Stramonium plaats van boonenkruid a in De ordeningswet X 25 a. Jeugd op vacantie Goedkooper reizen Bommen geworpen op Abessinië? .V 3 5 V redesconf erentie in Nederland? 30 ct. 35ct. DE MOORD TE HASSUM VERGIFTIGING NEGEN GEZINNEN DE AANVALLEN OP DEN GULDEN VRIJDAG 24 MEI 1935 THANS Vragenlijst aan Hitler Het bisdom Haarlem Daarom vacantiehuizen NIEUWE REDDINGSWAGEN Aanwinst voor de Z. H. R. M. Licht in bloembollenvak Het conflict te Budel De kwestie der loonsverlaging 1 voor Wie niet en wie wèl deelnemen Centraal Secretariaat Door de Eerste Kamer met 318 stemmen aanvaard G.G.D. nam zijn maat regelen De a.s. verkiezingen in Griekenland Het slachtoffer ook vroeger reeds eenmaal overvallen Honderd pCt. uitbetaling surplusgeld en Meer dan dertig millioen H. Com muniën in 1934 uit gereikt Geen aanleiding voor bijzondere regeeringsmaatregelen Invoering eendaagsche retour kaarten op de spoorwegen HAARLEMMERMEER- SPOORLIJNEN NIEMEUER's STER TABAK ^E^KEND DE BE$TE^ DUITSCHE VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN 1| 'T- 1 Het „trekken” niet aanvaardbaar voor katholieke jeugd- groepeeringen Bediende van een kruidtuin beging gevaarlijke vergissing! Bezoek uit den Hedjaz in Rome Vermoedelijk candidaten Honzwjjk 1 1 Engeland zou hierin een middel zien, om met Hitler tot over eenkomsten te komen Te Genève is een nieuwe com- promis-formule opgesteld na een afwijzing van den Duce Samenscholingen verboden I I X- PiR POND De ontdekking ■a kunnen Intusschen wijst dit geval zoo zelde ons dr. Abeba is voor ge- Deze verschijnselen wezen hetzij °P botullsme, het gebruik van anaerobe-bacterlën, welke zich wel voordoen In geconserveerde artikelen, dan wel op het gebruik van atroplnl. Het onderzoek door den GGD. bracht tenslotte uit dat ai de vergiftigde gezinnen tuinbonnen hadden gege ten, hetzij versch, hetzij uit bussen. Volgens eenige getuigen moet H. Jansen naar eigen verklaring, reeds eenlgen tijd ge leden ook overvallen en op zijn hoofd ge slagen zijn. Jansen woonde reeds tien Jaar lang in Hassum. als de Volkenbond gebouwd In het bewijsmateriaal wordt erover gespro ken, dat er acht bommen zijn geworpen, n.l. zeven op Gerlogubi en een op Ado. Beide plaat sen zouden gelegen zijn ver binnen het gebied van Abessinië. Verder zyn drie niet ontplofte bommen ge vonden. de Mo- recruten Fouad hoogge- eerbiediging der vereeniglngen en stichtingen, die vacantiehuizen explolteeren Onmiddeliyk zijn toen van den tulnboonen- voorraad der leveranciers monsters tulnboonen van verschillende merken onderzocht, eerst ln> de laborator!^ van den G.G.D., later chemisch door den Keuringsdienst van Waren, mitar zon der resultaat. ATHENE, 24 Mei. (Reuter) Het voorbeeld volgend van de Liberale Partij, hebben alle andere oude republikelnsche partijen besloten, zich te onthouden van deelneming aan de ver kiezingen van 9 Juni as. voor de Nationale Ver gadering. Als reden geven zij hiervoor op de verdraag zaamheid der regeerlng ten opzichte van de monarchistische propaganda. Twee nieuwe op- posltie-partijen, geleid door Metaxas en door den vroegeren dictator generaal Pangaloe, zul len echter wel aan de verkiezingen deelnemen. Die opvatting wraakte minister Steen- berghe als religieus fatalisme. En hU stelde er tegenover de zijne: dat de mensch met al zijn onvolmaaktheid streven moet naar het betere, dat hij niet slechts zijn moet een be rustend prjjzer van den voorbijen tijd, maar dat hjj naar beste weten en met vertrou wen