Kijk naar ons Met twee kameraadjes op avonturenreis Kijk naar ons - in de de lachende kogels ZATERDAG 25 MEI 1935 Het wedstrijd-programma CASTRICUM als Gij een rijwiel koopt. ST. PANCRAS SCHAGEN WARMENHUIZEN enz. OBDAM URSEM HEILOO geen slijtage, en smeren overl hoofdotuk xm »E DROOMVLUCHT JM drooiBeu In een zomernacht. all toornen R. K. WEST-FRIESCHE DAM BOND DOOR BERTHA RUCK EMAILLE NAAMPLATEN, STEMPELS I Om de persoonlijke kampioen schappen van West-Fries land vóór U eer» rijwiel koopt, want wij zijn de lachende kogels uit de bekende Simplex Cycloïde, het lichtst loopende rijwiel dat bestaat. Door de speciale constructie wordt een wrijvings- besparing verkregen van 7Q*lt; de kogels in trapas eh haven loopen bij de Cycloïde op een enen vlak in een bad van olie en niet, zooals bij andere rijwielen, op een hellend vlak. De voordeelen van de Simplex Cycloïde zijn: ongelooflijk licht loopen, geen cups, geen conen, nastellen bodig, losloopen ónmogelijk, onge« kend lange levensduur. Laaf U een Cycloïde toonen omzètbelasting inbegrepen. gratis en franco toezending van de nieuwe prijscourant 1935 .iliiicYiooV... nJ* F" laatste wedstrijd gespeeld. CYCLOÏDE gespeeld: GEMEENTERAAD dat Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde De kapitein wist echter 37 3de klasse P. Jong Jz. wint van U Boot Zondag 26 Mei aa. worden te Zwaag, In café „Het Grauwe Paard", de volgende wedstrijden 3de klasse P. Roelofsen tegen A. Roosendaal P. Kooman tegen N. Mak 2de klasse V. Boot tegen A. Meester P. Hoogland tegen P. Jong De boot die de kinderen mee zou nemen lag op de reede. De haven was erg ondiep en de boot lag daarom een eind van de wal vandaan. Per motor vlet werden de twee kinderen naar het schip gebracht. Bjj aan komst floot een van de mannen zacht, en een figuur boog zich over de verschansing. Even later werd in den scheepswand een luikje opengedaan en de kinderen werden daardoor naar binnen geheschen en opge pakt door een paar armen. Voor de 1ste klasse J. Meester Wz. tegen H. van Doorn J. Blauw tegen P. v. d. Gullk de gemeenteraad. Naar aanleiding van de circulaire van den Commissaris der Koningin betreffende de be zoldiging der gemeente-veldwachters, stelden B. en W. voor de jaarwedden der veldwachters met Ingang van 1 Mei jJ. te bepalen als volgt: Jaarwedde 13001700, verhoogd met 25 voor het polltledlploma, respectievelijk ƒ50 voor bet polltledlploma met aanteekening, kinder toeslag 50'voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar, rjjwieltoeslag ƒ30, benevens vrije unlformkleedlng en schoeisel. Ten aanzien van de vergoeding ad 100 voor Heeding, deelden B. en W. mede, dat zij er de voorkeur aan gaven, de veldwachters vrije uni- St. Josephgezellen Bü gelegenheid van de sluiting van het winterseizoen had het bestuur een groote feestvergadering belegd In het Patro- naatsgebouw. Alvorens de vergadering te openen, werd eerst door de talrijke aanwezigen het Kolpingslied staande gezongen. OS Politiehondenkeuring Onder groote belang stelling van verschillende autoriteiten is alhier keuring gehouden van politiehonden. Van de negen honden werden er twee afgewezen. Het Graalnieews. Maandagavond na de MC, Leidstersvergaderlng. scl va he F O ir m N gi n 1 F 11 d il v VLUG, NET EN GOEDKOOP Fa. JAN KUHNE FNIDSEN TEL. 2915 st Wl d« ui se In wl bk bn ov< Kc eei gal dei do die da ste trii dei *3 dot vai «al bal d<x vai dez me ver vor ziel geli nai het der ’a kon den zijn A naa Dinsdagavond 7 uur korfballen. Woensdag half 8 naaien en handwerken. Donderdag: Hemelvaartsdag, géén club. le week van onze nieuwe actie. 1ste klasse H van Doorn wint van J. Blauw J. Meester Wz. wint van P. v. d. Gullk Zondag as. zal de eindstrijd om het kam pioenschap gespeeld worden. Wat was er nu feitelijk met de kinderen gebeurd? De kerel die Piet zoo had gesla gen, was een handelaar in slaven. De man lokte jonge Hnderen tot zich, behandelde ze eerst goed en verkocht ze dan later als slaven. De drie mannen, die Pietje achter na hadden gezeten toen deze wilde ont vluchten. hadden hém en Wietje juist ge kocht, en ze zouden thans verkocht worden aan een koopman in Turkije, waarnaar ze per boot zouden worden vervoerd. 