ONS BLAD en communisme Laval-festival te Moskou Fransch I heden Het 0 Het eerste vonnis ONZE OMROEPER Requiemmis voor Pilsoedski VICTORIEBAD ALKMAAR I I I I nieuws van Om China’s gunst DE BAROMETER Duitschland in het nauw De mijnstaking in België PERS VIÈRT 'TROODE IMPERIUM VONNISSEN VAN KOWNQ BEKRACHTIGD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER CONVERSIE IN BELGIË EEN SUCCES I WELKOME VERRASSING! Het leger defileert En een zware boete Zie elders in dit blad La val naar Berlijn? Valuta-stabilisatie Van de Philippijnen G Een kindermoordenaar Zijn geraffineerde middelen t De partner met den Januskop De Fransche minister verklaart van niets te weten Mutaties in Britsch kabinet De radicaliseering der uiterste fronten en burgeroorlog^, stemming in Frankryk Het overgroote deel der obligatie- houders heeft het aanbod aanvaard V ermoedelyk tijdens d< Pinkster-vacantie Litausche Hooggerechtshof hand haaft ook de 4 ter dood veroordeelingen AANBIEDING TER KENNISMAKING Zuster Werner a van de Orde der Vincentinessen krijgt 5 jaar tuchthuisstraf ON IDER CH \AG Een plechtige stoet trekt vervol gens door de straten der Pool sc he hoofdstad DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 5 O Juweelen-diefstal op de „Bremen” Toestand in de streek van Charle roi verslechterd. Besluit van minister de Man El) u «•- ioga- x; ach- Engeland, Frankrijk en Duitsch land volgen het door Japan gegeven voorbeeld Een van onze laatste oogmerken, zegt Chamberlain bereidt U weer een ADVERTENTIEPRIJZEN: ■Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40a p. regel; idem op pag. één 55 ap.regel 8ij contract sterk verlaagde prijzen - Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Groote ontstemming over het Fransch-Rassisch pact Het WeeriiiiniinniiiiiiinnitiiiiiiiiiiiiiuiiiAiii J Verwachting: matige wind uit Oerie- lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt in het Noorden, in het Zuiden zwaar be wolkt tot betrokken, kans op regen, voor al in het Zuiden, later iets zachter. yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 18 MEI 1935 WHH1HIIH/ U7/7I777 BB V'- ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 190 c T (Bijzondere correspondentie) LAT! ÏN Inventarisatie van land en vee. O O stand ap Zaterdag 7874 Varies steed: 788.4 (Zooate men weet, werden de vonnissen tegen de nat.-toe. Memellandera, welke In Duitschland stormen van protest verwekten, op 28 Maart JJ. geveld. De vier ter dood veroordeelden wer den os. beschuldigd van den i.g. veemmoord der Jesuttls-groep. Red.). rorztta »"C la „Ik kan dus In verband hiermede verklaren, dat een valuta-stabllisatle een van onze laatste oogmerken is. Wij volgen de situatie en zullen hiermede voortgaan ten einde te kunnen han delen op elk moment, waarop het ons zal toe- schynen, dat een actie tot nuttige resultaten sou kunnen voeren.** WARSCHAU, 17 Mei. (Reuter). Toen Laval hedenochtend zijn hotel verliet om zich naar de kathedraal te begeven om de pontificale Requiem-Mte by te wonen, verklaarde hij den correspondent van Reuter: „Ik heb niets ver nomen van *n ultnoodlglng om Berlijn een be zoek te brengen. Zon op 5.43 onder 848 Licht op »JW Maan op njn. 9.44 onder vjn. 4.21 Volle Maan 14.17 v.m. De spanning in AbessinU. De aangekomen munitie wordt van het etation te Addis Abeba door soldaten naar het arsenaal gebracht Pontificale Requiemmis voor wijlen maarschalk PilaoedakL Het leger defileert. 