op God streven moet naar een geluk- kiger, rechtvaardiger toekomst. De minster deed daarbij een beroep op Augustinus’ woord: wjj zijn de tijden en de tijden zijn als wjj. In de Ismtate dagen hebben zich te Amsterdam in negen gezinnen vrü ernstige vergiftigingsgevallen voor gedaan. De G.G.D. is ef*in geslaagd als oorzaak vast te stellen het ge bruik van z.g. boonenkruid by tuin- boonen. Dit boonenkruid bleek na melijk geen boonenkruid, maar het gevaarlijke stramonium, dat door den kruidenleverancier als zoodanig was afgeleverd. Blijkens een thans In ,J3t. Bavo” verschenen statistiek is het aantal parochies van het Bis dom Haarlem in 1934 met één vermeerderd en bedraagt thans 313. Het aantal Katholieken be droeg 915.813 (in 1933 911.557). Zooals bekend Is bedragen deze retourkaarten 6.13 ct. per K M. voor de eerste, 4 60 ct. voor da tweede en 3 25 ct. voor de derde klasse, hetgeen tegenover den dubbelen enkele-reisprljs een prijsvermindering oplevert van ongeveer 27.83 pet. voor afstanden tot 150 K.M., terwijl tenge volge van de afdalende schaal, waarop de en kele reisprljzen boven dien afstand zijn bere kend, die vermindering voor de grootere afstan den geleiaelijk geringer wordt. De vereischte wijzigingen In bet reizigersta- rlef der Ned. Spoorwegen, zijn door den minister van Waterstaat goedgekeurd. Uitgereikt werden 30.173.921 H. Communiën. (1933 29.248.955). opstelling van een nieuwe oompromls-formule, welke aan Rome en Addis legd. 's Ministers peroratie werd op die wijze een bemoedigende klank en een uiting van vertrou wensvolle stuwing, zooals den laatsten tijd he laas te zelden van achter de Regeeringstafel werd gehoord. PARIJS, 24 Mei (Havas). Uit Londen wordt gemeld aan de „Echo de Paris”: Men verzekerf? dat de Britsche regeerlng overweegt het initia tief te nemen voor'een nieuwe In Nederland te houden conferentie, teneinde te onderhandelen over een nieuw vredesverdrag. Deze conferen tie zou de triomf worden van de herziening der oude verdragen. Waarschijnlijk zal een memo randum, waarin voorloopige ophelderingen worden verzocht, onverwijld aan Berlijn wor den voorgelegd. Intusschen waren bij 52 winkels in Amster dam de kleine zakjes boonenkruid, In werkelijk, heid het gevaarlijke stramonium voor afgifte aan tulnboonen koopende klanten In voorraad. Al deze zakjes zijn in beslag genomen. Geluk kig was het valsche goedje nog niet buiten de hoofdstad verspreid, zoodat verdere gevolgen konden worden voorkomen. In den loop van Woensdag was alles gesaneerd. Een zeker contact en eenige samenwerking werd echter noodzakelijk geacht tusschen de Vacantiehuizen. Dit werd bevorderd door de Jongste beslissing van het Hoogwaardig Episco paat in deze aangelegenheid. Bü schrijven van 10 Januari 1935 mocht de Interdiocesane Jeugdcommissie van het Hoog waardig Episcopaat in zake het Vacantiehulzen- vraagstuk de volgende beslissing ontvangen: Het ligt in het voornemen van de directie der Ned. Spoorwegen, binnenkort over haar geheel» net eendaagsche retourkaarten in te voeren te- daagsche retourkaarten tegen buurtverkeersprtjs tarief, hetwelk dan tegelijkertijd komt te ver vallen. Zoowel de heen- als de terugreis mag een maal onderbroken worden. Het ligt in het voornemen om op of zoo spoedig mogelijk na 1 Juli klnderkaarten tegen de helft van den retourkaartenprljs verkrijg baar te stellen. In elk geval kunnen reeds van 1 Juli af twee kinderen op één retourkaart voor volwassenen reizen. In de vergadering