Katholiek gemeenschapsoord k 1 Waarom Marchant zweeg Het mijnbedrijf PENSIOENEN STOPGEZET EEN EIGEN CULTUUR g MAANDAG 27 MEI 1935 ONDERWIJSBEZUIN1GING IK. M. H. DAMME Dankdag in Limburg Vliegveld bij Eist? De luchtbescherming l N. G. VAN DER MEY U) Kind verdronken MOTOR TEGEN HANDKAR DIERENBESCHERMING Motorrijder gedood Fusie met de bestaande persbureaux Tien jaar leider van het P.T.T.-bedrijf Enkele politieke passages uit de brochure „Tot Verweer” Eerste week-end op de H. Land stichting te Nijmegen HONDERDJARIGE REDDER OVERLEDEN BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM Opheffing der armen raden Berijder tengevolge van val overleden ZES PERSONEN ONDER EEN WORSTREK TRANSFERBESPREKINCEN TE BERLIJN PENSIONNEERING VAN ONDERWIJZERS Ernstig bedrijfsongeval in vleeschfabriek Noodtoestand in den tuinbouw- export Noodmaatregel in verband met toestand van den K.H-L. Algem. Nederlandsch Persbureau Bezoldiging van onder wijzend personeel Hillegom hoeft genoeg van de regeeringsbemoeiing Het oordeel van den Onderwijs raad gevraagd De saneering van de bollencultuur te de iale rer- -ge- een net pen En der een mg oor len Een adres om het behoud van deze instelling Wijziging en regeling in verband met het bezit van de hoofdacte De Onderwijs-politiek Hoopvolle conferentie Regeering zal eerst acht ton en verder jaarlijks vier ton bijdragen in het Myn- werkersfonds Het voorspel Stichting van een Algemeene Nederlandsche vereeniging eenmaal bllarte geluk te wenachen. meen te. tuur: Een inzittende ernstig gewond eke oor art. ids. In desen sin kan de menschelüke daad elk terrein bestrijken, Immers alles tot bet levens doel richten. Het Christendom to steeds seer reëel ge weest. in tegenstelling tot ketterijen, die ont houding op velerlei terrein predikten. Ook daarmee houdt de christelijke cultuur rekening, en vraagt allereerst boetvaardigheid, waardoor de geest weer meester wordt van de innerlijke strevingen van den mensch. De pensioengerechtigden van den Kon. Holl Lloyd hebben, aldus de „Telegraaf.” een schrü' ven ontvangen, waarin hun is medegedeeld, dat de betaling der pensioenen ten gevolge van de verleende surséance van betaling moet wor den stopgezet. Ter verduidelijking diene, dat in 1933 het pensioenfonds werd opgeheven en verdween in de afschrijvingen op kapitaal en schepen, waarna de pensioenen uit de gewone middelen werden betaald. dusverre (Haagsch) venhage. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben bü de Provinciale Staten van die provincie een voorstel ingediend om een bedrag van f135 000 beschikbaar te stellen voor den aanleg van een vliegveld bü fctot. Zooals reeds gemeld zal hij ook de leiding op ach nemen van het onderzoek naar den al- gemeenen toestand tn het mijnbedrijf. Zoowel de directies als de besturen der mljnwerkersor- ganisaties hebben in de conferentie van Vrij dag volle medewerking toegeaegd bü bet onder soek. Medegedeeld kan nog warden. dat geen kor ting op de loonen aal plaats hebben. Naar wü vernemen, zal oud-mlntater mr. T. J. Verschuur namens de regeering zitting nemen in het Alg. Mljnwerkersfonda De Nederlandse!» Vereeniglng acht het nood zakelijk, dat ernstig wordt overwogen, of er geen weg te vinden ware om in die gemeenten, waar de Armenraad een plaats van beteekente Inneemt, het Instituut te behouden. Zjj is over tuigd, dat de kerkelüke en particuliere armen song seer spoedig den terugslag aal ondervinden van het wegvallen van haar centrum, dat haar van Overheidswege thans belangrijke hulpmid delen biedt en haar tot activiteit stimuleert. De strtfd tegen de vorst tn de boomgaard en. In