwezig. Na de lunch gingen de Amerikanen vla Gouda en de Reeuwijksche plassen per autobus naar Oen Haag terug. HAMBURG. 331.9 M. 12.30 Het Landes- orchester Gau WürttembergHohenzollem 2.40 VroolUk concert 7 20 Het Stettl- ner Concertorkeat 8.301.20 Voorjaars- progr. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.20 Biddy Hellmann: Zweed- sche liederen 3.40 Concert 8.50 Louis Prell’s Instrumentaal Ensemble 12.20 Dansmuziek. Het éénige motief van minister Colijn nisterraad vreesde, dat heel de linkerzijde zou keeren tegen den bekeerling. Versterkt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6