van den raad van Alphen aan den Rijn werd door B. en W. de voorge nomen heffing der Haarlemmermeer-spoor lijnen ter sprake gebracht. Uit Genève wordt gemeld: Nadat Mussolini gisteren een bemiddellngs- Ivoorstel Inzake het Itallaanscb-Abesslnische conflict van de hand wees, hadden gistermid dag opnieuw besprekingen plaats en wel tus schen Laval, Eden, Alois! (Italië) en den verte genwoordiger van Abessinië. Men kwam tot de In ons blad is geschreven, dat de burgemeesters van enkele gemeenten invloed zouden hebben uitgeoefend op de loonsverlagingen aan de Zink- fabrieken te Budel. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Lelieveld uit Nijmegen, hoofdbe- stuurslid van den R. K. Metaalbewerkersbond, ons opgebeld, en gezegd, dat het hem zeer on waarschijnlijk voorkomt, dat van Invloed in dezen sprake kan zijn. Integendeel, de burgemeesters van Weert, Budel en Hamont staan aan den kant der arbeiders en hebben hun best gedaan om de verlagingen tegen te houden, al ware het maar voor eenlgen tijd. Tegenover deze verklaring van den heer Le lieveld kunnen wy echter de verklaring plaat sen van den heer Dor, die in het onderhoud, dat hij ons toestond, mededeelde, dat bet oor spronkelijk In zijn bedoeling had gelegen een deel der arbeiders te ontslaan en de loonen van de andere arbeiders te handhaven. Toen hij van dit voornemen mededeeling had gedaan, is hem door de burgemeesters van Budel en Weert ver zocht, geen maatregelen in dezen zin te willen nemen, daar dan de genoemde gemeenten plot seling voor den niet te dragen last van een groot aantal werklooeen zouden komen De heer Dor heeft daarop gezegd, dat het eenige, wat hem dan te doen stond, ahs de loonen van alle arbeiders te verlagen. In dezen zin dus hebben ook anderen dan de De voorzitter dezer fractie, prof, de Savor- nin Lohman, en de heeren Ter Haar en mr. Koiff bleken dus niet van dezelfde meenlng als de eenige Christeiyk-Historische senator, die het woord gevoerd had, mr. Pollema. Diens volstrekt afwijzend standpunt werd slechts gedeeld door Jhr. De Gjjselaer, mr. Van der Ha eren en den senaatspresldent. Baron De Vos van Steenwljk. een zeer conservatief trio, óók In andere ^aangelegenheden. Heeft minister Steenberghe de drie andere Chrlstelljk-Historische afgevaardigden over tuigd? Men zou het concludeeren uit het feit, dat geen dezer drie zich In eerste Instantie geroepen had geacht, om tegenover mr. Pollema stelling te nemen. Daar komt bij, dat de rede van den Minister In haar beknoptheid knap en zeer klemmend was. Er bleef waarlijk niet veel overeind van het star behoudend betoog van den eenlgen Christelljk-Hlstorischen spre ker. En deze waagde zich dan ook maar niet aan een repliek. De Jeugdige Minister van Economische Za ken, mr. STEENBERGHE. heeft het er tegen over de senatoren inderdaad weer voortreffelijk afgebracht. Zeer zakelijk rangschikte hy het geen door de tegenstanders was aangeroerd, in vijf rubrieken. En binnen al die vjjf rubrieken bleef htf volkomen meester van het terrein. Ten slotte heeft minister Steenberghe zich tegenover mr. Pollema gesteld, waar deze nogal sarcastisch had betoogd, dat men zijn wereldbeschouwing niet in verband moet bren gen met dit .jnammonlstlsch” ontwerp. Het merkwaardige is, zoo antwoordde de Katholie ke bewindsman ad rem, dat gij zelf U door Uw wereldbeschouwing lelden laat bij dit onder werp. Want gij hebt gezegd: het menscheiyk kunnen is nu eenmaal onvolmaakt en men zal het volk