een boomgaard van de N. V. Wijksclte Fruit Mij. te Wijk bij Duurstede heeft men 250 ruwolie kachels geplaatst, ter voorkoming van bevriezing door nachtvorst Hoofdcommissaris van politie te Den Haag ire- ran bo- oor in kjs der uit liet ige uw an, ben :en uw Dtt alles Is. uit den aard van de msnaehelUke natuur, slechts te verweaenlUken in ds gemeen schap. Cultuur is ten slotte te deflnieeren als de sociale ontwikkeling van de menschelüke capa citeiten in ds richting van bet hoogste en laat ste doel van leder menschenleven. Bpr gaf dan een beschouwing over ds oor- saken van verval dar cultuur. oio :en ior ild sis n- ;r- sr- rr- ita an ir- D- n- in In aansluiting bü het bericht betreffende de fusie tusschen het Algemeen Ned. Persbureau en Vas Dias. deelt de directie van het Pers bureau Vaz Dias mede, dat deze fusie uitslui tend betreft de nieuwsdiensten voor de nieuws bladen en omroepvereenlglngen. terwijl alle an dere afdeellngen en persinlichtingen, dagblad - illustraties, cliché's en koersen voor den handel en particulieren, zelfstandig en uitsluitend door het persbureau Vas Dias sullen worden voort geert. Bü K. B. is met Ingang van 1 Juni benoemd tot hoofdcommissaris van politie der gemeente s-Gravenhage en tevens tot commissaris van Rijkspolitie, N. G. van der Meü. hoofdinspec teur van politie te 's-Gravenhage, De Nedertasidache Vereenigtng voor Armen zorg en Weldadigheid heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar beswaren tenbaar ge maakt tegen het onderdeel van het wetsont werp ter verlaging van de openbare uitgaven, waarin de opheffing wordt voorgeteeld van een at meer Armenraden. Uit dit alles volgt, dat grondslagen en pri maire uitingen van cultuur zijn godsdienst en zedelijkheid. God immers to hoogste voor werp van onze tennis, en hoogste doel van onze daden. Deel van bet Oemseaoshagsserd en van dit weekend to bet beitehtea van de waar heid. dat de Nederlandsche katholieke ge meenschap niet tea werden gefundeerd ep nsaehtafermatlea, nanar ép dea geeet. do eultaar, die allen bindt. In dit conatltueerend weekend berade men zich over de normen, die over de primaire levenswaarden, over ztfn en nlet-zljn b noli seen In verband met de oplossing van het Mijn conflict verneemt de Msb., dat de regeering zich bereid heeft verklaard om een bedrag van 8 ton beschikbaar te stellen voor het algemeen Mjjn- werkersfonds om de tekorten, waardoor de moeilijkheden waren ontstaan, te overbruggen. Bovendien heeft de regeering zich verbonden om de 4 ton, welke het Rijk In de laatste 2 ja- ren in het Pensioenfonds voor de Mijnwerkers heeft gestort, in het vervolg jaarlijks aan dat fonds uit te keeren. De oud-redder Jacob E. de Vries te Hoilutn op Ameland, die den 17den November IX zijn lOOsten geboortedag vierde en toen os. door de Noord- en Zuid-Hollandse!» Reddlngmaat- schappü werd gehuldigd, is na een kortston dige ongesteldheid overleden. De ontslapene was tot bet laatste oogenbllk helder van geest. spreekt zich uit tegen verderg overheidsbe moeiing en noodigt het hoofdbestuur der Al gemeene Vereeniglng voor Bloembollencultuur dringend uit. onverwijld stappen te willen doen om de saneeringsmaatregelen na afloop van bet seizoen (derhalve op 1 December 1935) te doen eindigen. In dit verband verdedigt de oud-mlnlster ook de onderwijs-politiek, door hem gevoerd: Men schijnt te vergeten, dat de concentratie van de openbare scholen door mijn ambtsvoor ganger reeds was voorbereid; dat die politiek niet bijzonderlijk de mjjne was, doch die van bet geheele Kabinet; vooral niet in de laatste plaats van Financiën; dat Ik deed wat moge