ONS BLAD DE POSITIE VA OOSTENRIJK Europa-Amerika door de lucht Een harde klap voor de N.R.A. LES DER GESCHIEDENIS Het nieuws van heden DE BAROMETER As Verkiezingen te Parijs ITALIË BLIJFT TROEPEN STUREN JOH. LAUWERS rAïcioe3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De mijnstaking in België s DINSDAG 28 MEI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No 198 BERICHT Botsingen Dienst technisch reeds mogelijk Nederlaag der regeering Het definitieve resultaat Een valuta-conf eren tie? Duitach-Britsche vloot- besprekingen De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije Men dient een groote idee De gebeurtenissen te Beauraing Opnieuw winst voor de com munisten ten koste der socialisten Per vlieg boot in 24 uur, zegt de Amerikaansche constructeur Sikorski Samenstelling der commissie van onderzoek Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD zal op Hemelvaarts dag niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Bepaald op 4 Juni De Bank van Frankrijk Frankrijk verbetert in verhoogd tempo zijn leger. De artillerie ig reeds voor het grootste gedeelte gemotoriseerd „Oostenrijksche kwestie geen obstakel” Na den opstand in Catalonië Omtrent het verloop bestaat nog de grootste onzekerheid Opperste Gerechtshof der Var. Staten verklaart de codes voor de industrie ongeldig 'i Duitschland heeft te Rome beloofd geen materiaal meer naar Abessinie te zenden Wy zyn tegen niemand, maar vol strekt en zonder reserve voor het vrije en onafhankelijke Oostenrijk p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Washington laat het initiatief aan Europa over In de afgeloopen week 3 milliard goud af gegeven De ontvoering van George Weyerhauser VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 c NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD c o o met Brusselsche correspondent seint ons f van ii TACOMA, 27 Mei. Reuter.) MO Onae Brusselsche correspondent meldt ons: Ti 3 18 6 23 k! Dr. KURT 8CHU8CHNIGG, Bondskanselier van Oostenrijk. De In 24 11 14 5 30 9 BERLIJN, 37 Mei (Renter) De Britech- Duitecbe vlootbesprekingen sullen 4 Juni a.s- te Londen berinnen. De Duitoehe delegatie, •JU bestaande uit von Ribbentrop, admi raal Schuster, een kapitein en een secreta ris, vertrekt Zondag uit Berlijn. Maandag wordt er in vele mijnen niet ge. werkt zoodat men eerst Dinsdag sa! kunnen nagaan in hoever de leiders der vakvereenlgin- gen weer de teugels in handen hebben. Onze d.d. 27 Mei: In de streek van Charleroi is sedert Zater dagavond nog een schacht in staking gegaan nl. de mjjn Ste Henriette, te Fleurus, behoo- 45 afgeV. 38 28 17 38 23 17 22 23 senat 30 14 8 14 11 De naasting van de telefoonnetten der drie grootste gemeenten gaat door. Zware brand te Leeuwarden. PARUS, 37 Mei. (Reuter). Gisteren had in de banlieu van Parijs de eerste stemming plaats voor de verkiezing van vertegenwoordigers in den Genenden Raad der Seine, waarin zitting hebben 90 leden, waarvan de banlieu er 50 moet aanwijzen tegen 40 bij de verkiezingen van 8 jaar geleden. Republlkelnsche Partij Tsjechische Soc.-Dem Tsjechische Nat.-Soc. TSj.-Slow. Middenstanders Tsj.-Slow. Nat.-Soc. TSJ.-Slow. Volkspartij Nationale Vereenlglng Fascisten Autonomlsten rend tot de soclété du Bols Communal. Het aantal mijnen waar gestaakt wordt in de streek van Charleroi bedraagt 37. Rede van het Tweede Kamerlid Fleskena over het crteisbeleid van de Regeering. f I PARUS, 27 Mel geant” verneemt van de afgeloopen week milliard francs goud is onttrokken. een de- onder en Voortgeset week-end van Katholiek Gemeen- Dultsche partijen: Dultsche Soc.-Democraten Sudetendui lachers Landbouwers Dultsche Christ.-Soc. Communistische Partij Hongaarsche Oppositie JO Azoren Europa af- 650 KM Het Italiaansche luchtvaartministerie heeft gisteren bekend gemaakt dat van de Dult sche RUksregeerlng bericht is ontvangen dat Duitschland geen oorlogsvüegtulgen. Instru menten of ander oorlogsmateriaal meer naar Abessinie sal uitvoeren. