ONS BLAD Frankrijks nationale Heilige I i 1 Het nieuws van heden I Volkenbondsraad bijeen De gebeurtenissen te Beauraing 8 Het conflict met Abessinië De ondergang van de „Maxim” I DE BAROMETER De verkiezingen in T s j echo - Slowakije JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER HETJAARLIJKSCHEFEEST GEVIERD SINT THOMAS MORUS I DINSDAG 21 MEI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG Np. 192 Jeanne d’Arc ter eere St. Jeanne d’Arc Bezwaren van Italië Het Chaco-conflict De 100.000 uitgeloot De officieele uitdag Gedurende de eerste zes weken Voor de Parlementsverkiezingen in Tsjecho-Slowakije bestond groots belang st el- SLOEP IN EEN SCHROEF GERAAKT Starhemberg pro testeert Benesj confereert met Berger Waldenegg GEEN MUTATIES IN POOLSCH KABINET Mevrouw Lawrence op weg naar Engeland Feesteigen der nieuwe Heiligen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Goederentrein grijpt vrachtauto Meer dan 150.000 rechtsche betoogers bewezen, dat de katholieke en nationale gedachte groeit ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Tegen de nazi-propaganda in Italiaansch Tirol Zy wenschen politieke rust in Midden-Europa te handhaven Een vechtpartij in zijn vliegtuig De piloot Rybuschkin, die boven de „Maxim Gorki" vloog, ver telt hoe het ongeluk geschiedde In navolging van den jongen Japanner M. K. Ano die in 10 da gen van Lympne naar Japan hoopt te vliegen, maakt deze jonge Spanjaard een vlucht van Madrid naar Mexico Duitsche partyen 299.925; 11 mandaten; Litwinof herdenkt de groote ver diensten van den overleden Poolschen maarschalk JODENDOM, CHRISTENDOM GERMANENDOM Verkrijgbaar ia den boekhandel Bisschop van Namen, Z. H. Exc. Mgr. Heylen, gelast een grondig onderzoek ■port- 35000 deelnemers, zy marcheerden keurig en vleien op door hun gemilitariseerde uiteriyk. Vele hooggeplaatste militairen marcheerden met ben mee en getuigden aldus openiyk van hun trouw aan de Kerk. Wederom een telegram van keizer Selassie aan den Volkenbond Telegram van Henlein aan president Masaryk Z. H. Exc. Mgr. Heylen venocht tevens d« ge? loovlgen van zyn diocees de Heilige Geest-Mis by te wonen, welke In den loop dezer week te Namen en te Beauraing by den aanvang van het werk der commissie wordt opgedragen. Men ziet daarin Mü streven van deze organl- ttile, om zich bulten alle politiek te plaatsen. De bond kwam met met minder dan H).ooo mwn voor den dag. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I, r i PrU.: 45 mand.; (1929: 28 mand.; (1929: acht 22 mand.; (1929: 17 mand.; (1929: ge en van (1929: 44 1349.497; Stand op Dtaadag M aar 746.4 De Poolsche gedelegeerde antwoordde, dat de maarschalk nooit de noodzakelijkheid van de nauwe samenwerking met andere volkeren uit het oog heeft verloren. De Poolsche regeerlng zal als bewaarster van de gedachten van den groeten doode niet ophouden getuigenis af te leggen van het groote belang van eerlijke inter nationale samenwerking, die Pilsoedskl zoo na aan het hart lag. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van het Chaco-conflict. De vertegenwoordigers van Guatemala en Paraguay verklaarden zich te willen onthouden. Litwinof gaf een uiteenzetting van het Chaco- conflict en zeide, dat de Assemblée de onder- handelingen te Buenos-Alres kon vergemakke lijken, maar dat niets mocht gedaan worden, dat het Volkenbondspact kon verzwakken. Algemeen* verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. Het ond-Iid der Tweede Kamer, de heer J. B. van Djjk, overleden. L PRAAG. 20 Mel. (D. N. B.) De officieele uit slagen van de verkiezingen voor het Huis van afgevaardigden In Tsjecho-Slowakye lulden als volgt: Onze Brusselsche correspondent meldt ons d.d. 20 Mei: De president Vasconoellos sprak tenslotte den wensch uit, dat de conferentie te Buenos-Alres, georganiseerd in het kader van den Volken bond, er in zou mogen slagen om het Chaco- conflict bij te leggen. De vertegenwoordigers van Argentinië en Chili, de Initiatiefnemers van de conferentie, verder Alois! en Madariaga slo ten zich bij den wensch van Vasconcellos aan. WARSCHAU. 