lijk was, om ook het bijzonder onderwijs tot concentratie te brengen, daarin het krachtigst gesteund door den voorzitter van den Minister raad; dat ik gedaan heb wat ik kon. cm bet voorbereidend onderwijs tegen de moordaan slagen van Blnnenlandsche Zaken en Finan ciën (noodlijdende gemeenten) te verdedigen. Men weet niet, dat bü mijn aftreden nog een correspondentie hangende was met Financiën cm in den neergang ten minste nog bet thans juist opievende landbouwhuishoudonderwljs te beschermen. M n aanpassingspolitiek was niet, in dolheid neer te slaan wat geld kost. Naar mate de positie van onae "landelijke bevolking ellendiger wordt, is het noodsakeljjker. de boe renvrouwen althans te loeren, kleeren te ma ken en te herstellen, voor weinig geld hun potje te koken, ordelijk en rein te zijn. Het verblij dend Initiatief daartoe heb ik met alle macht gesteund. In één woord: volslagen vatoch to de voorstelling, alsof 1 k speciaal bet op het open- I baar onderwijs had voorzien. Ik hoop vurig, dat de bescherming van bet onderwijs na mijn af treden even krachtig zal blijken. Het bestuur der stichting Kath. Gemeen- schapsoord heeft een cultureele conferentie ge organiseerd in het pelgrimshuis op de H. Landstichting te Nijmegen. Deae is Zaterdag begonhen en wordt vandaag voortgeaet. Het doel van deae bijeenkomst is bespreking der richtlijnen voor een algemeen katholiek cultu reel program. De Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken behandelde In haar jongste vergadering het voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbesluit, er toe strekkende een onderwijzer, die na 1 Januari 1936 de hoofd acte behaalt, de thans aan het bezit dezer acte verbonden hoogere wedderegeling slechts toe te kennen, tndien belanghebbenden dan. hetzij hoofd eener L. O. school is. hetzij verbonden to aan een U. L. O.-school. hetzij krachtens art 193 tweede Ud der Lager Onderwijswet 1930 In het bedt van die acte moet zijn. BU meerderheid van stemmen besloot de com missie. zich te vereentgen met de voorgestelde wUziging mits aangevuld dat bedoelde hoogere wèdderegeling ook zal worden toegekend aan een onderwijzer. <te na 1 Januari 1936 de hoofdacte behaalt, indien hü tien dienstjaren telt Eenparig was de conOnisie echter van oordeel, dat. Indien het In het voornemen der regee ring zou liggen om de In de bezuinlglngswet aangekondlgde salarisverlaging te effectueeren door een algemeene herziening van het bezoldi gingsbesluit. in den zin van eene herwaardee- rlng der ambten en onderlinge salarisverhou- dingrn. het aanbeveling verdient de voorgestelde wUziglng bij die algemeene wijziging te betrek ken. Te Hulzen (N H to sen kaasauto tegen een uit Hilversum komenden Gooiachen tramwagen gebotte, op bet kruispunt Naarderstraat-Cetn- tuurbaan De botsing was seer hevig en van de drie Inzittenden ven den auto werden twee per sonen tamelijk ernstig gewond. J. Koa, die nsast den chauffeur set. werd door de voorruit geslingerd. In bedenkelljken toestand to hü naar het ziekenhuis overgebracht. De chauffeur D. Koa. een neef van den eerste, liep een bloe dende hoofdwonde op De auto to zwaar beschadigd, terwijl ook de tram eanige schade opliep. Eenlge burgerlijke autoriteiten, in samen werking met militaire deskundigen hebben het initiatief genomen tot het stichten van de Alge meene Nederlandsche Luchtbeschermlngsver- eenlging, welke zich ten doel stelt: Minister Slotemaker de Bruine, ad interim met het beheer van het Onderwbsdepartement belast, heeft, volgens de .Msb.”