Ondernemersovereenkomsten WIE IHQQ NEDERLANDS PUBLIEK! „Zóó houden we het niet vol” t» zegt de directie Zeescheepvaart Het dreigend mijn conflict •en Uw Winkelier» EEN ZWARE SLAG VOOR BUDEL VERBINDEND OF ONVER- BINDENDVERKLARING „Even vergelijken, wie het meest op het Blue Band meisje lijkt Examenvrees LUKT HET MEKT OP BIUEBANDI HOOFDPRUS. één der andere geld prijzen te verdienen. Vraagt inlichtingen en stembiljet nog heden Zal regeering helpen? Onmogely ke concurrentie van De Rentelooze credieten „Het loon der arbeider» f 2.50 per dag heeft de minimum grens bereikt” De overgang mr. Marchant bezwaren van de samenwerkende mynwerkersbonden Steun aan beeldende kunstenaars 365 dagen per jaar wordt gewerkt Gevaarlyke arbeid Overtuigende verdediging strekkend wetsontwerp ingediend tlU iospanpawepen tot de Zlnlt/abrteten te Budel, waar door taking wederom het aantal werklooss» stal eenige honderden ie vermeerderd, sgn afgeaet Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van het betref fende wetsontwerp Afwijzend standpunt Diefstal bij Koninklijk Huisarchief Geen vrees voor orde verstoringen Gedurende drie a uier jaar boeken en platen gestolen Crisis maakte „den stap” urgent Wetsontwerp voor steunverleening aan dat deel der koopvaardij, dat een vitaal belang vormt voor het bedrijfsleven Onderhoud met den heer Dor Oordeel van een dominé Zondagen van twaalf aren Hei verloop van het conflict Dinsdag a.s. een conferentie te Den Haag Den Haag. 23 Mei 1935 het De Regeering verwacht niet In de ascete plaats, aan onze Internationale han itutepsMIii een zweren Mag toebrengen. Naar wü vernemen, aal aan het einde van desa week b|j A. W. Sljthoffs Uitgevers Maatschap pij te Leiden een brochure verschijnen van Mr. H. P. Marchant, getiteld: „Tot Verweer'. Het werk op de fabriek wordt verdeeld in de *4. „Kleine manoeuvre” en de zg. „Groote ma noeuvre*. In de eerste staan de arbeiders vijf Kapelaan Brekelmans vertelde ons nog, dat deze arbeid zeer gevaarlijk Is en vele slachtoffers elscht. Op de lijsten der arbei ders, die hij liet inzien, kwamen meer dan dertig jonge weduwen voor, wier mannen in den loop der laatste jaren waren veronge lukt aan deze fabriek. antwoord hebben zü waardeering ult- 1 voor het besluit der regeering tot illen van een ondersoek naar den al- Zonder één opmerking la de wijziging van de Kieswet goedgekeurd. Men herinnert zich: er was na de behandeling In de Tweede Kamer niet veel meer van over. Alleen de Invoering van een waarborgsom en de bepaling, dat geen lijst een zetel krijgt toegekend, indien niet ten minste éénmaal de volle kieedeeler behaald la. De beer DE BRUYN heeft nog eena met de oude argumenten het ontwerp self en de orde ning, waartoe het de eerste stap is. overtuigend verdedigd. HU wees er op. dat bü de economi sche samenwerking ook hoogere waarden dan de economische betrokken zijn. Mede daarom kan de economische arbeid niet worden overgelaten aan den indlvldueelen on dernemer met zün beperkten kijk en zün drang naar egoïsme. In den stap van mr. Marchant Met qjr. de gioote bewogenheid in de politieke arena. Kr Is Iets bijzonders op komst, waarvoor men de oogen niet behoeft te sluiten. De Haagzche politie heeft gearresteerd keren De R die een ondergeechikte betrekking bekleedt bü het Koninklijk Huisarchief. HU wordt verdacht van diefstal van een groot aan tal voorwerpen uit dat archief, voornamelijk boeken en platen, in t algemeen geen stukken echter van groote historische waarde. Bü boek- verkoopers en antiquairs maakte hü deae stuk ken te gelde. Van heling van de zijde van de opkoopers is echter niets gebleken. De R. heeft