Katholiek gemeenschapsoord Unie" I Het crisisbeïeid der Regeering Van Deyssel eere-doctor Kloos en Zware brand te Leeuwarden UNIE-KOFFIE I VRUCHTBAAR WEEKEND i BOERENLEENBANK VERGADERT VAN H.1.- GROOT BLIK GEMENGDE BISCUITS (INHOUD 2 POND) Ei i „BETEEKENIS VAN ’80” DINSDAG 28 MEI 1935 n. r BIJ AANKOOP VAN ELK HALF POND Devaluatie „RAAD DER OUDEN” BIJEEN NIEUWE KERK TE HILVERSUM Rede prof- Verdeniua De bouw aanbesteed veeteelt Prof. dr. A. W. de Groot promotor R.K. MIDDENSTANDSBOND Congrea 1935 te Rotterdam UITZENDING NAAR DE K 18 onvergeteijjk De taak der overheid DR. AR1ËNS-VEREENIGING Studie-bijeenkomst te Amersfoort Doodende paaaiviteit PASTOOR TH. J. VAN NOORD ■i Twee arbeid erawoningen in de aach gelegd Soc.dem. leden der Eerste Kamer De vaste lasten ondraaglijk Cultuur en gemeen schap Café kreeg groote waterschade Diepgaande problemen aange- aneden in cultureele conferentie Mr. Verachuur ia zyn werkzaam heden begonnen Rede van het Tweede Kamerlid A. N. Fleakens voor de boeren VAN 15-'20-22’/,-30-40-45-50 CENT PER HALF POND CENT NETTO KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO HET ONDERZOEK IN DE MIJNEN MAANDAG. 27 MEI TOT EN Mtt ZATERDAG. 8 JUNI (ZOLANG oe VOOMAAO STMKTi EEN Plechtige openbare zitting in de aula van de Amaterdamache U niveraiteit Katholieke Verkenners-leiders in Roermond Tuinbouw en De vaate laaien Geslaagd en Pater Jac. van Ginneken S.J. De toeatand in den landbouw rente voor nieuwe hypotheken •OVEMOMM OF DE KOFHE 15 KORTING Statiegeld blik K as. Ledig blik srordt roar K ets. Untggtnomeu la nieuw UW 13 aan- een zonden de toegankelijk. inleiding over i - - Onmiddellük hierop werd de vergadering der Ooöp. Centrale Boerenleenbank geopend. De boeren en tuinders verwachten, dat de overheid een zoodanig niveau van productie- omvang en productie-opbrengst zal trachten te behouden, dat een normaal bedrijf In staat wordt gesteld, de verplichtingen voortvloeiende uit een niet te abnonnalen schuldenlast in een redelijk tempo en in redelijken omvang na te komen. K VOOR In de sociale organisaties ziet spr. het mid del bij uitstek van een herstel van cultureel leven. Na een langdurige gedachtenwisseling werd bet congrea gesloten. der Raad van garandeerd. Het is de leiding der bank gelukken alle hypotheken te verlagen kenls van de Nieuwe Glds-beweging voor onze letterkunde zal aanduiden. De cultuur verschaft den enkeling eerst dan de mogelijkheid tot volle ontplooiing van zijn krachten in een goed geordende samenleving. Bijzonder belangrijk is de elsch, dat die moge lijkheid zal moeten bestaan voor alle volks- genooten, ook voor den man in de straat. De grootst mogelijke persoonlijke vrijheid, teza men met een aoo sterk mogelijke harmonieuze samenwerking is het maatschappelijk en cultu reel Ideaal. Thans is het leven veruiterlijkt. Hetgeen bui ten den mensch in de natuur aanwezig is, werd doorvorscht. Bij deze ulterlljke ontplooiing zijn de zedelijke krachten verzwakt. Elk onderdeel van het leven wordt losgemaakt van het cen trale middelpunt, en doel op zich. De meeste katholieken beseffen niet eens het gemis aan saamhoortgheid der klassen Te wei nigen zün doordrongen van het geweldig pro bleem, door Plus XI gesteld. Alle sociale actie kwam voort uit het heimwee naar de gemeen schap, en streeft naar de gemeewschap. In de kringen, die zich voor een cultuurideaal plegen te interesseeren, wordt al te veel een miskenning aangetroffen van sociale actie. Het naaste doel van onze agrarische politiek moet zijn zooveel mogelijk te bereiken, dat wij den land- en tulnbouwenden stand als stand en als vrije groep in onze nationale eenheid blijven behouden. Slechts daar, waar schuldelschers onredelijk zijn in hun eischen en een te hooge rente vor deren of eischen van aflossing stellen zonder daartoe gedwongen te zijn door eigen noodzake