20 Mei. (Reuter). Het minis terie heeft den president van de republiek zijn ontslag aangeboden, doch deze heeft zijn ver trouwen in de regeerlng uitgesproken. Het ka binet zal derhalve niet voor het einde van den rouwtyd, welke zes weken duurt, worden ge- Ulteensetting van den gang van zaken ten aan zien van de Hoage Veluwe. Nieuwe salarisverlaging In Ned.-Indië per 1 Juli. Sloep te Maniok (Ned.-Ind4ë) vergaan; inlanders omgekomen. Het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond zal nader overwegen deelneming aan de Olympische Spe len te Berlijn in 1934. De keizer van Abessinië zet in een telegram aan Genève nogmaals zijn standpunt inzake het con flict met Italië uiteen. GENÈVE, 20 Mei. (DJiJB.) Bö hei secre tariaat van den Volkenbond is Maandag middag een uitvoerig telegram van den kei zer van Abessinië binnengekomen, dat het standpunt van de Abeselniscbe ragasring inzake het conflict met Italië nogmaals uit eenzet. De keizer verzocht zijn uiteenzettin gen in den Volkenbondsraad voor te lezen. gedefi- men de De katholieke school-, verkenners-, en Jonge vrouwen-bonden waren er met PARIJS, 20 Mei (Reuter). Op een overweg van de spoorlijn ParijsMarseille werd een vrachtauto door een goederentrein gegrepen en vernield. Het benzine-reservoir van den auto ontplofte, waardoor de machinist en de stoker van den trein en de chauffeur van den auto werden gedood. De trein-conducteur en een Inzittende van den vrachtauto werden zeer ernstig gewond. Schrijven van den rjjksbemiddelaar In zake het dreigend mjjnconflict door de vakbonden onaan vaardbaar geacht. B(j de bevolkingsregisters zal invoering van het gezins-persoonskaartenstelsel worden bevorderd. Bijzondere aandacht hebben ditmaal de spe cifiek katholieke organisaties getrokken. De senaatsverkiezingen vertoonen een onge veer gelijk beeld, alleen dat hiervoor 150 leden gekozen zijn. Kleine veranderingen door slot- telllngen kunnen nog plaats hebben, doch zul len niet van Ingrijpenden aard zijn. Volkenbondsraad bijeen; Litwinof herdenkt de verdiensten van Pilsoedskl; het Chaco-confliet besproken. De Bisschep van Namen gelast een grondig on derzoek naar de gebeurtenissen te Beauraing. De piloot Rybuschkin, die boven de „Maxim'* vloog, vertelt, hoe de vliegramp geschiedde. Naar hst Tass bericht heeft de Raad van Volkscommissarissen en het Centraal Comité besloten een drietal nieuwe vliegtuigen te bou wen van hetzelfde type en dezelfde afmetingen als de verongelukte .Maxim Gorki". Uit Rome wordt nog gemeld, dat Italië zich verzet tegen de verkiezing van den Franschen en Amerikaanschen jurist, die door Abessinië zijn benoemd als vertegenwoordigers in de ver zoeningscommissie voor het Oeal-Oeal Incident. Volgens het Italiaansch-Abesslnlsche ver drag van 1928 zal een neutraal arbiter slechts worden gekozen. Indien de commlssie-bespre- klngen niet tot een resultaat lelden. Italië is dan ook van oordeel, dat de neutraliteit elscht. dat de gewone leden der arbitrage-commissie onderdanen van de betrokken lahden zijn. Wij hebben reeds gemeld, dat het Jaariyk- sche feest van Jeanne d’ Are, de nationale Fransche heilige. Zondag te Parijs met groo- ten luister en onder geweldige belangstelling is gevierd. De honderdduizend is heden gevallen op 14743 van de Ned. Staatsloterij. Benesj confereert met Berger Waldenegg, OostenrUkschen minister van Buitenlandsche Zaken over den toestand in Midden Europa. MOSKOU, 20 Mei. (Reuter). Omtrent de ramp van de „Maxim Gorki,” meldt Reuter nog de volgende bijzonderheden: Het reuaachtige vliegtuig werd op Zijn vlucht door twee vliegtuigen begeleid. Een van dese twee veroorzaakte de ramp, door dat bet in volle vaart tegen de „Maxim Gorki” vloog. Het andere toestel kon vei lig landen. De pBoot van dK vliegtuig, Rybuschkin, zegt, dat het drama zich als volgt heeft af gespeeld: Reuter meldt voorts uit Addis Abeba, dat van welingelichte zijde wordt ontkend, dat Abessi nië zijn militaire voorbereidende maatregelen met kracht voortzet en over gifgassen en mili taire vliegtuigen zou beschikken. ROME, 20 Mei. Naar wij vernemen heeft Z- H. de Paus als dagen voor de jaarlijksche viering van de nagedachte nis van dé gisteren heilig verklaarde Engelsche martelaren Kardinaal Fisher en Thomas Morus vastgesteld 22 Juni en 6 Juli, reap, de data waarop zij den marteldood stierven. SJANGHAI. 