DE NIEUWE HEILIGE Nederland de en Volkenbond Het conflict te Scheveningen Tram botsing te Lisse I - -flB Samenwerking noodig VOOROEFENINGS-INSTITUUT De Belgiache pera vol lof Een der bestuurders zwaar gewond Polak contra Mussert Het bezuinigingsplan Rapporteur» benoemd De beide commandanten onderacheiden COMMISSARISWONING TE HAARLEM Een aantal reizigera door glae- acherven licht gekwetat nieuwe voorwoorden uit te varen Het Koninklijk bezoek aan Brussel HARINGVANGST IN HET NAJAAR Onze duikbooten te Brussel Na half November oudere haring in groeten getale In 1 uur op de Wereld tentoonstelling K.L.M. vliegt vijfmaal heen zeemaai terug op één dag naar Bruaael Afzonderlijk wetaontwerp zal worden ingediend Bejaard echtpaar door gas bedwelmd Pa» na langdurige redding»- pogingen bijgekomen Redevoeringen van Miniater De Graeff en jhr. mr. De Geer Tegenatand gebroken? Eveneena een klacht ingediend wegena opruiing tot moord Opheffing 31 December o-c. ZATERDAG 18 MEI 1935 IDEEËN a WS* het voor- een Onze Brusselsche correspondent seint ons d-d 17 Mei: lichte en I Volgens de «Avondpost’’ zal het Vooroefe ning»-Instituut op SI December definitief worden opgeheven. De bestuurder van de tram uit Lisse was ernstig gewond; hü had os. verschillende Ter gelegenheid van het jubüeum van den Konlng van Engeland stoomde een deel der vloot de Theems naar Londen op Het Rüksinstituut voor biologisch visacherü- or.de rzoek, afd. zeevtescherü geeft op allerlei gronden de volgende vooruitzichten aan voor Spr. wees op de groote beteekente. welke in onzen tijd aan de gemeenschapegedachte wordt toegekend en de groote plaats, welke de wensch naar constructieve ordening bij velen inneemt. Deze groote beteekenis der gemeenschapsge- dachte en der ordening is wel büaonder van toepassing op Internationaal terrein. Een goed Inzicht In het leven van Thomas More levert het jongste boek van Joseph Clay ton. In de vertaling van Piet Kasteel (N. V. ültg. Mij. Fldelitas, Amsterdam). De electriache tram-treln, die om 7 uur uit Lisse naar Lelden vertrok, was de brug bij de RUkstulnbouwschool gepasseerd op deae brug ligt enkel spoor en zou den wissel oprijden, die ongeveer dertig meter over deze brug be gint. Uit de richting Lelden naderde een extra tram-treln, de z.g. ..Flora-Tram", die den wis sel reeds was opgereden. Het was de bedoeling, dat deze laatste tram op den wissel zou stil houden om den tram-treln uit Lisse gelegen heid te geven te pasterren. De ravage was begrüpelükerwüze zeer groot. Vooral de voorste gedeelten der wagons waren zeer gehavend en vele ruiten werden verbrij zeld. Onmiddellük schoot van alle zijden hulp toe. Het werd toen duidelijk, dat de botsing niet zonder persoonlijke ongevallen was afge- loopen. De vergadering ging uiteen zonder een besluit te hebben genomen, zoodat af te wachten valt of er en zoo Ja hoeveel schepen eventueel be mand kunnen worden. Deze post Is teruggenomen vóór de behan- delng van het begrootlngsontwerp in de afdee- lingen. Op den ast raai wig ter boogie van de Rijkstuinboowschool te Uaae la Vrijdagavond een ernstige trambotaing geeebied, waarbij een der bestuurders zwaar werd gewend, terwijl een aantal pevsaazen lichte kwetsuren opliep Onwe Brusselsche correspondent seint om tfcd. 17 MM: Doordat de passagiers direct na aankomst van het toestel op het vliegveld Haren to Brussel met een autobus tot op de tentoon stelling worden vervoerd, is men in één uur tUds van Schiphol in b.v. het Nederlandsch paviljoen. En wat een tijd beeft men op één dag te zijner beschikking, als men het eerste toestel neemt en om negen uur 's morgens reeds op de tentoonstelling staat, vanwaar men pas om over negen des avonds