. aan den On derwijsraad een brief gezonden, waarin hij schrijft te mogen veronderstellen, dat de leden van dien raad zich op de hoogte hebben ge steld van hetgeen omtrent het onderwijs in het bezuinigingsplan voorkomt. Hjj verzoekt den leden van den raad en diens afdeellngen hun meenlngen en gedachten over de onder- wüsparagraaf In het bezulniglngzontwerp als nog aan hem kenbaar te willen maken en hun opmerkingen zoo spoedig mogelijk aan hem te willen toezenden. Zaterdag is op den Provincialen weg te Zaandam, ter hoogte van den overweg van de spoorlijn naar Hoorn, de 36-jarige dansmeester J. Vrollk, die op een motorrijwiel reed. In botsing gekomen met een handkar. waarbU hü kwam te valton. Kort daarna to de ongelukkige ten gevolge van deaen val in bet gemeente-slekenhula over leden. De motie werd door de vergadering aangeno men met 73 tegen 37 stemmen (14 blanco), zoodat deze in de aa. Alg. Vergadering voor Bloembollencultuur in behandeling zal worden genomen. De -heer Murk beeft daarop aan het bestuur verzocht deze motie ter kennis van het hoofd bestuur en de zusterafdeelingen te brengen 4h de zusterafdeelingen te verzoeken adhaeste aan deae motie te betuigen. WÜ vernemen nog. dat het houden van een vervroegde vergadering, waarop bet vak zich nogmaals kan uitspreken over de wenschelljk- beld de regeerlngsmaatregelen te bestendigen, thans reeds verzekerd is. Zaterdagmiddag werd dit eerste weekend geopend. Deze conferentie werd bügewoond door een zestigtal representatieve figuren uit de kringen, die werkzaam zUn op katholiek cultureel terrein. In zijn openingswoord teekende de heer Bernard Verhoeven karakter en beteekenis van dit weekend. Omtrent het gemeenschapsoord mag geen wanbegrip ontstaan. Het to geen gebouw van staal en «teen, van ztellooee ma terie alleen. Bü bet verpis» Um van worstdroogrekken is bü de N. V. de Hatogs Vleeachwarenfabrte- ken te Oss door onbekende oorzaak een der rek ken, waaraan ca. 3000 Kg. worst te drogen hing, omgevallen, waarbij een zestal personen onder dit enorme gewicht bedolven werden. Het wa ren de bedrijfsleider L_. de bouwkundige P. en de opzichter B. en de arbeiders v. H, Z. W. en B. R. OnmlddellUk werd het rek omhooggetrokken en de slachtoffers uit huA benarde positie be vrijd. Terstond waren twee geneesheeren aan wezig. die de eerste hulp boden B. had een dubbele beenfractuur en ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen en L. kreeg een hersen schudding. De vier anderen waren er minder ernstig aan toe. De getroffenen zjjn allen naar bet St. Anna-Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat geen van hen gevaar loopt het leven te verliezen Uit de toelichting op het thans ingediende ontwerp to op te maken, aldus het adres, dat de Regeering. die In het voorstel tot wijziging der Armenwet spreekt van de cvhefflng van één at meer Armenraden, voornemens to alle 29 Raden te doen verdwijnen. Met geen enkel woord wordt echter gewag gemaakt van bet fett. dat niet bet Rijk, doch de gemeenten de kosten der Armenreden dragen; de eenlge post op de Rijksbegrootlng ten behoeve der Raden vormt het salaris der secretartosenBlijkbaar beeft men. als eenlgen weg om op deaen poet te bezuinigen, de opheffing van het geheele In stituut gezien. Adreesente to allerminst blind voor de noodzaak om op de Rüksultgaven sterke vermindering toe te patsen, doch vraagt zich af, at deze drastische maatregel noodeakelljk to cm het bedoelde effect te bereiken. De Armenraden zijn In vete gemeenten er Ln geslaagd het vertrouwen der Overheidslicha men. kerkelüke en particuliere instellingen en hulpzoekenden volledig te winnen, waardoor zij het levend centrum van voorlichting, bemidde ling en