lijkheid. m.a.w. waar het crediteurenbelang niet in redelijke verhouding staat tot het debiteu- renbelang en dus onredeltjke executies dreigen, dient de overheid bemiddelend tusschenbeide te komen. In diepste wezen was de „kleine litteratuur" paedagogisch. Eveneens de kinderversjes. Op iets lateren leeftijd eischt bet kind, in een romantische periode, balladen. Spr. hield een vurig pleidooi vbor balladen als paedagogische lectuur voor kinderen. Ook God wil den voortgang van een gezonde cultuur. De parabel van de talenten gaat vol ledig op voor de cultuurgoederen. Spr. critlseer- de den verkoop van schund-llteratuur. Geeft de jeugd goede boeken en goede films. De smalfilm is daarbij niet door de katholieken te verwaarloozen. De Middeleeuwsche verhalen moeten in nieu wen. schoonen vorm voor dezen tijd worden naverteld. Hierna volgde een belangwekkende gedach tenwisseling. De heer Jan Beerends uit Amsterdam hield 1 In eenvoudige woorden uitgedrukt kan dus worden gezegd, dat wij ermede rekening heb ben te houden, dat gedurende meerdere jaren onze binnenlandsche markt afgesloten bltfft van de wereldmarkt, terwijl de afsluitsluizen die de communicatie met de wereldmarkt on derhouden door de overheid slechts worden ge opend indien en voor zoover de binnenlandsche economische toestand het wenscheiyk maakt. Evenwel zullen wij bü onze pogingen vn ons nationale productie-apparaat in stand te hou den er voor moeten zorgen, dat de problemen niet te eng en niet te technisch worden bezien. Niet te eng en niet te technisch, opdat niet de producent worde beroofd van zijn initiatief en opdat de zelfstandige kléine ondernemer niat worde gedegradeerd tot een werktuig in de handen van een niets ontziende crisisbureau cratie. Zondagochtend een inleiding over het onder werp: „Het nut van een Volkshoogeschool." Het doel van het Katholiek Gemeenschaps oord moet zijn: volkshoogeschool te zijn, om bij te dragen tot herstel van de volkscultuur in Nederland. In een historische beschouwing be schreef spr. hoe de volkscultuur der Middel eeuwen verloren ging. Thans gaan ook wij katholieken aan cultuur „doen”. Men schept echter geen cultuur door bepaalde cultuuruitingen te beoefenen. Cultuur echter is verworven levensstijl, een projecteeren van eigen innerlijk naar buiten. Het is thans niet de taak mooi te leeren zin gen, te leeren reidansen en tooneelspelen. Onze taak is goed te leeren leven als een saamhoo- rig volk, de verticale levensrichting te her stellen, de cultuur los te maken van het mo- menteele en te worstelen in traditie, bloed en bodem. Een volkshoogeschool zal gelegenheid moeten geven deze taak aan te vangen. Het is daarom verheugend, dat, al moge de uiterlijke levensgestalte van den arbeider nog weinig gecultiveerd zijn, het streven naar ver dieping van zjjn innerlijk godsdienstig leven zulk een vruchtbaren bodem vindt.- Na deze rede, welke prof. Verdenius had uit gesproken In zijn kwaliteit van vertegenwoor diger der Nederlandscbe taalkunde van den Senaat, gaf de rector-magnificus net woord aan prof. dr. A. W. de Groot, voorzitter van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, die het Senaatsbesluit motiveerde. Spr. le*4e er tea nadrak sp, tet te an- teneheiding die te Hrnsst Klaas en van Deyaael heeft teegekewd., een wetenschap- petfjke is. Zulk een volkshoogeschool denkt spr. zich in een soort boerenhofstede, waar het verband met eigen land wordt gevoeld. Nadat de rector-magnificus, prof. dr. Th. J. Stomps, de plechtigheid had geopend, en de aanwezigen had welkom geheeten, sprak hij er zijn leedwezen over uit, dat prof. dr. J. Prinsen J. Lsn. wegens ziekte verhinderd was in deze senaatszlttlng te spreken over de beweging van *80 voor'de Nederlandscbe letterkunde. Spr. deelde mede, dat op verzoek van den Senaat prof. dr. A. A. Verdenius het woord zal voeren over