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de „Normandie" werd een groot gala-diner aangericht Men wijst er op, dat de Britsch-Duitsche vlootbesprekingen een zuiver consultief karak ter zullen hebben en dat de Engelsche delegatie van experts geen enkel lid van de regeering zal bevatten. Dwitaeh-Briteche vlootbeaprekingen bepaald op 4 Juni. Een vierde gedeelte van de stemgerechtigden is weggebleven. De communisten hebben een aanzienlijke overwinning behaald; zij hadden slechts vier zetels en thans bezetten zij twaalf zetels. Ook hun vooruitzichten voor de herstem mingen van aa. Zondag zijn goed. Hun winst is voornamelijk ten koste van de socialisten. De verkiezingen hadden voornamelijk plaats tn den z.g. .Roode Gordel" van Parijs, zoodat in hoofdzaak de linksche groepen belang had den blf de verkiezingen. Te Neuilly is de voorzitter van de Unie van nationalistische oud-strljders, Lebecq, gekozen, die bü de gemeenteraadsverkiezingen werd ver slagen. naar wjj vernemen, als volgt samengesteld: Voorzitter der commissie is dr. theol. kanun nik L. Blondiau; secretaris: kan. Bouchat; le den der commissie: kanunnik Ranwez, Z. E. P. J. B. Lenaln 8J. en Z E. P Van de Waele 8J.. benevens de Benedictijn Z. E. Dom Cyrtlle Lam bot. Vrijdag aa. 31 Mei zal de commissie voor bet canoniek ondersoek zich voor de tweede maal naar Beauraing begeven voor ondervraging van personen bij de feiten betrokken. Verleden Vrijdag werden, na een eerste of- ficieele ondervraging van Femande en Gilberte Voisin en van Andrée en Gllberte Degeimbre, vooral langdurig de beide moeders: mevrouw VoisinPerpete en de weduwe Degeimbre Barbier, aan een langdurig verhoor onderwor pen tn verband met het verloop der feiten de eerste vier dagen van de Verschijningen- De eommlssle voor dit kerkelijk onderzoek is, Amsterdam richt monument gin-Moeder op. Oud-Minteter Verschuur naar Heerlen ver trokken in verband met het ondersoek naar den toestand in de mijnen. ROME. 27 Mei (Reuter) In het commen taar op de rede welke Mussolini heeft gehou den in de Kamer, wijzen alle Italiaansche bla den de pogingen van de hand, om het Italiaan sche. probleem in Oost-Afrika uit te spelen te gen de Oostenrijksche kwestie. Woensdag confereeren partijen, betrokken bij het conflict te Budel met den rljksbemld- deiaar. Bondskanse lier Dr, Kurt Schuschnigg geeft in dit artikel eèn uit eenzetting over de posi tie van het ttoozeer be proefde, maar altijd nog. on verminderd vitale Oosten rijk. Hij vertelt, dat de Regeering niets anders beoogt dan de handhaving van een groote en nobele idee: die van het Heilige Roomsche Rijk. Het land is tegen niemand, als men het maar met vrede laat en over zichzelf doet beschikken. t die verleden Jaar een huisgezin van zes perso nen vermoordde, zonder ontdekt te worden, met deze ontvoering In verband staat. Bü een poging tot afpersing te Pasadana (Californlë), waar een bende van 10 personen poogde een bankier van 73.000 dollar te beroo- ven, heeft een revolvergevecht plaats gehad tusschen de politie en de bandieten. Een van de misdadigers werd ernstig gewond. I Na de opmerkelijke uitlatingen van den Ame- rikaanschen vliegtuigbouwer Donald Douglas verdient ook deze verklaring de aandacht. Si korski is de constructeur van de vermaarde vllegboot „Olipper") welke na de succesvolle non-stopvluoht Califomië-Hawaï-Oallfomlè in dienst wordt gesteld op de lijn San Franclsco- Hawaï-Philippijnen-Canton (China) dwars over den Stillen Oceaan. Twee vliegbooten van hetzelfde type zijn nog in aanbouw. Het Japanseb-Nederlandsch arbitaage-verdrag te Tokio geratificeerd. De Fransche Bank heeft tn de afgeloopen week drie milliard frs. goud afgegeven. De politie behandelt de zaak der ontvoering van George Weyerhanser te Tacoma