advies op maatschappelijk terrein zUn geworden. VrUdag heeft te Alkmaar vergaderd de Ne- derlandsche Vereeniglng tot bescherming ven dieren. Na bezichtiging der Kaasmarkt werd in do Harmonie de algemeene vergadering gehouden. In het hoofdbestuur werden herkoeen de da mes Gorahand. bevr O. O. Kapteyn-van der Haas en de heer O. Walraven. Na de middagvergadering werden de deelne- men officieel op het stadhuis ontvangen. Burgemeester van Kinschot heette het geeel schap welkom en gaf vervolgens een beeld van de dierenwereld van de Alkmaarderhout. Hedenmorgen to na bezichtiging van de Oroote Kerk do vergadering voortgeaet. terwijl hedenmiddag een tocht to gemaakt naar Ber gen en Behoort. Indirecte verzwaring der lasten van de burger lijke armenaorg. Waar de gemeenten alle kosten dragen, bulten het salaris van de secretaiteeen. rijst de vraag, of het noodeakelljk is. de organec van samenwerking in de gemeenten, waar aü zooseer worden gewaardeerd, te doen verdwij nen Mocht het niet mogelük zijn alle Armen raden te behouden, aoo wordt een dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan, om althans tn de grootste steden, waar de behoefte aan een centrum van onderzoek, samenwerking en organisatie, studie en voorlichting, het meest zal blijken, de Armenraden te doen voortbe staan. Artreasante sou het op hoowen prijs stel len, Indien de Kamer van de Regeering de toe zegging aou kunnen verkrijgen, dat zU eventueel van de haar te verleenen machtiging een matig gébruik aal maken en In <Ce gemeenten, waar het Gemeentebestuur prUs stelt oo het behoud van den Armenraad, het instituut aal hand heven. Mr. Marchant beschrijft dan. hoe in April de geruchten begonnen te loopen. Op 3 Mei bel de de heer Joekez hem op en vroeg: „zljt gü katholiek of niet?” Mr. Marchant antwoordde: .wat verbeeldt gü U?” Deae vrüzinnlg-democratlache Inquisitie acht te hü tn strijd met bet vrüzlnnig-democrattocb beginsel. Op 6 Mei ontving de minister een briefje van den portü-voorzitter, prof. Kranen burg, met de aansporing, een categorische ver klaring af te leggen, teneinde bet werken in de Partü niet te bemoeilüken. Op 7 Mei deelde mr. Marchant aan den mi nisterraad mede, dat hü uit de treden en dat hü Katholiek waa, met de mo tieven. waqyom hü zün bekeertng zoolang had geheim gehouden. De Raad besloot, over het aanblljven des ministers eerst 14 Met een be sluit te nemen. 8 Mei schreef Minister Oud zijn bekenden brief aan dr. Colün, waarvan hü afschrift zond aan mr. Marchant. Op 10 Mei adviseerde dr. Ooiün den heer Marchant per brief ontslag te nemen. ,^ün oordeel was reeds gevormd voordat hü den brief van den heer Oud had ontvangen. Hü achtte als formateur van het Kabinet de positie hiervan en mün positie Ingrijpend ge wijzigd. HU voorzag met name, dat ik bü de verdediging van het aanpasslngs-ontwerp op ozMverkomelüke moellükbeden zou stuiten in de Tweede Kamer. De oppositie zou. door ver schillende motieven gedreven, een meerderheid blüken. De afbrokkeling zou zün begonnen." Op 12 Mei. zdo schrüft mr. Marchant verder, berichtte mü j* Voorzitter van den Minister raad: „Gisterenavond iaat heb ik bericht ge kregen, dat H. M. de Koningin er geen beswaar tegen heeft, dat gü van Uw verzoek om ontslag mededeellng doet aan de Pers ter publicatie in de Avondbladen van Maandag 13 Mei." Op 13 Met verzond ik aan het Hoofdbestuur van den Vrüzlnnlg-Democratlschen Bond het bericht van mün uittreden en aan het Corres pondentie-Bureau het volgende communiqué: „De beer mr. H. P. Marchant deelt om mede, dat hü to overgegaan tot de Katholieke Kerk en to getreden uit den