5 I 0.97 BERLIJN, 17 Mei. Blijkens een bericht van het Dultsche nieuwsbureau Is hedenavond door den voorzitter van het Berlljnsche snetechepen- gerecht Jordan, het vonnis uitgesproken In het eerste deviesen-proces Vegen Dultsche re ligieuze orden. De beklaagde, zuster Wemera uit Keulen, werd veroordeeld wegens voortgezet en opzet telijk deviezenvergrljp tot een straf van 5 Jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en 140.000 mark boete. Wanneer deze boete niet betaald wordt, zal de straf verhoogd worden met 14 maanden tuchthuis. Verder werd bevolen tot confiscatie van 250.000 mark, waarvoor de Charitative Verelnlgung' t* Keulen aansprakelQk gesteld werd. Openbare Werken en Werkloosheid beeft tx voor de derzoek In te stellen naar krachtdadige maat regelen, om aan de werkloosheid in deze streek een einde te maken, door het uitvoeren van groote openbare werken, waartoe de regeerlng 1072 mlllioen Belga bijdraagt. Verder meldt Reuter nog, lat de mijnwerkers In de steenkool-basslns van Charleroi en de Borinage een loonsverhooging vair 5 procent etechen met het oog op den verhoogden levens standaard na de devaluatie. In de motlveering van het vonnis wordt als verzachtende omstandigheid genoemd het feit dat Zuster Wemera, die financieel goed ver Laval’s verblijf te Moskou schrijven de talrijke correspondenten, die hem op zijn reis begeleidden, enthousiaste berich ten, over de hartelijke ontvangst en de toestan den in de Russische hoofdstad. Er wordt mel ding gemaakt van de wolkenkrabbersbuurten, die men er thans bouwt, de nieuwe hotels, de nieuwe ministeries, den nieuwen métro, die In Juni in gebruik zal worden genomen en waar van de stations in Griekschen stijl gebouwd z(jn uit gekleurd marmer.... In de stad is het verkeer driemaal zoo sterk geworden, sinds de zelfde correspondenten, achttien maanden ge leden, met Bartbou in Moskou waren, er zijn taxi's genoeg, en overal ziet men nieuwe win kels en restaurants, die tot in den nacht ge opend en verlicht zijn. Op deze eerste lente dagen trekken jjsverkoopers In wit uniform door de straten, men ziet bloeménverkoopsters, en van lange queues voor de levensmiddelenwin kels is geen sprake meer, sinds de broodkaarten werden afgeschaft. Kortom, de Fransche cor respondenten constateeren met vreugde, dat Mqskou het nu tegen elke andere Euiopeesche hoofdstad kan opnemen; Rusland is inmiddels oen geheel modern land geworden en dankt dit op de eerste plaats aan zijn succesvolle bulten- landsche politiek, die thans bekroond wordt door bet Fransch-Russisch verdrag.... Dan wordt de groote receptie beschreven, die Lltwinoff gegeven beeft, de reeks van auto’s voor het paleis, en de kostbare toiletten der dames, door Russische mode-atebers vervaar digd.... En terwijl bij de receptie van achttien maanden geleden de Russen voor *t grootste deel in Russisch hemd en rijlaarzen verschenen wa ren, kwamen zij ditmaal in rok, zooais hun gasten. De plechtige overbrenging van het stofjelijh overschot van maarschalk Pilsoedski van het slot Belvédère naar de kathedraal van Warschau LONDEN, 17 Mei. (Reuter). De politie te Southampton heeft van een verzekeringsmaat schappij te New-York mededeeling ontvangen, dat op een der reizen van bet Dultsche as. „Bremen** aan een vrouwelijke 1ste klasse -pas sagier Juwe4en ter waarde van 000 pond ster ling zijn ontstolen. Deze diefstal, die moet zijn gepleegd In den nacht van 8 op 9 Februari, werd eenlge uren nadat het schip New-York had verlaten voor den terugkeer naar Bremen, ontdekt. Een beloonlng van 400.— is uitgeloofd, voor ieder, die aanwijzingen kan verstrekken, welke leiden tot het terugvinden van de Juweelen. I I .^iiiuiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiö tellen van geschiedenissen over spiritisme en ook beweerde hij een snelwerkend vergif te kennen, dat het slachtoffer direct en pijnloos ceed sterven. Seefeldt gebruikte verschillende middelen, om de knapen die hij wilde vermoorden met zich mee te lokken. Aan sommigen vertelde hij dat hij hun witte konijnen zou laten zien, die hy l:i een naburig bosch had ontdekt. Aan ande ren sou hij eekhorentjes en reeën laten kijken en nog anderen vertelde hij. dat hy een grot wist, waar een schat was verborgen. Zoo werk- tj