ONS BLAD I heden De Duce wijst alle voorstellen af Vliegtuig in de V.S. verongelukt F*0 De Britsche lucht vloot Het nieuws REGEERINGSWIJZIGING van IN ENGELAND? De bewapening DE BAROMETER De mijnstaking in België r Wat zal Genève doen? in Van 2x/i tot 3 pet. Gandhi te Bombay Rebellen onderwerpen zich Bonuswet treedt niet in werking Het vertrek van de Zal heden worden voltrokken Een tragisch incident t'. i Opstand in Irak be dwongen Frank had gered kunnen worden Bevolking van Charleroi steunt de stakers Lord Londonderry doet beroep op de jeugd Het huwelijk van prins Frederik Na de ramp van de „Maxim Gorki** Loonsverhooging bij Ford Feestelijkheden Donderdag begonnen 4 In duizelingwekkende vaart zee gestort en onmiddellijk gezonken De militaire actie in Oost-Afrika heelt alleen in de maand April reeds 245 millioen lire gekost De Negus van Abessinië tijdens een rede bij het overreiken der vaandels aan de nieuw afgerichte troepen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN PAYGLOP3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ADVERTBMTIEPRIJZENt Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 G p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VRIJDAG 24 MEI 935 IC No. 195 Zes inzittenden om het leven gekomen MacDonald president van den Staatsraad Fransche Bank verhoogt haar disconto „Normandie” Nog vóór het einde van het Pink' sterreces zou Baldwin in plaats van MacDonald optreden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bijdragen voor een geheel nieuw vliegeskader f NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD 1 ACHT EN TWINTIGSTE JAAI 5 Hik van prinses Ingrid Opstand in Irak bedwongen. disconto haar van antwoord gegeven. seint om het koninklijk paleis zou worden gebruikt. De militaire actie van Italië in Oost-Afri ka in verband met hek Itallaansch-Abes- sinisch conflict heeft naar gisteren door het Italiaansch Departement van Financiën of ficieel werd medegedeeld, In de maand April alleen reeds 245 millioen Ure gekost. Mand op Vrijdag 1» sur v.m.: 758.7 Vorige stand: 757.1 Onze Brusselsche correspondent d-d 23 Mei: ■es personen, zijn. STAFFORD, 23 Mei. (Reuter) Op een hier gehouden vergadering heeft Ormsby-Gore, die als First Commissioner of Works zitting heeft Ir het Britsche kabinet, een rede gehouden, waarin hl) verklaarde, dat Dultschland bjj de bewapening het tempo aangeeft en wel een zeer hoog tempo. De aflossing van de slotwacht voor het koninklijk paleis te Boedapest trekt altijd veel bekijks men zoo- Mussolini heeft alle voorstellen van de bemid delaars in het ItaUaanscb—Abesslnlsch conflict af geweven, De Eerste Kamer heeft met 31stemmen bet wetsontwerp tot het verbindend of onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten aan genomen. Minister Oud heeft op vragen betreffende aan vallen op den gulden medegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat tot het nemen van bijzonde re regeeringsmaatregelen. Eendaagsche retourkaaaten tegen bnsriverkeev»- prjjs worden van 1 Juli af bij de Ned. Spoor wegen verkrijgbaar gesteld. Theunis en Francqui leggen belangrijke ver klaringen af over de oorzaken van de deva luatie in België. Bij de vlootmanoeuvres in de Vereen. Staten la een watervliegtuig in see gestort; de ses inzit tenden kwamen om het leven. Onze Brusselsche correspondent seint ons dd. 23 Mei: o Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. Bij de uitwerking Tan het program tot uit breiding van de Britsche luchtmacht Is ook het vraagstuk bestudeerd om vliegtuigen on der den grond In hangars te bergen. Dit denk beeld is evenwel opgegeven, daar het practi- scher wordt geacht de toestellen over verschil lende plaatsen te' verdeelen. Benzine en olie alsmede springstoffen zullen In het vervolg echter wel in ondergrondsche magazijnen wor den geborgen. STOCKHOLM. 