met de grootste voorzichtigheid. Omtrent het verloop der mijnstaking in België valt nog niets met zekerheid te voorspellen. Zijl voor Konln- Eenstemmig verklaren de bladen, dat deze laatste kwestie nooit kan bewerkstelligen, dat Italië passief blijft ten opzichte van Abessinië. De „Popolo dl Rotna” noemt het belachelijk in- dlen men zou gelooven, dat Italië zich elders zou laten beleedlgen. om maar geen regiment den Brenner-pas weg te moeten nemen. Het s.s. „Conte Biancamano” Is met oorlogs- materieel, 68 officieren en 1700 manschappen naar Oost-Afrika vertrokken. Aan boord bevindt zich bovendien nog gene raal Santini, die het commando van een leger corps In Afrika op zich zal nemen. Het Italiaansche staatsblad publiceert creet, gedateerd 34 Mei. betreffende het de wapenen roepen van de onder-officieren de genle-officleren der lichting 1913 (1933). MADEIRA. 37 Mei. (Reuter.) Voor de bijzon dere rechtbank tot handhaving van de grond wet te Madeira is vandaag bet proces begonnen tegen Companys. den ex-president van de Ca talaansche generaliteit en zes Catalaansche oud-minlsters, die verantwoordelijk worden ge steld voor den opstand van 6 October. Het open baar Ministerie eischte dertig jaar gevangenis straf tegen leder der beklaagden. De minister van justitie tijdens dezen op stand, Lluki, verklaarde dat de houding van Oompanys en zijn collega's was gerechtvaardigd dooi de politieke richting, die toen de tjenlrale macht had in Madrid. Lluki verzekerde, dat de fascisten zich bewapenden en profiteerden van de welwillendheid der leiding, die belast was met de handhaving der algemeens veiligheid. Omdat zij voor hun eigen leven vreesden, afjn de leiders der socialisten Largo Caballero en de premier Asana naar Catalonië gekomen. Volgens Lluki was het doel van den opstand de Catalaansche autonomie en de echte Spaan- sche republiek te bentellen. gedachte, allen die en Staat betwisten, niet meer kon zijn de in carnatie van een politieke macht, maar slechts van een cultureele en geestelijke macht. Dit beteekent niet, dat de concentratie van een sterke politieke macht in een gecentrallseerden agaat nutteloos zou zijn. Het beteekent slechts dat een staat, hij moge zoo sterk, zoo gecon centreerd en autoritair geregeerd worden als maar kon, niet als Rijk of Keizerrijk gequali- flceerd kan worden, wanneer men deze uit drukking in een hlstorischen zin neemt. De idee van het „Empire” wordt bijgevolg Juist door het kleine Oostenrijk van tegenwoordig beli chaamd, dank zij de standvastige logica van zijn traditie, waaraan het ook trouw wil blijven. Door deze geestelijke macht van Oostenrijk in bet licht te stellen, zijn beschavende kracht, die zoo algemeen erkend is, en die geen enkele plaats laat voor de gedachte aan imperialisti sche oogmerken, maar die bet land een histo rische taak op de schouders legt, toont men zeker geen inbeelding. Men dient verder te onderscheiden tusschen twee verschillende dingen: de economische vi taliteit van Oostenrijk en de politieke vitali teit van Oostenrijk, welke laatste In de twee afgeloopen Jaren bijzondere actualiteit kreeg Wanneer men de economische omstandigheden van het land bestudeert, moet men tot de con clusie komen, dat Oostenrijk economisch le- ^sswvatbaar is, als het zijn politiek, de eenig- redelljke politiek, met dezelfde energie voort- ■et als in het verleden. Wat het tweede vraagstuk betreft, dat van de politieke levensvatbaarheid van Oostenrijk, het is duidelijk dat het buitenland belangstel ling sal blijven toonen vertrouwen eh sympa thie aan mijn land sal schenken, zoolang als de Reuter) De „Intransi- Wellngelichte zijde, dat in in totaal omstreeks drie gan de Banque de France r WASHINGTON, 27 Mei (Rewter). De bepalingen van de N.R.A. inzake de vijf honderd esdes voor de Industrie, zijn van daag door het Opperste Gerechtshof der Ver. Staten ongeldig verklaard. De rechtbank verklaarde artikel drie van de NAA, waarin het Congres den presi dent de bevoegdheid verleent codes voor de industrie te geven, in strijd met de grond wet, daar de macht van den president hierin niet voldoende werd ontschreven en bepaald. Het vonnis werd uitgesproken door den pre sident van de rechtbank, Hughes, in een par ticuliere zaak, die door de regeering was uitge kozen om te laten uitmaken of zij de macht had de salarissen en werkuren van de arbei ders door N.R-A.