deze bedrijver van gruwelen op den avon tuurlijken zin van de jeugd. Op dit oogenbllk wordt Seefeldt beschuldigd van twaalf moorden. De politie heeft reeds de zekere bewijzen voor vijf ervan. De gerechte lijke commissie riep thans de hulp van bet publiek in, om de acte van beschuldiging te kunnen uitbeelden. Zij sal zich ook naar Ber lijn begeven, om bet onderzoek voort te zetten naar de moorden te Neuruppin, Oranienburg. Potsdam en Brandenburg. MAANDKAARTEN 19 MkA15 JUNI Seniores boven IS jaar148 Juniores 1318 jaar M 1. Kinderen t/m 12 jaar - 8.75 Eventueel verlenging tegen resp. 1L5t, t 2J8 en t 1-58 per maand. Donderdagavond speciaal Damesuur 89 uur. Doch wat; het verdzag met Rusland betreft, de woorden van de Matin’ die van Frankrijks part ner met den Januskop spreekt, en die aan de eene zijde nqemt, wanneer hij aan den anderen kant geeft, schijnen waarheid te worden, selfs op dit oogenbllk, nu de beschrijvingen der Rus sische reis nog niet ten einde zijn. ort geleden, toen de verhandelingen over het pact nog loopende waren, heette het. dat men van de Russische Regeerlng de belofte zou verkrijgen, dat de oommuntetl- eche propaganda in Frankrijk zou worden ver minderd. Nu, wanneer de Fransche communis ten ook al een dergelljke aansporing van Mos kou hebben ontvangen, dan schijnen zy er zich toch heel weinig aan te storen. Nadat zjj met hun stembussucces thans voor de eerste maal toegang krijgen tot Frankrijks hoogste parle ment, den Senaat, hebben zij nieuwe en scher- Men meldt uit Schwerin, dat de gerechtelijke commissie, samengesteld om de misdaden te onderzoeken van Seefeldt, den kindermoorde naar van Mecklenburg, die een reeks van gru welijke moorden begaan moet hebben in het genre van Haarmann, veel bezwarend mate riaal tegen dezen onmenseb heeft bijeenge bracht. Maar Seefeldt heeft, ondanks de vele pijnlijke verhooren. waaraan hij werd onder worpen, slechts enkele dingen van zeer on dergeschikt belang bekend. Zijn verdediging is zeer eenvoudig, hij antwoordt niet als men hem vraagt of hy In deze of gene stad is geweest. Seefeldt was reizend horlogemaker en bracht oen nacht dikwijls by zyn klanten door. Hy wist zich by ben in te burgeren door het ver- Flandin heeft dan ook onmiddeliyk na bet verlaten van de kliniek, des Dinsdags, nog een lang gesprek met den Minister van Blnnenland- sche Zaken gevoerd, wlen hy de schuld der on gunstige stembusresultaten, tenminste voor een goed part, toeschuiven wil, daar diens ressort voor de onvoldoende verkiezingspropaganda ver antwoordelijk is. Bovendien wordt Vrijdag een bijzondere ministerraad gehouden, waarin de verkiezingsuitslag notf eens besproken zal wor den evenals de consequenties, welke de Regee- ring eruit meent te moeten trekken. Voor het overige schrijft de „Temps”: „Het communisme, de party van de dictatuur en de terreur, de vaderlandvVandlge party, is de winnaar by de gemeenteraadsverkiezingen ge worden. Dat. is een gebeurtenis, die allen ver ontrust, die het huldig régime en de demo cratie wenschen te behouden, en zelfs diegenen, die meenden, dat zy zich tegen een Imaglnal» fascisme hadden te verweren!” En de „Aml du Peuple” voegt hierna-. toe: „De communistische overwinning moge allen burgers, die naar een nationale bevestiging streven, tot waarschuwing dienen. Het is hoog tyd. Frankryk staat voor het dilemma: ofwel de tricolore en het régime der vrijheid, ofwel het bloedroode vaandel en de collectieve dwang arbeid.” De Aartsbisschop van Warschau, Mgr. Ka- kowskl, droeg, geassisteerd door de hooge gees- Uiykheid van de hoofdstad, de pontificale Re quiemmis op. De veldbteschop Mgr. Oawlina hield de predikatie en wees op de groote eigen schappen van den overledene. Na den dienst droegen tien officieren en ver volgens de leden der regeerlng de lykklst op de schouders de kerk uit en plaatsten