3 Vrije 4 Vrijzinnig Door een kat aangevallen Het 6-jarig dochtertje van den heer P. Kooy, dat 2 vech tende katten wilde schelden, werd door een der katten aangevallen en zoo erg in het ge zichtje gekrabd en gebeten, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Op ver schillende plaatsen moest het gezicht worden gekramd. De heer SCHOORL vroeg of een aanvrage haventerrein is binnengekomen van één of meer Ingezetenen. De VOORZITTER wilde wel inlichtingen ge ven in comité. Hierop ging de raad in comité. De raad van deze gemeente kwam Vrijdag in een openbare vergadering bijeen. Na de opening door den voorzitter, den heer Lommen en de vaststelling der notulen (het. geen weer met een heele serie vri) onbelangrijke wijzigingen gepaard ging) werden de Ingekomen stukken behandeld. We vermelden hiervan een bericht waarin werd medegedeeld, dat de ge meente, in verband met de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten, f 42.000 uitge keerd krijgt. Naar aanleiding van seObgekomen adres van den Keuringsdienst vbee^lAen. betreffende de opheffing van deze nuttige diensten, werd door den raad aan B. en W. te kennen gegeven, dat een opheffing zeer ongewenscht was en in strijd met de voornaamste belangen des volks. De ver onderstelling werd geuit, dat de regeering trachtte den Keuringsdienst ten laste van de ge meenten te doen komen, daar deze ongetwijfeld niet kupnen gedoogen, dat de Keuringsdienst wordt opgeheven. Ingekomen was voorts een petitionnement, on- derteekend door een groot aantal inwoners, waarin werd verzocht het stichten van een Bad en Zweminrichting in deze gemeente te bevor deren. B. en W. deelden mede, dat door hen reeds po gingen in deze richting waren gedaan. Zij zou den hiermede doorgaan, indien de raad dit goed keurde. De raad keurde dit goed. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd door den geheelen raad de wensch uit gesproken, de zg. zomerhuisjes niet uit de ge meente te weren. B. en W. dienden in deze zoo soepel mogelijk te zijn, om aan den geest van den tijd en de behoeften der inwoners en gasten tegemoet te komen. Het diende echter zomer huisjes te blijven, terwijl zij aan redelijke eischen dienden te voldoen. De voorzitter zeide, dat B. en W. soepel waren geweest. Het zou echter onbillijk zijn tegenover die burgers, die toen hulzen inrichtten voor pen sion, de bouw en het bestaan van deze zomer huisjes te bevorderen. Ook in andere gemeenten schaft men deze huisjes af. Het zou bovendien verkeerd zijn door gevoelsargumenten de ver ordeningen te overtreden. Het eind zou zoek zijn. Tegen echte weekend-hulzen, die groot zijn en van steen, bestond natuurlijk geen bezwaar. Er is een prachtig kampeer-terreln en een over vloed van goedkoope en goede pensions, zoodat aan deze gebrekkige houten huisjes geen be hoefte is. Hun bestaan is in strijd met het alge, meen belang. Door verschillende leden werd toch nog op soepelheid aangedrongen, zij het in bijzondere gevallen. De voorzitter meende, dat juist door soepel te ktjn, in bijzondere gevallen een chaos zou ont staan. Een voorstel van B. en W. om de bouw verordening ten gunste van deze houten huisjes te veranderen viel niet te verwachten. B. en W. wilden echter nog wel eens deze kwestie over wegen. Door de N.V. „Op hoop van zegen” was B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen op een stuk grond, hetwelk voor den aanleg van een weg was bestemd. Daar B. en W. deze ver gunning hadden geweigerd, werd door deze N.V. een beroep gedaan op den raad. De raad ver wierp het beroep. Naar werd medegedeeld, zal de N.V. bü Ged. Staten in beroep gaan en even tueel nog bij de Kroon. De