Vrüzlnnig-Democratl- schen Bond. Hü heeft aan Hare Majesteit de Koningin verzocht, hem te willen ontheffen uit zün ambt van Minister van Onderwüa Kun sten en Wetenschappen.” Onae gemeenschapszin, onze sociale daad, wordt verheven door bet bewustsün van het gemeenachappelük lidmaatschap van het Li chaam van Christus. De menschheld dienen kan men slechts met werkelijke goederen te schenken: met de gaven der tot het bovenna- tuurlük plan verheven chrlstelüke cultuur. Daartoe zal leder voortdurend aan zichzelf heb ben te werken, zal ieder God moeten smeeken, en elke rem, gemakzucht en egoïsme opzij zet ten. Ben groeiende Liefde kan het ideaal ver weaenlUken van een chrlstelüke cultuur, die niet meer aal vergaan. Des avonds hield Prof. Dr. Jac. v. Ginneken 8. J. een inleiding over: „De volkscultuur ge zien in verband met tooneei. litteratuur, on derwijs en opvoeding.** Gelük men weet arordt thans te Beriün on derhandeld over het hernieuwen van de einde Junj afloopende IXiltsch-Nederlandsche trana- fer-overeenkomst Verschillende btjaonderheden moeten nog worden opgelost, maar men hoopt het in den loop van de volgende week met elkaar eena te worden. 1 Juni as. zal het 10 jaar geleden zün. dat de dlrecteur-generaal der P. T. en T„ Ir. M. H Damme, de leiding van het Staatsbedrijf der P. T. en T. aanvaardde. In verband hiermede zal een huldlglnga- büeenkomst worden gehouden, waarbü ook de Minister van Blnnenlandsche Zaken «anwevig zal zün. Het personeel, de personeelsvereenigln- gen en de bonden zullen dien dag In de gele genheid worden gesteld van hun belangstel ling fa dtt jubileum te doen blüken door hun aanwezigheid In het Gebouw van K. en W., Zwarteweg 7. Den Haag om 1030 uur. Daarna zal van 1313 30 uur ook voor andere belangstellenden gelegenheid bestaan den ju* tomaten, komkommers, kan woeden verwacht, ^’,r Producte“ op geen eind na In ons eigen land kunnen worden geplaatst. Men to van meenlng dat de dearingrekening aanmerkelük sou kunnen worden verhoogd, door bet daarop brengen van verdiende penningen door Dultschers in ons land, renten, huren, enz. Met de grootste zorgen worden de belangen van den tuinbouw nog sens büzonder bü den M nister aanbevolen in de verwachting dat al het mogelüke wordt gedaan om den export te bevorderen. Prof. Mag dr. J. B Kor» OP. bestuurslid van de Stichting Katholiek Gemeenschapsoord legde den grondslag voor de verdere bespre kingen tn Zün Inleiding over „Grondslagen en richtlünen der Katholieke Cultuur." Op welke gebieden kan de cultlveertng van de menschelüke natuur zich bewegen? Aller eerst springt In het oog het sociale karakter van de menschelüke natuur. Menschelüke cul tuur is bü uitstek sociaal, en ontstaat slechts door samenwerking van de menschheld In haar geheel. De menachelüke cultuur heeft tot voor werp de drie gebieden der menschelüke na- verstand, wil en gemoed Het verstand wordt ontwikkeld door de wetenschap. Het gemoedsleven, ziel en lichaam beide be roerend. vindt zün hoogste uiting in de kunst. De kunst moet den mensch dienen tot zün hoogste levensideaal, In zün streven naar God. Een daad is eerst menschelük. Indien gewild en op een doel gericht. De daad mort dienen om het leven van den mensch rijker te maken door de beheerachlng van de natuurgoederen. De chrlstelüke cultuur, omvattend het essen tieel menschelüke, den geheelen mensch in al zün strevingen, bezit de eigenschappen om een cultuur biüvend te maken Het christendom neemt den mensch zooals hü Is, en erkent zün behoefte aan zlnnelük genot. Doch «r to in de menschelüke natuur iets stuk geslagen, waar door de harmonie plaats maakte voor tegen strijdige bewegingen. De Stichting Algemeen Nederlandsch Pers bureau jl N. F.