de beteekenis van de beweging van ’80 en van de belde promovendi voor de Nederland- sche taal en, wegens de verhindering van prof. Prinsen, ook met een enkel woord de betee- De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft Maandagmiddag in openbare zitting, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en beken de figuren uit litteraire kringen, het doctoraat honoris causa in de Let teren en Wijsbegeerte wegens zeer uitstekende verdiensten verleend aan Willem Kloos en Karei Alberdingk Thijm, bekend onder zjjn schrijvers naam Lodewjjk van Deyssel. „Onze letterkundige kunst van na *80 is ge groeid tot de volkomen gelljkwaardlge van de contemporaine in het buitenland; met behoud van eigen, nationaal karakter is se op cosmo- politisch plan komen te staan en leeft vrij en frank mee in de groote stroomlngen van het denken en voelen ter eeuw." Dit is uw werk en uw glorie. Ook op het gebied van het schuldenvraagstuk en in ruimeren zin van de vaste lasten, moet naar spr.'s meenlng de stelregel gelden, dat de overheid zich niet in een gedetailleerd ingrijpen in privaatrechtelijke en credletverhoudlngen dient te begeven. Wenscht de regeering op een dergelijke wijze schuldregelend te gaan optreden, zoo kan zij beter tot een algemeenen monetal- ren maatregel overgaan, dan het credletverkeer door detailvoorschriften te ondermijnen en ón mogelijk te maken. Spr. betreurt het zeer dat de drie Centrale Landbouworganisaties onderling over het pro bleem van den kleinen boer zoo sterk van mee nlng blijken te verschillen en kan niet nalaten er hier nog eens op te wijzen, dat bet door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond in deze ingenomen standpunt het eenig juiste is, waar deze Centrale Organisatie zich op het onlangs te ’s-Bosch gehouden congres uitdrukkelijk voor extra hulpverleenlng aan de kleine boeren beeft uitgesproken. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn Maandagavond 6 uur van het Paleis Huls ten Bosch te Den Haag per auto naar Het Loo vertrokken. Spr. kan niet nalaten hier ook een speciaal woord over onzen tuinbouw en veeteelt te zeg gen. daar nu juist de onderhandelingen met Dultschland over den transfer van de rente op kapltaalvorderingen weer zijn begonnen. Spr. hoopt ^an harte, dat voor den gedupeerden Nederlandschen belegger een zoo gunstig moge lijk resultaat moge worden bereikt, doch dit neemt niet weg, dat hij meent voorop te moe ten stellen dat het billijk en noodza^Mtetis. dat onze clearingverhouding met Dufl^Hind allereerst wordt benut pm een belangrijk groo- ter kwantum tuinbouw- en zuivelproducten naar dit land te exporteeren, dan blijkens de voor- loopig toegewezen contingenten te verwachten is. Indien niet een belangrijk grooter betallngs- contlngent aan den Nederlandschen export van veehouderij- en tuinbouwproducten wordt toege wezen, dan zal de economische ineenstorting van onze weide- en tuinbouwgebieden niet meer ver af zijn. Minister Steenberghe verklaarde on langs In de Kamer, dat hij van meenlng is „dat op een bepaald oogenblik de vorderingen uit de producten, die tenslotte de activiteit in ons land aan den gang moeten houden, gaan vóór de ren te-vorderingenSpr. gelooft, dat dit bepaald oogenblik thans gekomen is. Wat het zwaarst is. moet ook het zwaarst wegen, hoe hard het voor velen ook moge zijn. Ten aanzien van de melkveehouderij merkt spr. nog op, dat de moeilijkheden in dit bedrijf thans wel ten top zijn gestegen. Het staat er met onze veebedrijven wanhopig voor en de tot nog toe genomen maatregelen blijken onvol doende te zijn. De regeering moge bedenken, dat het zoo niet langer gaat .en dat het een harer eerste plichten is om onmiddeUijk op breedere basis in te grijpen, teneinde te voorkomen dat er ongelukken gebeuren, die zullen blijken niet meer te herstellen te zijn. ten aanzien