bekend, zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt. Hot totale bedrag, dat Bestreden Is het voorstel, zooals we reeds tol den, door mr. PQLLEMA Op drie motieven was diens verse! gebaseerd. Primo wees hü het at. omdat niet bij lederen maatregel tot algemeen verbindendverklaring en onverbindendverklaring Zoowel kapelaan Brekelmans als de heer le lieveld prezen den geest van de arbeiders, die zich allen spontaan bü de staking hebben aan gesloten. Men ziet ze niet gaan naar cafés. Zü gedragen zich ordeluk en -er is weinig kans, dat zich ordeverstoringen zullen voordoen. De di rectie van de fabriek beeft aan de marechaus see om versterking gevraagd, en deze ook ge kregen. De meeste arbeiders, die Zondags nooit rustig naar de kerk kunnen gaan wegens hun werk, gaan thans 's morgens naar de H. Mis.... Dat de belangen van een bedrüf aan het in zicht eener meerderheid zullen worden over geleverd, terwijl aldus het Voorloopig Ver slag nu eenmaal middelmatigheid bet ken merk der meerderheid pleegt te zün. schrikte den Katholieken afgevaardigde niet af. Dit ar gument. zoo zeide hü. was niet bepaald een compliment voor de meerderheid, die In het verleden zoowel in staatkundig als in soclaal- economtech opzicht ons land geleld beeft. Ook de heer De Bruyn verwacht niet, dat dit begin van economische ordening de eco nomische moellükheden zal oplossen. Het is slechts een eerste schuchtere stap naar een politiek, waarbü alle krachten worden Ingesteld op het ééne groote doel van de redelüke voor ziening in aller behoeften. Op de conferenties met den rüksbemiddelaar heeft deae voorgesteld de loonsverlagingen nog twee maanden uit te stellen, doch hierop is de directie niet ingegaan. Becundo achtte hü het verwerpelUk. omdat het den bestaanden en doelmatig gebleken produc tievorm van het particulier Initiatief In den wortel aantast Tertio noemde hü het In fla- granten strijd met ons eeuwenoud contracten recht. waarbü verbintenissen nu eenmaal al leen tot wet strekken aan do partüen, welke die verbintenissen aangingen. Minister Steenberghe zal met dit conserva tief en iedere ontwikkeling van ideeën negee- rend betoog wel raad weten. heel andere economische mogelijkheden beeft dan ons land. De Katholieke afgevaardigde bad er ook nog bü kunnen noemen den geheel anderen aard van het Britsche Wereldrijk, dat gemakkelüker dan andere mogendheden aan autarkie kan doen zonder al te groote schade. Ingediend is een wetsontwerp tot wüzl- ging en verhooglng van bet tiende hoofd stuk der Rüksbegrooting voor bet dienstjaar 1935 (rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart). De organisaties hebben hierop een onderhoud toet de directie aangevraagd. Deze was wel be reid te praten met de arbeiders, doch zü stelde Mch op het standpunt, dat zü tegen een ver laging der loonen niets zóu kunnen doen. Zü beriep zich hierbij op de moellükheden, die zich voordeden in verband met de clearing en met de devaluatie van den Belgischen franc. krügen, doch dan moeten zü de andere Zonda gen twaalf uren voor de ovens staan, van 's mor gens zes tot 's avonds zes aan één stuk door. Voor dezen arbeid kunnen zü een loon verdienen van 2.20 tot 3.70 per dag. Alleen bü ziekten kan deae arbeid onderbroken worden. Zü hebben er verder op gewezen, dat er bü ben overwegende bezwaren bestaan te gen de formuleering van de bevoegdheden van den regeeringscommlssarte In het Al gemeen Münwerkersfonds welke beswa ren zich vooral richten tegen het feit, dat er besluiten zullen kunnen worden geno men. ook wanneer slechts een der direct belanghebbende groepen een wijziging wenscht en zonder dat de andere groepen daartoe eenlgerlei medewerking verleenen. We komen