POKON De overgang van mr. Marchant Nieuwe regeling der pacht ik Ir Zakenleiders! Martelaarsbloed DE AMSTERDAM—RIJN VERBINDING ZIJN BROCHURE IS VERSCHENEN AFGEBROKEN DRAAD OPGEVAT ZATERDAG 25 MEI 1935 IDEEËN hoofdtak Niet voor dreigementen >1 Geen verrassing De consequentie Neiging tot het Katholicisme I Haar toestand vooruitgaande NAAR FORT HONSWIJK HEFFING OP BOTER DE BEZUINIGING houdt 31 Mol o.s. vrij voor hot Het continuatierecht Berechting van pachtzaken Regeling der rechts positie Restaurant DORRIUS N Z. Voorburgwal b. h. Spui Amsterdam. PLATS DU JOUt EN d LA CASTE. SPECIALE LUNCH-SCHOTELS. Hoe hij tot de Kerk kwam MINIMUMPRIJZEN VOOR SLAOLIE Besprekingen op een buitengewoon partijcongres De schrijver heeft de toedracht zoo volledig mogelyk verhaald, opdat verdere ,Jegende-vor- ming” zy uitgesloten DE ZIEKTE VAN PRINSES JULIANA Waarom gezwegen? Reorganisatie van den V ri jheidsbond E NEDERLANDSCHE R EC LAM E CONGRES te Gouda. Nieuwe gronden voor aangekocht Het nieuwe wetsontwerp is een samensmelting van oude ver worpen) ontwerpen, welke niet onbelangrijke revisie hebben ondergaan 1. Dagbladen en hun reclamewaarde 2. Reclame-effect en onderbewustzijn door HAN G. D. COPPENS, Dir. Coppens' Advies-Bur„ - Tegen buitensporige over eenkomsten bU rite het te LIBRA I 4 i 1 maand September, uiteriyk October, buitengewone partijcongres gehouden Het ontwerp belast den in pachtzaken be voegden rechter met de taak alle nieuw geslo- Naarmate de evolutie zich verder voltrok, kwam Nijmegen, kwam de Egmonder rede met De brochure is verschenen bjj A. W. BythofTs Uitgeversmy. N. V, te Leiden. weigerde Daar lag Omtrent den toestand van H. K. H. Prinses Juliana kan worden medegedeeld, dat de lichte keelontsteking, waaraan zy lijdende is, lang zaam afneemt. Voorlooplg zal de Prinses nog haar kamer moeten houden. Indien de rechter de overeenkomst buiten sporig acht en partijen niet in de noodlg ge oordeelde wijzigingen toestemmen, worden deze wijzigingen door den rechter aangebracht of verklaart hl) de overeenkomst nietig. Naar het Ned. Weekblad voor KAïidenlers- waren verneemt, is zeer binnenkort een regee- rtngsbeschlkklng te verwachten, waarbij mini mumprijzen voor slaolie worden vastgesteld. Over zijn overgang naar de Katholieke Kerk zegt de vroegere minister van O., K. en W.; voor door den verbeterin- da oplosbare Kunstmest voor kamerplanten, t 0.40 p. flssch m. gratis ver- zorging»a*nwl)zlnK. bij Bloem- en Zaadwlnkels De heffing op boter en de vervoervergunnlng voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op f 1.10 per K G. Ik mocht van alles zijn geworden; ik mocht Rosenberg en Ludendorff zijn gaan volgen, ik mocht den heer Krishnamoertl als mijn profeet zijn gaan vereeren, ik mocht boeddhist zijn ge worden of rechtzinnig protestant; dat allee zou niemand hebben geïnteresseerd, maar Roomsch alleen niet, al zijn er, gelijk Kranenburg er kent, Katholieken in de Partij. En ik werd er nu eenmaal van verdacht. Roomsch te zijn. Maar indien Ik afkeerlg ben van bedrog en van huichelen, boe heb ik dan. toen Ik op 11 December 1*14 was opgenomen In de Katholieke Kerk, dit feit kunnen geheim houden? Hoe heb ik als Katholiek kunnen leven, terwijl men mij hield voer Ik kan niet zeggen vrijzinnig-democraat, want dal was ik gebleven maar voor niet-Katho liek? Een neiging in die richting heb ik sedert het volbrengen van mijn academische studie altijd gevoeld. Het feit echter, dat de katholieken in de maatschappij veelszins een afzonderlijk le ven leiden, houdt nlet-katholieken dagelijks op een afstand. Zoodra ik echter ambteljjk met Katholieke instellingen en personen in aanra king kwam en ik de practljk binnen in de or ganisaties en in het katholieke leven leerde kennen, voelde Ik mij opgewekt om te gaan onderzoeken, te gaan lezen wat tot dusver ga sloten boeken waren gebleven. Ik zocht de noo* a dige voorlichting, en