van de onderwefpelijke materie het gevoerde beleid hem niet kan bevredigen. Moge onze minister van Economische Zaken vooral sterk toezien bij de keuze van zijn ver trouwensmannen, teneinde verzekerd te zijn, dat zjj bij den land- en tuinbouw ook vertrou wen hebben: niet alleen bij het grootbedrijf, doch ook bij de kleine boeren. Hoe staat het met de vermindering der vaste lasten, die op onzen land- en tuinbouw druk ken en met den dag ondraaglijker worden? In den laatsten tijd heeft men herhaaldelijk kun nen lezen, dat de indiening van een eerste ont werp van wet betreffende de vaste lasten zeer binnenkort zou zün te verwachten, In elk geval staat dit vast, dat de regeering ten aanzien van deze materie veel te lang heeft gewacht en dat zü zeker het juiste moment heeft laten voorbijgaan bij de indiening van het groote be- zuiniglngsontwerp, dat vóór ruim drie weken bü de Tweede Kamer is Ingekomen. De toestand van -pastoor Th. J. van Noord te Langendük (Noord-Scharwoude), die. zooals gemeld, eenlge dagen geleden uit voorzorg werd bediend, is de laatste dagen goed vooruitgaan de. Waar het eenlgszins mogelük is, onthoude de overheid zidh van gedetailleerd ingrijpen in het binnenlandsche ruilverkeer of zoo men wil in de binnenlandsche prijsvorming, want een zekere mate van vrüe prijsvorming en vrije productlebepaling is voorwaarde voor de in standhouding van het besef van eigen econo mische verantwoordelijkheid voor onze boeren en tuinders. Ingrijpen aan de grens door invoer rechten verdient, waar eenlgszins mogelük, on der de gegeven omstandigheden enkel reeds de voorkeur, omdat het een vergaand gedetailleerd ingrijpen In de binnenlandsche prijsvorming overbodig maakt. Van het moment, dat de re geering zich volop durft te realiseeren. dat wü gedurende wellicht jaren gedwongen zullen zün een zuiver nationaal georiënteerde autarkische welvaartspolitlek te voeren, zie ik niet In, dat een verdere verhooging van Invoerrechten büv. op granen ongewenscht is. Op den duur is met name voor de kleine boerenbedrijven een an dere wijze van ordening dan via de prijsvorming onuitvoerbaar. De overheid zal in leder geval, zooveel moge lük hebben contact te houden met de organi saties, die uit het rechtmatige vrijwillige samen gaan op sociaal-economisch gebied van de boe ren en tuinders zün geboren, van deze organi saties, die ouder zün dan die semi-officieele crisisorganen met beperkte doelstelling. Deze landbouworganisaties, boeren- en tuln- dersbonden, of hoe men dezelve ook nader wenscht aan te dulden, zün niet alleen vanwege hun historische verdiensten de aangewezen or ganen, om door de overheid te worden benut, doch zü bieden voor de overheid ook het middel om de niet te verwaarloozen psychologische weerstanden, die zü bü de doorvoering der crisismaatregelen op het platteland ontmoet te overwinnen. Spr. weet wel, dat hetgeen hü hier over het „hoe" der overheidsinmenging zegt, in Den Haag in zün algemeenheid niet wordt ontkend. Ja zelfs aanvaard wordt; doch hü meent niet te mogen nalaten, van deze plaats als zün mee nlng te uiten, dat het niet voldoende is voor den vorm of zoo men wil officieel met een en ander rekening te houden, maar dat ook in de praktijk in alle onderdeden en personeelforma- tles van boven tot onder en over geheel de lijn de gesteldheid van de plattelandsbevolking, ook gewestelük in meerdere mate, dan tot op heden bü de uitvoering der crisismaatregelen dient te worden in acht genomen. Ook is het ver keerd, in de lagere organen een crisisbureau cratie In het leven te roepen, die in hare per- •oneele samenstelling soms eerder tegen de eigen organisaties der boeren is geporteerd dan met den wil tot waardeerende samenwerking daar- meda besteld is. Bpr. wU hiermede zeggen, dat Het Congres 1935 van den Ned. R.K. Midden standsbond is thans definitief bepaald