haar op een affuit. Onder klokgelui zette de rouwstoet zich in beweging. Voorop schreden militaire af- deellngen met de vlaggen van alle Poolsche re gimenten. Vlak voor de kist schreed de Katho lieke geestelykheid. Achter de affuit werden de iransen van den president der republiek, van de buitenlandscbe staatshoofden en legers, als mede de eereteekenen, de maarschalkstaf, de sabel en de veldmuts van den doode gedra gen. In den stoet liepen verder o. a. de we duwe en de twee dochters van den maarschalk, alsmede de vertegenwoordigers der bultenlaod- sche staats hoof den, a a. minister Laval, de Graaf van Cavan en minister Goering, en ten slotte tallooze delegaties van oud-stryders en weerbaarbeldscorpsen. Maarschalk Pétaln volgde pei auto. Het stdtfeiyk overschot werd op het vlieg kamp Yokotov 9pgebaard, waar het leger voor net laatst voor Polens bevryder defileerde. Vanavond wordt het lyk naar Krakau over gebracht. Legaties in China worden ambassades. De conversie der Belgische staatsleeningen een groot succes. De mynstaking In België. Minister de Man be noemt een commissaris voor de Borinage. Dultsche kloosters en devieaenwet. Zuster Wer ners tot 5 j^ar tuchthuis veroordeeld en sen zware boete. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) De diplomatieke correspondent van Reuter deelt mede, dat in dien nog dit jaar verkiezingen zullen plaats hebben, deze in October zuilen worden ge houden. Vermoedeiyk sal voor of tydens de Pinkster- vacantie een wyzlglng In het kabinet worden voltrokken, welke reeds eenigen tyd wordt ver wacht. Het is mogeiyk, dat dan Baldwin en Mac Donald van plaats suilen verwisselen, doch het is zeer onwaarschyniyk, dat Sir John Blmon zyn plaats Sal verlaten. Ook de portefeuille voor luchtvaart sal ver- moedeiyk door een ander worden aanvaard. Wat er ook van sy, de structuur van de na tionale regeerlng sal zeker versterkt worden; veel hangt af van het resultaat van de be sprekingen met Lloyd George. Indien deze mee werkt, sullen vele liberalen in, het vervolg op de regeerlng stemmen. BERLIJN, 17 Mei (Reuter) De woordvoer der van de regeerlng verklaarde heden aan den correspondent van Reuter: „Warschau is zeker niet de meest geschikte plaats om Laval de ultnoodlglng om Beriyn te bezoeken te overhandigen, aangezien de begrafe nis van Pilsoedski meer reden geeft tot droef heid, dan tot polltlke ondbrhandellngen. Duitschland zou zeker gaarne een persooniyk onderhoud met Laval hebben, doch het oogen- blik daarvoor is nog niet gekomen. We zullen zien of dit komt na de vergadering te Genève.” MANILA, 17 Mei By de opsporing van de moordenaars, die den burgemeester van het dorp San Antonio hebben vermoord, stiet de politie op een rooversbende, warmee zy in ge vecht raakte. Van de bende, die 300 man tel de, werden 20 gedood en verschekienen gevan gen genomen. De overigen wisten te ontkomen. LONDEN, 17 Mei (Reuter). In een rede tydens het jaariyksche diner der bankiers zeide Neville Chamberlain gisteren dat Indien er een terugkeer tot een gemeenschappeiyken gouden standaard zou moeten komen, dit slechts tot stand zal kunnen worden gebracht door een be vredigende overeenkomst tusschen de groote landen. Het zou onzinnig zyn te trachten te stablli- seeren voordat men eenlg perspectief zou zien in de stabilisatie der situatie, wanneer deze tot stand zal zyn gebracht. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 17 Mei: De toestand in de mynstreek van Henegouwen Is vandaag niet veel verbeterd. In de Borinage werd op twee plaatsen overeenkomst bereikt. In een myn te Frameris kon een gedeeltelyke overeenkomst worden bereikt; 800 stakers heb ber. het werk hier weer hervat. In bet kolenbekken van Charleroi hebben de communisten echter hun agitatie met onver minderde kracht voortgezet. Stakingsplketten begaven zich 's ochtends naar alle in de streek van Charleroi liggende mynen, om de arbeiders tot stakfen aan te sporen. De staking biykt zich uit te strekken tot de mijnen van Marchienne au Pont, en tot ver schillende schachten van de mynen te Sacré Madame. De toestand Is eveneens verslechterd te Chatelineau, Montlgny en Jllly. Een der schachten van de myn te Varciennes wordt nog steeds door de communisten bezet gehouden. De vonnissen van Kowno, htclasief de vier ter dood veroordeelingen. bekrachtigd. Pastoor Th. J. van Noord te N»sr> Srharwswds uit voorzorg bediend. Oude schipper neergeslagen en beroofd te Bet- terdam; een verdachte aangehouden. Ernstige trambotaing te I lees; een bestuurder zwaar gewond, aantal reizigers Bcht gekwetst. on derlegd was, niet „voor eigen zak” had ge handeld, doch ten behoeve van haar orde. Zuster Wemera hoorde het vonnis en de motlveering volkomen rustig asm. BRUSSEL, 17 Mei. (Reuter.) De minister van de Man ten een commissaris te benoemen >rinage, die opdracht krijgt een on- Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 17 Met: Op een persconferentie heeft de Minister van Financiën Gérard desen avond het resultaat van de conversie van de staataleenlngen mede gedeeld. De termyn van voorbereiding is van daag nJ. ten einde. Uit de mededeelingen van den beer Gérard biykt, dat de Belgische conversie met buiten gewoon succes wordt bekroond. Op de 25 mil- liard francs te converteeren obligaties is de conversie slechts geweigerd door houders, die een totaal nominaal bedrag van 90 mlllioen francs obligaties vertegenwoordigen. Dit is nau- weiyks 0 35 pCt. van de obllgatlehouders. Voor de 250 mlllioen frs. 5 pCt. obligaties op korten termyn, nJ. vervallende in 1937, Is de conversie voor nagenoeg het geheele bedrag door de obllgatlehouders en de banken aan vaard. Hat buitengewone welslagen van de con versie brengt mee, dat de ryksbegrooting jaar lijks wordt ontlast voor een bedrag van 820 mil- iioen franca. De 42-jarige Zuster Wemera, In de wereld geheeten Katharina Wledenhoefer, werd ervan beschuldigd als provinclaal-aecretaresse vah de orde der Vincentinessen te KeulenNippe 250.000 mark naar het buitenland te hebben gebracht. Een som van 70.000 mark werd ge bezigd voor amortisatie van de Amerlkaansche leening der orde, terwyi voorts voor een som van 130.000 mark obligaties in Nederland wer den ingekocht, zonder dat de Dultsche autori teiten de voor deze transacties vereischte toe stemming hadden gegeven. De elsch van het O.M. kwam nagenoeg over een met het vonnis. In de motlveering van den elsch werd er de nadruk op gelegd, dat hier niet de Katholieke Kerk, maar slechts een vertegenwoordigster op de beklaagdenbank zat van die elementen, die misbruik gemaakt hadden van hun geesteiyk kleed, om geldeiyk voordeel te verwerven, dat hun geen staat in de heerschende omstandig heden had kunnen toestaan. De beklaagde had zich schuldig gemaakt aan volksverraad in den ergsten vorm en mocht niet gunstiger behan deld worden, dan wanneer zy lands- of hoog verraad had gepleegd. pere tjjhtiynen uitgestippeld, zoodat de stryd °P sflBW’onten intenser sal worden en de Ka- merveiKzingen in het komende jaar eveneens ten hunnen gunste zullen verloopen. Wanneer het nog maar enkel om de commu nisten ging. Maar de afgrond roept nu eerihtaal een afgrend op. En wanneer de communisten zich voor den stryd uitrusten, dan is dat het signaal voor de radicale rechterzyde, voor het Boerenfront van Dorgeres, dat in de laatste maanden toenemenden invloed uitoefende in de westeiy ke en noord-westeiyke provincie, voor den Crolx du Feu en de vele andere fascistische bon den, die niet door afgevaardigden vertegenwoor digd worden en wier aanhang daarom zoo moel- iyk te schatten is. om ook van hun kant de agi tatie te verscherpen. Zoodat de regeerlng vol doende reden heeft om den door de