weer moet ver trekken om het laatste toestel naar huis te halen. Men zegt wel, dat het ware nationale gevoel zich niet verdraagt met den geest van den Vol kenbond. Spr. acht dit volkomen onjuist. In tegendeel, toenadering en samenwerking tus schen de volken kunnen de menschheld ten slotte vooruit brengen. Een sterk geloof in den Volkenbond Is daarbij echter onmisbaar. De rede van minister de Graeff werd luide toe ge juicht. De terugreis met dit laatste toestel is ook weer een sensatie op zich. Bijna het geheele traject vliegt men dan in bet duister. Beneden ia de donkere, onzichtbare aarde, hel ge ïllumineerd de steden, leeg en onverkenbaar het land. Boven hangen of jagen de wolken of wanneer deae wijken, trillen de sterren aaR.- het bleek blauwe firmament, waarvan het laat ste licht mat glanst op de vleugels. En binnen in de verlichte cabine een wereldje op zich in de mateloose ruimte zitten de passagiers achter elkander, lezend, slapend of in rustige conversatie. Boven In het net liggen hun hoe den. hun koffertjes. Het neerkomen in de duisternis op den vei- ligen grond van de vlieghaven is steeds op nieuw een spannend gebeuren. Duidelijk ligt het landingsterrein uitgemeten tusschen roode, witte en oranje kleurige lichten. Het stations gebouw, stralend uit honderd vensters, grenst aan het natgeregend platform als een sprook- Jespaleis aan een meer. Een vliegtuigje van roode lichtjes op den grond wijst nauwkeurig de windrichting aan, terwijl boven den wind twee schijnwerpers zijn ontstoken, die hun lichtbundels segmentvormig uitstralen over bet donkere landingsterrein. Laag over deze lichten nadert het vliegtuig de aarde en als men, de schijnwerpers In den rug, den eersten stoot voelt van de wielen op den grond, Is het toch on willekeurig een emotie, die waard is doorleefd te worden. Met de instelling van dezen hoogfrequen ter! dienst, welke wordt onderhouden met het snelste en b^te materiaal de Fok- ker-Douglas toestellen, die een kruissnel heid ontwikkelen van 280 KM. per uur heeft de K. L. M. er naar gestreefd cm do bezoekers var» de wereld-ten toonstelling zoo snel en comfortabel mogelijk van Hol land tot op het expositie terrein te brengen. Wanneer men uit volle overtuiging het werk van den Volkenbond steunt, moet men zijn oaren niet sluiten voor de gevaren. Juist nu moest eigenlijk een leder zich aangetrokken gevoelen tot de Volkenbondsgedachte. Theore tisch moge dit zoo zijn, in de practijk is bet anders. Dit is te betreuren, doch te verklaren. Onze volksgeest heeft prikkels noodig. welke tot de verbeelding spreken. En men had aanvanke lijk groote verwachtingen van den Volkenbond, verwachtingen, welke nu gebleken zijn te hoog gespannen geweest te zijn. Daarom moest er wel een terugslag komen in de belangstelling voor het werk van Genève. Er moet een Internationale rechtsorde geves tigd worden. Aan de vrijheid der naties sal deae nieuwe orde geen afbreuk doen. Op internatio naal gebied zal de anarchie door organisatie vervangen moeten worden. De eerste bescheiden stap daartoe is de stichting van den Volken bond. Als bijzonder geslaagde uitingen van de Vol kenbondsgedachte noemde spr. de oprichting van het Permanente Hof van Internationale Justitie in 1922 en het optreden van een inter nationale politiemacht In bet Saargebled Spr. huldigde de Nederlandsche Regeering, omdat zü zonder aarzelen troepen voor dit cultuurwerk beschikbaar heeft gesteld. Zij, die spreken over de onafwendbaarheid van den oorlog, handelen noodlottig. Wij moe ten blijven gelooven in den vrede, met een ge loof, dat bergen sal verzetten. Spr. besloot met de woorden van Koningin Wilhelmina, eenlge jaren geleden aan president