binnen in de pastorie van Budel, het kleine vriendelüke dorpje In Oost-Brabant, dat thans zwaar getroffen wVrdt door een groote staking. Kapelaan Brekelmans, de gemoedelüke, maar krachtige geestelüke adviseur van de R. K. Werkliedenvereenlglng, zal juist aan tafel gaan „Wij storen u, kapelaan?" „Nee, nee, geen kwestie van”.... De kapelaan laat zün maaltüd in den steek; hü wil ons eerst te woord staan over de kwestie die hem en de sünen vervult. Ten tüde van de oprichting van de ..Benas” (1933) werd reeds voorzien, dat de moellükhe den niet van voorbügaanden aard zouden zün. Thans te het wel duldelük geworden, dat de bestaande vorm van steunverleening niet meer voldoende la. De regeering heeft overwogen op welke wijze aan de Nederlandsche havens hulp geboden kan worden in verband met de moellükheden. welke ooor de devaluatie van de Belgische munt zün ontstaan. Zü la tot de overtuiging gekomen dat het niet mogelük zal zün door maatregelen der centrale overheid de moeilijkheden geheel te overbruggen. Zulks is Inzonderheid niet mogelük bü de haven- en kadegelden en de verdere ptaatakosten. Anders staat het echter met de loodstarieven. Het Kabinet bevordert dat op korten termijn een wetsontwerp bü de Staten-Generaal wordt li.gediend, strekkende tot een aanzlenlüke ver laging der loodstarieven voor zeeschepen, waar door bet mogelük zal zün de Nederlandsche loodstarieven te brengen op bet peil der Bel gische. De normen der credletverieenlng zuilen uiter aard verband houden met de Instandhouding van het noodzakelüke deel van onze koopvaardü en met de verdere rationalisatie en eoonomtoeering van bet scheepvaartbedrijf. Om voor krediet in aanmerking te komen, zal de reederü derhalve niet alleen een HoUandsche onderneming moe ten zün. doch zü zal tevens een voldoend natio naal belang moeten vertegenwoordigen ter be- oordeellng van de Regeering; zü aal voorts ook in zoodanige ftnancleele omstandigheden moe ten verkeeren, dat met toekenning van steun volgens de nader aan te geven normen haar voortbestaan althans gedurende dit jaar gewaar borgd ia terwül zü overigens over een vloot moet beschikken, die tn zoodanige conditie verkeert, dat op haar behoud moet worden prüsgesteM. OeMeunde reederijen zullen zich moeten ge dragen naar voorschriften en/of aanwijzingen, door of namens ds Regeering te geven in het organisatie hierentegen meent, dat de minimum-grens van de loonen is bereikt en dat deze verder niet kan nen worden verlaagd. Kan de zlnkfa- briek het niet meer rakken, dan zullen andere maatregelen moeten worden genomen. Het ia echter tegen elk ele mentair recht, als de industrie thans neg zou moeten worden gered ten koste van de arbeiders. De groote oorzaak van alles, aldus de heer Dor, is de devaluatie van den Belgischen franc. Midden 1934 is niets meer verkocht. 15 Januari kreeg men plotseling bericht, dat de uitvoer naar Duitschland moest worden stopgezet, tot na den uitvoer van de rogge. Dit is een ramp ge weest voor de fabriek. Door de directie is groote aandrang uitgeoefend op de regeering. maar tot nu toe heeft men nog niets vernomen. En deze onzekerheid is het ergste van alles. Dit maakt de directie van een bedrijf radeloos, omdat zü niet weet, waarmee rekening te houden. Thans zin rüks-accouatants bezig de boeken te onderzoeken, omdat de regeering zoo volledig mogelük wil worden Ingelicht. De Katholieke afgevaardigde heeft ten slotte wü laten nu de meer ondergeechikte punten terzude als een voordeel van de economische ordening in het licht gesteld, dat zü de sociale ordening vergemakkelüken zal Door het ont breken van economische gebondenheid immers werd de groei van de bedrijfsraden