23 Mei. De vorstelijke gasten, die de plechtigheden ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Ingrid van Zweden met kroonprins Frederik van Denemarken zullen bijwonen, zijn thans vrijwel allen In de Zweed- sche hoofdstad aangekomen. Tijdens een kooruitvoering, die os. werd b|j- gewoond door Konlng Gustaaf van Zweden, Konlng Christiaan van Denemarken en Konlng Leopold van België, ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Ingrid, is de koordirigent Sven Llzell tengevolge van een hartaanval plot seling overleden. NEW YORK, 23 Met (Reuter). Het ad miraalschip bjj de Amerikaansche vloot manoeuvres, de ..Pennsylvania,” deelt mede, dat 21 Mei tijdens de manoeuvres een groot watervliegtuig van de marine met duize lingwekkende vaart in zee is gestort en verdwenen. Aan boord van het toestel bevonden zleh die allen mede verdwenen MOSKOU, 23 Mei. (Reuter) Het geheele per soneel van de Russische weermacht, bestaande uit 040.000 man heeft besloten een dag soldij of tractement af te staan voor den bouw van een nieuw vliegeskader, in de plaats van de veron gelukte .Maxim Gorki". Het plan van de regeering om m plaats van het verongelukte vliegtuig drie van dit type te bouwen is gewijzigd Thans is men voornemens zes van deze toestellen te bouwen; gisteren is de opdracht hiertoe gegeven. Fransche Bank verhoogt 2J4 tot 3 pCt. Het is thans zoo goed als zeker, dat nog voor bet einde van het Pinksterreces Baldwin in plaats van MacDonald zal optreden ah eerste minister. Nader wordt gemeld, dat het toestel, de „6P. 7” deel uitmaakte van een escadrille, dat Dinsdag van de Mldway-eilanden vertrok om een aanval te doen op de vloot. Een van de toestellen van het escadrille, de „6P. 10” werd door een motor-defect gedwon gen op zee te dalen. De „6—P. 7” bleef daarop by het gedaalde vliegtuig achter en cirkelde ongeveer een uur lang rond het toestel en sein de om hulp. De bemanning van de „5P. 10” werd gered. Eerst later bemerkte men, dat de „6P. 7” verdwenen was. Uit het onderzoek bleek dat het toestel ver. moedelijk omlaag was gestort en door het ge weld, waarmede het op het water terechtkwam aan stukken is geslagen en gezonken, alleen een benzinetank en een vleugel werden gevon den. Vier en twintig uur lang is gezocht naar het stuffelljlf overschot van de bemanning, doch niets werd gevonden. WASHINGTON, 23 Mei. Reuter). De Senaat beeft de bonuswet, waarover president Roose velt zijn veto had uitgesproken, verworpen. Veertig senatoren steunden het veto van Roo sevelt, 54 verklaarden zich er tegen. Er was dus geen tweederde meerderheid, welke noodzake lijk was om de wet van kracht te doen warden In otficleele Britsche kringen wordt het be richt van een Italiaansch blad gedementeerd, volgens hetwelk Èngeland voorbereidingen zou treffen om een oorlog tegen Abessinië te'be ginnen. GENèVE, 23 Met (Reuter). Het'con flict tusschen Italië en Abessinië is in een impasse geraakt. Mussolini heeft alle voorstellen van de bemiddelaars van de hand gewezen. BAGDAD, 23 Mei. (Reuter) Een officieel communiqué meldt, dat de hoofden der stam men tusschen Nasiriyah en Suqueshshuyukh aan de regeering hebben verzocht hun onder werping te aanvagjden. De pgjltie is bezig de posten in het district Hammarlake, die door de rebellen waren ge nomen, opnieuw te bezetten. Het herstel van den spoorweg Bagdad Basra, die aan het eind der vorige week bij den eersten opstand was vernield, is nagenoeg voltooid. De rebellen hebben het belangrijke kruispunt Ur der Chaldeeën geplunderd en de installaties en werkplaatsen gedeeltelijk ver nield en er is nog een groote ophooping van goederen in de haven van Basra als gevolg van de verbreking der verbindingen. BOMBAY. 