Roosevelt geseind: „Mijn volk verafschuwt den oorlog.” Laten wij in deze gedachte verder ar beiden, dan zal er voor een oorlogsdreiging in de Internationale rechtsorde geen plaats meer zijn. Na de pauze werd de film „Niemandsland*, naar het scenario van Victor Trtvas. vertoond. Desondanks is Vrijdagmiddag namens „Chris telijk georganiseerde strjjdwlllende vlsschers” 'n oproep verspreid, waarin wordt aangedrongen van het bestuur te etschen openstelling van oe stakingskas en voorts wordt aangedrongen on het kiezen van een staklngsleidlng. Het bestuur van den Chr. Fabrieks- en Trans- portarbeidersbond, bij welke organisatie het meerendeel der Schevenlngsche vlsschers ia aangesloten, heeft Vrijdag een zeer langdurige vergadering gehouden met de leden, In verband met hun weigerachtigheid, tegen het advies van het organisatlebestuur In, om op de nieuws voorwaarden uit te varen. Zooals gemeld, had den de reeders een ultimatum gesteld, volgens hetwelk de vlsschers zich uiterlijk Vrijdagavond moesten aanmelden, wilden zij op overeengeko men voorwaarden nog kunnen worden uitge varen. Per manifest hebben toen de organlsatiebe- sturen alle moeite gedaan om de leden te over tuigen, dat voor ben bereikt is, wat bereikt zon worden en medegedeeld, dat bij eventueele sta king de stakers In geen geval eenlge ultkeering zouden ontvangen en ook het garantieloon sou vervallen. De heer Albert Devèze, minister van Lands verdediging, heeft Vrijdag den Nederlar.dschen gezant ontvangen, die hem de bevelhebbers heeft voorgesteld van de twee Nederlandsche duikbooten, de O 13 en de O 18, die zich te Bruaael bevinden. De Belgische minister heeft beiden Neder- landachen bevelvoerders, namens den Konlng, het militaire kruis op de borst gespeld. De Brusselsche bladen van alle gezindten, zoowel Vlaamache als Fransche, publiceerden dezen avond op een zeer opvallende wijze bet danktelegram, dat H. M. Koningin Wilhelmina bij haar terugkeer aan Z. M. Konlng Leopold heeft gezonden. Aan alle uitingen van de Belgische pers in de hoofdstad kan men bemerken, dat H. M. Ko ningin Wilhelmina en de Prinses een groote sympathie bjj de Brusselsche bevolking hebben weten te verwerven. Ben Vlaamsch blad „Het Laatste Nieuws” schreef hedenavond, dat de Koningin en de Prinses van Nederland te Brussel een indruk nalaten van innemendheid en eenvoud, van edele voornaamheid, van hooge vorstelijkheid, die allen, wlen het gegeven was de Koninklijke bezoeksters te naderen, met hoogen eerbied ver vulde. Nader vernemen wij, dat het bestuur van den Chr. Bond, van Fabrieks- en Transportarbei ders zich Vrijdagavond namens de leden nog maals in verbinding heeft gesteld met het be stuur van de reedersvereenlging met het ver zoek alsnog de bemanning op 14 koppen te bren gen. Het bestuur der reedersvereenlging heeft dit geweigerd. Intusschen hebben de leden van den Centra- len Bond zich bereid verklaard op de waarde van 12 koppen te gaan varen. De tegenstand schijnt eenlgszlns gebroken te zijn, zoodat het niet ónmogelijk Is, dat heden, zij het onder protest, gevaren wordt. Dit gebeurde echter niet. De tram uit Leiden schoot door en botste juist op het punt, waar de wissel eindigt, tegen den tramtrein uit Lisse. De voorste gedeelten schoven ongeveer een meter in elkaar. St. Josephs wijkgebouw te Lisse. De bestuur der van den anderen tram-treln werd lich ter gewond, hoofdzakelijk door de glas scherven van de verbrijzelde ruiten van bet voorbalcon. Ook een twaalftal reizigers liep kwetsuren op, meestal snjjwonden schrammen. Hierbij valt nog op te merken dat het wets ontwerp begroeting van het departement van Financiën over 1934 aanvankelijk een poet be vatte voor aankoop van