Getuigen Vermindering van vaste lasten BEPERKTE MELKSTEUN ONTSLAG KON. HOLL. LLOYD EERSTE WETSONTWERP INGEDIEND Hoofdpijn, Kiespijn. Li r I ZATERDAG 1 JUNI 1935 IDEEËN T abaksber ichten 0 1O stuks 26 cent HANDELS VER. AMSTERDAM Goudclausuleprocessen VOORZITTERSCHAP K.D.P. Opdracht'aan Werk spoor in SLAOLlErPRUZEN Vier pet. dividend over 1934 voorgesteld Nieuwe vooratellen volgen» het Criaia-Zuivelbealuit 1935 ko men, al» dit noodig blykt AARDBEVING TE DE BILT GEREGISTREERD Pleidooien by den Hoogen Raad bepaald op 19 December Favoriet Royale» -J „Koetilang’* in Indië Rechterlijke controle Verdere aanpassing overweging i walvisch-soort, die door het korte, dikke lichaam bijzonder opvalt en zelden wordt gevangen W ettelijke regeling Verlaging rentelaaten Een nieuwe aigaar A a E N Maatregelen ten aanxien van loopende landbouw hypotheek- en pachtovereenkomaten Favoriet Royales" r 10 at uk» 25 cent» UI' een 1 LIBRA. be- Een Kaskelot, een Nog wordt opgemerkt, dat by den overgang pacht en Bovendien moet, voor wat de onderhavige Als gevolg van de Kon. besluiten zyn ver schillende laken btf de Hypotheekcommlssie aangebracht en door haar onderzocht. Doch dit 1 is niet het eenige voordeel, hetwelk de Instel ling dier commissie, wier werkzaamheid de re geering op bijzonderen prijs stelt, heeft aange bracht. Ongetwijfeld heeft het enkele feit van haar bestaan preventief gewerkt. materie betreft, In het oog worden gehouden dat de waarde en de opbrengst van landelijke eigen dommen geheel afhankelijk is van den genoten landbouwsteun. Het ligt om deze redenen voor de hand, dat worde voorkomen, dat een schuld- eischer die zij het ook op tndlrechte wijze zijn debiteur, die alles In het werk heeft ge steld om aan zijn verplichtingen te voldoen, van huis en hof verjaagt. In de vergadering van het partijbestuur der Kath. Dem. Party is, naar gemeld wordt» be- Favoriet Royales is een nieuwe sigaar, welke verkocht wordt tegen den prijs van 25 cent per 10 stuks. sigaar, prijs vervaardigd uit de wereld voorthrev*"» n eu' prljg Rojg In antwoord op een gestelde vraag verklaarde hij nog dat de kwestie van de verlaging der porti een zaak is die den P TT.-dienst en dus niet de K.L.M. regardeert. Hjj wees er in dit verband op dat het Europeesche tuchtrecht In Nederland reeds is afgeschaft. vcq diet eeil der Roj bes vor koe. stui vaal vooi gaai 25 VOOI die een den p Royales zijn voor 100 vervaard gd uit de beste tabakken, die de wereld voortbrengt. Deze niet de omdat nieuwe Ten einde den afzet* van natuurboter te be schermen is, naar het „Ned Wkbl. voor Krui denierswaren" verneemt, door de spijsoliecon- ventie op last van den regeeeringscommissa- ris voor de melkveehouderij bepaald, dat slaolie niet beneden bepaalde prijzen mag worden verkocht. Deze minima zijn, voor heele flesch 65 cent, halve flesch 40 cent, losse sliolie 75 cent per kilogram of 70 cent per liter. Elke ontduiking door kortingen, geschenken of door combinatieverkoop met andere artike len ia verboden. De verlaging van de rente en de wijziging In de aflossingsverplichtingen zou den schuld- elschers uit geldleenlngen aanleiding kunnen geven de al dan niet onder hypothecair verband gesloten leenlngen op te zeggen. Ten einde een ongebreidelde opzegging te voorkomen op zegging welke ook niet zou zijn in het eigen belang der crediteuren plaatsen de artikelen 10 e.v. haar onder rechterlijke contróle. Ten slotte wordt door de onderhavige wet aan pachters de bevoegdheid gegeven zich te beroepen op de Crisispachtwet 1932, voor zoover zij niet tn staat zijn de verplichtingen na te komen, voortvloeiende uit pachtcontracten. ge sloten tusschen 1 Januari 1932 en 1 Juni 1935, zulks