-, opgericht door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers”, aal met 1 Juli os. haar werkzaamheden aanvangen. Als uitvloeisel van een dezer dagen getroffen regeling sull^ met ingang van dien datum bet persbureau Vas Dias, te Amsterdam, en bet Nederlandsch (Haagsch) Correspondentie-Bu- reau voor Dagbladen, te 's-Gravenhage, hun levering van nleuavdiensten staken. Tot directeuren van het ANF. zün benoemd de heeren H. H. J, van de Pol, voordien dlrec- teur-hoofdredacteur van de Delftsche Courant, als presldent-directeur, en M. 8. Vas Dias. tot dusverre directeur van het persbureau Vas Dias, en tot directeur van bet bükantoor Den Haag van hetAJf P. de heer Mr. Joh. J. Belinfante. tot directeur van bet Nederlandsch Correspondentiebureau, te *8-Gra- Ds 33-jarige H. v. Veen, rijwielhersteller te Bellen, ts op den weg tusschen Assen en Bei ler in botsing gekomen met sen auto. De mo- torrüder was op slag dood. Te Aalten is in een onbewaakt oogenbllk het driejarig zoontje, eenlgst kind van H. J. Fukklnk, voorover In een waschketel gevallen en verdronken. aan de desbetreffende organisaties mart en kan worden verleend. 3. Het uitdragen In elk Nederlandsch gezin van de noodzakelüke kennis, omtrent de door lederen burger in eigen huis of bedrijf self te nemen beschermingsmaatregelen en te volgen gedragsregel In het openbaar vMr, tüdens en na luchtaanvallen. 4. Het krachtig en daadwerkelük bevorderen van de voorbereiding, den opbouw en de verwe- zenlüking van die zelfbescherming; deae, waar mogelük, te leiden, te steunen en hiervoor ge-, achoold personeel en betrouwbaar materiaal •ter beschikking te stellen. Het to geheel in overeenstemming met het beginsel der Armenwet, die de hulp van den eigen kring vooropstelt en de Overheidshulp subsidiair noemt, dat aan de kerkelüke en particuliere liefdadigheid de behulpaame hand wordt geboden, opdat de lasten der Overheid zooveel mogelük worden verlicht. Van een op heffing der Armenraden wordt een inzinking gevreesd der kerkelüke en particuliere welda digheid. een geringere neiging tot samenwer king en hulp In büsondere gevallen, een her leving van de oude euvelen, en daardoor een Ds veillngvereenlglngen in Zuld-Holland, tereenigd in de Prov Commissie vsn Veilingen, hebben een adres gezonden aan den Minister van Boon. Zaken, waarin de aandacht wordt gevestigd op bet felt, dat de toestand to den tuinbouw tn deae aoo belangrijke tulnbouw- Provtode, waar to hoofdaaak de intensieve tuin bouw wordt gedreven, door den zeer gebrekkigen export soo critlek is, dat elk «ogenblik een «toote débActe van den export van artikelen als De directies van particuliere münen hebben alM verslechteringsvoorstellen Ingetrokken. De minister van Waterstaat beeft o.m. meegedeeld, dat de f 400.000, welke 75 jaar lang zün toege zegd Inderdaad voor verbeteringen in het A. M. F zullen worden aangewend. De regeeringscommlssaris zal eerst een onder zoek instellen naar den toestand in de münen en daarna ruutr dien van het A. M. F. De regeering wil daarin geen beslissender! In vloed hebben. In de algemeene vergadering van het A. M F. aal de regeeringscommlssaris alleen stemmen, wanneer de stemmen staken. Woensdag IX hield de afdeeling Hillegom van de Algemeene Vereeniglng voor Bloembollen cultuur een vergadering, naar aanleiding van een daartoe door een dertiental leden gedaan veriock. Tüdens deze vergadering bracht de beer Murk bü de rondvraag de volgende motie met toelichting ter tafel: De afdeeling Hillegom