23 Mel (V.D.) Gandhi te gisteren te Bombay aangekomen waar hlj( een bezoek bracht aan mevrouw Kamala Nehru, de echt genoot* van Pandit Jawaharlal Nehru, die om gezondheidsredenen naar Europa vertrekt. Te gen den avond vertrok Gandhi naar Borsad, waar hjj het door de pest geteisterde district zal bezoeken. DETROIT. 23 Mei. (V.D.) De Ford Motor Company heeft besloten een algemeene loons verhooging door te voeren, die zal gelden voor ongeveer 126.000 arbeiders en bedienden, waar van 81.000 alleen te Detroit, waardoor het totaal der betaalde loongelden met 200.000 dollar per maand zal stijgen. De mlnlmum-lo&ien zullen gebracht worden van 5 op 6 dollar per dag, terwijl van de arbeiders die boven het minl- mum-loon zijn, de uurloonen verhoogd sullen De mijnwerkers in de Borinage zijn Donder dagmorgen wederom aan het werk gegaan. Te Charleroi telde men Donderdagavond echter nog 20.000 stakers, vesdeeld over 32 mijnen. Bo vendien heeft de staking zich ultgebrel<J tot het zoogenaamde Centre, de streken rondom Lalouvière. w De gemengde nationale diyncommissie heeft vandaag over derf toestand beraadslaagd en de eerste minister, de heer Van Zeeland, te per soonlijk tusschenbelde gekomen, daar hU deze staking en de incidenten uitetst nadeellig acht voor den algemeenen économtechen toestand. Dientengevolge zijn voorstellen gedaan aan de werkgevers en aan de arbeiders, waarop tegen Zaterdagmiddag antwoord werd gevraagd. In de streken van Charleroi scharen de bur gerij en de handelaren zich aan de zijde van de stakers; de winkeliers deelen zelfs levens middelen uit aan de gezinnen van de stakers, terwijl Je burgert) tpeeloopt in de protestoptoch- ten, die door de stakers worden georganiseerd! De vijftien stakers in de mijn van Pont de Loup zetten hun hongerstaking voort en ver schansen zich op de verdieping van 200 meter. Op verzoek van den minister van Binndhland- sche Zaken houden de gendarmen zich bveral in de mijnstreken verborgen*op de binnenplaat sen van de mijnen. bewijs van wantrouwen ten opzichte van den Belgischen frank, maar wél ten opzichte van den Zwitserschen frank en den Nederlandschen gulden. Op de vraag naar het doel en het resultaat van de reis der Belgische regeeringsleden naar Parijs op den vooravond van den val van het kabinet-Theunte en van de devaluatie, ant woordde de heer Theunis, dat vóór de afreis naar Parijs de Belgische ministers er reeds van overtuigd waren, dat deze reis niets kon ople veren. Men wenschte den heer Flandln, als voorzit ter van het goudbloc, van den toestand op de hoogte te brengen. Frankrijk stelde toen een regeling voor, welke België gebracht zou heb- ten In een toestand, waarin Oostenrijk ver keert, namelijk In den toestand van financieel* er. economische afhankelijkheid van Frankrijk. Dit werd door de Belgische regeering niet ge- wenscht Het kwam er echter op aan, de geheele Bel gische economie te redden, hetgeen Frankrijk België niet vermocht te geven. Op de vraag, of de frank nog had kunnen werden gered, antwoordde de heer Theunis: „Dat ware mogeljjk geweest, indien men vroe ger een regeering van nationale unie had ge vormd; die regeering was n leder geval noo- dig èn In het geval men den frank zou redden én in het geval de frank zou devalueeren.” ..Niettegenstaande de wettelijke contróle had men den frank kunnen handhaven; Indien men een beteren economischen toestand had kun nen bewerken en voornamelijk. Indien eet, regeering van parlementaire dictatuur, als de huidige, bad gehad.” Staatsminister Francqui heeft op alle vra gen, welke hem door de parlementaire commis sie van onderzoek zijn gesteld, een ontwijkend De secretarte-generaal van den Volkenbond beeft den Raad gisteren het door de Abessim- sche delegatie Ingediende memorandum over handigd. waarin wordt verklaard, dat het Ita- llaansch-Abessinlsch conflict van Oeal-Oeal nog niet is opgelost. Abesslnlë wenscht de door Italië gewenachte genoegdoening niet te geven, tenzij na onpartij dig onderzoek gebleken te, dat Abessinië onge lijk heeft. Het document sluit met het uitdrukken van de hoop, dat de kwestie langs vreedzamen weg zal worden opgelost. PARIJS. 