In afwachting van de totstandkoming van het door de regeering onlangs Ingediende wets voorstel tot nieuwe regeling van de pacht. Hoewel het onderhavige ontwerp zich bepaalt tot maatregelen op het terrein van Donderdagavond om 2fl.41.50 uur tijd van Greenwich werd aan het Meteorologisch Insti tuut te De Bilt een zeer sterke aardbeving op- geteekend. oorsprong in Oostelijke of Westelijke richting, afstand 5600 K.M., dat is lp Noord West Voor Indië of in den Atlantischen Oceaan. Artikel 6 legt den rechter met zooveel woor den de verplichting op. bij zijn beslissingen mede te letten op der bedrljfsultkomsten kan vroegere Jaren. Ingediend ff een wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van toepende landbouwhypotheek- overeenkonasten. Naar wjj vernemen, zal aan de op 26 Juni te houden jaariyksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Handels Vereen! - ging „Amsterdam” werden voorgesteld, over het boekjaar 1934 een dividend uit te keeren van 4 pCt» (v. J. 5 pCt.) Dit betreft het reeds eenige maanden ge leden aangekondigde ontslag van een groot deel van het walpersoneel der maatschappij. Ntet ontslagen is het personeel, dat noodig is voor de voortzetting van den bestaanden veer- tiendaagschen vrachtdienst. Doch met nadruk wordt nog eens vermeld, dat het niet in de bedoeling ligt thans aan de Kroon voorstellen te doen tot het gebruik ma ken van de geboden mogelijkheden; voor leder geval afzonderlijk zal eerst dan daartoe i wor den overgegaan, wanneer de noodzakelijkheid aanwezig is. Ter toelichting zegt de regeering om.: By K.B. van 12 Maart 1935 tot wijziging van het Crisisorganlsatiebesluit 1933 is den minister van Economische Zaken de bevoegdheid gegeven om Ingeval een landbouwer, wiens goed met hypotheek ik bezwaard, met executie wordt be dreigd, te beschikken, dat degene die het lan delijk eigendom op de executie koopt en de volgende gebruikers niet zullen worden toege- Jaten txjt een crtsls-organisatie, hetgeen tot ge volg heeft, dat zij geen producten meer mogen telen, geen vee mogen houden en geen land bouwsteun zullen ontvangen. Het spreekt van zelf, dat onder deze omstandigheden het aan geboden goed niet spoedig een looper zal vin den. De mlnlsterieele beslissing werkt dus prac- tisch als een executieverbod, zjj het ook niet in abeoluten zin. De crediteur 'kan voorkomen, dat zoodanige mlnlsterieele beschiblyng wordt gegeven, wan neer hij bereid is onder de auspiciën van de z.g. Hypotheekcommlssie een regeling te treffen met den landbouwer, welke regeling kan bestaan In een verleenen van uitstel of wel in een rege ling van verdergaande, saneerende strekking. sloten, dat in een op 21 September te houden buitengewoon congres zal worden voorzien in de vacature van partij-voorzitter, welke Is ont staan door het heengaan van prof. dr. J. A. Veraart. Tot aan dit congres zal mr. P. Arts, lid der Tweede Kamer, als waarnemend voorzitter op treden, terwijl de heer mr. A. P. C. Peeters het tweede voorzitterschap zal waarnemen. Het Is redelijk, dat de crediteur, wiens onderpand zijn waarde grootendeels ontleent aan den landbouwsteun, zijnerzijds een of fer brengt, door by de uitoefening van zjjn recht niet het volle pond te elschen. Het wetsontwerp beoogt dit doel te be reiken door te bepalen, dat, indien de schul denaar door de tydsomstandigheden niet In staat is zijn rente- en aflossingsverplich tingen uit hoofde van geldleenlngen te vol doen, hjj zich tot den rechter kan wenden om verlaging van die geldelUke verplichtin gen te bekomen. In die gevallen, waarin de wet wordt toegepast, heeft zij derhalve een saneerende werking en als zoodanig een vaste-lasten-verlagende tendens. Een