geleidelijk kwam ik tot de overtuiging, dat men, staande voor de Evan geliën, gesteld is voor de keuze: gij gelooft er in als het Woord van God \>f gij gelooft net niet. dat op hebben onder- Kamer hebben Wie eenmaal de Evangeliën als Gods Woord aanvaardt, en verder gaat, wie be- stadeert, wat naar de Katholieke leer ep deaen grondslag Is opgebouwd, hij zal erva ren, dat dit alles logisch sluit. Hier vond ik de vastheid, die ik had gezocht. En hier vond ik de eene aigemeene Kerk, die God in Christus heeft gesticht. Meent men soms, aldus schr., dat iemand als Ik zijn objectiviteit verliest, zfjn ambtsplicht vergeet, zoodra hjj katholiek is geworden? En wie mocht meenen, dat ik, geloovig ka tholiek, ongecontroleerd katholieke belangen zou dienen, kent mij slecht, en kent de positie van een minister niet. Het aangeboden ontwerp be doelt dus niet een in beginsel nieuw ontwerp te zijn. Het is het oude ont werp of juister een samen smelting van de beide oude ont werpen, welke slechts een revisie, ztf den nasleep In de Tweede Kamer, kwam zijn redevoering over de kunst als openbaring van God, kwam zijn toespraak, door de radio uit gezonden. in het Katholieke blindeninstituut te Grave, op de samenkomst van de Katholieke jongemeisjes-vereeniging in k-Hertogenboscb. een toespraak by het openen van een Katho lieke Nijverheidsschool te Rotterdam Zjj kan te allen tijde door een der partijen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van anderhalf jaar. Heeft de verpachter opge- zegd, dan kan de pachter eene uitspraak van den rechter uitlokken. De rechter zal de opzeg ging slechts ongedaan maken wanneer de be ëindiging der overeenkomst in strijd zou zijn met de billijkheid. „Hiermede is „de toedracht” zoo volledig mogriyk verhaald, opdat verdere „legende vorming-* ztj uitgesloten. Legende-politiek deugt voor geen enkele Partij." Schr. doet mededeeling van een schrijven aan het Hoofdbestuur van den Vrijs.-Dem Bond, waarin hjj zijn overgang meldt, welk schrijven de redactie van de „Vrljzlnnlg-Democraat” niet heeft gepubliceerd. Spr. behandelt dan uitvoerig de (reeds ge publiceerde) briefwisseling met mr Kranen burg. mr. Joekes en mr. Oud en het advies van minister Colljn om af te treden^ en hQ be strijdt, dat hy zoo vastgekleefd zou zitten aan zijn ministerieelen zetel, dat er dreigementen van den heer Oud noodlg waren, om hem er af te krijgen. Het Handelsblad meent, in tegenstelling met andere bladen, aanwijzingen te hebben, het bezuinigingsplan, z*j het na wellicht sommige punten wijziging te gaan, tenslotte een meerderheid in de kan krijgen. Het blad zegt reden te om aan te nemen dat de regeering harerzijds bereid is. gemeenschappelijk overleg ten vol le tot zijn recht te doen komen. „Mijn weigering op de sommaties om mjj te verklaren, had met den grondslag van het Kabinet niets te maken. Ik begrijp tot op dit oogenbllk nog niet, waarvoor de haastige brief van den heer Oud moest dienen Ik meende, dat hjj eerst wel eens had kunnen praten; als hl) bezwaar had om met mU te praten, dan met den heer Colljn. De eenige redelijke verklaring, die ik er voor kan vinden, ligt in zijn vrees, dat wellicht sommige zijner ambtgenooten op mijn aanblijven zouden aandringen. Daarvan was echter niets gebleken, en men moest toch onderstellen, dat zij hun oordeel wel zouden kunnen zeggen zonder dreigement van den heer Oud. In elk geval was daar voor de brief niet noodlg. Ik kan er geen ander motief voor vinden dan den toeleg om onredelijke en ondoordacht gequallfl- ceerde propagande er op te baseeren. Dit is voor mij het grievende element In de saak, dat ik gaarne zou zien verklaard Een niet-Katholiek kan zich niet volkomen indenken, door welk een macht men op liet beslissende moment wordt gegrepen. Daar is voor wijken of uitstel geen mogelijkheid Bo vendien zou uitstel na het genomen besluit wei nig verschil brengen