een woning te Haar lem om Ingericht te worden voor den Com missaris der Koningin in Noordholland. Naar men ons mededeelde, heeft In boven genoemde vergadering het bestuur uiteengezet, dat in deze omstandigheden het proclameeren van een staking hoogst onverantwoordelijk Is en dat er geen kans bestaat, daardoor ook maar iets te bereiken. Het hoofdbestuur drong er met de grootst mogelijke klem op aan, vertrouwen te hebben In zijn advies en dit. zij het met tegenzin, op te volgen. Bijna algemeen heeft men het het bestuur kwalijk genomen, dat het zich niet achter een staking wil stellen. De geneigdheid ^m thans met 12 man inplaats van met 14 man te gaan varen, was zeer gering Men achtte Inkrimping van de equipage praktisch onmogelijk. De najaarsvisecherU van 1936 sal zich ken merken door groote hoeveelheden van 4-jarlge •235cm. lange) haring, en vooral door grootere, «-jarige en oudere (26-27 cm. lang). De jongere visch overheerscht tot midden Oc tober; daarna krijgt men ongeveer een maand van betrekkelijke wanvangst (daar er weinig mlddelgroote haring van 25 cm. lengte zal ko men) en eerst na half November komt in groo ten getale de oudere haring opzetten, die dan bisouder talrijk sal zijn. Vooral sal men goeds vangsten maken (wanneer ten minste geen vroe ge vorst met doorstaande O. winden optreedt) in de week waarin de volle maan van 10 De cember valt. H. X. Vaartervwal k. te. *p«i, Amsterdam. PLAT* OU JOU* IN LA C8BTL aeeciALB Lunce-tCMoreia. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr mr. A. C. D. de Graef f, wees er allereerst op, dat de Internationale politiek een weinig op- wekkend beeld te zien geeft in onze dagen. Hier en daar is zelfs oorlogsdreiging opgetreden. Dese begaf zich naar het huis, terwijl de zoon van X echtpaar inmiddels 'n sleutel van een der buren geleend had, waarmede hij zich toegang wist te verschaffen. De belde bejaarde menschen werden in hoogst bedenkelljken toestand aangetroffen, be dwelmd door kolendamp. De GGD. is met behulp van een zuurstof apparaat gerulmen tijd in de woning doende geweest, doch de slachtoffers bleven bewuste loos. Zij zijn naar het Diaconessengasthuis overgebracht. Eerst tegen elf uur bleek het allerergste gevaar geweken, al was toen de toe stand nog zeer ernstig. Het voorloopig onderzoek beeft uitgemaakt, dat verstopping van den haard door overmatige roetaanzettlng hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van dit ongeval is geweest. Dr. Henri Polak heeft bij den Officier van Justitie te Utrecht een aanklacht Ingediend tegen Ir. A. A. Mussert, welke als volgt luidt: „Het zij mij vergund u te verzoeken een straf rechtelijke vervolging in te stellen tegen den heer Ir Anton Adriaan Mussert, Nassaulaan 4- Utrecht, wegens het strafbare feit, door dese gepleegd In een redevoering, die hij uitgesproken heeft op 30 Maart 1935 in het RA.I.-gebouw te Amsterdam in het bijzonder wegens opruiing tot moord op de iqden en aanhangers van de Sociaal-Democratlsche Arbeiderspartij, de li berale Staatspartij de Vrijheidsbond, de AnU- R« volutlonnalre Partij en andere politieke par- In het wetsontwerp begroeting van Blnnen- landsche Zaken over 1934 namelijk, bij de be handeling waarvan in de Tweede Kamer uit den aard der zaak de prlncipleele beslissing over al dan niet aankoop van de woning zou hebben moeten warden genomen. was deze post echter hangende de voorbereiding nog niet opgenomen, weshalve de Minister van Fi nanciën den post van zijn ontwerp-begrootlng aanstonds terugnam. Zooals uit het bovenstaande blijkt, sal thans een afzonderlijk wetsontwerp worden Inge diend. Wanneer men in Amsterdam det trein naar Haarlem mist, gaat men in de wachtkamer, want