op Woensdag 11 en Donderdag 13 September te Rotterdam. Wanneer men zich aan de sociale actie ergert, heeft dit eenlge reden. Er Is gevaar van klasse- vorming, van hebaucht en van t opkomen van den massamensch. Groote waakzaamheid is vereischt, opdat uit de organisaties niet groeien oppervlakkige en verulterlükte massa-menschen. Daarom staan naast de vakorganisaties de standsorganlsaties Uw beider kunst simpel te betitelen als woordkunst, zooals menigmaal geschiedt, is onvolledig en misleidend. Het is niet lou ter een spel van rijm en maat en klank, maar zleleleven, in dien zin dat de ziel in uw kunst werkt als het Instrument van het onbewuste. Uw sonnetten. Kloos, zün le- vensbelüdenis, psychische muziek, rüke variaties In woord en beeld en klank op dit telkens terugkeerend thema. Ook Uw kunst. Van Deyssel, welt uit dezelfde bronnen. De partüraad der 8. D. A. P. heeft de vol gende candldatenlijst voor de Eerste Kamer vastgesteld Voor Noord-HollandFriesland: dr. Henri Polak, Carry Pothuls-Smit. K. Vorrlnk, 8. da la Bella, dr. H. B. Wlardi Beekman, E. Boek man. mr E. Ribbius Pelletier, C. J. J. Weykamp en F. van Meurs. Voor Utrecht, Zeeland. Limburg en Brabant: P. Moltmaker, J. E. Stokvis, J. Reinalda, O. J. van Lienden, C. Woudenberg en H. Ploeg. De heeren Wlbaut en Oudegeest zullen dus niet meer in de Eerste Kamer terugkeeren. Zondagmorgen acht uur heeft het Comité „Onze Marine” te Den Helder, naar aanleiding van de radlo-uitzendlng Zaterdagmiddag, uit Mauritius een telegram ontvangen van H. M.’s onderzeeboot „K. 18”. Het telegram luidde: „Geslaagde uitzending was onvergetelük. Iedereen zeer onder indruk. Commandant K. 18”. Ook het secretariaat van de Phohi heeft een telegram ontvangen van de bemanning .van do „K. 18”. waarin men dank uitspreekt voor de radio-uitzendlng. De officieren van de „K. 18” Phohi eveneens een telegram. Maandag is te Eindhoven de vergadering ge houden van de aandeelhouders der N.V. Boe renhypotheekbank. ’’Mr. P W. M. H. Truyen opende de vergade ring met de mededeellng, dat het voor hem een verheugend feit is, dat het Jaarverslag der Hy potheekbank bevredigend is, niettegenstaande den zeer slechten gang van zaken in oen land en tuinbouw. In het afgeloopen jaar moest zes maal tot executie worden overgegaan. De ach terstallige rente bedroeg niet meer dan 5S pet. van het geheel. De winst was zeer matig De rente voor nieuwe hypotheken jyrd bepaald op 4K pct. Van de bestauMl HjrpCöieken kon niet zonder meer worden verlatigd, daar de bank geen eigen geld uitleent, doch dat van pand- brlefhouders, aan wie een vaste rente is ge garandeerd. Het is de leiding der bank mogen gelukken alle hypotheken te verlagen Wt «K pet. De bedoeling is alle rente terug te bfengen tot 4S pet., doch hierover moet men zich geen al te groote illusies maken. Spr. herdenkt hier na het overlüden van Mr. Dubois, aan wiens nagedachtenis spr. dank en hulde bracht. De heer Jop Pollmann hield vervolgens een „Lied, dans en leekenspel als uitingen eener levende volkscultuur." Het volkslied is er om gezongen te worden, niet om beluisterd te worden. Het volkslied eischt actief zingen, de pret in het zingen self, niet een passief luisteren. Bijzonder groot zün de verdiensten van de beide promovendi voor bet onderzoek naar bet verband tusschen vorm en inhoud. Spr. legde er den nadruk op. dat het Kloos en Van Deyssel zün geweest die naast de een zijdig historische literatuur kunde van die da gen nieuwe grondslagen hebben gelegd voor de psychologie van den scheppenden kunste naar. Zü kenden daarbü groote beteekenis toe aan het onderbewuste en zijn als zoodanig met recht te beschouwen als voorloopera der mo- nerne dieptepsychologie. De jaarlüksche Studie-bijeenkomst der Dr Arlëns-vereenlging wordt dit jaar gehouden te Amersfoort in Hotel Monopole, op Donderdag 13 Juni om