in de positie: in wezen zou men dan tóch zijn bekeerd. De verworpen ontwerpen breidden de compe tentie van den kantonrechter uit tot alle zaken betrekkelijk tot eei» pachtovereenkomst, terwijl zC daarnaast pachtcommissles als deskundige acvtseerende colleges in het leven riepen. Het komt de Regeering voor dat, op het voetspoor van de Crisispachtwet, de vereenlglng van bel- ac gedachten groote voordeelen biedt. Bevoegde instantie blijft dan het kantongerecht, maar de behandeling der pachtzaken heeft plaats door dc pachtkamer van het kantongerecht. De kan tonrechter Is voorzitter, terwijl naast hem twee niet tot de rechterlijke macht behoorende des kundigen zitting nemen. In tegenstelling met het vorige ontwerp tot nieuwe regeling van de pacht heeft bet onder havige ontwerp den vorm van een afzonderlijke wet. Naar wij vernemen zijn Vrijdagmorgen drie in het Hqjs van Bewaring te Amsterdam inge- »<oWh vreemdelingen, die wegens hun gedra gingen op politiek gebied waren aangehouden, naar het fort Honswyk overgebracht. ten pachtovereenkomsten te toetsen aan. het criterium der al- of niet-bultensporigheid. De verpachter is. ten einde deze toetsing mo gelijk te maken, verplicht de pachtovereen komst. welke, in verband hiermede, schriftelijk moet worden aangegaan, bU den bevoegden rechter in te zenden. Nimmer zal het kunnen voorkomen, dat par tijen gedurende een lange reeks van jaren ge. bonden zijn aan de bepalingen van een onver- anderiyk pachtcontract. Willekeurige verbrekingen en veranderingen worden tegengegaan, beëindiging en verande ring met objectieven grondslag worden daaren tegen bevorderd. In het ontwerp is nog de restrictie opgeno men. dat telkens wanneer de pachtovereen komst 10 jaar heeft geduurd, de verpachter gedurende een Jaar kan opzeggen zonder dat de pachter daartegen in rechte kan opkomen. Het stelsel van pacht voor onbepaalden tijd toch is iets nieuws, zoodat eenige voorzichtig heid geboden is. Blijkt het stelsel te voldoen, dan vindt de wetgever later mogelijk aanleiding deze restric tie te doen vervallen. De verpachter zal zorgvuldig behooren te zijn in de keuze van den pachter. Hij zal, in dien hb den pachter niet goed kent, wellicht goed doen allereerst een proefovereenkomst voor den tijd van één jaar te sluiten. Slechts in bijzondere gevallen kan een pachtovereen komst voor bepaalden tijd, ten hoogste voor één Jaar, worden aangenomen. Wat de vergoeding voor door den pachter eangebrachte verbeteringen betreft vertrouwt de Regeering, dat de nieuwe redactie bestaan de moeilijkheden oplost. De tydroovende onderhandeUngen met be langhebbende waterschappen. verloopen naar wensch. Waar thans de onderhandellngen met het departement van Defensie zoover zijn ge vorderd. dat op spoedige overeenstemming mag worden gerekend, bestaat reden voor de verwachting, dat de uitvoering van dit ka naai- vak spoedig krachtig kan worden aangevat. Wel doen zich nog technische problemen voor van rivlerkundtgen aard, die alsnog een nader onderzoek vorderen, doch spreker kon met stelligheid verklaren, dat geenerlel vrees behoeft te bestaan, dat met den zijtak UtrechtVreeswijk zou worden volstaan, waartegen Amsterdam zich nadrukkelijk heeft uitgesproken, doch dat de hoofdtak Utrecht Wjjk bij Duurstede overeenkomstig wet en overeenkomsten zal worden uitgevoerd. Tot verweer ging ik schrijven met spoed. Het is ml) lang niet onverschillig, of de Partij raad van den Vrljzinnlg-Democratischen Bond die aanstaanden Zondag zal vergaderen, het standpunt van de PdRty zal bepalen enkel op eenzijdige voorlichting. 