binnen een half uur vertrekt de volgende. Wan neer men op Schiphol het vliegtuig naar Brussel mist, kan men rustig in het restaurant gaan zitten, want een uurtje later staat een ander toestel voor. En wat per trein niet moge lijk is. brengt thans de K.L.M.5 maal heen en 6 maal terug op één enkelen dag vliegt zij naar Brussel. Het kan zelfs voor een Journalist nog ’n sen satie zijn, om, als slachtoffer van den jongen zomertijd, het eerste toestel van 's morgens 815, waarmee hü naar Brussel zou vertrekken, te missen Dan voelt hij aan den lijve, hoe op heden de luchtvaart is ontwikkeld tot een nor maal functlonneerend verkeersmiddel met zijn tilden van vertrek en tijden van aankomst, die op de minuut worden nageleefd. Het Is lang geleden, dat een vliegtuig wachtte op een laten passagier! Maar evenzeer ondervindt hij dan de service van dit Jonge vervoermiddel, want een uurtje later zit hij toch tusschen de ronkende moto ren, brengt het volgend toestel hem practlsch zonder tijdverlies even goed op zijn plaats van bestemming. Jkvr. J Repelaer van Driel song vervolgens eenlge liederen, waarna Jhr. mr. de Geer het woord kreeg. „Tot het recht doen behoort in de eerste plaats het onschadelijk maken van terroristen.” De voorafgaande zinsnede luidt: „Wij zullen het volk bevrijden uit de knecht schap der politieke partijen en wij zullen het recht doen.” Als overtuigingsstuk voeg ik hierbij een exemplaar van het weekblad „Volk en Vader land” van 8 April 1938, waarin bet verslag der bedoelde redevoering van den beer tr. A. A Mussert voorkomt. De vorengenoemde passage Aan den vooravond van den Volkenbondsdag had de Vereenlging voor Volkenbond en Vrede een bijeenkomst georganiseerd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Onder de aanwezige autoriteiten werden o.m. opgemerkt oud-gouvemeur-generaal Epck en de staatsraden Kooien en Schokklng. De voorzitter van het hoofdbestuur der Ver eenlging voor Volkenbond en Vrede, prof. mr. V. H. Rutgers, wees in zijn openingswoord er op, dat er in de buitenlandsche politiek van ons land sinds den oorlog wel veel veranderd is. Voor den oorlog was de internationale staat kunde van Nederland voornamelijk gericht op een zelfstandigheidspolitiek. Dit kreeg soms wel eens het karakter van een isolement. Thans is er echter slechts sprake van een onafhankelijk- heldspolltlek in het kader van den Volkenbond. Nederland zal zich niet inlaten met allerlei allianties, waarover men allerwege hoort spre ken. Ten slotte heette prof. Rutgers de beide ste kers van dezen avond, den minister van Buiten landsche Zaken en Jhr. mr. de Geer, van harte welkom. blijmoedigheid. Zijn opgeruimdheid, zijn zin voor humor en kwinkslagen sproten niet voort uit luchthartigheid, maar uit een zuivere, onafhan kelijke ziel, die bet onbeteekenende van de aard- sche dingen en der menschelijke ijdelheid Inzag en onbekommerd was over tüdelüken voorspoed of ongeluk. Die zuivere blik op de waarde der dingen, op het betrekkelijke van het aardsche en het onschatbare van het eeuwige dreef hem op den weg der zelfvolmaking, en deed hem daar steeds, bij iedere beslissing en onder de moellijkste omstandigheden de juiste middelen kiezen om te vorderen, stap voor stap. Het meest opvallende in het leven van dezen heiligen kanselier is zijn oprechte en diepe nede righeid, zijn ware eenvoud, die door geen gees tesgaven, geen aardsche roem of macht verduis terd weid; integendeel: juist in de schitterende figuur van dezen groote naar de wereld blinkt de nederigheid het meest van alle deugden uit. Thomas More heeft onder zijn vele geschriften een onafgewerkte beschouwing over de vier ui tersten van den mensch nagelaten, waarin