verkiezingen geschapen toestand met eenigen ernst te be schouwen. Immers niets kan haar voornemen, de crisis tot staan te brengen, gevaariyker door kruisen dan de toenemende radicaliseering der fronten en de daarmee samenvallende burger- oorlogsstemmlng in het land. WARSCHAU, 17 Mei. (Reuter.) Onder deel name van de geheele bevolking hebben heden de rouwplechtlgheden voor Polens nationalen held, maarschalk Pilsoedski, plaats gehad. Van morgen om 10 uur werd in de groote kathedraal een plechtige uitvaartdienst gehouden, waarby aanwezig waren de president der republiek, de vertegenwoordigers der buitenlandsche staats hoofden en legers, de Poolsche regeerlng en verdere hoogwaardlgheldsbekleeders, alsmede het corps officieren van Warschau. Verdere vooruitaichten: waarschijnlijk Iets zachter. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem |Aet geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger KOWNO, 17 Mei. Het Litausche Hooggerechtshof heeft hedenmiddag zijn beslissing bekend gemaakt inzake de cassatie-aanvraag van de tachtig veroordeelden in het Memelproces. Hierbij worden, met uitzondering van de veroordeeling van baron von der Ropp, alle cassatie-aanvragen afgewe zen als ongegrond- Wat baron v. d. Ropp betreft heeft men par. 3. voorbereiding van een gewapenden opstand, laten vallen, doch de overige beschuldigingen tegen hem worden gehandhaafd. Ook de civiele elsch van Mevr. Jesuttis is afgeweaen. Alle rechtsmiddelen zyn hiermede voor de ver oordeelden uitgeput zoodat het vonnis in vol len omvang, met Inbegrip van de vier doodvon nissen, van kracht biyft. Met deze beslissing te het vonnis rechtsgeldig geworden. De vol trekking geschiedt binnen 24 uur. Voor de veroordeelden kan thans alleen nog gratie de executie verhinderen. Naar verluidt hebben de vier ter dood ver oordeelden niet het voornemen een verzoek cm gratie aan den president der Litausche repu bliek te richten; hun verdediger zal het echter voor hen doen. AMSTERDAM. 17 Mei. Biykens Reutertete. grammen uit Londen, Parijs en Beriyn hebben de Engelsche, Fransche en Dultsche regeerlng besloteh, om hun gezantschappen In China te verheffen tot ambassades. Deze maatregel van genoemde Europeesche regeeringen geschiedt biykbaar in navolging van het feit, dat de Japansche legatie in China en de Chlneesche in Japan eveneens tot ambassades verheven worden. qr^och terwyi deze beschry vingen in de bla- I I den staan en verslonden worden en het past met het communistische Rusland op deze wyze gevierd wordt, men te Parijs over de eigen communisten toch te/neiyk on gerust zy zyn na de herstemming van JJ. Zondag met een meerderheid in 91 Fransche ge meenteraden gekomen, dat wil zeggen, dat hun aantal zich verdubbeld heeft, terwyi alle an dere partyen verloren hebben, vooral de demo cratische party van Flandin. De „Echo de Paris’’ spreekt in verband hier mee al van een precaire positie der Regeering- Flandin. Natuuriyk te dat wel wat overdreven, maar toch te de Regeerlng niet geneigd, den slag der gemeenteraadsverkiezingen als een bagatel te behandelen. Des te minder, daar zy -ich im mers een taak van groote sociale hervormingen heeft gesteld en den blnnenlandschen toestand weer in evenwicht wil brengen. BERLIJN, 17 Mei. (Havas) Men is hier zeer ontevreden over de onderteekening van het Hansch—Russisch pact; vooral de verklaring **n Moskou, dat alle»vredelievende staten zich ■“eten wapenen heeft misnoegen gewekt. Inderdaad begrijpt men in verantwoordeiyke “In^en zeer goed dat de financieels toestand tan Duitschland het niet mogeiyk maakt, om taoals Goering kort geleden zeide „tien tegen- ■anders het hoofd te bieden”. °°k de rede van den minister van financiën ■chwerin von Kroslgk welke hedenochtend werd geteld, moet als een waarschuwing worden be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1