en ander echter slechts voor zoover de schuld- elscher niet aantoont, dat zyn belangen zwaarder wegen dan die van den schul denaar. De wereld kijkt In deze moeilijke tijden met belangstelling naar Rome en vele ongeduldlgen en heetgebakerden vragen herhaaldelijk: waar om grijpt het Hoofd der Kerk niet krachtiger In en drijft hij zijn kudde niet tot feller te genweer tegen de belagers van den godsdienst en de chrlsteiyke opvoeding. Rome is even wys en voorzichtig als Thomas More In zijn dagen was. Men moet het kwaad geen voet geven: er moet geprotesteerd worden, wanneer daartoe dringend reden is; er moet ook, desnoods ten koste van het leven, getuigd worden, wanneer dit uitdrukkeiyk wordt gevraagd; maar men moet de kwaden niet prikkelen om tot het ui terste te gaan; men mag uit vechtlust of fana tisme niet de tijdelijke belangen van vele dui zenden getrouwen in de waagschaal stellen. Wie deze waarheden voor oogen houdt zal het ge drag van Paus en bisschoppen in deze moeilijke tijden beter begrijpen. En wat ons zelf betreft: laten wij ons niet in slaap sussen door een gevoel van veiligheid. Het moderne heldendom staat aan onze grenzen. Wy hebben het menschelykerwyze gesproken nog in de hand om het christendom in ons vader land te redden, wanneer wij van onze kostbare vrijheden maar een goed gebruik maken. Wij moeten vooral getuigen door eenheid en saam- hoorigheld en door een leven naar de christe lijke wetten van rechtvaardigheid en naasten liefde. Aan die voorname wet van eenheid moe ten wjj desnoods meeningen omtrent onderge schikte punten van politiek of economie opof feren. Getuigen wjj aldus voor onze eenheid en BATAVIA. 31 Mei. (Aneta). Terwijl de „Pelikaan" zich voor de laatste reis naar het moederland spoedde, landde op bet vliegveld Tjililltan de eerste Douglas in den Holland-Indië-dlenst. de „Koetilang waar mede de nieuwe snelheid in de verbinding tusschen Nederland en koloniën is geïntro duceerd. getuigen wij zóó door christelijke daden, dan zal vanzelf het kaf van het koren tydig ge schift worden. Want het is helaas waar, dat ook onder ons vele wolven in schaapskleeren rondgaan: dat velen zich nog met den naam van christen en katholiek blijven dekken, om dat dit hun voor hun ambt of staat nog voor- deellg is. maar die reeds lonken naar een an der kamp, en hun maatregelen nemen om. zoo noodig. zich by een nieuwe beweging aan te sluiten. Of dit, zooals het buitenland bewezen heeft, voor kerk en godsdienst verderfelijk zal zijn, is hun onverschillig, omdat reeds thans de eeuwige belangen voor hen niet het zwaarste wegen. In woelige tijden, zooals wy ook thans beleven, zyn zulke zwakkelingen de gevaarlyke elementen. Van hun getal en invloed hangt het tenslotte af, of een nieuw opkomende beweging slaagt of in de klem gesmoord wordt Dit werd ook in den tijd van Thomas More bewezen. De humanisten hadden terecht het verderf in de kerk zelf gegeeseld en getracht de paarse beffen en vroome gezichten, waarachter verdorvenheid schuil ging, de formalisten en huichelaars te ontmaskeren. Toen de storm op stak bleek het verderf echter reeds te diep in gevreten; het getal der zwakkelingen, der onte vredenen, der genotzuchtigen, der huichelaars, in één woord van de half christenen en vermom de ketters bleek reeds te groot, dan dat de goe de en getrouwe minderheid de dwaling nog kon tegenhouden. Laten wy getuigen, tact- en beleidvol, voor zichtig maar ook koelbloedig, voor het ware en goede. Laten wy zoolang niets anders van ons wordt gevraagd vooral getuigen door ons streven naar eenheid en door daden van christelyke rechtvaardigheid, opdat tydlg het goud van zyn valsche bestanddeelen gelouterd wordt; opdat