hij aan den hoogmoed, den Ml lil van alle kwaad, een zeer aparte plaats inruimt. Wat hij daar over die hoofdzonde zegt is zoo oorspronkelijk, dat' de lezer niet kan nalaten op te inerken: dat Is diep uit het hart geweld! Hij wijst er op, dat hoogmoed is zelfoverschatting, vooral de geestelijke hoogmoed, die den mensch met ver blindheid slaat, hem een overdreven eigendunk van zichzelf en van eigen tekortkomingen geeft, en het leven en de daden van den evenmensch valsch doet beoordeelen, nijdig en afgunstig maakt op den lof en het succes van anderen. Zulke hoogmoedigen, zegt hü, zouden nog beter behept kunnen zijn met de dierlijke lusten van gulzigheid, luiheid en wellust, omdat die vlee- schelljke zonden door den zondaar zelf als schan delijk erkend worden en hü dus de kans heeft om zich te beteren en Gods hulp voor zijn zwak heid te vragen. Maar de hoogmoedige ziet zün vreeselüken toestand In zün zelfverbllndheid niet en valt van het eene kwaad In het andere. De man die zoo diep naar den wortel van alle kwaad heeft gegraven, heeft zichzelf voor den hoogmoed weten te behoeden en heeft op den bodem van oprechte nederigheid een leven van gebed, versterving, volmaakte plichtsbetrach ting, rechtvaardigheid en naastenliefde opge bouwd. Toen de groote beproeving in zün leven kwam bleek hü martelaarsbloed te bezitten en werd hü een schitterende getuige in Gods kerk. Wanneer Paus Pius XI nu dezen Engelschman uit den tüd der reformatie tot een grooten hei lige verklaart, Is het, omdat de geschiedenis ons thans onloochenbaar heeft bewezen, dat Thomas More een held in de deugd is geweest; die te midden van algemeen verderf, te midden van de grootste verleiding niet wankelde; die zich zoo gemakkelük veilig had kunnen stellen en toch zijn leven gaf en daardoor voor de latere eeu wen de kern van den opbloei van den zuiveren godsdienst voor zün vaderland bewaarde. Zoo willen wü in een volgende beschouwing Thomas More zien: een voorbeeldige figuur in zijn tüd, die zooveel met de onze overeenkomt. LIBRA. Vrüdagavond te ongeveer zeven uur is echtpaar Molenbroek, waarvan de man en de vrouw resp. 88 en «7 jaar oud zün, in bewuste loosen toestand in zün woning aan den Elkbos- scherweg te Hilversum aangetroffen. Kleinkin deren hadden zich aan het huls vervoegd, doch hadden geen gehoor gekregen, waarom hun vader zich tot de politie wendde. r is een algsmemu belangstelling voorde P heiligverklaring van Sir Thomas More Met den naam van den vriend en kan selier van Hendrik vm van Engeland doemt een der felste perioden der geschiedenis van Europa weer voor onzen geest op. De ouderen onder ons en die op middelbaren leeftijd zün gekomen zoeken in de herinneringen aan hun zehooltijd. Wü leerden toen, dat Engeland onder den achtsten Hendrik een tüdperk van bloedige godsdiensttwisten doormaakte, zooals zoovele landen In Europa: Duitschland, de Nederlanden, de Scandinavische gebieden. Hendrik maakte zichzelf Paus van Engeland, bracht het Angli- eaansche schisma onder zün volk, omdat de Paus weigerde zün huwelük ongeldig te verkla ren en hem toe te staan te trouwen met een andere vrouw. Thomas More, eens de vriend en raadgever van den vorst, kon het niet met den konlng eens zün, wat hem zün hoofd kostte. In die jaren stonden de hoofden los op de rom pen: t was heel gevaarlük met de grooten der wereld om te gaan. Trouwens, men scheen in dien tüd het sterven op het schavot ook niet zoo zwaar te nemen. Herinneren wü ons niet uit onze schoolboekjes, dat Thomas More .heel cordaat en koelbloedig met zün beul meeging en onderweg nog grapjes maakte? Laten wü het eerlük bekennen: de meesten onzer hebben het verhaal van het leven en den dood