moeten duidelijk maken, dat het zal hebben te berusten In de gevolgen dier onvol maaktheid. De voozltter deelde mede, dat het college ge meend heeft deze kwestie aanhangig te moeten maken bü de Kamer van Koophandel voor Rijnland en Leiden. BIJ B. en W. bestaan tegen opheffing ernstige bezwaren, omdat daardoor het verkeer tusschen de betrokken plaatsen ernstig zou worden gedupeerd. De raad besloot daarom zich met een schrij ven tot den Minister van Waterstaat. Ged. Staten der betrokken provincies en de directie der spoorwegen te wenden, teneinde deze auto riteiten er op te wijzen, dat, zoolang niet een ernstige proef Is genomen met een goedkoopere exploitatie en een meer frequente wijze van vervoer, opheffing van de lijnen ernstig moet worden ontraden, omdat, blijkens het passa giersvervoer, deze nog steeds In een dringende behoefte voorzien en de gemeente door een jaarlljksche subsidie bewijst het behoud van de lijnen In het belang te achten van de bevolking van deze streek. DEN HAAG, 33 Mei 1934. De Eerate Kamer heeft het ont werp betreffende algemeen verbin dend- of onverbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten goedgekeurd met 31 tegen 8 stem men. De tegenstanders waren de aanwezige 4 liberalen en 4 leden van de Christelük-Historische frac tie. In verband met de staking in de zinkwltfa- biiek te Budel beeft de burgemeester, de heer J. van Hout, Donderdagmiddag voor bet ge deelte der gemeente gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Weert-Budel-Hamont, een proclamatie afgekondlgd en doen aanplakken, waarin wordt aangekondlgd, dat het verboden is des avonds na half tien tot zonsopgang, behoudens wettige noodzakelijkheid, op den openbaren weg te zijn. Alle samenscholingen zijn verboden. In het plaatsje is het zeer rustig. In Britsche diplomatieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn terstond opdracht zal krijgen aan de Dultsche regeerlng zekere technische precièeeringen te vragen van Hitler’s uitlatin gen in de- Jongste Ryksdagzitting. Achter de eeerste duinery vanaf Hoek van Holland tot nabij Kijkduin, ligt een spoorlijn, wélke bestemd Is voor het vervoer van mate rialen ten behoeve van Demand’s zeewering. Van de aanwezigheid dezer rails zal nu de Z H. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen gebruik maken, om in geval van nood een-red dingswagen snel te kunnen verplaatsen De heer A. J. Drenth, inspecteur der genoemde MIJ. heeft n.l. een voertuig uitgevonden, dat zoowel over den gewonen weg, als over de rails kan rijden. Onderaan den wagen Is een Intrekbaar onderstel gemaakt, dat de wielen van het voertuig lang de binnenzijde der rails daarop klemt. Het voertuig is In tijd van nood gemakke-. lijk en snel te verplaatsen. De wagen bevat om. een lijnmortier, waar mede een ijjn over een gestrand schip kan worden geschoten, ankers om de lijn vast te zetten, lonten en krult, pijlen, reddlngsiynen, seinlampen, en alle mogelijke voorwerpen bij reddingswerk langs de kust noodlg. Dezer dagen is het voertuig gereed gekomen en het ligt in de bedoeling dit eerst te «xpo- seeren op de tentoonstelling van het Reddlngs- wezen. welke binnenkort by de onthulling van het Reddersmonument wordt gehouden Daarna zullen de oefeningen plaats hebben, om de man schappen met het nieuwe voertuig vertrouwd te maken. De reddingswagen zal gestationneerd worden op het reddingsstation Vluchtenburg bü 's-Gravenzande. Blijkens nader bericht schrijft ook de .Daily Telegraph”: De Britsche regeerlng is waarschijnlijk van meenlng, dat Hitler’s uitvoerige verklaring over de bultenlandsche politiek zoo spoedig mogelijk op een conferentie van alle belanghebbende re- geeringen besproken dient te worden. In Lon den is men van meenlng, dat dit de beste 'ma nier zou zijn, om te constateeren, ten opzichte van welke kwesties en In hoeverre de weg thans voor overeenkomsten vrij is. Het feit, dat binnenkort een wijziging plaats heeft in het kabinet, heeft een niet te vermij den Invloed op het tijdstip, waarop Engeland aan zulk een belangrijke conferentie kan deel nemen. Men wijst er echter op, dat de tusschen- llggende tijd in ieder geval gebruikt zal wor den, om naar andere bepaalde onderwerpen van bespreking te zoeken. De correspondent vermeldt verder In verband met Hitler’s rede eenige punten, waarover men te Berlijn nadere Inlichtingen zal inwinnen. Deze punten zijn o.a. de volgende: De nauwkeurige beteekenls van de woorden „Gleichwertlgkelt en Oleichberechtlgung”, grondslagen, waarop dient te zijn. De kwestie, welke vendragspunten in vreed zame verstandhouding herzien moeten worden, en welke .jnoreele en materieele achteruit zettingen van het Dultsche volk Hitler In zijn rede bedoelde. Bij de zieken deden zich de volgende ver schijnselen voor: de menschen werden duizelig, sagen alles dubbel en verkeerden als het ware In een roes. De pupillen van hun oogen ver wijdden zich en reageerden traag. ZU hadden een drogen mond, dikke keel en verbeiden pols. 1. Er kome tot stand een Centraal Secretariaat voor het Vacantlehulzenwerk In Nederland. 3. Dit Centraal Secretariaat voor Vacantle- hulzenwerk in Nederland heeft ten doel, met ROME. 24 Mei (Reuter) Doua Hamsa, minister van ken van den Hj BIJ verkoop van tulnboonen wordt echter steeds een zakje zg. boonenkruid voor het ■makelljk bereiden van het gerecht, cadeau gedaan. Men heeft toen het boonenkruid onderzocht en dit bleek, zoowel in bouw als In vorm, af te wijken van normaal boo nenkruid. Een nader onderzoek door den heer Keulemans, hoofdapotheker van het Binnengasthuis, en door prof. v. d. Wielen toonde aan, dat bet kruid kristallen bevat te, zg. atropine, een sterk alcalold. a. het geven van voorlichting aan R.K. Va cantiehuizen voor een in alle opzichten doelma tige exploitatie; b. het bevorderen van saamhoorlgheid en aa- nienwerking tusschen R.K. Vacantiehuizen; c. het bevorderen van bet noodlge contact tus schen de R.K. Vacantiehuizen en de RK Jeugd organisaties; d. voorts de vertegenwoordiging van het R.K. Vacantlehulzenwerk tegenover de Kerkelijke en Burgerlijke Overheid. 3. Ingeschreven bl) het Secretariaat zijn: a. vereeniglngen of lichamen, die een vacan- tiehuls explolteeren; b. vereeniglngen, lichamen of groepen van personen, die als gebruikers van R K. Vacantie huizen ingeschreven zijn; c. personen, die individueel de R.K. Vacantie huizen wenschen te gebruiken. 4. Het secretariaat zal financieel worden be kostigd: a. door subsidie der Overheid; b. door bijdrage en contributies der Ingeschre ven R.K. Vacantiehuizen, vereeniglngen, licha men en personen. 5. Het Secretariaat zal «elf geen vacantiehui zen oprichten. 