de sterken de zwakke goed wil lenden aantrekken en in het uur der beproe ving het geweld der boozen kan worden afge slagen Intusschen heeft steeds by de regeering de bedoeling voorgezeten om de by K.B. tot stand gekomen regeling zoo spoedig mogelyk te ver vangen door een yvettelyke regeling. Immers op verschillende punten kan slechts de wet op afdoende wyze deze materie regelen. In de eer ste plaats kan de wet alleen rechtstreeks de crediteuren dwingen met minder genoegen te nemen, dan waarop zy recht hebben volgens contract; voorts kan de wet alleen voorschryven, dat en in hoever de positie van borgen en an dere derden wordt beïnvloed door de gewijzigde positie van *den schuldenaar; vervolgens kan niet langer een schuldelscher, voor een klein concurrent bedrag door weigering van zyn mede werking het tot stand komen van een ge- wenschte regeling bemoeilijken. En zoo zouden er meer punten zyn op te noemen. Zoolang niet het onderhavige wetsontwerp tot wet is verheven kunnen de met de uitvoering van bovengenoemde besluiten belaste organen nog nuttig werk doen; Immers zouden de credi teuren vóór de totstandkoming van de wet exe cuties willen forceeren, dan zal zulks thans kunnen worden voorkomen door inroeping van de tusschenkomst der Hypotheekcommlssie. De regeering zal niet ontkennen, dal doer de onderhavige wetsvoordracht wordt Inge grepen In burgerrechteiy^e verhoudingen Zulks is echter in de tegenwoordige tijds omstandigheden onvermijdelijk. contrac ten. waarom het In deae wetavoordracht gaat, sjjn contracten met een meer duur zame bastammkng. Btf het sluiten heeft de zich verbindende schuldenaar onmogelUk alle omstandigheden, die van invloed zyn op de mate, waarin hjj tot nakoming van de aanvaarde verplichtingen In staat non zijn, kunnen voorzien. De artikelen 3 en 6 bevatten de kern der voorgestelde regeling. Art. 3 geeft den grond gebruikers. die voor hun eigen schulden hy potheek hebben genomen, de bevoegdheid om. wanneer ontzetting uit hun landelyke eigen dom waaronder krachtens art. la mede is begrepen vee en gereedschappen en geoogste vruchten of.executie van hun huisraad, in den zin van art. 571 B.W., dreigt door gerech- teiyken verkoop of door verkoop krachtens art. 1223 lid 2 BW. wegens nl^t nakoming van de verplichting tot rentebetaling of tot tusschen- tydsche aflossing uit hoofde van geldleening. een verzoek in te dienen om verlaging van rentelasten (achterstand of eerstvervallenden rentetermyn) en wyzlging van de verplichting tot tusschentydsche aflossing (achterstand of eerstvervallenden aflossingstermyn). De indiening van een verzoekschrift inge volge artikel 3 schort de bevoegdheid van den schuldelscher op om door gerechtelyke of bui- tengerechteiyke dwangmaatregelen tegen schul denaar of derden-verbondene zich voldoening te verschaffen. In verband met het ontslag by den Kon. Holl. Lloyd vernemen wy nader, dat hierby 143 personen zijn betrokken. Hiervan behooren 59 tot het kantoorpersoneel, terwyl voorts nog 32 scheepsofficieren en 51 arbeiders zyn ontsla gen. De Favoriet Royales zyn voor 100 vervaardigd uit de besu tabakken, die de wereld voortbrengt* Favoriete Royales is een nieuwe sigaar, welke verkocht wordt tegen den prijs van 25 ets. per 10 stuks. De Favoriet Royales zyn voor 100 ver vaardigd uit dë beste tabakken, die de wereld voortbrengt. Favor et Royales is 'n nieuwe sigaar, welke verkocht wordt. 