kwestie is van for- meelen aard. Door Ged. Staten was verzocht, het onlangs genomen raadsbesluit, de Inkomens beneden de f800 van wegenbelasting vrij te stellen, in te trekken, daar dit in strijd met de wet werd geacht. De raad en ook B. en W. voelden hier niet veel voor, weshalve besloten werd het besluit niet in te trekken. Tot leden van de schattingscommissie werden De Senior, de heer R. Morch Gz., opende de vergadering met den Kolpingsgroet en heette de aanwezigen hartelijk welkom. De Senior spoorde vervolgens de gezellen aan hun capaci teiten te besteden aan de Vereenlging. De secretaris, de heer P Jonker, bracht het jaarverslag uit. De heer Lunter. penning meester, bracht eveneens verslag uit en deelde ippde dat de contributie gebracht is van 10 op 15 cent per lid per week. Het strijkje zorgde tusschen de agendapunten voor de goede stemming in de zaal. Op eenigs- flns plechtige wijze werden na het afleggen vah de gebruikelijke beloften, zes nieuwe leden aan genomen. Bil deze gelegenheid spoorde de Vlce- praeses de nieuwe leden aan steeds trouwe en goede leden te zijn. Na deze toespraak voerde de Gem. Zangver- eeniging een tweetal liederen uit, welke reke ning houdende met de zeer korte studie, goed zijn geslaagd. De vice-Preases hield hierna een rede. Spr. wees op de katholieke actie en zette zeer duide lijk uiteen, wat het doel hiervan is. en wie daaraan mee moeten werken. Ieder Katholiek behoort een leeken-apostel te zijn, vooral op maatschappelijk terrein, opdat de wereld teruggewonnen worde voor Christus. Het langdurig applaus bewees overduidelijk hoe men met de rede van kapelaan Rosenhart ingenomen was. Het program werd nu afgewisseld met een tweetal stukjes muziek door de gebr. Wierlng op plano en viool. Een hartelijk applaus viel hun ten deel. Door eenige gezellen werd opgevoerd ,J3e Verdraaide Sectie". Om dit komisch stukje is danig gelachen, hetgeen als voldoend bewijs mag beschouwd worden, dat de opvoerders hier mede succes hebben gehad. Voor de tweede maal bracht de gemengdb Zangvereeniging een tweetal liederen ten ge- hoore, waarmede zij niet minder succes oogst te. De Senior ging hierna over tot de sluiting van dezen uitmuntend geslaagden avond. Paul merkte op: ,.Ken beroerd baantje voor een man. vind ik altijd, om zich af te geven met dienstmelsjeswerk en alles te beredderen voor anderen.” „Ja,” zei Gwenna afgetrokken en neerslachtig. Nu was het einde gekomen, het oogenblik van scheiden. Zij moest naar buis terug, naar den alledaagschen arbeid, naar de club, naar de fabriek. Niets meer om voor te leven, terug.... O ja, zijn belofte, om haar spoedig mee te nemen op een van zijn vliegtochten.... Boven hen in het rossige luchtruim werd de vliegmachine steeds kleiner en Heiner voor hun Hikken en verdween eindelijk geheel uit het gezicht. De kellner, die den hoek omsloeg bij een donkergroen boschje, was ook verdwenen, toen ze er voorbij gingen. Maar ze vermoedden niet, dat hij onder beschutting van het dichte gebladerte ben bespiedde.... En hij prentte zich bet beeld van Paul Dampier diep in het geheugen, het beeld van den vliegenier, den uitvinder van het nieuwste type vliegmachine. formkleeding en schoeisel van gemeentewege te verstrekken, om te voorkomen, dat de titularis sen op bedoeld bedrag zullen trachten te be sparen, hetgeen ten koste van de Heeding zou kunnen gaan. De jaarwedden van de gemeenteveldwachters zullen dan als volgt bedragenFlapper 1955 en van Haren 1880. De pensioensgrondslag zal bedragen reap. 2025 en 1950, in verband waarmede het pen- sioensverhaal wordt bepaald op ƒ202.50 en 195. Voor den veldwachter Flapper zal dan de jaarwedde bedragen netto 1752.50 en voor van Haren 1685. De heer VAN ORSEL was tegen het voorstel, omdat de salarissen te laag worden. De VOORZITTER merkte op, dat het B. en W. zeer spijt. De salarisverlaging wordt wel zeer ver doorgevoerd. De heer VAN ERP wilde liever de vergoeding van f 100 voor Heeding in bovenaangehaalde circulaire. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 van de 11 stemmen. Tegen de heeren Van Orsel en Bakker. Op het adres van den R. K. Volksbond om verlaging van den stroomprijs stelden B. en W. voor thans niet in te gaan. Eventueel zou hét verzoek bü de behandeling der begrootlng voor 1936 onder de oogen kun nen worden gezien, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Besloten werd, evenals vorig jaar, ook voor het jaar 1935. in samenwerking met het Plaat- selük Crisiscomité, extra steun aan werkloozen te verleenen, waarvoor een credlet werd ver leend van 159.60, berekend naar een gemid delde van 76 werkloozen. Aan den Raad werd voorgelegd een opgaven staatje betreffende het stroomverbruik van den Vleeschkeurlngsdlenst van ’30 af. Hieruit bleek, dat over het jaar 1934 aan de verwerHngs-in- richting is terugbetaald een bedrag van f 42.67, wegens minder verbruik dan het vastgestelde stroom verleden. De commissie van Uitvoering van den Vleeschkeurlngsdlenst vroeg om reduc tie ten aanzien van garantie voor gasverbruik. De heer VAN NULAND was tegen het voor stel in het belang van de gemeente, en merkte op, dat indertüd een kostbare leiding is gelegd, terwül een bepaald stroomverbruik gegaran deerd werd. We zün nog niet aan het einde van de contractperiode gekomen. Spr. wil er voor waken, dat men ons straks willekeur verwüt. Ook uit financieel oogpunt is de zaak teleur stellend. De verlaging van den stroomprijs in 1934 is ten voordeel egekomen van de verbrui kers, maar niet ten voordeele van het G.E.B. De heer VAN ERP achtte verlaging van den stroomprüs niet te verantwoorden tegenover de andere bedrüven. Dan moeten, als er verlies is, alle gemeenten maar bijdragen. De heer STAM is voor een zekere reductie, niet voor geheele teruggave. De VOORZITTER was van meening, dat eenige concessie moet gedaan worden en wil een coulante houding. De heer STAM wil een teruggave van 50 pet. Ook de heer SCHOORL vond den prüs in Behagen zeer billijk. De' reductie geheel of ge deeltelijk komt ten laste van het gasbedrijf, waarvan de uitkomsten op zün minst onzeker z(jn. Spr. vreesde, dat men hier een precedent zal scheppen. De heer SCHOORL was tegen het voorstel van B. en W. en ook tegen het reductievoorstel- P. Stam. NEO mef terugtraprem f 38.—’ CYCLOÏDE-HOLLAND z 55.— 3. WIELER traponderttel 105 met motor 2'/( PK w 299.50 met motor. 5 PK 445.— Gevaarlijk verkeenpunt In verband met een gevaarlük punt in den weg AlkmaarHoorn onglveer 500 M. voorbü de kom van Ursem heeft de A. N. W. B. aan het gemeentebestuur ver zocht het Instellen, van een parkeerverbod ter plaatse te willen bevorderen. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. medegedeeld dat, aangezien het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier dezen weg aan het verbreeden is, er spoedig verbete ring zal komen, terwül door hen pogingen in het werk zullen worden gesteld, de daar gele gen onbewoonbaar verklaarde woning te doen sloopen. Mocht niettegenstaande dit bet punt gevaar- Ujk blüven, dan zal een parkeerverbod worden ingesteld. NEO met freewheel handrem f 37.— SERVO met Simplex trommelrem, 49.50 UCHT MOTORRIJWIEL 195— VERZWAARD MODEL 210— 3% PX.MOTORRUWIEL. 275 lucht balancerde. Het was nacht en de aarde lag als een reusachtige uitgestrektheid van vage boomen en velden in de pelllooze diepte be neden haar. Dan voelde zü zich stügen, dalen of zweven in de lucht. Ze was aan ’t vliegen! Zacht, zonder horten of stooten. spoedde ze zich voort met een gewaarwording van kalm geluk over haar nieuw vermogen, dat haar echter meer een herwonnen, dan wel een nieuwe kracht toescheen. „Me dunkt, dat ik vroeger al eens gevlogen heb!” zei Gwenna tot zichzelf, toen ze in haar droomen in snelle vaart naar beneden vloog, terwül ze den wind tegen haar bloots voetjes voelde blazen. „Dit Is even