6. Het Centraal Secretariaat mag echter niet zijn een apart nieuw bureau maar moet wezen een onderdeel van het bureau der Interdioce sane Jeugdcommissie. De luchtvaartmedewerker van de Londeneche ..Star'' zegt in de omgeving van den Britschen minister van Luchtvaart, lord Londonderry ver nomen te hebben, dat er ook een groote hoe veelheid reserve-vliegtuigen zal worden ge bouwd. Met de toestellen der eerste linie zou Engeland de beschikking krijgen over niet min der dan 6000 vliegtuigen. Omtrent den moord op den postkantoor- heuder H. Jansen te Hassum vernemen wjj nog het volgende: Men is toen de herkomst van het kruid nagegaan en via de leveranciers van de tulnboonen, die aan bet geheele geval onschuldig zijn, kwam men bij een kruidenfirma op het platteland, die baar kruiden in een z.g. tuin uitpoot en teelt. Bij deze firma kan het raadsel worden opgebelderd. Bij vergissing had een bediende in plaats van boonenkruid het gevaarlijke stramonium afgeleverd, ’n kruid, dat atropine bevat en oa. wordt gebruikt bij het vervaardigen van z<. asthmasigaretten, welke daardoor bij het rooken die eigenaardige zoetige lucht verspreiden- Op den zolder van de kruidenfirma vond men nog den zak met echt boonenkruid onaangeroerd. Geheel anders staat het met het buiten-cen- trum of Vacantlehuls. Dit is Ingesteld op het doorbrengen van enkele vacantiedagen met gees telijke én lichamelijke verzorging In een katho lieke gemeenschap en onder degelijke leiding, terwijl het verblijf van dag tot dag uitzondering is. Daarenboven Is bet Vacantlehuls een Instel ling van het georganiseerde Jeugdwerk, zoodat er contróle kan uitgaan, niet slechts gedurende den tijd van het verblijf «elf maar ook op de ontspanning, die tijdens het verblijf in de vrije natuur wordt genomen. In deze richting meenen wij voor de katholie ke jeugdigen een oplossing te moeten zoeken, door n.l. den katholieken jeugdigen gelegenheid te bieden tot ’t doorbrengen van hun vacantie- dagen in een R K. Vacantlehuls, waar zij In een katholiek mjlleu de geestelijke en lichamelijke verzorging vinden, die redelijkerwijze verwacht mag worden. Te Rome wordt uit betrouwbare bron ver nomen, dat Mussolini Zaterdag In de Kamer bij de debatten over de begrooting van Bulten landsche Zaken zal antwoorden op de door rljkskanseller Hitler In den Rijksdag uitge sproken redevoering. directie van de Zinkfabrieken invloed uitgeoe fend op den gang van zaken. Doordat een pas sage uit het onderhoud met den heer Dor bij plaatsing uitgevallen was, heeft de voorstelling misschien eenlgszlns aan duidelijkheid te wen- schen overgelaten. Het aantal bekeerlingen bedroeg In het afge- loopen jaar 2026 (v.J. 1604). Van hen waren er 563 onder en 1463 boven 7 jaar. Het H. Doopsel Is in 1934 toegediend aan 21.899 (V. j. 21.635). Er werden In 1934 4787 Katholieke huwelij ken gesloten. Het totaal aantal Katholieke hu welijken bedroeg 142.040. De Jeugdherberg is geen vacantlehuls, maar een kortstondig nachtverblijf voor rondtrekkende jeugdigen. De meeste argumenten, die aange haald worden om het oprichten van Jeugdher bergen te bevorderen, berusten op de paedago- gische. hygiënische en sociale waarde van het buitenleven, van het contact met de natuur. Welnu, al deze voordeelen zjjn ook te bereiken door een verblijf In een vacantlehuls. Het es- sentieele echter van het Jeugdherberg-systeem Is het vrjj zwerven en trekken in de natuur, waarbij de Jeugdherberg enkel tot nacht- of dagverblijf dient. Het karakter van het „trekken”, dus onaf hankelijk er op uit. alleen of In groepjes, over nachten in een herberg voor Jeugdigen zonder onderscheid van richting en gemengd, (waardoor ook het gemengde trekken bevorderd wordt) zonder eenlgen waarborg voor de geestelijke ver zorging, lijkt ons niet