totnogtoe tegengehouden. Dt. W1BAUT heeft in zün uitvoerige rede betoogd, dat men zich aan een illusie overgeeft, Indien men tegelük de samenwerking van on dernemers bevorderen wil én voor het belang van den consument zorgen Men aal hier pat tot een oplossing kunnen komen, wanneer bet winstbejag, dat bü alle handelingen van onder nemers en hunne kartels voorzit, wordt uitge schakeld door de stichting eener socialistische samenleving. Prof. VAN EMBDEN verdedigde het ontwerp. Hü achtte het Ingrijpend, maar aanvaardbaar en voorspelde, dat het nog wel eens zal moeten gewüzlgd worden, om het aan te passen aan nieuw opkomende behoeften. De heer Dor Jr„ een van de directeuren van de fabriek, die mededeelde over bet algemeen op aanvragen om een Interview niet te kunnen ingaan en daar ook vrij onverschillig voor was, hééft voor ons blad een eenige uitzondering willen maken en ons gedurende een half uur te woord willen staan op zün kantoor. Uit de omstandigheid, dat een post voor steun verleening reeds op de rüksbegrooting van het vorige jaar voorkomt, blükt wel, dat de voor bereidende maatregelen om hiertoe te komen, gerulmen tüd hebben gevorderd. Na interdepartementaal overleg en nadat eeni ge der betrokken gemeenten zich bereid had den verklaard medewerking te verleenen kou het overleg met de kunstenaarsorganisaties wor den geopend. Dit overleg, dat tot nu toe schrtt- telük is gevoerd, te thans geëindigd De regee ring hoopt Dinsdag as. aan haar plannen posi tieve vormen te kunnen geven. Geen sprake van, indien OU slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bü Apoth. en Drogisten. «ui m aueriei oocnten. zooals spr. aan de band van eenige bultenlandsche politieke gebeurte- nusen betoogde. Ook verwees spr. naar de woor- Cer van Z. H. den Paus, kortelings tn een con- Sistorie gesproken, waarin deae wees op bet dreigend oorlogsgevaar. Dte stap te tbane gedaan, omdat de eri- ste het doen daarvan urgent ■zakte. Bü zou eehirr zonder rriste eveneens gedaan moeten zün. omdat bQ het vrije spel der economische krachten nu eenmaal maeht •n onmacht een te greets rel speten bü de vaststelling van den prijs voer ges deren Voor een talrük gehoor heeft Woensdag avond In Den Haag ds. A. M. Berkhoff van Bilthoven over het .onderwerp „Wat heeft de stap van mr. Marchant tot belüdend Neder land te zeggen,* gesproken. Spr. zeide geen politieke munt te willen slaan uit den stap van mr. Marchant, noch om de christelüke politiek te hekelen. Ook wilde hü de penoonlüke bedoelingen van dezen stap niet naspeuren Spr. citeerde mr. Marchant’s woorden ge sproken bü gelegenheid van de eerste steenleg ging van de Abdü van Egmond en vervolgens de rede van prof. mr. O. W. de Vries, met be trekking tot de samenwerking van de rijf re- geerlngspartüen. De steunverleening zal er op ge richt zyn, dat deel van onze koop vaardij in stand te houden, hetwelk een vitaal belang voor het Neder landsche bedrijfsleven in het alge meen en voor onze internationale hsuzdelspoeitie in het bqzonder vormt. De beoogde steun zal in den worm van rentelooze en ongedekte 'credieten verstrekt worden. De ge- heele steun zal een voorloopig ka rakter dragen. Wü gaan dan rustig zitten en de kapelaan begint ons de zaken uiteen te zetten. Hü vertelde ons, dat de berichten, als sou de directie de fabrieken hebben gesloten, >11-1,1.