-codes, wier aantal meer dan vijfhonderd bedraagt, te regelen. De berijming van de rechtbank werd met algemeene stem men genomen. Richberg. de leider der NR.A., die namens de regeering de codes verdedigde, weigerde com mentaar te geven op het besluit van de recht bank, dat in regeeringskringen als een voüedige nederlaag voor de regeering wordt beschouwd. Het Opperste Gerechtshof verklaarde verder, eveneens met algemeene stemmen de wet-Fra- zier Leinke, waardoor duizenden pachters een moratorium konden krijgen van vijf jaar om hun hypotheken te betalen. In strijd met de grondwet. Toen Roosevelt de wet-Frazler, waarvan hij niet het initiatief had genomen, onderteekende, verklaarde hij, dat zij waar schijnlijk gewijzigd zou moeten worden. Maandag is alles rustig gebleven in de Bo- rinage, de streek van Charleroi en In het Cen trum. Omtrent het verder verloop van de staking bestaat echter nog de grootste onzekerheid. Van de georganiseerde arbeiders, die aanwe zig waren op de vergadering, waar de voorstel len van de Nationale Mijncommissie werden besproken, hebben zich 56 pCt. voor aanvaar ding van de voorstellen uitgesproken. Er waren echter velen afwezig en te Tuminas en elders werden moties goedgekeurd, waarin gevraagd werd, dat tegen Maandag 3 Juni de algemeene^staking in de Belgische mijnen aal worden uitgeroepen. tenrijk met vrede laat. Wij zijn tegen niemand, ook niet tegen Duitschland, maar wij zijn vol strekt en zonder reserve voor het vrije en on afhankelijke Oostenrijk. PARIJS, 27 Mei (Reuter). Na het bekend wor den van den uitslag van de verkiezingen te Saint Denis had een botsing plaats tusschen aanhangers van den afgescheiden-communis- tischen burgemeester. Deriot en .orthodoxe” communisten. Eén persoon werd ernstig ge wond. Zaterdag hebben zich nabij het graf van den onbekender^ soldaat vechtpartijen voorgedaan, tengevolge van het feit, dat een aantal natio nalisten schreeuwden „Geef de macht aan Wey- gand,” nadat generaal Weygand met zijn vrpuw gepresideerd hadden over de plechtigheid van 1 herontsteken van de eeuwige vlam boven het graf. Er werden verschillende personen gewond. De bekende vilegbooten-constructeur Si korski heeft in een interview aan de Ame rikaansche pers medegedeeld, dat een ge regelde luchtdienst tusschen New-York en Europa binnen afzienbaren tijd verwezen lijkt kan worden. Alle technische moeilijk heden zijn reeds overwonnen; alleen een commercieele basis moet nog worden ge schapen. De route over den Atlantlschen Oceaan sou gaan van New-York naar de Bermuda-eitanden K.M.), van Bermuda naar de KJd.) en van de Azoren naar (1300 (3200 (1700 KM). De grootste te overbruggen stand, Bermuda-Azoren, Is daarbij korter dan de afstand CaUfornië-Hawaï, welken de „Clipper” In non-stopvlucht aflegde. vllegboot zou de route kunnen afleggen uur. PRAAG, 27 Mei. Het definitieve resultaat der verkiezingen voor de Nationale Vergadering is als volgt: De affaire van de ontvoering van George Weyerhauser wordt door de politie voorzichtig behandeld, tenein de het leven van den knaap niet in gevaar te brengen. Men vermoedt, dat een mlsdadigersbende, WASHINGTON, 27 Mei (Reuter) In ver band met de berichten, als zou Washington t initiatief willen nemen voor een Internationale valuta-conferentie, wordt van offlcieele zijde herinnerd aan Roosevelt’s recente uitlating, dat hij