van Sir Thomas More als boeiende epi sode uit de geschiedenis der late middeleeuwen bewaard, zooals er zooveel pakkende verhalen uit dien harden tüd in ons geheugen zün ge bleven. Maar dat die zelfde Engelsche kanselier als een heilige der katholieke Kerk, als een groot heilige door ons zou worden aangeroepen en vereerd; dat de twintigste eeuw hem niet enkel op de altaren zou brengen, maar ook In den glans van een algemeene ook niet katho lieke belangstelling zou zetten, dat is toch wel boven de verwachting van de meesten onzer ge gaan. De afdeelingen der Tweede Kamt, nebben be noemd tot rapporteurs over het wetaontwerp: Verlakln* van de onenbare ulteawm rt» Rmt-m Naar aanleiding van een dezer dagen ver schenen persbericht betreffende het aankoopen van een pand te Haarlem, bestemd tot ambts woning van den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, wordt ons van goed Ingelichte züde medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp nopens deze aangelegenheid de Staten-Generaal zal bereiken. Uit de memorie van toelichting, welke dit wetsontwerp zal vergezellen zal blüken, dat op deze zaak een geheel ander licht valt, dan in bovengenoemd persbericht het geval is. De beide tramtreinen der N.Z.H.T.M. waren op dit uur niet zeer druk bezet. Van de wei nige passagiers is er echter vrüwel geen enkele geheel zonder kleerscheuren afgekomen. Hoe wel de wagens op het moment voor de botsing slechte met geringe snelheid ^eden. was de schok zoo hevig, dat enkele reizigers, die op de achterbalcons stonden, door de ruiten wer den gedrukt, terwül andere, binnen in den wagen, naar voren werden geworpen, waardoor zü eveneens snüwonden of lichte kneuzingen opliepen. De E.H.B.O. afdeellng te Lisse heeft zeer ver dienstelijk werk geleverd, door zeer spoedig op het terrein van het ongeluk aanwezig te zün. De lichtgewonden werden ter plaatse door haar verbonden, waarna de passagiers, die dit on aangename avontuur hadden meegemaakt per auto verder naar hun plaats van bestemming werden gebracht Ook verschillende artsen waren spoedig aan wezig om hulp te verleenen. De tramtrein uit Lisse, die bestond uit twee wagons in een z.g. harmonica-verbinding, was met de beide voorwielen uit de rails geraakt, waardoor de lün werd versperd. De tramtrein uit Leiden, bestaande uit één enkelen wagen, stond tengevolge van de botsing geheel naast de rails. Het gelukte echter vrü spoedig hem weer In zün normalen stand te brengen, waarna hü naar Leiden werd weggesleept. Daar het tramverkeer langs de plaats des onheils verder niet mogelük was. werd de dienst zóó geregeld, dat de reizigers van de richting Haarlem, die naar Leiden vervoerd moesten worden, bü de Rükstuinbouwschool overstapten, terwül dezelfde regeling was getroffen voor het verkeer in omgekeerde richting. Het overige verkeer langs den Rüksstraatweg ondervond van het ongeluk geen hinder, daar de trambaan op voldoenden afstand van den rüweg ligt. Het ongeluk trok zeer veel publiek, doch po litie en rüksveldwacht zorgden er voor, dat de toeschouwers op een behoorlüken afstand ble ven. zoodat men ongehinderd kon werken aan het vrümaken van de baan. Omtrent de oorzaak van de botsing kan nog gesegd worden, dat zü vermoedelük is gelegen in het weigeren van de remmen der ..Flora"- Immers, wie was Thomas More en wat ver staan wü onder een grooten heilige? More was de zoon van een rechter; hü werd advocaat; was scherpzinnig en kreeg een goede practük. Hü verdiende 4800 guldens per jaar, wat in de geldswaarde van tegenwoordig een halven ton gouds beteekent. HU werd rechter en maakte een goede carrière. Hü ging in de politiek en had succes. Hü trouwde met een Jonge vrouw, waar