heerlük als zwem men! Neen, nog heerlüker, want je hebt ulets te doen. Wat een denkbeeld, dat je vleugels noodig hebt om te vliegen!” Nu was ze dichter bü de aarde en ze zweefde boven een don keren waterstroom met cirkeltjes van weerkaat ste lichtjes, die nu en dan uit elkaar spatten. En op den oever zag ze tets als een reusachtl- gen, verlichten paddestoel In de mistige velden beneden haar. Dlchtbü drüvend door de lucht, zag ze, dat het een verlichte tent was, en uit die tent stegen vage Hanken en trillin gen van dansmuziek tot haar op, en bovenal twee langgerekte tonen uit de „Poethoom- Galop” en het rumoer van gelach en hand geklap. Ze verwonderde er zich over, wie ze zou ontmoeten, indien ze op den grond sou dalen. Maar een onweerstaanbare macht voerde haar weer naar boven, aldoor naar boven Daarop bemerkte se. dat ze de danstent ver Mbter zich gelaten had; ze bevond zich niet langer boven een rivier, maar boven een weg, wit van het stof en aan den kant van dien weg, naast *n stoffige haag, rond 'een auto onbeheerd. Boven de andere züde van de haag, zag ze beneden zich een grasveld bezaaid met frissche, veelkleurige bloempjes en 18 hec midden stond een in zich zelf gekeerde olm boom, een groote schaduw afwerpend. „De zon schünt al!” verwonderde zich Gwenna. „Hoe snel Is de nacht verloopen!” En terwül ze de hemelruimte doorkliefde, voelde ze haar lichaam van top tot teen zoo licht en luchtig zweven als een veer. Niet ver van zich af bemerkte ze een V-vormlge figuur, die zich afteekende tegen een witte wolkbank. De gedaante bewoog zich en flapte met lang- zamen wiekenslag, terwül ze steeds verder afdreef, om ten slotte geheel te verdwünen. Dat is een vlucht kraaien! „Een dlhedrallsche hoek noemen ze dat!” prevelde het meisje voortdroomend. Ze vloog weer booger, zonder de minste krachtsinspanning; Se blikte naar beneden en voor haar oogen ontrolde zich een panorama van grüze daken en groene boomen en iets, dat als een reusachtige zeepbel uit den mist opdoemde. „De St. Paulskerk! Londen!" dacht Gwenna. „Zou ik onze fabrieken in Westminster kunnen onderscheiden?” Met dit doel keek ze rond, maar werd opeens gewaar, dat het geheele tafereel veranderd was. Ze zweefde niet langer in de lucht als een kleine witte veer, met de aarde ver beneden zich, zoo klein als een miniatuur legkaart uit een speelgoeddoos. Maar ze bevond zich nu tus- jc^an muren, en haar voeten waren niet ver- 3de klasse N. Mak wint van A. Roosendaal Zondag wordt ook voor de 3de Hasse de Mr. dr. BUISKOOL was het na het gehoorde' eens met den heer Van Nuland. Spr. was er te gen nu ’n vreeselük royaal gebaar te maken en ook tegen een schikkingsvoorstel als dat van den heer Stam. Wethouder DE VRIES merkte op, dat de heele reductiegeschledenis zal loopen büna uit sluitend over het Jaar 1934. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel van den heer Stam werd met 7 tegen 4 stemmen verworpen. B. en W. stelden voor, bescherming tegen de zon op de biggenmarkt aan te brengen. Volgens raming van den gemeente-architect bedragen de kosten 175. Daar de aanvoer op de biggen markt den laatsten tüd toeneemt, werd boven genoemde uitgave door het College alleszins ge wettigd geacht. Het voorstel werd na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende leden van de Schattingscom missie. de heeren J. Cornelissen, P. A Klaver, Jb. Schoorl Jz. en J. Bregman werden herbe noemd. B. en W. stelden voor grond van het haven- terreTn, ter grootte van pl.m. 1820 M2., te ver- koopen voor de som van 2000, aan W. P. Stoel en Zoons Bouwmaterlaalbedrüf te Alkmaar. was zeer interessant dze dieren zoo onberispe- iük te zien werken. Onze plaatsgenoot, de bosch- wachter N. Mulder behaalde met zün hond ..Breston” het hoogst aantal punten, namelük 481. De voorzitter der Jury Mr. Baron Speüert van Woerden, officier van Justitie te Arnhem, bracht Mulder namens zün mede-juryleden een woord