20 Mei. (Reuter). Mevrouw Lawrence, de moeder van den gisteren te Londen overleden Lawrence „van Arabië”, Is te Isjang aangekomen. 965 mijl van de monding van de Yangtse-rivier, op weg naar Engeland. Zij reist in gezelschap >van haar oudsten zoon. Donderdag Is bun schip door Chineesche see- roovers overvallen en geplunderd. Den passa giers werd geen overlast aangedaan, doch me vrouw Lawrence, die kort geleden ziek is ge weest, werd er ernstig door geschokt. Zij was een van de Brltsche onderdanen, die voor de Communistische dreiging uit Tsjentoe werden geëvacueerd. GENÈVE, 20 Mei. Hedenmiddag is de buitengewone vergadering van den Vol kenbond bijeengekomen ter behandeling van het Chaco-conflict. Alvorens hiertoe ever te gaan herdacht Litwinof, in zijn hoe danigheid van Raadspresident en voorloo- pig president der Assemblée, de groote verdiensten van den overleden Poolschen maarschalk Joaef Pilsoedskl. Met eenige korte woorden sloten de Fransche gedele geerde Massigli, de Engelsche gedelegeerde Eden en de vertegenwoordigers der andere landen zich hierbij aan. TWER ACTUEELE BOEKEN: Sir Joseph Clayton'* boeiende levensschets van In de vertaling van Piet Kasteel. Prijs: logen. L7S; Gob. Z-50. MUNTOK. 20 Mei (Aneta). Bij aankomst van het sa. „Ophlr” te Muntok, is een sloep, welke op Muntok thuisshoorde, in de schroef geraakt en Kraleld. Hierbij kwamen acht Inlanders om het leven. Slechts één van de opvarenden «Kd gered. Er waren In 1929 hadden de inmiddels gefusionneerde Duitsche Natlonaal-Soc. Arb. Partij *n de Dultsch Nationale Party tezamen 15 mand. WzauNEN, 20 MeL (Reuter). Een honderdtal vooraanstaande persoonlijkheden van de Hltler- beweging alhier is gearresteerd teneinde een r-ationaal-soclallstische demonstratie nabij Graz, die oa. militaire oefeningen zou omvat ten, oomogeiyk te maken. TABOR 20 Mei (Reuter). Te Sezimova Oestl naby Tabor hebben Berger Waldenegg. de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken en Benesj, de Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken een onderhoud gehad over een aantal vraagstukken, beide landen be treffend. Van welingelichte zyde wordt vernomen, dat de besprekingen in oprechte vriendschap zyn gevoerd. Beiden wenschen zjj de politieke en econo mische rust in Midden-Europa te handhaven. Het feest valt eigeniyk op 12 Mei, maar tn verband met de gemeenteraadsverkiezin gen was het een week uitgesteld. De vader, jandlievende vereenlgingen hebben de gele genheid aangegrepen, om met buitengewone geestdrift te getuigen voor hunne beginselen. Hun krachtsvertoon was eerbiedwekkend en bewees dat nog een dam kan worden opgewor pen tegen het communistische gevaar, dat door den uitslag der verkiezingen weer is geste gen. In de zaak Beauraing is thans officieel de kerkeiyke Instructie geopend, op bevel van Z. H. Exc. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, tot welk diocees Beauraing behoort. De leden der officieele kerkeiyke commissie werden door den bisschop benoemd en hebben hunne functie aanvaard. Reeds kregen zy ken nis van het rapport opgemaakt over de uitsla gen van het voorbereidend onderzoek door Z. E. P. dr. J. B. Lenaln S.J. (Arlon) en Z. E. H. Kan. Blondlau, cJ. (Namen). Publieke mededeeling van de instelling der commissie met deze in structie belast geschiedde vanwege den bisschop Zondag 19 Mei onder alle H.H. Missen In de dekenale kerk van Beauraing en tydens de H. Mis in de openlucht, welke in den tun der ver- I schyningen Zondagmorgen te 11 uur werd ge- I celebreert! KARDINAAL FAULHABER’S: in de vertaling vaa Ant. van Welsem. ingen. t 1.38; Geb. t 1.95. N.V. UltgevenmU. „FIDELITAS- A’dsm-C. Algemeen was de opinie, dat het voor den dag komen der katholieke demonstranten, een bewijs was van