25 (tents ner 10 sp''' rvoor 100 jw’ die de een n*' der Naar de „Dag Beurscourant” verneemt, heeft de Nederlandsche regeering aan Werkspoor op dracht gegeven tot de levering van de machlne- InsUOlatie voor een flotillevaartuig, dat ge bouwd wordt door de Nederlandsche Scheeps bouw My. Met de opdracht aan Werkspoor is een bedrag van 3.000.000 gemoeid. te onttrekken of door een Juridische spitsvon digheid zyn geweten in slaap te sussen. Het zou hem vermoedeiyk gelukt zyn, wanneer hy ge wild had; zyn rechters waren geen wreedaards; hy telde er oude vrienden onder. Toen hy voor het laatst in de boot stapte, die hem van zyn landgoed naar de stad moest brengen, worstelde zyn ziel langen t%d met den bekoorden Dan opeens schudde hy het hoofd, ontwaakte als uit een diepen slaap en alle twyfel was verdwe nen. Van dat oogenblik af ging hy koelbloedig en zonder aarzelen op den dood in. Ziedaar een verheven voorbeeld in een chris- teiyk getuige, een voorbeeld, dat vooral in onzen tyd van groote kracht kan zyn. In het tijdsge wricht, waarin ons leven ligt besloUn, kunnen wy niet kalm en ongemoeid ♦erder gaan. Vroeg of laat worden wy tot getuigen gedwongen Onze christelyke broeders in het buitenland worden reeds lang voor pyniyke gewetensvragen gesteld. By het opkomen van den nationalisti- schen vloed was bet daar voor den christen zaak sterk en verstandig te zyn. Eenerzyds ge voelde hy zich minstens evengoed vaderlander als wie ook; anderzijds zag hy de nationale idee verwringen en de plaats innemen van God zelf. Gezin, jeugd, opvoeding, school, gewetensvrij heid, zy dreigden in de beknelling te komen van den tot God verheven Staat of liever van en kele machthebbers, die zich als de vertegen woordigers van de staatsidee opwierpen. Het ging en gaat er nóg om, te getuigen voor de ware christelyke levensopvatting, die aan Kerk en Staat, aan godsdienst en vaderlandsliefde ieder het eigen terrein toewyst en de mogelyk- heid van een gelukkige, harmonische samen werking tusschen beide erkent. Maar de chau vinistische Waanzin, die in een nieuw heiden dom oversloeg, wil van geen harmonie, van geen samenwerking, van geen scheiding tusschen we reldiyke en geesteiyke Bracht weten. Zy eischt den geheelen mensch voor zich op met ziel en lichaam. Voor de keuze gesteld, zyn reeds on telbare christenen in den maalstroom van het heidendom meegesleurd; het waren de naam katholieken, de lauwen en Hauwen, die enkel met Christus’ mystiek lichaam verbonden wa ren, zoolang er geen gevaar dreigde, zoolang het christen zyn geen offers kostte. Het waren he laas ook zeer vele van huis-uit goede en plichts getrouwe geloovlgen, die echter onder den druk van een bovendrijvende party de kracht misten om staande te blyven. Dit voorschrift heeft tot gevolg, dat voor de schatting van de bedryfslnkomsten en de be- oovdeellng van de voldoendheid daarvan tot dekking van de uit geldleening voortsprultende verplichtingen, niet alleen maatstaf is wat een dergeiyk bedryf in doorsnee opbrengt, doch dat de rechter rekening houdt met wat het bedryf in concrete in de afgeloopen jaren heeft qp- geleverd. - j De toepasseiykheid der wet is beperkt tot contracten aangegaan vóór 1 Juni 1935. w1 en der pyniykste vragen in het leven van P den oprechten christen is deze: wanneer en hoe moet ik getuigen voor myn geloof, voor myn christelyke overtuiging? Die vraag heeft van den tyd der catacomben tot-op dezen dag mlllioenen gewetens verontrust. Er Waren tydperken, dat geen geloovige het antwoord op deze vraag ontloopen kon en het kostbaarste bezit, het leven, van dat antwoord afhing. Er waren tijden van geloofseenheid en van ge- wetensvryheid, waarin getuigen voor geloof en goddeiyke wet geen moeite kostte of geen ge vaar meebracht. Thomas More heeft aan den in de wereld le venden christen een volmaakt voorbeeld ge geven, hoe hy zich ten deze gedragen moet. Hy bewandelde den julsten weg, in de moeiiykste omstandigheden noch te