bij hü drie dochters en een zoon kreeg. Na ze ven jaren van gelukkig huwelüksleven stierf zün vrouw en hü hertrouwde vrü spoedig met een oudere weduwe, die een dochter had. Met deze vrouw huwde hü ter wille van zün jeugdige kin deren. Het was wat wü noemen een verstands- huwelük. Zün kinderen waren schrander; hü Bet ae Latün en Grieksch leeren, ook de meis jes; hü was een uitgesproken propagandist voor vrouwelüke emancipatie. More behoort tot de vurige httüaahisten. Erasmus, de groote hekelaar van misstanden in de Roomsche Kerk en van de uitspattingen van de priesters van die dagen, was zün groote vriend. e.-venmin ais de Rotter- damsche beroemdheid ontzag zich More in woord en geschrift en liefst met füne sarcasmen af te geven op patertjes goedleven, op de üdele heb achtige en eergierige prelaten van zün tüd. Zoo zouden wü nog een lange reeks opsom mingen kunnen doen van eereambten en wereld- sche dingen, waarin Thomas More zich onder scheidde. Hoe verder wü gaan, hoe minder wü het beeld van een heilige voor ons krügen, zoo als 'dat zich in ons hoofd heeft vastgezet: verstorven mensch, die geheel opgaat tn den dienst van God en den naaste; een door den Hemel uitverkoren schepsel, dat reeds bü zün leven een geur van heiligheid uitstraalt, dik wijl» reeds hier op aarde hemelsche visioenen heeft en de macht om wonderen te doen. Een heilige is, naar die gangbare opvatting, een heel büzonder mensch, iemand die buiten het werke- lüke leven staat. De martelaren en belüders enzer altaren zün andere wezens, dan de vroo- lüke kanselier van Hendrik VIII, die midden in den polltieken strüd van zün dagen stond; die litteraire werken schreef en zich alle gemakken en weelde des levens liet welgevallen. Dat hü tenslotte in en door den godsdienststrüd zün hoofd verloor: dat hebben er duizenden gedaan Mn beide kanten, zoowel tn als buiten de Moe derkerk Is net niet eenlgszlns vreemd, dat deze Politieke figuur büna vierhonderd Jaar na zün dood heilig wordt verklaard? Dit misverstand omtrent het wezen der hei ligheid heeft altüd bestaan; het lükt onuitroei baar. Niet genoeg kan deze verkeerde opvatting bestreden worden en het leven van Sir Thomas More is daarvoor uitnemend geschikt. De Eki- telscbe kanselier wordt als martelaar voor zün katholieke overtuiging vereerd. Dien marteldood ie hü maar niet „per ongeluk” ot bü toeval ge- •terven; geheel zün leven is een voorbereiding tot dit zalig sterven geweest. De man van zeld- teme talenten, van groote gaven naar geest en bart; deze jurist, letterkundige en staatsman, *ien alles in de wereld tegenlachte en die, naar den mensch gesproken, de meest benüdenswaar- di«e loopbaan tot den hoogsten top van roem •n macht had af gelegd; Juist deze man-van-de- Wereld heeft getoond hoe iédere christen 1 n deze *ereld kan leven, zonder van deze wereld te •tta: hoe heiligheid aan niets anders is ge bonden dan aan den ernstlgen wil om heilig te •orden en aan het omzetten van dien wil In de daad, in alle omstandigheden des levens, in den kring en In den staat, waarin men door God •«Plaatst te. Het heeft lang geduurd eer de echte historie, dkt is de wetenschappelüke geschledvorschlng, bet onpartüdlg vaststellen van de waarheid, ons flïuur van Thomas More zuiver en over- thipend uitbeeldde. rt» bestudeerlng van zün vele geschriften en olies, wat ons door zün bloedverwanten en benden te overgeleverd leert ons een recht- •ohapen mensch kennen, die met groote stipt heid zün plichten als schepsel tegenover Schep- P®r, als vader tegenover gezin, als mensch tegen- tram. Door de politie wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. ;'X-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5