aanvaardbaar voor onze Jeugdgroepeeringen. Verschenen is een „Gids Vacantiehuizen”, uit gave van het „Centraal Secretariaat voor het Vacantlehulzenwerk in Nederland.” Het verschijnen van dezen gids Is belangrijk om de inleiding, die uitsluitsel geeft omtrent het standpunt van de Interdiocesane Jeugdcommis sie, zooals dit Is bepaald na een beslissing van het Hoogwavdig Episcopaat van 10 Januari 1935, ten aanzien van het trekken door de Jeugd. Aan de Inleiding ontleenen we het volgende: Door de Interdiocesane Jeugdcommissie werd indertijd als middel, om de vacantiedagen door te brengen In een nieuwe en goede omgeving aanbevolen, het gebruiken van R.K Internaten tijdens de vacantie-periode en verder het op richten van vacantiehuizen door de jeugdver- eenigingen. L. Heyermans, die ons hedenmorgen van het voorgevallene In kennis stelde, op de noodza kelijkheid van geregeld toezicht op consumptie artikelen. Ook een betrouwbare organisatie van bedrijven, welke dergelijke gevaarlijke variaties leveren, dient verzekerd te zijn. Gelukkig be perkte zich het gebeurde tot Amsterdam, waai de verschillende diensten onmiddeliyk paraat zijn. Op het platteland waren tegenmaatrege len heel wat moellljker geweest. De slachtoffers van deze vergiftiging, by wie zich de eerste verschynselen enkele uren na het gebruik van de tulnboonen voordeden, syn na een ziekte van ongeveer twee dagen gelukkig al len hersteld. Het Hoogwaardig Episcopaat laat de uitvoe ring aan Uwe Commissie over. Het Centraal Secretariaat heeft zich daarna gewend tot de katholieke Vacantiehuizen In Nederland om medewerking. Onmiddeliyk sloten zich dertien hulzen by het secretariaat aan, dat wil optreden als be middelingsbureau ten opzichte van de jeugdigen en de hulzen. Het Centraal Secretariaat is gevestigd In de Lange Putstraat 44 te Den Bosch. De ingeschreven vacantiehuizen zyn de vol gende: Bouvlgne te Ginneken; Groenewoude te Bun- nlk; Columbia te Bussum; Schilversberg te Geülle (L.); Stockenhoff te Beek-Ubbergen; Louisa huls te Rljssen; Slnclalrhuis te Eindho ven. Al deze 'hulzen voor meisjes. Voor jongens de volgendeDe Bocht ta Goirle In "t Groenewoud te Vénlo; Oerra te Haaren (N.-B.); Jeugdcentrale te Ginneken; Ons Jeugdhuis De Steeg; RK Vacantieoord L.TB. te Beverwijk; Camlllushuis te Vaals (L.). LONDEN, 24 Mei (Reuter) De correspon dent van de „Daily Telegraph” te Addis Abeba meldt, dat de Belgische militaire missie In Abessinië aan de Abessinlsche regeerlng een van een aantal foto’s vergezeld gaand rapport beeft voorgelegd, dat betrekking heeft op het werpen van bommen boven gebied van Abessinië door Itallaanache militaire vliegtuigen. Mussolini heeft bultenlandsche za- |az, ontvangen met wien hy een onderhoud ('had. dat twee uren duurde en naar het schijnt betrekking had op de relaties tusschen Italië en den Hedjaz, In zooverre dit land een aan de Roode Zee grenzend en tegen over de Itallaansche kolonie Erythrea gelegen ryk is. Italië schijnt er speciaal op te staan, goede verstandhouding te bewaren met hammedaansch Arabië, waar het werft voor de militaire formaties In Afrika. Ibn Saoud, de kroonprins van den Hedjaz, Is uitgenood Igd de militaire Op desbetreffende vragen van ’t Tweede Ka merlid Wynkoop beeft minister Oud geant woord, dat de regeerlng uiteraard kennis geno men heeft van de aanvallen, die de gulden eenlgen tyd geleden te verduren heeft gehad. De middelen, noodlg voor het afslaan van dergeiyke aanvallen, staan, zooals