twee uur. Pater Dr. Joannes O. M. Cap. uit Helmond zal behandelen: „Psychologie en het praktisch leven”. Pater Patricius O. M. Cap zal spreken over: „De Psychologie in de praktük van het Red dingswerk". De bijeenkomst is ook voor belangstellenden Vervolgens bevorderde prof. dr. A. W. de Groot Willem Kloos en Karei Alberdingk Thüm met de gebrulkelüke woorden tot doctor in de letteren en wüsbegeerte en overhandigde hun de doctorsbul, waarna hü en de Rector Mag nificus de beide eeredoctoren met de verkregen waardigheid gelukwenschten. Lodewük van Deyssel sprak vervolgens, mede namens Willem Kloos, een dankwoord. Velen hebben gebruik gemaakt van de ge legenheid, de heeren Kloos en Alberdingk Thüm persoonlük geluk te wenschen. Prof. Verdenius, hierna het woord verkrij gende. richtte zich dan tot de beide promo vendi. Aan zün rede ontleenen wü het volgende Willem Kloos en Lodewük van Deyssel, toen gü. nu meer dan 50 jaar geleden, u uw kun- stenaarschap bewust werd, vondt gü bier een geslacht, dat opgegroeid was In en tevreden was met armzalige vlakheid en burgerlüke huisbakkenheid. Noch Potgieter en Huet, noch Multatutl hadden hier nieuw leven kunnen brengen. „Alleen de wilde hartstocht der revo lutie en haar luidklinkend verzet konden vruchtbare levende tüden doen aanbreken.* Die revolutie werd hier gebracht door een groep jongeren, die In 1885 een eigen tijdschrift, „De Nieuwe Gids" oprichtten, van waaruit zü de zege bevochten hebben, van waaruit zü verkondigden „dat niet het onderwerp den kun stenaar tot kunstenaar maakt, maar wel de kunstenaar het onderwerp tot kunst.” Gü bei den waart de voornaamste theoretici dier be weging, uw tüdschrlft was in oorsprong critisch tüdschrlft. Zaterdag en Zondag zün een 600 k 700 leiders en leidsters der verkenners uit de verschillende diocesen van Nederland voor het houden jaarlüksche büeenkomst van den Ouden naar Roermond gekomen. Bü de openingsceremonie waren ojn. wezlg staatsraad Rambonnet, hoofd verkenner in Nederland en oud-mlnlster Reymer, burge meester van Roermond. De vlaggenparade werd gehouden door den hoofdkwartier-commissarls, majoor-lntendant P. W. van Leeuwen, met assistentie v^p pater dr. J. Beuns 8J. De Inspectie geschiedde door staatsraad Ram- bonnet. Zaterdagmiddag pelgrimmeerden al de deel nemers naar het nabije O. L. Vrouw in t Zand Staatsraad Rambonnet prees des avonds in een toespraak de leiding van de Katholieke Verkenning, waaraan deae uitgroei 'a te danken. Anderzijds waarschuwde hü voor het scheppen van tegenstellingen. Zondagochtend droeg de Blsscbop van Roer mond Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens in het Krulswegpark een H. Mis voor de deelnemers op. Pater Beuns hield een toespraak, waarin hü de verkennerstact der leiders schetste. Na de rally in het kamp sprak de bisschop de deelnemers toe en gaf uiting aan zün sym pathie met deze beweging, die zooveel goeds voor de Jeugd kan doen. Tot slot gaf Mgr. allen zün negen Door een haag van verkenners werd Mgr on der daverende Yells uitgeleide gedaan. Trots den ontzaglüken sprong omhoog in de negentiende eeuw kan onze cultuur niet bo gen op de harmonie der middeleeuwsche cul tuur. Er zün tegenstrüdige elementen (neem de sociale kwestie), stammend uit verschillende cultuurperioden. Het kan de taak van een ka tholiek gemeenschapsoord zün van den chaos een kosmos te maken. Ik mag besluiten met een aanhaling van Prinsens woorden: Spr. merkt op, dat de Amsterdamsche Universiteit met het verleenen van de hoogste waardigheid waarover zü beschikt aan Kloos en Van Deyssel trouw blüft aan een van haar dierbaarste tradities. Zü is te allen tüde overtuigd geweest, dat haar waarde niet wordt gemeten naar het aantal harer docenten en studenten, maar naar de mate, waarin zü voeling houdt met en mede leiding geeft aan het cultureele leven van