momenteel geen stap in die richting over weegt. De Amerikaansche regeering zou van mee- ning zijn, dat het initiatief van Europa moet uitgaan. Sikorski becijfert ook, dat de exploitatie van een dergelijken dienst winsten zou kunnen op- levei-en. Een Slkorski-Clipper-vllegboot, te bouwen voor de route AmerikaEuropa zal ongeveer f 750.000 kosten. Het tarief per vlucht New YorkEuropa zal op ongeveer f 750 komen: ge zien de belangrijke tijdsbesparing mag men aan nemen, dat de plaatsen in de vllegboot, zestien in getal, geregeld bezet zijn, waarbij het ver voer van post en expresse-goed eveneens be langrijke baten zal opleveren. Sikorski schat dan de totale opbrengst per vlucht op f 12.000. Iedere vllegboot zal per week drie vluchten kun nen maken, zoodat per maand een l}ruto-ont- vangst van f 150.000 per vllegboot kan worden geboekt. In een half jaar zouden dan reeds de kosten van Iedere vllegboot zijn gedekt. Stand op Dinsdag 9 oar van.: 742J Vorige stand; 783J overtuiging leeft dat orde en rust er daad werkelijk verzekerd zijn en als Oostenrijk, ten zij dan In het geval van een mogelijke politieke catastrophe, in staat is zich te verdedigen met zijn eigen middelen. Wat waren, m den grond, de twee groote re- volutlonnaire stroomlngen die, na den onder gang van de dubbele monarchie, de ellende van Oostenrijk nog hebben verergerd? Van den eenen kant de poging tot vestiging van een en van den anderen kant een poging tot omverwerping en nog completer verwoesting van den Staat, een poging welke uitging van de ultra-natio- nalisten, die, in gedachte, sinds lang ons Oostenrijk als zelfstandige natie hadden uitge schakeld. Dit nationalistisch radicalisme dat door het bestaan van Oostenrijk altijd weer stand op zijn weg vond, heeft reeds eenmaal geleid tot een vernauwing van den Invloed der 1van het oude Oostenrijk geweest, die toen millloe- nen .JXiltschers In den vreemde" heeft ge maakt. Ik kan op dit punt slechts herhalen wat al zoo vaak verklaard Is, met name door Dollfuss: wü moeten ons eigen huls inrichten. Wü heb ben absoluut niets te verwüten. aan welken BUREAUX: HOf 6, ALKMAAR Tslafoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: I Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger -r-f yanneer men de huidige positie van Oos- yy tenrük In Europa wil beschouwen, moet r men om te beginnen vaststellen, dat al le Oostenrükers ten zeerste overtuigd zün van het belang dat Oostenrijk heeft bü het lot van Europa; maar ook bezitten zü de overtuiging, dat 1 bestaan van Oostenrük voor Europa van evenveel belang ts.^ De verdragen en overeen komsten, waarover de verschillende staten thans besprekingen voeren, doen tenslotte niet anders dan de internationale rechtsbeginselen sanctlon- neeren, die als natuurlük zün erkend. Wat Oos tenrük daarbij vraagt, het is in de eerste plaats dat de belangstelling, welke Europa ten opzich te van dit land aan den dag legt, zich niet al leen op platonische wijze uite, maar ook prac- tisch, door het vestigen van bevredigende eco nomische relaties En vervolgens vraagt Oosten rük. dat dezelfde natuurlüke beginselen van in. ternationaal recht, die het land zonder reserve respecteert ten opzichte van alle andere landen, Proletarische dictatuur in Oostenrük ook gelükelük gerespecteerd worden ten opzlch- J te van de Oostenrijksche natie. Zoo luidt, in een eenvoudige formule saamgevat, de diepere zin der overeenkomsten welke in den laataten tüd gesloten zün of waarover nog wordt gediscussi eerd. De politiek di«it in de allereerste plaats een zaak van diep nadenken te zün. In 1 alge meen gesproken is politiek immer een zaak van - - intelligentie. Wie politiek bedrüft met senti- c“ltuur het te de verbrokkeling menteele argumenten, versterkt de rijea van de Romantici der politiek, die niet meer m dezen tüd passen. Maar als men de zaken alleen van strikt geestelük