reeds meer malen gebleken Is, ten dienste van de Neder- landsche Bank. Voor het nemen van byzondere maatregelen van regeeringswege bestaat geen aanleiding. Het „Kweekersblad” verneemt van zeer be trouwbare zyde, dat er aan de 60 pet. uit betalingen der surplusgeklen In het bloembol lenvak gelukkig een einde Is gekomen. De zolle 100 pet. zal worden uitbetaald. De uitbetalingen zullen thans met grooten spoed geschieden en kunnen binnen enkele da gen tegemoet gezien worden. Plan 1935 heeft zyn beslag gekregen, zal spoe dig bekend gemaakt worden en zal gaan in de richting van garantlepryzen. Deze middelen hebben niet aan de verwach tingen beantwoord; noch de Internaten, daar van deze slechts enkele zich bereid verklaaiden jeugdigen te willen ontvangen en dan voor slechts enkele weken, terwyi er byna geen ge bruik van gemaakt werd; noch de vacantiehui zen voor eigen leden, omdat deze te veel gezien werden als vereenlglngshuis, en daardoor te be perkt werden in het aantal bezoekers, en voor meerdere Jaren aan de eigen leden te weinig af-, wisseling boden, wat omgeving en verbiyf be treft. De Interdiocesane Jeugdcommissie Is van oor deel, zoowel om negatieve redenen (voorkomen van het vry kampeeren en het ongebonden zwerven en trekken) maar ook om positieve re denen (om een goed nachtverbiyf mogeiyk te maken) dat er van katholieke zijde Iets dient te geschieden. De politie te Brunssum heeft volgens d» „Telegraaf” naby de grens twee Dultsche poli tieke vluchtelingen uit Elberfeld aangehouden, nameiyk de Gebrs. W., die niet in het bezit ble ken te zyn van passen, zy werden reeds een zestal weken door de Dultsche politie gezocht. De beide vluchtelingen worden voorloopig in arrest gehouden en zullen, vanneer zy om land niet vrywillig verlaten, vermoedeiyk naar bet concentratiekamp Fort Honswyk gezonden worden, zy hebben verklaard In geen geval naar Duitschland te willen terugkeeren. door den Italiaanschen koning tot een noenmaal, en woonde oefeningen by. Hy dineerde met Mussolini en met Hamsa, alsmede met veracheidsie plaatste militaire en burgeriyke fascistische autoriteiten. Toen op den morgen van den moord een kr.echt van een naburig molenbedryf post voor «lln baas kwam afhalen, kreeg hy op herhaald kloppen geen antwoord. Hy opende toen zelf óe ongesloten deur, om het postkantoortje In te kyken, of Jansen nog sliep. By nader onder koek vond hy Jansen In een grooten bloedplas liggen voor de geldkas. Direct snelde de jonge man naar buiten en lichtte een Juist passee- renden kennis In, die onmiddeliyk de autoritei ten waarschuwde. Uit verklaringen van buren bleek, dat Jansen op den avond van den moord nog naar de pre dikatie in de dorpskerk geweest was.. Daarna onderhield hy zich nog met een postman, by wien aan huls hy een kop koffie gebruikte. Om half tien ging Jansen naar zyn eigen woning, eer, huisje, bestaande uit drie vertrekken, dat tijdens den bezettingstijd door de Belgen als wachtzaaltje voor bet station Hassum gebouwd >as. Het huisje ligt In een landeiyke omgeving, ▼lak aan de Nederlandsche grens en dicht by ▼eld en bosch, waardoor de moordenaar mak- ktlljk kan wegkomen. De dader Is ongemerkt binnengekomen. De vertrekken lagen niet In wanorde. Men vond Jansen dood achter zyn schrijfmachine liggen; eenige acten waren met bloed bespat, de brand- kast stond open. Vermoedeiyk is 5000 mark ge- stolen. In leder geval is er roofmoord gepleegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15