den groei der katholieke dachte by „de oudste dochter der Kerk". Men gelooft dat het anti-clericalisme aan t afnemen Is en dat Frankryk gaat inzien, dat het in de Europeesche beschaving onmisbare geesteiyke goederen te verdedigen beeft, dat het zyn grootste geestelijke bezit heeft in zyn oude, onverwoestbare geloof. Overal is bet geloofsle ven en de geloof spractyk groeiende. Dultsch-Hongaarse he Party 291.828; 9 mand.; (1929 257372; 9 mand.). Sudetendulteche Kath. Volksparty van Pater Hl Inkas, Polen en Ruthenen 564.267 22 Blagin gleed van den vleugel af en stortte omlaag. Een deel van den rechtervleugel van de .Maxim" raakte los, het vliegtuig viel daarop loodrecht naar beneden en sloeg tegen den grond te pletter. Ik sloot den gastoevoer af en maakte een giyvlucht over de plaats des onhells, de film operateur bad evenwel een zenuwschok gekre gen en greep my by de keel om mij te dwingen een noodlanding te maken. Ik verloor een oogenblik de macht over myn machine en moest hem een harden slag in het gezicht geven om weer vrij te komen. Daarop hield hy zich kalm en kon ik myn machine aan den grond zetten, hierdoor kon den evenwel geen opnamen van bet ongeluk worden gemaakt. BURéAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Admini»trati« 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar t f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uttgegavan door da N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger De fascisten deden niet, mee, doch zetten een eigen betooging op touw. Op het kerkhof Père Tachaise, waar in 1871 tegen den Muur der Gefedereerden vele terecht stellingen van Conunufiards plaats hadden, heb ben de linksche partyen gedemonstreerd, zy hadden hun betooging, die anders op den laat- sten Zondag van Mei plaats vindt, met opset een week vervroegd en hielden deze eveneens Zondag JX Gelukkig Is het niet tot botsingen met Rechts gekomen. Ook hier waren meer dan 100.000 deelnemers, waarvan de Communisten duideiyk om „De Sovjet overal” riepen en de meer gematigde socialisten wat makker spreek koren aanhieven. De verhouding der partijen heeft zich op de zen Zondag van manifestaties wel duideiyk al ge teekend. Toen voerde Blagin een nieuwe figuur uit, doch dit mislukte en hü raakte den rechter vleugel van de „Maxim” ongeveer, waar zich de middelste motor bevindt; klaarblij kelijk raakte hjj een benzine-reser voir, want er ontwikkelde zich een zwarte rook. Blagin was door de boven- en onderbekleeding van den vleugel gestooten, de „Maxim" neeg naar rechts, doch hield zich nog 10 tot I 5 seconden in de lucht. De voorzitter van de nat.-soc. Sudetendult sche Party, Conrad Henlein, heeft een telegram gezonden aan den president der republiek, waarin hy het succes van zyn party by de ver kiezingen constateert, en voorts meedeelt, dat hy dit succes slechts als een opgelegde taak gevoelt, waarvan de verwerkeiyking op den grondslag der grondwet „van onzen staaf zal worden nagestreefd. Het telegram eindigt als volgt: „Moge dit verkiezingsresultaat ook door hen. die volgens grondwet en historie als onze part ners In de verantwoordeiykheld staan, als eerste voorwaard» «orden gewaardeerd voor os vers«- kering van een harmonisch samenleven der vol keren vzn onsen staat In den geest van we- derzydsehe aehtlng, van den vrede en de men- scheiyke welvaart en moge de waardeerlng prac- tlsch uitgevoerd worden. WEEN EN. 20 Mei. (Reuter). In de .Jnns- oruecker Nachrichten" heeft prins Starhem berg geprotesteerd tegen de Duitsche inmen- 81ng in Italiaansch Tirol. ..De natlonaal-soclallstische propaganda In Italiaansch Tirol,” zoo schrijft hy, „plaatst de Oostenrijkers daar in een onhoudbaren - toe stand ten aanzien van de Italiaansche autorl- teiten; de Hitlerianen moeten ophouden zich te bemoeien met zaken welke hun niet aan gaan.” Sociaal-Democraten (1929 506.761; 21 mandaten). Landbouwerabond 142388; 5 mand.; 396 454; 12 mand.). Christeiyk-Soclalen 162.797 6 mand.; (1929: 348.066; 14 mand.). Sudeten-Dultschers (Henlein) mand. ,Jk had opdracht met een filmoperateur