26 Mei zal hij voor het eerst vergaderen zonder my. Ik zal daar niet kunnen vernemen, wat de grieven zijn van dc organisatie, die voor een goed deel mijn geesteskind is, waaraan ik de beste jaren van mijn leven heb gewijd. En ik zal m|j daar tegen die grieven niet kunnen verweren. Er is daarom haast bij het werk Ik moet mij dus verweren tegen alles wat in het publiek tegen my is ingébracht voor zoover dit een verweer waardig is. Niet van alles kan dit worden gezegd. Ik zal mij dus ook moeten richten tegen wat wellicht door geen enkel vrijzlnnig-democraat is gezegd of gedacht. Men stelle zich voor, dat alles ware ge beurd vóór de Statenverkiezingen. En dat ware gebeurd, indien ik tegen Kerstmis had gesproken. Zoudt gij meenen. dat dan de uitslag alleen een tegenslag had ver toond? Het zou een débëcle zijn geworden! De onmlddellljke consequentie van dit be sluit was. dat ik moest zwijgen tegenover leder, en tegenover ieder tot het oogenbllk dat ik het zwijgen zou meenen te moeten verbreken. Sommige naaste vrienden verwijten ml), dat ik het althans hun niet heb gezegd: was het een fout, een lafheid, dat ik óók zweeg tegenover hen? Wat had mijn vryzlnnlg-democratlsche ambtgenoot moeten doen, als ik hem deelge noot had gemaakt van het geheim.? Zou hij anders hebben gehandeld dan hjj thans beeft gedaan met het schrijven van zijn door hem gepubliceerden brief aan den Voorzitter van den Ministerraad? Van het verzwijgen maakt hij geen middel; hjj spreekt alleen van het feit der toetreding tot de Katholieke Kerk. Derhalve zou de feitelijke positie in December precies dezelfde zijn geweest. Er was voor mij maar één tweede besluit mogelijk: dat ik zelf en ik alleen voor het zwijgen mij verantwoor delijk stelde. Ik kon niemand anders daarin doen deelenniemand. Voor mij persoonlijk ware het oneindig ge- makkeiyker geweest, indien ik onmiddellijk mijn vrijheid had genomen. Mijn ambtgenoo ten verklaren om strijd, dat het tegenwoordig geen pretje is, minister te wezen. Vooral van óen minister van Financiën mocht ik deze ver klaring herhaaldelijk vernemen. Maar waarom moest het voor mij alleen dan wél een pretje wezen? Schr. hekelt de wijze, waarop men de zaak van De Hooge Veluwe en de schilderijen schenking der KröUer-Müller-stichtlng als knoeierijen voorstelt, wijst op de moeilijkheid van het leiden der Partij en bestrijdt, dat hij een bedrieglijke positie heeft Ingenomen. En zoowel pachter als verpachter kun nen bij den rechter tusschentljds wijziging der pachtvoorwaarden. en met name ver laging of verhooglng van den pachtprijs vorderen 1 De Regeering heeft zich afgevraagd of met een regeling kan worden tot stand gebracht in een vorm welke eeherzijds aan de wenschen der pachters tegemoet komt en anderzijds in mindere mate aanleiding geeft tot de beden kingen, welke de tegenstanders van het conti nuatierecht koesteren. De pachtovereenkomst geldt, behoudens in art. 5 bepaalde uitsonderingen, voor onbepaal- den tijd. ONDERWERPEN. door Ir. A. HELDRING. Dir. Algom. Handelsblad, Amsterdam. Amsterdam. Nadere Inlichtingen - ook niet-leden kunnen deelnemen - GENOOTSCHAP ¥ÖOB RECLAME Keizersgracht 28-34 Amsterdam-C. - Tel. 42428 Het hoofdbestuur heeft reeds ter vergade ring van den partijraad doen blijken, dat dit college bereid is aan de ultnoodiging gevolg te geven. In de zal het worden. In een redevoering over de waterwegen rondom Amsterdam, heeft jhr. Ir O. C. A. van Lldth de Jeude. minister van Waterstaat, naar het Handelsblad bericht, medegedeeld, dat voor het kanaalvak JutphaasWijk bU Duur stedeTlel, benoorden de Lek. de benoodlgde gronden reeds voor een belangrijk gedeelte ztin aangekocht. Laat ik de verzekering geven, dat ik nooit, in niets, partijdig ben geweest, noch in be noemingen, noch in administratieve beslissin gen Ja. in al dien tijd ben ik nooit afgeweken van mijn naaste adviseurs, onder wie zich geen enkel katholiek bevond. De vrijzinnig-democraten, die door het ver nemen van mijn overgang zoo zijn geschokt, zijn van oordeel, dat een vryzinnig-d“mocraa»^ desnoods Katholiek kan wezen, maar nooit een' Katholieke vrüzinnlg-democraat Minister Zelfs niet, nu ik het was. De beide ontwerpen van wet houdende nieu we regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies zijn 5 Februari 1932 door de Eerste Kamer der Staten-Generaal verwor pen. Nagenoeg niemand zal van oordeel zijn, dat door deze beslissing een blijvend bevredigende toestand werd geschapen. Zelfs de tegenstan. ders der genoemde ontwerpen beschouwen en terecht de bestaande regeling der pacht in het algemeen als verouderd en onvoldoende. De Regeering meent dan ook verplicht te zijn den afgebroken draad weder op te vat ten en de totstandkoming van een regeling van de pacht te bevorderen, welke eenerzijda oo dezelfde grondslagen als het verworpen ont werp is opgetrokken, anderzijds aan de ge opperde bedenkingen tracht tegemoet te ko men, voor zoover dat mogelljk is zonder ge wichtige beginselen op te offeren. Behalve buitensporig kan de bedongen pacht prijs ook zoodanig bepaald zijn, dat hij den pachter ondanks bijzondere bekwaamheid en aan den dag te leggen Ijver geen redelijk be staan kan verzekeren. Aangezien de opbrengst van het goed allereerst aan den pachter, die den grond goed bewerkt, een bestaan behoort op te leveren, zal hem dat, zoo mogelljk. die nen te worden gewaarborgd. Velen zullen ge neigd zijn, in de hier bedoelde gevallen, een pachtprijs, welke aan een kundlgen en werk- zamen pachter geen levensonderhoud oplevert, als „buitensporig” te beschouwen. Het ontwerp heft lederen twijfel op: de rechter zal den over eengekomen pachtprijs ook aan dit criterium moeten toetsen. Anderzijds beteekent een en ander niet, dat de rechter den plicht heeft voor elk contract een billijken pachtprijs vast te stellen. De rechter kan een pachtprijs aan den hoo- gen kant achten en toch meenen, dat noch van buitensporigheid noch van het ontnemen van bestaansmogelijkheid kan worden gespro ken. Het ontwerp wil slechts tegen kennelijke excessen waken. Mijn motieven tot spreken zijn tweeërlei: ik poog klaarheid te scheppen en ik wil geven een ongevraagd advies. Uit den inhoud van dit betoog zal den goeden verstaander duidelijk worden, dat Ik ook tot het laatste recht heb. Opheldering is noodlg gebleken. De gebeur tenissen van de laatste weken en de publiek geworden feiten van vroeger hebben ten gevol ge gehad, dat sommigen in my thans zien een bedrieger en een verrader; sommigen iemand, die heeft gehandeld uit winstbejag en zucht naar politiek of materieel gewin. Voor mij is dit geen verrassing geweest. Ik wist uit de geschiedenis, wat de automatisch Intredende gevolgen zijn van een bekeering tot het Katholicisme. De tall oasen, die mij zijn voorgegaan, en onder hen tot wier grootheid ik in de verte niet kan reiken, hebben hetzelf de ervaren. Aan laster en verdachtmaking, aan het construeeren van minderwaardige motieven heb ik trouwens reeds vijf en dertig jaren bloot gestaan. Pijnlijk is alleen, dat in dit geval het verlies dreigt van vrienden, op wie men meen de te kunnen rekenen. Wat mij persoonlijk be. treft, staat daar tegenover een onvergelljkelljk grootere geestelijke winst. Moellijker Is het te dragen voor de anderen, die in deze winst niet kunnen deelen. Schr. herinnert er aan, dat hl) verwierp het individualisme van Rousseau en van de libe ralen, dat hij aan het verwezenlijken van deze gedachten onder de vrtfzinnig-democraten ge werkt heeft "wat hij kon, twintig jaren lang, nadat hjj de leiding had overgenomen van Bos. Hij herinnert aan een redevoering op een jaarvergadering te Arnhem, waarin hij stukken heeft geciteerd uit de prachtige redevoering van Poels „De Noodkist"; de redevoering, waarmee hij den stoot heeft gegeven tot den strijd te gen de krotwoningen en de tuberculose te Maastricht. Hjj roept in de herinnering terug zijn redevoering in de Tweede Kamer van No vember 1925 bU de aigemeene beschouwingen over de staatsbegrootlng. held van rechtxlnnlgen tegen de groeiende meerderheid van aanhangers der opkoinende dwaling. Bovendien: hij