Nederland. De voorzitter, de heer Aquarius, herdacht in zün openingswoord eveneens den overleden di recteur Mr. V. Dubois. Hü sprak een speciaal woord van welkom tot den vertegenwoordiger van den directeur-generaal van den landbouw, Mr. Wintermans, en tot de afgevaardigden der verschillende bonden. Bü de behandeling der winst- en verliesreke ning hield de heer Fleskens een rede, waarin hü ook het crisisbeïeid der regeering ter sprake bracht. Spr. begon met een herdenking van Mr. V. Dubois, den overleden directeur der bank, en van den heer A. C. v. d. Ven, burgemeester van Son. Maandagmorgen heeft de architect N. Andrlessen namens het kerkbestuur der 8t. Joseph-parochie te Hilversum In het openbaar onder R. K. aannemers aanbesteed het bouwen van de St. Josephkerk met sacristie, pastorie en fietsenbergplaats aan de Mlnckelerstraat aldaar. Er waren 27 biljetten Ingeleverd. Hoogste In schrijver voor de massa was het Technisch Bureau Hendriks. Amsterdam, met f 120.500, i laagste inschrüver H. Mokveld, Hilversum, met f 85.205. t De volwassene, die niet zingt, danst en speelt, Is er niet meer toe te brengen. Hoogstens kan men hen. die het verkeerd doen, verbeteren. Men beginne met den opgroeienden mensch. De school blüft in gebreke, daar de onderwijzers zelf niet in dit opzicht zün opgevoed. Het Ka tholieke Gemeenschapsoord heeft hier een taak. In de middagvergadering sprak rector J. Bots over: „De verhouding van de sociale kwestie en |de cultuur." Spr. gaf vervolgens eenlge beschouwingen van algemeenen aard. Als regel wordt zü het dan in sommige kringen nog niet van harte gelukkig erkend, dat een oplossing van het agrarische probleem in ons vaderland voorlooplg slechte mogelük is door het prüsverloop der bodemproducten aan den vrijen invloed der z.g. economische wereld krachten te onttrekken. Ter voorbereiding van het onderzoek naar den toestand in de münen, waarmede, op ult- noodlging van de regeering. de heer mr. T. J, Verschuur, oud-minister van Economische Za ken. zich heeft belast, heeft deze In de afge loopen week besprekingen op de betrokken de partementen gevoerd en conferenties gehad met den Minister van Waterstaat en den Rüksbe- middelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse. Het onderzoek ter plaatse, dat uiteraard ge- rulmen tüd vergt, zal zich in hoofdzaak heb ben te concentreeren te Heerlen, waarheen mr. Verschuur zich Maandag heeft begeven. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is braad uitgebroken in 1 z.g. „Oud-Talhek”. ’n bekend café aan den Groninger weg te Leeuwarden. Dit café, een gedeelte van een pand, behoorde toe aan den heer W. Brouwers, evenals de an dere perceelen, een groote houtschuur, twee arbeiderswoningen en een woonhuis bü het café. De perceelen werden bewoond door de familie Brouwers, de bejaarde moeder, de wed. Brou wers en den heer W. de Boer. De brand werd het eerst ontdekt op den zolder van het huls, bewoond door W. de Boer. Door den hevlgen wind wakkerde het vuur spoedig aan. K De motorspulten van Hulzum en Jelsum, die spoedig ter plaatse waren, wisten het vuur te beperken tot de beide arbeiderswoningen, ter- wül het café groote waterschade kreeg. Eenlge oogenbllkken werden door den he- vlgen vonkenregen en den wind de naastbü- zünde gebouwen in gevaar gebracht. Verzekering dekt de schade. Tijdens het week-end van Katholiek Oe- meenschapsoord hield Zaterdagavond prof. dr. Jae. van Ginneken S.J. een inleiding over „De Volkscultuur in verband met tooneel, littera tuur, onderwijs en opvoeding.” Als grondstelling neemt spr. aan de hypo these van pater Schmidt 8. V. D., dat hoogcul- tuur altüd en alleen daar ontstaat, waar in een land drie culturen elkaar doordringen: to- temistische jagerscultuur, matriarchaat en no madische veeteeltcultuur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5