linker noch te rechter zyde afwykend. De kanselier van Hendrik VUI heeft de zwaar ste omstandigheden doorgemaakt waarin het christeiyk geweten voor de vraag wordt gesteld moet ik hier getuigen en zoo ja: op wielke wyze? Toen hy in 1529 door den konlng tot groot kanselier van het ryk benoemd was, wegens zyn verdiensten by het sluiten van den vrede van Kameryk, was de hervorming reeds eenige jaren bezig de eenheid der christenen te verscheuren Daar stond de nieuwe kanselier, met groote macht bekleed, voor de vraag: moet ik openiyk voor den katholieken godsdienst getuigen en de kettery bestraden? Hy gaf het eenige antwoord, dat een christen staatsman past. Hy was geen fanaticus, die in het wilde weg op de ketters in hakte, zich bewust van zyn wereldiyke macht. Hy onderscheidde scherp tusschen geesteiyke en wereldiyke macht, tusschen vryheid van denken en vryheid van handelen in het open baar. Hy, kanselier van het rijk, was niet de aangewezene om over ge wétens te oordeelen; hy had slechts te zorgen voor rust, orde en welvaart van den staat. Welnu, de katholieke godsdienst was de algemeen heerschende van die dagen; door samenwterking van Kerk en Staat werd de beste gelegenheid geschapen tot het bereiken van het menscheiyk geluk. Versto ring van die samenwerking bracht onrust, twee dracht en ongeluk. Bovendien ondergroeven vele van de nieuwe leerstellingen de zedeiykheid, een der grootste geesteiyke goederen van een volk. Zoo gaf b.v. het optreden van de weder- doopers groote ergernis. Zonder aarzelen stelde Thomas More zyn houding tegenover de Her vormers aldus vast: de leiders der beweging moeten als staatsgevaariyke individuen onscha- delyk worden gemaakt; hun volgelingen moet men als misleiden beschouwen en door over reding tot betere gedachten zien te brengen. Zes jaren later stond de kanselier al voor een geheel ander probleem. Hy ondervpnd, dat er niets vergankehjker is in de wereld dan roem en macht. Vandaag meent men op een eervollen post, met de hoogste macht bekleed, veilig te ■taan; morgen is die schynbaar zoo vaste ze tel weggezakt. De konlng, de „Verdediger des geloofs", had zyn wettige vrouw verstooten en in het geheim een tweede huwelijk gesloten. Uit die tweede verbintenis werd een zoon ge boren en de vorst wfenschte dit kind als wettig efkend troonopvolger te zien aangewezen. En omdat Rome het tweede huweiyk niet als geldig wilde erkennen, wenschte hy zich tevens aan de geestelyke macht van den Paus te onttrekken. Thomas More moest getuigen als christen en als staatsman. Hoe deed hy zyn keuze? Hy overwoog, dat weerstreven van 'sko- nings plannen de ondergang van zichzelf en van zyn familie beteekende Vooral dit laatste ging hem zeer ter harte, want zyn gezin Was bet gelukkigste, dat men zich op de wereld den ken kan. Maar boven persoonlyke veiligheid L en boven het geluk van de zynen ging de uit spraak van een zuiver geweten. Eyn beslissing toont de wysheid van den waren christen. Het is aan den konlng, aldus was zyn conclusie-, zrtf te beslissen, wton hy tot troonopvolger wil aanvijzen, nu zulk een opvolger ontbreekt en niemands rechten wq^den geschonden. WH de konlng een bastaard tot zoon aannemen én In zyn rechten doen treden, dan is dat zyn zaak. Het kan niet tegen het geweten van den staats man zyn, dit In te willigen. Er toe meewerken, dat het hoofd van een katholieken staat zich aan de Pauseiyke macht onttrekt, door zlch- zelf tot een nationalen paus uit te roepen, daar mee echter kan een christen staatsman zyn in stemming niet betuigen. Intusschen, de meehing van Thomas More werd aanvankelyk slechts over de successie en niet over 's Könings kerkeiyke plannen ge vraagd. Daarom