van lof voor de correcte wüze van wer ken (alg. applaus). Hem werd alstoen het blü- vende certificaat uitgereikt. Zün hond werd als zeer moedig gekwaliifceerd. Het is zeer ze ker een mooi succes zoowel voor den eigenaar Mulder, als voor den instructeur der afdeeling, den heer H. W. G. v. d. Leegte te Bergen. mplex* benoemd de heeren H. Hemmes, G. Louter Sr., And. Hogensteün en P. Beentjes. Een verzoek van de Wed. P. Koelewün. tot het koopen van een stuk grond aan den van Oldenbameveldweg, voor het bouwen van een woning, werd op voorstel van B. en W. afge wezen. Bü het geven van namen aan eenige straten, stelde de heer B. Ris voor, den naam Kleibroe kerweg te veranderen in Lovenstraat. Het voor werd niet direct aangenomen, maar de voor zitter zegde een nadere overweging van B. en W. toe. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. de politieverordening uit te breiden met eenige bepalingen, waarbü het verboden zou zün papier of afval op straat of weg te werpen of achter te laten en verder de straten of gebou wen de verontreinigen door plakken en kalken van verHezlngsreclames. Het vervoeren van plak, teer en kalkmiddelen tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m. werd eveneens verboden. De heer Hellinga bepleitte het aanbrengen van plakborden, waarop de politieke partijen hun candidaten door middel van plakkaten aan kun nen kondigen. De voorzitter voelde niet veel voor aanplak borden, doch voor de as. Kamerverkiezingen zullen ruwe borden worden gemaakt. De aanvullende verordeningen werden met al gemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd door den raad een credlet van f 20.000 beschikbaar gesteld, voor de uitbreiding van gas- en electriciteits- leidingen. Na een wüziging van de verordening op de heffing van de vermakelükheidsbelasting en de vaststelling van een eerste suppletoire begroo tlng voor 1935, werden in de gemeentebegroo- ting 1935, welke van Ged. Staten In gezelschap van een aantal opmerkingen was terug ontvan gen. eenige wüztgingen van formeelen aard aan gebracht. De begroeting werd hierna opnieuw vastgesteld. Nadat nog eenige zaken waren afgebande'd, c.a. een voorstel van B. en W. betreffende den werkloozensteun B volgden rondvraag en sluiting. GemeentcTaadsverUezing De lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zün genummerd als volgt: 1 Christelüke Historische Uni; Wilde Groep; 3 S. D. A. P.; Dem.; 5 AnU Rev.; 6 Lijst Lek. Leden, alle dagen dezer week in uniform naar de algemeene H. Mis en H. Communie. Denken jullie er aan? Excelsior Vooruit! In büzondere mate zal de spanning en be langstelling uitgaan naar de 1ste klasse, waar een paar geduchte tegenstanders als Meester en Van Doorn elkander zullen bekampen. Ook voor het bezetten van de 3de en 4de plaats tusschen Blauw en v. d. Gullk zal alles op alles worden gezet. Hetzelfde 'zal ook het geval zün met de finalisten voor de 2de en 3de klasse. Begin van de finale-wedstrüden, die voor be langstellenden kosteloos toegankelijk zün, des namiddags drie uur (n. t.). der dan een menschenhoogte van den grond verwüderd. Het was weer nacht en ze was in een kamer, een langwerpige, smalle kamer met open raam, waardoor het licht scheep van een straatlantaarn, dat een helder geHeurde plek wierp op het karpet, den hoek van een toilet tafel en het voeteinde van een bed. En op het bed zelf, waarvan de dekens waren afgewor pen, lag een slapend figuurtje, ineen gerold als een klein katje, gehuld in een witte, met kant bezette nachtjapon, een cherubünenkopje achterover geleund tegen het hoofdkussen. Gwenna beschouwde haar aandachtig en vroeg zichzelf af: „Waar heb ik haar meer gezien?" Snel als een bliksemstraal flitste het door haar geest: ZUzelf was het!.... Haar eigen slapend lichaam, verlaten voor een korten tüd door de Inwonende ziel, toen deze oo een vliegtocht ging.... Een schok, nog heviger dan die waarmee haar droom was