— onjuist zün. De arbeiders hebben een ultimatum gesteld, omdat zü oordeelden, dat de toestanden zóó zün, dat een verdere verslechtering betee- kent een aantasting van de meest noodzakelüke levensvoorwaarden. En dan gaat het misschien nog niet zooeeer om de loonen, alswel om het feit, dat men hier te maken heeft met een prin- clpleele kwestie nopens de organisatie. De so ciale toestanden op de fabrieken- zün in het geheel niet in orde. De loonen zün voor dezen arbeid veel en veel te laag en voor deze zeer lage loonen moet een werk worden gepresteerd, dat geen mensch lang kan uithouden. Acht uren per dag, drie honderd vüf en zestig dagen per jaar, staan deze menschen voor de heete ovens te werken met Instrumenten, die alleen oer sterke kerels kunnen hanteeren. Voor dezen ar beid wordt betaald een loon van een rüksdaal- der per dag, waaratemeg komt tien cent kinder toeslag per daM^rtlRaf het tweede kind. Incidenteel werden veraehiltende schepen reeds naar het buitenland ver kocht, maar de vrees te gewettigd, dat de moeilijkheden, waarin de reedertjen zich bevinden, in veie gevallen moeten leiden tot algeheele liquidatie van reederjjen, d. w.'z. verkoop naar het buitenland. Dft sou niet alleen verminderde werkgelegenheid in of zes uur per dag in den vroegen morgen voor de heete ovens, drie honderd vijf en zestig dagen per jaar. Noch op Kerstmis, noch met Paschen. noch met Pinksteren. of welken feestdag dan ook, zéH'dt hierop een uitsondering gemaakt. Alleenbü één gelegenheid kunnen de ar beiders vrü krügen. Dat is als een van zün kin deren de plechtige H. Communie doet. Als dan de pastoor een briefje meegeeft, wordt er een morgen vrü gegeven. Zoodat hier arbeiders weiken, die in jaren geen enkelen, absoluut geen enkelen dag hebben, waarop zü zich niet behoe- ven tc bekommeren om de zorgen van him ar beid. En voor dezen arbeid wordt een loon be taald van ruim twee gulden per dag. Naar het „Handelsblad” verneemt, verkeeren de voorbereidende maatregelen Inzake steun aan beeldende kunstenaars, waarvoor op de rijksbegrootlng voor 1934 en voor het thans loo. pende jaar een post te uitgetrokken, thans In een dusdanig stadium dat aanstaanden Dins dag op het Departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage een conferentie kan worden ge houden tusschen minister Slotemaker de Bruine, den heer P. Visser, chef van de afdee- Ung K. en W. van het departement van On- derwüs, K. en W. en de vertegenwoordigers van een aantal kunstenaarsorganisaties. Op de „Groote manoeuvre” werken de arbei ders acht uur per dag. Zondag en door de week Om de drie weken kunnen zü een Zondag vrü Zes sprekers hebben zich met dit belangrijke onderwerp beziggehouden. Da sociaaldemo craat dr WIBAUT hield een uitvoerig en eigen- lük weinig ter zake doend betoog over 't kartel- wesen, waarmee hü zich reeds sedert 1895 bezig houdt, en vond natuurlük het ontwerp niet veel zaaks.' De liberalen I. VAW DEN BERGH en mr. KNOTTENBELT wezen het voorgesielde af. De vrüzinnlg-democraat Prof. VAN EMB DEN en de Katholieke afgevaardigde DE BRUYN verdedigden de algemeen verbindend- Woensdagmiddag hebben te Heerlen verga derd de samenwerkende münwerkersbonden ter vaststelling van hun antwoord aan den regeer! ngsbe middelaar. In hup gesproki het instel] gemeenen toestand In het mijnbedrijf onder leiding van oud-mlnister Verschuur. algemeen belang der scheepvaart. Zü zullen zich in het büzonder moeten verbinden mede te wer ken aan de voorbereiding van een saneertng van bet bedrijf en zekerheid iel moeten worden ver strekt, dat de steungelden niet sullen strekken tot verscherping van de onderlinge concurren tie in de Nederlandsche scheepvaart. Nederlandsche Ujn- wilde-warhtreede. rijen, die aan hevenbedeelde Vnerwaardeu voldoen, salien te rekenen van 1 Janaari 1935, voor den tüd van ten hoogste één jaar alt b Rük* kas krediet kunnen ontvangen. Het ligt derhalve in de bedoeling de aten- we regeling met teregwerkende kracht, te rekenen van 1 