koos hy den julsten weg Ver wachtend, dat hy op den duur in het conflict tusschen Paus en Konlng zou betrokken Worden, Vroeg hy om gezondheidsredenen ontslag. Men qioet zich, aldus leert Thomas More met dit voorbeeld, niet moedwillig en onnoodig aan ge vaar blootstellen; met zekerheid kon hy ver moeden, dat zyn aanbiyven aan het Hof hem tot een noodlottige getuigenis zou dwingen. Daarom gtng hy uit eigen beweging heen. Voorzichtigheid houdt het juiste midden tus- ■chen roekeloosheid en lafheid. Thomas More was niet roekeloos maar nog minder laf. Hy had het land kunnen verlaten, zooals andere christelyke humanisten deden. Hy bleef by de Mjnen. by zyn vrienden en geloofsgenooten en volgde den loop der gebeurtenissen achter de echermen. Zyn geweten moet het hem hebben Ingegeven, dat zyn blyven noodzakeiyk was; zyn voorbeeld van zwygend afkeuren van 'sKo- nlngs geGrag was een machtige steun voor de eenvoudige priesters en leeken, die aan den Paus van Rome getrouw* wenschten te blyven. En de geschiedenis heeft hem in bet geiyk ge steld: de kerk van Engeland had hem noodig ais bloedgetuige. Naast de voorzichtigheid bezat Thomas More die andere gave van den H. Geest, de sterkte. Eenmaal geroepen om by God te getuigen tegen de waarheid, weigerde Thomas More koelbloedig den eed, wetend dat dit hem zyn leven kostte •r zyn momenten, dat aan getuigen niet te ontkomen valt. De beproeving kan dan zwaar i rijn. Ook Thomas More werd bekoord om zich i Op de rol van de civiele zitting van den Hoo gen Raad kwamen Vrijdag weder voor de beroe pen in cassatie, Ingesteld door de Vereenlging voor den Effectenhandel tegen de beslissingen van het Gerechtshof te Den Haag. Inzake toe passing der goudclausule met betrekking tot de 4 pCt. dollarleening 1934 der Koninklijke en de 4*4 pCt. dollarleening 1927 van de Balaafsche Petrol eummaatschappy Namens de pertroleummaatschappljen con cludeerde prof. nu-. B. M Telders tot verwerping der beroepen. De pleidooien werden bepaald op Donderdag 19 December as. Favcriet Royales Is een sigaar, welke verkocht wordt tegen den Prijs van 25 cents per 10 stuks De Favoriet Royales zyn voor 100 vervaardigd uif, de beste tabakken, die de wereld voortbrengt. Favoriet Royales is een n'euwe sigaar, welke verkocht wordt tegen den prijs van 25 cents per 10 stuks. Royales Is wordt tegen 10 stuks AMERSFOORT Favoriet Royales Is een n’euwe sigaar, welke verkocht wordt tegen den Prijs van 25 cents per 10 stuks De Favoriet Royales zyn voor 100 vervaardigd uit de beste tabakken, die de wereld voortbrengt. Favoriet Royales is een nieuwe sigaar, welke verkocht wordt tegen den prijs van 25 cent pér 10 stuks De Favoriet Royales zyn voor 100 él beste tabakken, die de Favoriet Royales is een om deze pynen te verdryven is een Mynhardfs Poeder. Per stuk B ct.. doos 45 ct. By Uw Drogist Dezer dagen is de afkondiging te verwachten van het Crisis - Zul velbeslult 1935 I, waarby tevens worden ingetrokken de op de Crisis Zui- velwet steunende besluiten. De inwerkingtre ding van genoemd Besluit op 1 Juni as. is in de eerste plaats noodig in verband met de op dien datum ingaande regeling van den be perkten melksteun. Met het oog op deze rege ling is n.l. in het besluit het zelf-karnen tot bepaalde gevallen beperkt. Voorts werd gemeend, dat het tydstip is aangebroken om de op de Crtsis-Zuivelwet ge baseerde regeling in te trekken en te brengen onder de werking van de Landbouw-Crisiswet. In het algemeen bevat het nieuwe Besluit dus niet een geheel nieuwe regeling, doch is te be schouwen als een voortzetting van den staanden rechtstoestand. In het nieuwe Besluit zyn voorts nieuwe mogeiykheden geopend tot het treffen van