op te stygen om de .Maxim Gorki” en het toe stel van Blagin te filmen, om het onderscheid tusschen beide vliegtuigen vast te leggen. Onmlddeliyk voor het opstijgen selde de piloot van de .Maxim,” Mlchejef aan Blagin. dat hy het kunstvliegen achterwege moest laten en ver van de .Maxim” moest biyven. Blagin voelde zich gekrenkt en zeide, dat hy geen kleine jongen meer was, doch reeds 15 Jaar vloog. Toen de tliegtuifen ws«r naar het vliegveld teruglceerden, steeg ik met mUn vliegtuig iets hooger om opnamen te maken. Ik zag toen, dat Blagin figuren begon te maken en daarby afgedreven werd, ik steeg nog hooger om een botsing te vermyden. Reeds Donderdag as. 23 Mei begint de com missie haar onderzoek ter plaatse en Vrydag heeft de eerste officieele ondervraging plaste van de kinderen Femande en Gllberte Volsln, Andrée en Gllberte Degeimbre, en van vader en moeder VolslnPerpete, en de weduwe De geimbreBarbier Het jongetje, Albert Volsln, is thans student In het pensionaat Notre Dame te Dinant en zal aldaar worden ondervraagd. Het onderzoek werd bevolen over het ge heel der feiten o.a. het verschyningsgeval der kinderen Degeimbre en Volsln, en het geval Tilman Come, etc. Gemeld wordt, dat tydens den duur van de Instructie door de blsschoppeiyke autoriteiten te Namen geen .imprimatur" meer verleend zal worden aan bladen en schriften, welke ex pro- fesso de zaak Beauraing behandelen. Ook aan de katholieke pers In België moet door de bis- schoppeHjke autoriteiten zyn gevraagd voor den tyd vamhet onderzoek der commissie alle pole mieken te schorsen. De procedure en de methode, welke by het kerkeltjk onderzoek gevolgd zullen worden, zyn vastgesteld in overeenstemming met de bevoeg de instanties te Rome. Intusschen wordt thans In alle kerken en kapellen van het bisdom Namen In verschillen de deelen een uitvoerig herderiyk schryven voorgelezen van Z. H. Exc. Mgr. Heylen, dat eveneens In direct verband staat met de zaak Beauraing. De bisschop van Namen legt inder daad al zyn diooesanen op voortaan In het bU- zonder Maria te eeren onder de benaming van „Moeder Gods en Koningin der Hemelen”. Men weet, dat dit de titels zyn welke Maria zich In Hare verschijningen aan de kinderen In Januari 1933 zou hebben gegeven. Z. H. Exc. Mgr. Heylen schrijft voor, dat In alle dekenaten van zyn bisdom een triduum zal worden gehouden benevens een groote volks- manlfestatle tot .Maria, Moeder Gods en Ko ningin der Hemelen” In het dekenaat Beauraing zal deze Marla- manlfestle plaats hebben te Beauraing zelf, op Zondag 30 Juni. Het ruiterstandbeeld van St. Jeanne d’Arc bevindt zich op de Place des Pyramldes. Nadat daar op de gebrulkeiyke wyze namens de re geerlng een krans was neergelegd, waarby ox. minister Réguier, generaal Maurln en generaal Gourand tegenwoordig waren, terwyi Mgr. Crespln den kardlnaal-aartsbisschop vertegen woordigde, en nadat de troepen van het garni zoen hun hulde hadden gebracht, hebben ge. durende vier uur onafzienbare rijen leerd. Op de Place Salnt-Augustln was reeds des morgens te 7 uur begonnen met opstelling van den stoet. Langs den geheelen weg dien de optocht volg de, werd hy overal door de dichte menigte met daverend gejuich begroet. En het publiek maak te geen onderscheid tusschen republikeinsche en monarchistische bonden, alle deelnemers kre gen geiykeiyk hulde wegens hun getuigenis te gen de omwenteling en voor de orde. De Crolx-de-Feu, onder aanvoering van ko lonel De La Rocque, heeft ditmaal al gedefi leerd voor het gewone défilé en de kranslegging vanwege de Regeerlng. Tsjechische agrariërs 1.176317; (1929: 1.105.498 46 mand.). Soc. Democraten 1.034.804 38 mand.; 963.462 39 mand.). Nat. Socialisten 755331; 767328; 32 mand.). Kath. Volksparty 615.851; 623 340 25 mand.). Handwerkersparty 448.004; 291309; 12 mand.) Fascisten (Gaydas) 167.440 6 mand. Ambtenarenparty 10%12; mand. Nationale Vereeniglng 456358; 17 mand.; (1929: 430367; 18 mand.). Communisten 849.485 30 mand.; (1929: 753320; 30 mand). r MB I Ws W<wl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1