begonnen, doortrilde de schoone slaapster, die tot zichzelf kwam: zü ontwaakte. Zü was wakker geworden met een spütig uitroepje: „O!”, dat nog in haar ooren Honk, toen ze opzat in bed en haar slaapkamer rond staarde, die verlicht was door den zwakken schün van de straatlantaarn. Zij beefde van het hoofd tot de voeten, haar krullen waren vochtig van schrik en baar eerste gedachte was, toen ze uit het bed sprong en naar de kamerdeur ülde: ..Ik moet naar Leslie!” Doch Leslie's slaapkamer lag een verdie ping vóór de slaapkamerdeur .naast de hare. Een lichtstreepje viel op den drempel. Het waz de niets van dit vreeselük complot Een matroos was door de bandieten omgekocht en hü zou voor het verdere transport der kinderen zorg dragen. Hü sjouwde Pietje en Wiet naar een donker hokje achter de kolenbergplaats, maakte hun boeien los, en beval dat ze zich stil moesten houden. Daarna ging hü weg. uit in al hun kracht,” had Gwenna ergens in een boek gelezen. Maar die passage was haar ontschoten tot aan den nacht van den 2<sten Juni 1914, toen ze den meest reëelen droom had van haar twee en twintig-jarig bestaan. Verscheidene personen hebben meermalen In hun leven eenzelfde soort droom. Geleerden hebben dissertaties geschreven over het hoe en waarom er van. Zü maken gebruik van een geleerd-klinkenden naam. doch Gwenna Wil liams had nooit van .levitatie’’ gehoord. Voor zichzelf noemde ze bet later: „De Droom vlucht." Toen haar droomvlucht begon, geloofde ze nog half wakker te zün, liggend in haar smal wit bed in haar slaapkamer van de Club. De dekens had ze op den vloer geworpen, want er heerschte een zoele en benauwde nachte’.üke atmosfeer, ondanks het geopende venster, dat op den tuin uitzag. De zachte bnes wuifde een verfriatchende koelte om haar gezicht en be woog zachtjes de krullen op het hoofdkussen en de kantjes van de nachtjapon der Half slapende. Plotseling voer een hevige schok door al haar leden. En met dien schok scheen haar ziel uit het lichaam gerokt. Haar eerste gewaarwording was, dat ze niet langer plat neerlag, ineen ge rold tot een bal, zooals kleine katjes slapen Ze bevond zich in verticale, staande houding. Maar toch stond ze niet, want haar voeten raakten den grond niet en toen ze omlaag keek, be merkte ze zonder groote verwondering, dat zü in de lucht zweefde en evenals de leeuwerik op een oonaetelUke hoogte onoeweeglUk in de kamer van juffrouw Armitage, een der leden van de dameaclub, die brochures over het vrouwenkiesrecht schreef en dlkwüls tot laat in den nacht opzat om te werken. Gwenna voelde zich weer rustig en normaal worden en ge kalmeerd door de nabühejd van een menschelük wezen, besloot zü: .Neen, naar baar ga ik niet; ze zou me maar iets willen voorlezen. Za lachte me uit, omdat ik zoo dweepte met de Minnaars uit het Woud. Maar van welk soort boeken houdt zü? Alleen die verachnkkelüke, langdradige novellen over niets anders dan de ziekten van arbeiders In pottenbakkerijen. Of ik krüg een van haar eigen tractaatjes te hooren.... Op een of andere manier slaagt ze er altüd volkomen in, het door haar behandelde onderwerp zoo onsympathiek mogelük te maken. Al die zoogenaamde intellectueels vrouwen hier schünen daar slag van te heb ben. Of het over huwelük of niet trouwen gaat, het is moellük uit te maken, welke stof het meest afktootend uit de handen van deze suffragetten komt," overpeinsde het jonge meisje, aan bet *nde van de gang gekomen. „Ik zal maar weer naar bed gaan.” En dit deed ze ook, en weldra lag se be- haaglük onder de dekens; maar ze kon den slaap eerst niet vatten en lag Ineengerold te mü meren. Te lang en te dlkwüls had zü aan dat bal gedacht, nu drie volle weken geleden. Elk oogenblik had zü de woorden en bewe gingen van den partner in haar geheugen hooger. Gwenna stond stil in de gang, teruggeroepen. VOOQ MCUULQMNG CN WONING-INRICHTING

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 10