maatregelen, echter met ingang van nader door de Kroon vast te stellen tydstippen. maatregelen zullen dus voorshands nog worden uitgevoerd, doch het openen van mogeiykheld daartoe was noodzakeiyk, er talrijke problemen zyn en steeds moeliykheden zich voordoen, welke spoedig re gelend ingrypen noodzakeiyk kunnen maken. Alhoewel de .Koetilang” het reustempo nog niet tot het hoogst bereikbare opvoerde, bleek reeds aanstonds dat de beschikking over snelle vliegtuigen een belangrijk voordeel oplevert. Op Tjililltan bestond groote belangstelling voor de aankomst, ook van de zyde van ben die niet direct by de luchtvaart zyn betrekken. Met vreugde werd de PJI -A.K.Q om 14.50 m de lucht opgemerkt en toegejuicht. By de prachtige daling viel op dat de vlag van de K..L.M aan den kop woei. De gezagvoerder Schelle stapte vrooiyk uit het toestel en Kreeg onmlddeliyk een echte koetilang in een kooitje aangeboden. Verschillende passagiers kwamen met de „Koetilang” aan, o.a, de neer Taylor van Maclaine watson, die in Singapore aan boord was gekomen De lieer Hans Martin verklaaroe in Interview met den vertegenwoordiger van Aneta,., dat het vliegtuig boven Dutzendeilanden voor Priok door een muur van zware regen buien had moeten heenbreken, evenals boven Palembang. Langs de geheele route van Hol land naar Indië bestond groote belangstelling; deze was in Bagdad en Calcutta zelfs overwel digend. De passagiers, onder wie er waren die reeds verschillende malen hadden gevlogen, waren buitengewoon enthousiast; er viel geen enkele klacht te noteeren. De accommodatie, het voor naamste op de lange route, aangezien men weinig anders doet dan lezen en slapen, liet niets te wenschen over. Het groote voordeel by slecht weer was dat men tot drie a vierduizend meter hoogte kon stygen, waai door alle onaangenaamheden werden vermeden. De heer Martin zal in Ned.-Indié lezingen houden over de versnelling van het luchtver keer. de verdubbeling van den dienst en de economische mogeiykheden. Hy zal 12 Juni terugvliegen. den landbouw, mag daaruit niet worden afgeleid, dat hiermede het laatste woord inzake de verdere aanpassing 'door verlaging van vaste lasten gesproken Is. Ook elders wordt die behoefte gevoeld. Intusschen ligt de zaak daar geheel anders dan by den landbouw. Al dadelijk ontbreekt hier het verband met den van overheidswege ver leenden steun en ten andere z(jn de toe standen er van veel meer ingewikkelder aard. In verband hiermede is het niet mogelyk op dit oogenblik met verder gaande ont werpen te komen. Een beslissing van de re geering ten deze Is echter binnenkort te verwachten. Hans Martin bezoekt Indië thans voor de tweede maal; hy kwam hier vyf jaar geleden langs de landingsterreinen, waar hy een grond- inspectie hield. Hy herinnert zich nog hoe hy met de Fokker VII b zonder radio terugvloog, zoodat de vlucht met de Koetilang voor hem 1 een ware pleizierreis was. Overigens was de heer Martin verheugd in de Medansche pro perheid den groei van de Nederlandsche kolo niën gemarkeerd te zien. van de oude besluiten op het nieuwe Besluit uit den aard der zaak nog tal van uitvoerende maatregelen getroffen móeten worden. doch het voornaamste gedeelte kan direct ten volle werken. De Minister van Economische Zaken heeft evenwel maatregelen genomen tot een soepele toepassing van het nieuwe Besluit tot het oogenblik, dat de ultvoerings-maatregelen ge heel hun beslag hebben gekregen. Favoriet Fa vei sti va vc< we 25 oriet Royales zyn i^beste tabakken. Mhpet Royales is, ■hordt tegen Favoriet Kgd u't de |Brengt. Fa- Mwelke ver- i per 10 I ver- jgWereld Mae si- arih van iteg zijn ih&ken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5