Januari 1935, toe te pe—n. waarbü een verrekening met de van dteu da tum af door de „Benzo” verleende gage-kre- dietoa zal plaats vinden. Als grondslag voor de kredietverleenlng In 1935 wordt aangenomen een vast bedrag per dag. varieerende met de Bruto Register tonnenmaat voor in bedrüf sünde schepen volgens een schaal, opkllmmende met 100 Bruto Register Ton voor vrachtschepen en voor passagiersschepen. Voor gemengde vracht- en passagiersschepen aal een In verhouding tot het aantal passagiersplaatsen berekende toeslag boven de schaal van vracht, schepen worden gegeven. Voor de seekleepvaart zal een afsonderlUke »a- geling worden getroffen. Het aan een reederü uitgekeerde bedrag zal geheel of ten deele moeten worden terugbetaald, als het bedrüf over 1935 winst blükt te hebben gemaakt. Deae regeling aai beperkt worden tot de groo te aeescheepvaart en derhalve niet gelden voor de s. g. kustvaart. In verband hiermede te voor de wilde vrachtvaart de grens beneden welke geen krediet wordt verleend gestald op 1000 Bru to Rsglster Ton. Wat ds lünreederüsn betreft, beetaat echter wel aanleiding schepen beneden 1000 Bruto Register Ton onder ds regeling te doen vallen, daar deae principieel In geiüke omstandighe den verkeeren als de grootere lünbooton. Het ligt in bet voornemen de Maatschappü ter behartiging der Nationale acheepvaartbelangen met de uitvoering der steunregeling te belasten. Zelfs de ongeloovigen beginnen thans te spreken over den anti-Christ In dit verband wees tpr. op het proces van de Wüaen van Zion Naar spr.'s meenlng naderen wü snel de anti-christdüke periode, waarvan de bübel spreekt. verklaring. En mr. POIJ.KMA. de woordvoerder der chrlstelük-historischen, verklaarde in een knap gestelde, maar door en door conservatieve rede, dat zün fractie over bet ontwerp anders denkt dan de Tweede Kamerfractie süner partü, waarvan op 1 Maart van dit jaar alleen de heer Weitkamp zich tegenstander toonde. Nieuws heeft het debat na de behandeling in de Tweede Kamer en na de schriftelüke voor bereiding In den Senaat, ulterasud niet ge bracht De meeningen over den maatregel, die een eerste stap naar de economische ordening van het bedrijfsleven is, zün nu eenmaal ge vestigd. En men moet een hevig optimist zijn, als men vóórspellen durft, dat Minister Btsen- bergbe ook maar de christelük-hlstoriscben overtuigen zal. Van de liberalen spreken wü niet. Hun standpunt is bekend. Zü maken nu en dan een beleefde buiging naar de gedachte der ordening, maar als het tot concrete maat regelen komt, duiken zü allerlei bezwaren op. Mr. KNOTTENBELT zag al weer het verplichte lidmaatschap van de vakorganisatie In het ver schiet en had daartegen grondwettelUke be denkingen. En ook de heer VAN DEN BERGH verzette zich, omdat hier het begin ligt eener publlek-rechtelüke bedrijfsorganisatie. Ook wanneer het vrije spel der economische krachten gehandhaafd wordt, kunnen bü den onderne mer ethische motieven ten volle geldend bUJ- ven. En de strbctureele wüziglngqp In de wereld zün niet van een aard en omvang, dat daar door de ordening gerechtvaardigd wordt De heer Van den Bergh beriep zich voor deae laat ste stelling op Engeland, waar hü dezer dagen In een kring van bankdirecteuren de stemming geconstateerd had. dat alles wel weer vanzelf in orde komen zal. als men het bedrijfsleven maar met rust laat Hü vergat, dat niet slechts hier, maar ook In tal van andere landen (waar onder Engeland) de drang naar ordening van het bedrijfsleven zelf is uitgegaan En de heer DE BRUYN wees hem er later op. dat zün vergelüklng met Engeland alvast dkkrom faalde, omdat Engeland met zün gedevalueerd pond en zün aeer boog beschermend