van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur; gehoord de besprekingen Inzake Saneering Bloemboilen- bedrüf op ds afdeeUngsvergadering van beden; gelet op de uit de Saneering voortvloeiende on draaglijke lasten, alsmede op de schadelüke en ongewenschte gevolgen voor het bloembollen vak verbonden aan voortzetting der door da regeering getroffen maatregelen; In het uittreksel, dat we Zaterdagmorgen van de brochure van mr. Marchant publiceer- I den, zün uiteraard niet alle passages tot hun I recht kunnen komen. Wü veroorloven ons nog eenmaal op verschillende punten van politieker) aard terug te komen. Waarom zweeg mr. Marchant van zün bekee- I ring In December tot zün aftreden in Mei? Een reden was. dat hü de vrüzlnnlg-democratische partü niet wilde benadeelen bü haar campagne voor de Statenverkiezingen. Een andere reden echter was zün plichtsbesef als Minuter- -Het was 21 December 1934. Elke Minister I verwachtte dat het ,aanps swings -ontwerp- m Januari bü de Tweede Kamer zou worden in gediend. Het deel van mün Departement was reeds sedert begin September In bewerking ge weest. De wet zou ulterlük in April bet Staate- blad moeten hebben bereikt, wilde zü voor de begrootlng voor 1936 volledig werken. Sprak ik dan zou ik de ervaring beeft bewezen dat ik juist zag het Kabinet in moeilükheden hebben gebracht vlak voordat het wetsontwerp verscheen. Het landsbelang etochte, dat het Kablnet-Colün zonder afbrokkeling bleef zit- ten en zün taak, welke die ook zou blüken te zün. afwerkte. Als de afbrokkeling ware begonnen, dreigde er verder gevaar. Als Colün vandaag aftreedt, Is er morgen paniek.” Naar wü vernemen, heeft de Minister van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen a. 1. een schrijven gericht tot de gemeentebesturen en besturen der gesubsidieerde scholen voor bij zonder. gewoon of uitgebreid lager onderwüs, in verband met het voorstel tot pensionneering van onderwüzers op 60-jarigen leeftüd In deze circulaire zegt de minister o m dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de Pensioenraad, zonder dat speciale maatregelen worden genoegen in staat zal zün het seer groote aantal pensioenen tüdig te verleenen. Niettegenstaande dient te worden voorkomen, dat de te penslonneeren onderwijzers korter of langer tüd zonder Inkomsten zullen zijn. In het belang van hen te het daarom wensche- lük. dat büsondere maatregelen worden ge troffen. opdat de toekenning van voorloopig pensioen aan deze personen, zooveel mogelük wordt bespoedigd en dat in de gevallen, waarin tüdige regeling van het voorloopig pensioen niet mogelük zal zün. tüdig een voorschot op bet voorloopig pensioen kan worden verleend. 1. Het verschaffen van juiste Inlichtingen aan de bevolking omtrent de mogelükheden van de^htoBtoorlog en van de beperkingen, waar- aaïvBeïe te onderworpen; de uitwerking en de .-d. partü I grootte van het luchtgevaar en de mogelükhe den van bescherming tegen luchtaanvallen. 2. Het Inlichten In den rulmsten zin des woords van de bevolking in alle geledingen no pens de van overheidswege (staat, gewest, ge bed rijf) genomen en te nemen be- :smaatregelen en den steun welke Z. H Exc. Mgr. dr. G Lemmens. Bteschop van Roermond, heeft aan de Eerw geestelük- held en de getoovigen van het bisdom het vol gende schrijven gericht: Wü vernemen, dat In het münconflict een gunstige wending Is gekomen. Laten wü nu Zondag op de wüze als Wij hebben voorgeschre ven, den Goeden God dank brengen en Hem smeeken, op voorspraak van Onze Goede Moe der Maria, dat de sociale vrede to ons bisdom moge bewaard blüven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5