23 Mei. (Reuter) De Parjjsche Bank heeft haar dtéconto van 2% procent ver hoogd tot 3 pet., de leening van goudharen van 3J$ pet. tot 4% pet., en 30 daagsch geld van 2% tot 3 pet. Zes en twintig vorstelijke personen zijn te Stockholm aangekomen om bij het huwe lijk van prinses Ingrid en kroonprins Frederik aanwezig te zijn LONDEN. 23 Mei. (D. N. B.) Naar thans yerluidt is er geen twij fel, meer aan, dat nog voor het ein de van het Pinksterreces Baldwin in plaats van MacDonald zal optreden als minister-president. PARUS, 23 Mei (Reuter) De feestelijkheden ter eere vtin het vertrek van de „Normandie" zijn heden begonnen met een dinar te Havre, waaraan ook de president der republiek aan- Zat. President Lebrun hield een rede, waarin hjj Os. zeide, dat de volkeren aan de economische wetten niet hebben gehoorzaamd en de baste hebben vernield, welke onontbeerlijk te voor het ruilverkeer .de veiligheid en het vertrou wen. Eens zal evenwel deze basis weer terugkee- ren Het te evénmin voor een volk, als voor den enkeling mogelijk achter gesloten deuren en vensters te leven. In den middag te het schip officieel overge dragen en gedoopt In tegenwoordigheid van lebrun, die een rondgang door het schip maak te en de parade afnam van de oorlogsschepen in de haven van Havre. STOCKHOLM. 23 Mei. (Reuter) Hedenmid dag bood prins Eugene een lunch aan aan de koninklijke personen, die te Stockholm zijn bij eengekomen om het huwelijk van prinses In grid met prins Frederik van Denemarken, dat morgen In de oude kerk van Storkyrkan zal worden voltrokken by te wonen Vanmiddag te vier uur boden de konlng en de koningin van Denemarken op hun Jacht de ..Dannebrog” een thee aan, terwijl het diner op Tot dusver Is de kwestie van het Italiaansch- Abessinisch conflict hoofdzakeiyk tusschen Eden en Aloisi behandeld. De besprekingen hebben echter geen enkel bemoedigend resul taat opgeleverd. In Itallaansche kringen verwacht men, dat de Volkenbond thans wegens de standvastige houding van Italië, Abessinië zal trachten te bewerken. Als compromis sou dan misschien in den Volkenbondsraad een debat over het conflict gehouden worden, zonder echter een conclusie uit te spreken. Dit schijnt het uiterste te zyn waartoe Italië te Genève bereid sou zijn. De opvoeding van de Dultsche jeugd, aldas Ormsby-Gore te erop gericht, haar niet slechts ,alr minded” doch „alr-mad” te maken, en het aantal, dat dienst wil nemen als militair vlieger wordt slechts beperkt, doordat de fa brieken een beperkt aantal vliegtuigen kunnen afleveren. Laten wy, zoo besloot spreker, met alle mid delen Wijven streven, naar het denkbeeld van politieke, lucht- en andere pacten volgens het Locarno-model, In bet kader van het Volken- bondshandvest, doch ik heb het gevoel, dat. tenzij luchtpacten gepaard gaan met definitie ve bewapeningsbeperklng. de volkeren nergens ter wereld dat gevoel van veiligheid kunnen hebben, dat alleen den vrede kan verzekeren. i De Kamercommissie van onderzoek naar de manoeuvres tegen den frank en de oorzaken van de devaluatie, heeft Donderdag kennis ge-y nomen van twee belangryke verklaringen, na- meiyk van den afgetreden eersten minister, ^en heer Theunis. en van den minister van staat, den heer Francqui. die eveneens in het kabinet-Theunte zitting had. Aan den heer Theunis werd onder meer de ▼raag gesteld waarom de Zwiteersche en Ne- derlandsche