tarief ge- De heer Lelieveld, bestuurslid van dan R. K. Metaalbewerkersbond, die zün tenten had op geslagen in een hotel aan de Markt, vertelde ons een en ander van de historie van dit con flict. Het geschil gaat zeker om de loonen, zoo aeide hü, doch het is hier ook een kwestie van princlpleelen aard. De directie der fabrieken was wel bereid de organisaties te ontvangen, doch meer om dezen mee te deelen, welke maat regelen door haar genomen moesten worden, dan wel om te onderhandelen over de voorwaar den van den arbeid. De eerste maatregel, dien d« directie had aangekondigd was het stopzet ten van Hal m, doch later Is deze maatregel Ingetrokken en kwam hiervoor In de plaats de aankondiging van e^i loonsverlaging. Zooals ons later is gebleken uit een onderhoud met de directie der fabrieken, heeft deae niet uit eigen beweging deaen voor alle arbeiders zoo ongunstl- gen maatregel genomen, doch hierop hebben de burgemeesters uit verschillende' plaatsen uit de omgeving ook Invloed uitgeoefend. Deze loons verlaging zou voor de Nederlandsche arbeiders 10 pCt. bedragen en voor de Belgische 30 pCt. Dit is reeds de vüfde verlaging, die in betrek- kelük korten tüd Ukn de Zlnkfabrleken zou wor den toegepast. De vorige verlagingen hebben bedragen 10 pCt., 5 pCt„ 5 pCt. en 10 pCt. Aan de Memorie van Toelichting la bet vol gende ontleend: Da ooraaksn van deaen, bedroevenden toe stand van een bü uitstek nationaal bedrüf dro gen in de eerste plaats een internationaal ka rakter. Ultelndelük aal in deae Internationale oorsa ken slechts langs den weg van internationaal overleg verbetering kunnen worden gebracht, en het is een verheugend feit, dat dit overleg tus schen de reeders van verschillende aeevarende naties bezig is zich te ontwikkelen. In België zün de loonen en de prijzen der kolen 30 pCt. lager dan In Nederland, en deze factoren vormen de helft van den kostprijs ran het product. De zlnkfabrleken te Budel zün de laatste fabrieken op de geheele wereld, die wer ken met een gouden munt en zonder bescher ming. De zinkprijs is een derde van voor den oorlog en de loonen zün verdubbeld. Hiertegen kan geen enkel bedrüf het volhouden, temeer daar de grondstoffen zoo duur zün, dat Sü niet meer betaald kunnen «tarden, want België, dat goed- kooper kan produceeren, koopt de grondstoffen op tegen eiken prijs. Zoo moet de Industrie kapot. dat steunverleening aan de scheepvaart tot werkvermeerdering zal lelden; behoud van de noodkakelüke scheepvaartverbindingen te ech ter ran de grootste beteekente om verdere Inzin king van de werkgelegenheid In Nederland te voorkomen. Hal III ligt thans stil. Hal I en II worden warm gehouden tot het einde van de week. Komen de arbeiders dan nog niet terug, dan zullen ook deze worden gedoofd. Voor lang, zeer lang, want als de ovens eenmaal zijn ge doofd, duurt het maanden en maanden voor zij weer in bedrijf kunnen worden genomen. Met de rust, die de debatten der sena toren pleegt te kenmerken, heeft de Eerste Kamer de behandeling van het ontwerp tot algemeen verbindend of onverblnderdver- klarlng van ondernemersovereenkomsten ingeaet. Men te er al aardig mede gevor derd. want Donderdagochtend reeds komt Minister Steenberghe aan het woord. Spr. meende, dat chrtetelük Nederland ten nauwste is betrokken bü deaen stap, waar mr. Merchant self verklaarde, een strijdbare soon oer Kerk te zullen worden. Spr. noemde het belüdend deel der Kerk tn Neoerland klein en daarbü hopeloos verdeeld. Ook de rochtsche partüen worstelen onderling. Wanneer politieke leidslieden in bet nauw Mt- len maken se rare sprongen en wringen se

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5