was een vurig patriot, trouw dienaar van de -Kroon, vriend des ko- nlngs en voorbeeldig vader van een gelukkig gezin. Dit zijn de redenen, waarom wjj hem bü de ergerniswekkende daden van den koning zien zwijgen; zich wjjs en voorzichtig van alle critlek zien onthouden. Wanneer het hem ein- delljk te machtig wordt, trekt hjj zich uit de staatszaken en de gevaarlijke hofkringen terug, om rustig zich op zijn landgoed aan de studie te wijden en van de natuur te genieten. Machtswellustlgen echter jsjjn wreede we zens; zjj dulden van hun gewezen vrienden zelfs niet dat zij zwijgen; ook in dat zwijgen toch lezen zij een verwijt. Zij elschen openbare goedkeuring van hun misdaden; zoo toch wordt hun geweten gesust en het domme volk In den waan gebracht, dot zij het bij het rechte eind hebben. Wanneer iemand de groote, gevierde en alom geachte mannen van het land op zijn hand heeft, moet de massa wel onder de sug gestie komen, dat zoo iemand, wat hjj ook doet, een hoog verheven wezen is. Thomas More, de grootste in het rijk naast den konlng, weigerde door zijn aanblijven het gedrag van zjjn vorst na diens geheime tweede huwelijk en na het zich toeëigenen van de geestelijke macht, te dekken. Hjj vroeg en verkreeg zij het met tegenzin ontslag. Hjj had kunnen vertrekken naar een veiliger tweede vaderland, maar, naar hy zelf zelde: hjj wenschte niet „op rolletjes in den Hemel te komen”. HIJ bleef en wachtte af Toen kwamen de groote beproevingen in zijn leven: eerst de verklaarbare stekeligheden van domme vrienden en zelfs van zijn eigen vrouw: waarom moest hij zulk een rijke en eervolle loopbaan opgeven? Wanneer andere ministers en zelfs bisschoppen het gedrag van den konlng goedkeurden, waarom kon More er dan ook niet iets op vinden om In Konlngs gunst te blijven? De wijze man schudde slechte het hoofd en glimlachte bjj die onnooaelheden. Dan stak het ongeduld van den konlng op: de vriend die hem zwijgend zijn afkeuring had getoond, zou zijn hoofd buigen of zijn hoofd verliezen. Het pro ces ging, zooals al dergelijke martelingen ver loopen: eerst liet Hendrik zijn vroegeren kan selier beschuldigen van corruptie. Valsche ge tuigen waren, als steeds, gemakkelijk te vinden. Maar de leugen kon het van de waarheid en de scherpzinnigheid van den beschuldigde niet winnen. Thomas More kwam als overwinnaar uit de drie processen. Dan vlerd hij geroepen om den eed te zweren, dien hij niet zweren kon zonder zyn heiligste overtuigingen op te geven. In dat uur bleek hy martelaarsbloed te bezit ten. Hy was geen fanaticus; hjj liep niet met zyn geloof te koop; hy drong zyn meenlng niet aan anderen op. Maar gedwongen om te kie zen tusschen waarheid en leugen, om te leven met een bezoedeld geweten of te sterven met een reine ziel, koos hy koelbloedig den dood. Naar den mensch gesproken zegevierden de achtste Hendrik en zyn hofkliek en ging Tho mas More ten onder. Maar in de geschiedenis staan de Engelsche konlng en zyn hof als lafaards en wellustelingen gebrandmerkt en roemt het nageslacht den heiligen kanselier, die door zyn marteldood kracht gaf aan een kleine kern getrouwen can stond te houden in het ware geloof en het zaad te bewaren, waar uit na vier eeuwen een nieuwe katholieke ge meenschap zou opbloeien. Het gedrag van Thomas More is een baken ook in onzen tyd! Hierover nog in een slotartikel. het dan ook een op een aantal pun ten niet onbelangrijke revisie, heb ben ondergaan. De onderdeelen welke een wijzi ging hebben ondergaan zijn: 1 Het zoogenaamde „conti nuatierecht.” 2 De vergoeding pachter aangebrachte gen. 3 Het tegengaan van buiten sporige pachtovereenkomsten. 4 De berechting van pachtza* ken, in verband met de pachtcom- missie. 5 De vorm van het ontwerp. Ingediend is een wetsontwerp houdende een nieuwe regeling van de pacht. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Thans is verschenen de brochure van mr. H. P. Marchant, getiteld „Tot Verweer.” Vrjjdag was zij reeds in de boek winkels verkrijgbaar. In een voorwoord zegt de schrij- Naar de Telegraaf verneemt. Is Zaterdag J.l. te Amsterdam een vergadering van den par. tUraad der Liberale Staatsparty gehouden. Een belangrijk deel van deze vergadering was gewijd aan den in vele afdeellngen der Liberale Staatsparty geoefenden drang tot reorganisatie van de party. Daarby zyn de teleurstellende resultaten van de laatste Sta tenverkiezingen onder de oogen gezien. De partyraad besloot met aigemeene stemmen het hoofdbestuur uit te noodlgen een buitenge woon partycongres byeen te roepen, waar de reorganisatie van de party besproken zal kun. nen worden. In het vorige ontwerp had gevonden, konden van verpachterszyde verschillende niet onge rechtvaardigde bezwaren worden ingebracht. De pachtovereehkomst kon met niet minder dan 10 jaren door den rechter worden ver lengd; aangenomen mag worden, dat een ver lenging met een groot aantal jaren veelvul dig zou zyn voorgekomen. Het kan niet worden ontkend, dat door deze regeling in stryd met de blliykheld, de belan gen van den verpachter ernstig kqpden wor den geschaad. De thans voorgestelde regeling vermydt de ze nadeelen. De verpachter kan de overeen komst opzeggen, al zal, by verzet van den pachter, de zaak door den rechter moeten wor den getoetst De pachter zynerzyds mag er dus op reke. nen, dat de pacht zal voortduren, indien hy zich behooriyk gedraagt en de beëindiging der overeenkomst onbiliyk ware. Des pachters „rechtspositie" is dus afdoende gewaarborgd. Maar ook aan de rechten van den vernachter wordt niet te kort gedaan. Tegen de regeling, welke het continuatierecht Nooit was het, vóór het laatste jaar van zyn leven. In het hoofd van Thomas More opge komen, dat hy als martelaar sou sterven; en wie hem in de volheid van zijn jaren zou voorspeld hebben, dat hy nog eens voor zyn godsdienstige overtuiging zyn hoofd op schavot zou laten, dien zou hy met een kwink slag geantwoord hebben: een mensch kan zon der schade gemakkeiyk zyn hoofd verliezen, maar de kans om martelaar voor zyn geloof te worden, krygt men zoo gemakkeiyk niet! Er was inderdaad in More’s Jeugd en man- neiyken leëftyd geen enkele aanwyzing voor een geloofsvervolging in Engeland, zyn konlng. Hendrik VIII, die hem tot vertrouweling maakte en tot de hoogste posten riep, wilde niets van de Duitsche nieuwlichters weten, die den oproerigen monnik Luther gevolgd waren. Hendrik kreeg van den Paus den titel Defensor Fidel, verdediger des geloofs. En zyn kanselier, Thomas More, bestreed In konlngs qaam de ook in Engeland blnnenslui[>ende ket ters en kettersche geschriften. Wanneer er iemand ter wereld veilig scheen, dan zeker de Engelsche kanselier in het begin der zestiende eeuw. Maar ook In Engeland, zooals in vele andere streken van Europa, zouden de geesten op de proef worden gesteld. Het doordringen der nleulre ideeën was niet tegen te houden. Zelfs in zyn eigen patriarchaten familiekring moest Thomas More den invloed van de nieuwe leer ontdekken. De twisten over de aflaten, over misbruiken in de kerk, over het formalisme van gebedsformules en kerkelyke ceremoniën, waartegenover de eisch van het beiyden van het zuivere Evangelie gesteld werd, dit alles had vat op de massa. Er zyn er slechts weini gen, die wezen en vorm, misbruik en waarheid kunnen onderscheiden, wanneer er eenmaal een vloedgolf van geestelijke verwarring opsteekt. Thomas More, scherp waarnemer, helder den ker en vry van alle bekrompenheid en bygeloof, zag zeer goed het bederf in de kerk van zyn dagen, de eer-, heersch- en geldzucht van de hoogere geesteiykheld, het zedelyk verval van vele kloosters, den achteruitgang van het in wendig godsdienstig leven, het hangen aan uiteriyke formaliteiten en niet het minst de ergernis, welke zelfs door de hoogste bestuur ders in Gods Kerk