banken, welke een tfenlng toe- stonden aan België, de goudclausule In het lee- tingscontract hadden geëtecht. Het antwoord van den heer Theunis luidde. ®at dit niet dient beschouwd te worden als een De reden van deze wijziging Hgt In het feit, dat de oogarts geconstateerd heeft, dat MacDonald's oogen niet *Un opgewassen tegen de inspanning, die zijn huidige functie met zich medebrengt. Volgens oud-Engelsche traditie zou een ver andering van premier het formeele aftreden van alle overige kabinetsleden noodzakeiyk maken. De nieuwe premier zdb dus de vrije hand hebben voor een algebeele reorganisatie van het kabinet. Verder verluidt, dat er reden bestaat aan te nemen, dat Baldwin van deze gelegenheid een ver-gaand gebruik zal maken. MacDonald zou waarschyniyk In de regeering zitting biy ven nemen als president van den staatsraad. Men zal alles in het werk stellen om voor de kiezers te treden met een zoo sterk mogeiyke regeering op de tegenwoordige nationale baste. De parlementsverkiezingen zouden dan waar- schyniyk in den herfst plaats hebben. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Adminisfratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— z Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 33 Mei. (VB.) Heden te men be gonnen met bet werven van personeel voor de Britsche luchtmacht. Het ministerie van Lucht vaart heeft nauwkeurige détails gepubliceerd, over de voorwaarden van indiensttreding. Ge- lyktydlg verscheen een op roep van den mi nister van luchtvaart. Lord Londonderry, met den volgenden Inhoud: „Met de recruteering wordt weldra begon nen, ik doe een beroep op de Jeugd om zich aan te sluiten by de Engetecbe luchtvloot.” In het kader van het luchtbewapenlngspro- giam zullen in de as. jaren 2500 vliegers wor den opgeleid, terwyi nog 20.000 man personeel on de vliegvelden werkzaam zal zijn als meca niciens enz De helft hiervan hoopt men In April 1936 opgeleid te hebben. In 1937 hoopt men de luchtmacht opgevoerd te hebben tot 1500 eerste llnle-machlnes met 5( 000 man personeel. Aan zyn rede voegde Londonderry nog bet vclgende toe: „wy gillen met onze luchtmacht niet wed- yveren met andere landen, noch willen wy meedoen aan een bewapeningswedloop, doch wy beantwoorden Hitler's aanbod tot beper king van de bewapening met onze verklarin gen, dat wy ook wat de luchtmacht betreft niet zwakker willen staan dan onze buren By enze taak tot uitbreiding Van de luchtvloot heb ben wy den vollen steun van ons volk noodlg. Voor de opleiding van onze piloten en mecani ciens zullen nieuwe particuliere en militaire vliegvelden ingericht worden.” Tot verwezenlyking van de recruteeringsplan- nen zullen in de voornaamste steden van En geland nog tien recruteeringsbureaux geves tigd worden. De recruten worden verdeeld In „Vllegofflcieren met korten dienst”- en „Vlie gers zonder den rang van officier". Voor de eerste groep komen in aanmerking Jongelieden van goeden huize, met hoogeschool- opleidlng. zy zullen een aanvangssalaris van 325 pond st. per jaar ontvangen. Na een actleven dienst van vier Jaar zullen zy zes Jaar als re- serve-vllegers dienst doen. Voor de tweede groep komen in aanmer king jongelieden met een middelbare acbool- opleidlng; deze sullen een aanvangssalaris van 306 pond genieten. De nieuwe militaire lucht- vaartscfiblen zullen gevestigd worden te Han- worth. Reading. White Waltham en Sywell. Tydens den bouw en de inrichting van de 31 aan te leggen vliegvelden zullen verschillende verkeershavens voor militaire doeleinden ge bruikt worden. Het ministerie van luchtvaart deelde tenslotte mede, dat binnen het kader van het territoriale leger drie nieuwe Ljhte eskaders bombardementsvliegtuigen gevormd zullen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11