standpunt uit beschouwt, ont komt men niet aan de erkenning, dat Oosten rük op den dag van heden een onscheidbare een heid te en- dat men dit huisgezin tot lederen - - - prüs moet verdedigen, als men. en zelfs om- _“Bn °P voorwaarde dat men Oos- d a t men, direct geïnteresseerd is bü de hand having van den Europeeschen vrede. Zonder een onafhankelijk Oostenrük wordt deze vrede ern stig bedreigd. De studie van het Oostenrüksche probleem toont aan, dat men tot het Jaar 1848 zou kun nen teruggaan om de argumenten vóór en té gen Oostenrük in denzelfden vorm terug te vinden. Ook in dien tüd streed men, evenals vandaag, voor en tegen Oostenrijk. En eigenlijk te de Oostenrükseüe kwestie-nog tot een vroe ger tijdperk te hertelden. Steeds heeft, in den loop der eeuwen, op de beslissende momenten van de Europeesche geschiedenis, de Oostenrijk sche kwestie een overheerschende red gespeeld. Maar laat men alleen de geschiedenis van de vorige eeuw de revue passeeren, dan ontmoet men drie momenten waarin de Oostenrijksche kwestie haar fatale werking uitoefende op het lot van Centraal-Europa: de regeering van Na poleon I, het jaar 1848 en tenslotte het Jaar 1866. Het is ook reeds door Bondskanselier Sei pel verklaard, <te|ta hü in de historie van de Oostenrijksche en "de Germaansche ontwikke ling, in *t algemeen drie beslissende étappen on derscheidde: 1806 (Napoleon I). 1866 (Sadowa) en 1918. Zü die die Oostenrijksche ziel nooit nader be studeerd hebben zullen moeilijk kunnen begrü- den. dat het kleine Oostenrük, economisch zoo zeer verzwakt en jx>litlek gereduceerd tusschen zün enge grenzen, dat dit hedendaagsche Oos tenrük nog dezelfde groote idee volgt als het oude Oostenrijksche keizerrük, voorganger die nog in onze herinnering leeft, en als men verder in de historie wil terug gaan, de zelfde groote idee van het oude Germaansche Rük. waarvan Oostenrük weleer de vaandel drager was. Er te een tüd geweest, waarin Westersche be schaving en Oostenrijksche idee synonieme be grippen waren. Oostenrük en zün hoofdstad ver schenen toen als het hart en het hoofd van het Heilige Roomsche Rük en het is nog altüd het Heilige Roomsche Rük dat tenminste op een geestelük plan het Westen vertegenwoordigt, waarbü de voornaamste kracht uit Oostenrijk wordt geput. Het Jaar 1918 bracht in zooverre een totale verandering, dat de vooraanstaande politieke macht van het oude Oostenrük verdween. Wat overbleef, het waren geheiligde historische her inneringen. een sublieme traditie, een groote geestelüke taak en opnieuw die oude en voor name missie om een „overbrugging" te zün, een band In allerlei conflicten die dreigden uit te breken. Toen Bondskanselier Seipel, en met hem vele anderen, na de groote débacle, Oos tenrük opnieuw met de idee van het Rük, het Keizerrük in verband brachten, was dit met de (jat het „Reich” van heden voor hen de identiteit van de begrippen .Reich” Verkiezingen In de Parjjsche voorsteden. Op nieuw winst voer de oommunteten. Volgens de Parüsche „Oeuvre" heeft Dultach- land onlangs te Rome voor Italië voordeelige aanbiedingen gedaan met betrekking tot een eventueel nazi-bewlnd in Weenen. In offlcieele regeeringskringen te Addis Abeba te men vrü bevredigd gestemd over de te Genève bereikte resultaten. Het voortdurende contact met den Volkenbondaraad beschouwt men als een groot voordeel. In offlcieele kringen te Addis Abeba verklaart men volstrekt nlete af te weten van zoogenaam de Britsche militaire toebereidselen aan de soe- daneesche grens. LONDEN, 27 Mei. (Havas). In welingelichte kringen wordt ontkend, dat Duitschland op de vragen van de Britsche regeering zou heb ben geantwoord, datteruggave van de kolo- llën de voorwaarde was voor den terugkeer naar Genève. Bertün beeft nog niet op de Brit sche vragen geantwoord. I H M i!;! hvw I .1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1