gegeven werd. Diep mede- lyden had hy met het eenvoudige volk, dat de predikers van de nieuwe leer naliep, omdat het de zuiverheid van de ware leer van Christus niet onderscheidde van de verkeerde levens- practyken van de bedienaren der ware Kerk; omdat het de heiligheid van het Pausschap in het wangedrag van een bepaalden stedehouder van Christus zag ten onder gaan. Voor een man van studie en gebed was juist die tegen stelling een aanleiding om zich in de leer der kerk, in Gods woord, te verdiepen en van de eenheid, heiligheid en waarheid der kerk juist ondanks de vele misbruiken en menschelyke aankleefsels des te dieper overtuigd te worden. Een nederig hart en een diepe, goed gefun deerde geloofsovertuiging deden den kanselier sterk staan, toen ook in zyn vaderland de godsdlenststorm opstak en prelaten, bisschop pen, kardinalen, grootwaardigheidsbekleeders uit adel en geesteiykheid omversloeg, zyn konlng had zich in het hoofd gesteld, dat de onverbrekeiyke huweiyksband voor hem niet gelden kon en riep zichzelf tót kerkeiyk hoofd van zyn eigen volk uit, toen het wettige hoofd der aigemeene kerk te Rome weigerde zyh huweiyksontrouw te bezegelen. Daar lag het conflict. Men moest kiezen tusschen eenerzyds de leer der kerk, welke de onverbrekelykheid van den huweiyksband erkent en de eenheid en algemeenheid der gansche gedoopte chris tenheid onder het geestelyk gezag van één. stedehouder te Rome predikt en anderzytE' iden wil en wet van een konlng, die zichzelf het pri maatschap van een nationale kerk toeëigende, op grond daarvan zyn eigen wettig huweiyk ongeldig verklaarde, zyn vrouw verstiet en een andere nam. Het is teekenend voor den tydgeest dier dagen, dat de overgroote meerderheid al dus redeneerde: de Paus is wel het hoofd der kerk en alleen de dood ontbindt het huweiyk, maar de konlng is het hoofd van den staat: wat hy zegt moet voor ons waar zyn; hy zal het wel weten! En op die valsche redeneering Hepen van hoog tot laag, bisschoppen en priesters, edel lieden en geleerden, kooplieden en kleine bur gers achter het schisma der Engelsche staats kerk aan. Slechts weinigen hadden den moed om hun overtuiging tegen den tydstroom en tegen hel wereldlijk gezag in, hoog te houden. Onder die weinigen behoorde de kanselier van het Ryk, Thomas More, die, hoewel vurig hu manist, hoewel bezield met de voor dien tyd moderne ideeën omtrent kunst en wetenschap en krachtig bestryder van de misbruiken in de Kerk, niettemin onderscheid tusschen het beginsel zelf en de verkeerde toepassing er van wist te maken. De machtswaan van Hen drik VIII zou niet tot de vreeseiyke gevolgen van een afscheuring der Engelsche kerk heb ben geleid, wanneer mannen als Kardinaal Fisher en More niet met weinig kloosterlingen en standvastige leeken alleen hadden gestaan. Maar de nieuwe leer der hervorming had ook de Engelsche katholieken reeds besmet. Tot Luther’s grondbeginselen behoorde, dat de H. Geest lederen gedoopte persoonlyk inspireerde j omtrent de goddeiyke waarheden; dat het ge weten niet aan een kerkeiyk gezag gebonden 1 was en dat de geesteiyke macht ondergeschikt 1 was aan de wereldiyke. J Zulke Ideeën biyven niet binnen een be- 1 paalden kring besloten, wanneer er groote geestelyke spanningen heerschen. De besmet- ting verbreidt zich wyd en zyd. Ook Engeland J was door de bacillen der nieuwlichterij aange- tast, zoodat Hendrik VIII gewillige hoveUngen, een slaafsch parlement en een serviel volk vond, toen hy zichzelf tot hoofd der Engelsche 1 kerk uitriep. 1 De geschiedenis intusschen staat voor het nageslacht altyd scherper afgeteekend dan de tydgenooten haar zien. Een geesteshouding kroelt geleldelyk; een beweging ontwikkelt rich en steekt niet plotseling op. Zoo zien wy ook Thomas More niet plotseling party kiezen .in den ongeiyken stryd van de kleine minder-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5